Giudici won zware 10e étappe Thijs Roks maakte een ernstige val en moest de strijd staken I Leidse Sportweek12-19 Juni het Schaakspel I I Vt i i i i.U. i fi ;g| a Oceaan- liefde DINSDAG 1 JUNI 1954 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BI AU - PAGINA De Ronde van Italië Cesenatico 313 (Van een speciale ANP-verslaggeven. Op de historische Piazza della Signoria in Florence waren 86 renners in de morgenuren tezamen gekomen Nerveus keken zij naar de laatste toebereidselen voor de start, want er stonden grote dingen te gebeu ren in de zware tiende etappe, welke dwars door de Appenijnen leidde naar de Adriatische kust, naar het toeristen centrum Cesenatico. Waar het gerucht vandaan kwam, niemand wist het pre cies. maar Fausto Coppi zou ten aanval trekken en dit gerucht vergrootte de duidelijk voelbare spanningen. „Coppi moet aanvallen", zeiden de Italiaanse journalisten, want de helft van de Giro is afgelegd en de doör zijn supporters veel gekwelde wereldkampioen stond nog steeds bijna 40 minuten achter op de leider in het algemeen klassement. Carlo Clerici. „Coppi moet aanvallen", zeiden ook de buitenlandse journalisten, want direc teur Ambrosini heeft 22 millioen lires neergeteld (130.000 gulden) om van de deelneming van Coppi verzekerd te zijn en de campionissimo heeft nog steeds geen grote dingen gedaan. Maar in de schaduw van he' spel in deze Giro staat Hugo Koblet, die slechts het slordige sommetje van 10 millioen lires (60.000 gulden) op zijn rekening kreeg overge schreven. Koblet en Coppi zijn felle rivalen en het grote verschil in start- geld heeft de strijd tussen beide renners nog aangewakkerd. De eerste phase van de strijd was door Koblet gewonnen, want zijn ploeggenoot Carlo Clerici droeg de leiderstrui, gedurende enkele dagen reeds, hetgeen belangrijke extra inkomsten opleverde en hij. Koblet, zou er wel voor zorgen, dat Coppi geen kans kreeg, voorlopig althans niet. om ook maar een enkele minuut van zyn ach terstand in te halen. Zo was de situatie op het prachtige plein van Florence en met een koel glimlachje op zijn gezicht besteeg de lange Hugo zijn fiets, gereed voor het gevecht, dat reeds enkele klio- meters buiten Florence zou kunnen be ginnen. De 15 kilometer lange klim naar de Passo della Consuma, 1058 meter hoog, op dertig kilometer van Florence gele gen. zag' geen Coppi, geen Magni, geen Koblet in de voorste gelederen, maar wel de Pyreneeënspecialist Jesus Lo- rono. die. gehandicapt door een kille bergregen. van zijn spieren, die warmte A De val van Thijs Roks „Ik heb nog geluk gehad Thys Roks zat Maandagavond aan tafel, tezamen met zijn vier team- genoten, in het nieuwgebouwde en modern ingerichte hotel Piana. Zijn linker voet zat in een wit verband, bloeduitstorting in de tenen, schaafwonden en twee niet ernstige blessures aan de schouders. „Ik heb nog geluk gehad", vertelde de ge- heel niet uit het veld geslagen Bra- bander, „Toen mijn voorband met een klap leegsprong. sloeg ik enkele malen over de kop. Mijn iiets Y schijnt 15 meter verder terecht te zijn gekomen. Gelukkig stonden er hekjes langs de kant ven de weg. anders was ik waarschijnlijk in het ravijn verdwenen. Ik reed achter in J het peloton, vlak bij Van Steenber- gen. Een paar auto's stopten. Ik was •ven versuft. Een particuliere wa- gen. die helemaal achter de kara vaan reed. heeft mij meegenomen en een man met een ccooter nam mijn fiets mee. Aldo Marandi was uit de wagen van Pellenaars gestapt en heeft mij geholpen. Zij hebben mij naar de Roode Kruiswagen ge- bracht". De eetlust had Roks niet in de steek gelaten. En na de maaltijd stak hij een sigaret op. Voor hem was de Ronde van Italië afgelopen. „Ik denk. dat ik weer gauw op de fiets zal zitten als ik weer in Hol- land terug ben. Ik rijd voor mijn O v brood en dan mag je niet klein- Y zerig zijn. Iedere dag kan zoiets ge- beuren". A Hedenmorgen zou Marandi Thys Roks op de sneltrein naar Milaan zetten. De Gazetto dello Sport zou r proberen met de KLM-vertegen- woordiger in Milaan in contact te komen, teneinde een plaatsje voor Roks in het vliegtuig te reserveren. dat nog hedenavond op Schiphol aankomt. „Nog vier man over, ik mag geen man meer verliezen", mompelde A Pellenaars. Sonnet, troostte de baas A met te zeggen, dat de Zwitsers het <j> vorig jaar ook met vier man in Y Milaan zyn aangekomen. X nodig hebben, veel vergde. Met 2 min. c. voorsprong op De Santi. een der mannen van Bottecchia, de ploeg, welke hoge aspiraties in deze etappe bleek te hebben, en 5 min. 20 sec. op het peloton, aangevoerd door Defilippis. Aan dc an dere kant van de berg scheen eventjes de zon. maar bij de afdaling viel het water plotseling weer met bakken uit de grijze wolkenmassa. Thys Roks ten val. De scherpe afdalingen, het gladde wegdek, de stenen muurtjes bij de tal rijke bruggen stelden de hoogste eisen de stuurkunst der renners en alleen de roekelozen waren vooraan te vinden in de pijlsnelle vaart naar het dal. Er gens achteraan in het honderden meters lange lint maakte Thys Roks plotseling een buiteling. Een scherp keitje was in zyn voorband gedrongen, alle lucht ont snapte met een klap. Door de grote snel heid. waarmede de Brabander reed. maakte hij een lelyke val. Een voorlopig medisch onderzoek wees uit, dat hij een dijbeenspier had gescheurd, een weef selblessure aan de schouder had opge lopen en schaafwonden aan armen en benen. Men vreesde aanvankelijk ook voor beenbreuk, maar gelukkig bleek deze vrees denkbeeldig te zijn. De andere vier Nederlandse renners vernamen pas bij de aankomst van het harde lot, dat hun vijfde landgenoot had getroffen. Want de strijd vooraan was met verbetenheid voortgezet en slechts weinigen hadden van de val van Thys Roks iets bemerkt. Nieuwe moeilijkheden. Allerongelukkigst had men de plek •an de ravitaillering gekozen. Het plaatsj% Mercato Saraceno <118 km. van Florence) lag aan de voet van de derde berg. de Passo Perticara op 750 meter hoogte. Aan het einde van het dorp draaide de weg met een verschrikkelijke steile klim. omhoog. Het asfaltwegdek was verdwenen, een zandweg, bedekt met los grint, smal en met korte boch ten. leidde de renners in vervaarlijke draaiingen, naar boven. Niet ten on rechte hadden de organisatoren de vol gers bevolen hier vóór de renners te rijden, want grote stofwolken werden opgejaagd en verborgen het woeste landschap achter een goor gordijn. Twintig kilometers worstelden de ren ners over deze nauwlijks begaanbare weg. welke de beruchte weggedeelten bij de Casa Deserte van de Izoard in her innering riep. Lorono, die in de koele temperatuur veel van zijn krachten had gevergd. teruggevallen. Fornara kwam als eerste boven, op 15 sec. ge volgd door Volpi en op 1 min. 5 sec. door een groep, aangevoerd door Coppi, Koblet. Bartali en Clerici. In dc afda ling won Fornara, de kopman van Bot tecchia. nog meer terrein, maar een groep, waarin alle azen en ook Voor- ting en Wagtmans zaten, deed zich in een grimmig gevecht van 15 man tegen één gelden met het vaste voornemen, dat de winst van Fornara in ieder geval tot een minimum moest worden terugge bracht. Maar in de verte lag dreigend de rots van het republiekje San Marino. Niet over een brede asfaltweg zouden dc rijders het miniatuur staatje berei ken. maar via een smal tussenweggetje met bochten, waarin het losse grint we derom een verraderlijke aanslag op de banden pleegde. De talrijke toeschou wers, die het tertiaire weggetje om zoomden. tilden de renners 5, 10 meter naar boven, met het resultaat, dat de lijst van boeten, toch al royaal door de missarissen uitgedeeld, sterk aan groeide. Grimmig zag de 500 meter hoge rots van San Marino op dit wondergrote nest van wriemelende mensen toe. De reserves, nog in de longen aanwe zig, werden uitgezogen, met stralen liep het zweet van de gezichten, maar het grijze stof vormde op vele lichaamsdelen onmiddellijk een dikke beschermende laag. Het was op dit weggedeelte, dat Gerrit Voorting een lekke band kreeg, maar slechts enkele seconden duurde het oponthoud, want Pellenaars met zyn wagen had hem op de voet gevolgd. For nara passeerde de vliegende controle bij San Marino men kwam niet door het stadje zelf heen met 3 min. 40 sec. voorsprong op een groep van 15 man. Toen volgde de afdaling, tien kilometer naar Rimini aan de Adriatische Zee en toen nog 20 km. langs de kustweg naar de finish. Fornara werd op zijn rush in gehaald door Barozzi en Giudici. die de sprint van het drietal won, en achter hen joeg de van 15 tot 28 man uitgebreide groep op zo'n onbarmhartige wijze ach ter Fornara en zijn twee metgezellen aan, dat het verschil bij aankomst te Cesenatico slechts 12 sec. bedroeg. De zware etappe over 211 km. had geen winst voor Coppi gebracht Omrmgd door al zijn rivalen kwam hij door de finish en mismoedig stapte hy van zijn fiets. Behalve Thys Roks behoorden ook de Belg Ward Peeters en de Duitser Pfan- nenmüller tot de uitvallers, zodat na tien etappes nog 83 renners in de Giro zijn overgebleven. Het percentage uitvallers is gestegen tot bijna 22 procent. Klassementen. De tiende etappe van Florence Cesenatico over een afstand van 211 km. is gewonnen door de Italiaan Giudici ir 6 uur 15 min. 25 sec. Het klassement luidde verder: 2. Ba- rezzi z. t.; 3. Fornara z. t.; 4. Monti 6.15.37; 5. Zampini. 6. Schaer, 7. Cou- vreur, 8. Martini, 9. Barducci. 10. Con- terno. 11. Pilippi. 12. Magni. 13. Defilip pis. 14. Coletto. 15. Bartali. 16. Nencini. 17. Astrua, 18. Giannesschi, 19. Medri. 20. Impanis. 30. Gerrit Voorting, 31. Wagxmans allen z. t.: 33. Van Est 6.17.45; 45. Van Breenen 6.24.36. Het algemeen klassement luidt: 1. Cle rici 62.31.26; 2. Gerrit Voorting 62.43.13: 3. AssireUi 62.45.09; 4. Minardi 63.01.07; 5. Schaer 63.02.08: 6. Conterno; 7. Magni; 8. Koblet; 9. Defilippis; 10. Fornara; 11. Astrua; 12. Nencini; 13. Pellegrini; 14. Coppi; 15. Albani; 16. Impanis; 17. Ba rozzi; 18. Coletto; .19. Giudici; 20. Gis- mondi; 21. Wagtmans 63.12.41; 22. Bar tali 63.14.16; 38. Van Est 63.23.56; 69. Van Breenen 63.51.14. We krygen weer een Leidse Sport week! Dat heeft de neer J. C. F. Coere. voorzitter van de Leidse Sportraad, gis teravond medegedeeld op een ir. de Turk gehouden Sportcontactavond. waar afgevaardigden van veie Leidse sport verenigingen bijeen waren. De heer Coers memoreerde in zijn openingswoord het bescheiden begin drie jaar geicdc-n van de sporteontactavonden en dealde dan mede. dat de ideeën voor I cle samenstelling van de Leidse Sport- ïv.eek weer zijn voortgekomen uit de i boezem van de Sportraad, terwijl spr. liever zag. dat de verenigingen in een volgend jaar zelf eens met plannen kwamen. De Snortraad zal dit jaar worden ge houden van 12—19 Juni. De opening vindt ditmaal plaats op Zaterdagavond in plaats van, zoals vroeger, op Vrijdag avond. Des avonds te 7 uur zal het sportdefilé weer vertrekken vanaf het terrein Zoeterwoudsesingel om langs H. Rijndijk, Levendaal. Korevaarstr., Bree- straat. Kort Rapenburg. Princesselcade, Morsstraat en Morsweg. Rijnzichtbrug. Haagweg en Da Costastraat naar het LFC-terrein te trekken, waar te 8 uur demonstraties lange mat, gewichtheffen, judo, boksen en schennen zullen worden gehouden. De R-K. Harmonie en enkele drumbands zullen het sportdefilé op luisteren. Op Maandag-, Dinsdag-. Woensdag- en Donderdagavond zullen wederom demon straties worden gehouden van volleybal. Ijudo. zevenhandbal, gymnastiek en schermen. Op Woensdagavond zal in de Leidse l Hout wanneer betrokkenen daarvoor te vinden zijn weer een voetbalwed strijd GemeenteraadPers worden ge houden. waarvan de baten zullen worden afgedragen aan de Leidse Mytilschool. De wedstrijd zal 2 x 20 minuten duren en omlijst worden door athletiekwed- strijden van de Leidse Athletiek Com missie. De drumband van KNG ïal de2e avond opluisteren. De Sportweek zal worden besloten met een zeer interessant zwemprogram- ma op Zaterdagavond in de Zijl voor dames en heren. De nationale trainings- ploegen van de KNZB zullen aan deze wedstrijden deelnemen, zodat het een belangwekkend zwemevenement voor geheel Nederland zal worden. Ook zal er een polowedstrijd gespeeld worden tussen de nationale trainingsploeg en een Leids zevental, terwijl ook een demonstratie schoonspringen zal gege ven worden door de Nederlandse kam pioenen. Over dit programma werd in de pauze van deze bijeenkomst van gedach ten gewisseld, naar aanleiding waarvan er nog enkele vragen over gesteld wer den. De avond werd verder aangevuld met een inleiding van drs. K. Rysdorp, ge meentelijk inspecteur van het onderwys en de lich. opvoeding te Den Haag, over „Schoolprestatie - sportprestatie" en de vertoning van enkele sportfilms. VOETBAL HKAVV WINT BEKER. Ter gelegenheid van het jubileumtour- nooi, uitgeschreven door Tonegido te Voorburg, is RKAW als winnaar uit de strijd te voorschijn gekomen na een spannende wedstrijd tegen Wilhelmus; 21. RKAW kwam daardoor in bezit van een grote beker. De eindstand was: 1. RKAW, 2. Voorburg, 3. Tonegido, 4. Wilhelmus. HUTSPOTTOURNOOI UVS. Voor de morgenavond te spelen tinale om de Zilveren Hutspot zijn de elftallen van Xerxes en ZFC als volgt samen gesteld: Xerxes: doel: Vermeer: achter: v. d. Valk. Visser: midden: Damen. Everse. Kampers; voor: Willems. Middooldorp. Kentie. Rijshouwer. Molyn ZFC: doel: Plekker; achter: Kalman. Zijlstra: midden: Smit. Kabel. Rama kers; voor: Cornelisse. Claassen, Drie huis, v. d. Horst, De Graaf. Door onvolledigheid heeft Leiden in het jaarlijks voetbaltournooi voor ge- meentepersoneel te Amersfoort het ook nu niet tot de prijswinnaars kunnen brengen en eindigde op de 4e plaats. De uitslagen waren: DelftVlaardin- gen 31; EmmenLeiden 21; Delft Amersfoort 0—8; VlaardingenLeiden 1—1; EmmenAmersfoort 0—0; Delft Leiden 16; VlaardingenEmmen 2—0; LeidenAmersfoort 01; Delft—Emmen 12: VlaardingenAmersfoort 11. 1. Amersfoort 6 pnt.; 2. Emmen 5 pnt.; 3. Vlaardingen 4 pnt.; 4. Leiden 3 pnt.; 5. Delft 2 pnt. LAWNTENNIS Zl'IDWIJCK ORGANISEERT TOURNOOI VOOR R.K. R.K. TENNISCLUBS. Op Tweede Pinksterdag zal in liet sportpark „Stevenahof" aan de Maaldrift te Wassenaar een tournooi worden ge houden. waaraan door da volgende R.K. tennisclubs wordt deelgenomen: DOSH iRotterdam!. Excelsior (Rijswijk). Wil helmus (Voorburg) en Zuidwijck (Was senaar). Dit is de eerste ontmoeting tus sen R.K. Tennisclubs in het westen des lands. Elke club zal deelnemen met twee ge mengde dubbels en de winnaars in dit tournooi worden voor een jaar houder van een wisselbeker, die men de „Van der Klaauw-wisselbeker" heeft genoemd omdat het initiatief tot dit tournooi van de voorzitter van de tennisafdeling van Zuidwyck is uitgegaan. Een dergelijk tournooi zal voortaan ieder jaar worden gehouden en om definitief eigenaar van de beker te worden moet eenzelfde club hem driemaal achter elkaar of vijfmaal in totaal winnen. De wedstrijden beginnen om 12.30 uur en duren de gehele middag. Belangstel lenden zijn van harte welkom. MOTORSPORT Terwijl hij bezig was het TT-circuit op het eiland Man te verkennen is de Australische rijder Laurence Boulter te gen een stilstaande wagen opgebotst en op slag gedood. Boulter reed hoogstens 50 kilometer per uur toen hij zich even omkeerde om een teken te geven aan zyn landgenoot Ken Kavanagh, die hem op korte afstand volgde. De noodlottige botsing was er het gevolg van. ATHLETIEK Op sobere, doch enthousiaste wijze is jl. Zondag het 23-jarig bestaan van de KAV de Bataven gevierd. Om 9 uur verzamelden zich ongeveer 60 leden van de Bataven ln de kapel van de Voorzienigheid aan de Hoge- woerd. De H. Mis werd opgedragen door pater Raymond Sasse van Ysselt, O.F.M. daar Rector L. P. M. Vester wegens uit- stedigheid plotseling was verhinderd. In zijn predicatie wees Pater Raymond op het feit, dat .we voor onze atletiekver eniging gaarne getuigen en hiervoor spoedig in vuur en vlam staan. Uitgaan de van het Evangelie van deze Zondag wees de pater er op, dat wij. evenzeer als we dat voor onze vereniging doen, ook voor de Kerk en het Geloof in vuur en vlam moeten staan en in het dagelijks leven ook werkelijk hiervan moeten ge tuigen door woord en daad. Net zo goed als we voor onze vereniging uitkomen en deze verdedigen omwille van een tijdelijk doel. zo moeten we nog veel meer uitkomen voor ons katholiek zijn. Helaas schamen velen zich hiervoor en durven niet op het juiste moment hun overtuiging uit te dragen. Laten we in de toekomst proberen een goed lid te zijn van de katholieke kerk. zo zei spr. Laten wij ons voortdurend hierin oefe nen. Bij een athletiekwedstrijd is er één, die de prijs kan halen, bij de wed strijd voor de eeuwigheid kunnen we allen die grote prijs behalen. Tijdens deze H. Mis ontvingen allen de H. Communie. Vervolgens begaf het ge zelschap zich naar de zaal van de heer W. F. van Wijk, waar enkele dames de tafels hadden gereed gemaakt voor het ontbijt Na de versterking van de in- DE OLYMPISCHE DAG. Op het program van de Olympische Dag op 13 Juni staat, zoals reeds ge meld. wat wielrennen betreft een, klas- sementswedstrijd over 8 kilometer, met 8 klassementen, telkens na 1 kilometer Hieraan zullen 26 renners deelnemen, bij wie twee buitenlanders, t.w. de Zweed Lagerlöff en de Duitser Schild. Tot de Nederlandse deelnemers beho ren om. Bontekoe (Den Haag). Vrees wijk (Alphen a. d. Rijn), Kooymans (Den Haag), Jun (Amsterdam) en F. Mahn (Amsterdam). Al met al een sterk gezelschap, dat voor een spannende race zal kunnen zorg dragen. wendige mens. nam de voorzitter, dc heer P. L. J. v. d. Geest, het woord. Hij wees er op. dat het bestuur van mening is. dat de jaarlykse viering van het be- staansfeest van belang is. Deze vierin gen zyn alleen voor de leden. maar. zo zeide hij. over 2 jaar staan we voor het feit. dat de Bataven 25 jaar bestaan en dan zullen we naar buiten moeten op treden. Op het ogenblik is er weer een periode van bloei aangebroken, al gaat het een beetje te traag. In de komende 2 jaar zal het sprinterstempo moeten worden ingezet om dan op waardige wijze het 25-jarig bestaan te vieren. Hierna werd er een trainingspak verloot tussen diegenen, die alle indoortrainin- gen in de afgelopen winter hadden bij gewoond. P. Remundt was de gelukkige De overigen, mej. C. Ober en de heren N. Albers. Th. Rijsdam. P. Stikkelman en J. G. Hockx kregen allen een gratis reis naar Zeist. Vervolgens werd de ko mende autobustocht naar Zeist bespro ken. Ongeveer 40 leden gaven zich hier voor op. Het vertrouwen is gewettigd, dat dit inderdaad een prachtige dag zal worden. Nadat nog gesproken was over de rijwielbedevaart naar Haastrecht en over de komende wedstrijden, werd er een hersengymnastiekwedstryd gehouden tussen een dames- en herenploeg. De heren wonnen deze wedstrijd. De trainer, de heer H. Brabers, sprak nog een kort woord, waarin hij vooral wees op het feit, dat de aanwijzingen op de training premies moeten worden ge volgd en verzocht alle leden hard mede te werken om op het athletiekveld een goed figuur te slaan. Na een kort slotwoord van de heer P. L. J. v. d. Geest, gingen allen vol daan huiswaarts. ZATOPEK NOG NIET TEVREDEN. Op verzoek van Zatopek heeft het bé* stuur van de Racing Club Brussel de 5000 meter handicap, welke op het pro gram voor de wedstrijden van heden stond, vervangen door een 10.000 meter handicap. Zatopek wil namelijk een poging wa gen om het wereldrecord op deze af stand. waarvan hij houder is met 29 min. 1.6 sec., te verbeteren. Het eerste tournooi waaraan Aljechin als wereldkampioen deelneemt is da' van San Remo 1930. En deze wedstrijd wordt wel het grootste succes van heel Aljechin's sehaakearrièrc. Behalve Capa- blanca. Euwe en Laskcr bevinden de toenmaals sterkste meesters zich onder de deelnemers. Alleen Spielmann en Bo- goljubow weten tegen de geweldenaar remise te maken, dc overige 13 partijen wint Aljechin en eindigt met 14 uit 15 als onbetwist overwinnaar. 31-$ punt boven no. 2 Nimzowitsch' En niet alleen dat hy by na alle pai- tijen wint. maar in geen enkele heeft hij ook maar enige moeilijkheid onder vonden En het volgend jaar herhaalt zich dit bewijs van zyn superioriteit over zyn tydgenoten in Veldes, waar de wereldkampioen met 20}/2 uit 26 (zonder verlieepartij 5^j P- voorsprong op no 2) als overwinnaar eindigt. Bij deze gelegenheid heeft Nimzo witsch gezegd: „Het is ongelooflijk, een paar jaar geleden waren wij zo ongeveer van eenzelfde klasse als Aljechin, maar nu behandelt hij ons, alsof we knoeiers zijn". De arme Nimzowitsch moest het dan ook wel heel erg ontgelden. In San Remo werd hij verslagen met eigen wa penen. n l. de Blokkade en in Veldes was het in 19 zetten afgelopen, terwijl de partU eigenlijk reeds na de 10e zet beslist was. Een fragment uit de San Remo partij: i i Z 5 4, M Mi A 3 POSTDUIVEN LPC afd. Jeugdgroep. Wedvlucht vanaf Weert, afstand pl.m. 132 km. Uit slag: B. Strijk 1; I. Bekema 2. 4; J. Be kering 3; W Rijsdam 5; R. Jansen 6. 10: E. Althuis 7; J. Filippo 8, 9. 12. 13. „'t Centrum" (Alphen). Wedvluchtj anaf Corbeil (Fr afstand 422 km. Ge-1 lost 6.05 uur met W.N.W. wind met hevige regen. Dit slechte weer is onge twijfeld oorzaak geworden, dat lang niet alle duiven de thuishaven hebben kun nen terugvinden. Aankomst eerste 13.13, laatste 16.5. Uitslag: H. J. v. d. Heuvel 1. 13; A. Th. Joha 2. 4. 8. 10, 11; T. Dom burg 3, 9, 16; G. J. R. Dool 6, 14; A. Vernes 7. 12. 17. Atphcnse Vriendenclub. Concours- vlucht vanaf Roosendaal, afstand 67 km., gelost om 13.30 uur met Z.W. wind, aan komst eerste 2.28.36. laatste 2.36.4. Uit slag: L. Starreveld 1; J. Rooda 2. 6: Jac. Verkade 3, 5; D. Verkade 4; Th. Godt- help 7; M. Bijsterveld 8; H. P. de Wit 9; G. v. d. Ham 10. Juniorenafdeling, eerste 2.27.36. laatste 2.51.10. Uitslag: B. van Leeuwen 1, 7. 9: W. Groeneveld 2. 5; A. Blom 3. 4; J. Spierenburg 6, 10; A. Groenen dijk 8. Kring Leiden en Omatreken. Wed vlucht met oude duiven gehouden van uit St. Quentin. In concours 304 duiven, gelost te 10.30 uur met N.W. wind; aan komst eerste 14.47 uur, snelheid 1100 m. p. m., laatste 865 m. p. m. Uitslag: P. C. Baartman 1. Lisse; G. v. Snippenberg 2, Lisse; J. Boekkooi 3. 42. 49. 56, Leiden; J. Heemskerk. 4. Katwijk; F. Breedijk 5, 31, 36. 41. Leiden; C. v. d. Zwart 6. 15. Sassenheim; W. Nagtegaal 7. 43. 47. 58, Leiden; J. Plug 8. Noordwyk; J. Tjeb- bes 9, Katwijk; C. v. d. Zwart 10, 38. Sassenheim. Wassenaarse Vriendenclub. Wed vlucht met oude duiven vanuit Corbeil. afstand 416 km., gelost ie 6.05 uur met Westenwind; aankomst eerste 12.55.31. Uitslag: G. J. v. d. Ham 1. 7; A. van Helmond 2; L. Ruygrok 3; C. Parlevliët 4; J. Groeneveld 5; BrederodeDe Kleine 6. De Witpen (N'leuwveen). Wed vlucht vanaf Corbeil, afstand 430 km-, gelost om 6.05 uur met overwegend Wes tenwind. aankomst eerste 13.32 uur. snel heid 960 m. p. m. Uitslag: J. C. de Groot 1; C. v. Leeuwen 2. 10; Byl-Spring in 't Veld 3. 5. 9. 11, 13; J. v. Leeuwen 4; Mevr. RooversAbels 6; J. Hoogervorst 7: G. Oskam 8. 12. ABCDEFGH Wit (Aljechin) heeft, na het centrum, ook de damevleugel vastgelegd en zal nu op de C-lijn gaan aanvallen. Nimzo witsch kan slechts afwachten, verde digen. 20. Tfl—cl, Tf8c8; 21. Tel—c2, DH—c8; 22. Tal—cl. Ta8—b8 (om op Lat met b6b5 te kunnen pareren) 23. DdJe3, Tc8—c7; 24. Tc2—c3, De8—d7; '25. Tel—c2. Kg8—18; 26. De3cl (Een algemene regel, hier toegepast, luidt: in een aanvalsketen. moet dc sterkste figuur het laatste lid vormen!). 26Tb8c8; 27. Lb5—al. b6—b5 'gedwongen omdat anders b4—b5 volgt) 28. La4xb5. Kf8c8; 29. Lb5—a4. Ke8— d8 (dank zij het pionoffer b6b5 kon de koning nog net naderen Maar nu wordt Nimzowitsch geconfronteerd met de do delijke dreiging van het door hemzelf ontworpen systeem van de blokkade en tempod wang!30. h2—h4' Nu moet zwart spelen, maar wat? Hij zette Dd7 e8 maar gaf reeds op. eer wit's antwoord 31 b4b5 op 't bord was utigevoerd. Verrassend was bijv. het slot van Aljechin's party tegen Flohr in Veldes Het was deze stelling, waarin wit (Alje chin) er met één zet een einde aan maakte: „De hijnklievera" (Leiderdorp). Wedvlucht met oude duiven op Corbeil, afstand 420 km., gelost om 6 uur 5 min., met kalme Westenwind. De' verliezen waren gering, aankomst eerste 12.53.39. snelheid 1025 95 m. p. m„ laatste 863.08 m. p. m Uitslag: A. Rooda 1, 8; D. Zwaan 2; M; Jongeleen 3, 5. 6; A. Jans sen 4; Fr. Hoogervorst 7; A. G. A. Rijs- bergen 9: H. en J. v. Alphen 10 HAMEA Zonnefilter voorkomt zonnebrand. Flaconf1;25 (Advertentie) 12) Er bleef voor hem enige verden king op haar rusten. Sommige feiten had zij niet weg kunnen praten. Eri ze voelde zich zelf ook niet safe. Dat was hem verschillende malen duide lijk gebleken. De plotselinge wyze waarop ze afscheid genomen had, beviel hem ook niet. Was zij bevreesd om bij een verder verhoor door de mand te vallen of was haar veront waardiging echt? Als zijn laatste veronderstelling juist was cn zij ging zich bij de "kapi tein beklagen over zijn tweede stuur man, kon hij nog wel eens een lelij ke pijp roken. Als Michael Jones er achter kwam, dat hij tegen zijn uit drukkelijke bevelen in, zich toch ver der met de zaak bemoeid had, zwaai de er wat. Hij liet deze gedachte echter los met de grimmige vast stelling van het feit, dat hij daar nu toch niets rncer aan kon veranderen. Hij nipte even aan zyn glas en dacht na. Zoals de zaak er thans voor stond, waren -zowel Tequita O'Con- nell als miss Lucia Marino enigszins verdacht. Het kon zijn, dat Tequita haar man tijdens die hooglopende ruzie vermoord had; het kon ook zijn dat zij onschuldig was en dat de fimster de man om een of andere op het moment onnaspeurlijke reden vermoord had. Er bleef echter ook nog een mogelijkheid, dat beide vrouwen onschuldig waren en dat er een andere nog niet verdachte persoon rondliep, die de geweld daad gepleegd had. De zaak begon hem steeds meer te interesseren. Hij was er verzekerd van, dat er nog meer over deze zaak te ontdekken viel. Als alleen de ka pitein hem maar toestemming wilde geven Op zyn horloge kykend zag hij, dat het weer tijd werd om zijn werk te hervatten. Hoewel aan geen vaste tijden gebonden, was het zijn ge woonte om regelmatig in de stuur hut of kaartenkamer te verschijnen en te zien of iemand hem nodig had. Hy wandelde via het promenadedek naar de brug. Op het promenadedek werd hij aangeklampt door mrs Woodstock. „Wat een heerlijk weer. vind je niet, Gordon?" „Inderdaad", zei Gordon met een glimlach. „Voor deze tijd van het jaar is dat werke lijk een uitzondering." „Je vindt het toch niet vervelend, dat ik je bij je voornaam noem? Op mijn ongevaarlijke leeftijd mag ik me dat wel permitteren, dunkt mij", Gordon lachte nu hardop. Ze was kostelijk. „Natuurlijk mag u dat gerust doen, mrs Woodstock. Laat u dat beroep op uw leeftijd maar gerust achter wege. Niemand geeft u zeventig." „Vleier," antwoordde ze. „Daar meen je niets van". „Natuurlijk wel, mrs Woodstock. Ik...." Ze wuifde met haar hand zijn protesten weg. „Ik weet het wel, jongen, ik weet het wel. Ze hebben me dat zo vaak gezegd, maar op mijn leeftijd geloof je zoiets niet meer. Hoe is het overigens met de patiënt?" „Met de patiënt?" vroeg Gordon. „Ach ja, natuurlijk, u bedoelt mr. O'ConnelI. De omstandigheden in.." .acht genomen redelijk wel" vul de zij zyn zin aan. „Luister eens, Gordon, ik geloof niet, dat hij nog leeft. Hij is dood. Heb ik gelijk of niet?" „Maar mrs Woodstock. „Ja, ik weet het wel. Jij mag na tuurlijk ook niets zeggen. Hoewel je niet bang hoeft te zijn, dat ik uit de school klap. Het is alleen maar oude- dnmos-niouwiiuoriehpid. beerijp je?" „Gelooft u me nu, mrs Woodstock. Er is niets bijzonders aan de hand. Dat incident van gisteravond is vre selijk opgeblazen en overdreven. De passagiers moesten verstandiger zijn en er niet meer over spreken. Nie mand wordt daar beter van en de stemming aan boord lijdt er onder. Dat is het enige gevolg." Zuchtend schudde mrs Woodstock haar hoofd. „Dc dacht, dat ik in jouw een vriend gevonden had", zei ze quasi-bedroefd. „Maar het blijkt, dat je al net zo bent als de anderen". Gordon lachte vrolijk om de komi sche oude dame, die er slag van had aller harten voor zich in te nemen. In een kameraadschappelijk gebaar stak mrs Woodstock haar arm door die van Gordon. „Neem me het maar niet kwalijk, jongen", zei ze glim lachend. „Ik ben nu eenmaal een beetje excentriek. Vertel me eens, hoe vond je het meisje, dat ik gis teren bij je introduceerde? Is zij niet charmant?" „Dat is ze zeker", vertelde Gordon met zoveel vuur, dat de oudere da me hem met een plagende glimlach aankeek. Gordon bloosde licht. „Nu ja, ik bedoel, ze is heel anders dan de anderen die je gewoonlijk hier aan boord ontmoet". Mrs Woodstock mankte haar arrr los uit de zyne. „Ik hoor het alweer", zei ze. ter- ze haar blikken tdn hemel richtte. „Alle mannen menen, dat alle vrou wen hetzelfde zyn, totdat ze op een goede dag opeens een meisje ont moeten, die „heel anders" is. En danZe voleindde haar zin niet maar keek Gordon veelbetekenend aan. „En nu aan je werk, kwajon gen. Het is tijd dat je eens iets gaat presteren." „Ik heb helemaal geen haast", zei Gordon,„maar ja, als u het my be veelt, dan moet ik wei. Tot ziens mrs Woodstock." Hy verdween in de kaartenkamer. Glimlachend staarde mrs Woodstock hem na. „Aardige jongen", prevelde ze in gedachten. „Een héél aardige jongen". Dc „aardige jongen" stond intus sen in de kaartenkamer met de ka pitein te praten. Michael Jones was nog steeds stug en ontevreden. Het geen hij op zijn vraag „Hoe is de stemming aan boord onder de pas sagiers" als antwoord te horen kreeg verbeterde die stemming niet. „Men gelooft het dus niet", gromde hy. „Vervelende kletsers". „Ik heb maar twee passagiers gesproken", merkte Gordon nog op. „Maar alle twee geloofden ze niet, dat mr. O'ConrmH alleen maar wmvnnd we*" „c,n wc Kunnen ze daarvan mei overtuigen. Ik kan ze moeilijk met een lijk confronteren en dan bewe ren, dat die man nog springlevend is". Nijdig ijsbeerde hij de hut rond. „Enfin" zei hy tenslotte. „We kun nen er verder niets aan veranderen. Over een paar dagen zullen die praatjes wel verstomd zijn en is iedereen het voorval vergeten". Na deze hoop uitgesproken te heb ben verliet hij de kaartenkamer om zich naar de stuurhut te begeven, Gordon in gedachten verzonken la tend. HOOFDSTUK III In een dichte duisternis gleed de „Mary Ellen" door het water van de Atlantische Oceaan. Alles op het schip was in diepe rust en alleen de scheeps- en brandwacht deden hun ronden, terwijl in de stuurhut en in de machinekamer een deel der be manning zyn plicht deed. Een dood se stilte heerste op het schip. Het monotone gestamp der machines drong slechts gedempt door in pas- sagiersverblijven. In de gangen langs dc- hutten brandden op regelmatige afstanden kleine lampen, die slechte een soaarzaam licht verspreidden. (Word) vervoltfd)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7