Alkemade bleef achter vergeleken bij het beeld in andere gemeenten Ziektekostenvoorziening voor de gemeente-ambtenaren aangenomen B. B. VRIJDAG 4 JUNI 1954 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Volksinkomen in Noordelijk Rijnland r—m -li.Rliiti ap.lifpr Zevenhoven, 'n uitzonderlijke gemeente Wij besluiten onze artikelenreeks over de ontwikkeling van het volks inkomen in de gemeenten rond Lei den met een overzicht van Alkemade, Koudekerk, Leiderdorp, Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuwveen, Rijnsater - woude, Ter Aar, Woubrugge en Ze venhoven. ALKEMADE. In Alkemade bleef de ontwik keling van het volksinkomen achter bij het beeld, dat de meeste gemeen ten te zien geven. Sedert 1946 nam het aantal afzonderlijke inkomens toe met 25 pet. tot ruim 2500 maar maar desondanks steeg het totale volksinkomen met slechts 32 pet. van 4,8 tot 6,4 millioen gulden 's jaars. Het aantal lage inkomens bene den tweeduizend gulden, dat in 1946 het destijds normale percentage van 60 pet. van het totaal omvatte, omvat nu nog 50 pet., terwijl het meest gangbare percentage in Nederland nu 40 bedraagt. Er zijn dus in Alkema de relatief véél lage inkomens. Voorts zijn in deze gemeente ruim 600 inkomens tussen twee en drie duizend gulden, 290 tussen drie en vierduizend en 110 tussen vier en vijfduizend gulden. Zeventig ingezetenen verdienen tussen vijf en zes mille, 44 tussen zes en zeven mille, 27 tussen zeven en acht mille en 30 tussen acht en tien mille. Daarboven komen verder 44 inkomens tussen tien en vijftiendui zend gulden, 15 tussen vijftien en twintig mille, terwijl de top wordt gevormd door 12 inkomens boven twintig duizend gulden 's jaars. Deze twaalf inkomens zijn gemid deld 28 duizend gulden groot. Door dit alles bedraagt het inkommen per hoofd van de bevolking in Alkemade slechts 647.terwijl het gemid delde voor het gehele land bijna 1.200.bedraagt. Normaal. In Koudekerk steeg het aantal af zonderlijke inkomens met 15 pet. tot ruim 700, terwijl het totale volksinko men sedert 1946 met 60 pet is geste gen tot 1,8 milliben. In deze gemeente valt 40 pet. van de inkomens in de groep beneden 2000.hetgeen dus normaal is. Verder zijn hier 225 inkomens tussen twee en drieduizend, 97 tussen drie en vier mille en 31 tussen vier en vijf mille. Hogere inkomens zijn er in Koude kerk niet veel: tussen vijf en zes duizend gulden 13, tussen zes en ze venduizend 11, tussen zeven en acht duizend 12 en tussen acht en tien duizend 17. Méér dan tienduizend gulden ver werven jaarlijks slechts 13 ingezete nen en deze hebben gemiddeld nog niet ten volle vijftienduizend gulden inkomen. Het inkomen per hoofd van de be volking blijft dientengevolge beperkt tot 977.een bedrag dat wel ver uitsteekt boven dat van Alkenlade maar dat bij het rijksgemiddelde toch ook ver ten achter blijft. Relatief gunstig. In Leiderdorp is het aantal afzon derlijke inkomens sedert 1946 met 17 pet. gestegen tot ruim 1700, terwijl het totale volksinkomen omhoog ging met 64 pet. tot 5,1 millioen gulden. In de groep der lage inkomens, d.w.z. beneden tweeduizend gulden 's jaars valt nog niet ten volle 38 pet.; dit is dus relatief gunstig. Voorts zijn. hier 448 inwoners, die tussen twee en drie mille verdienen, 258 met een inkomen tussen drie en vier mille en 124 met een inkomen tussen vier en vijf mille. Tussen vijf en tienduizend gulden verwerven 189 ingezetenen, namelijk tussen vijf en zes mille, zes en zeven mille enz. resp. 90, 45, 23, 14 en 17. Tussen tien en vijftienduizend gulden liggen vervolgens in Leider dorp 24 inkomens, terwijl 11 inko mens tussen vijftien en twintigdui zend gulden liggen. Tien Leiderdor pers staan tenslotte aan de top met een gemiddeld inkomen van 24 dui zend gulden. Géén van deze tien komt boven de vijftigduizend gulden uit. Per hoofd van de bevolking be draagt het volksinkomen in Leider dorp 1.077.—. Ongunstig voor koopkracht. In Leimuiden steeg het totale volks inkomen met slechts 43 pet. tot 2,2 millioen, terwijl het aantal afzonder lfjke inkomens met 14 a 15 pet. om hoog ging tot ruim 800. Zes-en-veertig pet. van alle inkomens in Leimuiden blijven beneden tweeduizend gulden; deze groep is dus relatief groot het geen voor het gemiddelde inkomen en dus voor de plaatselijke koop kracht niet gunstig is. Tussen twee en drieduizend gulden 's jaars verdienen verder 196 inwo ners en tussen drie en vierduizend 108. Veertig ingezetenen verwerven een inkomen tussen vier en vijfdui zend gulden. Verder zijn in deze gemeente 23 in komens tussen vijf en zes mille, 17 tussen zes en zeven mille en 26 tus sen zeven en tienduizend gulden. De Leimuider topgroep wordt ge vormd door 31 inkomens boven tien mille, die gemiddeld 12 a 13 duizend gulden groot zijn en waarvan slechts enkele hoger zijn dan twintig mille. Een ton per jaar. Nieuwkoop zag zijn volksinkomen sedert 1946 omhoog gaan van 2,4 tot 3,8 millioen, een stijging dus van 58 pst. Tezelfdertijd ging het aantal af zonderlijke inkomens in deze gemeen te met 11 a 12 pet. omhoog tot 1327. Zeven-en-veertig pet. van alle inko mens in Nieuwkoop blijft beneden de tweeduizend gulden, terwijl er 344 inkomens zijn tussen twee en drie mille, 142 tussen drie en vier mille en 76 tussen vier en vijf mille. Wat de hogere inkomens betreft, men vindt in Nieuwkoop 37 inwoners die tussen vijf en zes duizend gulden verdienen, 33 met een inkomen tussen zes en zevenduizend, 16 tus sen zeven en acht duizend en 23 tus sen acht en tienduizend gulden. Voorts verdienen jaarlijks 19 inwo ners tussen de tien en vijftienduizend gulden, terwijl de topgroep bestaat uit 12 inkomens hoger dan vijftien duizend gulden. Deze 12 ingezetenen verdienen gemiddeld53 duizend gulden doordat er enkele inkomens onder zijn, die groter zijn dan twintig, mille en tenslotte één inkomen bo rn een ton per jaar. Dank zij deze laatste groep van twaalf hoge inkomens bedraagt het plaatselijk inkomen per hoofd van de bevolking 958. Slechts In Nieuwveen is het aantal afzon derlijke inkomens sedert 1946 toege nomen met slechts 10 pet. tot 634, terwijl het totale volksinkomen met 32 pet. omhoog ging van 1,2 tot 1,6 millioen gulden. Bijna 48 pet. van alle inkomens zijn hier lager dan tweeduizend gulden, terwijl er resp. 173, 73 en 26 zijn tussen twee en drie, drie en vier en vier en vijf mille. Voorts telt Nieuwveen 24 ingezete nen die tussen vijf en zes mille ver dienen en 12 anderen, wier inkomen tussen zes en acht mille ligt. Tien in woners hebben een jaarlijks inkomen tussen acht en tienduizend gulden, terwijl de topgroep 15 inwoners om vat, die elk meer dan tienduizend julden verwerven, onder wie er en kelen zijn, wier inkomen hoger ligt dan twintig duizend gulden. Dientengevolge bedraagt het inko men per hoofd van de bevolking in Nieuwveen slechts 727. Uitzonderlijk goed. In Rijnsatcrwoude was de ontwik keling van het volksinkomen bijzon der gunstig! Het aantal afzonderlijke inkomens steeg sedert 1946 met 29 pet. tot 287, terwijl het totale volks inkomen met 85 pet. omhoog ging tot ruim zeven ton. Toch heeft deze rela tief zo sterke verbetering Rijnsater- woude nog allerminst gemaakt tot een gemeente met grote plaatselijke koopkracht. Negen-en-v.eertig pet., bijna de helft van het totale aantal inkomens blijft beneden de tweedui zend gulden. Verder genieten 76 inwoners een inkomen tussen twee en drie mille, 28 tussen drie en vier mille en 15 tussen vier en vijf mille. Tussen vijf en zesduizend gulden per jaar liggen 11 inkomens, terwijl de topgroep in Rijnsaterwoude bestaat uit 19 inkomens boven zesduizend gulden, die gemiddeld negen mille bedragen en waarvan er geen enkele hoger is dan twintigduizend gulden. Het plaatselijk inkomen per hoofd van de bevolking bedraagt als re sultaat van dit alles f 859. Blijft achter. Ter Aar, afschoon veel groter dan Rijnsaterwoude, blijft in gemiddelde koopkracht van de bevolking daarbij nog ten achter. Sedert 1946 steeg het aantal afzonderlijke inkomens met 17 a 18 pet. tot 1600, terwijl het to tale volksinkomen steeg van 2,8 tot 3,8 millioen gulden en dus met 34 pet. In Ter Aar zijn 800 inkomens be neden tweeduizend gulden. Dit is dus 50 pet. en dus relatief véél. Tussen twee en drie mille verdienen 380 in woners, tussen drie en vier mille 191 en tussen vier en vijf mille 84. Voorts zijn er 57 inkomens tussen vijf en zes duizend gulden, 25 tussen zes en ze venduizend, 20 tussen zeven en acht duizend en 15 tussen acht en tien duizend. De top omvat 28 inwoners met meer dan tienduizend gulden inko men; deze verwerven gemiddeld 14 mille en geen van hen komt boven de grens van vijftigduizend. Het in komen per hoofd van de bevolking bedraagt als resultante van dit alles ƒ813.—. Zeer gunstig. In Woubrugg.e heeft het plaatselijk volksinkomen sedert 1946 zich zeer gunstig ontwikkeld. Het aantal af zonderlijke inkomens steeg met 20 pet. tot rond 960, terwijl het totale volksinkomen van 1,5 millioen om hoog ging tot 2,8 millioen d.w.z. met 81 pet. Veertig pet. van alle inkomens valt in Woubrugge beneden de grens van tweeduizend gulden, een percentage dat geheel normaal is. Voorts zijn hier resp. 286, 101 en 34 inkomens tussen twee en drie, drie en vier en vier tot vijf mille. Tussen vijf en tienduizend gulden liggen 141 inkomens en wel tussen yijf en zes mille, zes en zeven mille enz. resp. 32, 31, 23, 15 en 10. Tus sen tien en vijftienduizend gulden per jaar verdienen verder 22 ingeze tenen, terwijl de top wordt gevormd door 18 inwoners, die elk gemiddeld zestien a zeventien duizend gulden per jaar verwerven. Dit alles leidt tot een inkomen per hoofd van de bevolking van 1.042. Uitzondering. Tenslotte Zevenhoven. Dit is wel licht de enige gemeente in ons land waar sedert 1946 het aantal afzonder lijke inkomens niet is toegenomen en op 397 is blijven staan. Daar niet temin het totale volksinkomen om hoog ging van driekwart millioen tot 1,1 millioen Of met 43 pet. moe ten vele van de afzonderlijke inko mens toch wel sterk zijn gestegen. Toch valt ook nu nog 45 pet. van alle inkomens ter plaatse beneden de grens van tweeduizend gulden, ter wijl 100 inwoners tussen twee en drieduizend gulden verdienen. Ver der zijn er 53 inkomens tussen drie en vier mille en 22 tussen vier en vijf mille. Twaalf ingezetenen hebben verder een inkomen tussen vijf en zesdui zend gulden, terwijl er 11 zijn met een inkomen tussen ze s en acht dui zend gulden. De plaatselijke top be staat uit 21 inkomens boven acht mille, die gemiddeld 13 mille bedra gen en waarvan ei enkelen zelfs bo ven twintig mille zijn. Het inkomen per hoofd van de be volking bedraagt in Zevenhoven 898.—. Gemeenteraad Hazerswoude Gisteravond vergaderde de raad van Hazerswoude. Bij de ingekomen stukken was een Koninklijk Besluit, waarbij burgemeester L. J. den Hol lander met ingang van 16 Mei 1954 is herbenoemd. De raad gaf bij monde van wet houder C. H. van Dam en de heer W. Slootweg zijn waardering te kennen over de prettige wijze van samen werking en sprak daarbij tevens de wens uit, dat deze in de komende ja ren in het belang van de gemeente Hazerswoude mag blijven voortbe staan. De voorzitter dankte de raadsleden en wees op de wensen, die nog' zijn blijven bestaan, zoals een Vereni gingsgebouw, Wijkgebouw, Sport veld enz. Nadat enige voorstellen van B. en W. tot het aanbrengen van wijzigin gen van redactionele aard in de sa- larisverordening, de kindertoelage- verordening en de instructie van de gemeente-architect met algemene stemmen waren aangenomen, kwam de toetreding tot de gemeenschappe lijke regeling ziektekostenvoorzie ning ten behoeve van ambtenaren in dienst der gemeenten in Zuid-Hol land aan de orde. Aangenomen. Alhoewel in de raadsvergadering van 15 October 1953 reeds werd be sloten tot toetreding tot deze rege ling, die zou worden vastgesteld door de gemeenten Gorinchem, Dordrecht, Gouda, Hardinxveld, Noordwijk en Nootdorp, ging de vaststelling door terugtrekking van drie eerstgenoem de gemeenten niet door. Thans wordt met intrekking van eerder genoemd besluit met algemene stemmen be sloten toe te treden tot de reeds vast ten Vlaardingen, Voorburg, Naald' wijk, Hardinxveld, Noordwijk er Nootdorp. In verband met deze toetreding en mede in verband met een wijziging van de Pensioenwet 1922 werd het Algemeen Ambtenarenreglement ge wijzigd. Bij beschikkingen van de Centrale Directie van Wederopbouw en Volks huisvesting is goedkeuring verleend voor de bouw van resp. 8 en 6 wo ningen aan de Rijndijk en aan de Burg. Warnaarkade door de fa. Groen en Bregman. Op een vraag van de heer W. Slootweg, of al reeds met de bouw van deze woningen is begonnen, deel de de vporzitter mede, dat men reeds met het uitzetten begonnen is. Het nadelig slot van de exploita tierekening van de Koudekerkse brug bedraagt 6133,95, zodat deze meente aan de gemeente Koudekerk a. d. Rijn een bijdrage van 3066,9" verschuldigd is. In verband met een schrijven van de Inspecteur van het L.O. in de in spectie Alphen a. d. Rijn waarbij richtlijnen werden gegeven voor de vervanging van leermiddelen in de oude spelling door die in de nieuwe spelling werd besloten ter vervanging van leesboeken in de oude spelling een bedrag van 5,per leerling beschikbaar te stellen voor het g.l.o. Hierna wordt de exploitatievergoe ding ingevolge de L.O.-wet 1920 voor ae bijzondere scholen over het jaar 1953 vastgesteld. Geen tijd? Stel voor, dat de B.B. straks geen tijd zou hebben voor U gestelde regeling tussen de gemeen- Bureau B. B. Langebrug 56, tel. 30441, ALPHEN AAN DEN RIJN De stationschef jubileerde De heer J. B. Woordes, sedert 1949 chef van het station der Nederland se Spoorwegen te Alphen aan den Rijn, heeft, zoals wij destijds reeds aankondigden, Donderdag zijn 40- jarig jubileum gevierd. Nadat de jubilaris, vergezeld door zijn echtgenote en kinderen, door een deputatie van het personeel, in de versierde kantoorlokaliteit was bin nengeleid, terwijl per „plaat" een feestelijke melodie klonk, werd de heer Woordes toegesproken door de heer Viersen, mede namens de direc tie van de Ned. Spoorwegen. De heer Viersen begon met een kort histo risch overzicht van de loopbaan van de jubilaris te geven, waarbij hij enkele belangrijke hoogtepunten be lichtte. Voor wat Alphen betreft, noemde spr. de electrificatie van de lijn LeidenUtrecht (tot aan Woer den) de verbetering van het station te Alphen en enkele regelingen van interne aard; De heer Viersen ge tuigde van bewondering voor het uitstekend werk, dat door de jubi laris is verricht. Hij is een man die volkomen past in het grote gezin van spoormannen,' die uitmunten in toe wijding en stille arbeidzaamheid. Ook hij zette heel zijn persoonlijkheid achter zijn spoor-werk. Moeilijkhe den, die uiteraard overal aanwezig kunnen zijn, werden steeds op tact volle wijze overwonnen. Ten aanzien van de wensen, wel ke de heer Woordes nog koestert en welke bij de directie bekend zijn, zeide de vertegenwoordiger van N.S.- leiding, dat hij ervan verzeker-d kan zijn, dat de lijn doorgetrokken wordt, want U verdient het. De heer Viersen overhandigde een enveloppe met inhoud, als tastbaar bewijs van erkentelijkheid der di rectie. Namens zijn sociale organisatie, de algem. bond van spoor- en tramweg personeel bood de pl. voorz., de heer C. Oudshoorn, met een korte speech, bloemen aan. De heer H. v. d. Akker, die de feestbijeenkomst leidde, voerde hier na het woord namens het gehele personeel van het Alphens station. Zijn woorden van gelukwens tot de chef en zijn gezin, waarmede de heer v. d. Akker besloot, liet hij ver gezeld gaan van de aanbieding van een schilderstuk, naar keuze voor stellende een beeld van een van Hollands onvolprezen meren, de Bra- semmeriheer of een dorpsbeeld uit een „droger" streek van Nederland. Ook een rokertje ontbrak niet. Mevr. Woordes ontving een Horten sia. Do heer Woordes herinnerde aan de afgelegde 40 jaren in spoordienst, vanaf de dag in 1914, toen hij als amper 16 jarige jongen zijn eerste schreden zette in het „spoorwegnet" waarin hij is blijven „hangen" tot nu hij zijn tiende standplaats bezet en deze als chef. Tot slot dankte de heer Woordes de sprekers en voor de aangeboden geschenken, mede namens zijn echt genote. De aanwezigen drukten hem hierna de hand. Het personeel werd des avonds ten huize van de jubila ris ontvangen. Van 3—5 uur recipi eerde de jubilaris, van welke gele genheid velen uit de spoorfamilie- kring en van 2ijn dagelijkse reizi gers gebruik hebben gemaakt, ter wijl er ook uit de kringen van de industrie enz. vele blijken van be langstelling werden gegeven. KLINKENDE MUNT BIJ HISTORISCHE VERENIGING. Voor de verzamelaars en kenners van oude munten, de numismaten van de Rijnsretek, was het Donder dagavond' in de trouwzaal van het raadhuis te Alphen aan den Rijn een eldorado. Daarvoor zorgde de heer J. Schulman, penningkundige, die op uitnodiging van de Historische Ver eniging een interessante causerie hield en daarbij een groot aantal klinkende oude munten uit zijn kost bare verzameling exposeerde. De heer Schulman is in Februari van dit jaar in opdracht van de Ne derlandse regering, ten behoeve van diverse musea, naar de grootste vei ling van de laatste eeuw, die van de munten, juwelen, postzegels en zil veren voorwerpen van de ex-koning Faroek van Egypte geweest. De heer Schulman kwam nu over zijn be vindingen vertellen. In zijn inleiding over het land, zijn volk, zijn steden, vruchtbare en dorre gebieden, zijn pracht en praal maar ook van zijn armoede, vertelde de heer Schulman vaak op geestige wijze van zijn tal rijke belevenissen. Veel vertelde de heer Schulman over de techniek van de veiling, die wel drie weken lang heeft geduurd, en liet in vogelvlucht het licht Schij nen op de de enorme verzameling van ex Koning Faroek, een verza meling, die voorwerpen betrof hoofd zakelijk vanaf 1800, niet ouder, want voor de vestiging van de Egyptische dynastie bestond er volgens zijn op vatting niets bijzonders. De veiling vond in het paleis plaats en werd da gelijks door muziek van de militaire kapel opgeluisterd. De muntenvei ling bracht ongeveer 2 millioen op, de juwelen 4!ó millioen de postze gels 1millioen en het zilver onge veer 1 millioen. Maar de schatkist zal weinig rijker zijn geworden, want er stonden enorme kosten jlaartegen- over. Na zijn interessante en leerza me causerie, tijdens welke hij een gróót aantal foto's, litteratuur, cata logi, veilingbewijzen etc. liet circu leren onder de aanwezigen, toonde en expliceerde hij een groot aan tal, munten uit Faroek's verzameling, van Nederlandse oorsprong, alsook vele schatten van de eigen munten- en penningenschat van het kabinet der Nederlandse regering. TWEE ONGEVALLEN. Doordat een 6-jarige scholier plot seling de rijrichting afsneed, viel de onderwijzeres, mej. Andela, van de fiets. Zij liep een hersenschudding op en een ernstige hoofdwond. De arbeider L. H. v. d. Aar, kreeg vanmorgen tijdens werkzaamheden in de asphalteerinrichting „Nooit Ge dacht" kokende mastiek over zijn arm. Met ernstige brandwonden moest hij worden opgenomen. K.A.B. In de Donderdagavond in de Sint Josephzaal gehouden le denvergadering van de pl. afd. van de K.A.B.heeft de voorz., de heer A. F. Ruijssenaars aandacht besteed aan het voornemen van het bondsbe- stuur in het diocees Haarlem, om met ingang van 1 Juli a.s. te komen'tot de vorming van een „Gezinszorg fonds". Dit fonds stelt zich ten doel de leden financieel tegemoet te ko men, wanneer zij hulp in hun ge zinnen moeten hebben. Het fonds zal, blijkens de vele wensen welke hiertoe uit de diverse afdelingen bij het bondsbestuur kenbaar zijn ge maakt, ongetwijfeld in een grote be hoefte voorzien, al zal deze behoef te niet in alle afdelingen even groot zijn, omdat er in vele parochies van dit diocees al enige tijd dergelijke instanties op chartitatieve basis werkzaam zijn. De bijdrage is op 15 ct. per week bepaald, of 65 ct. per maand, exclusief verplicht inschrijf geld ad 0.50. Na een half jaar deel name heeft men dan gedurende 30 dagen recht op een uitkering van maximaal 2.per dag. Het fonds, dat diocesaan wordt geregeld, zal plaatselijk worden geschraagd door comité's, waarvan één bestuurslid en één lid van de pl. afd. van de K.A.B. deel uitmaken, alsmelde een afge vaardigde van de K.A.V. Het dioce saan bestuur rekent op met mins tens 1000 leden te kunnen starten. Hoewel nog nadere mededelingen zullen volgen, kan men zich nu reeds als lid melden bij de secretaris, de heer H. Maas, Torenstraat 5, tel. 2972 Voorts maakte de vraag, of de afd. al of niet een wintel-programma zal samenstellen, een belangrijk deel uit van de gevoerde besprekingen. De heer Ruijssenaars drong met klem aan op een grotere belangstelling van alle leden voor dergelijke avon den, hetgeen dan een stimulans zal zijn voor het bestuur om aan een dergelijk vaak kostbaar program ma opnieuw zorg te besteden, maar dit mag in geen geval door te geringe belangstelling van de leden, een financieel debacle tot gevolg hebben ten laste van de afdeling. Ook deze aangelegenheid zal nader ond^r ogen worden gezien. Bus op auto. Op de hoek van de RuisdaelstraatVan Eeghenstraat botste Donderdag de Citosabus, be stuurd door de heer J. H. uit Gou da, op de stilstaande luxe auto van de heer H. Verduin (Alphen). Dit ge beurde, toen de autobus, komende uit de Van Eeghenstraat. de draai nam naar links de Ruisdaelstraat in. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, maar er ontstond wel flinke materiële schade aan beide voertuigen. Diefjes gepakt. Tegen een vier tal scholieren, in de leeftijd van 10 14 jaar heeft de politie proces ver baal opgemaakt wegens het ont vreemden van lege melkflessen en houten paaltjes van het opslcgter- rein van de mastenmakerij Van dei- Neut. nabij de spoorhaven. Deze diefstallen pleegden zij bij herha ling. Op' aangifte van de eigenaar stelde de politie een onderzoek in, dat op grond van nadere aanwijzin gen, geleid heeft tot de aanhouding van dit viertal. Het „corps" heeft weldra bekend. Trechter ging door de poten. Toen de schipper G. J. van Lippe, gedomicilieerd te Noordwijk, en va rende met het schip „Luctor et emer- go". Donderdag een grote hoeveel heid zand had gestort in een aan de kant staande trechter, nabij de los plaats De Heul, zakte de trechter plotseling door de poten en kantelde op het schip. Persoonlijke ongeluk ken hebben zich niet voorgedaan. Materiële schade aan trechter en schip is echter groot. De trechter was bestemd voor het lossen van schelp. De schipper heeft hiervan, wederrechterlijk gebruik gemaakt, dus zonder toestemming van de eige naar van dit apparaat, dat dient om auto's eronder te laden. De trechter was eigendom van de firma A. van Aalst te Koudekerk. Hoewel de scha de via de verzekering zal worden ge regeld, heeft de politie zich hiemee bemoeid, om het wederrechtelijk ka rakter van het geval. Damkampioenschappen Alphen. De met zoveel spanning tegemoet ge ziene wedstrijd JesseZijlstra, in het kader van de damkampioen schappen van Alphen, is na een fraaie en spannende strijd gewonnen door Zijlstra. Nadat de strijd aan vankelijk gelijk opging, deed Jesse in een moeilijke stand, die echter voor beiden gold, een verkeerde voortzetting, hetgeen hem op een verlies van een schijf kwam te staan. In een felle aanval, die hierop van Jesse volgde, maakte Zijlstra een tempo fput, welke de partijen weer op gelijke voet bracht. Zijlstra speel de in het eindspel een zó geraffineer de lokzet, dat Jesse er in liep en zijn spel meteen kon opgeven. Na twee ronden is de stand als volgt: 1. de Groot, 2. S. Koopman, 3. L. Jesse, 4. C. Zijlstra, 5. R. Verkad#, 6. C. Verboom, 7. J. Gelderblom. Dinsdag a.s. wordt de derde ronde gespeeld in „Rhenania". Dan spelen Verboom—Jesse; KoopmanGelder blom en VerkadeZijlstra. D( Groot heeft rust. Gunning. Provinciale Water staat heeft de onderbouw voor d< nieuwe provinciale brug in de Pie ter Doelmanstraat te Alphen aan den Rijn, ter vervanging van de oude z.g. „brug der zuchten", gegund aan de firma L. J. Boere te Rotter dam, die met 217.400.de laagste inschrijfster is. Met de werkzaamhe den wordt spoedig een aanvang ge maakt, nadat de afbraak van de oude brug zal zijn voltooid. BOSKOOP Geboren: Jacoba Pietronella d. van T. de Bruin en P. Sepers; Wilma a. van! F. Stolp en A. Verwey; Jan- tina Cornelia d. van M. van der Caaij en N. Loef. De heer G. A. Vermeulen Wzn. slaagde te Den Haag voor het exa men 3e stuurman koopvaardij op de grote vaart. De heer J. P. M. v. d. Zon, amb tenaar ter gemeentesecretarie werd bevorderd tot administratief ambte naar le klasse, zulks met ingang van 1 Junj j.l. Dammen. De eindstand van de door de damclub „Boskoop" gespeel de wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap is als volgt: Groep 1: 1. J. Mesman; 2. A. Ne- derhof; 3. W. D. van Es; 4. E. J. Hoo- gerbrug; 5. T. A. Venema; 6. A. M. de Jong; 7. D. van Wijk; 8. Jac. Schoe- maker; 9. H. van Klaveren; 10. E. van Voskuilen. Groep 2: 1. J. van Tol; 2. H. Gla- zenborg; 3. J. v. d. Berg; 4. H. Trimp; 5. W. A. van Otterloo; 6. D. Lankhuy- zen; 7. H. Ekelschot; 8. M. Vuyk; 9. D. W. de Zeeuw; 10. C. v. d. Hoorn; 11. A. N. van Tol; 12. D. van Stave ren; 13. A. Koster; 14. R. Beekhui zen; 15. Ant. Trimp. LEIDERDORP E.H.B.O.-examens. In het Dorps huis vond deze week het examen plaats voor de deelnemers aan de EHBO-cursus. Geslaagd zijn voor het eenheids-diploma de dames: J. v. Hemert—de Groot, M. J. Parmen- tierSchmöller, M. BlomStavleu en H. v. Zeist, voorts de heren: G. v d. Krol, D. v. d. Laan, J. H. Geuze en C. Zaal. Afgewezen werden twee candidaten, terwijl 1 candidaat zich voor het examen terugtrok. De exa mencommissie bestond uit mej. G. J Verbrugge, arts te Leiden, en de do cent van de cursus, dokter E. J. Hoef man van Leiderdorp. Kampioenschap schaken. In de finales om het kampioenschap wer den in de eerste klasse de volgende uitslagen verkregen: A. Smit—Rector de Groot 1—0; A. Spek—G. Verlind MYiG. VerlindC. v. Tol VzH; Rector de Groot—A. Spek 10; J. d*e JongA. Smit 01. 2e klasse: A. v. Haaster—W. v d. Leek 10. NIEUWKOOP Gehuwd: M. C. H. Versteeg 30 j. te Vleuten en G. E. Pietersen 24 j.; J. Veldhuijzen 22 j. te- Bodegraven en A. Blij leven 22 j. Overleden: N. van Leeuwen 76 j., ongehuwd. NIEUWVEEN Biljarten. Gisteravond werden de wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van de biljartver eniging „Dito" voortgezet. De resul taten waren als volgt: G. Lenting— A. v. Eijk 02; A. LentingA. J. v. Trigt 02; A. v. EijkG. Keijzer 0—2; L. Kesting—J. v. Eijk 0—2; G. J. v. d. Berg—A. Schoorl 0—2; J. v Eijk—A. Schoorl 2—0. RECHTZAKEN Oplichting Twee jaar gevange nisstraf eiste de officier van Justitie bij de Haagse Rechtbank tegen de 33-jarige koopman H. C. uit Den Haag wegens oplichting. Door be middeling van zijn meisje, die als dienstbode werkte bij e/.i veehou der in Hazerswoude, was verdachte met de veehoudersfamilie in aanra king gekomen. Op zekere dag vertelde hij een auto-ongeluk te hebben gehad. Hij zou in 'bewusteloze toestand naar een ziekenhuis zijn vervoerd en latei- hebben gemerkt dat hij een porte feuille met 5000.— miste. Hierdoor zou hij zeer gedupeerd zijn want hij moest kolen inkopen voor zijn handel Met behulp van dit verhaal -kreeg" hij 100.los van de veehouder, nadat hij 200.— had gevraagd. De vólgende dag kreeg hij er van de vrouw van de veehouder nog eens 50'.bij. Wel 'tekende hij een schuldbekentenis, maar deze was ongedateerd. Tot verwondering van de recht bank bétoogde de 40-jarige veehou der K., de benadeelde, dat hij de verdachte graag gelegenheid had willen geven tot terugbetaling. Hij vond dat de Justitie wel wat erg hard van stapel was gelopen. De president maakte hem er op attent dat verdachte reeds achmaal was veroordeeld. Uitspraak 17 Juni. Poging tot doodslag Op 17 Juli 1953 ontstond in een Leids café ruzie tussen een wever uit Leiden en eni ge militairen. De herrie was zó hoog gelopen dat de wever -door een kell- ner uit hét café moest worden verwij derd. De wever had dit niet genomen en 's avonds de kellner opgewacht, zwaaiend met een bijl. Gisteren moest, hij zich wegens poging tot doodslag verantwoorden voor de Haagse rechtbank. Aangezien de caféhouder als getuige niet was verschenen en er van verhoor werd afgezien nam deze zaak slechts en- kee minuten in beslag. Tijdens de vorige behandeling was verdachte reeds verhoord en toen was de zaak aangehouden, omdat dé caféhouder er ook toen niet was. De officier van Justitie eiste nu vier jaar gevange nisstraf. Uitspraak 17 Juni. Bedroog arts verzekering? Drie maanden gevangenisstraf eiste de of ficier van Justitie bij de Haagse rechtbank Donderdagmiddag tegen een arts, die in 1948 de verzekering zou hebben bedrog'en. Hij zou heb ben opgegeven dat hem op het sta tion te Keulen een koffer met goe deren ter waarde van 600 was ont stolen terwijl dit niet het geval was. Hij had 300. schade vergoed gekre gen maar later dit bedrag weer te ruggestort. Verdachte ontkende dat de opgave vals was geweest. Hij zou onder pressie het geld hebben terug gestort omdat hij niet met de politie in aanraking had willen komen. Uitspraak 17 Juni.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2