H.Vader kwam door Eurovisie in talloze huiskamers Zij hoorden hem ieder in hun eigen taal spreken sasyrsasAft. bickrpkn (ffff» Nederlandse vrijheidsfakkel arriveerde te laat in Caen Honderden hoorden Pinksterzaterdag eerste Pleinpreek van pater Jelsma Twee welpjes ter wereld gebracht temidden van het Pinksterbezoek DINSDAG 8 JUNI 1954 DE LE1DSE GUUKAN1 1WEEUE BLAD PAGINA 4 PLECHTIGE HERDENKING VAN D-DAY NA TIEN JAAR Een geslaagd West-Europees experiment In de avond van eerste Pinksterdag heeft de H. Vader tijdens een van de eerste programma's van de Eurovisie, het uitwisselingsprogramma van 8 Europese landen een rede gehouden tot de kijkers van West-Europa. Na achtereenvolgens een gedeelte van de rede te hebben uitgesproken in het Italiaans, Frans, Duits en Engels, richtte de H. Vader zich ook met enkele zinnen tot de Nederlandse kijkers, en sprak hen, in hun eigen taal, enikrz woorden van zegen en bemoediging toe. Direct daarna verleende de H. Va der, die geflankeerd werd door Mgr. Moatini en Caroli de apostolische zegen. De H. Vader, op wiens gelaat nog duidelijk de sporen van zijn ziekte te lezen waren, las de rede voor van een papier. Hij sprak de woorden uit op de duidelijke voorname manier, die Hem kenmerkt. De uitspraak van het Nederlandse gedeelte was zeer verzorgd, hoewel vanzelfsprekend met een zwaar accent. TREFFENDE SAMENLOOP. Z. H. de Paus noemde het „een ge lukkige samenloop van omstandig heden, dat op deze dag, waarop de Kerk plechtig de nederdaling van de H. Geest in het Cenakel en de eerste prediking van de H. Apostel Petrus tot de menigte herdenkt, het Ons ge geven is om persoonlijk tot U te spreken. Vandaag zijn langdurige proefnemingen tot een gelukkig ein de gebracht, zodat de Europese vol keren en misschien binnen korte tijd ook de volkeren van andere wereld delen een nieuw middel van intel lectuele en artistieke uitwisseling hebben gekregen. Daarom begroeten wij met vleug- de het experiment van de samen werking der Europese televisiesta tions, die het mogelijk heeft gemaakt, dat deze uitwisseling tot stand is ge komen. Welke zijn de morele waarden in de wereld, zo vroeg de Paus zich af die de eurovisie ons op aantrekkelij ker wijze dan de radio of de televisie ontsluit. In het misschien niet mo gelijk, dat een uitzending ook de mo rele gevoelens van de toeschouwers kan beledigen. Is het dan ook niet de eerste plicht van de verenigde Tele visieverenigingen tot een nauwkeu rige en geschikte selectie over te gaan. De hedendaagse maatschappij heeft reeds te veel open wonden, haar toegebracht door de slechte in vloed van een zekere pers, bioscoop en radio. Zou voor haar het doeltref fende en zekere middel van de tele visie het kwaad nog verergeren, of zullen de promotors ervan van het begin af werkelijk een nauwgezette en gezonden richting inslaan? De commerciële belangen leiden er dik wijls toe, in de programma's derge lijke variëté's e.d. in. te lassen, die De televisie kan hen beter dan de radio brengen in het heiligdom van de kerk. Dit zal niet de lichamelijke tegenwoordigheid aan de godsdien stige ceremoniën kunnen vervangen, maar het zal hen helpen, die sfeer van eerbied en verering binnen te gaan, waarvan de liturgische hande lingen, doordrenkte zijn en deel te nemen aan het vurige gebed van het geloof en aanbidding. Na het bovenstaande in het Ita liaans, Frans, Duits en Engels te hebben uitgesproken, zeide de H. Vader in het Nederlands: Wij richtten tenslotte een groet tot de luisteraars in de Nederlandse taal en het gehele volk van Neder land, van wie het welzijn ons na aan het hart ligt, en van wie wij de ontwikkeling met levendige be langstelling volgen. Wij roepen over U allen, dierbare zonen en dochters, de overvloedige zegeningen van God af. Daarna verleende de H. Vader de apostolische zegen. EXPERIMENT GELUKT. Toen de uitzendingen uit Mon- treux waar het Narcissenfeest was uitgezondenen daarna uit Ro me ten einde waren, steeg een zucht van verlichting op uit de monden van de technici, die in 80 relais-sta- tions, die langs de enorme televisie keten een goed beeld enige malen in een ander beeldlijnensysteem ver taald van Rome tot in de top van Schotland, en van Berlijn tot ver voorbij Londen hadden gevoerd. Het was aanvankelijk wat regenachtig in het Zwitserse stadje Montreux, maar toen later de zon doorbrak, werd het beeld voortreffelijk, en zo konden kijkers in geheel Europa een aan trekkelijk bloemencorso, aangevuld met vele muziekcorpsen, in de stra ten van Montreux voorbij zien trek ken op hetzelfde moment als zij, die langs de straten als toeschouwers stonden. Het tweede programma, dat uit Rome kwam, was nog belangwek kender. Met behulp van drie televi siecamera's waarvan er één van uit een toren een lensooog over Ro me liet dwalen brachten de mil- lioenen kijkers niet alleen een be zoek aan de Eeuwige Stad en het St. Pietersplein, maar zij werden ook als het ware in een massale audiëntie door de Paus ontvangen. De eerstvolgende uitzending in de „Eurovisie" zal Zaterdagmiddag a.s. geschieden vanuit Engeland. De En gelse televisie zal drie evenementen uitzenden, namelijk internationale athletiek-wedstrijden bij Glasgow, de parade in Londen van de Royal Navy, waarbij het Engelse konings paar aanwezig zal zijn, en de Royal Horse Show uit Richmond. tien lastige maag "AAO-CACHETS -AKKt» k n smaakloos, snelzeker lllllllll (Advertentie) Op de stranden van Normandië waar zich, nu tien jaren geleden, de invasie voltrok, inspecteerde presi dent Coty, in gezelschap van Joseph Laniel, leden van de Nederlandse deputatie, bestaande uit dienstplich tige soldaten van het garderegiment Prinses Irene, waarvan een compagnie officieel bij de plechtigheden ver tegenwoordigd was. aangekomen om nog te kunnen deel nemen aan de herdenking op „Utah- Beach". Onder de Nederlandse deelnemers aan de tocht naar Normandië bevond zich een grote groep Amsterdammers onder leiding van de voorzitter van de afdeling Amsterdam, de heer J. Boom, en een aantal Haagse oud-ver zetsstrijders, onder leiding van de heer B. Drop. Na de plechtigheid op tweede Pink sterdag bij het monument te Caen hebben de buitenlandse verzetsmen sen hun kampen te Villers Bocage, waar zij met de medewerking van de Franse regering waren ondergebracht, verlaten om hun terugtocht naar het vaderland te beginnen. rji TT JLJ ,1 morgen op de Place du Concorde te InarURWeRPenae DGClBVClClTt l Brussel als bij de laatste krans- De Nederlandse oud-verzetstrijders hebben tijdens hun ruim 800 km. lan- pelgrimstocht naar het Normandische invasiestrand zeven maal demonstra tief hun gevallen krijgsmakkers uit beide wereldoorlogen geëerd met het leggen van kransen aan de voet der onderscheidene monumenten in Frankrijk en België. Zowel bij de eerste Zaterdag- Geen sensatie of demagogie stincten speculeren. Zo de televisie jRustige stem besprak afzichtelijk probleem haar schitterende beloften wil hou den, moet zij zich ervan onthouden, tot lichtzinnig vermaak haar toe vlucht te nemen, welke de goede smaak en het moreel gevoel kwetsen. Men kan hier wellicht de wens van het publiek in acht nemen, zonder van zijn eigen liefste aspiraties, van zijn idealen, van menselijke vervoe ring, van rechtvaardigheid van vrede voor gezin en vaderland afstand te doen. Wij denken hier vooral aan de zieken en gebrekkigen, die de ver troosting moeten missen tegenwoor dig te zijn bij godsdienstige plechtig heden en die hun gebeden met die van de Kerk wensen te verenigen. FINANCIëLE STEUN WONINGWETBOUW. Als bij woningwetwoningen het be drag van de risicoverrekening uitgaat boven 12 pet. van de aanneemsom, zal dit bedrag, mits aanvaardbaar ge acht door de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting, verdeeld over een periode van 50 jaar, ten laste van de exploitatie van de woningen kunnen worden gebracht De hogere exploitatielasten, die daarvan het ge volg zijn, kunnen op verzoek van de gemeentebesturen door een verho ging van de jaarlijkse bijdrage wor den gecompenseerd. Indien consolidatie van de finan ciering van deze woningwetbouw te gen een hogere rentevoet is geschied dan waarop aanvankelijk was gere kend en als daardoor voor de desbe treffende woningen een buitensporig hoge huur ontstaat, is de minister eveneens bereid een verzoek tot ver hoging van de toegekende jaarlijkse bijdrage in overweging te nemen. Het bovenstaande geldt uitsluitend voor woningen tot stand gekomen met rijkssteun op grond van de beschik king bijdragen woningwetbouw 1950 of de beschikkingen verminderde bij dragen woningwetbouw 1950 en 1950 I. Beeld op tentoonstelling omvergeworpen Een meisjeskop in hardsteen, die deel uitmaakt van de tentoonstelling op het Frederiksplein en in de gale rij te Amsterdam is te omstreeks twee uur in de nacht van Zaterdag op Zondag op de grond geworpen. Daarbij is de neus afgebroken van dit beeld dat het werk is van mej. T. van der Pant. Kort tevoren had de politie wacht in de galerij een man zien pas seren die zich onder de invloed van sterke di*ank bevond. Daar hij om die tijd de enige voorbijganger was wordt hem de schuld van het incident toe geschreven. Maar men heeft hem niet kunnen achterhalen ofschoon op het gerucht van het vallende beeld da delijk een achtervolging werd inge zet. Pinksterzaterdag bracht 's middags een vreemde stemming op het Plein in Den Haag, dat door de stadsdrukte, die het dagelijks aan zich voorbij ziet gaan, een zekere opwinding doorgaans vrij gemoedelijk over zich heen laat komen. De sfeer rond het statige gebouw van de Hoge Raad was anders dan op gewone Zaterdagen; de café-terrasjes waren vol, zoals een zonnige zomer se middag dit vereist, maar de bezoekers beperkten zich niet tot het gewo ne lome nietsdoen, doch men verkeerde een beetje in spanning. Rond half vier waren de terrasjes vol en bleef men op het Plein zelf in groepjes staan; enkele tientallen maakten het zich gemakkelijk op de mar meren trappen van de Hoge Raad en het aantal groeide naarmate het dichter bij vier uur kwam. Een file auto's volgeplakt met grote aankondigingen, dat pater Jelsma om 4 uur op het Plein zou spreken, oogstten geen verbazing, want dit was het doel van de tientallen, die geleidelijk tot honderden aangroeiden. Klokke vier uur bracht een sensa tie voor Nederland, maar de wijze, waarop pater Jelsma daar in het hartje van Den Haag het spreekge stoelte besteeg, deed alle gevoel van „een stunt" wegvloeien. Het geheel had iets weg van een Zondagmiddag in een Engels park, waar een „zeep- kistenredenaar" een groep belang stellenden om zich heen vergaard heeft. Het was echter geen opgewon den stem, die, met in acht neming van tussenpozen, applaus en andere bijval uitlokte; het was een kalm en rustig geluid, dat alleen door de in houd der woorden de omstanders stilmaakte. AFZICHTELIJKE GETALLEN. Zoals men weet heeft pater Jelsma daarin gesteund door een groep ka tholieke jongeren het plan opge vat om met verschillende groepen goedwillende anders-denkenden tot een gesprek te geraken, teneinde te zamen de zware problemen van deze tijd onder ogen te kunnen zien en deze poging wordt uitgedragen met „Plein-preken"; de eerste „preek" was gewijd aan het probleem van de Aziatische landen. Het waren afzichtelijke getrallen, die pater Jelsma noemde; 1800 mil- lioen mensen lijden gebrek, 10 mil- lioen sterven alleen in India al jaar lijks de hongerdood, 500 millioen kin deren krijgen nooit een goede maal tijd en 3 millioen Indiase kinderen sterven ieder jaar zonder ooit buiten honger geweest te zijn. Misschien zouden deze getallen vervlogen zijn, zoals de woorden van pater Jelsma verdwenen in de zo merse lucht; misschien zou niemand na een uur nog bij benadering iets van deze cijfers geweten hebben, want zij zijn zo onvoorstelbaar groot, dat zij ver buiten het bevattingsver mogen liggen. GRIJPBARE GETALLEN. De volgende getallen waren ech ter grijpbaar, alhoewel het moed kost hen aan te vatten: De helft van de wereld heeft een jaar-inkomen van 200.of min der; dit is nog geen 80 centen per dag. De bevolking vari het Westen en Australië wordt gemiddeld tweemaal zo oud als hun broeders en zusters in Azië. De welvaart in het Westen en Aus tralië is tienmaal zo hoog als in Azië. Nu klonk de volgende vraag van pater Jelsma wellicht wat rethorisch: Hebben wij een geweten? Wat hebben wij zo zal men zich afvragen aan een geweten, als we gesteld worden tegenover dergelijke cijfers? Pater Jelsma gaf toe, dat Nederland niet in staat was een dergelijke nood ook maar bij benadering te lenigen. De actie van pater Jelsma is niet daartoe bedoeld, maar pater Jelsma achtte het belangrijk, dat dit schrik barende vraagstuk aan de orde ge steld wordt; niet omdat hij en de groep jongeren zo graag lawaai ma ken, maar omdat het geweten deze mensonterende situatie niet langer kan dulden. RECHTEN? Spr. was echter na het noemen van de cijfers nog niet tot de kern van de zaak doorgedrongen; hij had de toestand geschetst, het „millioen- fonds" aangekondigd, doch nu kwam de gewetensvraag: Hebben wij het recht om ernstig te debatteren over loonsverhoging en welvaartsverbete ring? Eist het recht, eist ons geweten niet, dat wij iedere verhoging van welvaart afwijzen, zolang millioenen mensen in Azië mensen zoals wij verstoken blijven van een minimum, dat wij allang nie tmeer als minimum wensen te aanvaarden? Leven wij in het Westen niet ten koste van het gebrek van onze broeders en zusters in het Oosten? Het plan „Plein-Azië" is nog niet eens de beruchte druppel op de gloeiende plaat, maar pater Jelsma is van mening, dat ons geweten niet kar» wachten op het „volmaakte" plan; het millioen, dat spr. bijeen hoopt te krijgen en dat aangewend zal worden voor de kindertjes van In dia. moet een symbool zijn en voor de betreffende autoriteiten een waar schuwing, dat althans het geweten in Nederland zich niet langer k^h ver enigen met de toestand in Azië. OVER 14 DAGEN. De redevoering duurde niet lang; voor half vijf had pater Jelsma podium alweer verlaten, zonder de magogische apotheose, zonder een vertwijfeld handgebaar naar de hemel, dat de toeschouwer had moeten ont róeren, maar rustig en met kalme stem, zoals hij begonnen was. Om 5 uur waren de terrasjes op het Plein weer bevolkt met de gewo ne Zaterdagavond-klanten, die de loom-genoegelijke sfeer aan het Plein teruggaven. Maar honderden hebben de woor den van pater Jelsma mee naar huis genomen, vanwaar zij ongetwijfeld in breder kring besproken zullen wor den en deze honderden zullen zeker over 14 dagen wederom het Plein be volken om de volgende „zeepkisten rede" van pater Jelsma te beluisteren. Het standbeeld van dr. Poels te Heerlen is gisteren onder grote be langstelling van kerkelijke en we reldlijke autoriteiten onthuld. legging van deze tocht Maandag ochtend bij het herdenkingsteken te Caen heeft dè brandende vrijheids fakkel, die de minister-president Vrij dag j.l. op de Dam te Amsterdam had ontstoken, de altijd in de harten brandende dankbaarheid van het Ne derlandse volk voor- de herwonnen vrijheid gesymboliseerd. Ontroerende ontvangsten. Deze dank geldt ook en vooral zij, die op Normandië's kust hun leven hebben geofferd als militairen van de verbonden legers te land, ter zee en in de lucht, deze dagen tien jaar geleden. Dit feit is tijdens'de Pinksterdagen vele malen, ook döor Nederlanders, herdacht en die dank is talloze malen daarbij op ontroerende wijze vertolkt. Dit laatste bleek bijvoorbeeld o.m. uit de ontvangst, die de Belgische en Nederlandse delegaties van verzets strijders op hun gezamenlijke pel grimsvaart in het eerste Franse plaatsje na de grens, Ascq, ten deel viel. Omringd met de vaandels der Maquis stonden burgemeester en wet houders van deze gemeente de be devaartgangers op te wachten. Afscheid van Normandië. Achtereenvolgens legden de voor zitter van de nationale federatieve raad van het voormalig verzet Ne derland, en de secretaris-generaal van de C.I.A.R., kransen aan de rand van de graven voor de onbekende soldaat te Rijssel, Atrecht, Amiëns en te Villers Bocage. Telkenmale weerklonk daarbij het Wilhelmus over de markten en pleinen van deze door de oorlog zo bekend geworden Franse steden. De Amsterdamse vrijheidsfakkel is Florence Nightingale op 15 October herdacht „Houdt haar lamp brandend" Zoals onlangs werd berichtheeft minister Suurhof daags vóór We- reldgezondheidsdag een comité geïn stalleerd, dat op zich heeft genomen dit jaar een herdenking te organise ren van het feit, dat Florence Nightingale 100 jaar geleden haar zegenrijke arbeid is begonnen. Het Florence Nightingale herden kingscomité heeft thans als datum voor deze herdenking vastgesteld Vrijdag 15 October, daar dit de dag was, waarop Florence Nightingale in 1854 het oppertoezicht over de ver pleegsters in de Krim verkreeg. Het ligt in de bedoeling deze her denking gedecentraliseerd te doen geschieden, door in vele plaatsen in het land bijeenkomsten te houden, waarbij het werk en de vooruitstre vende visie op het verpleegstersbe- roep van Florence Nightingale zullen worden belicht. Het devies voor de herdenking luidt: „Houdt haar lamp brandende". Het sprookjespark „De Efte- ling" heeft tijdens het Pinksterweek end ruim 25.000 bezoekers ontvangen, hetgeen 18.000 meer is, dan verleden te laat op de plaats van bestemming jaar tijdens de Pinksterdagen. WASSENAARS DIERENPARK De leeuwin Simba uit het Dieren park Wassenaar is gisteravond, ten aansohouwe van een duizendkoppig publiek, door de Haagse dierenarts dr. L. Gazenbeek, langs operatieve weg verlost van twee welpjes. Na tuurlijk was het niet de bedoeling, dat dit in het openbaar zou gebeu ren, maar het dier weigerde perti nent voor deze grote gebeurtenis het nachthok in te gaan. Daarom werd tenslotte de omge ving van de kooi afgezet en achter die afzetting verdrongen zich de vele nieuwsgierigen (Het dierenpark 'boekte Tweede Pinksterdag veertien duizend bezoekers). Van buiten af dreef men Simba naar een kant van de kooi, tótdat een paar oppassei's door de tralies 'heen haar staart konden grijpen. De leeuwin werd woest en ging uit al'le macht trekken, maar niettemin gin gen' enige oppassers, met gaffels en lasso's gewapend, nu de kooi binnen. Simba, die zich wild en hardnekkig bleef verzetten, slaagde er in een van de metalen gaffels doormidden te breken. Door de lasso's om kop en poten van het dier te werpen en vast te maken kon men het tenslotte betrekkelijk weerloos maken. Tóch bleef Simba met haar aan elkaar ge bonden achterpoten slaan, toen dr. Gazenbeek de operatie verrichtte. Toen de twee welpjes gezond en wel ter wereld waren gekomen, moesten de vijf oppassers weer heel omzichtig het moederdier losmaken en zorgen, dat ze veilig de kooi uit kwamen. De laatste man, de oppasser Kagemaker uit Den Haag, is dat niet helemaal gelukt. Hij stond in zijn eentje met een gaffel in de kooi én moest met een mes de lasso, die nog om Simba's ha'ls zat, losmaken. De woedende leeuwin nam haar kans waar, sloeg met haar klauw en 'be zorgde de heer Kagemaker een diepe vleeswond in de arm. Op de hulppost van het Roode Kruis, die met het oog op de Pinksterdrukte in het Dierenpark was ingericht, werd hij verbonden. Dr. Gazenbeek heeft een klein half uur nodig gehad voor het ver richten van de operatie en bij elkaar heeft men bijna twee uur werk ge had. Toen alles achter de rug was, stond Simba rustig op en wandelde haar nachthok binnen. De welpjes zijn apart gezet. Zij zullen vooreerst met de fles worden gevoed. De gewonde oppasser sluit weer vrede met de leeuwin.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8