Moord met voorbedachte raadt zonder verzachtende omstandigheid bewezen Het tandbederf meest verspreide volksziekte is nog steeds Hogere lonen in bloemisterij RIJNSTREEK Nieuw gymnastieklokaal voor scholencomplex Paradijslaan Twee pinken aan de zwier DINSDAG 8 JUNI 1954 DF. LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Uitspraak proces Berkelse moordzaak ADVOCAAT TEKENT HOGER BEROEP AAN Nadat de president van de recht bank, mr. A. J. Veldman, het vonnis had voorgelezen, viel er een diepe stilte in de rechtzaal. Op de publieke tribune stonden zeer vele belang stellenden, die doodstil hadden ge luisterd naar de voorlezing van de overwegingen. Verdachte liet ook nu, evenals bij het onderzoek ter zitting, geen spoor van emotie zien. Slechts even ver trok zijn gezicht een beetje. Een der verdedigers, mr. Huygcns, verklaarde det zijn cliënt beroep te gen het vonnis zal aantekenen. De rechtbank heeft bij het bepa len van de schuld de vele getuigen verklaringen in overweging geno men. Voorts werd nog o.m. overwogen, dat de rechtbank op grond van de inhoud der bewijsmiddelen bewezen acht en de overtuiging heeft verkre gen, dat verdachte het hem ten laste gelegde heeft begaan, met dien ver stande, dat hij te Berkel en Roden rijs op 24 September 1952 opzettelijk en met voorbedachten rade zijn echt genote van het leven heeft beroofd. „Geen zelfmoord". De verdachte, ontkennende het hem ten laste gelegde te hebben ge pleegd, heeft gepoogd de mening in gang te doen vinden, dat zijn echt genote uit eigen wil cyaankali zou hebben ingenomen en dus zelfmoord zou hebben gepleegd; de rechtbank verwerpt deze veronderstelling. Er is toch door of vanwege de ver dachte het bestaan van geen enkel feit aannemelijk gemaakt, waaruit zou zijn af te leiden dat zijn echtge note dat oogmerk zou hebben gehad en/of door enige handeling daarvan uitvoering zou hebben gegeven. Het geen daaromtrent door verdachte is aangevoerd, berust slechts op eigen volkomen oncontroleerbare bewerin gen, welke hij weliswaar heeft trach ten te staven tot zelfmoordtbriefje, doch de inhoud van dit briefje stemt in het geheel niet overeen met het geen door verdachte ter terechtzitting over die beweerde poging is mede gedeeld. Trouwens hetgeen verdachte over die poging tot zelfmoord, waarop meerbedoeld briefje zou slaan, mede deelt, moet als absoluut ongeloof waardig ter zijde worden gesteld. „Ondenkbaar". Het zou toch onverklaarbaar en daarom ondenkbaar zijn, dat, indien verdachte's echtgenote inderdaad zulk een poging had ondernomen, verdachte daarover in het voooron- derzoek, zodra hem bekend was ge worden, dat in het lijk van zijn echt genote blauwzuur was aangetroffen, niet zou hebben gerept. Verdachte verklaarde echter instede daarvan op 3 October 1952 aan de rechter-com- missaris dat hij het niet waarschijn lijk acht, dat zijn vrouw zelfmoord heeft gepleegd. De opgeworpen ver onderstelling, dat verdachte's echt genote zelfmoord heeft gepleegd, kan derhalve geen redelijk verantwoor de twijfel aan verdachte's schuld doen ontstaan. „Geen tumor". Dit zelfde is het geval bij de door en vanwege de verdachte gedane onderstelling, dat de dood van ver dachte's echtgenote het gevolg zou zijn van een hersentumor. Deze ver onderstelling is een louter theoreti sche, daar noch bij leven noch bij de dood van het slachtoffer ook maar een spoor van een dergelijke tumor is ontdekt. Nu heeft de verdediging zich wel veel moeite gegeven, door het doen horen van enkele deskundigen, de mening ingang te doen vinden van het bestaan van zeer kleine niettemin de dood veroorzaakt hebbende tumo ren, die alleen na microscopisch on derzoek zouden kunnen worden ont dekt, doch, wat hiervan ook zijn, het is naar het oordeel van de rechtbank onverantwoordelijk om ter wille van een louter theoretische mogelijkheid, waarop de verschijnselen bij het ster ven bovendien niet wijzen, de duide lijk aantoonbare cyaanvergiftiging als doodsoorzaak uit te sluiten. Deskundige-verklaring. Typerend is ook in dit opzicht de uiting van een van deskundigen, dr. Purchase, die na beantwoording van een aantal hypathetische vraag stellingen verklaart: ,,Het onderwer- pelijke geval is mij niet bekend. Nu mij wordt megedeeld, dat zestig uur na de dood werden berekend: in de maag 21 m.g. kaliumcyanide en voorts dat in het bloed en de herse nen geringe hoeveelheden cyaanwa- terstof werden aangetroffen, acht ik een andere doodsoorzaak dan cyaan kalivergiftiging niet onmogelijk, maar niet waarschijnlijk. Er is mij geen enkel geval bekend, dat blauw zuur in de maag en andere organen werd aangetroffen bij een sectie, ter wijl vervolgens aannemelijk is ge worden dat niettemin de dood aan een andere oorzaak dan blauwzuur vergiftiging moest worden toege schreven". Voorbedachte raad. Verdachte heeft ter terechtzitting nog verklaaiTd. ed van overtuigd is gebleven, dat zijn echtgenote aan een hersentumor leed, zodat hij geheel te goeder trouw is geweest als hy van deze overtuiging enige malen in Berkel heeft doen blijken. Verdachte beoogt met deze bewe ring kennelijk te bestrijden, dat hij door zijn uitingen heeft willen be werken, dat een spoedig overlijden van zijn vrouw kon worden ver wacht. Dit verweer faalt echter daar, in geval verdachte inderdaad in het be staan van een hersentumor bij zijn echtgenote zou hebben geloofd, aller minst verklaarbaar is, waarom ver dachte als medicus moest rond strooien, dat het binnenkort met zijn vrouw zou aflopen; daarvoor was, gelet op de negatieve uitspraak van doktoren, toch geen enkele aanwij zing. De rechtbank kan dan ook goede trouw in deze bij verdachte niet aan nemen en ziet in zijn gedragingen dan ook een sterke aanwijzing van het bestaan bij verdachte* van voor bedachte raad om zijn echtgenote te doden. Het vonnis. De rechtbank besluit op grond van het deskundig oordeel, dat zij overneemt en tot het hare maakt, tot de volkomen toerekeningsvatbaar heid van verdachte in strafrechtelij ke zin. Gelet op de persoon van verdachte, die als medicus, echtgenoot en vader niet heeft geschroomd zijn vrouw, moeder van zijn drie jonge kinderen van het leven te beroven, en die deze daad langdurig en stelselmatig door het suggereren aan zijn omgeving van een gefingeerde ongeneeslijke kwaal, waaraan zij zou lijden, heeft voorbereid en in koelen bloede ten uitvoer gebracht, kan slechts de hoogste straf in aanmerking komen als in overeenstemming met de aard van het gepleegde feit en de ter te rechtzitting gebleken omstandighe den, waaronder het is begaan. Rechtdoende verklaart de recht bank verdachte schuldig aan het be wezen verklaarde en gequalificeerde misdrijf en hem deswege strafbaar en veroordeelt de verdachte te dier zake tot levenslange gevangenisstraf. Prof. Muntendam op Voorzorg en Wetenschap tandartsencongres De directeur-generaal van de volks gezondheid, p rof. dr. P. Muntendam, heeft vanmiddag in het Kurhaus te Scheveningen de 42e jaarvergade ring van de internationale tandheel kundige federatie geopend. In zijn openingsrede zei prof. Mun tendam, dat de vooruitgang in de tandheelkundige wetenschap in de laatste decennia heeft gemaakt, naar zijn overuiging voor een niet onbe langrijk deel to danken zal zijn aan het werk van de federatie. Prof. Muntendam stelde, dat juist door deze vorderingen nieuwe vra gen rijzen op sociaal-tandheelkundig terreinn. De wegen om de weten schap toe te passen doorkruisen een gebied, dat het gemeenschappelijk terrein is van de overheid, de beoefe naren van het beroep en de. gemeen schap, aldus spreker. Overheid vooraan „Ik plaats hierbij doelbewust de overheid vooraan, omdat zij het is die in de eerste plaats de verant woordelijkheid voor de volksgezond heid heeft te dragen, waarin de tand heelkundige zorg een voorname rol speelt. Maar niet minder ligt deze verantwoordelijkheid bij de tand artsen zelf, die zich er rekenschap van dienen te geven op welke wijze en in welke mate zij hun aandeel kunnen leveren aan de toepassing van de resultaten van de tandheel kundige wetenschap. Hierbij zal hun aandacht in liet bijzonder gericht zijn op de voorzorg. Tenslotte zal het volk zelf in zijn maatschappelijke organisatie mede de weg moeten aangeven, waarin het van de vooruit gang der wetenschap zal kunnen pro fiteren. Deskundigentekort Prof. Muntendam vervolgde zijn toespraak met te zeggen, dat het tandbederf nog steeds de meest ver breide volksziekte in alle landen en op alle leeftijden is, dat er niet vol doende deskundigen zijn voor de be handeling en nog minder voor de voorzorg in de jeugd. Aan het einde van zijn rede sprak prof. Muntendam over de betekenis van een doematige voeding. Het ware 'te wensen, indien een overhead al vorens zij uit economische motieven overgaat tot prijsverlaging van sui ker en prijsverhoging van melk, overweegt of hiermee inderdaad de economie gebaat is, omdat hierin factoren schuilen, welke bepaald na delig voor de gezondheid in het alge meen en van het gebit in het bijzon der kunnen zijn. Werkgevers tot parlement; Verwerp wetsvoorstel tot regeling cadeau-stelsel De drie erkende Nederlandse bon den van werkgevers hebben bij de leden van de Tweede Kamer een verzoek ingediend het wetsontwerp, dat het cadeaustelsel zal moeten gaan regelen in haar geheel te verwerpen. De bonden zijn van mening, dat het wetsontwerp ondoelmatig is, ter wijl het de positie en de concurren tiemogelijkheden van de fabrikant te veel aantast. Zij achten de geconstateerde mis bruiken niet van dien aard, dat een zo stringente regeling verantwoord zou zijn en menen, dat de wederver koper onrechtvaardig boven de fa brikant bevoordeeld en beschermd wordt. De regeling zal zo menen de bonden aanleiding geven een aantasting van de eerbied voor recht en wet in de hand te werken. De Ned. Kath. Middenstandsbond zal dit jaar zijn sociale studiedagen geheel stellen in het teken van het Mandement van de Bisschoppen. De ze studiedagen, die om de twee jaar worden gehouden zijn dit jaar op 27, 28 en 29 Juli a.s. in de Abdij van Ber ne in Heeswijk. Het ligt in de bedoe ling, de op deze studiedagen te be handelen stof uitgangspunt te doen zijn voor het vormingsprogram van de beweging voor het komend jaar. Prof. Jansens uit Leuven zal spre ken over „Onze Roeping"; pater dr. Gerats M.S.C. behandelt het onder werp: „Wat ontbreekt er aan de ka tholieke sociale beweging?"; prof. Teilegen spreekt over „Beroepskers- tening" en prof. Weve zal spreken over „Katholiek sociaal programma". Op de laatste dag zal het onderwerp: „Katholieke eenheid, ook in de poli tiek" besproken worden. De slótzit ting zal tot thema hebben: „Bezield Christendom". „BLAUWE WEEK" CONCLUDEERT: Invloed drankbestrijding toenemend. Uit vele Nederlandse steden en dor pen zijn gisteren vele honderden le den van drankbestrijders-organisaties naar Amersfoort gekomen voor de sluitingsbijeenkomst van de „Blauwe Week 1954". Diverse toespraken hadden tot con clusie. dat de invloed van de drank bestrijding in de tegenwooi'dige maat schappij toenemend is, en dat door diepgaande studie en onderzoek nieuwe wegen moeten worden ge vonden, waardoor de na-oorlogse mens kan worden bereikt. Tot dit doel werden allen, die ook in het ver leden van gemeenschapszin en strijd- geest hadden blijk gegeven, opgeroe pen, zich te geven ten bate van de aan alcoholisme lijdende mens. Een demonstratie-optocht door een deel van Amersfoort trok zeer aandacht. Ook vacantietoeslag De vereniging „De Nederlandse Bloemisterij" en de in de stichting voor de landbouw samenwerkende werkgevers- en werknemers-organi saties hebben overeenstemming be reikt over de invoering van een va- vantietoeslag alsmede over een loons verhoging in het bloemisterijbedrijf, welke op 7 Juni a.s. zal ingaan. De vacantietoeslag wordt voor vaste arbeiders bepaald op het loon van één week met inbegrip van de vaste toeslagen, waarop de arbeider aanspraak heeft. Losse arbeiders zul len de vacantietoeslag door middel van vacantiebonnen ontvangen. Te dien einde zal voor hen het wekelijks be drag aan vacantiebonnen, dat thans gesteld is op het drievoud van het voor betrokkenen geldend uurloon, met ingang van 7 Juni a.s. dienen te Dc Springprocessie heden te Echternach Nederlandse deelname Duizenden bedevaartgangers, ook van buiten Luxemburg, zijn van daag getuigen geweest van de dan sende ommegang, die jaarlijks op Pinksterdinsdag in Echternach wordt gehouden. Onder hen waren ver schillende buitenlandse bisschop pen, die als gasten van de bisschop- coadjutor Mgr. Leon Lommei enkele dagen verblijven in het naburige Weilerbach, voor de viering van het gouden priesterfeest van de grijze bisschop van Luxemburg. Z.H.Exc. Mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, die verleden zomer bij gelegenheid van de plechtige klok wij ding de toe zegging voor een nieuw bezoek aan het graf van Sint Willibrord in de basiliek van Echternach had gedaan, zal komen aan het hoofd van de jaar lijkse bedevaart in September a.s., dus niet van 3 tot 5 Juli, zoals eer der was aangekondigd. Reeds wordt in het bisdom Luxemburg overwo gen, het 1300-jarig geboortefeest van Sint Willibrord in 1958 op bij zondere wijze te vieren. Men hoopt dan ook gereed te zijn met alle her stelwerken rondom de basiliek, waar als gevolg van oorlogshandelingen zoveel werd verwoest of beschadigd. KNOEIERIJ BIJ MELKFABRIEK. Verschillende arrestaties. Nadat op vermoeden van knoeie rijen een grondig onderzoek was in gesteld, zijn bij de Verenigde Gooise Melkbedrijven in Hilversum enkele leden van het personeel en een we derverkoper aangehouden, verdacht van onjuiste practijken. Zij zouden een combinatie hebben gevormd, waardoor het mogelijk bleek enkele maanden lang veel te veel leer re tourgoed te boeken en te doen uit betalen, waardoor het bedrijf voor duizenden guldens werd benadeeld. De grootte van het bedrag kon nog niet juist worden vastgesteld. Een ver der onderzoek naar mogelijke knoeie rijen is nog gaande. ALPHEN AAN DEN RIJN 40.000 bezoekers voor Avifauna Het vogelpark „Avifauna" te Al phen aan den Rijn werd gedurende de heide Pinksterdagen door ruim 4-0.009 personen bezocht. Behalve voor de vele prachtige vogels, welker aantal onlangs nog op nieuw werd uitegebreid, werd een zeer grote belangstelling getoond voor 'het waterorgel, combinatie van water, muziek en in de avond uren verlichting. Na negen uur des avonds passeerden nog duizenden bezoekers de poorten van „Avifau na", om van het schouwspel van de verlichte „dansende fonteinen" niets te missen. Onbewoonbaar verklaard. B. en W. stellen de raad voor de percelen Van Mandersloostraat 90, eigendom van de firma J. van, Wieringene Aar kade 7, en Ridderbuurt 79, eigendom dom van de fa. Gebrs. Kammeraad, gevestigd Ridderbuurt 83, onbewoon baar te verklaren. De onderhavige woningen zijn ongeschikt ter bewo ning en zijn niet door het aanbren gen van verbeteringen in bewoonba re staat te brengen. De meningen van de dienst van gemeentewerken en van de hoofdin genieur-directeur van de wederop bouw en de volkshuisvesting in Zuid-Holland zijn ten aanzien hier van eensluidend. Viswedstrijd. Maandag hield „Tijdverdrijf" de eerste viswedstrijd van het seizoen in de Rijn bij Zwam- merdam. Na drie uur vissen, waarin er veel gevangen werd, werden de prijzen als volgt gewonnen: 1. J. Win kel. 2. H. Dongelmans, 3. Joh. Basie, 4. D. Dongelmans Sr., 5. M. A. Pie- penbrink, 6. M. Roggeveen, 7. B. Huik, 8. G. Hoogendorn, 9. C. Vrie- sekoop, 10. J. Wortman. Nieuwe gas- en waterzinkers. Als gevolg van de vernieuwing van de Alphense brug over de Rijn en de verbreding van de Pieter Doelman straat zullen nieuwe gas- en water zinkers moeten worden gelegd door de Rijn ten behoeve van de desbe treffende voorzieningen van de be woners aan de Lage Zijde. Hiermede zal een bedrag van 3 75.900,ge moeid zijn. Verbetering pompstation. De technische inrichting van het pomp station van het waterleidingbedrijf te Alphen aan den Rijn is sterk ver ouderd. Het is te verwachten, dat bij voortgaande stijging van het water verbruik, het bedrijf binnen afzien bare tijd de grens van zijn leverings capaciteit zal bereiken. Zowel de inspecteur van de volks gezondheid als de commissie van bij stand voor de water- en lichtbedrij- ven zijn met B. en W. van mening, dat het hoogst gewenst is, dat het rijksinstituut voor drinkwatervoor ziening een uitgebreid onderzoek in stelt naar de toestand van het water leidingbedrijf en advies zal uitbren gen, omtrent de ter verbetering van deze toestand te treffen voorzienin gen. De kosten van dit onderzoek zullen circa 6000,bedragen. B. en W. vragen dit bedrag beschikbaar t< stellen. HDC. De 10e ronde van de bor denwedstrijd van de Hoornse Dam club te Alphen aan den Rijn bracht het volgende resultaat: - C. Looijen- steinC. Verboom 02; W. Baart R. v. Klaveren 11; M. de Groot A. de Groot 11; C. VerboomJ. Dissel 11; C. LooijensteinR. van Klaveren 02; A. v. VlietL. Ver- degaal 0—2; B. v. KlaverenA. v. d. End 02. BODEGRAVEN Jongetje probeerde een vrachtauto Woonhuis werd geramd De zware vrachtauto's van de fir ma Steenbergen staan reeds maanden op de Nieuwe Markt geparkeerd, zonder dat dit aanleiding gaf tot kwajongensstreken. Zaterdagavond echter kwam de 9-jarige B. L. op de gedachte een der wagens op gang te brengen. Achterwaarts reed de zwa re wagen tegen het huis van de fam. M. op, na eerst een lantaarnpaal om ver gereden te hebben. Binnenshuis klonk een leven als een oordeel, schilderijen en een spiegel vielen van de muur, en de bewoners snelden naar buiten om te zien hoe de wagen een grote scheur in de buitenmuur had veroorzaakt. De politie werd ge waarschuwd, en deze maakte proces verbaal op. LANGERAAR Mej. D. v. Rijn behaalde te Rot terdam het diploma Fröbelonderwij zeres (U.L.O.) LEIDERDORP MUUR STOND OP INSTORTEN. In verband met de aan te leggen snelweg van Den Haag naar Amster dam, die nabij de Ger. kerk de Rijn en de Hoofdstraat kruist, moeten daar ter plaatse enige gebouwen wor den afgebroken, merendeels stallen van de boerderij van de heer Braat. Deze werkzaamheden waren reeds zover gevorderd dat van deze stallen alleen nog maar de zijmuren en ge vels overeind stonden. Vermoedelijk door het verkeer is Zaterdag een scheur ontstaan in een zijmuur van de igrote stal, waardoor de gevel aan de straatzijde naar voren begon te hellen en er gevaar ontstond dat deze zou omvallen. Voorbijgangers die Za terdagavond omstreeks negen uur daar passeerden en de scheur ont dekten waarschuwden de politie, die op haar beurt de brandweer alar meerde. Terstond werd1 aangevangen met het slopen van de muur, hetgeen op de late avond veel belangstelling trok. Na enige uren van ingespannen werken was er zoveel van de muur gesloopt dat gevaar voor ongelukken niet meer aanwezig was. Gemeente werklieden konden nu aan het puin ruimen gaan. Omstreeks middernacht was ook dit gebeurd en kon men weer rustig de Hoofdstraat passeren ROELOFARENDSVEEN DE EERSTE AUGURKEN. Aan de veiling Roelofarendsveen werden gisteren door de tuinder Th. Bakker uit Rijpwetering de eerste augurken aangevoerd. De export firma N. van Ruiten Sz. kocht deze primeur voor 0.90 per kg. voor verzending naar Engeland. worden verhoogd tot het viervoud van dit uurloon. De loonsverhoging zal voor «11e arbeiders van 23 jaar en ouder in de provinciën Noord- en Zuid-Holland ƒ1.per week en in de overige pro vincies 1.50 per week bedragen. Ar beiders van 22, 21, 20, 19 en 18 jaar zullen resp. 95 pet., 90 pet., 80 pet., 70 pet. en 60 pet. van de aldus vast gestelde nieuwe lonen ontvangen. Verwacht mag worden, dat de hier boven genoemde wijzigingen in de C. A.O. dezer dagen door het college van rijksbemiddelaars zullen worden goedgekeurd. WOUBRUGGE Bij het beruchte kruispunt Heren wegKruisweg heeft zich Zater dagmiddag een ongeval voorgedaan, waarbij twee arbeiders ernstig wer den gewond. Een Volkswagenbus met arbeiders van Worps Aanne mersbedrijf, die werken aan de fa briek van De Baronie te Alphen, passeerde het kruispunt op weg naar de hoofdstad. Een personenauto uit de richting Woubrugge verleende geen voorrang en tot overmaat van ramp bleken de remmen van deze wagen niet te werken. Een botsing werd daardoor onvermijdelijk. De chauffeur van de bus zag kans op het laatste nippertje uit de wagen te springen, doch liep niettemin ver wondingen aan het gelaat op.^ Een arbeider uit Zandvoort werd uit de waggen geslingerd en moest vrij ernstig gewond naar een ziekenhuis worden overgebracht. B. v. Velzen uit Leimuiden liep door de schok in wendige kwetsuren op, waarvoor hi.i eveneens naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. De overige ar beiders bleven ongedeerd. Beide auto's werden zwaar gehavend. ZOETERWOUDE Lourdes-actie. De trekking van de Lourdes-loterij heeft plaats gehad. We hebben nog 2 prijzen te verdelen. Deze zijn gevallen op de nrs 1799 en 1882. We hebben onze intentiebrieven verspreid en komen ze nu weer op halen. Zorgt u er voor, dat ze klaar zijn, want Donderdag moet alles bin nen zijn. Na Donderdag kunt u ze nog tot en met Zaterdag in de bus doen op Zwetkade 2. Voor de Stertochtliefhebbers wij zen wij met nadruk op het artikeltje in Sursum Corda van a.s. Vrijdag Voor de niet-Zoeterwouders, die ook welkom zijn bij deze stertocht op 27 Juni, wijzen wij er even op, dat ze persoonlijk of schriftelijk inlichtin gen kunnen bekomen bij J. de Boer, Zwetkade 2, Zoeterwoude. Naar wij vernemen bestaan by het R.K. schoolbestuur van de H. Bonifa- cius te Alphen a. d. Rijn in details uitgewerkte plannen tot de bouw van een nieuw gymnastieklokaal ten be hoeve van zijn scholencomplex aan de Paradijslaan. Wat afmetingen, vorm, indeling en „aankleding" van dit nieuwe gebouw betreft, deze zul len sterk afwijken van wat het be staande gebouw, de Sint Pancratius- gymnastieklokaal aan de Paradijslaan biedt. Daar hiertoe uiteraard de me dewerking en goedkeuring is vereist van de gemeenteraad, heeft het schoolbeshiur een hiertoe strekkend verzoek tot de gemeente gericht. B. en W. stellen zich voor hierop bin nenkort prae-advies te geven. De reden voor deze nieuwbouw is gelegen in het feit, dat de bestaande gymnastieklokaal, welke is onderge bracht in het St. Pancratiusgebouw, dat tot dusver door de bestaande scholen op de dag en door de R.K. Sportvereniging „Wilskracht" in de avonduren wordt gebruikt, nu al reeds ontoereikend is, voor wat de tijd betreft, om aan alle klassen de desbetreffende lessen mogelijk te maken zoals dat is voorgeschreven. Momenteel wordt van deze zaal ge bruik gemaakt door leerlingen voor negen klassen voor g.l.o, en v.g.l.o. voor meisjes, 8 klassen voor g.l.o. en v.g.l.o. voor jongens en door leerlin gen van vier klassen van de u.l.o.- school, welke gemiddeld V/z uur gymnastiekles per klas per week be horen te hebben, waarmede dit ge bouw al feitelijk zo ongeveer bezet is. De doorslag tot de plannen heeft gegeven het feit, dat er straks in dien daartoe de nodige overheids- vergunningen zullen zijn verkregen een R.K. b.l.o.-school zal bijko men met voorlopig vier klassen. En speciaal ten behoeve van deze school zal het Pancratiusgebouw niet meer voldoen aan de eisen. De heer H. G. Akkermans, consulent van de rijks inspecteur voor lichamelijke opvoe ding in de inspectie Gouda en AJ- phen aan den Rijn heeft thans tot de bouw van een nieuwe gymnastiekzaal geadviseerd, welke zal moeten aan sluiten aan de nieuw te stichten R.K. b.l.o.-school, zo, dat de zaal tevens bereikbaar zal zijn vanuit de overige scholen. De nieuwe b.l.o.-school zal, zoals wij destijds berichtten, worden gebouwd in de boomgaard van de pastorie, in de onmiddellijke nabij heid van de andere R.K. scholen. Uiteraard beoogt men van school bestuurszijde met de nieuwe gym nastiekzaal tevens te voorzien in de grotere behoefte aan deze gelegen heid die zal ontstaan als straks ook de nieuwe R.K. school voor g.l.o. zal verrijzen in plan „West". Jimte GOLF") Door het springen van een gas slang is in de nacht van Zaterdag op Zondag de 48-jarige mevr. Broekhui- zen-Hekkert uit Rotterdam aan gas- verstikking overleden. In het Arnhemse park Sonsbeek zal in 1955 evenals in 1949 en 1952 weer een internationale tentoon stelling van beeldende kunst gehou den worden. Vele buitenlandse kunstenaars hebben reeds hun me dewerking toegezegd. Op weg naar het land van zijn vader is Zaterdag de 12-jarige Wisse uit 's Heer-Arendskerke op een onbe waakte overweg door een trein, ko mende uit Middelburg, gegrepen en zwaar gewond naar het ziekenhuis van Goes overgebracht. Tijdens het vijfde jaarlijkse vlie gersdiner, dat Zaterdag bij de K.L.M. gehouden werd, heeft prins Bern- hard een serie films vertoond over zijn jongste reizen naar Amerika. Tijdens het uitgraven van een bunker bij de vuurtoren te Scheve ningen zijn Zaterdagmiddag 2 jon gens van 11 en 12 jaar door glijdend zand en beton bedolven. De brand weer, die te hulp schoot, wist de 12- jarige niet ernstig gewond onder het puin te bevrijden; zijn 11-jarig vriendje bleek te zijn overleden. De Zaterdag gehouden Roode Kruis-collecte heeft in Den Haag 26.509 opgebracht, hetgeen 2.500 meer is, dan verleden jaar. Het stoffelijk overschot van een 19-jarige Engelse kok, opvarende van het Engelse stoomschip „Dunelmia", die sinds 30 Mei j.l. vermist werd, is Zaterdag door de Rotterdamse rivier politie uit het water gehaald. De bond van ex-politieke gevan genen zal dit jaar haar 9e jaarcongres van 1620 Juni te Arnhem houden; het congres zal o.m. bijgewoond wor den door prins Bernhard en minister Van Thiel. Het X\2-jarig zoontje van de fam. De Jonge uit Hoogkerk, wier schip in Rotterdam ligt, is Zaterdagmiddag overboord geraakt en verdronken. Twee jonge koeien z.g. pinken gingen op eigen gelegenheid een uitstapje maken in Langeraar. Springend en dansend werd er een bezoek gebracht aan diverse tuinen waar deze beesten het nodigt vertrapten, en ook de plantsoenen langs de straat kwamen er niet ongeschonden af. Het ergste werd het echter toen de dieren besloten een kijkje te gaan nemen in de pas ingerichte woning, welke het bruidspaar V, deze week als echtpaar hoopt te betrekken. Aan de achterzijde ging het tweetal de woning binnen, en voor er weer uit. Maar 'het bleek toch wel dat een koe niet weet hoe zich.te gedragen in een burgerwoonhuis. Aan de meubelen werd enige scha'de toegebracht, en vloeren, wanden en plafonds in de kamer en gang werden versierd op een wijze die aesthetisch allerminst verantwoord is. Het avontuur eindigde in gezelschap van de politie en zal voor de eigenaar van de koeien wellicht een schadelijk gevolg hebben.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2