Ook Staf bromt op Dürst Britt „Binnenkort mogelijk verkorting van de militaire dienstplicht" De leeuw en de merel Een gouden huwelijk met gouden herinneringen Vuil boezemwater in „Delfland" 1 JUNI: de lang verwachte datum V eroordelingen en vrijspraken Loesje kreeg tot nu toe twee ton Koninklijk bezoek aan Rotterdam De jongste toeschouwertjes zorgden voor onprotocolaire verrassingen DINSDAG 1 JUNI 1954 3E LEIDSE COURAfV. TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Karakteristiek voor het bezoek aan Rotterdam was voorts de spontane begroetingen, die de Koningin dwars door nauwgezet onderhouden proto cols van de jongsten harer onderda nen in ontvangst mocht nemen. Het begon al bij de aankomst van de koningin in de morgenuren aan de Hoofdweg. Voordat de burgemees ter kans had gekregen zijn welkomst woord uit te spreken, klonk een hel der kinderstemmetje op in de stilte, die ontstaan was nadat de koningin de auto verlaten had: „Leve de Ko ningin!" Toen de Koningin, na de noodza kelijke toespraken, de juichende om geving van de Ahoyhallen te om streeks, tien uur bereikte, wachtte haar daar wederom een niet op het programma vermelde verrassing want nadat Hare Majesteit enkele stand bezichtigde 'had, wrong de drie jarige Peter zijn hand plotseling los uit die van zijn moeder, stapte naar voren en bood de Koningin een bloem aan, die hij de gehele tijd ste vig in zijn knuistje had gehouden. De morgenuren bracht de koningin door in de Ahoyhallen en des mid dags wachtte haar een overladen pro gramma, dat haar achtereenvolgens naar een havenvakschool, de Kamer van Koophandel, het nieuwe Stads- timmerhuis, en een complex nieuw bouw in het voormalige Hillegers- berg voerde. Tegen half vijf nam de koningin afscheid van de havenstad om zich per auto weer naar Soestdijk te be geven. De minister van Oorlog, ir. C. Staf, lieeft geantwoord op schriftelijke vragen van het Twede Kamerlid de heer Visch over uitlatingen van de generaal-majoor b.d. H. J. J. W. Dürst Britt op een bijeenkomst van het Ve teranen Legioen Nederland te Am sterdam. Het is juist, aldus de minister, dat de gepensionneerde generaal-majoor H. J. J. W. Duurst Britt op 21 Mei op een propagandabijeenkomst te Amsterdam van het Veteranen Le gioen Nederland een redevoering heeft gehouden; de in de pers ge publiceerde tekst is echter geen let terlijke weergave van de gebezigde bewoordingen. De strekking van hetgeen is zegd, acht de minister niettemin ook voor een gepensionneerde opperoffi- cier ongepast en in strijd met de geest, welke uit het reglement be treffende de krijgstucht spreekt. Hij heeft genoemde opperofficier zijn ontstemming over het door -hem ge sprokene kenbaar gemaakt en hem tevens medegedeeld, het te betreu ren, dat een gepensionneerde opper officier meent in strijd met de geest van het reglement betreffende Regering antwoordt Romme Beraad gaande met de N.A.V.O.-organen De minister-president heeft mede namens de minister van Oorlog en Marine, schriftelijk geantwoord op vragen vahl het lid van de Tweede Kamer de heer Romme over een mo gelijke verkorting van de militaire dienstplicht. De minister-president heeft geant woord, dat het hem bekend is dat de Belgische regering de duur van de eerste oefening terugbrengt tot 18 maanden, na hiervan mededeling te hebben gedaan aan de NAVO-bevel- hebber in Europa, in verband met de gevolgen ten aanzien van de parate sterkte der aan deze bevelhebber toegewezen eenheden. Hoe doet België 't? De minister-president is nog niet op de hoogte gesteld van de maat regelen, welke de Belgische rege ring aan deze verkorting verbindt de krijgstucht te kunnen handelen, om de overeengekomen parate sterk- Het zou de illustratie van een fa bel kunnen zijn: de merel, die uitein delijk zijn toevlucht bij de (houten) leeuw zoekt. Verjaagd uit het plant soen en uit de tuinen in de omge ving heeft een merelpaar onderdak gevonden in een portiek voor het pand aan Plantsoen 43. Hoog in de portiek vóór de deur grijnst een leeu wenkop, daarop heeft het verjaagde vogelpaar zijn nest gebouwd. Vijf welgevormde jongen vragen met ga pende snavel om steeds méér wor men. Vogelkenners beweren, dat het niet dikwijls voorkomt, dat merels bij een woning onderdak zoeken. (Foto: „De Leidse Courant"). te op peil te houden, noch omtrent eventuele voorstellen van de Belgi sche regering om een gewijzigde pa rate sterkte overeen te komen. Binnenkort. Zoals reeds- in de derde defensie nota werd medegedeeld, rpeent dé regering, dat op een nader te bepa^ len tijdstip tot enige verkorting van de tijd van de eerste oefening zal kunnen worden overgegaan. De regering pleegt met de NAVO- organen overleg omtrent een verkor ting van de tijd van de- eerste oefe ning en zal spoedig haar standpunt bepalen. IR. WITTE OVER WONINGBOUW In de Kompas-uitzending op 15 Ju ni a.s. om 18 uur wordt een gesprek uitgezonden tussen enkele jongeren van de Jongerenorganisatie in de K.V.P. met Minister Witte (Minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting), de heer F. v. d. Gun, secretaris van het Katholiek Instituut van volkshuisvesting en mej. Wennekers, verbonden aan de Woningbouwver eniging „Verbetering zij ons streven", „WATERMAN" 3 JUNI IN ROTTERDAM. Het s.s. „Waterman" dat Neder landse emigranten naar Zuid-Afrika heeft gebracht, vervoert-op de thuis reis ongeveer 525 verlofgangers en touristen van Walvisbaai en Kaap stad naar Europa, waar het schip de havens van Southampton en Rotter dam zal aandoen. De ontscheping der ruim 300 voor Rotterdam bestemde passagiers zal daar op Donderdag 3 Juni a.s. des morgens om acht uur aan de kade van de Koninklijk Rotterdamsche Lloyd een aanvang nemen. Zandwagen reed het trottoir op Een dode en twee gewonden Een zandauto, bestuurd door de achttienjarige F. van W. uit Leiden, is gistermiddag om tien voor een, vermoedelijk doordat de remleiding defect was, op de hoek van de Moer- weg en de Melis Stokelaan in Den Haag op het fietspad en het trottoir terecht gekomen. Drie personen wer den aangereden, van wie een om het leven kwam en twee gewond wer den. De chauffeur, die op de Melis Sto kelaan reed, wilde voor het kruispunt vaart minderen, maar de remmen weigerden. Op het fietspad langs de Moerweg reden twee fietsers, de 38- jarige C. A. A. van der V. uit de Zij- pendalstraat en de 33-jarige G. M. R. uit de Aagje Dekenlaan in Den Haag. Eén van de fietsers stopte toen de auto het fietspad opreed. De ander reed rechtsaf het fietspad van de Melis Stokelaan op. De auto raakte eerst de een, toen de ander, reed daarna van het fietspad het trottoir cp en greep de 71-jarige voetganger C. J. M. uit Utrecht. Daarna kwam de wagen terug op de rijbaan. De voetganger werd zwaar gewond naar het Zuidwal ziekenhuis ver voerd, waar hij enkele uren later is cverleden. Van der V. kreeg inwen dige kneuzingen, R. een linkeronder- beenfractuur. De muren getuigen Van een getrouwd^ dochter horen wij het: vader en moeder 50 jaar ge trouwd. 2 Juni gaan de bruidsdagen in en 15 Juni is het grote feest. In de Schutterstraat 26 vinden wij het gelukkige echtpaar Tegelaar Ouwerkerk: beiden vol vitaliteit, stralend van levenslust, beiden met een levendige belangstelling voor alles wat om hen heen is, op de eerste plaats voor de acht kinderen (alle acht gehuwd) en overigens beiden met een hartstocht voor jokeren, een spel. dat avond na avond met wisse land succes gespeeld wordt. „Niet om geld", zegt de man, „al zou ik het winnen, het geld zou ik toch niet krijgen". De echtgenoot J. Tegelaar (72 jaar) 'heeft nog meer hobby's. Hij is tuk op vissen en met ingang van vandaag, 1 Juni, de opening van het visseizoen, kan men hem weer geregeld met de hengel langs de waterkant zien, vis send op voorn, blei en brasem. Hij is een nuttig lid van de visclub „De Forel". Mevr. Tegelaar (73 jaar) weet niet zo gauw te vertellen wat naast kaar ten nog meer liefhebberijen van haar zijn. Zij gaat graag iedere Donder dag naar de sociëteit voor R.K. ouden van dagen van de Hartebrug. -En dan breit zij veel; broekjes, jasjes, mutsjes etc. voor haar 16 kleinkin deren. Aan de muur 'hangt nog een bewijs van een andere ingrijpender belangstelling van de echtgenoot: een diploma 'bij het.25-jarig lidmaat schap van de Katholieke Arbeiders Beweging. Er naast hangt een oor konde uitgereikt bij de intronisatie van het 'beeld van het H. Hart, onder Wiens zegenende bescherming dit huisgezin al die jaren heeft gestaan. Dan hangt er nog een getuigschrift van de Mij van Handel en Nijver heid, dat de heer Tegelaar heeft ge kregen toen hij bij de Kon. Ned. Grofsmederij zijn 25-jarig jubileum vierde. Daar is hij 37 jaar geweest, van 1914 af. Man en vrouw zijn geheel en al Leidenaar. In de Sleutelstad geboren en getogen. In dit gezellige kamertje met uit zicht op Schuttersveld met op de achtergrond de spoorbaan zal het 15 Juni groot feest en een drukte van belang zijn, maar niet alvorens in een plechtige H. Mis om 8 uur 's morgens in de Hartebrugkerk aan God is dank gebracht voor het vele goede, dat dit gelukkige echtpaar bij hun leven heeft mogen ondervinden. Elke avond jokeren is één van hun liefhebberijen. (Foto: „De Leidse Courant"). DE EERSTE DRUIVEN. Gisteren zijn aan de veiling te Pij- nacker door de tuinder C. L. J. Kerk- laan aangevoerd de eerste druiven (Frankenthalers). Zij brachten 3.10 per kilo op. NOG GEEN GOEDKOPERE PASPOORTEN. Van de voorgenomen belangrijke verlaging van de prijs der paspoorten gedurende het a.s. reisseizoen zal niet komen. De regering is nimmer van plan geweest nog dit jaar tot deze prijs verlaging over te gaan. Wei is er overeenstemming bereikt bij het ge houden interdepartementaal over leg, over het principe der prijsverla ging. Noch over het tijdstip waarop, noch over de omvang van de verla ging der kosten van een paspoort is iets beslist. Onderzoek gelast Dijkgraaf en hoogheemraden van het Hoogheemraadschap „Delfland" hebben aan de verenigde vergade ring meegedeeld, dat de toestand van het boezem water in het gebied van „Delfland" van die aard is, dat niet alleen meer vervuiling in het alge meen ontoelaatbaar is, maar dat naar een vermindering van de vervuiling dient te worden gestreefd. Verscheidene geheel of ten dele binnen „Delfland" liggende ge meenten hebben grote moeilijkheden met de lozing van hun afvalwater. Het is voor deze gemeenten, zeker voor elk afzonderlijk, veelal zeer zeer moeilijk om tot een oplossing Eindelijk is het zover: de visser kan weer met hengel, sim en bun naar de waterkant. Vóór schooltijd in de mor genuren nam de jeugd even een teugje van het vissersgenot. Langs Schelpenkade, Zoeterwoudse Singel en Plantsoensingel deden de jeugdige hengelaartjes een eerste poging om de Leidse voorntjes te verschalken. Vele ogenparen tuurden in spanning naar de dobber, .zoals op deze foto aan de Koepoortsbrug. (foto: „De Leidse Courant"). te geraken, zonder dat Delf lands boezemwater daarbij wordt betrok ken. Voor „Delfland" staan er grote belangen op het spel en döarom wordt voorgesteld een bedrag van 20.000.te voteren ten behoeve van de kosten van onderzoek in 1954. Het onderzoek zal worden ver- ridhit door de technische dienst van het hoogheemraadschap om na te gaan of er mogelijkheden zijn tot op lossing van het probleem. Hoewel het moeilijk is reeds thans exacte cijfers met betrekking tot de kosten te noemen, zullen deze zich wellicht bewegen tussen de 50.000 en de 100.000.De door „Delf land" te maken kosten zullen eerst dan ten laste van de „vervuilers" kunnen worden gebracht, als het on derzoek zal leiden tot enigerlei vorm van centrale zuivering en/of afvoer van het afvalwater. DE 50.000 UITGELOOT. In de 523e Staatsloterij is vanoch tend in de vierde klasse, 14e lijst, de prijs van 50.000 gevallen op no. 11892. Overtreders Zondagswet De Maastrichtse rechtbank heeft vanmorgen uitspraak gedaan in en kele hoger beroepszaken betreffende overtredingen van de Zondagswet. De leden van het kerkbestuur van de St. Jozefparochie te Maastricht, die op 21 Maart jl. een optocht had den geformeerd ter gelegenheid van de viering van het 40-jarig priester schap van pastoor Joosten, welke stoet de priesterjubilaris van de pas torie naar de kerk en van de kerk naar een feestzaal had begeleid, wer den conform dc eis van het openbaar ministerie vrijgesproken. De recht bank was met het openbaar ministe rie van oordpel dat het hier de inzet en de sluiting van een godsdienstige plechtigheid betrof. De voorzitter van de „AW Herme nie" St. Caecilia te Kerkrade, die in corpsverband was uitgetrokken om aan een gouden bruidspaar 'n aubade te brengen voor 13.00 uur en die na 13.00 uur met muziek was uitgetrok ken, werd veroordeeld tot tweemaal 6,boete, zulks conform de eis. Tenslotte werden de voorzitter, de directeur en de leden van het Har monie-orkest der Oranje-Nassau- mijnen, die op 24 Februari in geslo ten formatie naar de St. Pancratius- kerk waren getrokken, ontslagen van rechtsvervolging. Het feit werd wel strafbaar geacht maar de personen gezien de omstandigheden, niet. Er was namelijk overleg gepleegd mei en sanctie verkregen van de politic voor deze optocht. Nog 20 gebrekkige kinderen wachten Ongeveer tweehonderdduizend gulden'heeft de „Actie-Loesje" van de N. C. R. V. tot dusver opgeleverd. Zoals bekend, ligt het in de bedoeling van de Johannastichting te Arnhem, om vijf dubbele paviljoens te bouwen, zo dat de opname-capaciteit ongeveer zal stijgen tot 250 a 300 patiënten, waar ender zullen zijn patiënten, die zo gebrekkig zijn, dat zij nooit in de maat schappij kunnen worden opgenomen. Voor dit jaar heeft men zich de bouw van één paviljoen ten doel gesteld. De kosten hiervan bedragen ongeveer 400.000. Ongeveer veertig gehandi capte kinderen zullen, na voltooiing van het gebouw, van de wachtlijst kunnen worden afgevoerd. Thans is ook een postzegelactie onder de „vrienden" van Loesje gestart. Ook op deze wijze hoopt men de nieuwbouw' te bespoedigen. Tijdens de „Jubo 2" op 7 Juni a.s. zal het bedrag aan de Johannastichting worden over handigd. Een bloem van Peter Het zwaartepunt van het werkbe zoek, dat Hare Majesteit de Koningin gisteren aan Rotterdam heeft ge bracht, heeft ongetwijfeld gelegen bij het bezoek aan de grote knuselten- toonstelling „De Gouden Schakels" in de Ahoyhallen, waar de vorstin geruime tijd verbleef. H.M. DE KONINGIN BEZOEKT K.A.B.-STAND. Bij haar rondgang over de grote internationale vrije tij etstentoonstel ling „De Grote Schakel" in de Ahov hallen te Rotterdam op 31 Mei heeft H.M. de Koningin ook de daar opge stelde K.A.B.-stand met een kort be zoek vereerd. Dit was trouwens de eerste stand, die H.M. bezocht, na dat zij eerst met haar gevolg in het aangrenzende paviljoen een kleine verversing had gebruikt. Vooral de met een derde prijs bekroonde inzen ding van een Brabantse textielarbei der, een handgeweven kleed met een voorstelling van de Driekoningen had haar bijzondere belangstelling. Het bezoek was voor de inzenders van de K.A.B.-stand een aangename verras sing.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5