Communistisch plan voor wereldrevolutie in twintig jaar? D-day, Tsjoe en Lai zou het uit Moskou hebben meegenomen Ruvssen doen niet mee met Eisenhowers atoombank Noodtoestand in Boeganda De stijgende golf van terrorisme in Tunis Dinsdag i juni 1954 45st« JAARGANG No. 13208 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN dag der dode visjes BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 VRUCHTBAAR OF VRUCHTELOOS gedaan met dit schrijven, dier bare gelovigen? Zullen onze leringen en richtlijnen door u gevolgd en de daarin vervat te idealen door u verwezenlijkt wor den? Dat zijn de vragen, die de bis schoppen aan allen en ieder van ons stellen in de slotbeschouwing van hun mandement. Het'mag toch niet zo zijn, dat het mandement, door de''bisschoppen ge schreven „na het licht van de Heilige Geest te hebben afgesmeekt en na veel beraad", de ene dag gelezen en de andere dag vergeten wordt. Zo iets kan men met een krant doen, maar niet met een bisschops- schrijven. In een krant is het nieuws van gisteren vandaag verouderd en in zoverre het mandement ompaald nieuws bevat b.v. op politiek en sociaal terrein deelt het daarin het tragisch lot van de krantenschrijverij (onder welk lot wij echter niet ge bukt gaan!) ll/IAAR laat men nu in vredesnaam niet denken, dat het zwaartepunt van het mandement ligt in kwesties als vak- en standsorganisaties of de afwijzing van het N.V.V. of de be zwaren tegen het lidmaatschap van de P. v. d. A. Deze kwesties zouden vanzelf reeds tot oplossing zijn geko men of zullen daartoe komen, indien de kern van het mandement in hart en nieren van ieder van ons door drong. De bisschoppen zelf verwachten geen heil van hun schrijven, geen ver wezenlijking van hun leringen en richtlijnen, „tenzij gij het zult trach ten te doen in de kracht van God. Christelijke idealen kunnen alleen in de kracht van Christus verwezenlijkt worden. Hoe zouden wij zender Hem een christelijke maatschappij kunnen opbouwen....?" Daarom ligt alle nadruk er op, dat allereerst behoefte is aan echte christelijke persoonlijkheden, „die eer lijk trachten het volle evangelie te beleven en streven naar de „mannen- maat van de volmaakte Christus" Zulk een beleven en streven mits goed opgevat dringt vanzelf tot het meewerken aan de taak een christelijke maatschappij op te bou wen, waarbij men als gemeenschaps mens samenwerking zoekt met allen, die van eenzelfde grondgedachte zijn bezieid of alledaagser maar duidelij ker gezegd: dat men lid is van de voor ieder geëigende sociale organi satie. Dit is de wens van de 'bisschoppen, die wat het lidmaatschap van orga nisaties betreft, niet zulke daverend hoge eisen stellen: „Er wordt zo ge makkelijk en geringschattend gespro ken over zogenaamde passieve en papieren leden. Ook het lidmaatschap op zich kan reeds een bekentenis zijn tot het katholieke beginsel, waarvoor men bereid is een offer te brengen." De bisschoppen vinden het van zelfsprekend beter: „dat zoveel mo gelijk leden actief en apostolisch werken naar vermogen en omstandig heden". Maar het is duidelijk, dat reeds de inschakeling van zichzelf in een nor maal christelijk maatschappelijk ver band een vaste, rustige bodem geeft om een fundament van persoonlijke levensverdieping te graven en vol te storten met goddelijke kracht, waar op het „waarachtig geloof en waar achtig leven uit het geloof" kan wor den opgebouwd, dat de innerlijke kracht zal geven „om ons zelf en ons openbare leven te kerstenen." Op deze christelijke geloofsbele ving ligt de volle en eigenlijk enige nadruk van dit zovele terreinen be strijkend mandement, gelijk uit het besluit blijkt: „Uw Bisschoppen, die God stelde om de Kerk te besturen, zegenen u, ODdat gij sterk moogt zijn in dat geloof". Van de dierbare gelovigen hangt het nu zelf af, of zij de vraag van hun bisschoppen, of deze met hun schrijven vruchtbaar werk hebben gedaan, met ja of neen zullen beant woorden! In 1960 staat Indonesië onder rood bewind De leider van de republikeinse fractie in de Amerikaanse Senaat, Know- land, heeft in de stukken van het Amerikaanse Congres een document laten opnemen, dat volgens hem een schets van de Chinese communistische lei der Mao Tse Toeng voor een wereldrevolutie in de komende 20 jaar schijnt te zijn. In het document, dat Tsjoe en Lai, de Chinese minister van buitenlandse zaken in Maart 1953 mee naar Moskou zou hebben genomen, werd verklaard, dat oorlog vermeden diende te worden tot het communisme zeker zou zijn van de overwinning. Deze zekerheid bestaat nog niet, als gevolg van de grotere industriële productie en voorraad atoomwapens in de kapitalistische landen, de onvolmaaktheid van verdediging tegen atoomaanvallen in industriegebieden en bij olie-installaties in de Sovjet-Unie en de onrijpheid van de Chinese agrarische en industriële ontwikkeling, zo werd verklaard. RICHTLIJNEN VAN BELEID. Het communistisch beleid dient de volgende richtlijnen te volgen: De Ver. Staten moeten met alle mogelijke middelen worden geïso leerd. Groot-Brittannië moet gerust gesteld worden door het er van te overtuigen, dat er mogelijkheden be staan voor regeling van de belangrij ke kwesties tussen Oost en West en dat de communistische en kapitalis tische landen in vrede naast elkaar kunnen bestaan. Gelegenheid voor ontwikkeling van dg handel zou grote invloed hebben op het Britse den ken. De Franse oorlogsmoeheid en vrees voor Duitsland moeten grondig benut worden. Frankrijk moet het gevoel krjjgen, dat samenwerking met de communisten zijn veiligheid meer be vordert dan samenwerking met het Westen. Japan moet er van overtuigd wor den, dat herbewapening zijn nationale veiligheid eerder in gevaar brengt dan verzekert en dat, in geval van oorlog, de Amerikaanse strijdkrach ten over de wereld verdeeld, niet sterk genoeg zullen zijn voor de ver dediging van Japan. Tot de economische ineenstorting. Als uiteindelijk doel ziet de opstel ler van het plan een strijdmacht van 25 millioen goedopgeleide mannen in Oost- en Zuid-oost-Azië (na de be- i vrijding van deze gebieden). Deze i troepen moeten onmiddellijk gemobi- liseerd kunnen worden. Door deze strijdmacht zullen enerzijds de kapi- j talistische landen gedwongen worden steeds grotere defensielasten te dra- gen, tot zij economisch ineenstorten, I anderzijds zal, als de tijd rijp is, een voudig machtsvertoon tot capitulatie van de heersende groepen in de nog te bevrijden landen leiden. Het document vervolgt dan, dat maximale steun moet worden gege ven aan de Vietminh in Indo-China. Door de oorlog aldaar moeten de Fransen en Amerikanen zich buiten gewoon gehaat maken bij het Indo- Chinese volk. De Fransen moeten er toe gebracht worden Indo-China te verlaten, het liefst na een bestand om hun eer op te houden, waarna de bevrijding zal worden voltooid door krachtige propaganda, infiltratie en het vormen van verenigde fronten. Voor dit werk wordt twee jaar gere kend. Na de bevrijding van Indo-China zullen Birma en Thailand het com munisme aanvaarden en in 1960 zal geheel Indonesië onder communis tisch bewind staan. Tegen die tijd zal de Chinese mili taire, economische en industriële macht zover ontwikkeld zijn, dat Ja pan zal capituleren voor een eenvou dig machtsvertoon van China en de Sovjet-Unie. Misschien grijpt Amerika in. Er dient echter rekening gehouden te worden met de mogelijkheid, dat de Ver. Staten op dat ogenblik tot een oorlog overgaan. Daarom moeten vóór 1960 de defensieve en offensie ve voorbereidingen van de Sovjet- Unie en China voltooid zijn. Of oor log op dat tijdstip vermeden kan wor den zal afhangen van het welslagen van de pogingen om de Ver. Staten te isoleren. Als een oorlog dan vermeden wordt is het welslagen van het plan voor vreedzame penetratie van de rest van Azië zo goed als verzekerd. Ten aan zien van India moeten slechts vreed zame middelen worden gebruikt. Als dat land gewonnen is, zullen de vraagstukken met betrekking tot de Philippijnen en de Arabische landen gemakkelijk kunnen worden opgelost door economische samenwerking, bondgenootschappen e.d. Deze taak zal tegen 1969 voltooid zijn. Daarna zal een golf van revoluties slaan over geheel Afrika. Europa zal, geïsoleerd van Azië en Afrika, eco nomisch ineenstorten waarna capitu latie zal volgen. Na de val van Europa zullen Ca nada en Zuid-Amerika zich in de zelfde hopeloze en niet te verdedigen positie bevinden. Over twintig jaar zal de wereld revolutie voltooid zijn. Als de Ver. Staten ooit een oorlog zouden willen beginnen, zouden zij dat voor de be vrijding van Japan, de Philippijnen en India moeten doen, aldus het do cument, dat waarschijnlijk opgesteld is vóór het einde van de Koreaanse oorlog. „Wij gaan toch door!" De gouverneur van Oeganda, sir Andrew Cohen, heeft Maandag op nieuw de noodtoestand in Boeganda, een provincie van Oeganda, afgekon digd. nl Boeganda is de Bagandastam gevestigd, waarvan de koning, Moc- tesa II, in November door de Britse regering werd afgezet. In een officiële verklaring wordt gezegd, dat de noodtoestand weer is ingevoerd wegens bedreigingen en vreesaanjaging in verband met een handelsboycot. Het nationale congres van Oegan da had er bij de Afrikanen op aan gedrongen drie maanden lang al leen het hoognodige te kopen uit protest tegen de bevoegdheid van de gouverneur tot verbanning van ieder, die als gevaarlijk voor de openbare veiligheid wordt beschouwd. In een rede aan het jaarlijks diner van de universiteit van Columbia, dat in het Waldorf Astoria Hotel te New York werd gehoudenjieeft pre sident Eisenhower onthuld, dat zijn. pogingen om Ruslands medewerking te verkrijgen bij het creëren van een wereldbank voor splijtbare materia len, welke dan uitsluitend voor vre delievende doeleinden zouden wor den gebruikt, „niet de gewenste re sultaten hebben gehad". De president herinnerde er aan, dat er over zijn plan een schriftelijke gedachtenwisseling tussen de Ameri kaanse en Russische regering was geweest en dat minister Dulles zo wel tijdens de conferentie van Ber lijn als te Genève persoonlijk had geconfereerd met zijn Russische ambtgenoot Molotof. Dat had niet tot resultaten geleid, maar Eisenhower verzekerde, dat zijn regering voort ging met het raadplegen van de vrije naties, die bij de kwestie in de eerste plaats betrokken zijn. „Wij gaan door, omdat wjj er van verzekerd zijn, dat onze doelstellin gen en onze verwachtingen sterker zullen blijken dan zelfs de meest ont moedigende reeks onderhandelingen" De president legde er nogmaals de nadruk op, dat de Amerikaanse bui tenlandse politiek in geen enkel op zicht agressief was en er uitsluitend op was gericht het vertrouwen tussen D-day - Tien jaar geleden Tien jaar geleden, 6 Juni, ondernamen de geallieerde legers een grootse aan val op de Atlantic Wall: vanaf deze dag werd West-Europa langzaam bevrijd van de bezetters. Eerst Norraandië, later geheel Frankrijk, België, Neder land Op 6 Juni werden de eerste schreden gezet op de zware bevrij- dingswegOp 5 en 6 Juni a.s. zal men D-Day 1944 in Normandië plech tig herdenken. Ook Nederlandse militairen zullen bij de herdenkingsplech- tigheden aanwezig zijn. De Nederlandse regering zal worden vertegenwoor digd door de Minister van Oorlog en Marine, Ir. C. Staf, en door Prof. Mr. P. S. Gerbrandy, Minister-President in onze Londense regering ten tijde van de invasie. Deze indrukwekkende foto toont het monument op Omaha Beach, waar de troepen aan land gingen. de naties te herstellen. Zelfs de man nen in het Kremlin moeten begrij pen, aldus Eisenhower, dat de mens heid thans het vooruitzicht heeft op een veel beter leven voor ieder in dividu. De president ging diep in op de strijd tegen het communisme en betoogde, dat het verkrijgen van een inzicht in die strijd tot de voor naamste burgerplichten behoorde. McCarthy gelaakt. Over de terugslag van die strijd op de Amerikaanse binnenlandse po litiek sprekend, veroordeelde Eisen hower de methoden van senator McCarthy, zonder hem echter met name te noemen. Hij stelde vast, dat er geen doel j was, waarin de Amerikanen zo eens- gezind waren als in hun verzet tegen i het communisme. Maar over de wlj- j ze, waarop men de democratische vrijheid moest verdedigen tegen het communisme heerste veel verdeeld- j heid. i Bij dit vraagstuk, aldus Eisenho wer, moeten wij met meer kennis en I intelligentie te werk gaan en met minder vooroordelen en emoties. Wij moeten niemand toestaan, dat hij tot 1 twisten aanzet, waardoor goede bur- J gers verbitterd tegenover elkaar ko- 1 men te staan. Eisenhower deed een beroep op het Amerikaanse volk om alle pogingen tot het onderdrukken van ideeën, het maskeren van over tuigingen en het afschilderen van ieders buurman als een eventuele volksvijand tegen te gaan. „JAe £uöi klonk ooe% Jltavycaten Ter gelegenheid van Amerika's Me morial Day is Maandagmiddag op de Amerikaanse militaire begraafplaats te Margraten, waar t-uim 8.060 Ame rikanen na de tweede wereldoorlog hun laatste rustplaats vonden, een herdenkingsplechtigheid gehouden, tijdens welke o.a. het woord werd ge voerd door de Amerikaanse ambassa deur in ons land, de heer H. Freeman Matthews, en de Commisaris der Ko ningin in Limburg, dr. F. J. M. A. H. Houben. Er werden kransen gelegd door o.a. vice-admiraal N. Z. Rost van Tonningen namens H. M. de Konin gin, de Amerikaanse ambassadeur, en vice-admiraal H. C. W. Moorman, Staatssecretaris van Marine, namens de Raad van Ministers. 1200 School kinderen uit de omliggende gemeen ten en uit Margraten legden vervol gens met aangrijpende eenheid bloe men op de graven, waarna „The Last Post" en saluutschoten over de do denakker verklonken. Korporaal Lei- ner van de Amerikaanse strijdkrach ten in Duitsland, uit Heidelberg, tij dens het blazen van de „Last Post". Franl rijk neemt extra maatregelen Teneinde het hoofd te kunnen bie- I den aan een steeds stijgende golf van terrorisme in het protectoraat Tunis heeft de Franse regering gisteren mi- I litaire eenheden uit het aangrenzende Algiers naar het onrustige gebied ge zonden. Bovendien zijn driehonderd speciaal voor het onderdrukken van relletjes opgeleide politiemannen per vliegtuig naar Tunis gezonden en een tweede politiemacht van 450 man zal nog volgen. Tevens is er een nieuwe burgerwacht opgeroepen en Franse kolonisten in afgelegen streken heb ben vuurwapenen en handgranaten ontvangen. Deze maatregelen zijn genomen door de Franse resident-generaal Pierre Voizard, tegen wie Zaterdag bij zijn terugkeer uit Parijs door Franse kolonisten werd gedemon streerd, omdat hij tegen de terroris ten niet krachtig genoeg zou zijn op getreden. In de belangrijkste centra van Tunis zullen thans 48 eenheden van de politie en van het leger wor den gevormd en drie mobiele briga des zullen gereed staan om onmiddel lijk naar bedreigde punten te wor den gedirigeerd. De plaatselijke over heden hebben de vrijheid gekregen om een avondklok in te stellen, wan neer zij dat nodig achten. Nauwelijks had de resident-gene raal de maatregelen afgekondigd, of er werden twee verdere terroristische daden bekend. Een Tunesische ex- sergeant, bekend om zijn Franse sym pathieën, was vermoord en bij een aanval met mitrailleurvuur op een trein was een Franse verpleegster gewond geraakt. Men schat het aantal „vogelvrije" Geneviève gaat erover schrijven Geneviève de Galard Terraube, de heidien van Dien Bien Phoe, arri veert vandaag in Parijs. In tegenstel ling tot de overweldigende belang stelling die er een week geleden bij haar aankomst te Saigon bestond, werd zij bij haar vertrek slechts door een klein groepje vrienden en auto riteiten uitgeleide gedaan. Tijdens haar oponthoud in Calcut ta heeft Geneviève gisteren gezegl, dat zij hoopte te kunnen ingaan op de aanlokkelijke uitnodigingen die zij uit Amerika had gekregen, en dat zij van plan was een boek te schrij ven over wat zij tijdens de belege ring en na de val van Dien Bien Phoe had beleefd. terroristen in het protectoraat op on geveer vierhonderd, maar de leiders zouden druk bezig zijn recruten te werven onder de jonge Tunesiërs in de grote steden, aan wie een maande lijkse gage van 150.000 a 200.000 francs zou worden •beloofd. Volgens onafhankelijke waarnemers bevinden zich onder de terroristen zowel na tionalisten, die zich voor de oolitie schuil moeten houden als gewone bandieten. HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te tien uur). OPKLARINGEN. Op vele plaatsen opklaringen, maar hier en daar hoofdzake lijk in het binnenland ook en kele buien. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwak ke tot matige wind uit Noorde lijke richtingen. 2 Juni: zon op 4.26 en onder 20.50; maan op 5.12 en onder 22.40 uur. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZüRICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO licht bew. 21 zwaar bew. 21 zwaar bew. 20 zwaar bew. 17 zwaar bew. 19 regen 13 zwaar bew. 18 zwaar bew. 19 mist 21 zwaar bew. 21 zwaar bew. 20 regenbui 17 licht bew. 14 regen 21 regen 15 zwaar bew. 14 zwaar bew. 22 nevel 13 geheel bew. 27 zwaar bew. 25 Korreltje Het boetekleed ontsiert den man niet

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1