Zelfs het IJzeren Gordijn week even voor sprookjeswereld van Andersen Volwassenen kinderachtig» omdat zij nooit echt kind geweest zijn I „St Antonius" hield een geanimeerde seizoensluiting Wat vervoerde Belgische Sabena die vorige week beschoten werd? Jubileum koster Hartebrug TYPEN STENO Omgeving I Het Roode Kruis houdt Zaterdag middag rampoefening DONDERDAG 10 JUNI 1954 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Kinderen uit 44 landen illustreren Andersen |7NIGE JAREN GELEDEN rolde uit de „droomfaorieken" van Hollywood *-J een celluloidstrook, waarop men getracht had het leven van de schep per van de bijna door ieder herbeleefde droomwereld, Hans Christiaan An dersen, uit te beelden. Het resultaat was verbijsterend en veroorzaakte in Denemarken, het geboorteland van de grote kunstenaar verontwaardiging en walging. Door de film wandelde namelijk een druk gijnende Danny Kaye, die voor honderd procent zichzelf en daardoor als Andersen onmogelijk was. Aan deze volledig mislukte film, die er zelfs niet in slaagde de uiter lijke Andersen te benaderen, moesten wij denken toen wij gisteren gecon fronteerd werden met de tekeningen van kinderen uit datzelfde Amerika, die er gelukkig nog wel in geslaagd waren iets van de sprookjeswereld van de grote Deen uit te beelden. Deze tekeningen maken onderdeel uit van een tentoonstelling van teken- en schil derwerkjes, die door kinderen van 44 landen, geïnspireerd door sprookjes van Hans Andersen, werden ver vaardigd en die tot 16 Juni in de Boerhaavezalen te bewonderen zijn. kinderen, die verleden jaar is ge houden en die reeds een proeve le verde voor deze grote expositie. Ho pende dat Pro Juventute, dat de op brengst krijgt, veel baat van deze tentoonstelling mag ondervinden, verklaarde prof van Bemmelen haar geopend. Na het openingswoord maakte het gezelschap een rondwan deling langs de tekeningen. Prof. dr A. Chorus hield vervolgens een in leiding over de betekenis van de te kening voor de ontwikkeling van het kind. Wanneer men, aldus spreker, een tentoonstelling van kinderteke ningen 20 a 30 jaar geleden gehou den zou hebben, zou men waarschijn lijk van een soort krankzinnigheid beticht zijn. Kindertekeningen wer den niet ernstig genomen. Tekenen was algemeen gesproken, het realis- Aangepast aan locale sfeer MEN KAN ZICH NAUWELIJKS een groter hulde aan de nage dachtenis van Andersen voorstellen dan deze tekeningen. Kinderen uit landen die op politiek en sociaal ge bied volstrekte tegenvoeters zijn, zo als Polen en Argentinië, blijken in sprookjes als „De nieuwe kleren van de keizer" en „Het meisje met de zwa velstokjes", hetzelfde politieke en so ciale inzicht te hebben. Het zijn vooral deze sprookjes, die op deze tentoonstelling het ruimste geïllu streerd worden. Niemand is beter in staat dan het kind om, juist zoals in 't sprookje, de verwaande de koning in het hemd te zetten. De jeugd uit Israël en Egypte blijken op dit punt eensgezind in het uitbeelden van de dikke domheid van de monarch. Opvallend is echter het verschil in aankleding der omgeving van de ge fopte koning. Het Italiaanse kind laat hem opgewekt door een woud van breedgerande garibaldi-hoeden schrijden, terwijl het Egyptische makkertje, kennelijk onder de in druk der jongste gebeurtenissen, de vorst slechts gekleed in een menigte van speklappen, tussen fez en mina ret plaatst. De zwavelstokjes, die de wens- tisch weergeven van iets. Tot het tiende jaar kan het kind ons hoog stens een benadering van de werke lijkheid geven. Leren dromen. IEDEREEN ZAL ZICH NOG WEL het schrikbeeld herinneren van de tekenles met het steeds weer te rugkerende Keulse potje, dat tot zijn bakbarstjes pijnlijk precies moest gecopieerd worden. Gelukkig is er de laatste jaren een kentering in de ze opvatting gekomen. Niet het ob ject maar het subject werd het meest belangrijk. De tekening als expres sie kreeg een grotere waardering. De belangstelling, voor wat men eerst als onvolwassen geknoei ken merkte werd groter. Men erkende tenvolle de waarde van deze uitin gen, waarin het kind zichzelf was. Vele volwassenen zouden minder kinderachtig zijn, als zij op het juis te moment echt kind hadden kun nen zijn. Een kind moet leren dro men, maar er tenslotte ook afstand van weten te nemen. Nadat prof. Chorus gewezen had op de overeen komst in ontwikkelingsphasen over de gehele wereld, noemde hij enige voorbeelden waaruit blijkt, dat het kind de dingen slechts tekent zoals zij hem aandoen. Een andere belang rijk aspect van het tekenen is het creatieve, dat in het kind gestimu leerd wordt. In het tekenen en schrij ven ontplooit en bevrijdt het kind zich, juist daarom is het nodig dat aan deze vakken in het onderwijs de grootste aandacht zal moeten be steed worden. Aldus prof. Chorus. Twee nieuwe bestuursleden gekozen De afd. Leiden van de R.K. Bond van hotel-, café- en restaurantgeëmploy eerden, hedennacht in het Antonius droom van het misdeelde meisje even Clubhuis gehouden, was slechts ma- doen opflakkeren, hebben eveneens I tig bezocht, zodat het een genoeglij- veel kinderen geboeid. Ongelofelijk ke bijeenkomst werd rond de be- mooi wisten enkele het wezen van dit prachtige sprookje te benaderen. Wij moeten het bij deze enkele voorbeelden laten. Het sprookjes boek dat tot en met 19 Juni in de Boerhaavezalen opengeslagen ligt verdient de belangstelling van ieder, die het kind en Hans Andersen een warm hart toedraagt. Schoolkinderen in klassicaal verband hebben gratis toegang. De openingsplechtigheid Onmisbare expressieve en creatieve waarden DE TENTOONSTELLING werd gisteravond in tegenwoordigheid van burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, wethouder J. C. v. Schaik en vele andere autoriteiten, door prof. mr van Bemmelen, voorz. van Pro Juventute Rijnland geopend. Spreker herinnerde aan de tentoon stelling van tekeningen van Leidse sluitingsvergadering van de bij aan de kindervacantie, aan tege- -;j j- r> v -o j moetkoming in de kosten voor uit zending van kinderen, enz. In dit verband werd besloten vol gend jaar Mei een fancy-fair te hou den voor diverse doeleinden. Bij de rondvraag werd dpor een der leden gevraagd, of het juist is, dat in het „Casino" en Seinpost" in Noordwijk gebruik wordt gemaakt van werkstudenten heren en da mes als bedienend personeel. Zulks gaat ten koste van de kellners, die dan naar de steun moeten. De voorz. antwoordde hierop, dat hij deze aangelegenheid aan het bondsbestuur in Den Haag zal voor leggen. De secretaris deelde hierna mede, dat hij een ingekomen stuk had „vergeten", nl., dat het bestuurslid der afdeling de heer W. A. M. Ber gers café „de Kroon" van de heer Uittenhout had overgenomen. stuurstafel. Na opening der vergadering door de voorzitter, de heer P. Feiten, volgde lezing der notulen van de vastenavond-feestviering. Wegens verhindering van kape laan J. W. de Jong wegens ziekte, kon de gebruikelijke vijf-minuten- overpeinzing niet doorgaan. De bestuursverkiezing bracht eni ge veranderingen doordat de heer W. Bergers was afgetreden wegens het beginnen van een eigen zaak en om dat de heer J. Steenbergen van werk kring veranderd was. In hun plaats werden gekozen mej. C. v. d. Rijt en de heer J. de Heiden. Het bestuur had voorts in zijn ge- jn aansluiting hierop zeide de heel zijn mandaat ter beschikkingvoorz., dat de organisatie veel dank gesteld, doch allen werden herkozen. aan heer Bergers verschuldigd is. Bij de bespreking „voorstellen j Hij heeft vele jaren de belangen der indsraad '54". welke in October inafdeling gediend en het bestuur in Agenda van Leiden DONDERDAG: St. Antonius Clubhuis 7.30 uur nm. Feestavond R.K. Invalidenbond „St. Liduina". Pieterskerk: 3 uur nm. Concert: Jaap Stotijn, hobo en Leo Mehs or gel. Van der Werffpark, 8 uur nam. Openluchtc'oncert .„Werkmans Wils kracht". VRIJDAG: Textielfabriek Van Wijk, 7 uur nam. excursie Ver. van oud-leerlin gen der Ambachtsschool. Stadsgehoorzaal (foyer), 7.45 uur. Leerlingenuitvoering Muziekschool Toonkunst. Federatiehuis, Gerecht 10, 7 uur nam. Oprichtingsbijeenkomst „Socia le Kring". ZATERDAGS Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Har monie Gezelschap „De Post" Jubi leumconcert. TENTOONSTELLINGEN: Boerhaavezalen, t/m 16 Juni dag. 101 en 25 uur Tentoonstelling Kindertekeningen. Prentenkabinet, Kloksteëg, t/m 10 Juli a.s. dagelijks (alleen werkdagen) van 25 uur Tentoonstelling „Het portret in de twintigste eeuw". BIOSCOPEN VANAF VRIJDAG A.S. Casino: „Dead of night", 18 jaar. Dag. 2.30, 7 en .15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: „De wolf jaagt 's nachts", vol wassenen. Dag. 2.30, 7 u. en 9.15 u. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9 uur. Luxor: „Opgepast: zakkenrollers", 18 jaar. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: Afgekeurd. Rex: „Wat gebeurde er met Hitier?" 18 jaar. Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Burgerlijke Stand Gehuwd: G. F. Roelandse en C. W. Zandvliet. P. van der Linden en M. M. J. van der Steen. F. A. van der Reijden en M. E. Malgo. T. van der Schliden en M. Schotel. A. P. de Kroon en R. J. de Does. Geboren: Hendrikujs Johannes z. van J. Bruggeman en H. J. Hartman. Joannes Andreas z. van J. A. Tole- naar en A. L. H. Roebroek. Anton Hendrik z. van H. Brakhoven en M. Schlagwein. Cornelis Iienricus Anto nius z. van C. H. Vernooij en C. H. M. van Diemen. Johannes z.: van J. Spierenburg en A. G. M. Cornelisse. Jasper Franciscus z. van J. G. Geen jaar en A. Nieuwenhuis. Wilhelmina d. van G. Freke en J. A. van der Plas. Coenraad Steven z. van K. S. van Woerkom en H. Noort. Overleden: W. F. Serlie man 56 j. C. Heemskerk man 49 j. H. M. Beek man huisvr. v.: Beelen 41 j. J. v. d. Steen m. 70 j. C. M. ICente huisvr. v.: Verhage 74 j. A. Schrama zoOn 9 dagen. L. Rodenburg man 78 j. K. B. v. d. Ham huisvr. v.: Rijdam 71 j. Leidse Universiteit Vragen in de Kamer Een Katholieke volksvertegenwoor diger in België heeft de regering gis teren in de Kamer bij ordemotie ver zocht nadere inlichtingen te verstrek ken over „de beschieting van een Da kota van de Sabena boven Zuidsla- visch grondgebied". Is de regering er wel zeker van, zo vroeg hij, of de Sabenatoestellen al leen varkens vervoerden en aan de vluchten van Londen naar Zagreb geen gevaar was verbonden? De minister van buitenlandse za ken, Spaak, zeide in zijn beantwoor ding, dat de regering niet eerder had gereageerd op dit incident omdat de £eidóe Vaxia In verband met het Sportdefilé worden alle leden der Vrijdagmid dag- en avondclubs van de R.K. Da mes- en Meisies Gymnastiekvereni ging „Sportief" verzocht, Zaterdag avond om half 7 tegenwoordig te wil len zijn bij de Romanuszaal, achter de Hartebrugskerk. Geen trainen vanavond voor de senioren van de voetbalvereniging „Docos" en voor de leden van de volleybalclub „Six". De secretarissen van beide verenigingen verzochten ons daarvan melding te maken. Voor het examen voor coupeuse van de Haagse Costuumschool afde ling Leiden zijn geslaagd de dames: J Inklaar, A. de Ruyter en S. de Wekker, drie leerlingen van mej. A. J. Leget. De Fototentoonstelling „Het por tret in de XXste eeuw" in het Pren tenkabinet der Rijksuniversiteit is verlengd tot en met 10 Juli a.s. De leden van de R.K. Gymnas tiek-Vereniging Groen-Wit zullen Zaterdagavond aanstaande meelopen in de sportoptocht. Verzamelen om 7 uur nam. op het Pieterskerkplein. Het bestuur van de vereniging re kent ook op een grote deelname van de leden aan de fietsbedevaart naar Haastrecht Zondag aanstaande. Bondsraad '54", welke in October in Utrecht wordt gehouden, waren dopr het bestuur enkele voorstellen in elkaar gezet, welke als volgt luiden: 1. Terugbrenging van de gebrui kelijke verrekeningsperiode van 13 weken op telkens 4 weken. 2. Uitkering via de G.A.K. om daar vele gevallen terzijde gestaan. Een stoffelijk blijk van belang stelling vergezelde deze woorden. Namens het hoofdbestuur voegde de heer v. Asperdt daaraan woorden van dank toe en vergat daarbij niet v/at hij als hulp van de penning- door een vlotter verloop hiervan temeester en als „Sinterklaas" voor de verkrijgen. 3. De verletkosten van bestuurders en afgevaardigden op de Bondsraad uit te betalen. Naar aanleiding van het eerste punt werd een uitvoerige gedaohtén- wisseling gehouden over dit punt uit het bedrijf, hetgeen vanzelf leidde tot een uitvoerige bespreking van de toestanden in het bedrijf, o.a. over het verplicht inhouden van de loon belasting door de werkgever, waar bij de werknemer verplicht is dit aan de werkgever te betalen. Ver der, dat de uitbetaling van de lonen dient te geschieden in een loonzakje, waarbij opgave moet worden gedaan van de lonen, overuren sociale voor zieningen, belasting enz. Verder bracht de secretaris nog eens onder de aandacht de nieuwe herziene regeling van lonen en ar beidsvoorwaarden, welke 1 Jan 1954 van kracht is geworden. Herhaalde- Drukbezochte receptie In een kerk, die nog straalde van de luister der Pinksterversiering, werd hedenmorgen om 9 uur in de Hartebrugskerk een plechtige H. Mis uit dankbaarheid Ibij het 25-jarig ju bileum van de koster W. J. Biegstra- ten opgedragen. De H. Mis werd gecelebreerd dóór pastoor N. Lohuis o.f.m., met als dia ken pater A. Vermeulen o.f.m, en als subdiaken pater G. Hogenelst o.f.m. Ceremoniarius was pater S. van Swelm o.f.m. De jubilerende koster van de Har tebrug was in gezelschap van echt-,.., genote, kinderen en verdere familie- bjk komen moeilijkheden bij loon- - - controle naar voren. Voor hen, die moeilijkheden hieromtrent hebben, is de twee wekelijkse advieszitting van groot belang. Zij, die op bedie- ningsgelden zijn aangewezen, heb ben bij de loonsverhoging geen voor deel gekregen; alleen zijn de garan tielonen verhoogd. Een groot voor deel hebben zij, die op bedienings- gelden werken, bij uitbetaling van de vacantiegelden. Zij ontvangen dan het garantieloon 50 toeslag. Een kwestie, die de afdeling al enige tijd bezig heeft gehouden was het lidmaatschap van de KVP. En kele jaren geleden waren de leden der afdeling automatisch lid gewor den van de KVP. Nu de KVP een contributie-verhoging heeft inge voerd leverde dit moeilijkheden op. Naar aanleiding van een en ander besloot men thans het lidmaatschap van de KVP los te maken van de afdelingscontributie, zodat de leden dus rechtstreeks aan de KVP moeten gaan betalen. De „Kindervreugde-Actie" vorm de ditmaal een ernstig punt van be spreking. De secretaris, de heer van Asperdt, had gaarne voor de gebrui kelijke St. Nicolaas-actie e.d. een fancy-fair willen houden, doch de voorbereiding daarvan is te kort. Er afdeling, voor de leden en de kinde ren had gedaan. In deze dank sloot hij ook mevr. Bergers in voor wie een bouquet bloemen werd overhandigd. Nadat de heer Bergers bedankt had voor de mooie attentie bleef men nog een uurtje gezellig bijeen.1 thans wonende te Maastricht Geslaagd voor het doctoraal exa men Ned. recht mej. M. Th. Veenstra te Den Haag; voor het doctoraal exa men Indonesisch recht de heer D. van Romburgh te Baarn; voor het candidaatsexamen Sociologie de heer G. van Weelden te Rotterdam, Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift geti teld „Saturation Magnetization and Crystal Chemistry of Ferrimagnetic oxides", de heer E. W. Gorter, gebo ren te Leiden en thans wonende te Eindhoven. De promotie geschiedde cum laude. Gepromoveerd tot "doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift ge titeld „De sociaal-economische ont wikkeling van de inheemse samenle 10 vinger syst. blind rhythm. 4 talen (130 letter grepen p. minuut) ZOMERCURSUS (Juni - Juli - Aug.) Kon Eric. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 (Advertentie. identiteit van de aanvallende straal, jager nog niet vast stond. Hij verze kerde dat de bedoelde Sabenatoestel len niets anders dan varkens vervoe ren. Mysterie blijft zweven. De „Gazet van Antwerpen" schrijft heden van oordeel te zijn, dat het korte antwoord van de heer Spaak niemand heeft kunnen overtuigen en rondom de zaak van de Belgische Da kota een mysterie blijft zweven. In de eerste plaats acht het blad het onwaarschijnlijk dat de Engelsen, die de grootste concurrenten van de Sa bena zijn, hun varkens door deze maatschappij naar Zuid-Slavië zou den laten vervoeren. Een andere vraag is, aldus het blad, waarom de Sabena voor deze vluchten vrijwil ligers gebruikt. Dit is toch niet no dig als het slechts om fokvarkentjes gaat en de route bekend is. Vele vragen. Opgevallen is tevens, zo gaat de Gazet van Antwerpen voort, dat de Engelsen in Graz klaar stonden om het aangevallen vliegtuig in ont vangst te nemen en het dadelijk af zonderden. Hoe wisten zij dat het toestel in Graz zou landen? En als de valiezen geen diplomatieke documen ten doch slechts toiletgerief van de bemanning bevatten, waarom werden ze dan zo snel mogelijk door de Zuid-Slaven in veiligheid gebracht? En waar gebeurde de beschieting nu eigenlijk? Boven Zuid-Slavië? Tito beweert van niet en ook de kamer voorzitter Kamiel Huysmans is deze mening toegedaan. In ieder geval, zo besluit de Gazet van Antwerpen, wordt de ongerustheid die heerst door het korte antwoord van de re gering niet weggenomen en dit ant woord schijnt eerder te bevestigen dat de regering met het geval verle gen zit of iets te verbergen heeft. Onrust in Bogota In de Columbiaanse hoofdstad, Bo gota, is het tot botsingen gekomen tussen studenten en het leger. Zeven studenten zijn volgens niet-officiële cijfers ora het leven gekomen. Het le ger patrouilleert met tanks door de voornaamste straten van Bogota ten einde de menigte te verspreiden. Volgens ooggetuigen zijn 15 bur gers om het leven gekomen; twee militairen zijn gedood en zeven ern stig gewond. Studenten hebben de wacht betrok ken bij hun dode kameraden, die zij met de nationale kleuren hebben be dekt. VOORHOUT AANBESTEDING VERBOUWING i RAADHUIS. Gistermorgen 11 uur had de aan-1 besteding plaats van de verbouwing en uitbreiding onder architectuur van de heer Th. Geels van Leiden. Dit gebeurde ten gemeentehuize al hier. De navolgende inschrijvingen zijn binnengekomen: J. v, d. Wiel, Am sterdam, 177.800; W. Mulder, Oegst- geest 175.990; J. H. Strijk, Rijp we tering 170.000; J. Seijsener, Hilie- gom, 167.000; J. C. Beugelsdijk, Noordwijk, 165.000; Leene, WaWr- mond, ƒ165.000; Strijk en Geenhui zen, Oegstgeest 162.703; Oosterom, Warmond, 163.006; C. J. Strijk, Oegstgeest ƒ160.000; De Lange v. d. Plas,, Oegstgeest, 152.800; L. P. H. Vester, Voorhout, 152.383; C. Kiebert, Sassenheim, 151.200; N. Kieft, Sassenheim, 148.800. De begroting voor dit object was ving in Uganda", de heer P. J. van 153.700. De gunning is aangehou- Dooren, geboren te Maastricht en den. VOORSCHOTEN de persoonlijkheid bij de N.V. Ver. Touwfabrieken te Leiderdorp vierde Dinsdag zijn zilveren jubileum. Het was de heer L. H. v. d. Vos, spinner, die zijn populariteit heeft te danken aan zijn optreden in de toneelclub. De heer Van de Vos heeft nog meer hobbies, namelijk vissen en het kwe ken van kanarievogels. Een en ander werd tijdens de her denking van zijn jubileum door de directeur, de heer J. van Deventer, gememoreerd, die bovendien zijn kwaliteiten als spinner prees. Met de beste wensen voor de toekomst overhandigde spr. de jubilaris de zil veren V.T.-legpenaiing, alsmede een gratificatie, terwijl mevrouw Van der Vos-De Vos een bouquet bloemen ontving. Na de gelukwensen van de be drijfsleider, de heer P. Kuiper, in ontvangst te hebben genomen, sprak de baas van de jubilaris, de heer Jac. Stouten. Spr. bood namens het jubi leumfonds een fraai polshorloge aan. De vertegenwoordiger in de Onder nemingsraad, de heer A. Beij, hul digde de jubilaris met enkele toe passelijke woorden en bood hem na mens de Visclub een bloemstuk je aan. Nadat de jubilaris de gelukwensen van zijn chef, de heer J. Nievaart, de sociale werkster en personeelchef in ontvangst had genomen, zegde hij directie en alle aanwezigen hartelijk Schoolwedstrijden. De uitslagen vnor pn van hpWatpl_ leden. Het zangkoor van de Hartebrug met versterking van leden van koren van andere parochies zong onder leiding van de heer Mizee een vierstemmige Mis van Gruber. Na de H Mis zaten de koster met familieleden, pastoor, paters en kerk bestuur van de Hartebrug in een feestelijk ontbijt bijeen, waarbij de pastoor in een woord van gelukwens en waardering de koster bedankte voor alles wat hij voor de Hartebrug- parochie is geweest en hem een en veloppe met inhoud overhandigde, 's Middags kwamen velen de popu laire koster de hand drukken. Het receptieboek telde talrijke bladzijden met handtekeningen van parochia nen, die van 'hun waardering vóór het werk van de heer Biegstraten getuigenis wensten af te leggen. Een stroom van cadeaux vergezel de de felicitaties. Onder degenen, die de koster ge luk wensten waren onder meer oud pastoor J. C. Vijverberg uit Naald wijk (vroeger pastoor van de paro chie O.L.Vr. Hemelvaart en St. Jo seph, oud-pastoor Suitibertus Smitz, pater C, Tijnagel o.f.m., Gardiaan van het R.K. Lyceum „St. Bonaven- tura", en de oud-directeur van het R.K. Lyceum, pater Balduinus de Goede o.f.m. Op het terrein der Leidse groenteveiling Zaterdagmiddag a.s. zal het dis trict Leiden van het Ned. Roode Kruis in samenwerking met de Roo de Kruis-afdelingen uit omliggende gemeenten een grote rampoefening organiseren, dienend om de paraat heid in eigen gelederen te toetsen. Uit de omgeving van Leider, zullen hieraan medewerken de Roode Kruis colonnes van Wassenaar, Leidschen- dam, Zoetermeer, Alphen a. d. Rijn, Noordwijk en de Kring Rijnland (Oegstgeest, Rijnsburg, Valkenburg). Deze rampoefening vindt plaats op het terrein der Leidse Groentevei ling aan de Zoeterwoudse weg, waar verondersteld wordt, dat des mid dags tussen 2 uur en 2.15 uur een bombardement heeft plaats gevon den. Er wordt daarbij 'grote materiële schade aangericht en talloze slacht offers vragen er om hulp. Via de officiële instanties wordt dan de medewerking van het R.K.K. ingeroepen, waarbij tevens wordt me degedeeld, dat de ramp 100 slachtof fers omvat, die verzorgd moeten v/orden. De opdracht nu is deze slachtoffers op te sporen, eerste hulp te verlenen, uit het rampgebied te evaeuëren naar een V.G. (verzamelplaats gewonden) en gereed te maken voor transport naar een ziekenhuis. De commandant van het R.K.K. moet evenwel voor zovele belangen I doet zijn colonne onmiddellijk gewaakt worden, dat men niet stil rukken, terwijl hij in zijn functie van mag blyven zitten. Spr. dacht daar-1 districtscommandant de colonnes uit zijn district (hierboven reeds ge noemd) oproept om hulp te komen bieden. Wanneer de commandant op het terrein van de ramp zal zijn aange komen, zal hem blijken, dat het rampgebied niet langs de normale toegangswegen is te bereiken, zodat alles met bootjes over het water moet geschieden. Dr. H. P. Veldhuijzen, de R.K.K.- commandant, deelde ons mede, dat de R.K.K. de opdracht hebben hun taak in deze omstandigheden zo goed mo gelijk te vervullen. Padvinders zullen wederom als gewonden fungeren en rond 125 man zijn ingezet voor de hulpverlening. Natuurlijk zullen er, aldus dr.. yeldhuijzen, fouten worden gemaakt, maar de oefening wordt juist gehou den, om de gebreken te ontdekken en.die in de toekomst te voorko men. Als men dit voor ogen houdt, kan men bij voorbaat reeds van het welslagen verzekerd zijn. Het Busjes-Comité van het Eucha ristisch Ziekentriduum verzoekt ons de zieken, die in Leiden wonen, er aan te herinneren, dat in de week van 7 tot en met 12 Juni 1954 de busjes voor het Ziekentriduum wór den gelicht. Mocht een zieke op 12 Juni a.s. npg geen bezoek hebben gehad van de Kath. Gidsen, die zich met dit werk hebben belast, dan wordt gaar ne bericht verwacht aan het adres: Lorentzkade 1, telefoon 31525, van de gisteren gespeelde schoolwed strijden voetbal en korfbal, die gel den als voorwedstrijden voor de schoolsportdag, luiden: Voetbal: R.K. Jongensschool—Ge reformeerde school 80; Ds. Fort- gensschoolHervormde school 05. Korfbal: R.K. MeisjesschoolGere formeerde school 11; Ds. Fortgens- schoolHervormde school 21. LEIDERDORP UITSLAG BALONNENWEDSTRIJD Tijdens de tweede opvoering var, het openluchtspel „Zo zag U de Rijnstreek" op 20 Mei j.l. ter gele genheid van het bezoek van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard aan Leiderdorp, werden 125 lucht ballons opgelaten. Als gevolg van het gevorderde uur was het niet meer mogelijk zoals tijdens de eerste voorstelling voor H.M. de Koningin postduiven het luchtruim in te zenden als sym bool van de roep om vrede. Aan de balonnen bevonden zich kaartjes mét de namen van de kin deren, die in het openluchtspel mede- speelden. Het Comité 20 Mei 1954 mocht niet minder dan 44 kaartjes terug ont vangen. Alle 44 ballonnen waren in Duitsland terecht gekomen en wel in de plaatsen Vierssen, Kaldenkirchen en M.-Gladbach. Aan deze balonnen wedstrijd waren enkele prijzen verbonden, welke na loting zijn toegekend aan Elly Nagtegaal, Koningstraat 57, Dik Blok huizen, Kastanjelaan 1 en Rinus van Basten, Lindelaan 31, allen te Lei derdorp. De prijzen kunnen worden afge haald bij de secretaris, de heer J. H. F. v. d. Berg, Berkenkade 32 te Lei derdorp. Zilveren jubileum. Een beken- dank voor de blijken van belangstel ling en gelukwensen. ZOETERWOUDE— LFÏDERDORP Huisvlijttentoonstelling. De voor bereidingen voor de tentoonstelling op Zaterdag en Zondag a.s. in het pa rochiehuis zijn in volle gang. De zaal wordt weer op de bekende smaakvolle wijze aangekleed en evenalsverleden jaar zijn er diverse attracties. Zo zal dit jaar wederom de geheel mechanisch werkende draaimolen van Th. de Boer aanwezig zijn. Het is altijd een uniek gezicht die prachtstuk met volle verlichting en muziek te zien draaien. Een wer kelijke draaimolen in het klein. En alsof dit niet genoeg is, verschijnt deze ingenieur onder de knutselaars met een zelfvervaardigde radiogra fisch bestuurbare boot in miniatuur, geheel compleet met zender en ont vanger. De heer De Boer, die hier voor zelfs een vergunning moest aan vragen, heeft twee jaar aan dit mees terstuk gewerkt en hiermede een prestatie geleverd, die vermoedelijk zijn gelijke niet heeft. Als men in ogenschouw neemt dat dit alles lief hebberij is en deze amateur geen op leiding op het gebied van electro- techniek genoot en er zelfs niet in werkzaam is, dan is dit toch wel ^en zeer uitzonderlijke prostatie. Jam mer genoeg kan de boot momenteel niet varen doordat er tijdens het ex perimenteren een klein mankement ontstond. Evenwel hopen we, tijdens de tentoonstelling in het volgend jaar, Th. de Boer zijn boot in de Meerburgerwetering te zien demon streren. Dit wonder in het klein zal echter nu in de zaal te bezichtigen zijn. Verder kan de jeugd tijdens de tentoonstelling gemeten van de film voorstellingen, die er gegeven wor den.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2