Fakkel van dankbaarheid vertrekt heden uit Nederland naar Normandië Gezamenlijk volken leed brengt bijeen v, .Snellere wegen-, bruggen- der^'recMers - tunnelbouw noodzakelijk Bloembollen en industriegas Tweede Kamer nog niet klaar met productschappen Rapport-Hoepman Ruim 10.000 zwervers vormen voor Nederland 'n groot sociaal probleem VRIJDAG 4 JUNI 1954 DE LE1DSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA I Tweede Kamer Pelgrimage van S00 k.m. Wanneer hedenmiddag de minister president de bevrijdingsfakkel op de Dam te Amsterdam zal hebben ontstoken en als de laatste tonen van het Wilhelmus zijn verklonken, zal de brandende fakkel op de met de nationale kleuren versierde praalwa- gen haar 800 km. lange tocht naar het invasiestrand in Normandië be ginnen. Hoog boven de rood-wit-blauwe bloemen en vlaggen zal het vrijheids vuur .,als dank van Nederlands ver lossing" via korte plechtigheden aan Kinderarbeid in landbouw Verbod op komst Door wijziging van de Arbeidswet 1919 wil staatssecretaris mr. dr. A. A. van Rhijn wettelijke regelen stellen voor de arbeid van vrouwen en jeug dige personen in de landbouw en voorts de mogelijkheid openen de ar- beids- en rusttijden in de landbouw j bij algemene maatregel van bestuur j te regelen en de nodige maatstaven i daarvoor in die wet vast te leggen. In deze geest heeft de staatssecre taris blijkens een memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer het wetsontwerp tot nadere wijziging der Arbeidswet 1919 veranderd. In dit wetsontwerp wordt de land- bouwarbeid onder de Arbeidswet ge bracht. De slaassecretaris heeft goe de hoop, dat het pas opgerichte land bouwschap in staat zal zijn zelf een publiekrechtelijke regeling van ar- beids- en rusttijden in de landbouw tot stand te brengen en uit te voe ren. Kenmerken der nieuwe wet zijn het verbod van kinderarbeid, de be palingen t.a.v. jeugdige personen en vrouwen op grond van gevaar voor de gezondheid, de zedelijkheid en het leven, en het arbeidsverbod voor vrouwen i.v.m. een komende of plaats gehad hebbende bevalling. MELKSANERING de grenzen in België en Frank rijk, naar Caen gaan, waar het vuur zal branden tijdens de intergeallieer- de plechtigheden, die aldaar worden gehouden ter herdenking van de invasie, die tien jaar geleden de inzet vormde van de bevrijding van West-Europa. WernhoutBrussel. De praalwagen zal omstrêeks acht uur hedenavond aan de grens te Wernhout arriveren, waar hij wordt overgenomen door een escorte van de Belgische gendarmerie voor de tócht naar de Grote Markt te Brus sel. Zaterdagmorgen leggen delega ties van Nederlandse en Belgische verzetsstrijders kransen bij het graf van de onbekende soldaat, waar een défilé langs het graf volgt. RijsselCaen. In Rijssel wordt, na een ontvangst aan de Franse grens, eveneens een défilé gehouden voor de prefecten der Noordelijke departementen. In Caen zijn'de cftfd-verzetstrijders de gasten van de gemeente, waar zij in speciale barakken te VillersBo- eage worden ondergebracht. De praalwagen wordt opgesteld bij het oorlogsmonument te Villers-Bo- cage waar ook een défilé van de deelnemers wordt gehouden. Verzet en strijdkrachten. Dank zij de lofwaardige medewer king van de gemeente Amsterdam is het voormalig verzet in staat gesteld, daartoe aangezocht door de minister president, Nederlands bijdrage in de viering van het tweede lustrum van de landing in Normandië bijzondere kleur te geven. De korte tijd vj voorbereiding heeft evenwel onmo gelijk gemaakt, dat alle provincies zijn ingeschakeld. Zoals bekend, zullen ook onderde len van de Nederlandse strijdkrach ten aan de plechtigheden te Nor mandië deelnemen, onder meer 20 oud-strijders van de Irene-brigade onder commando van de brigade-ge- r.eraal Pahud de Mortanges. Kans voor normale concurrentie Blijkens een in de Staatscourant opgenomen beschikking van de mi nister van Economische Zaken heeft deze een tweetal bepalingen ge schorst, die in vele z.g. melksanc- ringsovercenkomstcn voorkomen. Deze geschorste bepalingen hou den in, dat; a. wanneer melkslijters gedurende een bepaalde periode meer hebben verkocht dan een tevo ren voor hen vastgestelde hoeveel heid. zij een deel van hun verdienste moeten afstaan aan hun organisatie, of, door middel van een tussenper soon, aan die slijters, die in die pe riode minder hebben verkocht dan de tevoren voor hen bepaalde hoe veelheid; b. de melkfabriek zich verplicht niet aan slijters te leveren, die niet bij de saneringsregeling zijn aange sloten en de slijters zich verplichten uitsluitend melk van die ene fabriek te betrekken. Deze schorsing treft dus niet de z.g. sector- of wijkindelingen, doch de mogelijkheid blijft bestaan in bepaal de gebieden, waar dit nodig mocht blijken, ook de op dit punt getroffen regelingen, dan wel de saneringsre gelingen, in haar geheel te schorsen. De betekenis van deze schorsing is, blijkens een toelichting van de pers dienst van Economische Zaken, de thans door bedoelde bepalingen ern stig belemmerde, normale concurren tie weer de gelegenheid te geven zich te ontplooien. Hoger onderhoudsbedrag voor woningwetwoningen De maximum geldsbedragen, die per jaar voor het onderhoud van wo ningwetwoningen mogen worden be steed, zijn verhoogd. Laatstelijk wa ren deze bedragen vastgesteld op respectievelijk M,.1" 51.en 48.al naar gelang van een be paalde klasse-indeling van de ge meenten. In een circulaire aan de gemeente besturen heeft de minister thans me degedeeld, dat van 1 Januari 1954 af verhoogde normen zullen gelden voor alle in exploitatie zijnde en in de toe komst in exploitatie komende woning wet woningen. De nieuwe nonnen zijn vastgesteld op respectievelijk 89, 81.en 73,al naar gelang van de klasse-indeling. Dr. E. H. Ebels, commissaris der Koningin in Groningen, dr. J. E. ba ron de Vos van Steenwijk, commis saris in Noord-Holland en de heer M. A. Reinalda. commissaris der Ko ningin in Utrecht, zijn benoemd tot Grootofficier in de orde van Oranje- Nassau. De benoeming van deze binnenkort aftredende functionarissen werd gis teren medegedeeld op een bijeen komst van commissarissen der Ko ningin in het Provinciehuis te Gro ningen. Engeland en Nederland tegen het water Een Britse regeringscommissie heeft gisteren aangedrongen op een nauwere samenwerking tussen Ne derland cn Engeland op het gebied van bescherming tegen overstromin gen. De wederzijdse regeringen cn deskundigen zouden betrokken moe ten worden bij de bestudering van de te nemen maatregelen om het gevaar van overstromingen, zoals die van 1 Februui van het vorige jaar, zoveel mogelijk te beperken. De commissie adviseert, de gege vens van de getijden in het verleden te analyseren, de wisselwerking tus sen getijden en stuwingen te bestu deren en te komen tot de vaststelling van een formule voor het voorspel len van stuwingen. De bestudering van de stuwingen dient volgens de commissie te geschieden op de Noord zee. in het Kanaal, in het Kanaal van Bristol en in de Ierse zee. Ter bescherming van het mense lijk leven moet men zich voorname lijk kunnen verlaten op een doeltref. fend waarschuwingssysteem, dat het .mogelijk zal maken om degenen, die bij een uitzonderlijke overstroming gevaar lopen, tijdig te evacueren. Er dient een onderzoek te worden ingesteld naar de methoden voor ver sterking van de natuurlijke bescher mingen tegen overstromingen, en te vens moeten de dijken als tweede verdedigingslinie tegen het water worden gehandhaafd. Voorts wordt de nadruk gelegd op het belang van een zo snel mogelijke afvoer van het overstromingswatcr. De commissie, die veertien maanden geleden werd ingesteld om een on derzoek in te stellen naar de oorza ken van de Februarï-ramp, komt tot deze aanbevelingen in haar gisteren verschenen rapport. Hierin wordt onder meer geconsta teerd, dat zich. in de algelopen hon derd jaar een geringe, doch progres sieve verhoging van de frequentie van abnormaal hoge waterstanden heeft voorgedaan. De waterstand op 1 Februari van het vorige jaar, aldus wordt in het rapport gezegd, was ten gevolge van het getij en de door de storm veroorzaakte stuwing, 45 cm. hoger dan enig ooit voorspeld peil. Het RODE KRUIS helpt U wel... Gistermorgen heeft de Tweede Ka mer de wijziging van de samenstel ling der rechterlijke colleges en van de bezoldiging der rechterlijke amb tenaren goedgekeurd. De controverse tussen regering en Kamer, gerezen naar aanleiding van het amendement-Van Rijckevorsel, waarin een verhoging van de wed- den der rechters in de rechtbanken werd voorgesteld, was uit de weg geruimd door een wijziging van dit amendement. De door de heer Van Rijckevorsel voorgestelde verhogin- gingen waren tot kleinere bedragen teruggebracht, waardoor het amen dement voor minister Donker aan vaardbaar was geworden. De Kamer nam het. zonder hoofdelijke stemming aan evenals het amendement, waar door de lagere waardering van het ambt van kantonrechter derde klasse dan dat van griffier bij een rechter lijk college, werd opgeheven. De Kamer aanvaardde ook dc wets ontwerpen tot wijziging van de sa lariëring van de leden der Rekenka mer en van de vice-president en de leden van de Raad van State. Bij de behandeling van een wets wijziging, waarin de toepassing van het ziekenfondsbesluit geregeld wordt nam de Kamer zonder hoofdelijke stemming een amendement-Van Lienden (Arb.) aan, waardoor de premie van 3.per maand, die be taald moet worden indien man en vrouw beiden invaliditeitsrente ont vangen, wordt teruggebracht tot f 1.50 Minister Mansholt heeft gisteren in de Tweede Kamer toegegeven dat de bloembollenkwekers in Beverwijk en omgeving schade hebben gele den door industriegas. Er is een on derzoek ingesteld en belanghebben den waren in de commissie vertegen woordigd. Zij hebben kennis kun nen nemen van het rapport dat door deskundigen is uitgebracht. Het on derzoek wordt voortgezet. Als pu blicatie op een gegeven ogenblik ge wenst is zal die geschieden. De over heid is niet verantwoordelijk, doch de industrie, zodat de overheid geen voorschot op schadevergoeding kan geven. In het belang der verkeersveiligheid Het Schevenirtgse strand in staat van ontbinding „Wat doen we eraan?" Uit de gemeenteraad van 's-Gra- venhage njn de volgende vragen aan burgemeester «n wethouders ge steld: Is het B. en W. bekend, dat het strandleven te Scheveningen ernsti ge hinder ondervindt van het feit, dat tijdens de v'.oed slechts een smal le strook langs +ie boulevard boven water blij it? Is het juist, dat, behoudens ingrij pende maatregelen, verwacht moet worden, dat binnen een aantal ja ren het strand langs de boulevard ge heel zal zijn verdwenen? Is he» juist, dat het zand, dat vo rig jaar uit de eerste binnenhaven op het sliar.d is gespoten, reeds weuc geheei dcor de zee is weggespoeld? Is het juist, dat op den duur ge vreesd moet worden dat ook de bou levard titer de zee zal worden o ïder- n.ijnd? Indien bovensta^noe vragen bevev tigend beantwoord moeten worden, zijn B. en W. dan niet van mening dat de „badplaats Scheveningen" in zijn economische 'betekenis en als re creatieoord ernstig bedreigd wordt door deze ontwikkeling? Zijn B. en W. tevens niet van me ning, dat deze ontwikkeling tot ge volg kan hebben, dat de beveiliging van de stad tegen de zee minder doeltreffend wordt? Kunnen B. en W. dan ook mede delen, welke maatregelen getroffen dienen te worden tot behoud en ver betering van het strand langs de bou levard? Indien B. en W. de vorige vraag ontkennend moeten beantwoorden, zijn B. en W. dan bereid de o'ntstane situatie in studie te nemen en de raad op korte termijn van de resul taten van deze studie op de hoogte te stellen. maar wat doet UP 60 belangrijke vredestaken... Kent U re Denk eens aan hulp bij rampen, bloedtransfusie, hoomvliesoverbrcnging voor blinden, moedermelk voor zwakke baby's; beentransplantatie, boottochten voor invaliden, welfare-werk in ziekenhuizen en thuis, lectuur voor patiënten, hulpposten langs de wegen... Dit zijn slechts enkele van de meer dan 60 manieren waarop Uw Rode Kruis helpt. U hebt die hulp nog nooit nodig gehad? Wees blij! "Maar dan reden te meer Uw Rode Kruis bij ie staan; Zoveel U missen kunt... .In de rede welke de voorzitter van de K.N.A.C., Jhr Mr J. Th. M. Smits van Oyen héden heeft uitgesproken ter gelegenheid van de opening van de jaarlijkse algemene vergadering dezer Organisatie in het Kurhaus te Scheveningen, heeft hij opnieuw de aandacht gevestigd op de noodzake lijkheid van een snellere wegen-, bruggen- en tunnelbouw. De heer Smits van Oyen herinner de in dit verband aan de baanbre kende rede van Ir. Maris op de Weg- verkeersdag der K.N.A.C., waarin in feite voor de eerste maal na de be vrijding en nadat de K.N.A.C. bij herhaling op openbaarmaking van werk- en financieringsplannen had aangedrongen, in het openbaar de schijnwerper werd gericht op de noodzakelijke ontwikkeling van ons wegennet in de toekomst. Een prog nose, welke velen heeft opgeschrikt, die zich nog nimmer voldoende had den gerealiseerd tot welke geweldige omvang het verkeer bezig is uit te groeien. Deze groei kunstmatig te willen remmen of temporiseren zou slechts tot resultaat kunnen hebben, dat het economisch leven van ons land ernstig zou worden geschaad en de verkeersonveiligheid onrustba rend zou toenemen. Hoewel ook de K.N.A.C. zeer wel beseft, dat niet alles tegelijk kan ge schieden, kan zij zich toch niet aan de indruk onttrekken, dat in vele ge vallen een grotere voortvarendheid, zeer zeker in het verleden, tot het resultaat zou hebben geleid, dat van de grote verbeteringen meer volledig profijt kan worden getrokken. Spreker dacht hierbij aan de tun- I nel van Velsen, welke na voltooiing wel dc oeververbinding heeft opge lost, maar waarbij met recht moet worden betwijfeld, of na het gereed komen van de tunnel, de daarbij be horende aansluitende en doorgaande wegen eveneens in gebruik kunnen worden genomen, dan wel weer eni ge jaren met voorlopige oplossingen genoegen moet worden genomen. Spreker wees b.v. op de verbe tering; van de weg; Den Deyl Haagsche Schouw, waar men na voltooiing van het verbeterde weggedeelte toch weer vastloopt In de fuik gevormd door de brug over de Rijn en op de beruchte weg door het Gooi. waar. door telkenmale partiële verbeteringen aan te brengen het geheel vol- geve De Tweede Kamer heeft gistermid dag de behandeling voortgezet van de wetsontwerpen tot instelling van een aantal productschappen in hoofd zaak in de sector van de voedselvoor ziening. De heer VAN DER PLOEG (K.V. P.) had amendementen ingediend om de taak welke de productschappen hebben te vervullen met betrekking tot de prijsstelling duidelijker tot uitdrukking te brengen. Hij heeft daarmee de bedoeling de zelfwerk zaamheid van de productschappen op de voorgrond te stellen. Tegenstanders van de wetsontwer pen bleken te zijn de heer REUTER (Comm.) en VAN DIS (St. G.). De eerste is van mening dat dc P.B.O. tegen het socialisme is gericht. Hij ducht er gevaren van voor de consu menten en de kleine ondernemers. De heer Van Dis ziet er een aantas ting van de vrijheid van het bedrijfs leven in. Onjuist acht hij het bij voorbeeld, dat de consumenten geen plaats hebben in de productschappen. Minister DE BRUYN had tegen de amendementen-Van der Ploeg wets technische bezwaren. Hij deelde mee dat de regering niet van plan is een productschap voor pootaardappelen voor te stellen. De regering zal zo spoedig mogelijk na het advies van de SER haar standpunt over hetgeen er in de zuivelsector moet gebeuren bepalen. Een productschap voor pluimvee en eieren is in voorberei ding. Minister MANSHOLT betreurde het dat er sectoren zijn waarin de productschappen blijkbaar moeilijk tot stand komen. Wanneer dat op het gebied van de zuivel zou geschieden zou een leemte ontstaan. Maar de actie moet komen uit het bedrijfs leven. Het amendemont-v. d. Heuvel om het bestuur van het productschap voor groenten en fruit dit 16 in plaats van 18 leden le doen bestaan en in te schakelen de vertegenwoordiging van de handel in buitenlandse ver duurzaamde groenten, fruit enz. werd bij de replieken gehandhaafd. Ook de heer Van der Ploeg trok zijn amendementen niet in. Vandaag komt de regering ander maal aan het woord. komen onbevredigend cn onvol doende blijft. De verbetering en modernisering van ons wegennet heeft aldus de heer Smits van Oyen. nog een ander aspect nl. de bevordering van de ver keersveiligheid. Het spreekt voor een ieder van zelf, dat hiertussen een verband be staat. doch wordt wel altijd vol doende begrepen, hoe nauw deze re latie is en behoort te zijn? Spreker achtte het niet langer ver antwoord op vele wegen langzaam en snelverkeer nog door elkander toe te laten, terwijl zij het met offers vrijliggende rijwielpaden moge lijk zouden zijn. Het is een merkwaardig verschijn sel, dat hoewel het motorwegver- keer de enige verkeerstak is, welke naar reeds in 1938 bleek en hopelijk binnenkort nader zal blijken, zelf ruim de te besteden kosten opbrengt, men tooh steeds aarzelt maatregelen te nemen vereist voor de veiligheid. Voor rail. water of luchtverkeer vindt een ieder het logisch, dat de beste en modernste beveiligingen worden toegepast. Voor het wegver keer stagneert dikwijls een simpe le doch effectieve verbetering door z.g. gebrek aan fondsen of geschil over de verdeling van kosten daar van. De onbewaakte overwegen. Ten aanzien van de vele ongeluk ken, welke op onbewaakte overwe gen blijven gebeuren, merkte spreker op, dat de grote frequentie en de steeds toenemende snolheid der trei nen een abnormale factor vormen in het normale wcgbceld. In ieder ge val drong spreker aan op het ver snellen van het tempo, waarin de automatische bevciliginginstallaties worden aangebracht. En verder acht te hij het een eis dat in wegen van enige betekenis op korte termijn geen onbewaakte overwegen zonder treinaankondiging meer voorkomen. Indien in onze havens een soort gelijke onveilige toestand zou be staan, zou men er zeker geen genoe gen mede nemen, deze nog jaren te aanvaarden, doch aanstonds radicaal ingrijpen. Het feit, dat soms aange brachte lichten worden genegeerd, kan nimmer een argument vormen deze achterwege te laten. Over de lasten, welke het wegver keer zijn opgelegd, merkte spreker op, dat het de K.N.A.C. en met haar vele anderen ongetwijfeld heeft be vreemd, dat de regering het blijk baar billijk acht, dat het motorweg- verkeer de in feite door het militaire apparaat verschuldigde cn vroeger ook betaalde wegenbelasting voor zijn rekening neemt. Geen dubbele betaling ziekenfondspremie De Tweede Kamer heeft met alge mene stemmen een wetsontwerp goedgekeurd, dat de bedoeling heeft enkele onbillijkheden bij het loe passen van het Ziekenfondsbesluit we* te nemen. Met name wordt het euvel tegen gegaan, dat als in één gezin zo wel iemand met een ouderdomsuit- kering als een trekker van invalidi teitsrente voorkomt tweemaal een ziekenfondspremie wordt betaald, ondanks flink verzet van de minister van Sociale Zaken, dc heer Suur- hoff, werd ook met algemene stem men een wijzigingsvoorstel, inge diend door een partijgenoot van de bewindsman, de heer Van Lienden I (P.v.d.A.), aangenomen. Daardoor wordt ook voorkomen, dat, wanneer de man en de vrouw beiden invalidi teitsrente ontvangen, beiden zieken fondspremie zouden moeten blijven betalen. Onrustbarende aanwas van jonge daklozen De heer H. R. Hoepman te Hooge- zand lieeft in een rapport, gewijd aan het zwerversprobleem in Nederland en gepubliceerd in het Meinummer van het .jMaandschrift voor het Ge vangeniswezen", geconstateerd, dat liet aantal veroordeelden voor land loperij en bedelarij gedurende dc laatste 50 jaar aanmerkelijk is ge daald. Over de feitelijke situatie hoeft dit evenwel niets te zeggen. Aan het rapport is voorts het vol gende ontleend: ..Waarschijnlijk is het totale aantal thuislozen, vergeleken met de voor oorlogse jaren, toch wel verminderd, wat o.a. te danken is aan de vele sociale voorzieningen en aan het feit, dat in de laatste 50 jaar drankmis- .bruik in Nederland nog slechts in zeer geringe mate oorzaak is van een sociale afzakking. Overigens is het nog de vraag, of drankmisbruik als een oorzaak, of als -een begeleidend verschijnsel van bedelarij en landlo perij gezien moet worden. Uitgestoten door mechanisatie. Wanneer de „Stichting voor de Thuislozenzorg" echter volgens een recente schatting opgeeft, dal er nog ca. 10.000 thuislozen in diverse loge menten en inrichtingen verkeren, dan betekent dit zeker, dat hier nog een probleem ligt, dat onze aandacht vraagt; temeer, omdat het percentage jongeren vermoedelijk vrij hoog is. Het aantal jongere mannen, dat naar de buitenkant der samenleving wordt gedrongen, bleek toe te nemen. Het aantal imbecielen, debielen en psycisch gestoorden is onder de jong ste categorie thuislozen opvallend hoog. Bleken deze mensen in vroeger jaren nog veelal geaccepteerd te wor den als landarbeider, grondwerker, etc. of desnoods als „dorpstype'', met de mechanisatie, zowel in de indus triële als in de agrarische sector, werd dit steeds moeilijker. Stempel van ongelukkige jeugd. Wat betreft de oorzaken van de landloperij en bedelarij zien we, dat de karaktereigenschappen meer dan vroeger gaan domineren, maar tevens dat er wederom sprake is van grote invloed van bijkomende factoren. Al gemene sociaal-economische omstan digheden als armoede en werkeloos heid blijken minder dan vroeger een afglijden naar de buitenkant van de maatschappij te kunnen verklaren, 'maar de verzakelijkte verhoudingen in onze huidige maatschappij moeten bij een poging tot verklaring wel in aanmerking genomen worden. Wat het ouderlijk milieu betreft, is het opvallend, dat de meeste zwervers uit incomplete of verwaarloosde ge zinnen stammen. Aparte vermelding verdient het hoge aantal „stiefvader- gevallen": jongens, die in een zeer slechte verstandhouding met de stief vader geleefd hadden en na vele ru zies de ouderlijke woning definitief de rug hadden toegekeerd. Van 125 landlopers en bedelaars te Veenhuizen bleken slechts 3 gehuwd te zjjn, 19 waren gescheiden, 14 we duwnaar en 89. d.i. 71.2 pet. onge huwd. Uit deze cijfers blijkt de geringe neiging om zich blijvend te binden. Voor sommigen betekende het over lijden van de echtgenote een dergelij ke catastrophe, dat men de zin van een normaal bestaan niet langer in zag en een passieve aanpassing aan de buitenkant der maatschappij ver koos. De mislukking van loopbaan. In de belangrijke leeftijd van ca. 17 tot ca. 25 jaar blijkt, vooral on der de jongere zwervers, een binding aan een bepaalde werkkring mislukt te zijn. Typerend is voor deze perio de de veelvuldige wisseling van werk kring. Herhaaldelijk leest men in rap porten, dat betrokkene op zekere dag het bijltje er bij neer heeft gelegd, vaak na kleine strubbelingen, b.v. een berisping van de chef of een, in onze ogen onbetekenende, woorden twist met collega's. Geestelijk onvolwaardigen. Van de 12 jongste verpleegden te Veenhuizen waren 7 imbeciel of de biel. Op een bevolking van plus minus 130 verpleegden werden gedurende het afgelopen jaar 8 verpleegden doorgezonden naar het rijkskrankzin nigengesticht. In 1922 werden 16 personen over geplaatst van de R.W.I. naar het rijkskrankzinnigengesticht, in 1923 19, 1927 12 en in 1928 8 personen. Het betrof toen een totale bevolking van gemiddeld bijna 1500 verpleegden. Een geleidelijke versterking van de geconstateerde karakterverandering der landloperij en bedelarij komt in deze cijfers wel lot uiting De vraag, die oprijst na het stellen van deze diagnose, is, of de behan deling nu eigenlijk nog wel een straf rechtelijke aangelegenheid behoort te zijn. Betreft het hier niet in eerste instantie een stuk maatschappelijke zorg? Dat de R.W.I. als „stok achter de deur" of als laatste mogelijkheid voor de hopeloze gevallen, bestaansrecht heeft, trekken we niet in twijfel. Wel zal de aanpak ook hier gebaseerd moeten worden op meerdere kennis van de factoren, die iemand in een maatschappelijk randpositie kunnen brengen, aldus besluit de heer Hoep man. PINKSTERTREINEN. De Nederlandse Spoorwegen zul len tijdens het Pinksterweekeinde op de hoofdlijnen naar het noorden, oosten en- zuiden en op enige lijnen in het westen des lands extra trei nen laten rijden. De dienstregeling van een aantal dezer treinen is reeds in het spoorboekje opgenomen, de overige rijden als voor- en volgtrei- nen kort voor en na treinen van de gewone dienstregeling.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 9