S)e&2idóe(2oiihxwX Pinkster-wonder in de televisie De fakkel der vrijheid brandde in Normandië Nieuwe alliantie op de Balkan Doodstraffen in Egypte Genèvc drijft op Eden St. Bonifacius ten voorbeeld gesteld [f n Tram in volle vaart op stilstaande bijwagen gereden Churchills zwarte zwaan, vreemde vogel op vliegbasis Volkel Saarprobleem nadert oplossing Vier verkeersslachtoffers tijdens Pinkster-weekend in de hoofdstad Levenslang Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 8 JUNI 19?4 45ste JAARGANG No. 13213 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Tiende verjaardag van D-day Zondag is aan de Norniandische kust met veel plechtigheid het feit herdacht, dat daar tien jaar geleden de bevrijding van Europa begon. De toorts der vrijheid brandde helder op de invasiebruggenhoofden. Midder nacht 6 Juni, stak Bowey Rex, een parachutist die hier tien jaar geleden voor de eerste maal kwam, de sym bolische toorts aan in het stadhuis van Sainte Mère Eglise. De fakkel was afkomstig van pre sident Eisenhower, die op 6 Juni 1944 het bevel voerde over de grote inva sie, de vlam was afkomstig van de Are de Triomphe in Parijs. Het to neel der plechtigheid was het dorp waar de eerste parachutisten op on geveer hetzelfde uur van D-day zelf neerdaalden. De toorts werd later naar Uiah Beach gébracht, één van de twee Amerikaanse invasiestranden, hoogte van St. Marie Dumont. Bij de plechtigheden aldaar heeft ook het Wilhelmus weerklonken. Stram in de eeJ£wig leven houding staande keken manschappen van de compagnie van het garde-re giment fuseliers „Prinses Irene" naar de acht wapperende vlaggen op het invasiemonument. Het Wilhelmus werd gespeeld door het trompetters- corps van de Huzaren van Boreel. Onder de Nederlandse vertegenwoor digers bevonden zich ook de minister van Oorlog en Marine, ir. C Stax ei de minister-president van de regeririg in Londen, prof. mr, P. S. Ger- brandy. Ruim tweehonderd leden van de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet hébben een pel grimstocht gemaakt naar Caen en an dere plaatsen aan het invasiefront. De heren mr. B. W. Stomps en V. Boon hébben o.a. op het monument op Utah Beach kransen gelegd. Zaterdagmiddag hébben ook de Franse president Coty en premier Laniel de gehele dag door de streken gereisd waar de Engelsen op D-Day toesloegen. Twee van de Amerikaan se D-Day-commandanten, de gene raals Gerow en Collins, waren even eens overgekomen. Zij woonden godsdienstoefeningen bij in de middeleeuwse kathedraal van Bayeux, één van de weinige die in de oorlog onbeschadigd zijn geble ven. Zij vertrokken daar door rijen van Franse gardisten, die een ere wacht vormden en kinderen die met Franse vlaggetjes zwaaiden. Zij woonden een een plechtigheid bij op de begraafplaats achter de Britse bruggenhoofden waar 4638 Engelsen, Polen, Tsjechen en anderen begraven liggen. Zij wijdden een nieuw gedenkteken in dat de woor den droeg: „Dat hun namen voor Griekenland, Turkije en Zuid-Sla vië hebben besloten, een gemeen schappelijke raadgevende vergade ring uit afgevaardigden van de drie landen in het leven te roepen, aldus is te Athene bekend gemaakt. De bekendmaking werd gedaan na het bezoek van vier dagen, dat de Zuidslavische president, Tito, aan Athene heeft gebracht. In de te vormen raadgevende ver gadering zullen een gelijk aantal Grieken, Zuidslaven en Turken zit ting krijgen. Het college zal afwisse lend in elk der hoofdsteden van de drie landen bijeenkomen. De omzetting van het vriendschaps verdrag van de drie landen in een militair bondgenootschap zal, aldus de bekendmaking, geschieden op de a.s. jaarlijkse conferentie van de drie ministers van buitenlandse zaken, die te Belgrado zal worden gehouden. In gewoonlijk welingelichte krin gen te Athene werd vernomen, dat de ondertekening hoofdzakelijk af hangt van het bereiken van een op lossing van het probleem-Triest Zuid-Slavië en de Navo. De Zuidslavische -minister van bui tenlandse zaken, Popovic, heeft Za terdag op een persconferentie te Athene verklaard, dat Zuid-Slavië's houding t.a. van de Navo door toe treden tot een militair Balkan-pact niet zal veranderen. Zuid-Slèvië zal nooit tot de Navo toetreden, aldus de minister, daar het van oordeel is dat het zijn eigen belangen en die van andere landen het beste dient door zulks niet te doen. Het Egyptische openbare ministe rie heeft de doodstraf geëst tegen 16 officieren, die op het ogenblik te recht staan op beschuldiging van samenzwering tegen de Egyptische regering. Volgens luitenant Foead Mahmoed Omar, een van bovenbedoelde officie ren, heeft verklaard, dat een Egypti sche kapitein een nieuwe staatsgreep onder leiding van generaal Naguib op 28 April had beraamd. Cavalerie-officieren waren van plan het hoofdkwartier van de revo- lutionnaire raad met tanks aan te vallen, luitenant-kolonel Nasser te arresteren, diens woning te verwoes ten en het gezag van generaal Na guib te herstellen. Zij openden onder veel gejuich een invasiemuseum in de kleine ha venplaats Arromanches. Overstromingen in Zuid-Slavië In Slovenië, in Zuid-Slavië, zijn twee-en-twintig personen tengevolge van overstromingen, veroorzaakt door abnormaal hevige regenval, om het leven gekomen. In Zuid-Oostenrijk viel één dode te betreuren. Aan beide zijden van de grens zijn weg- en spoorwegverbindingen ver broken en werden bruggen wegge- agen. In de omstreeks 23.000 inwoners tellende Sloveense stad Celje staan bijna alle straten onder water, dat soms twee meter hoog staat. Militaire vliegtuigen, brandweerbrigades en ambulance-eenheden bieden hulp. De spoorwegverbindingen met Oosten rijk zijn verbroken. Ook in Zuid-Oostenrijk is grote schade aangericht. De Britse minister van buitenland se zaken, Anthony Eden, keert van daag na zijn overleg te Londen naar Genève terug. Naar verluidt heeft hy op de geheime vergadering van het kabinet, die Zaterdag gehouden is, steun gekregen voor zijn standpunt, dat de communisten nog tijd moet worden gegeven en de onderhande lingen voortgezet dienen te worden. Algemeen erkent men te Genève, dat wanneer Eden, de voornaamste Uit Moskou wordt vernomen, dat bemiddelaar, zou besluiten, dat de Russische pers geen melding heeft voortzetting der onderhandelingen gemaakt van de 10e verjaardig van geen zin meer heeft, deze afgebroken D-Day. 1 zouden worden. Nieuwe Pauselijke Encycliek Paus Pius XII heeft op de verjaar dag van de marteldood van de Hei lige Bonifacius 5 Juni) een encycliek gericht aan de bisschoppen van Ne derland, Duitsland, Engeland, Oos tenrijk, België en Frankrijk. De pau selijke brief vangt aan met Ecclesiae Fastos" (De feestdagen van de Kerk). De Paus zegt hierin, dat de Heilige Bonifacius „de apostel van de Germanen" niet alleen voor Duits land een nieuwe weg heeft geopend. „Bonifacius hield zich ook bezig met de verheffing van de Kerk in Frank rijk. Als pauselijk legaat slaagde hij er in haar na vijf jaren in haar oude luister te herstellen", In het bijzonder legt de Paus in zijn encycliek de nadruk op de nauwe banden tussen de heilige en de pausen. „Zijn trouw aan de Hei lige Stoel is het kenmerk van deze heilige en dient in deze tijd in het bijzonder te worden herdacht", aldus de Paus. Hij besluit zijn encycliek met de bijstand in te roepen van de heilige om steun te geven aan hen, die wegens hun geloof worden ver volgd, en om hen, die van de Kerk zijn afgedwaald tot inkeer te bren gen. Twaalf eeuwen zijn verlopen sinds de dood van de heilige. Er hebben verschillende gebeurtenissen en ver schrikkelijke oorlogen plaats gehad. Schisma's en ketterijen hebben ge tracht het uit een stuk geweven kleed van de Kerk te scheuren. Heerszuchtige rijken en dictaturen van mensen, die voor niets geleefd schenen te hebben, zijn onverwacht ineen gestort. Verschillende philoso- phische stelsels, welke het toppunt van de wetenschap trachten te be reiken, volgen elkander gedurende de loop van de tijden op, daarbij dik wijls de schijn van de nieuwe waar heid aannemend. Maar het woord; dat Bonifacius in Duitsland, Fries land en Frankrijk gepredikt heeft, staat sterk, ook in deze tijd. Het is voor allen „de weg, de waarheid en het leven'. Ook vandaag zijn er, die dit woord verwerpen, die het met be drieglijke dwalingen vervoeging en onderdrukking het ge loof uit de zielen weg te nemen en dit uit te roeien. Moge de heilige Bonifacius, die om het rijk van Christus onder vreemde volkeren te brengen uitputtende rei zen en de dood zelf niet geweigerd heeft, en die deze zelfs niet sterkte tegemoet gegaan is, sterkte van God voor ons vragen. Moge hij van God, door zijn bemiddeling, onoverwinne lijke kracht voor de zielen verkrijgen vooral voor diegenen, die zieh van daag door het vijandig gedrag van de vijanden in moeilijkheid bevinden. Moge bij allen tot die eenheid van de Kerk roepen, welke de constate regel voor zijn leven en arbeid was, alsmede het vurig vertrouwen, dat hij in de loop van zijn leven bij zyn ijverige strevingen versterkte", aldus de Paus. Mr. Kortenhorst benoemd in orde van St. Gregorius Mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter der Tweede Kamer, is benoemd tot commandeur met sterren in de orde van de Heilige Gregorius de Grote. De versierselen, behorende bij deze onderscheiding, zyn hem gisteren overhandigd door de pauselijke in ternuntius, mgr Paolo Giobbe. Mgr. Mutsaerts 40 jaar priester Slechts kerkelijke viering Op de eerste Pinksterdag, was de bisschop van 's-Hertogenbosch, mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, 40 jaar pries ter. Op uitdrukkelijk verzoek van de jubilaris is dit feit slechts binnen de kerk herdacht met een Pontificale Mis in de kathedrale basiliek van St. Jan te 's-Hertogenbosch, die bij gele genheid van dit jubileum met vlag gen, bloemen en kaarsen was gesierd. Mgr. Mutsaerts werd geassisteerd door mgr. F. N. Hendrikx, vicaris-ge neraal, als presbyter-assistens, mgr. J. J. van Susante, plebaan van de ka thedrale basiliek en mgr. dr. G. Ban nenberg, regent van het seminarie „Beekvliet" als troondiakens, kape laan P. Mulukom en rector De Kort als diakens. De Pontificale Mis werd bijge woond door de commissaris van de koningin in Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay, de burgemeester van 's-Hertogenbosch, mr. H. J. M. Loeff, kanunnikken en ere-kanunnikken van het kathedrale kapittel van St. Jan en door de 91-jarige vader van de jubilerende bisschop. Na de Mis schonk mgr. Mutsaerts i aan de aanwezigen de pauselijke ze gen, waarna hij een bezoek bracht aan de kapel van de Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch. Op 29 December a.s. zal mgr. W. P. A. M. Mutsaerts 12H jaar bisschop zjjn. Tijdens de Zaterdagavond door het circus van Bever in Winterswijk ge geven voorstelling had de Joegoslavi sche krachtmens Makovec 't ongeluk, bij het rechtbuigen van een zes meter lang profiel ijzer, dat hij even tevo ren in zijn nek had kromgebogen, uit te glijden, waardoor hij zijn rechterdij bezeerde. Met de uiterste krachtsinspanning gelukte het hem 'de krachtprestatie op de linkerdij tot een goed einde te brengen; Makovec moest de manege worden uitgedragen. Bij het college van burgemeester en wethouders van Winterswijk,, dat de voorstelling op uitnodiging bij woonde, bevond zich de wethouder mevr. Ter Haag-Van Schothorst, van beroep arts, die een breuk constateer de van het beentje achter de knie schijf. Makovec zal geruime tijd niet kunnen optreden. Tijdens het passeren van een geparkeerde auto is de 9-jarige Steenks uit 's Gravenzande Zaterdag middag gevallen en door een passe rende zandauto gedood. President Coty onthult bevrijdingsmonument Ruim twintig gewonden Op de Stadionweg in Rotterdam- Zuid is Zaterdagmiddag omstreeks twee uur een rijdende tram op een stilstaande gereden. De bosting was zo hevig, dat bei de tramstellen na de klap een zeven tien meter verder pas tot stilstand kwamen. Vier artsen verleenden de eerste hulp en de gewonden, die niet ter plaatse behandeld konden worden, werden naar zieken-, particuliere en politieauto's naar ziekenhuizen overgebracht. Er zijn ongeveer twintig personen gewond; vijf zes hunner liepen beenbreuken op, de overigen verwon dingen van lichtere aard. Een tramstel van lijn twee wa gen en bijwagen stond aan de halte bij het station R'dam-Zuid, met de motorwagen in de richting van de stad. In dezelfde richting reed op weg naar dezelfde halte een tramstel van lijn drie. Bij de halte gekomen schoot lijn besmetten, of I drie door en de voorste wagen drong die de vrijheid van de Kerk met voe- ongeveer 30 cm. in de bijwagen van ten treden, trachten door bedrog, lijn twee. De bestuurder van lijn drie Radio-oproep zonder succes liep slechts enkele snij wondjes op tengevolge van gebroken glas. De schade was aanzienlijk. Van beide tramstellen braken de verbindingen tussen de wagens. In de wagens zelf werden de banken ontzet en de schrik was algemeen. Behalve vier zieken auto's heeft ook een radio-wagen van de politie er voor gezorgd dat de gewonden direct naar het ziekenhuis werden overgebracht. Een aantal van hen kon reeds naar huis terugkeren. Omtrent de oorzaak van de botsing tast men nog in het duister. De po litie heeft de zaak in onderzoek. Tijdens de plechtigheden ter herdenking van de bevrijding van Europa, nu tien jaren geleden, heeft de Franse president, René Coty, in Carentan, waar na de landing een verbitterde strijd heeft gewoed, een bevrijdings monument onthuld ter ere van hen, die in Normandië het leven lieten. Grote mate van overeenstemming De Westduitse bondskanselier, clr. Konrad Adenauer, en de Franse mi nister van buitenlandse zaken, Geor ges Bibault, zullen binnen de komen de veertien dagen te Bonn bijeenko men om te trachten definitieve over eenstemming over het Saarvraagstuk te bereiken. Inmiddels zijn beide partijen bij de onderhandelingen, die in de afgelopen vier weken te Parijs en Bonn zijn gevoerd, vrijwel geheel tot elkaar gekomen. In Duitse, Fran se en Saarlandse diplomatieke krin gen te Parijs is men optimistisch ge stemd over een spoedige regeling van de kwestie. Volgens het program zullen Aden auer en Bidault een verklaring te kenen, waarin de wil van de beide regeringen om de Saar te Europea niseren wordt bevestigd. Er zal voorts een internationale conferentie worden belegd, waar schijnlijk tegen het einde van dit jaar, welke de bijzonderheden van de Europese status van de Saar zal uit werken. West-Duitsland, Frankrijk, Engeland, de V. S., Italië, België, Ne derland en Luxemburg zullen aan deze conferentie deelnemen. De Britse en Amerikaanse instem ming om de toekomstige status van de Saar te helpen definiëren is een geheel nieuw aspect, dat, indien be vestigd, aanzienlijk zal kunnen bij dragen om de kansen op succes te vergroten. Daarna zal een referendum in de Saar gehouden worden, waarbij de bewoners gevraagd zal worden, of zij de Europese status, zoals door de conferentie uitgewerkt, goedkeuren. Men gelooft, dat de Saarlanders hun goedkeuring zullen geven. De regering van het Saar gebied heeft zich bereid verklaard onmiddel lijk na een goedkeuring algemene verkiezingen te houden. Autobusbotsing eiste gister vijf gewonden Stoeiende jongens op de fiets In de g.emeente Ommen is gister middag omstreeks drie uur een ern stig verkeersongeluk gebeurd, door dat de chauffeur van de autobus dienst OmmenAlmelo plotseling uit moest wijken voor enkele op de fiets stoeiende jongelui. De autobus, die behoorlijk bezet was, kwam tegen een boom terecht, met het gevolg dat vijf ernstig ge wonden, bij wie de chauffeur, naar het ziekenhuis moesten worden over gebracht. Verschillende licht gewonden wer den ter plaatse door artsen behandeld. 24.00 Gram. Alhoewel nog levend aan de kant gebracht, is Zaterdagavond het 2-jarig knaapje De Cocq uit Delft, dat tijdens spelen te water was ge raakt, in het ziekenhuis overleden. Onoplettendheid Zaterdag en Zondag zijn te Amster dam weer vier personen het slacht offer geworden van verkeersongeluk ken. Op 5 Juni des morgens elf uur Dertien daden sinds 14 April. De zeven verkeersvlaggen, die on der hét motto „houd de vlag in top!" in Amsterdam verspreid staan, zullen wegens al deze sterfgevallen ook Dinsdag nog halfmast kunnen wor den gezien. „Met de nodige oplettend, heid oversteken of een nieuwe rich- HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgem. te 10 uur). VRIJ WARM Veranderlijke bewolking met enkele buien en een kans op onweer. Overwegend matige wind tussen Zuid-oost en Zuid-, west. Dezelfde temperaturen of iets hogere. sloeg mevr. G. M. Retoma-van Me- ting inslaan hehben de mensen er nog verden. een 53-larnre busnassariere. njct van geleerd", zo klaagt de Amsterdamse politie. „De vorige De mogelijkheid bestaat, dat de zwarte zwaan, die de Britse premier sir Winston Churchill vermist, te recht is. De Australische zwarte zwaan zwom tot 1 Juni in de vijver van Churchills buitengoed Chartwell in Kent, maar vloog die dag weg in westelijke richting. Nu is Zondagmiddag bij de vlieg basis Volkel (Noord-Brabant) een zwarte zwaan neergestreken. Het dier heeft onderdak gevonden bij de land- bouwen De Wet. De politie te Uden, waaronder Volkel ressorteert, wist niet goed, wat te doen. De corpscom mandant belde de vogelparken Avi fauna, Animali en het kasteel Hees- wijk, waar ook zwarte zwanen in een vijver rondzwemmen, om te vragen of daar Maar dat bleek niet het geval te zijn. Daarom werd Zondagavond laat nog via de radio een extra politiebericht omgeroepen waarin van de aankomst van de zwarte zwaan melding werd gemaakt. Tientallen reacties. Al dadelijk kwamen er reacties. En kele tientallen luisteraars belden de politie te Uden op om mee te delen, dat zij enkele dagen geleden in de kranten hadden gelezen over do ver missing van Churchills zwaan en dat het dus mogelijk was, dat. Maar het bewijs was niet te leve ren, want het dier had geen identi teitsplaatje om poot of hals. Daarom ging gisteren naar alle politieposten de mededeling over de aangevlogen zwaan. Deze mededeling werd om half elf nog eens via de radiogolf van vogel werd vermist, de politie herhaald. verden, een 53-jarige buspassagiere, toen de bus plotseling moest stoppen, met het hoofd tegen de (ingebouwde) motorkap; zij is in het Wilhelmina Gasthuis overleden. Om streeks drie kwartier later stierf, op weg naar het ziekenhuis, mevr. C. Vermist-Ver boom (63 jaar) die op het kruispunt S paar ndammerstraatWestzaanst raa t door een bestelauto was aangereden toen zij zonder op het verkeer te let ten linksaf wilde slaan. Ofschoon de overige verkeersonge lukken die zich Zaterdag voordeden geen dodelijke gevolgen hadden was er toch een derde dode, slachtoffer van een aanrijding, te betreuren. Het was de 14-jarige J. E. M. van Vuuren van de Olympiakade, gewond bij een ongeval dat zich de 26ste Mei had voorgedaan. Tenslotte is Zondag een 66-jarige Delftenaar, de heer R. C. Oldenhof overleden na een verblijf van drie dagen in het O. L. V. Zie kenhuis; hij was op 3 Juni bij het achteloos oversteken tegen een per sonenauto gebotst en had een sche- delbasisfractuur opgelopen. week, van Maandag tot en met Zon dag j.L, heeft de vlag slechts op 2 en 5 Juni in top gewapperd. Deze week, Maandag en Dinsdag, nog niet één maal". Sinds het waarschuwen met verkeersvlaggen de 14e April 1954 door de politie is ingevoerd, hebben zich in de hoofdstad dertien verkeers ongevallen met dodelijke afloop voor gedaan. Berkelse Arts De rechtbank te 's-Gravenhage heeft vanmorgen de Berkelse arts conform de eis veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf. Madurodam heeft tijdens het af gelopen weekend 't record-aantal be zoekers van 23.000 geboekt. 9 Juni: zon op 4.21 en onder 20.57; maan op 13.53 en onder 0.52 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: v/eer m.t.g. STOCKHOLM geheel bew. 15 c KOPENHAGEN half bew. 18 AMSTERDAM geheel l\w. 18 LONDEN LUXEMBURG PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT j MUNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO regen regen zwaar bew. licht bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt half bew. nevel onbewolkt onbewolkt Korreltje Beoordeel het nieuwe naar het oude.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1