RUSSISCHE MIG BESCHOOT EEN BELGISCH VLIEGTUIG Marconist gedood, piloot en mecanicien gewond Elsje Meuken is vermoord door psychopathisch 12-jarig meisje in gierput Lijkje Officier ontsnapte aan Vietminh Weer een koningsgraf ontdekt in Egypte Plechtige slotzitting van de Rondetafel-conferentie Hoe staat het te Genève Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 4 JUNI 1954 45ste JAARGANG ACCOORD MET DE WEST i Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 ÉÉN MET DE WEST WAT FRANKRIJK in Indo-China niet wil lukken en ons ook maar slecht met Indonesië is gelukt n.l. het bereiken van een hechte Unie met de voormalige koloniale gebie den, thans gelijkwaardige partners zal waarschijnlijk bereikt worden tussen Nederland, de Antillen en Su riname. In Indo-China bewijst de jarenlan ge en voor Frankrijk allerminst suc cesvolle oorlog, dat de opzet is mis lukt. In Indonesië is de stroming om de Unie met Nederland op te zeggen een aanwijzing dat een "harmonieus accoord niet kon worden bereikt. Met de West staat het er iets an ders voor: daar zijn de vooruitzich ten voor een hartelijke samenwerking veeU gunstiger, al ontbreken natuur lijk de wrjjvings vlakken niet en zul len er nog genoeg punten 0 van verschil opduiken, welke onaangename gevolgen kun nen hebben als men ze al te scherp slijpt. In de slotzitting van de Rondetafel conferentie met de West is gisteren het ontwerpstatuut van de nieuwe verhouding tussen Nederland, de Ne derlandse Antillen en Suriname plechtig aanvaard en daarmede 'is één der voornaamste phasen van het Koninkrijk nieuwe stijl afgesloten met een hartelijke handdruk. Wij kunnen ons daarover van harte verheugen, omdat wij thans in de ge legenheid zijn te laten zien, dat men ook zonder oorlog tot overeenstem ming komen kan; dat de weg tot toe rader ing en beter begrip onder de volken niet behoeft te gaan via bloe dige slagvelden en dat de koppen niet eerst murw geslagen behoeven te worden voordat zij bereid zijn tot pverleg. De weg tot elkaar is overigens steeds een lange weg; ook de vreed zame weg, welke voert door de con ferentiezalen. Het overleg met d€ West heeft bijna zes-en-een-half. jaar geduurd; talloze besprekingen moes ten worden gevoerd, twee rondetafel conferenties moesten worden gehou den. Nog is, blijkens de onverwachte redevoeringen van enkele opposanten tijdens de slotzitting te Den Haag, niet aan alle verlangens voldaan; met name het eiland Aruba is niet tevreden over de status, welke het heeft verkregen. Er zijn dus nog oppositiegroepen en het is mogelijk, dat deze hun rol zullen spelen bij de a.s. ratificatie van het Statuut door, de volksverte genwoordigingen. Er is n.l. een meer derheid van tweede-i a vereist en het is niet zeker of deze op de An tillen kan worden bereikt. Laten wij evenwel niet vooruit willen lopen op de toekomst doch dankbaar zijn voor het nu reeds be reikte resultaat. Een Russische MIG-straaljager heeft gisteren schoten gelost op een DC-3 van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena. Dit gebeurde boven Ma- ribor, nabij de OostenrijksJoegoslavische grens. De Belgische marconist werd gedood. Twee andere inzittenden werden gewond en een vierde bleef ongedeerd. Het zwaar beschadigde toestel landde te Graz in de Britse zóne van Oostenrijk. Het Belgische vliegtuig vervoerde voor Britse rekening varkens van het Britse graafschap Hampshire naar Belgrado en Zagreb. Er waren ook 2C| zakken diplomatieke post aan boord. Het was de tiende vlucht van deze serie. De reisroute was tevoren bekend gemaakt aan de landen, die gepas seerd moeten worden. Later op de dag is een Joego-Slavisch vliegtuig naar Graz gevlogen om daar de varkens en de diplomatieke post op te halen. Van de stamboekvar kens was er één dood, twee anderen moesten worden geslacht. WIE ER AAN BOORD WAREN. De leden van de bemanning van het beschoten vliegtuig waren: Joseph Clauwaert, marconist, 42 jaar, vader van 1 kind, gedood. Arsène Devreese, piloot, ernstig ge wond. Victor Sluyt, boordwerktuigkun dige, licht gewond. Douglas Wilson, tweede piloot, ongedeerd. Hij is een Brit, de andere zijn Belgen. De tweede piloot heeft verklaard, dat de aanvallende MIG-straaljager een rode ster opzij voerde en de ken- letters AWK. Vóór de MIG aanviel cirkelde hij driemaal om het Belgische toestel heen, waardoor bijna een botsing ont stond. De piloot moet de Belgische kenletters duidelijk hebben kunnen opmerken. Zeg het met granaten. „Ik kon niet zien, of het Russische toestel ons signalen gaf om te landen of het te volgen. Plotseling hoorde ik schoten daveren. Ons vliegtuig werd door twee granaten geraakt", zei Wilson. De ernstig gewonde Arsène De vreese kreeg twee scherven in df rechterschouder. Hij wordt ver pleegd in een ziekenhuis te Graz.. De lichtgewonde Victor Sluyt be vindt zich onder de hoede van de Britse luchtvaartautoriteiten op het vliegveld Thalerhof te Graz. Ook het stoffelijk overschot van de gedode marconist, Clauwert, wordt hier vastgehouden. Onmiddellijk nadat het Belgische toestel geland was, werd het omsin geld door een groep Britse politie. Persfotografen werd verboden te werken en wegens overtreding van dit verbod werden vijf toestel len in beslag genomen. Grote varkens transporten. Het Belgische toestel was ingescha keld bij een van de grootste varkens- thansporten, die ooit zijn voorgeko men. In enkele weken tijds moesten 1-600 stamboekvarkens van Engeland naar Joegoslavië vervoerd worden. Op 1 Januari j.l. werd een Brits vliegtuig, dat eveneens varkens naar Joego-Slavië bracht, boven Joego slavië door een onbekend vliegtuig beschoten. De piloot keerde terug naar Newcastle, waar hij heelhuids aankwam. Het varkenstransport, dat Don derdagavond tussen Engeland en Joego-Slavië zou plaats hebben, is afgelast. Het volgende toestel zal Dinsdag vertrekken. Madonna-postzegels in het Maria-jaar Ter gelegenheid van het Maria-jaar hebben de Posterijen van het Saargc- bied een drietal postzegels uitgegeven met afbeelding van de Madonna met kind, naar grote schilders. Van links naar rechts: „De heilige Maagd met» het Kind Jezus, een peer vasthoudend", naar Albrecht Dürer (15 Fr.); „De Madonna van Meester Meyer uit Basel" naar Hans Holbein de Jonge (5 Fr.) en „Madonna Sixtina" naar Raphael (10 Fr.). Foto: V.l.n.r.: Joseph Clauwaerts, de Belgische radiotelegrafist, die ge dood werd. De Engelse tweede pi loot, Douglas Wilson, Ajsene de Vreese, de eerste piloot die zwaar gewond werd en Victor Sluyts, de boordwerktuigkundige die licht werd gewond. Tele-foto. Generaal Ely volgt Navarre op Generaal Paul Ely, stafchef van de Franse strijdkrachten, is benoemd tot opvolger van generaal Henri Navarre, opperbevelhebber van de strijdkrach ten der Franse Unie in Indo-China. De 56-jarige Ely heeft onlangs een uit drie generaals bestaande commis sie geleid, die een onderzoek inge steld heeft naar de toestand in Indo- China na de val van Dien Bien Phoe. Dwars door de jungle Na 23 dagen door de dichte jungle van Noord-Laos te hebben gezwor ven, is de Franse 2e luitenant Ray mond Makowiak als eerste offisier, die uit Dien Bien Pho wist te ont snappen, gisteren in Hanoi terug gekeerd. Levend van wortels en wilde maïs, voortdurend achtervolgt door Viet minh-soldaten, kapte Makowiak (32) zich een weg door het oerwoud naar de Franse voorpost Moeong Said, slechts 130 km. van Dien Bien Phoe. Makowiak had echter een afstand van 320 km. afgelegd Makowiak voerde in de voormalige veste het bevel over een afdeling Vietnamese parachutisten. Toen de vesting gevallen was, vluchtte hij sa men met enkele leden van een Thai- stam naar een dorp, dat in handen van de Vietminh was, en werd hier Wouf Wagtmans étappe-winnaar krijgsgevangen gemaakt. Tijdens de tocht van de Franse krijgsgevangenen naar het Noorden langs weg no. 41 zagen hij en zijn drie Thai-metgezellen de kans schoon om te vluchten. Zij hadden slechts een kompas en vertrouwden er op, dat zij met behulp van dit instrument de in het Westen gele gerde Fransen zouden kunnen berei ken. De Vietminh had reeds de eerste dag de drie Thai's weer te pakken, zodat Makowiak zijn tocht alleen moest voortzetten. Bij de rivier de Nam Ban gekomen, maakte hij een vlot en zakte hiermede de rivier af, tot hij een dorp bereikte, waarvan de inwoners nog nimmer een blanke hadden gezien. Zij gaven hem zijn eerste warme maaltijd in negen dagen en leenden hem twee gidsen om hem in de jungle de weg te wijzen. Het oerwoud zat echter vol met Vietminh-troepen en voortdurend werd hij onder vuur genomen, zonder overigens te wor den geraakt. Nadat de beide gidsen waren teruggegaan, trok Makowiak opnieuw alleen verder, „alleen nog de dagen en niet meer de kilometers tellend". Toen de luitenant eindelijk het openveld bereikte, bleek hem, dat hier duizend Vietminh-soldaten wa ren. Hij kroop terug in de jungle, zwom de Namoe over en verborg zich in een dorpje aan de andere oever, zonder door de communisten te wor den opgemerkt. Nadat de Vietminh-troepen waren weggetrokken, kon hij eindelijk te voorschijn komen. Na korte tijd be reikte hij Moeong Said, mager (10 kilo afgevallen) en vervuild, maar zielsgelukkig weer bij zijn eigen troepen te zijn. Naar wij van de zijde der Apel- doornse politie vernemen blijkt de vijfjarige Elsje Meuken, die reeds sinds Zondagmiddag werd vermist en gisteren op aanwijzing van de Groningse telepaath Peter Rabindra levenloos in een gierput werd gevon den, doelbewust te zijn vermoord door een 12-jarig meisje. Aanvankelijk bestond het vermoe den, dat het kind verdronken was in Ouder dan dat van Toet Anch Amon Opnieuw is in Egypte een uiterma te belangrijke vondst gedaan. De Egyptische archeoloog Bakaria Go- neim heeft te Saqqara een 4700 jaar oude koninklijke grafkamer gevon den in het midden van een tot dus verre onbekende, niet afgebouwde pyramide. De vondst is volgens Goneim, his torisch en archeologisch gezien, be langrijker dan de ontdekking van het graf van Toet Anch Amon op 5 No vember 1922, aangezien deze thans ontdekte pyramide van veel ouder datum is. In de grafkamer vond de Egypte naar te midden van een grote hoe veelheid vöorwerpen de albasten sar- cophaag van een onbekende koning. De kamer was geheel intact, hetgeen Goneim de .opmerking ontlokte, dat het een „wonder is, dat de pyramide aan de aandacht van grafschenners is ontsnapt". Van de naam van de pharao is Goneim nog niet zeker, maar hij meent, dat hij een pharao uit de der de dynastie is en een van de opvol gers van koning Zoser. Deze laatste koning was de stichter van de derde dynastie en diens wél voltooide py ramide ligt naast de pas ontdekte. De onmiddellijke opvolger van Zo ser kwas zijn broeder Sanakth, die vroegtijdig, na een korte regerings periode, pl.m. 2750 v. Chr. is over leden. Goneim is er echter niet zeker van, of de nieuwe pyramide het graf van Sanakth is, hoewel zijn korte re geringsperiode een verklaring zou kunnen zijn voor het feit, dat de py ramide niiet is voltooid. Grafkamer was toegemetseld. Onlangs opende Goneim, in aan wezigheid van de Egyptische minis ter van Onderwijs een verzegelde deur, welke toegang gaf tot een gang welke tot onder de vloer van de py ramide leidde. Een gemetselde wand blokkeerde echter de toegang tot de grafkamer. Na ongeveer een meter of tien te hebben gegraven, stootten de helpers van Goneim op een nieuwe, boogvor mige doorgang. Deze boogvorm was men tot dusver nog niet in de oude Egyptische architectuur tegengeko men. Op enige afstand daar vandaan vonden zij de toegang tot de grafka mer, die echter volkomen versperd was door puin. Het puin was er ver moedelijk gestort om de weg naar de galerijen en voorraadkamers, welke gevuld bleken te zijn met duizenden vazen, kommen, borden, benen voor werpen, hoornen, offerdieren, een vijftigtal beschreven papyrusrollen en mauletten, te verbergen. Enkele meters verder vonden de gravers de grafkamer, die volkomen intact bleek te zijn. Sarcophaag van albast. De grafkamer bleek te zijn uitge houwen in een rots, ongeveer 40 me ter onder het woestijnzand. De sarco phaag, die in het midden van de ka mer stond, bleek uit één stuk albast te zijn vervaardigd, en Goneim twij felt er niet aan, de mummie met alle koninklijke attributen, zoals colliers, armbanden, dolken en gouden en met edelstenen bezette sandalen, te zullen aantreffen, wanneer de sarco phaag binnenkort met groot ceremo nieel zal worden geopend. Goneim gaf echter wel te kennen, dat de rijkdommen van deze pramide niet de vergelijking zullen kunnen doorstaan met die uit de graftombe van Toet Anch Amon (1350 v. Chr.), daar de Egyptenaren toen op artistiek gebied reeds veel verder waren. het Apeldoornse kanaal en dit ver moeden werd nog versterkt, toen het 12-jarige meisje met een schoentje kwam aandragen, dat zij bij het ka naal zou hebben gevonden. Het schoentje rook sterk naar gier, en de gedachte was, dat het kind ge tracht had het te reinigen en toen in het water was gevallen. Het dreg gen in het kanaal, dat enige dagen duurde, leverde uiteraard geen en kel resultaat op. Bekentenis. Toen het lijkje Donderdagmorgen ontdekt werd heeft de politie on middellijk de man, op wiens erf de ontdekking werd gedaan, in verze kerde bewaring gesteld. In de loop van de nacht kwam de zeer sensa tionele ontknoping van het drama, toen het 12-jarige meisje bekende, dat zij haar vriendinnetje Zondag middag in de gierput had geduwd. Zij was Dinsdag, toen haar ouders afwezig waren, naar de put terugge gaan en had het schoentje van het lijkje afgenomen om daarmede de indruk, dat het kind verdronken was, te versterken. Reeds meerdere pogingen. Het 12-jarige meisje schijnt een kind met een psychopathischhe inslag te zijn, want reeds eerder heeft zij getracht een jongetje in het water te gooien en een broertje onder een auto te duwen. Zij had Zondagmor gen reeds het plan het kind te doden, doch heeft de uitvoering van haar voornemen door omstandigheden tot de middag uitgesteld. Ontwerp statuut aanvaard In het gebouw van de Eerste Ka mer is gistermiddag de plechtige slotzitting gehouden van de Ronde Tafelconferentie met de West. De de legaties van Nederland, de Antillen en Suriname aanvaardden het ont werpstatuut voor de nieuwe vorm van het Koninkrijk der Nederlanden, waarvan zij alle drie gelijkwaardige deelgenoten zullen zijn. Het statuut Woutje Wagtmans, de kleine vinnige Brabander, heeft eindelijk getoond waarom hij in de equipe voor de Ronde van Italië 1954 is gekozen. Na een lange rush heeft hij in Turijn de 13e etappe van de „Giro", 211 km vanaf Genua, gewonnen. Hij reed-de afstand in 5 uur, 33 min. en 58 se conden. Foto: Wagtmans, van nabij gevolgd door de Italiaan Albani, stormt over de eindstreep. Telefoto. zal nu aan de volksvertegenwoordi ging der drie landen ter goedkeu ring worden voorgelegd. De minister president dr. W. Drees sprak als voorzitter van de conferentie een openingswoord en een slotwoord, terwijl ook de delegatie voorzitters, prof. W. J. A. Kernkamp (Neder land), rar dr R. Pos (Suriname) en mr. dr M. F. da Costa Gomez (Antil len) hun verklaringen aflegden, waarbij zij het statuut aanvaardden. Voor een verrassing zorgden de Antilliaanse democraat E. Jonckheer, en de twee Arubanen Eraan en Irausquin. De heer Jonckheer meende, dat dit statuut de Antillen was afge dwongen, terwijl de beide Arubanen verklaarden, dat dit eiland nog steeds niet de plaats heeft, waarop het recht zou hebben. Men wil daar nl. vol komen zelfstandigheid, welke h.i. niet anders bereikt zou kunnen wor den dan door iedere band met de Nederlandse Antillen te slaken. Dr Schouten (Nederland) herhaal de tenslotte zijn in de laatste beslo ten plenaire vergadering geopperde bezwaren tegen het derde lid van art. 55 van het statuut, dat de moge lijkheid oppert dat lang de weg van statuutswijziging de grondwet zal kunnen worden gewijzigd met een gewone- in plaats van een tweederde meerderheid der uitgebrachte stem men. Het zou spr. verhéugen, indien de bezwaren van zijn groep alsnog uit de weg zouden kunnen worden geruimd, omdat zij van harte wil medewerken aan hetgeen in de pre ambule van het statuut staat, en aan de innerlijke en uiterlijke bloei van Suriname en de Ned. Antillen. Eden, de Britse minister van bui tenlandse zaken, en zijn Franse ambt genoot Bidault zullen de volgende week naar de hoofdsteden van hun landen terugkeren om hun regerin gen verslag uit te brengen over de Indochinese vredesonderhandelingen te Genève. Gisteren is besloten Dinsdag a.s. een voltallige vergadering over Indo- China te houden. Militaire besprekingen te Washington De militaire bevelhebbers van de V.S., Engeland, Frankrijk, Australië en Nieuw-Zeeland zijn gisteren op het Amerikaanse hoofdkwartier in Washington (het Pentagon) bijeen gekomen om de problemen rond het door het communisme bedreigd© Zuidoost-Azië te bestuderen. Proble men, die volgens de Amerikaanse mi nister van Defensie. Charles E. Wil son, eerder „een politiek dan een mi litair karakter dragen". De besprekingen zullen vijf a zes dagen duren. Beraadslaagd zal wor den over hetgeen er op militair ter rein kan worden gedaan om Zuid oost-Azië, met inbegrip van het rechtstreeks bedreigde Indo-China, uit handen van de communisten té redden. Mogelijk door het inschake len van Amerikaanse instructeurs bij de opleiding van de legers van Laos, Cambodja en Vietnam. Geen der landen zal echter gebon den zijn om de conclusies waartoe men zal komen, uit te voeren. (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ZONNIG. j Heldere nacht. Morgen over- i dag droog en zonnig weer. Ma- tige wind in hoofdzaak tussen Noord-Oost en Oost. Vrij warm. 5 Juni: zon op 4.23 en onder 20.53; maan op 9.05 en onder uur. Korreltje Het loon van het kwaad is de angst.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1