Toestand in Indo-China ernstig maar niet hopeloos Dulles ziet weinig heil in Genève Waarom schreef Geniviève Boefjes wisten niet hoe het verder moest De bevrijdings-fakkel op de Dam Hoe staat 't met Genève? ZATERDAG 5 JUNI 1954 45ste JAARGANG No. 13212 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 NAAR BUITEN ^TVE poort van Pinksteren staat wijd open op de zomer en toont het wijd verschiet van zonne schijn en levensvreugd in bos en beemd, in wei en hei. En slonzig-grauw, als een besla pen bed in frisse morgenstond, ligt daar de stad in smook en rook. Naar buiten dus! De vrijheid in. Het Pinksterfeest noodt ieder uit, de zieke zondigheid der ziel te koes teren in de weldaad van de zomer brand, die uitstraalt van de Geest der heiliging. Dit hoge-feestelijke "fe,est is het zomerfeest der Christenheid. Het is het zonnefeest, waarop een druisend stormgeweld aan blauwe lucht, de zielen schoonveegt en ze drijft tot edele daden. De apostelen, eerst weifelend en bevreesd, zij werden eensklaps moe dig en bekwaam en dorsten, „sterk in geloof en in zijn sterke kracht", de hele wereld aan. Naar buiten traden zij op 't Pink sterfeest en brachten ons de vrijheid van de kinderen Gods. Naar buiten dus! De vrijheid in! De zielen rein geblazen door de Geest, die heelt en heiligt en her nieuwt. Laat komen dan de heilige Geest en vleien we ons koesterend neer in het stralen van de zon der zeven gaven: van wijsheid en ver stand, van raad en sterkte, van ken nis en godsvrucht en van de vreze des Heren. De poort van Pinksteren is geopend. Kom, heilige Geest" en maak het zomer in onze slonzig - grauwe harten. ONWAARDIG SPELLETJE #IJET blad van de K.N.P. heeft het spijt ons het te moeten con stateren een loopje genomen met het mandement der bisschoppen. Toen gistermiddag over de telex ons de aanhaling uit het K.N.P.-or- gaan „Onze Actie" bereikte (hetgeen men elders in dit blad gelieve te le zen) meenden wij te moeten veron derstellen, dat het een gedeeltelijke, dus onvolledige aanhaling was uit een beschouwing, welke „Onze Actie" aan het document had gewijd. Fat soenshalve, afwachtend tot de vol ledige tekst in ons bezit zou z\jn, ont hielden we ons van publicatie en commentaar. Wij achtten het onbe staanbaar, dat een katholiek blad zo moedwillig de strekking van een bis schoppelijk mandement zou ver draaien als uit het citaat uit „Onze Actie bleek. Wat we onbestaanbaar achtten, is helaas bestaanbaar geble ken. Terwijl het mandement zeer dui delijk, zonder naam te noemen, een vingerwijzing geeft aan de K.N.P., een offer te brengen om de eenheid te bewaren, laat het blad deze vin gerwijzing natuurlijk niet onop gemerkt onbesproken en doet het voorkomen of het mandement de K.V.P. voor een beslissing stelt inza ke de politieke samenwerking met de P. v. d. A. Daar is, zoals iedereen die lezen kan in het mandement le zen kan, geen sprake van. Eerder, in dien we par. 16 juist verstaan, het tegendeel. „Onze Actie" heeft een spelletje gespeeld met het mande ment, een spelletje dat al van bitter weinig respect getuigt voor de bis schoppen van Nederland. Deze Apostolische Mannen, de door God gestelde herders van katholiek Nederland, schreven: Wij zijn (dan óok) in de laatste tijd dikwijls bezorgd geweest, als Wij moesten ervaren, dat men blijkbaar nog al licht en gemakke lijk disputeerde over onze politieke eenheid. Het heeft Ons zelf diep verontrust, dat men Onze stem op zo waardige wijze en op zo in drukwekkend moment geuit hier en daar niet goed heeft ver staan. Sommigen zijn zo ver ge gaan, dat zij het verband der een heid hébben verlaten." (Mande ment p. 3-5) Met hernieuwing van de oproep van kardinaal (De Jong: „Blijft één!" vermanen de bisschoppen opnieuw tot eenheid: „Eenheid tussen men sen kost altijd offers, ook van eigen inzicht, maar de eenheid is ook offers waard. Het is nodig, in deze tijd daar voor bijzondere offers te brengen". Eerder in het mandement (p. 11) schrijven de bisschoppen in breder verband, dat „eenheidnoodzake lijk is om te slagen" en citeren zij een vorig jaar door Paus Pius XII op Pinksteren gehouden toespraak: „Weest éénLaat niet toe, dat de demon der verdeeldheid en der tweedracht bij u binnendringt en zo de band van eenheid met andere groeperingen die even noodzakelijk zijn, losser maakt. Zo was het reeds in vroeger tijden, maar zo is het bij zonder nu,nu het huis in vlam men dreigt op te gaan, nu van alle kanten hevige aanvallen worden ge daan, nu het moedig en geordend op treden van alle krachten op alle fronten dringend noodzakelijk is." Gij waart diep verontrust, bis schoppen van Nederland, dat, zoals Gij het lankmoedig zeidet, Uw stem hier en daar niet goed werd ver- Grondslagen van de Amerikaanse politiek „De militaire toestand in Indo-China is ernstig, doch geenszins hopeloos", heeft minister Dulles gisteren in een verklaring voor de commissie voor! buitenlandse aangelegenheden van de Amerikaanse Senaat gezegd. Dulles, die sprak ter ondersteuning van Eisenhower's wetsontwerp voor de Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland, waarin een bedrag van 3.497.700.000 dollar is aangevraagd voor militaire, economische en techni sche hulp aan bondgenoten der Ver. Staten, vervolgde: „De toestand in Indo-China is niet slechts een gevaar voor de onmiddel lijk aangrenzende gebieden, doch betekent ook een bedreiging van de veilig heid der Ver. St. en hun bondgenoten in het gebied van de Stille Oceaan". De minister zeide voorts: „Wij beschikken ook over bewijzen, dat de Sov jet-Unie in toenemende mate wapens aan de Vietminh levert" Voorts be schuldigde hij Peking er van steeds meer oorlogsmaterieel aan de Vietminh te leveren. HOUDING DER COMMUNISTEN NIET BEMOEDIGEND. Dulles deelde de commissie mede, dat de V.S. en hun bondgenoten te Genève zullen blijven zoeken naar een oplossing van het Indochinese vraagstuk, opdat een einde aan de strijd kan komen en de volken van Indo-China wezenlijk onafhankelijk kunnen worden. Hij was echter pessi mistisch gestemd wat betreft de toe komstige ontwikkelingen. „Tot dus ver is de houding der communisten niet bemoedigend", zeide hij. De minister achtte het van groot belang, dat het Congres de president zou machtigen de oorspronkelijk voor militaire en economische hulpverle ning aan andere gebieden dan Indo- China uitgetrokken bedragen te be steden voor hulp aan dit land, „op dat de nodige gelden ter beschikking staan voor verwezenlijking van de Amerikaanse politiek in Zuidoost- Azië en het Westelijke gedeelte van het gebied van de Stille Oceaan". Hij vervolgde: „Sommige Ameri kanen menen, dat de V.S. er beter aan zouden doen de militaire verant woordelijkheid, de economische las ten en de politieke verwikkelingen, waarvoor zij over de gehele wereld als gevolg van de loop der geschie denis aansprakelijk zijn, van zich af të schuiven. Doch dat zou slechts een spelen in de Sówjet-kaart zijn. Het voornaamste doel der Sowjetrussische politiek is de vernietiging van' de eenheid in de vrije wereld". E.D.G.-verdrag. Sprekende over het voorgestelde Europese leger, zeide Dulles: „Het nog niet door Frankrijk en Italië be- GENERAAL PAUL ELY, de nieuwe opperbevelhebber der Franse troepen in Indo-China. een hinderpaal voor het opstellen van de plannen voor de verdediging van West-Europa". De minister bracht hier een vroe gere uitlating van hem in herinne ring, nl. dat, tenzij het E.D.G.-ver drag spoedig door de betrokken zes landen zou zijn bekrachtigd, de V.S. hun politiek ten aanzien van West- Europa zouden moeten herzien. Fundamentele feiten. Dulles stelde ten aanzien van de buitenland de vier volgende punten vast: De Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland berust op de er kenning door de V.S. van de vier vol gende fundamentele feiten. 1. De heersers der Sowjet-Unie en van communistisch China blijven streven naar wereldoverheersing. Niets wijst er op, dat er enige wijzi ging in hun doelstelling is gekomen. 2. Het hieruit voor de V.S. voort vloeiende gevaar draagt niet uitslui tend een militair karakter, terwijl het evenmin op korte termijn dreigt. Daarom moeten de V.S. en hun bond genoten er naar streven hun militai re inspanning in overeenstemming te doen zijn met gezonde economische en maatschappelijke toestanden. De V.S. kunmen door afzonde ring geen veiligheid bereiken, doch w e 1 door een gemeenschappelijk verdedigingsstelsel met bondgenoten. 4. Een aantal bondgenoten van de V.S. is niet in staat de voor hen no dige militaire kracht en economische stabiliteit te bereiken, resp. te hand haven, .zonder Amerikaanse hulp". Militaire alliantie op de Balkan De Griekse president, maarschalk Papagos, en generaal Tito van Zuid slavië zijn overeengekomen het Bal kan-verdrag, dat een vriendschaps verdrag is, te veranderen in een mi litair bondgenootschap tussen deze beide landen en Turkije. De drie Balkan-landen zouden gis teren een Engels-Amerikaanse sug gestie hiermee te wachten totdat de kwestie Triëst was opgelost, van de hand hebben gewezen. Zij menen dat er geen verband tussen beidé bestaat Een 18-jarige Zaanse schone kon zich met de emigratieplannen van haar ouders niet verenigen en toen eergisteren de boot vanuit Vlissingen naar Australië vertrok, heeft zij met haar verloofde de benen genomen. Nadat de boot vertrokken was, heeft de jongedame zich bij de politie ge meld. krachtigen van het E.D.G.-verdrag is Amerikaanse hulpverlening aan het Geneviève de Galard, de verpleeg ster van Dien Bien Phoe, heeft gis teren het stilzwijgen verbroken over de brieyen, die zij van de voormali ge veste uit aan de Vietminh-leider Ho Tsji-Minh heeft geschreven. Zij las op een persconferentie een verklaring voor, waarin zij vertel de, diat zij de rebellen-leider in to taal twee brieven had geschreven. Het idee hiervoor was van haar zelf uitgegaan, doch zij had de toestem ming er voor verkregen van haar medische chefs in Dien. De eerste brief was een felicitatie voor Ho Tsji-Minh's verjaardag, en Geneviève had hem hierin bedankt voor de vrijlating van een aantal Franse gewonden met de bedoe ling, de vrijlating van de andere ge wonden niet in gevaar te brengen. In de tweede brief had zij hem bedankt voor haar eigen vrijlating. Geneviève zei daarna tot de jour nalisten, dat de geweldige publiciteit, die zij na haar terugkeer uit Dien Bien Plhoe had gekregen, in feite niet voor haar was bestemd, maar voor de glorie van de Franse solda ten van de veste voorts de glorie van de soldaten in geheel Indo-China Ontploffing in de V S Bij een ontploffing in een chemi sche fabriek bij Charleston West- Virginia zijn Vrijdagavond zeker 52 personen gewond. Huizen binnen een straal van 25 km. werden be schadigd. Doden zijn niet gemeld wel wordt in een bericht gezegd, dat vijf werklieden vermist worden. De eerste ontploffing, die volgens ooggetuigen een wolk als van een atoombom bracht, werd door vier kleinere gevolgd. Volgens de eerste berichten is een tankwagen met chemicaliën in de fa briek ontploft. staan. Gij kunt nog dieper verontrust zijn, bisschoppen van Nederland, in dien het spelletje, door de schrijver in „Onze Actie" met het mandement gespeeld, bij geestverwanten bijval mocht vinden. Moge het niet zo zijn! Want ware dat het geval, dan ha pert er iets, dat nog heel wat erger is dan verbroken politieke eenheid. Staken, werken of schieten Vrijdag is een bijeenkomst van metaalbewerkers te Buenos-Aires in een schietpartij geëindigd. Daar bij zijn drie personen gedood en 48 gewond, van wie enkele ernstig. De politie maakte een einde aan de strijd met traangas en trok een cor don om het strijdtoneel. Aanleiding tot de schietpartij was een geschil over de vraag of men het werk zou hervatten of niet. 150.000 metaalbewerkers zijn reeds twee weken in staking. Met meren deel van hen heeft een nieuw collec tief arbeidscontract, dat door verte genwoordigers der arbeiders in het begin van deze week was getekend, van de hand gewezen. Na het incident marcheerden arbei ders met omfloerste vlaggen naar het regeringsgebouw. Zij werden echter onderweg door een sterke politie macht tegengehouden. Wel werd hun Sovjet-Mig beschiet een Belgisch vliegtuig Dicht bij de grens van Oostenrijk en Hongarije is een Belgisch vliegtuig beschoten door een Sovjet Mig. Een foto van het toestel na de noodlanding; de drie kogelgaten zijn duidelijk zichtbaar. Vulkaanuitbarsting op N. Zeeland De Ngauruhoe, een van de drie ac tieve vulkanen in het centrum van het noordelijk eiland van Nieuw- Zeeland, is in werking getreden. Bij de uitbarsting werd een stroom gloeiende lava bijna 200 meter in de lucht gesmeten. Een golf zwarte la va, 400 meter breed, is al bijna één kilometer van de berghelling omlaag gegleden. In de wijde omtrek van de vulkaan bevindt zich geen enkele nederzetting, zodat er geen mensen levens gevaar lopen. John Healy, een vulcanoloog van de Nieuw-Zeelandse regering, heeft gezegd dat het de eerste keer is dat hij een lavafontein tot een hoogte van 200 meter uit een krater heeft zien spuiten. Hij cirkelde met een vliegtuig boven de Ngauruhoe. Rots blokken van honderden tonnen rol den langs de berghellingen naar be neden. Een vliegtuigpiloot heeft later Slachtoffer moest helpen De naoht was juist gevallen en de New Yorkse politieman Robert Mar tin was aan zijn ronde begonnen achter het stuur van zijn patrouille wagen, toen hij dezer dagen op een hoek werd aangehouden door twee kinderen van 13 en 9 jaar, die hem vroegen, of hij hen in de buurt van hun huis zou willen afzetten. De kinderen klommen op de ach terbank en de politieman had nog geen honderd meter gereden, of hij voelde de kille loop van een revol ver in zijn nek. Een der kinderen be val hem met een kalm stemmetje de richting van Rochester in te slaan. De jongste beroofde Martin inmid dels met geoefende hand van zijn pistool. Even voor Rochester dwong het oudste jochie nog steeds onder be dreiging van zijn wapen de poli tieman een zijweg in te slaan en liet hem stoppen. Hij moest de wagen toegestaan een delegatie naar het J verlaten en nadat het jochie enkele hoofdbureau van politie te zenden. schoten in de lucht had afgevuurd, Minister-president dr. W. Drees ontstak gistermiddag de bevrijdingsfakkel op de Dam te Amsterdam. Op de voorgrond links de burgemeester van Amsterdam. begonnen de zaken slecht te lopen voor de twee jeugdige gangsters. De oudste, die achter het stuur van de politiewagen was gaan zitten, kon deze niet op gang brengen en zette toen maar de handrem los.. De wa gen, die op een helling stond, begon te rijden ,de politieman zette de ach tervolging in en sprong op de tree plank, terwijl beide kinderen gilden van angst en vertwijfeld trachten het stuur te houden. Toen Robert Martin de wagen weer in bedwang had, deden de kin deren geen enkele poging meer om zich te verzetten en gaven de pisto len over. Minister Eden is gisteravond van Genève naar Londen gevlogen om vandaag een zitting van het Britse kabinet bij te wonen, waarop men zal beraadslagen over de vraag, of voortzetting van de onderhandelin gen te Genève het Westen strategisch nadeel brengt. Zowel de Amerikanen als de Britten zijn er zo langzamer hand bevreesd voor geworden, dat de Vietminh haar militaire positie in Indo-China steeds meer versterkt, terwijl te Genève de onderhandelin gen zich voortslepen. Vóór Dinsdag valt er geen nieuws van de Geneefse conferentie te ver wachten, want de diplomaten heb ben besloten een lang Pinksterweek end te houden. De standpunten staan nog steeds onbeweeglijk tegenover elkaar en daar zal geen verandering in komen, indien men geen compromis bereikt over de samenstelling van de neu trale commissie, die het toezicht zou moeten houden op een eventueel te sluiten wapenstilstand. In de verga dering van gisteren hebben de com munistische landen niet het geringste blijk gegeven hun standpunt te wij zigen en de Westelijke partij even min. De Chinese vertegenwoordigers ge bruiken hun tijd om handelsbespre kingen te voeren met zakenlieden, die daarvoor gekomen zijn uit En geland, West-Duitsland, Frankrijk en Italië. China overweegt een han delsmissie naar Engeland te zenden. meegedeeld dat de Ngauruhoe er op een afstand van 80 kilometer uit ziet als een enorme brandende siga- renpeuk. Op 'n afstand van 13 kilo meter, in Cahteau Tongariro, is de Ngauruhoe duidelijk zichtbaar. (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). WARM WEER. Heldere nacht. Morgen overdag zonnig, droog en warm weer, behoudens een kleine kans op enkele verspreide onweersbuien in de namiddag. Zwakke tot ma- tige wind uit uiteenlopende rich- tingen. 6 Juni: zon op 4.23 en onder 20.54; maan op 10.21 en onder 0.07 uur. 7 Juni: zon op 4.22 en onder 20.55. maan op 11.34 en onder 0.24 uur. 8 Juni: zon op 4.22 en onder 20 56; maan op 12.44 en onder 0.39 uur. Het weer in Europa weer m.t.g. STOCKHOLM licht bew. 23 c KOPENHAGEN onbew. 19 AMSTERDAM onbew. 22 LONDEN onbew. 21 LUXEMBURG zwaar bew. 21 PARIJS onbew. 22 BORDEAUX mist 23 GRENOBLE nevel 18 NICE licht bew. 21 GENEVE nevel 16 ZURICH geheel bew. 18 LOCARNO regenbui 21 BERLIJN onbew. 22 FRANKFORT geheel bew. 24 MUNCHEN regen 17 WENEN licht bew. INNSBRUCK motregen ROME zwaar bew. 22 AJACCIO zwaar bew. 16 Zonnig, maar Het K.N.M.I. deelt mede: Hét zonnige en vrij warme zomer weer van de laatste dagen is toe te schrijven aan een zwakke Oostelijke luchtstroom die in stand wordt ge houden aan de Zuid-flank van een gebied met hoge luchtdruk, waarvan het centrum boven hét zeegebied tus sen Noorwegen en Groenland wordt aangetroffen. De maximumtempera turen werden geleidelijk hoger en gisteren werd 'bijv. in Twen the een temperatuurmaxirr.um van 24 graden gemeten. De belangrijkste factor voor het weer met de Pinksterdagen is de nadering van een Oceaanfront, waar van de ermee samenhangende re genzone West-Frankrijk reeds heeft bereikt. Dit front verplaatst zich langzaam in Oostelijke richting, in onze omgeving blijft de wind aan vankelijk nog op Oostelijke richtin gen waaien. Maar geleidelijk komt ons land in een gebied met geringe luchtdrukverschillen te liggen, waar bij de kans op vorming van warmte- onweders groter wordt. De in West- Frankrijk reeds binnengedrongen minder warme lucht kan later ook ons land bereiken, hetgeen tot af koeling aanleiding zal geven. Deze af koeling zal eerst in het Zuid-Westen van het land optreden: in het Noord- Oosten van het land zal het warme en zonnige weer zich het langst kun nen handhaven. Korreltje Zon In het hart maakt onweer machteloos.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1