Spoorwegbeambten met lange diensttijd verspeelden betrekking en hun pensioen „Auto-ruit-mysterie" maakt de Nederlandse wegen onveilig Het eenheidsstreven van Wereldraad van Kerken Oceaan' liefde VRIJDAG 4 JUNI 1954 DE LE1DSE COUKA.n TWEEDE BLAD - l'AGl.NA z Knoeierij met perronkaartjes Voor de Dordtse politierechter heb ben gistermiddag drie inmiddels ont slagen en van hun pensioenrechten vervallen verklaarde Leerdamse em ploy's van de Nederlandse Spoor wegen terecht gestaan. Zij zouden in de loop van de jaren 1951, 1952 en 1953 perronkaartjes, nadat die wa ren ingenomen, opnieuw te eigen ba te hebben verkocht. Een 59-jarige ex-adjunct-commies, die vaak op Zaterdagavond kaartjes verkocht en tevens met de inneming was belast, was in 1919 in dienst van de Spoorwegen gekomen, zodat bij reeds 33 dienstjaren achter de rug had. Aangezien hij behalve zijn be trekking oök zijn pensioenrechten had verloren, luidde de eis 25, boete of tien dagen hechtenis. De straf werd conform. Een tweede had zich aan hetzelfde feit schuldig gemaakt; alleen was hij Romantische vluchtdeur bracht 300 schoenen op Zes maanden geëist Zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest heeft gister ochtend de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank geëist tegen een 34-jarige loswerkman uit Rotter dam, die zich in het tijdvak Novem ber 1953 tot Maart 1954 had schul dig gemaakt aan diefstal van een grote hoeveelheid schoenen en laar zen, ten nadele van een Rotterdams schoenwinkelier. Verdachte woonde in een pand naast dat van de winkelier en had ontdekt, dat hij door een z.g. vlucht deur op de zolder van de winkelier kon komen. Van de daar opgeslagen voorraad schoenen nam hij telkens enige paren weg, in totaal 150 paar volgens de verklaring van de win kelier, die als getuige was gedag vaard. Verdachte legde een volledige be kentenis af. De winkelier verklaarde onbekend te zijn geweest met het bestaan de de deur, daar deze on zichtbaar was ingebouwd. De raadsman mr. A. Boekwinkel verzocht oplegging van een gedeel telijk vooraardelijke straf. Uitspraak op 17 Juni. Met gestolen auto naar 't vreemdelingenlegioen Strenge straffen geëist De officier van justitie bij de Haar lemse rechtbank heeft gistermorgen wegens diefstal van een auto tegen een 29-jarige fabrieksarbeider uit Haarlem een gevangenisstraf geëist van één jaar en zes maanden en te gen een 25-jarige chauffeur even eens uit Haarlem een gevangenisstraf van negen maanden, in beide geval len met aftrek van de preventieve hechtenis. De verdachten verklaarden, dat zij het plan hadden opgevat dienst te nemen in het vreemdelingenlegioen. Op 10 Maart namen zij uit de garage, waar de chauffeur werkte, een auto weg en vertrokken in de richting van Den Haag. In de residentie tank ten zij, lieten het verschuldigde be drag op de rekening van de eigenaar van de auto schrijven en vervolgden hun tocht naar Frankrijk. De Neder lands-Belgische grens kwamen zij zonder moeite over, maar bij de Franse grens werden zij wegens il legale grensoverschrijding aangehou den. De arbeider kwam in een Bel gische gevangenis terecht, waar hij twee maanden werd vastgehouden; de chauffeur keerde naar huis terug. De officier van justitie meende, dat de verdachten streng dienden te wor den gestraft, omdat dergelijke dief stallen tegenwoordig veelvuldig ge schieden. De verdedigers legden zich bij het oordeel van de rechtbank neer, maar hoopten op een straf in overeen stemming met de feiten. De rechtbank zal op 17 Juni a.s. uitspraak doen. er in 1953 mee opgehouden, omdat hij zijn gedrag niet in de haak vond. Hij was eveneens in 1919 in dienst dei- Spoorwegen gekomen. Tegen deze 56-jarige ex-adjunct-commies vor derde de officier 40,of twintig dagen. Mr. W. Spronk pleitte cle mentie en vroeg een straf gelijk aan die aan de eerste verdachte opge legd. De rechter veroordeelde de tweede verdachte ook tot 25,of tien dagen. Eenzelfde straf kreeg een 63-ja rige ex-commies-titulair, die vertelde de kaartjes te heben verduisterd om kastekorten te dekken. Tegen deze die 49 dienstjaren heeft vroeg de officier 40,of twintig dagen, doch de rechter achtte 25,of tien dagen voldoende. Kruiser ontvolkte Schiedam De Schiedammers hebben deze t i week met enige verbazing en een t t zekere bezorgdheid de bevol- X kingsstatistiek over April beke- ken. Ze constateerden daarin dat het aantal inwoners met eni- t ge honderden was terugelopen. t Inmiddels is hun gebleken dat de t I oorzaak hiervan niet verontrus- f j tend is. De achteruitgang werd X X namelijk veroorzaakt doordat de X X kruiser „De Ruyter" die zolang 7 bij Wilton Feijenoord had gele- X gen, vertrokken is met als vaste standplaats Den Helder. X Een groot aantal opvarenden 1 stond als burger van Schiedam ingeschreven en moest als zoda- nig worden afgeboekt. Het autoruit-mysterie, dat de laat ste tijd o.a. in België is voorgeko men, heeft thans ook Nederland be reikt en de laatste dagen zijn al en kele automobilisten op de rijksweg Den HaagUtrecht het slachtoffer van dit geheimzinnige drama ge worden. Twee textiel vertegenwoordigers re den op de rijksweg, 'toen plotseling zonder enige aanwijsbare aanleiding met een harde knal de voorruit van de auto aan splinters vüoog; hét weer was normaal en er bevond zich geen steen op de weg, die mogelijk het ongeluk veroorzaakt zou kunnen hebben. Trouwens de vernieling was gron dig geschied, want de ruit was prac- tisch geheel verdwenen en alleen aan de randen van het raam be vonden zioh nog enkele kleine stuk jes glas. In België hebben al meer automo bilisten" een dergelijke verrassing ontvangen, maar daar waren het alleen gebogen voorruiten die het OPSLAG VOOR POST-AGENTEN. Het hoofdbestuur van de P.T.T. heeft besloten, de betaling van de postagenten (houders van agent schappen) te verhogen. De agenten krijgen voortaan 6 cent in plaats van 4 y, cent voor iedere postbehande- ling die zij verrichten. Dit is meegedeeld in de jaarlijkse ledenvergadering van de bond van postagenten, welke te Utrecht is ge houden. Deze bond omvat ongeveer de helft van de omstreeks 240 post agenten in ons land. Het bondsbe- stuur schat het aantal handelingen, dat een postagent per maand ver richt, op 4300. De verhoging van 4 tot 6 cent per handeling komt vol gens het bondbestuur dus neer op in komenstijging het rond 63 gulden per maand. Polderbestuurder ontslagen lot der vernietiging troffen. Men heeft een korte tijd gemeend, dat de vergruizeling door de spanning der- ruiten kwam; een stelling, die sinds het ongeluk op de Rijksweg wel ver worpen kan worden, want de auto van de vertegenwoordigers had een rechte voorruit. Onnodig op te merken, dat boven- l waterlozing een onbetwist recht is Wegens „verregaand plichtsverzuim"' Een gebeurtenis, die zelden is voor gekomen in de geschiedenis van het polderwezen in Nederland, heeft zich voor-gedaan te Noord-Scharwoude. Een bestuurslid van de Noord- Schanvouder polder, de heer J. Hee- ringa is door Ged. Staten van Noord- Holland met ingang van 16 Mei j.l. ontslagen op grond van „verregaand plichtsverzuim". Gedeputeerden zijn hiertoe over- „.gaan, omdat de heer H. als be stuurslid geweigerd heeft uitvoering te geven aan een besluit, dat door de stemgerechtigde ingelanden was ge nomen. Dit besluit betreft de verkoop van een perceel grond en water in de Noordscharwouder polder aan de provincie Noord-Holland voor verbe tering van de provinciale drukke verkeersweg ter plaatse. Nadat het besluit was gevallen, weigerde de heer H. het contract te tekenen, om dat hij bezwaren maakte tegen een bepaling in het contract over de wa terlozing ter plaatse. De heer Heeringa is thans in be roep gegaan bij de Kroon. Het pol derbestuur zal zich eveneens tot de Kroon wenden, met de mededeling, dat van plichtsverzuim geen sprake is, daar de heer Heeringa volgens de overige bestuursleden steeds een hoge opvatting van zijn taak heeft gehad. De heer Heeringa beroept zich op de waterschapswet van 1900, waarin gezegd wordt, dat de regeling van de gemeld verschijnsel de grootste on gelukken met zich mee kan bren gen. De bestuurder van de Neder landse auto wist met grote zelfbe heersing zijn auto tot stilstand te brengen, hoewel hij bezaaid was met glassplinters. Naar wij vernemen, hebben al meer Nederlandse automobilisten te kampen gehad met dit au'to-ruit- mysterie. BLIKKEN MET VLEES UIT FABRIEK VERKOCHT. De Haarlemse recherche heeft de 34-jarige expeditiechef A. P. Z. en de 29-jarige vertegenwoordiger C. B. gearresteerd. Zij worden verdacht van verduistering en heling. Gedu rende geruime tijd zouden zij blik ken vlees hebben Onttrokken aan de voorraad van een vleesfabriek te Haarlem, waar zij werkten. De op brengst daarvan, die enkele duizen den guldens bedraagt, zouden zij heb ben gedeeld. an een waterschap. Hollandse Nieuwe voor de koningin Vanochtend is door de opperkeur- meester, tevens hoofdcontroleur van de „Nederlandse Haringcontrole" uit de lading van het motorloggerschip VI. 112 „Bets en Gerda", schipper Arie Bot. haring gekeurd, welke aan H.M. Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina zal worden aangeboden. Vanmiddag zal een deputatie, be staande uit de burgemeester van Vlaardingen, de reder, de opperkeur- meester en de schipper, zich in een met vlaggen versierde auto naar Soestdijk begeven om de „Hollandse Nieuwe" persoonlijk te kunnen aan bieden. De Koninginneharing wordt verpakt in de traditionele oranje ge verfde vaatjes. RHENEN GAAT NA BRAND IN ZAAL TER KERKE. Pastoor Vredendaal van Rhenen, brand, die zijn noodkerk heeft ver woest, heeft voor de tijd van V/2 jaar te Rhenen een zaal afgehuurd, waai de parochianen ter kerke kunnen gaan. Inmmidels zijn de voorbereidin gen voor de bouw van de Nationale Gedachteniskerk in volle gang. De Stichting Grebbekerk heeft de Katho lieke Kunstenaarsvereniging ver zocht advies uit te brengen. Het over leg van de kunstenaars onder wie ook beeldhouwers, is reeds op gang. Verwacht wordt, dat zij binnen eni ge maanden hun mening zullen be kend maken en dat zij een of meer architecten zullen voordragen. Het Klaar artikel in „Het Schild" „In het wapen-arsenaal van onze apologetica hangen tal van in de strijd verwrongen zwaarden, die wel getuigen van felle aanval, doch die nimmer een beslissende overwinning op hun naam konden brengen. iooiuui icuaiuoai van ivueneu i **et museum-stukken uit een dié"CTn5tigY*7edup°eid',L door"de die achter ons ligt de stille ge- - -• - - tuigen van grote ernst, doch tegelijk van niet-begrijpen en niet-kenncn van de vermeende vijand. Vanuit onze rationeel-onneembare vesting hebben wij onze stukken gevechts- klaar gemaakt en hebben vaak in het wilde weg geschoten op de vijand die wij niet kenden, omdat ook hij zich zwaar gepantserd en geharnast had, waardoor hij onkenbaar was". Met deze woorden die meer zijn dan de loutere vaststelling van een historisch feit, doch die tevens rappe- lerèn aan het geweten en een richt snoer inhouden vangt het Juni- nummer van „Het Schild" aan. Het groeid, een grootse poging om tot meer eenheid te komen. Bij 211e waardering voor dit nobel streven van protestantse zijde, kan de Ka tholieke Kerk daaraan geen deel heb ben, doch wel volgt zij met grote aandacht en belangstelling deze moei zame pogingen. De Oecumenische Beweging is niet bedoeld als een geleidelijke verdoe zeling van de geschilpunten, in te gendeel, men is van meet af aan be gonnen met deze te erkennen; zelfs wil men ze zo scherp mogelijk for muleren teneinde te ontdekken of de verschillen niet veeleer nuancerin gen zijn van een door allen erkende waarheid of althans om door het scherp stellen der standpunten te trachten de waarheid naar voren te brengen. De Katholieke Kerk is er van over tuigd, dat de waarheid niet meer ontdekt behoeft te worden, doch bij Haar te vinden is, zodat deelneming aan de Oecumenische Beweging ge lijk staat met een inpliciete verloo chening van eigen aard en eigen leer. Maar een aandachtige kennisneming „Het donkere water", door Georige Bernanos. Uitgave „De Toorts", Heemstede. De Franse schrijver Bernanos, die in Nederland grote bekendheid ver wierf met zijn nog steeds graag ge lezen „Dagboek Van 'n dorpspastoor", heeft in zijn werk „Het donkere wa ter" de kille' tragiek gelegd, in de vertolking waarvan de Franse schrij vers bij uitstek grootmeesters zijn. De Franse literatuur kent op dit gebied geen compromis; de ramp spoed, die beschreven wordt, is don ker en koud, zonder een enkel licht straaltje. Wie de werken van Fran- gois Mauriac kent, weet hoe meester lijk en tevens hoe ontmoedigend de Franse schrijver de dorhejd van een mensenleven kan schilderen en het werk van Bernanos vormt een waardige representant voor deze „school". Het meisje uit het misda dige gezin, dat na een vreselijke nacht, waarin zij haar moeder en haar onschuld verliest, zelfmoord pleegt, is zelfs niet aanvaardbaar als tragische heldin. Slechts eenmaal laat de auteur zijn hoofdpersoon in een iet wat mild licht optreden, wanneer zij haar hart wil uitstorten bij haar moeder op het moment, dat deze sterft. Maar alsof hij zich op een zwakheid betrapt, wordt onmiddellijk na deze poging het licht weer ge doofd. Bernanos heeft niet geschre ven voor „gèvoelige" lezers, maar zijn volle zinnen en meeslepende stijl zijn bestemd voor hen, die dwars door geschiedenis en woorden heen de in spiratie van Bernanos over zich wil laten komen; passief, zonder de be hoefte om in te grijpen. Voor de meer gevormde lezer. „Zeilen", door M. Ruyten- schildt. Uitg. N.V. Uitg. Mij „Kosmos", Amsterdam. Het seizoen is weer aangebroken en een boek over de zeilerij komt dus eigenlijk te laat voor deze tijd. Maar, er zijn altijd nieuwelingen in deze misschien ëen van de mooiste takken van sport en.... er 'zijn ook wel sporters, die de zeilsport beoefenen maar nog niet voldoende van de fijne techniek weten, techniek van het schip zelf, techniek ook van het zei len zelf. Een goed zeilboek komt al tijd van pas en daarom juichen we de uitgave van Kosmos' vijfde druk van M. Ruytenschildt's „Zeilen" van harte toe. Het verschijnen van deze vijfde druk bewijst, dat er ongetwijfeld veel vraag is naar een dergelijke gedegen uiteenzetting en men kan er altijd wat uit leren. Het boek is fraai uitgevoerd met tal van toelichtende tekeningen en Ruim honderd militaire oorlogs slachtoffers zullen dank zij mede werking van gemeentebestuur en be volking op de verjaardag van Prins Bernhard op feestelijke wijze ont vangen worden in Arnhem, waar hun een aantrekkelijk dagprogramma zal worden aangeboden. ligt in ieder geval niet in de bedoe- js een dubbelnummer, een extra van wat er gezegd en gedaan wordt ling om voor de architecten een prijsvraag uit te schrijven, daar dit te grote onkosten met zich zou bren gen. Pastoor Vredendaal heeft goede hoop, dat volgend jaar de bouw zal kunnen beginnen en dat eind 1955 het nationale monument voltooid zal zijn of in ieder geval zijn voltooiing zal naderen. Tot dan toe zal pastoor Vredendaal zich met een zaal moeten behelpen, waarvoor de parochie van Wageningen hem de nodige attribu ten heeft geleend. exemplaar, uitgegeven naar aanlei ding van l>et tweede congres van de Wereldraad van Kerken en hande lend over de Oecumenische Bewe ging. De afsplitsing en de scheuring on der de christenheid is ten slotte zo groot geworden, dat men tot bezin ning is gekomen en over alle ge loofsverschillen heen elkander op nieuw de hand heeft toegestoken, omdat men in de andersdenkende de mede-christen heeft herkend. Daar uit is de Oecumenische Beweging ge in de Oecumenische bijeenkomsten leidt tot beter begrip van andermans gedachtenwereld, iets dat de apolo getica van vroeger maar al te zeer over het hoofd heeft gezien. In de kloek en klaar en met grote kennis van zaken geschreven uiteen zetting van „Het Schild" wordt deze tekortkoming grif erkend, doch te vens wordt de weg gewezen naar herstel, door een duidelijk en uitvoe rig overzicht te (geven van het pro testantse eenheidsstreven, welk over zicht dan gezien moet worden als het begin van een nieuw en beter begrij pen van hetgeen er leeft onder onze protestantse mede-christenen. Slechts door beter begrijpen komen wij el kaar nader. De tweede Assemblee van de' We reldraad van Kerken komt dit jaar te Evanston bij Chicago bijeen (de eerste samenkomst was te Amster dam in 1948) en alleen het feit," dat deze bijeenkomst mogelijk is geble ken, is reeds een verheugend symp toom. „Er zijn krachten los gekomen aldus, het Juni-nummer van „Het Schild" die de H. Geest kan aan grijpen als zijn instrumenten". „De wind waait waar hij wil en ge hoort zijn gesuis; maar ge weet niet, waar van hij komt en waarheen hij gaat". Wanneer wij dan ook het verloop van de Assemblée te Evanston met belangstelling volgen, is het met de oprechte we'ns, dat de moe-gezochte christenen ten slotte hun rustpunt zullen vinden in de ene schaapsstal, bij Haai', die in waarheid de „Una Sancta" is. Wij kunnen allen, die iets meer van de Oecumenische Beweging wil len weten, de lezing van het Juni- nummer van „Het Schild" aanbeve len. Voor niet-abonné's is het ver krijgbaar voor 1, uitstekende foto's van de heer G. L. N. Oppenheim, op onze plassen geen onbekende, want hij heeft al heel wat wedstrijden op de gevoelige plaat vastgelegd. Voor de toerist zowel als voor de wedstrijdzeiler valt veel uit dit boek je te leren, terwijl de beginnende zeiler er allerlei wetenswaardigs om trent de onderdelen van schip en tuig en de types van zeilvaartuigen in kan vinden. De nieuwe druk is weer aangepast aan de gewijzigde omstandigheden door het opnemen van de Jeugd- klasse en de Flying Dutchmanklasse, terwijl het hoofdstuk over wedstrijd zeilen in overeenstemming is ge bracht met het nieuwe wedstrijdre glement. Tenslotte, de wetenschap, dat men hier te doen heeft met een werk van een bij uitstek deskundige op zeil- gebied, zal ieder de overtuiging schenken, dat men met deze uitgave een uitstekend werk in handen krijgt. Weten en Kunnen, Serie-uit gaven „Kosmos", A'dam. We ontvingen wederom verschil lende herdrukken van enkele werk jes in de Kosmos' serie: „Weten en Kunnen". „Rozenteelt door amateurs" door J. J. van der Windt, beleefde zijn 3e druk. In deze uitgave zijn een aantal nieuwe variëteiten opgenomen zon der dat deze evenwel wegens te ge ringe ervaringen de liefhebber aan bevolen kunnen worden. Het feit eyenwel, dat in vijf jaar tijd een nieuwe druk nodig is, bewijst wei hoezeer het boekje in een behoefte voorziet. „Groenteteelt voor kleine tuinen", door H. Stienstra, zag reeds de 11e druk van de pers komen, in twee jaar zelfs een herdruk, want de 10e verscheen voorjaar 1951, terwijl de 11e druk vorig najaar ter perse ging. In deze „dure tijd" is een eigen groentetuin helemaal geen weelde. Vandaar dat men overal groenten teelt, maar dan moet het ook deskun dig geschieden. Dit boekje blijft daar bij een goede handleiding. „Zelf inmaken" van S. W. Haver- korn, lerares aan de Amsterdamse huishoudschool, is met de 9e druk verrijkt met enkele wijzigingen in verband -met veranderde inzichten in deze materie. Het feit, dat dit boekje sinds 1941 zijn 9e druk beleefde, spreekt voor zichzelf. „Hoenders", het houden, huisves ten en verzorgen ervan, door C. S. Th. van Gink, zag de tweede druk. Het verscheen voor het eerst in het voorjaar van 1951 maar vond zulk een gretige aftrek, dat reeds nu een herdruk noodzakelijk bleek. Door de geleidelijk dalende voederprijzen is het houden van kippen allerwege snel toegenomen, maar ook hier geldt weer, dat enige deskundigheid zeker niet overbodig geacht kan worden. In dit boekje krijgt men een inzicht in de verschillende vormen van kippen- houderij, de hoenderrassen, de in richting van het kippenhok, de voe dering en al wat er verder bij het houden van kippen rekening dient te houden, vindt men er uitvoerig in be handeld. Practische Damlessen, door Philip de Schaap beleefde reeds haar vierde druk en hierbij zet de schrijver uit een, dat het zijn bedoeling was de „huisdammer" nader te brengen tot het mooie damspel. Het is steeds be doeld als een inleiding voor een die pere studie, maar „de gewone man" zal met behulp van dit boekje de weg vinden om zich meer damkennis eigen te maken clan hij met het spe len thuis zou kunnen bereiken. Er valt de laatste jaren een op merkelijke opleving in de belang stelling voor de damsport waar te nemen, niet in het minst een gevolg van de successen der Nederlandse dam-matadoren in ons land. Wil men evenwel iets meer berei ken dan alleen wat te schuiven, dan zal men er goed aan doen zich een werkje als dat van de Schaap aan te schaffen, waardoor men de eerste beginselen van het spel onder de knie kan krijgen. 1 Speciale aandacht heeft de schrij ver voorts gewijd aan de Roozen- burg-variant. Het geheel is de geringe aanschaf- fingskosten 1.90) zeker waard. 15) „Ik zie je morgen wel aan het ontbijt. Of morgen"? Het is vier uur. Ik kan béter zeggen „straks". „So long, kap", zei Gordon en hy ging naar zijn hut om nog enkele uren slaap te hebben voor het ont bijt, dat hij niet missen wilde. Er heerste een nerveuze spanning' in de eetzaal. Gordon voelde 't toen hij binnentrad. De kapitein was er nog niet. Mrs Woodstock glimlachte vriendelijk tegen hem, toen hij op aijn plaats ging zitten. „Nog geslapen?" informeerde ze. „Een paar uurtjes. Net genoeg om weer fit te zijn", anwoordde Gordon „En fu?" „Niets te klagen hoor," antwoord de de oude dame. „Maar er is wat enders. De passagiers zijn niet te vreden- Ik heb er al verschillende horen klagen en andex*en eisen dat er daden gesteld worden". „Ik weet het", antwoordde Gordon JDe kapitein zal straks het een en ander zeggen. Het zijn inderdaad zeer pijnlijke incidenten". „Daar is hij", merkte mrs Wood stock op, toen de rijzige figuur van de kapitein in de deuropening ver scheen. „Wat ziet hij er moe en zor gelijk uit. Heel anders dan enkele dagen geleden". Kapitein Jones liep langzaam naar zijn plaats aan het hoofd van de tafel. Hij was zich er goed van be wust, dat men op hem gewacht had; dat men opheldering van hem ver wachtte. Hij ging niet zitten, doch legde zijn handen op de rugleuning van zijn stoel. Er viel een stilte in de zaal. De blikken van de passa giers waren cup hem gericht. Sommi ge nieuwsgierig, andere ongerust of verstoord. Kapitein Jones keek naar twee lege plaatsen aan de tafel. De plaasten waar mrs en mr O'Connell behoorden te zitten, Geen der andere passagiers had verstek laten gaan. „Dames en heren, ik heb vannacht aan enkelen uwer beloofd aan tafel een verklaring af te leggen. Dat doe ik bij deze". Hij pauzeerde even en keek de per sonen aan de tafel een voor een aan. Zijn stem was zacht. Hij richtte zich op in zijn volle lengte. „Welnu he dennacht is er een moordaanslag ge pleegd op mrs O'Connell. Zij heeft een snijwond aan haar hals gekre gen en zij is zeer geschrokken. Haar toestand is thans bevredigend. Gis teren heb ik ook een verklaring af gelegd over een ander ongeval, dat een der passagiers overkomen is. Ik heb daarbij verzwegen, dat deze passagier, de echtgenoot van mrs O'Connell aan de gevolgen daarvan overleden is Er ging een huivering'door de zaal Er klonken enkele gefluisterde op merkingen. Blikken van verstand houding werden gewisseld. De ge dachten waren op vele gezichten te lezen: „Het is dus toch waar!" De kapitein vervolgde: „Velen van u hadden dit reeds vermoed. Ik heb dit eerst voor u verzwegen, om dat ik de s'temming aan boord niet wilde bederven. Thans meen ik echer niet meer te mogen zwijgen. Omtrent de reden van beide aansla gen tasten wij nog' in het duister. Wij, dat wil zeggen, de officier, die met het onderzoek belast is, en ik zelf. Het onderzoek wordt echter, voort gezét en wij roepen de medewer king ïn van alle passagiers om deze zaak spoedig tot een oplossing te brengen. Iedere passagier, die in de afgelopen nacht iéts bijzonders be merkt, gehoord of gezien heeft, wordt verzocht dit onverwijld aan de of ficieren mee te delen. Het spreekt vanzelf dat alles in alle discretie be handeld zal worden. Ik kan verder alleen de hoop uitspreken, dat de voorzorgsmaatregelen die wij getrof fen hebben om een herhaling te voor komen, doeltreffend mogen zijn, en dé verdere reis in rust volbracht zal worden". Michael Jones (boog even en ging zitten. Tegen Gordon's verwachting in vroeg geen der passagiers het woord. Zwijgend gebruikten allen de maaltijd en Gordon was blij, toen bij eindelijk de tafel kon verlaten. Hij trok zich terug in de kapiteins- hut in afwachting van een eventuele passagier, die naar aanleiding van het verzoek van de kapitein iets zou komen vertellen. Kapitein Jones liet zich niét zien. Hij behoefde niet lang te wachten. Een zacht klopje op de deur verelde hem, dat iemand bin nen gelaten wenste te worden. „Binnen", riep hij, zich om draaiend. De deur werd geopend en een nog betrekkelijk jonge vrouw trad bin nen,. „Goeden morgen," zei Gordon1, haar de hand toestekend. „Ik ben Gordon Jenkins, tweede stuurman. Waarmee kan ik u van dienst zijn?" „Ik ben mrs. Catsmere. Aange naam u te ontmoeten, mrs. Jenkins". „Gaat u zitten." Zij bracht een golf van zware par fum in de hut. „Ik kom naar aanlei ding van het verzoek van de kapi tein aan tafel, vanmorgen. Bent u de officier, die met het onderzoek belast is?" „Dat ben ik", antwoordde Gordon. Zij schonk hem een allerliefste glimlach. „Misschien vindt u het helemaal niet belangrijk, misschien is het dat ook helemaal niet, maar ik vind toch, dat ik het u moet vertel len. Het gaat over iemand, die ik van het begin af niet verrouwd heb. Ik bedoel...." Zij wachtte even en keek Gordon aan met een geheim zinnige blik in haar ogen. „Gaat u verder, nodigde Gordon haar uit. „Ik bedoel.,., mr. Turner!" „Mr. Turner?" echode Gordon ver baasd. „Waarom denkt u dat?" „Wel", zei ze aarzelend. „Ik voel dat zo. Als ik hem aankijk, dan krijg ik altijd rillingen. Die man is niet te vertrouwen. Ik zou hem, als ik u was, maar eens goed in de galen houden. Zijn hut bevindt zich naast die, waarin mr. O' Connell vermoord is. Bovendien Weer pauzeerde ze,even, om haar woorden goed door te laten dringen. "'Hij is vannacht een poos uit zijn hut geweest! Mijn hut is tegenover de zijne en omdat ik slecht geslapen heb, kon ik goed horen, dat hij weg geweest is. Ik heb- hem niet terug horen komen, maar zag hem later tussen de andere passagiers, die zich voor de hut van mrs. O' Connell verzameld hadden. U weet waar schijnlijk, dat die hut een tiental nummers verderop gelegen is. De hut, waarin de moord gepleegd is, is thans verlaten. Ik ben er zeker van, dat mr. Turner vannacht weg is geweest. Hoelang weet ik niet pre cies, want ik heb niet op mijn hor loge gekeken." Mrs. Catsmere keek Gordon aan, alsof zij zeggen wilde: Zou u hem nu maar niet onmiddellijk arreste ren? Gordon zat met het geval een beetje in zijn maag. Hoe kon hy de vrouw ervan overtuigen, dat hetgeen zij hier noemde bij lange na niet voldoende was om iemand te [ver denken, laat staan hém te arreste ren. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6