Soc. Econ. Raad over kinder bijslag kleine zelfstandigen Wrijf Kou en Pijn weQ met DAMPO Mandement de oorzaak dat subsidie werd aangehouden Uitbreiding staatsloterij Stak opgewonden jongeman uit wraak Rhenens kerk in brand? In militair hospitaal Overveen trof de Koningin n oude kennis Brabantse boerenzoons hielpen hun pastoor zijn kerk bouwen Baby door onoplettendheid van een verpleegster dodelijk gewond DONDERDAG 3 JUNI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Ongunstig advies op het vóór-ontwerp Uit het advies, dat de Sociaal Eco nomische Raad heeft uitgebracht aan de Minister van Sociale Zaken over het voorontwerp van wet inzake de kinderbijslag voor zelfstandigen, blijkt, dat een deel van de Sociaal- Economische Raad zich heeft uitge sproken vóór een kinderbijslag voor zelfstandigen en andere niet-loon- trekkenden. Een ander bijna even groot gedeelte heeft er zich beslist tegen verklaard. Dat betekent, dat slechts een hele kleine meerderheid in de S.E.R. voorstander is van een dergelijke kinderbijslagregeling. Over het vóór-ontwerp zelf meende de S.E.R. eenstemmig: er geen gun stig advies over te kunnen uitbren gen. Dit ongunstig advies over het vóór-ontwerp en de ernstige ver deeldheid van de Raad over het vraagstuk zelf maken het weinig waarschijnlijk, dat de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid binnen afzienbare tijd met een wets ontwerp in de Kamer zal komen. Als men er desondanks van uitgaat, dat er een voorziening voor de zelf standigen op het stuk van kinderbij slag moet komen, dan aldus het S.E.R.-advies dient dat te geschie den op verzekeringsbasis. Daarbij verdient het aanbeveling te streven naar een gelijktijdige invoering met de komende wettelijke ouderdoms voorziening. De Raad legt daarbij nadrukkelijk vast, dat een gecombineerde invoe ring van de oudedagsvoorziening en van de kinderbijslagregeling voor zelfstandigen in geen geval mag lei den tot een vertraging van de wette lijke ouderdomsverzekering, die pri mair wordt geacht. Als er een kinderbijslagregeling \oor zelfstandigen moet komen, zou ze naar het oordeel van de S.E.R. moeten inhouden: 1. Premie-bijdrage van alle zelf standigen, die volgens een nauwkeu rige schatting 1,6 percent van het in komen zou bedragen. 2. Vrijstelling van premiebetaling over dat deel van het inkomen, dat boven zesduizend gulden ligt. 3. Geen premie-inning voor inko mens beneden tweeduizend gulden en verminderde premies voor inko mens tussen twee- -en drieduizend gulden, juist als bij de voorgestelde ouderdomsverzekering. 4. Gelijktijdige inning van de pre mies voor ouderdomsvoorziening en kinderbijslag door de belastingen. 5. Kinderbijslag voor alle zelfstan digen vanaf het derde kind en even groot als bij de loontrekkenden. De Raad adviseert tenslotte om voor de wijze, waarop de uitkeringen zullen geschieden, aansluiting te zoe ken bij de wijze, waarop dit voor de wettelijke ouderdomsverzekering ge regeld zal worden. Dat sluit dus uit voering per bedrijfstak uit. (Advertentie) in de wet zelf geregeld te zien. Minister ontvangt „beeldig verzoek" Namens een aantal fabrikanten van merkartikelen, die plaatjes (of bons daarvoor) bij hun artikelen gratis verstrekken, heeft een Haags adviesbureau in een adres aan de leden van de Tweede Kamer der Sta ten Generaal er op aangedrongen in het wetsontwerp „beperking cadeau stelsel" vast te leggen, dat de „plaat jes" niet onder de verbodsbepaling van de wet zullen vallen. De fabrikanten menen dat de al bums met plaatjes een culturele resp. opvoedkundige - strekking hebben. Het grootste deel ervan is zuiver po- pulair-wetenschappelijk in de beste zin, aldus het adres. Wel is de minister voornemens de ze aangelegenheid bij algemene maatregel van bestuur te regelen, doch adressant wenst een en ander Smal in Smallingerland Een reactie op het bisschoppelijk schrijven die zich niet alleen tot woorden bepaalde is in de gemeen teraadsvergadering te Smallingerland gegeven. Daar werd n.l. het voorstel van B. en W. tot het verstrekken van 2500als bijdrage in de kosten voor het opmaken van een rapport door het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut door de raad voorlopig ter zijde gelegd. Wethouder J. G. de Boer (P.v.d.A.) legde bij 't begin van de vergadering de volgende verklaring af: „Nu door de Nederlandse bisschoppen een man dement is uitgegeven waarin de ge lovigen wordt verboden, onder be dreiging van strenge kerkelijke straf fen, lid te zijn van een socialistische organisatie en bovendien de Katho lieken verbiedt medewerking te ver- Tweede Kamer Wettelijke voorziening voor P.B.O. De Tweede Kamer is begonnen aan een serie wetsontwerpen tot instel ling van productschappen voor vee en vlees, (groenten en fruit, sierge wassen, tuinbouwzaden, margarine, vetten en oliën, gedistilleerde-dranken en akkerbouwproducten, alsmede een hoofdproductschap voor akkerbouw producten. De heer VAN DEN HEUVEL (A.R.) sprak er zijn vreugde over uit, dat thans de eerste wettelijke voorzienin gen na het tot standkomen van de Wet op de Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie aan de orde zijn, maar wees er tevens op, dat de ge dachte van de P.B.O. in ons volk dringend versterkt moet worden. De heer v. d. Heuvel noemde de voorstellen van grote betekenis en was er verheugd over, dat zij tot stand zijn gekomen in volledige over-' eenstemming tussen de bedrijfsgeno- ten. Op enkele punten had hij be zwaren tegen de voorstellen. In de eerste plaats betreurde hij het dat de instelling van het hoofdproductschap voor bouwproducten- niet voorafge gaan was door een wijziging van de Wet op de Bedrijfsorganisatie, waar door dit hoofdproductschap zou pas sen in het wettelijke kader. Nu is het gebaseerd op bepalingen van de Grondwet. Ook hij had er bezwaar tegen dat in het bestuur van het productschap voor groenten en fruit zetels zijn toegewezen aan de organisaties van werkgevers en werknemers van im porterende bedrijven, zulks in afwij king van het oordeel der betrokke nen. In afwijking van het standpunt van de A.R.-spreker vond de heer VON DELING (Arb.) dat aan de vertegen woordiging van de consumentenbe langen wel degelijk een plaats moet worden ingeruimd. Ook de vertegen woordiging van de importeurs achtte hij in het belang van de consument. Hij Waarschuwde dat de taak van de productschappen niet uitgebreid moet worden tot het gebied van de prijzen. Kerk als rechtzaal Door de week verdachten en des Zondags gelovigen Nu het paleis van justitie in As- sen een algehele verbouwing onder gaat, heeft „Vrouwe Justitia" een ander onderdak moeten zoeken en dit, voor wat de politierechter be treft, gevonden in de Chr. Geref. Kerk te Assen. In de kerk zijn de preekstoel en het orgel dóór gordijnen aan het oog onttrokken; kerkbanken zijn zit plaatsen voor verdachten en getui gen. De gaanderij doet dienst als pu blieke tribune, en de advocatuur moet zich voor wat de adv.kamer be treft, behelpen met de woning van de kosteres. Gisteren is de kerk door de politierechter in gebruik geno men. Uiteraard was het nog wat onwen nig. Des Zaterdags zal het gordijn wor den verwijderd om de plaatselijke predikant van de Chr. Kerk ds. So bering des Zondags weer in de ge legenheid te stellen, het evangelie te verkondigen. Brandweer in staking „Geen dumpwagen De brandspuit van Voorthuizen, die reeds zijn zilveren dienstjubileum achter de rug heeft, is eindelijk uit de circulatie genomen, nadat hij en kele malen pertinent dienst had ge weigerd. Uiteraard hebben de leden van de vrijwillige brandweer van Voorthui zen, een dorp, dat tot de gemeente Barneveld behoort, dit feit met vreugde begroet, doch zij zijn in het geweer gekomen, toen het gemeen tebestuur van Barneveld besloot een nieuwe spuit aan te schaffen en de ze op een oude Canadese legerwagen te doen monteren: de brandweerlie den uit Voorthuizen wensen geen „dump"-wagen. De gemeenteraad heeft echter niet alleen de benodigde 17.000 gevo teerd, doch de legerauto ook reeds besteld. De brandweer van Voorthui zen zegt, dit „niet te nemen"; blijft zij weigeren, dan riskeert - zij collec tief ontslag. IN MEI 3,4 MILLIOEN GESPAARD In Mei is bij de Rijkspostspaar bank ingelegd 39,6 millioen en te rugbetaald 36,2 millioen, zodat een bedrag van f 3.4 millioen werd ge- spaard.ïn April werd 2,2 millioen ontspaard. lenen aan de P.v.d.A., ben ik van oordeel, dat een en ander verstrek kende gevolgen kan hebben voor het politieke en maatschappelijke leven in ons land. Ik wens mij daarom te distanciëren van dit voorstel, ten einde mij te kunnen beraden op de in dezen te volgen gedragslijn". Het voorstel van de heer De Boer werd met 10 tegen 4 stemmen aan genomen. Vóór stemden 8 leden van de P.v.d.A., 2 A.R.; tegen stemden 1 C.H. en 3 A.R. Het aantal series van 21.000 loten bij elk der vier Staatsloterijen per jaar zal van vier op maximaal zes gebracht worden. De ministers Don ker en Van de Kiefst hebben een daartoe strekkend wetsontwerp bij Was 't bisschoppelijk mandement oorzaak? Zoals uit de gegevens, waarover de politie van Rhenen beschikt, blijkt, is de brand, die Zondagavond de houten katholieke noodkerk te Rhenen in de as legde, veroorzaakt door een opgewonden lid van het N.V.V., die zich niet verenigen kon met het Mandement, dat de bisschop pen j.l. Zondag onder de katholie ken van Nederland verspreid heb ben. Een 21-jarige arbeider die thans door de politie gearresteerd is vertoefde Zondagavond in een Rhe nens café en nadat de daar aanwe zigen geluisterd hadden naar het radio-commentaar van mr Burger over het Mandement, raakte men in een debat gewikkeld. Dan maar in brand". De arrestant die niet katholiek en lid van het N.V.V. is, wond zich ver schrikkelijk op over het verbod van de bisschoppen aan katholieken om lid te zijn van socialistische of com munistische vakorganisaties. Nadat de drank rijkelijk gevloeid had, kwam de opgewonden jongeman ten slotte tot de conclusie, dat „dan de kerk maar in brand moest". Aange spoord door een weddenschap (10 glaasjes bier) schijnt hij toen zijn daad bedreven te hebben. Dit is zo ongeveer, wat de Rhenen- se politie zich voorstelt en op grond waarvan zij tot arrestatie is overge gaan; de jongeman zelf ontkent hard nekkig iedere schuld. Hij zal a.s. Za terdag voor de officier van justitie te Arnhem worden geleid. Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren een burgemeester uit 't Zui den des lands veroordeeld tot veer tien dagen gevangenisstraf, wegens het doen van onjuiste belastingaan giften over de jaren 19461950. Ver dachte had door het bijhouden van een boekhouding in die jaren ƒ200. per maand gekregen, welke inkom sten hij voor de inkomstenbelasting verzweeg. De burgemeester was eerder ver oordeeld door de rechtbank tot een gevangenisstraf van een maand. DRAAIBAAR „SPOORBOEK* In de stationshal te Maastricht wordt vandaag als proef een voor Nederland geheel nieuw systeem van dienstregelingaankondiging in dienst gesteld. De voor dit doel speciaal in een geschikte vorm gedrukte vijf grote dienstregelingsbiljetten van het ge hele net der Nederlandse Spoorwe gen zijn bevestigd op vijf doorschij nende cylinders, waarbinnen tl-bud- zen branden. Voor het raadplegen van de dienst regeling kan de reiziger zelf, door met een rad aan de onderkant de cylinder te draaien, de gewenste ta bel kiezen. J UNI-INTENTIE ROZENKRANS KRUISTOCHT. In de maand Juni wordt aan de aangeslotenen hij de Rozenkrans- kruistocht verzocht om behalve voor de gewone blijvende intentie van de kruistocht, namelijk Vrede-Welvaart- Wereldverbetering, hun Rozenkrans gebed ook op te dragen „voor brood voor de hongerigen, gerechtigheid voor de onderdrukten, terugkeer naar het Vaderland voor de verdrevenen en ballingen, een gastvrij dak voor de daklozen en vrijheid voor de on rechtvaardig in de gevangenis ge- wórpenen". (Fulgens Corona). Grootste na-oorlogse brand teisterde Steyi Gistermorgen omstreeks elf uur is in de bovenverdieping van drukke rij „De Zon" te Steijl (Tegelen) een brand uitgebroken, die zich in een ommezien ontwikkelde tot de groot ste, die deze plaats na de oorlog ge kend heeft. De papieropslagplaats stond reeds in lichter laaie, toen het vuur ontdekt werd. Terwijl de brandweer werd ge waarschuwd, trachtte het personeel met behulp van schuimblussers de brand te beperken, maar de vuur zee was zo groot, dat het geen succes opleverde. De brandweer van Tege len kon aanvankelijk door waterge brek weinig meer uitrichten dan voorkomen dat de brand zich uit breidde tot de belendende tabaks fabriek en de drukkerij op de bene denverdieping. Eerst toen de brand de Tweede Kamer ingediend. i weer van het missiehuis te Steijl as- De laatste tijd is de vraag naar! sistentie kwam verlenen kon het staatsloten zó toegenomen, dat hetj blussingswerk met kracht ter hand aantal beschikbare loten bij lange na i worden genomen. Desondanks brand- niet meer voldoende is. Hier en daarde de bovenverdieping, waar ook een is zelfs al een „zwarte handel" in j cartonnageijoedrijf gevestigd was, ge- staatsloten ontstaan. heel uit. Het machinepark op de be- Als het wetsontwerp wordt aan- nedenverdieping kon weliswaar van vaard zal het aantal per loterij uit te geven loten slechts zo veel als nodig is worden opgevoerd tot het maxi mum van zes. AFVAARDIGING NEDERLANDSE LUCHTMACHT NAAR FULDA. Een delegatie van de Nederlandse Luchtmacht en afgevaardigden van de Royal Airforce alsmede van het vrouwelijk hulpcorps van de tweede tactische Luchtvloot der R.A.F. in Duitsland zullen Zaterdag 12 Juni deelnemen aan de grootse St. Bonifa- tius-herdenking te Fulda ter gele genheid van zijn marteldood thans 12 eeuwen geleden,. Ook een delega tie van de Belgische luchtmacht wordt verwacht. De feestelijke her denking is reeds Zaterdag 29 Mei be gonnen; zij duurt tot Zondag, 18 Juni. het vuur worden gered, maar liep toch aanzienlijke schade op door in storting van het plafond en de grote hoeveelheden water. DE BRAND IN HET KRUISHEREN- COLLEGE UDEN Uit de oud-studenten van het Kruisheren-college te Uden, dat door brand geteisterd werd, heeft zich een comité gevormd onder de veel zeggende naam „Uit Louter Sympa thie", welke comité zich heeft voor gesteld hulp te bieden aan de Kruis heren in de nood, waarin de brand hen gebracht heeft. Voorzitter van het comité is de oud-provinciaal der Jezuieten Pater S.J. Kerremans S.J. Stortingen kunnen geschieden op de girorekening van de penningmeester, de heer H. Kerkhoffs, Nijmegen No, 468237 onder vermelding „Uit Lou ter Sympathie". In 1940 samen naar Canada Koningin Juliana heeft gistermid dag een werkbezoek gebracht aan het Marine Hospitaal te Overveen. Op het bordes bood het zevenjarig dochtertje van de commandant van het hospitaal, Ingrid Creugthon, de Koningin een bos lelietjes van da len aan. Na deze begroeting begon de Ko ningin met een anderhalf uur du rende rondgang langs de verschil lende afdelingen, waarbij zij zich aan artsen, verplegend en burgerperso neel en andere leden van de vaste bemanning van 't hospitaal liet voor stellen. De (belangstelling vam de zijde van de inwoners van de gemeente Bloe- mendaal was zeer groot. WoUlge geschenkjes. Op de Welfare afdeling (boden da mes van het Roode Kruis, H.M. ge schenken aan voor de prinsesjes, be staande uit drie vain touw gevlochten en met vilt beklede poppen Op skies en een van gekleurde raffia ver vaardigde muilezel voor Prinses Ma rijke. De koningin bezocht alle patiënten- Een goede twintig jonge Brabantse boeren uit een Eindhoven's stadsdeel besloten eens daadwerkelijk in te grijpen bij de kerkenbouw in hun paro chie en hun pastoor, die een nieuwe kerk gebouwd heeft en in de Noord- Oostpolder een bouwkeet gekocht had om die als pastorie en parochiehuis dienst te laten doen, heeft thans binnen zeer korte tijd dit doel bereikt. De jongens, die de inspanningen van hun herder al maandenlang waar genomen hadden, boden aan om de bouwkeet in de polder te gaan halen en in de nacht van Dinsdag op Woensdag vertrokken zij met vier vrachtwa gens, die de volgende morgen het houten gevaarte naast de kerk deponeerden Daar hadden andere vrijwilligers inmiddels alweer gratis de funda menten gestort en dezer dagen zullen elf timmerlieden eveneens zonder salaris het pastorie-parochiehuis in elkaar timmeren. Dank zij deze daadwerkelijke hulp ziet pastoor Siegers met een onbezorgd gemoed de 26ste Juni tegemoet, wanneer zijn nieuwe kerk ingezegend zal worden. Te hete kruik Langdurige kruisverhoren over le vensgevaar voor couveusezuigelin gen en over in een ziekenhuis ver antwoorde manipulaties met warm waterkruiken zijn gistermorgen voor de rechtbank te Amsterdam de na sleep geweest van het aan brandwon den overlijden van een zes weken oude baby in een Amsterdams zie kenhuis op 20 Februari j.l. Voordat de zitting begon, aan het eind waarvan tegen een 23-jarige ge diplomeerde verpleegster te Amster dam een voorwaardelijke gevangenis straf van één maand plus een boete van honderd gulden zou worden ge- eist, deed de officier het volgens zijn verklaring ongebruikelijke verzoek aan de pers geen Onverdiende blaam op het bij dit geval betrokken zie kenhuis te laten vallen door de naam er van publiek te maken. Onopgemerkt. Dat niemand tijdig onraad had be speurd, werd door de getuigen aldus uitgelegd, dat het ongelukkige kind niet had gehuild. Toch moet het bijna 2 uur lang op een wat de getuigen noemden veel te hete, veel te vólle en niet met de voorgeschreven mol ton doek omwikkelde rulbber warm waterkruik hebben gelegen. Eén getuige verklaarde een molton omwikkeling te hebben aangebracht, die later door verdachte moet zijn verwijderd. De hoofdzuster -heeft die avond voor haar vertrek de warmte toestand gecontroleerd maar niets bijzonders opgemerkt. Toen de op volgster van verdachte twee uur la ter opnieuw controleerde, kon aan de rechterzijde van het kind al ver branding van de tweede graad wor den vastgesteld. Brandwonden doodsoorzaak. Bij zulke verwondingen maakt iedere normale baby een slechte kans, verklaarde dr. M. B. E. Ni- lant, die de lijkschouwing had ver richt, toen het kind na twee en een halve week aan haar wonden was 'bezweken. Ofschoon hersenbloeding niet zel den voorkomt als doodsoorzaak bij couveusékinderen het slachtoffer tje werd verzorgd in de ex-couveu- senkamer) moet de trombose, die in dit geval tot hersenbloeding heeft geleid, toch als een normale compli catie van de verbranding worden ge zien. Getuige hield vol, dat iedere aanwijzing voor eenzelfde debacle zonder de brandwonden had ontbro ken. Onsympathiek. Een van de hulpzusters zeide, wel eens achteraf een kruik te hebben omwikkeld, die door verdachte in een bedje was gelegd. Op de avond van het ongeluk vertoonde tenminste één andere door verdachte verpleeg de baby een lichte vorm van verbran ding. „Het is een verschrikkelijke zaak", meende de officier, „niet alleen om haar dodelijke afloop, maar ook om dat de verdachte althans uiterlijk weinig berouw vertoont". Haar hou ding oordeelde de officier weinig sympathiek. Ook al zouden haar ver klaringen juist zijn, dat in het des betreffende ziekenhuis niet de no dige voorzorgen plachten te worden genomen een beschuldiging, die door alle getuigen is ontkend dan nog zou van een gediplomeerd ver pleegster het initiatief mogen wor den verwacht om naar eigen gewe ten in te grijpen. Dood dan wel zwaar lichamelijk letsel door schuld achtte mr. Reigerman in dit geval van wei nig verschil. Hij besloot met te zeg gen, dat hij het ondanks de noncha lance van verdachte, die in haar be roep gevaarlijk is, het haar niet on mogelijk wilde maken dat beroep te blijven uitoefenen. De rechtbank zal op 16 Juni uit spraak doen. SEMINARIE PATERS CAJUCIJNEN Naar aanleiding van de opening van het nieuwe Seminarie der Pa ters Caipucijnen te Oosterhout wordt er een reünie belegd van oud studenten vam het Klein-Seminarie te Langewag, later te Voorschoten. Oud-leerlingen gelieven spoedig hun adres mee te delen aan het Semina rie te Voorschoten. PRINS BERN HARD LANDCOMMANDEUR VAN DE ORDE VAN SINT JAN. Het kapittel van de orde van Sint Jan heeft Z. K. H. de Prins der Ne derlanden bereid gevonden de lei ding der orde thans berustend bij mr. W. J. baron van Lynden, die we gens gevorderde leeftijd de wens te kennen heeft gegeven zijn functie neer te leggen onder de titel van Landscommandeur op zich te nemen. De plechtigheid, waarbij Z. K. H. als Landcommandeur wordt geïn stalleerd, zal op Zaterdag 26 Juni a.s. in de Ridderzaal te 's-Gravenhage worden gehouden. De orde van Sint Jan, de Neder landse Protestantse tak van de al oude ridderlijke orde van het hospi taal van Sint Jan te Jerusalem, heeft zich in 1945 onafhankelijk gemaakt van de Balije Brandenburg dier rid derlijke orde, waarvan zij tot dat tijdstip als „Commeniderij Nederland der Joihanmiter Orde" deel had uitge maakt. Deze Commend er ij Neder land de voortzetting van de hier te lande vroeger weikzame Johanni- tercommenderij'en werd in 1909 op initiatief van wijlen prins Hen drik der Nederlanden, die haar eer ste commendator is geweest, opnieuw opgericht. De 22-jarige melkcontroleur C. V. is Dinsdagmiddag te Jutphaas tij dens een hevig onweer door de blik sem getroffen en gedood. Drie ge broeders Van Wijk, die samen met de controleur achter een melkwagen beschutting hadden gezocht, kregen vrij ernstig brandwonden. De bui, die zich tussen vijf en zes uur boven Jutphaas ontlastte, over viel vele veehouders, die in hun wei den aan het melken waren. Verschei- denen gingen naar huis, doch de ge broeders Van Wijk, die ver van hun woning aan het werk waren, maak ten voor zich en de controleur V. een schuilplaats onder een zeil waar zij de bui wilden afwachten. Daar wer- len alle vier getroffen. Ook de drie broers bleven na de inslag geruime tijd bewusteloos. Zij hebben brand wonden aan hoofd en benen, terwijl een hunner ook een ernstige blessu re aan de rug bleek te hebben op gelopen. kamers en toonde belangstelling zo wel voor de militaire- als voor de burgenpatiënten. Een aardig moment was op de pa tiëntenkamer, waar de majoor-elec- tromoteur Niël verbleef. Met hem onderhield HJVI. zich vijf minuten, aangezien beiden in 1940 aan boord van de „Sumatra" de reis van Enge land naar Canada hebben gemaakt. De Koningin stelde ook veel belang in de afdeling van de TBC-patiën- ten. Ruim drie kwartier na de officiële tijd (half ze6) vertrok de koninklij ke bezoekster. Het was het eerste bezoek van H.M. aan dit hospitaal in Overveen, dat zeven jaar geleden werd gesticht. ONTSPANNINGSWEEK VOOR CHRONISCH ZIEKE INVALIDE JONGEREN. Zoals het Nederlandse Jeugd Roode Kruis vacantieweken georga niseerd heeft voor bejaarden uit het rampgebied, zo wilde het ook een aantal chronisch zieke, invalide jon geren een week ontspannig bieden in het Henry Dunanthuis te Zeist. Voor de uitvoering van dergelijke plannen is helaas altijd veel geld no dig. En toen de leiding van het Jeugd Roode Kruis daar Om vroeg aan het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, kreeg zij ten antwoord, dat de nodige fondsen voorlopig niet beschikbaar waren. Toen 'heeft het Jeugd Roóde Kruis gezegd: Dan gaan wij dat geld zelf verdienen. En het heeft een grote actie op touw ge zet voor het inzamelen van zilver papier, oude postzegels, capsules, kranten, etc. etc. Voor 99 pet. is deze inzameling door de scholen gedaan. „Als je voor de T.B.C., vóór de Missie, voor de Zending of voor iets anders inzaimelt, dan moet je daar gewoon mee door gaan" werd er gevraagd, „maar als je nog iniets inzamelt, doe het dan een paar weken om deze jonge mensen een week ontspanning en vooral een week contact met andere jongeren te bezorgen". Dat appèl is prachtig beantwoord en het staat nu wel vast, dat in de weken van 28 Juni tot 5 Juli en van 3 September tot 10 Sep tember telkens 30 gehandicapte jon ge mensen in het Henry Dunanthuis een week van vreugde zullen bele ven. Twee artsen, drie verpleegsters en helpers van het Roode Kruis heb ben de medische verzorging op zich genomen, terwijl een aantal mede werkers van het Jeugd Roode Kruis de huishouding en de recreatie zul len verzorgen. De gasten zijn gekozen uit jonge- mensen, die vallen buiten de (be moeienissen van Het Vierde Prinse kind en ook buiten de boottochten van het Roode Kruis. Op het programma voor deze va cantieweken staan muziek, tochten door de vrije natuur (waarbij o.a. dr. Pörtielje zijn medewerking ver leent), handenarbeid en natuurlijk spelen en discussies. JCmte GOLF) Het lijk van de Duitse matroos, die op 'Hemelvaartsdag tijdens zwem men in de Nieuwe Maas verdronken was, is gisteren door de Rotterdamse rivierpolitie geborgen. Enkele Amelandse kinderen hebben gistei*middag 2100 op hun eiland aangespoelde coloradokevers aan de politie overgeleverd. De zee- invasie beperkte zich tot het strand bij Hollum; elders op het eiland zijn geen kevers waargenomen. Veertien dagen gevangenisstraf is de gerechtelijke waardering, die een burgemeester uit het Zuiden van Nederland ontving voor het verzwij gen van een deel van zijn inkomen bij het opgeven van belastinggege vens. Het historische hotel van Wa ge ningen, „De Wageningse berg", dat in 1944 na de slag om Arnhem tijdens gevechten werd verwoest, is uit zijn as herrezen en gisteren of ficieel geopend.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5