NIEUW FOTOTOESTEL? DUINSTREEK Plan voor V.G.L.O. streekschool in Alphen aan den Rijn TYPEN STENO Is 't voor U ook geen tijd voor een Jongetje werd j ernstig gewond £eidw Vxviia XERXES Z.F.C. Woningtoestand in Leidschendam DINSDAG 1 JUNI 1954 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Naar wij vernemen bestaan ver gevorderde plannen voor de bouw van een R.K. v.g.l.o. streek-school te Alphen aan den Rijn. De school zal tegelijk dienen voor Aarlanderveen en Alphen aan den Rijn. Voor de verwezenlijking van de plannen zal een aparte stichting in het leven worden geroepen, waarin zowel Aar- landervecnse als Alphense schooi en kerkbestuur-instanties zitting zul len hebben. Behoudens de nodige goedkeuringen zal het tijdstip van ingebruikname van het nieuwe schoolgebouw bepaald kunnen wor den op 1 September 1955. Omtrent de plaats waar de bouw verwezen lijkt zal worden, wordt nog overleg gepleegd. In elk geval wordt het Alphen aan den Rijn. Aanleiding tot deze nieuwe bouw plannen is geweest de aanvrage van het schoolbestuur van Aarlander veen voor uitbreiding van de be staande school met een werklokaal voor het v.g.l.o. te Aarlanderveen. Op het tijdstip, waarop de nieuwe school ingebruik wordt genomen, voor de bouw waarvan goedkeuring van de gemeenteraad vereist is, zul len de oude 7e en 8e klassen (v.g. l.o.) in de bestaande scholen, opge heven worden, mits de minister daar toe vooraf zijn goedkeuring geeft. Het aantal leerlingen dat in aan- BEGRÜTING AVIFAUNA. Het bestuur van de Stichting Vo gelpark Avifauna te Alphefi a. d. Rijn heeft zijn begroting voor dit sei zoen vastgesteld op 614.200,—. In dit bedrag is voor onvoorzien begre pen 28.982,—. Het geraamde bedrag wegens kapitaalsuitgaven beloopt in totaal 100.000,—. De raad van ad vies, alsmede de commissie van bij stand voor de gemeente-financiën verklaren zich hiermee accoord. B. en W. stellen voor de begroting goed te keuren. Waterleiding. De waterleiding in het straatgedeelte Aarbrug tot en met de Leerhoeve, een afstand van pl.m. 250 meter, welke thans een dia meter heeft van slechts 100 mm. zal verbreed worden tot 150 mm. dia meter. De hieraan verbonden kosten bedragen 11.060, B. en W. stellen de raad voor hier toe te besluiten, mede in het belang van de watervoorziening van de ge hele Hooftstraat tot aan de Heren weg. Noodzakelijke voorzieningen. Ten behoeve van de bouw van 48 wo ningen aan de te verlengen Pieter Floriszstraat en voor de voorgenomen bouw van 51 woningen aan de Ruis- daelstraat dienen deze gedeelten te worden aangesloten aan de utiliteits- bedrijven. Voor wat de eerste betreft zal dit voor electriciteit 10.375, gaan kosten, voor gas 13.740,en voor water 11.240,De woningen aan de Ruisdaetetraat vergen hier voor resp. 7.460,15.430,en 10.570,—. De noodzakelijke verlenging van de Pieter Floriszstr. zal voor riolerings- en bestratingswerken 60.000,kos ten. Voorts krijgen deze straten respect, vijf en drie brandkranen, waarmede 1365,zal zijn gemoeid. B. en W. vragen deze bedragen be schikbaar te stellen. Andere subsidiëring voor Kruisverenigingen Er is de laatste jaren veel gedok terd aan de subsidiering van de onderscheidene Kruisverenigingen, waar bij steeds het al of niet aan wezig z\jn van nadelige saldo het criterium van een beslissing vormde. Nu willen B. en W. een andere wijze van subsidiëring volgen, waar bij dan de vraag in hoeverre en welke prestatie een bepaalde kruis vereniging leven, in belangrijke mate richtsnoer zal zijn voor toeken ning van subsidie en de mate van het bedrag. In 's Hertogenbosch heeft men, zo als B. en W. van Alphen aan den Rijn aan de raad berichten, zeer te recht, met het oude systeem gebro ken en is men er toe overgegaan rekening te houden met de onder scheiden prestaties van de kruisver enigingen. De regeling, die in ge noemde gemeente geldt, komt der mate aantrekkelijk voor, dat het ge wenst is bij de subsidiëring van de kruisverenigingen in Alphen a. d. Rijn dezelfde maatstaven, zij het enigszins gewijzigd, aan te leggen. Dit houdt in, dat aan de Kruisver enigingen per lid-gezinshoofd, dat tenminste 5,contributie betaalt, een subsidie wordt gegeven van 1,Hierdoor wordt de ledenwer ving bevorderd. Teneinde te stimuleren, dat het bedrag van de contributie tot een redelijke hoogte wordt opgevoerd, zal bovendien een bijdrage worden gegeven, gelijk aan 5 van de ont vangen contributies. Om noodzakelijke uitbreiding van het personeel met terzake kundige krachten mogelijk te maken, over weegt de gemeente een subsidie hier voor te verlenen, overeenkomende met 30 van de bruto-personeels- kosten van de verpleegsters. Om het stichten van wijkgebouwen en consultatiebureaux gunstig te be- invloeden, zal volgens de nieuwe regeling aan de kruisverenigingen bepaalde vergoedingen worden ver strekt voor het instandhouden van wijkgebouwen en consultatiebureaux, welke aan bepaalde eisen voldoen. Wat de t.b.c.-bestrijding betreft, deze kosten dienen te worden bestre den uit de daarvoor op de begroting 1954 geraamde post wegens kosten .•oor t.b.c.-bestrijding, zodat er ilechts nog een voorziening dient te .vorden getroffen ten aanzien van de ekorten op de verpleegkosten in sa natoria. merking komt voor het v.g.l.o.-leer- plan (twee jarig) en dat vereist wordt voor de stichting van een der gelijke streek-school, is gerekend naar de huidige gegevens ruim over schreden. Vermoedelijk zal het een vier-'klassige school worden, geba seerd op het aantal leerlingen, dat nu beschikbaar is. De school krijgt een meisjes5 en een jongens-afdeling met vermoedelijk twee vrouwelijke en twee mannenlijke onderwijs krachten, van wie een van de man nelijke onderwijskrachten de func tie van het hoofd zal vervullen. Hierdoor zullen de bestaande scho len, zowel te Alphen aan den Rijn als te Aarlanderveen, welke voor het grootste deel overbelast zijn, aan merkelijk ontlast worden van leer lingen. Voor het vervoer van de Aarlan- derveense leerlingen, die hierdoor gedwongen zullen worden dagelijks naar Alphen aan den Rijn te komen, zal, als wij goed zijn ingelicht, een vervoersmogelijkheid worden ge zocht, die zo mogelijk geen finan ciële zorgen voor de ouders met zich zal brengen. Zoals gezegd behoeft dit plan eer stens de goedkeuring van de gemeen teraad voor wat de bouw van de nieuwe school betreft en de goedkeu ring van de minister van onderwijs, voor wat betreft de ppheffing van de 7e. en 8e klassen van de bestaan de scholen, zowel te Aarlanderveen als te Alphen aan den.Rijn. STADSNIEUWS Ledenvergadering Groene Kruis Onder voorzitterschap van dokter J C. Meijboom werd gisteravond in het Groene Kruiscentrum aan de Middelweg een ledenvergadering ge houden van het Groene Kruis. Na lezing en vaststelling van de no tulen der Octobervergadering werd de secretaris, de heer II. Filippo W.F.zn, in de gelegenheid gesteld het verslag over 1953 uit te brengen. Het bestuur, dat weer voltallig is en uit 8 door corporaties benoemde en 9 door de ledenvergadering gekozen leden bestaat, onderging in het ver slagjaar enige wijziging. In de samenstelling van het corps wijkverpleegsters kwam geen veran dering. Er werden door 7 wijkver pleegsters 27449 bezoeken gebracht aan 843 gezinnen; 84 maal werd laat ste hulp verleend. Het aantal leden is in 153 geste gen van 4609 tot 5914. Gewezen werd in het verslag op het grote aan tal mutaties in de loop van het jaar. Bij 4000 leden wordt de contributie maandelijks opgehaald. Over de toe name van het ledental was men niet ontevreden. Er werden in 1953 uitgeleend 5321 artikelen (in 1952; 2500). In het ma gazijn, dat geleid wordt door zuster Jezeër, is veel werk verzet. De klacht v/erd geuit, dat de leden vaak nalatig zijn in het tijdig terugbrengen van de verplegingsartikelen, welke niet meer gebruikt worden. Van de hoog- 10 vinger syst. blind rhythm. 4 talen (130 letter grepen p. minuut) ZOMERCURSUS (Juni Juli - Aug.) Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 (Advertentie.) tezon werd 494 maal gebruik ge maakt. Dokter C. G. J. van Alphen gaf in deze bijeenkomst een uitvoerig ver slag van het werk der kinderhygiëne. De consultatieburcax momenteel op vier punten van de stad dienen uitgebreid te worden met een bureau ir. het Haagwegkwartier en de Pro fessorenwij k. T B.C.-VRIJE AFDELINGEN VAN DE VEEMARKTEN TE ROTTERDAM EN LEIDEN. Van de Gezondheidscommissie voor Dieren van de Stichting voor de Landbouw vernemen wij, dat in het vervolg op de t.b.c.-vrijc afdelingen van de markten te Rotterdam en Lei den, behalve runderen voorzien van een witte verklaring, ook zullen wor den toegelaten runderen voorzien van een wit-groene verklaring. Beide soorten verklaringen mogen niet ouder zijn dan één dag en de runderen moeten worden aangevoerd door vervoerders, die door de Ge zondheidsdienst voor Dieren in Zuid- Holland zijn erkend als vervoerders van t.b.c.-vrij vee. kijken bij Breestraat 123, t. o. Het Stadhuis ZEER RUIME KEUZE ALKEMADE Geboren: Theodorus G. M. z. van Th. Vermeij en J. A. van Schie; Pe trus G. M. z. van Th. Vermeij .en J. A. van Schie; Johannes P. M. z. van J. G. C. van der Zwet en M. J. van der Meer; Johanna H. d. van J. J. Lu nenburg en M. J. van Egmond; Eliza beth Th. A. M. d. van W. J. M. Ves- seur en M. M. Bakker; Pietje d. van C. P. van Nieuwkoop en M. den Haan; Maria J. C. d. van J. G. Dui venvoorden en A. Th. v. Santen; Jo hannes M. z. van J..L. van Rhoon en A. J. P. v. d. Meer; Johannes L. M. z van H. W. van Leeuwen en H. C. Hassing; Yolande A. J. M. d. van E. J. Habers en A. J. Verdel; Johannes Ch. M. z. van G. J. van Leuwen en H. C. v. d. Salm; Maria A. d. van E. E. Zoetendaal en J. C. de Jong; An- tonius Th. J. z. van G. Th. Rodewijk en G. J. van Klink; Arie z. van J. Los en H. van der Luit; Maria J. d. van P. J. Wesselman en A. M. Hillebrand. Getrouwd; A. J. van Haastrecht en P. E. Verhaar; J. C. Verhoef en J. M. C. van der Stam; J. C. van der Meer en A. A. van der Meer; H. P. van Kas- teel en M. J. Meijer; A. M. J. van der Meer en B. J. van den Hoek; J. A. van den Hoek en C. M. van dei- Meer; J. S. Brussen en M. van Wie lingen. Overleden: J. P. AlkemadeBusch- man 58 j. HAZERSWOUDE (H. R.) Gisteravond om ongeveer kwart over zes is het vierjarig zoontje van de heer Plateel door 'n scooter aan gereden en met een schedelbasisfrac- tuur naar het ziekenhuis gebracht. Het jongetje stak plotseling de straatweg over en werd toen tloor een scooter van Franse nationaliteit aan gereden. De duopassagier, een poli- tie-agent uit Apeldoorn, viel van het voertuig en kreeg een hoofdwonde. Ket slachtoffertje werd geraakt door de koplamp en het grote spatbord van de scooter. Spoedig was dr. Blaauwendraad aanwezig, die een schedelbasisfractuur constateerde en het slachtoffer naar het ziekenhuis in Leiden liét brengen. Ook burge meester De Hollander was aanwezig. Er was veel materiële schade. AUTOBOTSING. Gistermorgen omstreeks 10 uur heeft in de Groenendijk een aanrij ding plaats gehad tussen een auto van de Veluwe Express uit Ede en een trailer welke geladen was met bloempotten. De trailer moest rem men voor een tegenligger en daar de remmen van de vrachtwagen braken vloog deze achterop de trailer. De auto van de Veluwe Express was aan de voorkant ernstig beschadigd. De gehele dag is de politie bij de auto gebleven, daar er sprake van inbe slagname was. 's Avonds werden, na dat er een monteur van de fabriek was gekomen, remproeven genomen, waarna de auto verder mocht rijden. TER AAR „Nooit Gedacht". De Dam- en Scli aakvereniging „Nooit Gedacht" hield een feestavond in café Van Acker. De voorz., de heer H. C. A. Broer, sprak een woord van welkom tot de leden, donateurs en belang stellenden en kon bijzonder welkom heten burgemeester B. J. Hogen- boom. die bereid was gevonden, evenals vorig jaar, de prijzen uit te reiken. Met een geestig en toepasse lijk woord voor ieder reikte de bur gemeester de prijzen uit als volgt: Dammen: 1. H. C. A. Broer, 2. N. A. Groen in 't Woud, 3. W. v. d. Starre. Schaken: 1. H. Bos, 2. A. Koeleman, 3. B. Rietveld. LISSE Twee neomysten De eerwaarde heren F. van der Eerden, van de St. Agatha par. en J. Lefeber van de parochie van het On bevlekt Hart van Maria, zuljen Za terdag, 12 Juni 1954 de H. Priester wijding ontvangen. De neomyst Lefeber is de eerste Priesterzoon van de parochie van het Onbevlekt Hart van .Maria. De neomysten zullen op Zaterdag 12 Juni 1954 worden ingehaald, waar na zij op Zondag 13 Juni in hun res pectievelijke parochiekerken hun Eerste Plechtige H. Mis zullen op dragen. NOORD WIJKERHO UT Afscheid in„St. Bavo" van dr. de Vries Maandag heeft dr. de Vries, genees heer-directeur van de St. Bavo Stich ting alhier, na dit ambt 9 jaar te heb ben vervuld, afscheid genomen. 's Morgens om 9 uur werd tot in tentie van de jubilaris een plechtige H Mis opgedragen door rector Van de Gendt met assistentie van pater Randag van het Retraitehuis en ka- Ipelaan Van Dijk van de Stichting. Na j deze H. Mis werd het Te Deum ge zongen. j In de vooi-middag werd een druk- 1 ke receptie gehouden voor de patiën- j ten en het personeel. Tijdens deze receptie werd door broeder Dubric-ius I een film afgedraaid over de tijd die dr. De Vries in Noordwijkerhout heeft doorgebracht en wat onder zijn lei- 1 ding tot stand is gekomen. Eén op merkelijk feit kwam hierbij naar vo ren n.l. het oprichten van de ver kennerij voor de jeugdige patiënten. Van half 12 tot half een volgde een receptie voor belangstellenden, bui ten de Stichting. Op deze receptie verschenen o.m. de burgemeester met zyn echtgenote. Tenslotte was er een afscheidsmaal tijd waaraan een receptie voor de broeders en de medische staf vooraf ging. Tijdens de maaltijd werd de scheidende geneesheer-directeur na mens de andere doktoren toegespro ken door dr. Sengers. Ook de vader- overste van de Stichting hield een toespraak en wees hierin op de goede samenwerking tussen de doktoren en het bestuur. Verder werd dr. De Vries LANGERAAR ARTI VIERDE CONCOURSSUCCES. Gisterenavond heeft Arti ter ge legenheid van het behaalde succes op Hemelvaartsdag op het Bondscon- cours te Naaldwijk een mars ge maakt. De mars werd gemaakt met het Corps en liet Tamboercorps „De Kleine Staf", want ook in de Tam boerwedstrijd was een grooot suc ces behaald1. De belangstelling van de zijde van het publiek was zeer groot. Voorop de tamboermaïtre lus tig zwaaiend en capriolen makend met zijn staf, achter hem tromsla gers, klaroenblazers en pijpers, en daar achter het vaandel het muziek corps lustig en pittig marsen spelend. Uit alles bleek de grote voldoening die het deelnemen aan dit concours heeft geschoitken. Na afloop van de mars kwamen de leden van Arti in het Parochie huis bijeen vergezeld van echtgenote of verloofde. Hier heeft de voorz* de heer C. A. Volgering de leden en de directeur, de heer Alex Muller uit Amsterdam gefeliciteerd met het suc ces. nog toegesproken door de oud-over ste, vader Abraham, door de provin ciaal overste, broeder Vivianus, lid van het Hoofdbestuur van de Con gregatie der Broeders van Liefde, uit Gent en door pater Randag, directeur van het Retraitehuis. EINDLES R.K. AVONDSCHOOL. Negen cursisten, die sedert October van het vorige jaar trouw de cursus Algemene Ontwikkeling van de R.K. Avondschool hebben gevolgd, moch ten gisteravond het genoegen smaken een diploma in ontvangst te nemen, ten bewijze, dat zij niet alleen trouw maar ook met voldoende resultaat de cursus gevolgd hebben. Alvorens echter het diploma te krijgen moesten de dames en heren echter nog een klein examen afleg gen. dat uit een mondeling en schrif-, te!ijk gedeelte bestond. Het examen werd door de beide leraren van de cursus zelf afgenomen in tegenwoor digheid van de gemeente-secretaris, do heer Pijnenburg, en de heer v. j Buijtenen. Eén van de beide heren, die aan het examen deel hebben ge nomen, bleef helaas met zijn presta ties onder de maat, zodat uiteindelijk 8 dames en 1 heer het diploma be haalden. Het waren mevr. J. Looye- stein—v. d. Putten, de dames L. Bra- ma, C. Th. v. d. Klugt, M. v. Waas, Th. Warmenhoven en M. Zandber gen uit Noordwijkerhout alsmede de dames A. J. Alkemade en G. M. Al kemade uit Noordwijk en tenslotte de heer J. L. Duyndan\ Jr. uit Noord- wijk (post Noordwijkerhout). Zilveren jubileum De heer P. Heshof, chef-schilder in de St. Bavo- stichting heeft zijn zilveren ambts jubileum gevierd, 's Morgens werd in de kapel door conrectoi', kapelaan v. Dijk een H. Mis opgedragen tot intentie van de jubilaris. Hierna was er een feestelijk ontbijt met de fami lie. Op een receptie werd namens het technisch personeel een elec- trisch scheerapparaat aangeboden. Vader-overste overhandigde de jubi laris de gebruikelijke enveloppe met inhoud. Rode Kruis helpsters. Na een daartoe ten overstaan van zr. v. d. Harg en dokter Goudriaan onder toe zicht van dokter van Praag afgelegd examen zijn bevorderd lot Rode Kruis-helpsters 3e klasse de dames C. Koomen, N. Koomen, J. v. Steijn, D. v. Steijn, Ti Warmerdam, M. v. Gijlswijk, R. v. d. Sleet, T. Willemse en B. Hogervorst. Zij ontvingen hun opleiding van de wijkverpleegster van het Wit-Gele Kruis zr. v. d. Harg en deze opleiding werd gegeven in het bureau der Rijkspolitie, waar ook het examen is afgenomen. WARMOND KIND TE WATER. Maandagnamiddag geraakte een 3- jarig zoontje van de heer H. in het vóór de ouderlijke woning gelegen water aan de Teylingerkade. Mevrouw LangemaireKoek begaf zich na het hulpgeroep van enkele kinderen, on middellijk gekleed te water en wist de kleine, die reeds bewusteloos was, op het droge te brengen. Door de heren T. Hou weling en J. v. d. Berg werd kunstmatige ademhaling toe gepast. waardoor het bewustzijn weer opgewekt kon worden. De in middels gearriveerde dr. van Meete- ren constateerde, dat het levensge vaar geweken was. In de buurt wo nende ouders doen er goed aan hun kinderen op het gevaar van vlak langs de weg gelegen water te wijzen, daar dit in betrekkelijk korte tijd reeds de derde keer is, dat een kind ter plaatse te water geraakte. Niet altijd loopt het zo goed af! Wederom zitting van „Sancta Veronica" a.s. Donderdag van 2.30 tot 5 uur n.m. in „De Vrolijcke Arke" De dames vragen zich met spanning af of er tussen de vele oude mede werkers nieuwe gezichten zullen zijn. Het doel is bekend: daadwerke lijke hulp aan dc stille armen. DIPLOMA-UITREIKING E.H.B.O. Ter gelegenheid van de diploma uitreiking hield de Kon. Ned. Verg. E.H.B.O. afd. Leiden gisteravond een welgeslaagde feestavond, die door tali-ijken werd bezocht. Nadat de voorz. van de diploma cursus, de heer M. van Rooij, de do- oenten, alsmede vertegenwoordigers van zusterverenigingen en de tal rijke aanwezigen een woord van wel kom had toegevoegd, zorgden „The Black Stars" onder leiding van de heer G. Zwart en een komische goo chelaar er voor dat de stemming tot een hoogtepunt werd opgevoerd. Aan de volgende cursisten werd vervolgens het diploma uitgereikt: de dames W. M. Metselaar, mevr. C. van. Roon-Meeuwen, J. Roos en G. Sorrierij: aan de heren: J. Bokhorst, H. Brouwer, G. Devilee, J. W. de Goey, T. Goossen, H. Hartog, C. J. Jonk. H. J. Labordus, P. C. Spaan en Th. Spaan. De voorzitter bracht hartelijk dank aan dr H. Ph Tilanus voor het vele werk voor de E.H.B.O. gedaan. Ook de docenten van de cursus dr. G. Korthoff en dr. J. IJdens werden in deze dank betrokken. Als bewijs van de dankbaarheid vergezelden enige geschenken deze woorden. Ook na de pauze bleef de gezellige stemming bestaan. LEIDSE WETHOUDERS BEZOCHTEN TEXEL De vier Leidse wethouders en de directeur van de Markt- en Haven dienst, de heer M. Weima, hebben gisteren een bezoek aan Texel ge bracht om een studie te maken van de schapenhandel en schapenteelt aldaar. Het gezelschap werd ontvangen door de burgemeester van Texel, mr. De Koning. Bij de rondleiding over de schapenmarkt van Den Burg slo ten zich aan de beide wethouders en de gemeentesecretaris van Texel. De Leidse gasten werden uitvoerig op de hoogte gesteld van de gang van zaken bij de lammerenhandel. Door gespreken met vele boeren en han delaren werden nieuwe contacten ge legd, die van belang kunnen zijn voor de ontwikkeling van de Leidse vee markt. Na de markt bracht het gezelschap een bezoek aan de fokkerij van de heer Bakker. HOLL. CONSTRUCTIE WERKPLAATSEN In de Zaterdag gehouden aandeel houdersvergadering werd als com missaris herkozen, de heer L. C. J. Nimry. In de plaats van de aftreden de gedelegeerd- en president-com missaris ir M. C. E. Bongaérds werd gekozen mr H. Loeff, burgemeester van Den Bosch. U. V. S. SPORTPARK Woensdagavond aanvang 7.30 uur: FINALE Zilveren Hutspottournooi SOCIALE KRING. Vrijdag 11 Juni a.s. wo^dt een bij eenkomst gehouden in het Federatie huis, Gerecht 10 te Leiden, om tot op richting te komen van „Sociale Kring".. Het is de bedoeling, dat in deze kring samenkomen allen die met de werknemers in het bijzonder te ma ken hebben, zoals personeelschefs, maatschappelijke werksters en verte genwoordigers van Rijks- en Ge meente-instellingen, wier werkzaam heden speciaal op het gebied van per soneelsvoorziening of de sociale ar beid voor het personeel liggen, zoals Arbeidsbureau, Arbeidsinspectie, Ge- mentelijke Dienst Sociale Zaken, Volkscredietbank enz. Ook vertegen woordigers van particuliere of semi- officiële organisaties, die zich in het bijzonder 'bezig houden met de maat schappelijke zorg voor de werkne mers, zijn welkom. ELECTROLASCH MIJ. In de Zaterdag gehouden aan deelhoudersvergadering van de Ned. Electrolasch Mij te Leiden is als commissaris herbenoemd prof. Van Iterson. In de plaats van de aftre dende president-commissaris ir. M. C. E. Bongaérds werd gekozen mr. H. Loeff, burgemeester van Den Bosch. Agenda van Leiden WOENSDAG: Burchtzaal, 2.30 u. n.m. jaarverga dering bond van gepensionneerden. „De kleine Burcht", Nieuwe Rijn, 8 uur nam. bijeenkomst Ned. Genea logische Vereniging. DONDERDAG. 25-jarig Priesterfeest deken M. A. Jansen. St. Petruskerk, 8.30 uur, gezongen H. Mis voor de jeugd. Stadsgehoorzaal, 2 uur nam. feest voor de jeugd. Stadsgehoorzaal 7.45 u. nam. feest der parochie. „In de Vergulde Turk", 8 uur, le denvergadering „Kunstkring voor Allen". BIOSCOPEN. Casino: „De zevende sluier", 14 jaar. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Liöo: „Vergeef mij", 18 jaar. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9 uur. Luxor: „Roman Holiday", (geproL) alle leeftijden. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u. Trianon: „The Glenn Miller Story", (geprol.), alle leeftijden. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Rex: „Barbarossa, de zeescliumer", 14 jaar. Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.3Q, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Prentenkabinet, 25 uur:- Het por tret in de twintigste eeuw (t.rn. 12 Juni). B. enW. hebben een overzicht ge- geven over de woningpolitiek, waar- j uit blijkt, dat het toegewezen bouw- volume voor de jaren 19541S56 be draagt 152 woningen pias 30 wonin gen uit het migratie-volume als over schot voor het jaar 1954. Het aantal woningen dat dit jaar nog gebouwd mag worden bedraagt ten hoogste 82 en wel een derde van het contingent WASSENAAR AMICITIA SPEELDE BLIJSPEL. De R.K. Toneelvereniging Amicitia heeft het seizoen'besloten met de op voering van een blijspel „De bran dende harten van de gebroeders Brand". Zoals voorzitter C. J. Laurier in zijn inleidend woordje niet zonder spijt constateerde, was de belangstel ling voor dit laatste optreden van Amicitia niet bijzonder groot. Dat was jammer, want de vlotte wijze, waar op onder regie van Jan van der Meu- len dit spel over het voetlicht werd gebracht, was een vollere zaal waard geweest. De brandende harten, waar over in de titel sprake is, bleken toe te behoren aan een drietal broers, waarvan de twee oudsten (gespeeld door Bart van der Klaauw en Her man Paardekooper) behoren tot de meest verstokte vrijgezellen, die men zich denken kan. Dat verstoktheid ook maar betrekkelijk is komt duide lijk aan het licht, wanneer een nieu we winkeljuffrouw (Iny Stijnman) haar intrede doet in het ouderwetse winkeltje van de gebroeders. Het tweetal wordt op slag verliefd. De snorren worden afgeschoren en de zwarte pandjesjassen verwisseld voor vlottere costumes. Terwijl de twee een hevige strijd voeren om het be zit van de juffrouw die haar hart al lang verpand heeft aan dokter Vermeulen (Kees Voorham) krijgt ook de derde broer het te pakken. Het voorwerp zijner liefde is de dienstbode (Henny Teèrentsra) ter wijl de twee broers van mening zijn, dat hy het ook al op hun winkeljuf frouw voorzien heeft. Zelfs de win kelbediende (H. Voorham) wordt er van beschuldigd, dat hij te veel no titie neemt van zijn nieuwe collega. Twee van de drie broers komen tenslotte „onder dak". De jongste met de dienstbode, de oudere met Dora de huishoudster (Chris Elgershuizen). Na dit vrolijke toneelspel, waar voor de dames en heren van Ami citia met een geweldig applaus wer den beloond, volgde nog een gezellig samenzijn. 19541956 plus het toegewezen voor schot op het migratie-volume. Het migratie-volume is verstrekt om personen die buiten de gemeente woonachtig zijn, doch economisch aan die gemeente verbonden, aan een woning in de werkgemeente te hel pen, zonder dat de inwoners van die gemeente daarvan nadeel ondervin den. De migrant brengt als het ware een eigen woning mede. B. en W. delen dan mede, dat de plaatselijke industrie waaronder ook de Nederlandse Spoorwegen en de stichting Hulp en Heil behoren ongeveer 100 woningen nodig heeft voor personeel dat buiten de gemeen te woont. Ten behoeve van het per soneel van het centraal laboratorium der P.T.T. wordt bovendien een vo lume verzocht voor 150 woningen. Naar de mening van het gemeente bestuur zullen de spoorwegen en de P.T.T. moeten trachten extra contin gent te verkrijgen, zodat aan deze beide bedrijven dit jaar geen toewij zing uit het migratievolume gedaan zal worden. Wat betreft de woningbehoefte voor ce eigen inwoners moet rekening ge houden worden met dc vraag naar volkswoningen, de verlangens van bouwers via de spaarkas en andere particuliere bouwers en tevens met cie bouw van voor verhuur bestemde middenstandswoningen. Meer dan in het verleden moet worden gedacht aan middenstanders die op huurwo ningen zijn aangewezen. Wel komen er na voltooiing van het flatgebouw aan het Kon. Julianaplein enige huurwoningen voor de middenstand beschikbaar maar B. en W. achten het noodzakelijk dat aan de midden- si anders meerdere kansen geboden worden. Aan de hand van verdere uiteen zetting komen B. en W. ten slotte met het volgend bouwplan voor dit jaar: 11 middenstandswoningen te bouwen op een nog nader te bepalen plaats; 18 woningwetwoningen aan de Hertogstraat? 20 woningwetwonin gen aan de Nieuwstraat; 18 woning wetwoningen aan de Prins Hendrik laan; 8 woningen te bouwen door le den van de bouwspaarkas; 7 wonin gen te bouwen door particulieren. Voor de buurtschap Stomp wijk kunnen dit jaar geen woningen ge bouwd worden. Wel zal voor de ja ren 1955 en 1956 met de behoefte van Stompwijk rekening gehouden worden. Inmiddels zijn aan de architecten opdrachten gegeven voor het ontwer pen van woningen in het kader 1955- 1956.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2