S)e &2idóe(9oma/nt Vandaag bestandsbe sprekingen te Genève f1 I Apothekers Bestaan er rode „neutralen"? Na de val van Bien Phoe Dien Geen atoomgeheimen voor de atoomgeleerde De strijd met de Mau-Mau Hondsdolheid breidt zich uit in West Duitsland Rode agenten stappen over Internationale manoeuvres „Het laatste Avondmaal" gerestaureerd Stille blokkade rond Guatemala Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 2 JUNI 1954 45ste JAARGANG No. 13209 lusten geen linzen BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 EEN TIKJE ABNORMAAL Van Bommelen niet kwalijk, dat hij een liberaal dagblad leest, lid is van een „algemene" (d.w.z. libe rale) werkgeversvereniging en bij verkiezingen de V.V.D. steunt en er op stemt Wij vinden het niet vreemd, dat de socialistische heer Van Bammelen zich door socialistische bladen laat voorlichten, lid van het N.V.V. is en de P. v. d. A. een handje helpt Ook is het volkomen normaal te achten, dat de protestantse heer Van Bimmelen een christelijk-protestants dagblad in huis heeft, lid is van de Chr. Middenstandsvereniging en het ene jaar op de A.R. en het andere jaar op de C.H.U. stemt. En verwacht men, dat de commu nistische heer Van Bummelen op een liberaal dagblad geabonneerd is, zich bij de K.A.B. heeft laten in schrijven (tenzij als wroet-cel!) en bij de jongstleden verkiezingen de anti-revolutionnaire lijst begun stigde?? Als we dat alles niet kwalijk ne men, niet vreemd vinden, volkomen normaal achten en ook verwachten, er niets benepens in vinden of het als schotjes-zetterij laken waarom zou diezelfde houding dan wèl schot jes-benepen zijn bij een katholiek, die een katholiek dagblad leest, lid is van een katholieke bond en op de katholieke eenheidspartij stemt? Wij kunnen van andersdenkenden in derdaad veel leren (zij trouwens nog veel meer van ons). De les, die wij uit hun houding ten opzichte van pers, vereniging en politiek kunnen trekken, is deze: dat iedere katholiek zidh als een dom eendje laat vangen in de fuik, die anderen voor hem op stellen (zonder er zelf in te vliegen!) wanneer hij zich zó vreselijk breed van geest adht dat hij meent eqn liberaal-neutraal blad te moeten le zen, zich o:n geen enkele vereniging bekommert en in het geniep in het stemhokje precies niet zo stemt, als de bisschoppen graag hebben. Wanneer we de heer Van Bomme len, Van Bammelen, Van Bimmelen en Van Bummelen in hun gedrag en houding normale staatsburgers vin den, kunnen we katholieken, die hun eigen dagblad, hun eigen vereniging of hün eigen politieke partij afval len niet anders beschouwen dan als abnormale staatsburger, en als een tikje abnormale katholieken. En dan te bedenken, dat het juist Onderhandelaars van Frankrijk en de Vietminh hebben besloten van daag de besprekingen over een sta ken van het vuren in Indo-China te beginnen. Vertegenwoordigers van het opper bevel der partijen zullen hun eerste zitting houden, terzelfder tijd, dat de conferentie van negen naties haar debat hervat, na een reces van een etmaal, over de controle op een be stand. De Westerse Grote Drie hebben in Genève gepoogd het eens te worden over de namen op een lijst met „neu trale" landen die zouden kunnen op treden als „waakhonden" voor het bestand. De Britten zouden niets voelen voor een Franse suggestie de com missie te laten bestaan uit Engeland, F.usland, Zwitserland en Zweden. De Engelsen, wensen, dat in de eerste plaats Aziaten in zulk een commissie worden opgenomen en voor Enge land betekent Azië in de eerste plaats India. Rusland had voorgesteld een com missie bestaande uit India, Pakistan, Tsjechoslowakije en Polen met het toezicht te belasten. Dozijnen verschillende combinaties van landen werden in Genève als mogelijkheden genoemd, maar het schijnt, dat het Westen niet de kans wil lopen, dat communistische „neu tralen" obstructie plegen in de com missie. De Amerikaan Bedell Smith onder streepte dit punt op de conferentie zitting en hij hamerde er gistermor gen opnieuw op tijdens zijn bespre king met Eden en Bidault. De Engelsen zijn echter van gevoe len, dat men minstens één commu nistisch land een zetel in de commis sie moet geven, waarvoor dan een evenwicht gevonden kan worden door Europese neutralen als Zweden of Zwitserland op te nemen. De „Aziaten" zouden dan de commissie vol kunnen maken. Betrouwbare kringen zeggen, dat het Westen grote aandacht zal beste den aan de bevoegdheden van de commissie. Het Westen wenst zeker te stellen, dat een minderheid van één of twee de naleving van het be stand niet kan blokkeren. De bevelvoerende officier van ge zondheid te Dien Bien Phoe, Paul Grauwin, is met 26 leden van het me dische personeel van Dien Bien Phoe te Hanoi aangekomen. Volgens hun zeggen zou de Viet minh bereid zijn nog 300 gewonden uit het voormalige Franse bolwerk te laten weghalen. Een officiële bevestiging van dit bericht is er nog niet. Onder de 14.000 soldaten van de Franse Unie, die de vesting Dien Bien Phoe tot het uiterste hebben verde digd, zijn 1600 Duitsers geweest. Aan vankelijk hadden de Franse autori teiten hardnekkig geweigerd het aan tal Duitsers, dat aan de strijd om de Indochinese oerwoudvesting had deel genomen, te onthullen, omdat men daarmee inbreuk had gemaakt op de anonimiteit van het Vreemdelingen legioen. Men is echter op die weige ring teruggekomen, omdat enige bladen in Duitsland dat aantal sterk overdreven hadden. Een van de meest gevreesde Mau Mau-leiders is het afgelopen week einde in een hevig gevecht op de hel lingen van Mount Kenia om het le ven gekomen. Veiligheidstroepen doen momenteel alles wat zij kunnen om êen infiltratie van de Mau Mau in de grote Wakamba-stam te ver hinderen. Het overlopen van deze stam naar katholieken zijn, die zulk een zielig, <je zijde van de Mau Mau zou J" karakterloos vertoon opleveren, ka tholieken, die als zodanig opgenomen zijn in een wereld-gemeenschap, die het Eeuwige Licht uitstraalt in de duisternis van deze woelige en aan zichzelf twijfelende mensheid. Dit Licht straalt ook uit in het zeer breed van opvatting maar vast beraden en vasthoudend mandement der Nederlandse apostolische leids lieden. Wijs doet hij, die het leest en er naar handelt. grootste dreiging op de veiligheid in Kenia betekenen sinds het begin van de noodtoestand. De politie heeft de gedode Mau Mau-leider geïdentificeerd als Nda- ya, leider van het Hika bataljon, die vroeger nauw heeft samengewerkt met „generaal China", de onlangs ge vangen genomen leider. Ndaya werd gedood in een gevecht waarin ook 21 andere Mau Mau-leden het leven verloren. Voornamelijk vossen en dassen Volgens een mededeling van het ministerie van landbouw van het land Noordrijn-Westfalen moet erop gere kend worden, dat de hondsdolheid- epidemie in dat land zich verder zal uitbreiden. In Sleeswijk-Holstein daarentegen schijnt de ziekte na drie jaren te hebben gewoed haar hoogte punt te hebben overschreden. De hondsdolheid is in de eerste jaren na de oorlog vanuit de Sowjet- zóne doorgedrongen naar West- Duitsland. Zij werd in December 1950 voor het eerst geconstateerd in het district Lauenburg, dat bij Hamburg aan de Sowjet-zönegrens ligt. Daar na heeft de ziekte zich gaandeweg over het grensgebied uitgestrekt. Eerst in het midden van 1953 heeft zij zich ook verbreid tot Noordrijn- Westfalen. Hier zijn in 35 gemeenten zieke dieren opgespoord, merendeel in Westfalen. De bestrijding van de ziekte en het vaststellen van de omvang wordt bij zonder bemoeilijkt doordat de bacil- Twee vooraanstaande agenten van het Russische ministerie van Binnen landse Zaken, wier positie minstens zo belangrijk was als die van de on langs naar het Westelijke kamp overgestapte secretaris van de Rus sische ambassade in Australië, kolo nel Petrov, zijn dezer dagen overge lopen naar het Westen. Bovendien heeft een noemenswaar dig aantal minder belangrijke Sov jet-agenten politiek asyl bij Weste lijke autoriteit'en gevraagd en ge kregen. De twee belangrijke agenten wor den thans evenals de andere onder vraagd door deskundigen van de ge allieerde inlichtingendienst, zo meldt de „Daily Mail". lendragers deze keer geen honden zijn, doch wild, voornamelijk vossen en dassen. Men neemt daarom aan, dat de verbreiding veel intensiever is dan uit het aantal der geconsta teerde gevallen zou blijken. Men heeft de bestrijding ter hand geno men door het uitloven van premies voor neergeschoten vossen en das sen. Deze worden in geheel Westfalen uitgereikt en hebben tot een grote verdelging onder deze diersoorten ge leid. Men onderzoekt thans de moge lijkheid om nog ingrijpender maat regelen te nemen en onder meer de vossenholen te vergassen. Deze maat regel heeft blijkbaar in Sleeswijk- Holstein goede resultaten opgeleverd. Tot dusverre zijn in Noordrijn-West falen geen mensen door de ziekte aangetast, doch in de gevaarlijke gebieden heeft men overal serum ge reed. Een vorstelijke zeereis Koning Paul van Griekenland zou voornemens zijn, leden van enkele Europese vorstenhuizen uit te nodi gen voor een zeereis in Augustus. Voor dit doel zou het 5.500 ton metende passagiersschip „Agamem non" besproken zijn. Het schip 10 Augustus in Marseille zijn. Het Griekse hof heeft geweigerd, zich over het plan uit te laten. Naar verluidt zal de „Agamemnon" Creta en Rhodos aandoen. De koninklijke gasten, waartoe koningin Juliana en prins Bernhard zouden behoren, zul len ook oudheidkundige plaatsen op het Griekse vasteland bezoeken, Meer geld voor defensie President Eisenhower heeft giste ren het Congres verzocht om een extra-toewijzing voor dé defensie van 1,1 milliard dollar (4,18 milliard gul den) voor militaire constructies. De enige aanduiding waarvoor het geld gebruikt zou worden, kwam in de aankondiging van 't Witte Huis dat 503.000 dollar (1,9 millioen gulden) Oppenheimer blijit geschorst Een Amerikaanse speciale veilig heidsraad heeft met twee stemmen tegen een besloten, dat de beroemde atoom-geleerde, dr. J. Robert Oppen heimer, geen inzage meer zal krijgen van Amerikaanse atoomgeheimen. Dit werd gisteren medegedeeld door de advocaat van de atoomge leerde Herbert Marks. Hij verklaar- TE LAND. Nederlandse, Britse en Belgische strijdkrachten zullen van 22 tot 28 September deelnemen aan de groot, ste militaire manoeuvres in het Noor delijk deel van West-Duitsland se dert het einde van de oorlog. De oefe ning, die de naam „Battle Royla" draagt, zal worden gehouden in het gebied van Quakenbueck, Muenster, Paderborn, Lembo en Minden. De leiding van de manoeuvres be rust bij de bevelhebber van de Brit legergroep Noord, generaal Sir Richard Gale, en de bevelhebber van de Britse tweede tactische luchtvloot, luchtmaarschalk Sir Harry Bread- hurst. EN TER ZEE. Nederlandse, Belgische, Franse, Noorse en Britse vlootstrijdkrachten zullen deelnemen aan de tussen 16 en 25 Juli te houden vlootoefening van het N.A.V.O.-opperbevel voor het Ka naal. de, dat de raad hem dit in een brief, die op 28 Mei was gedateerd, had me degedeeld. Op 13 April van dit jaar, vrijwel onmiddellijk nadat Oppenheimer in het openbaar had erkend, dat hij vroeger communistische sympathieën had gehad, maakte de Amerikaanse commissie voor de atoom-energie bekend, dat hij was geschorst als ad viseur van de commissie. President Eisenhower gaf daarna opdracht, gedurende het onderzoek naar de antecedenten van Oppenhei mer „een blinde muur op te trekken tussen de atoom-geleerde en alle ge heime atoom-wapens". De speciale veiligheidsraad heeft deze opdracht van Eisenhower dus thans permanent Van kracht doen worden. De voorzitter van de raad was de vroegere minister voor het leger, Gordon Gray, thans president van de Universiteit van Noord-Carolina. Woerdense moordzaak Schadeloosstelling voor onschuldige verdachten Bij beschikking van de Utrechtse rechbank is gisteren een schadeloos stelling toegekend aan de heren D. van Hunen en C. J. Verhoef, beiden uit Woerden, die er aanvankelijk verdacht zijn geweest de moord op de Woerdense agent van politie Van Eek te hebben gepleegd. Beide heren hebben ongeveer 2y2 maand in voorlopige detentie doorge bracht. Toen is gebleken, dat zij met deze moord niets uitstaande hadden. .J In totaal is hun een bedrag van Deze oefening Haul genaamd zal 5593 gUi<ien toegekend, waarbij ook insluiten bn ..Dividend een Brit- 'nbegrepen is het salaris van de ver- Heldin van Dien Bien Phoe" te Parijs Vanuit Saigon, via Karachi is de „Heldin van Dien Bien Phoe", freule Geneviève de Gallard Terraube, per vliegtuig naar hiar vaderland, Frankrijk, teruggekeerd. De eerste, die haar op het vliegveld Orly verwelkomde, was baar moeder. aansluiten bij „Dividend", een Brit se luchtverdedigingsoefening en „Winch", een oefening van een Brit se brigade, die landingsoefeningen aan de Belgische kust zal houden. Het doel van de oefening „Haul" zal zijn het beoefenen van de uitvoe ring van de oorlogstaak van de bij het Kanaal-commando aangesloten zeestrijdkrachten, o.a. het leggen van mijnen, de onderzeebootbestrijding en de verdediging tegen vijandelijke patrouillevaartuigen. dediger. De rechtbank zegt in de overweging, dat de beide heren „vol komen onschuldig zijn en noch hun vroegere levensloop noch hun hou ding tijdens de detentie aanleiding heeft gegeven voor de gevangenhou ding". Volgens de verdediger, mr. H. C. A. van Benthem uit Utrecht, is dit de eerste maal in de Nederlandse ju risprudentie, dat het salaris van de advocaat wordt vergoed. Bijna verloren „Het La ast e Avondmaal", de wand schildering van Leonardo da Vinci in de eetzaal van S. Maria delle Grazie, die men bijna verloren had gewaand, is thans gerestaureerd. Professor M. Pelliciolie, de directeur van de Brera- restauratieschool, heeft er zeven ja ren aan gewerkt. Het reeds ingetreden verval van de schildering werd in grote mate versneld doordat het gebouw in Aug. 1943 door bommen werd getroffen. De schildering, die door zandzakken was beschermd, werd niet recht streeks geraakt, maar de muur aan de overkant en het gewelf van de zaal stortten wel in, zodat het kunst werk meer aan de invloed van de buitenlucht was blootgesteld. Toen de zaal in de winter weer met kunst en vliegwerk was dicht gemaakt, bleek dat de schildering in grote mate van vochtigheid te lijden kreeg. Men ging toen over tot herstel van de uit 1908 daterende ver war- mings-installatie van Cavenaghi. Ook werd de mogelijkheid nagegaan van afneming van het fresco van de muur, maar professor Pelliccioli meende, de schildering ter plaatse 'te kunnen herstellen en hij werd met die taak belast. Hij maakte eerst de losge sprongen schilfers ven de schildering met een speciaal plakmiddel aan de muur vast, waarna de gehele opper- gebruikt zou worden voor een com-1 vlakte werd gereinigd. Vervolgens municatiesysteem in Alaska. J begon de professor de later opge brachte lijm en vernis te verwijderen, alsmede de door sommige vorige restaurateurs aangebrachte overschil deringen. Op enkele plekken bleek een vijf dubbele laag van lijm en verf, in verschillende perioden aangebracht, aanwezig te zijn. De Heilige Paus terug naar Venetië De stoffelijk resten van Paus Pius X. die patriarch van Venetië was vóór zijn verkiezing tot Paus, zullen in de basiliek van St. Marcus te Ve netië bijgezet worden, aldus heeft de huidige patriarch van Venetië, kardi naal Roncalli, aan de Italiaanse pre mier medegedeeld. Aldus zal vervuld worden wat Pius X zelf zeide bij zijn vertrek uit de stad naar het con clave, namelijk dat hij „dood of le vend" in Venetië terug zou keren. Er is nog geen datum bepaald voor het overbrengen naar Venetië. Pastoor kreeg gratis verwarming Iedere Nederlandse pastoor zal ja loers zijn op onze naar Auckland in de V.S. vertrokken landgenoot, pas toor A. Timmerman, die dit voorjaar in zijn kerk van St. Michaël in Roto- rua kon bekend maken: „Dit jaar houd ik geen collecte voor de ver warming, want er is geen kolenreke- ning". Pastoor Timmerman heeft na melijk vlak bij zijn kerk een onuit puttelijke warmwaterbron ontdekt, die gratis zorgt voor de verwarming van de kerk en de pastorie. Kort na zijn aankomst in Rotorua begon pastoor Timmerman met de aanleg van een tuin. Toen hij echter wat dieper groef spoot er stoom de grond uit en had hij een kuil met ko kend water. Hij liet onmiddellijk een onderzoek instellen. Toen bleek dat onder zijn tuin een heetwaterbron verborgen zat van 60 meter diep. Er staat grote druk op het water, zo dat na aansluiting op de centrale verwarming van kerk en pastorie er zelfs geen pomp aan te pas hoeft te komen. Hij gebruikt het water ook voor huishoudelijke doeleinden, want het is zo heet, dat er op gekookt kan worden. Bovendien is het water hoog mineraal-houdend, zodat hij het zelfs kan aanwenden voor waterkuren. Amerikaanse duik boten patrouilleren I11 alle stilte ontwikkelt zich een blokkade van het pro-communisti sche Guatemala door de Amerikaan se marine, zo kan men opmaken uit berichten van een correspondent in Key West (Florida), welke gister morgen in de Londense „Times" te lezen waren. Amerikaanse duikboten patrouil leren in de Straat van Yucatan, welke Cuba van het Middenamerikaanse vasteland scheidt. En verscheidene schepen die de havens van Florida (het Zuidelijke schiereiland der Ver. Staten) zijn binnengelopen, hebben gerapporteerd, dat zij in volle zee zijn aangehouden door Amerikaanse oorlogsschepen. In de Floridase haven Key West is de bemanning van het Zweedse schip „Alfhem" (4600 ton) ondervraagd HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot l Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). J MEER ZONNESCHIJN. In de nacht en ochtend plaat- selijk mist; morgen overdag op de meeste plaatsen perioden me\ zonneschijn, maar in het bin- I nenland hier en daar ook nog enkele buien. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. I Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. 3 Juni: zon op 4.25 en onder 20.51; maan op 6.25 en onder 23.19 uur. Het weer in Europa STOCKHOLM KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS GRENOBLE BORDEAUX NICE GENèVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT ROME AJACCIO MALLORCA zwaar bew. 15 C. licht bew. 19 mist 19 geheel bew. 14 geheel bew. 12 motregen 18 onbewolkt 21 licht bew. 21 zwaar bew. 21 onbewolkt 20 mist ,K zwaar bew. 19 nevel 17 regen 16 licht bew. 23 .licht bew. 21 geheel bew. 27 over de wapens, welke dit schip van Polen naar Guatemala heeft ge bracht. De opvarenden hebben zich vrijwillig aan de ondervraging door de Amerikanen onderworpen. De „Alfhem" werd naar Key West geëscorteerd door een Amerikaanse onderzeeboot j ager. Intussen is op een semi-officiële veroorzaakte conferentie van vertegenwoordigers der Latijns-Amerikaanse landen te Mexico-City besloten, de Raad van de Organisatie der Amerikaanse Sta ten te verzoeken, sancties te nemen tegen de regering van Guatemala, „die in dienst staat van het interna tionale communisme en een gevaar betekent voor het Amerikaanse vas teland". Volgens de „New York Times" heeft de regering van Guatemala be kend gemaakt, een complot te heb ben ontdekt, dat haar omver wilde werpen. Deze bekendmaking volgt op een aantal razzia's en arrestaties (vooral in de buurt van de grens met Honduras) wélke de afgelopen 48 uur Veranderlijke bewolking Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer is de afgelopen dagen bij zonder wisselvallig geweest. In af wijking van de normale toestand was het in het Noorden van het land steeds warmer dan in het Zuiden, hetgeen een gevolg was van de aan voer van warme lucht uit Denemar ken. Langs de kust van Holland en Zeeland stroomde nu en dan koude lucht van de Noordzee binnen. In deze koude lucht kwamen uitge strekte lage wolkenvelden voor en ook mistbanken, die het weer in de kustgebieden een somber karakter gaven. In het binnenland en vooral in de Noordelijke en Oostelijke pro vincies daarentegen kwam af en toe de zon door, maar de verwarming ontwikkeling van plaatselijke buien, die soms met on weer gepaard gingen. In deze toestand komt maar weinig verandering, alhoewel het waar schijnlijk is, dat de buiigheid gelei delijk iets afneemt, terwijl bij een kleine ruiming van de wind de mist en wolkenbanken in het Westen van het land weer naar zee zullen wor den gedreven. Over het algemeen kan gesproken worden van een kleine weersverbetering. Korreltje Zoals wij zijn, zó is ook onze tijd.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1