3)e LeklieCoii/taiu fs^ri SIRzewXg'wss'Eisenhower en Dulles over de wereldsituatie KOUDE OORLOG KAN WEL VEERTIG JAAR DUREN Genève staat aan het begin van het einde Trooping the Colour"-plechtigheid Was bijtanken de oorzack? het f VRIJDAG II JUNI 1954 f B AX £9 45ste JAARGANG No. 13216 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j (koude) oorlog Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 33 I Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 Zich pantseren tegen de geest van het communisme Drie jaar nadat de wet Belasting herziening 1950 het licht heeft gezien, is de wet Belastingherziening 1953 tot stand gekomen. Naast de maat regelen ter compensatie van de plaats gehad hebbende huurverhoging, be ogen de wijzigingen vooral voQrzie- ningen te treffen in het belang van le werkgelegenheid op langere ter mijn. Vooral onder de invloed van de Ka tholieke Volkspartij is hier terecht ie weg gekozen van een verdere ver lening van faciliteiten op fiscaal ter rein aan het bedrijfsleven boven een politiek van openbare werken. Een verdere stijging van de welvaart in de ondernemingen zal ongetwijfeld ie gehele gemeenschap ten goede Itomen. Primair is de wetgever er dan ook op uit geweest die fiscale maatregelen te treffen, die vooral de uitbreiding en modernisering van aet nationale productie-apparaat zul len bevorderen. Dat de ondernemer positief reageert op dergelijke faci liteiten, is reeds eerder gebleken. Thans zijn in de wet Belastingherzie ning 1953 toen meer of minder be langrijke maairegelen op dit gebied getroffen. Het lijkt ons goed deze nog even te memoreren en aan de belangrijkste faciliteiten enige aan dacht te schenken. lo. Verlenging van de mogelijk heid tot vervroegde afschrijving. Bij de Belastingherziening 1950 werd reeds het systeem van ver vroegd afschrijven ingevoerd. Het is gebleken, dat deze regeling, die oor spronkelijk van toepassing was voor investeringen in het tijdvak van 1 Juni 1949 tot en met 31 Dec. 1952, zeer goed heeft voldaan. Tevens is ze eenvoudig in haar toepassing. Thans kan op duurzame bedrijfsmid delen, bijv. gebouwen, machines, auto's, goodwill, enz., welke tot en met 1957 worden verworven; verbe terd, besteld of aanbesteed een derde van de kosten vervroegd worden af geschreven. Deze versnelde afschrij ving kan willekeurig geschieden, zo dat de ondernemer invloed kan uit oefenen op de grootte van de be drijfsresultaten. Alhoewel beperkter, is de vervroegde afschrijving op be paalde aanschaffingen ook nu getem poriseerd tot ten hoogste tien procent van de aanschaffings- of voortbren- gingskosten. Deze temporisering geldt thans alleen nog voor gebouwde eigendommen, (behalve nieuwe fa brieksgebouwen zal dit tot een verho ging van de productie-capaciteit lei den), auto's welke niet worden ge bruikt voor beroepsvervoer over de weg en kantoorinventarissen. Slechts voor deze investeringen geldt dus thans de grens van vervroegde schrijving van tien pet. van de kos ten. Van alle overige nieuwe aan schaffingen kan desgewenst, naast de normale afschrijving, ogenblikkelijk een derde deel door vervroegde af schrijving ten laste van de 'bedrijfs winst gebracht worden. 2o. Investeringsaftrek. Deze belangrijke fiscale tegemoet koming is een unicum in onze be lastingwetgeving en beoogt een sti mulans van blijvende aard te zijn tot bevordering van de uitbreiding en modernisering van de outillage van de ondernemingen. Ter zijde zij hier opgemerkt, dat vooral hieruit blijkt, dat de belastingheffing hoe lan ger hoe meer een dirigerend instru ment geworden is -voor het bereiken van economische en andere doelein den. Het vroegere doel: alleen het budgetaire is dus geheel verlaten. De investeringsaftrek vermindert over een tijdvak van vijf jaar de fiscale winst met een vijfde deel van de kosten van na 31 Maart 1953 aan geschafte of verbeterde bedrijfsmid delen. De kosten moeten per jaar meer bedragen dan 3000.In dat jaar en de vier daarop volgende ja ren wordt telkens vier procent van het totale bedrag van de kosten ten laste van de winst gebracht. Anders dan bij de vervroegde afschrijving, we'ke in feite niet meer is dan een verschuiving van belasting naar de toekomst, wordt de vijf maal vier pet. aftrek niet op het bedrijfsmid del afgeboekt en wordt dan ook nim mer belast. Het is dus een soort sub sidie, waardoor de Staat een vijfde deel van de kostprijs van -bedrijfs middelen in de vorm van belasting reductie voor haar rekening neemt. De aftrek gaat van de winst-top. Hoe hoger de winst dus, hoe meer de be lastingreductie bedraagt. De investeringsaftrek moet plaats hebben. Zou de ondernemer verge ten de jaarlijkse vier procent in min dering te brengen, dan i6 de belas ting-inspecteur verplicht de winst daarmede te verlagen. De investeringsaftrek geldt niet voor ongebouwde eigendommen, woonhuizen, effecten en voorwerpen van geringe waarde, welker aan schaffing of voortbrenging gewoon lijk tot de lopende beroeps- of be drijfskosten worden gerekend. Voor al dit laatste punt zal nog wel eens tot geschillen aanleiding kunnen ge ven. Om de weg tot een verkeerd ge bruik van de aftrekregeling af te sluiten, is als tegenhanger de des- investeringsbij telling van vijf maal vier pet. ingevoerd. Deze correctie is beperkt tot vervreemdingen tot een beloop van meer dan 3000.per jaar binnen tien jaar na de aan schaffing van het bedrijfsmiddel. Over vijf achtereenvolgende jaren Zowel president Eisenhower als minister Dulles hebben zich gisteren uit gelaten over de huidige internationaal-politieke situatie en de Amerikaanse kijk daarop. Eisenhower sprak op zijn wekelijkse persconferentie en Dulles voor de 44e jaarlijkse internationale Rotary-conventie. Wat de internationale situatie in het algemeen betreft, zeide Eisenhower, dat het communisme een ernstige situatie voor de Ver. Staten schept, welke misschien wel een veertig jaren kan voortduren. De president verklaarde, dat de gevaren, waarvoor de Ver. Staten zich thans geplaatst zien, groterten weer omstandigheden kunnen Dulles laakt vertragingstaktiek. Minister Dulles nam in het bijzon der de situatie in Europa op de kor rel, waarbij hij zich in scherpe be woordingen uitsprak over de vertra- gingtaktiek in Frankrijk en Italië ter ratificatie van het EDG-verdrag. Hij hoopte, dat Amerika zijn huidige po litiek zou kunnen blijven voortzet ten, maar dan zou de EDG zeer spoe dig tot stand moeten komen. Hij ver klaarde: „De tijd voor de vorming van de eenheid verstrijkt snel". Dulles was van oordeel, dat er weer spanning komt tussen de lan den van het Europese vasteland en dat hier de oude. verdelende krach zijn, dan op enig ander tijdstip in de geschiedenis van het land. HET GEHEEL OVERZIEN. Om deze gestadige dreiging het hoofd te bieden, zullen de V. St. een zeer mobiele defensiemacht moeten handhaven, die centraal genoeg ge legerd en paraat moet zijn om in be weging te komen in geval van een groot conflict. Hij waarschuwde voor het gevaar om bepaalde sectoren van het internationale gevaar afzonder lijk te bezien en daarbij het de ge hele wereld omspannende streven der communisten uit het oog te ver liezen. Een groot raadsel was voor hem de aantrekkingskracht van deze Oos terse doctrine voor personen buiten het ijzeren gordijn. Het tegengift ligt niet in militaire macht alleen, maar de vrije volkeren moeten zich pant seren tegen de geest van het com munisme. Op een vraag antwoordde Eisen hower, dat op het ogenblik het hui dige militaire budget voldoende is, maar dat hij niet zou aarzelen een onmiddellijke boodschap tot het Con gres te richten, als daartoe reden be stond. Momentelijk lag het niet in zijn bedoeling machtiging te verzoe ken voor interventie in Indo-Chiha. Naar zijn mening hebben de Fran sen het er nu gemakkelijker gekre gen, doordat zij zich nu kunnen con centreren op een beperkter gebied. Zij waren in het verleden zeer ge handicapt, ook door de onwil om in dit land een vernietigingsoorlog te voeren. Ten slotte sprak de president nog over atoom-vraagstukken en verde- scheppen, die in het verleden oorlog tot gevolg hadden. De Amerikaanse politiek is gericht op een sterk en levenskrachtig Europa. Eden waarschuwt Amerika thans actief aan de Indo- Chinese oorlog gaan deelnemen? Op w-elk front van deze jungle-oorlog Minister Eden heeft op de confe- zou dat dan moeten geschieden? Wel- rentie van Genève een openhartige j he, wapens zou men moeten gebrui- waarschuwing tot de communistische wederpartij gericht: de kloof, die ons gescheiden houdt, moet onverwijld worden overbrugt of anders moeten wij erkennen, dat deze conferentie mislukt is. Indien de communistische landen aan hun onaanvaardbare voorwaar den voor een wapenstilstand in Indo- China vasthouden, dan zal men te genover de wereld moeten erkennen, dat men gefaald heeft. Geen der Westelijke afgevaardigden koestert nog veel hoop, dat de communisten van koers zullen veranderen en Edens woorden herinnerden de on derhandelaars er aan, dat zij reeds bezig zijn in een sfeer van onwerke lijkheid te praten. Gezien de hopeloze situatie te Ge nève, houdt men zich te Washington bezig met de vraag: Wat nu? Moet Op Donderdag 10 Juni heeft zich op de Horse Guards Parade bij White Hall in Londen weer de jaarlijkse traditionele plechtigeheid, de „Trooping of the Colour" afgespeeld, ter gelegenheid van de officiële verjaardag van de Koningin, die bij deze ceremonie een vaandelparade afneemt. De vorstin werd gevolgd door (links) de Hertog van Edinburgh en de Hertog van Gloucester. Bidault brengt verslag uit over Genève ken? Van de militaire experts wil admi raal Radford, voorzitter van het co mité van chefs van staven, het verst gaan en zijn tegenstanders verwij ten hem, dat hij een actie in Indochi na zou willen uitbreiden tot een actie tegen Rood China. Daarmee zou hij de andere Westelijke landen, die een veel gematigder standpunt huldigen, afgeschrikt hebben en de totstandko ming van een gezamenlijk militair plan ernstig hebben vertraagd. Andere militaire deskundigen ma ken zich vooral zorgen over de grote vernietigingskracht der Amerikaanse wapens, die weinig geschikt zouden zijn om te worden gebruikt in plaat selijke conflicten. Daarom wordt in die kringen de noodzaak gevoeld van mobiele eenheden, die hun gewicht in de schaal kunnen werpen zonder de gehele planeet in brand te ste ken. Die eenheden zijn er echter nog niet. Het opperbevel van de Amerikaan se luchtmacht is eveneens in zichzelf verdeeld. Men weet, dat men in staat is welke stad ook van de kaart te vegen, maar men is zich ook bewust van het risico van vijandelijke re presailles. Terwijl het leger ingeval van militaire interventie -heel zuinig zou moeten omspringen met de twin tig divisies, die verspreid staan tus sen Duitsland en Korea, weet de i luchtmacht, dat -zij bij een eventuele actie in Azië een Rode luchtmacht van ongeveer 700 zware bommen werpers en 2000 a 250-0 MIG-straal- ja?ers tegenover zich zal krijgen. Tenslotte zijn daar de politci Eisenhower en -zijn ministers die voor een gewapende actie vooralsnog niets schijnen te voelen. Men blijkt niets op eigen houtje te willen on dernemen, zonder zich vooraf verze kerd te hebben van de steun der niet- communistische mogendheden in Z.- O.-Azië. President Eisenhower heeft giste ren nog eens bevestigd, dat de Ame rikaanse regering thans nog geen mi-, litair optreden in Indochina over- George Bidault, die voor Frankrijk deelneemt aan de Conferentie over het Verre Oosten in Genève, is naar Parijs teruggekeerd om daar over zijn be vindingen verslag uit te brengen aan de Franse regering. Foto links: Bidault leest zijn rapport voor aan de Franse Nationale Vergadering. Foto rechts: Premier Joseph Laniel en leden van het Franse kabinet luisteren op de banken van de Assemblee Nationale aandachtig toe. ONTPLOFFING IN ST. LOUIS. In een fabriek in het Zuiden van de Amerikaanse stad St. Louis, waar geneesmiddelen worden veiVaar- digd, heeft zich een ontploffing voor gedaan, als gevolg waarvan minstens vijf personen om het leven zijn ge komen, terwijl zeker een dertigtal werd gewond. Na de ontoloffing brak brand uit, welke oversloeg naar een aangren zende wasserij. Er wordt onder de puinhopen nog naar eventuele andere slachtoffers gezocht. Technici van de Britse luchtmacht menen te weten wat de rampen met de twee Cornet passagiersvliegtuigen heeft veroorzaakt. Volgens het Lon- dense blad Evening News hebben die ongelukken te maken met de wijze, waarop de toestellen zijn bijgetankt. De theorie, die men thans op haar juistheid gaat onderzoeken, (aldus de Evening News) is, dat de wijze van benzine bijtanken op het vliegveld van Rome, hetgeen zeer snel en on der hoge druk geschied, schade heeft toegebracht aan de structuur van de vleugels (waarin de tanks zich bevin den). Men zou nu binnenkort de methode, welke te Rome is toegepast, geheel gaan reconstrueren. Daarbij zal de tankinstallatie van de Italia nen worden gebruikt. Beschaafde Papoea's ontdekt Australische luchtverkenners heb ben in het Zuidoostelijk deel van Nieuw-Guinea totaal onbekende Pa poea-stammen ontdekt. Thans wor den patrouilles uitgezonden om dit gebied, dat nog nimmer door blan ken is betreden, te onderzoeken. De nu ontdekte „verloren stam men" leven in valleien; in nederzet tingen, die van de lucht uit bezien een opmerkelijk verzorgde indruk maken. Rondom de gehuchten zag men tuinen en akkers, omgeven door heggen en bomen. Deze waarnemingen staan in schrille tegenstelling tot de ervarin gen van een man als de Amei'ikaan- se suikerbouw-specialist, dr. Bran- des, die voor de oorlog in een tot dat ogenblik onbekend gedeelte t van Nieuw-Guinea nederzettingen van heemsen aantrof, waar de mensen nog leefden als in het stenen tijdperk. „Ik ontmoette naakte kannibalen, die mij voor een god hielden", zei hij. De verkenners, die dezer dagen de Papoea's van hun tweemotoorig vlieg tuig uit opmerkten, schatten hun aan tal op honderdduizend. Hun huid kleur wordt betrekkelijk licht ge noemd. En zij beoefenen verschillen de soorteh van landbouw, waarbij ge bruik wordt gemaakt van irrigatie. Adenauer weer naar de V.S. De Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft vandaag te Bonn medegedeeld, dat hij in Octo ber a.s. een bezoek aan de V.S. zal brengen om een ere-doctoraat, dat hem door de Columbia-universiteit wordt verleend, in ontvangst te ne men. Hij hoopt van de gelegenheid ge bruik te kunnen maken om presi dent Eisenhower en minister Dulles te bezoeken. HYENAHONDJES VRAGEN EEN PLEEGMOEDER. In het Noorderdierenpark te Em- menis een aantal hyenahonden ge boren. De jongen zijn geboren in een hol, dat door de moeder zelf was ge graven. Ook vorig jaar werden in dit dierenpark hyenahonden geboren, doch zij bleven niet in leven, door dat ze door de moeder niet werden gevoed. Aangenomen wordt, dat ook het nieuwe nest alleen in leven zal blijven, als het dierenpark de be schikking krijgt over een grote zo gende hond, bijvoorbeeld een her dershond. HOE wordt weer? Ter verantwoording geroepen Het dagelijks bestuur der Franse socialistische partij heeft de zes so cialistische leden der commissie voor buitenlandse zaken van de Nationale Vergadering, die zich Woensdag te gen de E.D.G. hebben uitgesproken, ter verantwoording geroepen. Het dagelijks bestuur van de so cialistische partij heeft intussen be sloten, dat de socialist Rosenfeld de komende drie jaar niet in aanmer king zal komen voor het bekleden van functies in de partij, zulks om dat hij als lid van de commissie van buitenlandse zaken in de Assemblée van de Franse Unie op 2 Juni j.l. in strijd met de partijdiscipline tegen bekrachtiging van het 'Europese le- gerverdrag had gestemd. wordt vanaf het jaar van overdracht van het bedrijfsmiddel telkens vier pet. van de overdrachtsprijs bij de winst gevoegd. In een volgend artikel hopen wij op de verdere 'belastingmaatregelen nader in te gaan. F. D. Noorden en in het midden en enke- Deze kaart geeft een overzicht van het verloop van de strijd in Indo- China van 1946 tot nu. In December 1946 ontbrandde de strijd in Saigon en Hanoi. De opstandige Vietwinh zwierven van hieruit Vietnam dbor. In 1949, toen inmiddels de commu nisten in China een groot deel van het land bezet hadden, bleek het le delen van Vietnam in handen van de rebellen te zijn. In 1952 hadden de communisten geheel China over meesterd en waren op uitzondering van Moncay, alle grensplaatsen in handen van de rebellen, zodat de toevloed van Chinese wapenen onge hinderd voortgang kon vinden. Thans is de situatie zo, dat Laos in tweeën is gedeeld, terwijl het noorden van Vietnam, met uitzondering van de Tonkin-Delta bij Hanoi geheel in handen der Vietminh is. In midden Vietnam is een deel van de kust in handen der rebellen, ter wijl de verbinding tussen Hue en Saigon door Vietnam hersteld is. Cambodja is vrij van geregelde troe pen der Vietminh. (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AFNEMENDE WIND. Wisselende bewolking met op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind tussen Zuid en West. Vannacht iets la gere temperaturen, morgenmid dag iets warmer. 12 Juni: zon op 4.20 en onder 20.59, maan op 17.21 en onder 1.38 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM zwaar bew. 18 C. OSLO nevel 18 KOPENHAGEN licht bew. 19 AMSTERDAM licht bew. 18 LONDEN zwaar bew. 17 LUXEMBURG zwaar bew. 17 PARIJS zwaar bew. 20 BORDEAUX zwaar bew. 19 GRENOBLE zwaar bew. 23 NICE zwaar bew. 21 GENèVE zwaar bew. 21 ZüRICH reger» 19 LOCARNO onbewolkt 20 BERLIJN zwaar bew. 20 FRANKFORT zwaar bew. 22 MüNCHEN regen 16 WENEN zwaar bew. M INNSBRUCK geheel bew. ROME zwaar bew. 26 AJACCIO onbewolkt 23 Korreltje Gehoorzaamheid blijkt meer kleine dingen dan in grote.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1