Bidault trachtte de Nationale Vergadering te bezweren De toestand in Indo-China wordt er niet heter op Laniel stelde tenslotte de vertrouwenskwestie Blijken van ongeduld niet gewenst Uitwisseling der gewonden Indo-China raakt in het slop Personeel van Ver. Naties ontslagen wegens on-Amerikaanse activiteit Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 10 JUNI 1954 45ste JAARGANG No. 13215 Laniel ballanceert weer op het slappe koord BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 NUTTELOOS DEBAT? LJet hele door de socialistische heer Vermeer aan de Tweede Kamer ontlokte debat over de handhaving van maarschalk Juin als opperbevel hebber in de Centrale sector van het N.A.V.O,-leger kan men alleen als nuttig beschouwen, indien het niet in de eerste plaats is gegaan om de persoon van Juin, maar om de con clusies, die men uit diens optreden kan trekken. De heer Welter, die geen voorstan der is van de E.D.G., wees er op, dat dit incident inmiddels reeds als gesloten was beschouwd en dat het ongelukkig en onelegant moest wor den genoemd hierover nu nog eens een ihterpellatie te gaan houden. Wij kunnen voör deze opvatting iets voe len, al moeten wij hieraan onmiddel lijk toevoegen, dat wij niet kunnen onderschrijven de argumenten, die de heer Welter in het Kamerdebat hiervoor aanvoerde, n.l., dat dit een louter Franse aangelegenheid zou zijn, waarvan wij ons zouden hebben te onthouden. Dat is deze aangelegen heid naar onze mening niet. Maar schalk Juin had behalve zijn Franse militaire functies ook de functie van opperbevelhebber in het N.A.T.O.- leger. In die N.A.T.O. zijn veertien landen geïnteresseerd, ook Neder land. Ook Nederland getroost zich voor de N.A.T.O. grote militaire uit gaven en het belang, dat ook wij daarbij hébben, is wel zo groot, dat men met argwaan mag letten op een opperbevelhebber in dat leger, die openlijk verklaart, dat hij het met de organisatie daarvan allerminst eens is en deze dus ook openlijk be strijdt. Een der argumenten van de heer Welter was nu, dat de E.D.G. nog niet bestaat. Zij is nog slechts een ontwerp, dat nog niet is aangenomen of geratificeerd en het zou volgens hem in strijd zijn met het democrati sche recht op vrije meningsuiting, dat men niet zou mogen spreken over iets dat nog in discussie is. Dit is een opvatting, die in haar algemeenheid misschien juist is, maar die zó algemeen is, dat zij toch niet op alle omstandigheden past. De be paalde ambtelijke functie, waarin maarschalk Juin verkeert ten aan zien van de N.A.T.O., maakt toch wel zeer duidelijk, dat hij zich van cri- tiek had te onthouden. Indien er een principieel verschil bestond tussen de maarschalk en de N.A.T.O.-raad, in wiens dienst hij staat, had hij ont slag uit deze functie moeten nemen. Eerst daarna had het hem vrijgestaan als ieder ander critiek op de E.D.G. uit te oefenen. Een andere vraag is het echter of dit hele debat veel heeft uitgehaald. Waarom immers zou men zonder enig redelijk uitzicht op succes de wer king van een critiek, als door Juin geuit, verlengen, terwijl men zelf deze critiek uit den boze acht. In zo verre zijn wij het met de heer Wei ter wél eens. Wat is immers het resultaat ge weest van dit hele debat? Dat men nog eens de wereld heeft duidelijk gemaakt, dat men geen ■vertrouwen meer stelt in Juin en zolang deze dus aanblijft ook min der vertrouwen in de E.D.G. Wat heeft het voor zin dit te demonstre ren? Reeds bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken in de Eerste Kamer had minister Beyen over deze zaak sprekend er op gewe zen, dat de maarschalk beloofd had zich vanverdere critiek -te onthou den. Hij lichtte dit nu alleen nog eens toe door er op te wijzen, dat deze de reprimande hem door de N.A.T.O. gegeven had geslikt, wat door de N.A.T.O.-Raad instantelijk was vastgelegd als een 'bewijs, dat hij er in toestemde zich voortaan van dergelijk optreden te onthouden. Wat kon minister Beyen overigens anders doen dan de positie van de N.A.V.O.-Raad nog eens uiteenzet ten, die alleen de drie „supreme commanders" benoemt en dus niet de onder deze staande bevelhebbers als maarschalk Juin? Die alleen nog maar eens kon zeggen, dat in N.A.V.O.-Raad het veto-recht be stond en dat dus één land reeds een voorstel tot ontslag of een voorstel tot handhaving van de maarschalk kon doen mislukken. Naar onze mening had de heer Vermeer genoegen kunnen nemen met het antwoord dat minister Beyen direct na het incident reeds in de Eerste Kamer gaf. Men kent de weerstanden in Frank rijk en het schijnt wel of er bij het debat in de Tweede Kamer niemand op de gedachte is gekomen, dat een ontslag van maarschalk Juin ook uit zijn functie in de N.A.V.O. misschien wel eens kwader gevolgen voor de E.D.G. in Frankrijk zou hebben kun nen gehad dan zijn aanblijven als opperbevelhebber. Maarschalk Juin is nu ontzet uit zijn Franse militaire functies, Ook dat zal hem wel aan het nadenken hebben gebracht over de voor hem kwalijke gevolgen van zijn optreden, zodat men ook al om die reden zal mogen verwachten, dat hij dit niet zal! herhalen. Maar bo vendien zou de E.D.G. in Frankrijk op nog meer weerstanden stuiten, in dien Juin na zijn ontslag zou gaan poseren als martelaar van de E.D.G. Een tot rede gebrachte Juin kan rn.i. minder kwaad dan een Juin, die :ijn verzet tegen de E.D.G. in Frank rijk ten volle zou hebben uitgeraasd. 1 Tijdens het debat over Indo-China in de Nationale Vergadering te Parijs heeft minister Bidault, die voor deze gelegenheid uit Genève was overge komen, verklaard, dat de Geneefse conferentie getoond heeft, dat de Viet- minh geheel Indo-China wenst te overheersen. Hij zeide, dat Frankrijk ge tracht had eerst de gemakkelijkste problemen af te doen. Daarom was aan de rebellen gevraagd Cambodja en Laos te evacueren. Frankrijk was ook bereid uit Laos en Cambodja te trekken, aldus Bidault, maar de communis ten hadden geweigerd en erkenning geëist van de „imaginaire!' dissidente regeringen van Pathet Laos en Khmer Issaraks. ligheid in gevaar zal brengen, kan Frankrijk niet eenvoudig terzijde blijven staan. De minister verklaarde, dat, als de Kamer meende, dat iemand anders beter geschikt was om de onderhan delingen te voeren, hij bereid was zijn plaats af te staan. Bidault gaf uitdrukking aan zijn teleurstelling over de weinig soepele redevoering, die Molotof Dinsdag had gesproken en waarin de Rus, volgens Bidault, „zijn rol van arbi ter en bemiddelaar" had opgezegd. Bidault bestreed nog de bewering van de oppositie, dat de Franse po litiek door de Ver. St. gedicteerd wordt. GENEEFSE ZENUWOORLOG. Bidault zeide, dat de enige oog merken, die hij in Genève heeft, vestiging van de vrede en verdedi ging van de Franse eer zijn. Hij waarschuwde de afgevaardig den echter tegen ongeduld. Een blik van ongeduld in Parijs kan de tegen standers slechts aanmoedigen de on derhandelingen te rekken, terwijl hij inmiddels tracht zijn militaire po sitie te verbeteren en op de zenuwen van de Westelijke afgevaardigden te spelen. Bidault zeide, dat er reden is om te hopen op een succesvol resultaat te Genève en naar zijn mening wa ren tot dusver al resultaten bereikt, die de moeite waard waren. Een ze ker succes beloven kon hij niet. Machtevenwicht. De vrede hangt af van het machts evenwicht in de gehele wereld, al dus Bidault. Indien de Ver. St. Frankrijks belangrijkste bondgenoot, en een aantal Aziatische landen den ken, dat een communistische over winning in Indo-China het machts evenwicht zal verstoren en hun vei- Russische spionnen door vrijheid gelokt De Amerikaanse centrale inlichtin gendienst is er in geslaagd, een groot aantal Russische spionnen over te ha len, zich aan de zijde van het Westen te scharen. Aldus is gisteren in Wash ington meegedeeld. De namen der spionnen werden niet bekend ge maakt. Gisteren had John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, reeds verklaard, dat er in de afgelopen zes maanden meer hooggeplaatste Russen uit de Sovjet-Unie zijn gevlucht dan ooit tevoren. De 'Amerikaanse campagne zou zijn georganiseerd door Allan Dulles, een broer van minister John Foster. In Februari jongstleden werd hij tot hoofd van de centrale inlichtingen dienst benoemd. Een onderdeel van zijn plan bestaat hierin, dat leden van de Amerikaanse inlichtingen dienst Russische spionnen en ambte naren in het geheim laten weten, dat zij kunnen rekenen op politiek asyl als zij de zijde van het Westen kie zen. De campagne schijnt boven ver wachting te slagen. Woordvoerders in Washington schrijven het succes voor een groot deel toe aan de angst van vele Russen sinds de executie van Laurenti Beria. De meeste overlopers zijn lid geweest van de wereldomvat tende spionnagebende, die onder lei ding van Beria stond. Oppositie aan 't wooord. terde aanval op de binnen- en bui tenlandse politiek der regering. Hij verklaarde, dat hij nooit zijn mening onder stoelen of banken had gestoken, dat de onderhandelingen gevoerd moesten worden regelrecht tussen Frankrijk en Vietminh, in plaats van op de multilaterale con ferentie van Genève. „We moeten er echter het beste van maken", voegde hij er aan toe en verklaarde nog, dat het duidelijk is, dat de meerderheid van het Franse volk beëindiging van de oorlog wenst, maar geen capitula tie. Wel een spoedige overeenkomst maar die moet eervol en redelijk zyn. Premier Laniel besloot het debat. Hij zeide, dat als Genève zou misluk ken, de Nationale Vergadering ge raadpleegd zou worden over de om standigheden waaronder de vijande lijkheden in Indo-China zouden moe ten worden voortgezet. Nadat Laniel had gesproken, werd de vergadering een half uur ge schorst. Er waren vier moties inge diend, drie tegen en één voor de re gering. De regeringsniotie werd ver worpen. De Franse regering heeft daarop besloten de vertrouwens kwestie te stellen. Daarover zal Za terdag gestemd worden. COCTEAU ERNSTIG ZIEK. Jean Cocteau, de beroemde Franse toneelschrijver en regisseur, heeft gisteravond een hartaanval gehad en is ernstig ziek. Cocteau, die op 5 Juli 65 jaar zal worden, is eerst kortgeleden van zyn villa te Saint Jean Capferrat in Pa- France het woord voor een verbit- rijs teruggekeerd. Narcissen f estiva l Het Franse leger zal 11 Juni 267 gewonde of zieke Vietminh-krijgsge- vangenen overdragen, op grond van een te Genève bereikte overeen komst, aldus heeft het Franse opper bevel te Hanoi gisteren bekend ge maakt. De Fransen hebben beloofd in het geheel meer dan 575 gewonden, bij wijze van tegenprestatie voor het vrijlaten van gewonden uit Dien Bien Phoe, terug te zenden. De ove rige 308 gevangenen zullen 14 Juni uitgeleverd worden. De overdracht zal op een plaats, ongeveer 50 km. van Hanoi verwijderd, geschieden. De afvaardiging van de Fransen en die van de Vietminh zullen elk be- i staan uit een hoge stafofficier en een j medische functionnaris. Voorzien van Roode Kruisvlaggen zullen de delegaties elkaar op de af-1 gesproken plaats ontmoeten. Op de vastgestelde data zal het vuren bin nen een cirkel met een straal van 16 km. een etmaal gestaakt worden. Dit was door de Vietminh als voorwaarde gesteld. Generaal Navarre, die kortgeleden van zijn functie van opperbevelhebber in Indo-China werd ontheven, heeft Woensdag te Saigon in een afscheids woord gezegd, dat de moeilijkheden voor de troepen van de Franse Unie in de naaste toekomst waarschijnlijk talrijker zullen worden. „Indien een duurzame politieke oplossing niet mogelijk 'blijkt, zal de strijd voort gezet moeten worden", aldus de gene raal. Verwacht wordt, dat de pasbe noemde Franse opperbevelhebber, generaal Ely, binnen ongeveer tien dagen naar Parijs zal gaan om zijn operatieplannen aan de regering voor te leggen. Franse militaire kringen sluiten de mogelijkheid van een gro te Vietminh-aanval tegen de Tonki- nese delta binnen enkele weken niet uit. Naar verluidt verzamelen onge veer 30.000 man keurtroepen van de Vietminh, die bij Dien Bien Phoe ge vochten hebben, waaronder een ar tilleriedivisie, zich in het gebied van Phoeto, ongeveer 80 km. ten Noord- Westen van Hanoi. Bovendien zou een sterke communistische strijd macht Thui Ngoeyen, 60 km ten Parlementsleden gingen op de vuist In het Japanse Huis van Afgevaardigden te Tokio is het tot een ernstige rel gekomen toen de leden van de Liberale Partij van Premier Yoshida te gen het einde van de zittingsperiode trachtten de zitting van het Huis met twee dagen te verlengen om een belangrijke zaak alsnog te behandelen. Een overzicht van het gevecht tussen de achtenswaardige parlementsleden. Ook een paar vrouwelijke leden, o. w. Mej. Shizue Yamaguchi die hier op tafel wordt gedrukt, en mevr. Tsuruyo Tsutsumi, bij de microphone namen lustig aan het gevecht deel. Zelfs Eden wordt pessimist De Aziatische conferentie is over de kwestie Indo-China in het slop geraakt. Indien de communistische landen hun standpunt over samen stelling en werkwijze van de inter nationale commissie, die het toezicht zou hebben op een eventueel te slui ten wapenstilstand, handhaven, zo heeft minister Eden gisteravond ge constateerd, dan zal men de onder handelingen als mislukt kunnen be schouwen. In de vergadering van gisteren verzette Tsjoe En-Lai er zich hard nekkig tegen, dat de internationale commissie, die het toezicht zal moe ten hebben op een eventuele te slui ten wapenstilstand, haar besluiten met meerderheid van stemmen zou nemen. De commissie zou alleen met algemene stemmen uitspraken over eventuele bestandsschendingen mo gen doen. Gezien Ruslands en Chi na's eis, dat er in de commissie in ieder geval één communistisch land zitting moet hebben, is dat stand punt voor de Westelijke landen vol komen onaanvaardbaar. Immers, indien men alleen beslui ten met algemene stemmen zou mo gen nemen, zou dat ene communis tische land automatisch een recht Noorden van Hanoi, bereikt hebben, van veto krijgen. Zo zou het leger Zitting Internationaal Gerechtshof Nederland neemt stelling van de Vietminh de wapenstilstands bepalingen ailtijd kunnen schenden in de zekerheid, dat het een vriend had in de oommissie, die elke actie daartegen zou kunnen voorkomen. Amerika heeft gisteren nog wel als alternatief voorgesteld, dat de commissie wordt gevormd uit lou ter Aziatische landen, maar ook daar wilde Tsjoe En-Lai niets van weten, evenmin als van een commissie, 'be noemd door de Verenigde Naties. Woordvoerders van de Britse en Amerikaanse delegaties zeiden na afloop dan ook, dat er absoluut geen resultaten waren bereikt. Vandaag gaat men maar weer verder. De Russische afgevaardigde op de Geneefse conferentie, minister Molo tof, heeft sedert 1 Juni, de dag van de terugkeer in Genève van zijn on verwacht driedaags bezoek aan Moskou, zijn houding op de confe rentie verschenpt, aldus werd Woens dag van een Amerikaan te Genève vernomen. Voor zijn bezoek aan Moskou had Molotof neiging vertoond op te tre den als tussenpersoon 'tussen de standpunten van de Verenigde Sta ten en Communistisch China. Na zijn terugkeer zijn er veel meer symptomen van starheid en agres siviteit, aldus de Amerikaan. Montreux in Zwitserland, het beken de toeristenoord aan de oever van het Meer van Genèvfe. is beroemd om zijn traditionele bloemenfestival, waarbij narcissen, die hier in grote overvloed groeien, 'n grote rol spelen. Een fraai onderdeel van de fleurige stoet. Italiaanse Kieswet teniet gedaan De Italiaanse Kamer van Afge vaardigden heeft Woensdagavond met 427 tegen 75 stemmen de speciale Kieswet ongedaan gemaakt, die de christendemocratische regering ver leden jaar had uitgevaardigd, om na de verkiezingen aan het bewind te kunnen blijven. De wet voorzag er in, dat een par tij, die één stem meer verwierf dan de helft van het aantal, dat bij alge mene verkiezingen werd uitgebracht, twee derde van het aantal Kamerze tels zou verwerven. Deze toeleg mis lukte echter, doordat de christen-de mocraten er net niet in slaagden de helft van het aantal stemmen op zich te verenigen. Dit noodzaakte hen een coalitie-regering te vormen, het geen thans heeft geleid tot intrek king der veelomstreden „meerder- heidswet". Vandaag beginnen voor het inter nationaal gerechtshof te Den Haag de audities naar aanleiding van het ont slag van elf Amerikaanse leden van het personeel der Verenigde Naties. De functionarissen werden ontslagen, nadat zij geweigerd' hadden de vraag van Amerikaanse senatoren te be antwoorden, of zij communist waren. Amerika stelt, dat de algemene vergadering van de V. N. het recht heeft het besluit van het administra tieve tribunaal der V. N. dat de elf ontslagenen schadevergoedingen tot een totaal bedrag van bijna 180.000 dollar toekende, te herzien. Andere landen ontkennen dit. Zij achten het besluit van het tribunaal bindend voor de algemene vergade ring. Alleen het bedrag der schade vergoeding zou eventueel herzien kunnen worden, menen zij De audities betreffen uitsluitend deze principekwestie. Grote schok. Herman Phleger, juridisch advi seur van het Amerikaanse departe ment van buitenlandse zaken, heeft op een persconferentie in Den Haag verklaard, dat de zaak van groot po litiek belang is voor zijn land. Voor vele Amerikanen was het een schok geweest te ontdekken, dat er „sub versieve elementen" waren in de in ternationale civiele dienst. Phleger zei dat de volgende landen schriftelijke verklaringen hebben in gezonden, waarin zij het Amerikaan gen de houding van Amerika uitge sproken hadden, waren: Frankrijk, Engeland, Zweden, Nederland, de Phüippijnen, Mexico, Chili, Irak en Guatemala. De audities zullen, naar verwacht wordt, ongeveer een week duren. Het hof zal vier tot zes weken later uit spraak doen. Nederland wordt ver tegenwoordigd door prof. A. J. P. Tammes van de Amsterdamse uni versiteit. HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond tot8 Vrijdagavond. Opgemaakt te- 10 uur). ZUID-WESTELIJKE WIND. Wisselende bewolking met en-§ kele verspreide buien. Vrij 8 krachtige tot matige Zuid-weste lijke wind. eWinig verandering^ in temperatuur. Het Montesie-schandaal Posilide Ganzaroli, een 33-jarige secretaresse, die vorige maand had beweerd, te hebben gezien, hoe het lijk van Wilma Montesi op 10 April 1953 nabij Tor Vajanica in zee werd geworpen, is gearresteerd wegens het afleggen van een vals getuigenis. Zij werd als een nieuwe kroongetuige in het schandaal-Montesi beschouwd. Dr. Raffaele Sepe, die het onder zoek in het Montesi-schandaal leidt, had mej. Ganzaroli verscheidene ma len verhoord, nadat haar verhaal in een Italiaans weekblad was gepubli ceerd. Gisteravond gaf hij opdracht haar te arresteren en confronteerde haar met een vriendin, aan wie zij eveneens haar verhaal had verteld. Deze arrestatie was de eerste sinds het proces tegen de journalist Muto, die in zijn weekblad het schandaal- Montesi aan het licht bracht, tot on bepaalde datum was uitgesteld. Muto had de politie er van beschuldigd, de dood van Wilma Montesi geheim te hebben willen houden, omdat zij het slachtoffer zou zijn geweest van orgiën met verdovende middelen, waarbij verscheidene mensen uit de Romeinse society zouden zijn be- e standpunt steunen: Griekenland, I tr°kken. Nationalistisch China, Turkije en De politie had beweerd, dat Wil- Ecuador. ma Montesi door verdrinking om het De landen die zich schriftelijk te-1 leven was gekomen. 11 Juni: zon op 4.20 en onder 20.59; maan op 16.11 en onder 1.21 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenoch- tend 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM zw. bewolkt 19 C. OSLO half bew. 15 KOPENHAGEN zwaar bew. 20 AMSTERDAM regenbui 20 LONDEN regen 18 LUXEMBURG half bew. 17 PARIJS zwaar bew. 20 BORDEAUX licht bew. 22 GRENOBLE regen 27 H NICE geh. bew. 23 GENèVE zwaar bew. 21 ZURICH zwaar bew. 24 LOCARNO regenbui 24 BERLIJN regen 29 FRANKFORT nevel 21 MüNCHEN regen 25 WENEN nevel 25 INNSBRUCK zwaar bew. 26 ROME licht bew. 29 AJACCIO geheel bew. 32 M MALLORCA zwaar bew. Korreltje

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1