S)e ftzidóeSoti/fcci/rtJ Heiligverklaring van Paus Pius X op het Pietersplein Een plechtigheid zonder weerga de geschiedenis der Kerk in Molotof vertrok onverwacht naar Moskou MAANDAG 31 MEI 193* 45ste JAARGANG No. 13207 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w.. f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 et. p. man. Telefoontjes f 1.50 HANDLEIDING BIJ MANDEMENT ffr l\/|en. mag en men zal! van 1** ons niet verwachten, dat wij ons licht laten schijnen over het man dement, dat de 'bisschoppen van Ne derland gisteren in handen van ieder een ter lezing hebben gegeven. Wat die lichtschijn betreft, staat de ge loofstrouwe pers deze keer ten achter bij iedereen, die het mandement leest en erf het zijne van weet te zeggen; ook ten achter bij de anders-geaarde pers, Welke haar licht zal ontsteken om het daglicht, dat het mandement verspreidt, met rode of kleurloze kaarsjes bij te lichten. Als de bisschoppen hun licht op de vijf luchters van Nederland plaatsen, zien wij ons eigen licht als duister nis. Als, om de apocalyptische zegs wijze voort te zetten, „de zeven en gelen" van de vijf Kerken van ons land gezamenlijk spreken, kunnen wij q.q. ons stamelend geluid gevoe gelijk achterwege laten. Want elk van de zeven ondertekenaars van dit weloverwogen en stevig-beraden „Mei-manifest" spreekt „als een die gezag heeft" en als drager van* een verantwoordelijkheid, welke noch wij noch iemand onzer dragen kan. Deze overweging ontvouwen we te dezer gelegenheid, niet om bij het episcopaat in een goed blaadje te geraken alweer q.q. staan we daar toch wel in! maar omdat deze overweging maatstaf en handleiding behoren te zijn bij de lezing van het mandement. Het schort hier en daar bij onze goegemeente wel eens aan het juiste inzicht in de waardigheid en in de bevoegdheid van het bis schopsambt. Het oer-christelijk be ginsel, reeds in de eerste eeuw onzer jaartelling met kracht benadrukt „niets zonder de bisschop", verdient in het midden van de twintigste eeuw opnieuw te worden ingescherpt. Wanneer de bisschoppen, dat zijn: de opvolgers in rechte lijn van de apos telen, met apostolisch gezag lank moedig maar onomwonden, hun me ning te kennen geven, moeten wij de laatste jaren bij sommigen een vreemde en enigszins gehuichelde vorm van redenering constateren, zo dat men „horende niet verstaat" ofschoon het episcopaat zich toch niet in parabels uitdrukt! Men betuigt in woorden zijn eer bied voor het van Hogerhand gestel de gezag, maar kruipt er langs kron kelpaadjes toch weer onder uit. Dat is niet eerlijk en dat is niet heldhaftig. Dat verdient zeker niet respect, consideratie of sympathie, evenmin als iemand sympathie heeft voor de zoon uit het evangeliever haal, die beloofde naar de wijngaard te gaan enhet niet deed. Daarentegen gaat de sympathie van ieder recht door zee varend mens uit naar de andere zoon uit hetzelfde verhaal, die tot zijn vader zeide: ik doe het niet en het tóch deed, uit ge hoorzaamheid aan het vaderlijk bod. Nu de bisschoppen hun langver wacht mandement hebben uitgevaar digd en bij herhaling enige richtlij nen voor het christelijk maatschap pelijk leven ontvouwen, welke dezen en genen niet aangenaam zijn en het prijs geven van eigen mening vergt „men overschat eigen mening en eigen inzicht" staat ergens terloops in het mandement doet men wijs en verstandig, het kaarsje van eigen wijsheid met een flinke snuiter doven en in het daglicht vain onge veinsde trouw voort te gaan. Er is tegenwoordig een stroming tot de oprechte, ongecompliceerde eenvoud van het eerste christendom terug te keren. Zonder veel drukte oi gevoel van hevige onderwerping, maar het als de gewoonste zaak van de wereld beschouwen te gehoorza men aan de roepstem van de bis schoppen, is een toetsend getuigenis van zulk een oprechte, eenvoudige, oer-christelijke gesteltenis. Deze antwoordde: Ik ga, heer; maar hij ging niet. Hij kwam bij de ander en zei het zelfde. Deze antwoordde: Ik wil niet, maar later kwam hij tot inkeer en ging. Wie van de twee heeft de wil van zijn vader volbracht? Ze zeiden: de laatste! roering weer geestelijk tot grote zelf bewustheid komt. De leiding van de Goddelijke Voor zienigheid schittert wel op heel bij zondere wijze uit de werken van Pius X en komt op de voorgrond in dra-| matische uren. Bij alle strijd, die wordt gevoerd, komt de eenheid van de Katholieke Kerk sterk naar voren, de eenheid, die Haar fundament is. Weliswaar hebben op verschillende tijdstippen de pausen krachtens de genade van staat hun geschonken, gestreden om de Kerk op haar grond vesten te bewaren, maar het valt wel zeer sterk op met welk een schitte rende kracht Pius X de victorieuze strijd heeft gevoerd en welk een heldhaftige deugd heeft gegloeid in het hart van de heilige. Vervuld van de zorg voor de Kerk, kende deze Paus nooit enige zwakheid, wanneer Hij streed voor de rechten van de hiërarchie of voor een andere heilige zaak. Vervolgens heeft de H. Vader aan het andere grote werk van Pius X herinnerd, de eenheid van het geloof te bewaren, welke voor heel de Ka tholieke wereld van belang is ge weest. Het modernisme immers dreigde een droeve scheiding te ver oorzaken. De persoonlijke heiligheid van Pius X scheen in de oplossing van deze vraagstukken de voornaam ste inspirerende kracht te zijn. De H. Eucharistie en het inwendig leven, dat zijn de voornaamste punten van de geloofsverkondiging van Pius X in dit uur. Een heilig leven, dat is het- gene, wat deze Apostel van het in wendig leven, als oplossing voorstelt aan de mens van deze tijd van de machine, de techniek en de orga nisatie. Tenslotte bad de H. Vader als volgt: „Ja, heilige Pius X, glorie van het priesterschap, glans van het christen volk, gij wist de eenvoud te vereni gen met de grootheid, de gestreng heid met de zachtheid, <Je ongecom pliceerdheid met de diepte van de geleerdheid. Gü, de Paus van de H. Eucharistie en van de catechismus, van het inniger leven en van de on verschrokken moed, zie met liefde neer op de H. Kerk, die gij zozeer bemind hebt. Terwijl de eenheid constant is temidden van de talrijke moeilijkheden en de vervolgingen van onze tijden, laat de moed ons be zielen. Verkrijg voor deze geschokte wereld de Vrede, de Vrede, die de eenheid onder de volkeren zal her stellen. Geef de eerlijke samenwer king onder de verschillende standen liefde en charitas bij de mensen, die hen verteert en tot een brandende werkelijkheid wordt tot glorie van Onze Heer Jesus Christus, die met de Vader en de H. Geest heerst in de eeuwen der eeuwen. Amen". DE EERSTE H. MIS. Zondagmorgen om tien uur droeg de kardinaal-deken Z. Em. I. Tisse- rant de eerste H. Mis op ter ere van de nieuwe heilige. Pius XII verleen de van Zijn pauselijke troon assis tentie. De St. Pieter was tot de laat ste plaats gevuld met gelovigen, die reeds weken tevoren hun toegangs bewijzen hadden aangevraagd. Velen wachtten buiten daar zij geen toe gangsbewijzen meer hadden kunnen bemachtigen. Zondagmiddag is 't stoffelijk over schot van de nieuwe heilige plechtig overgebracht van de St. Pieter naar de basiliek van Maria de Meerdere. Het lichaam van Pius X lag in vol pauselijk ornaat in een glazen kist, die werd vervoerd op een wagen in de vorm van een af uit, getrokken door zes paarden. Langs de route, die de processie volgde cn die was afge zet door militairen, stonden duizen den gelovigen geschaard. In de versierde basiliek van Maria woonden de kardinalen, leden van het corps diplomatique in het Vati- caan en Italiaanse autoriteiten de plechtige inontvangstneming van het stoffelijk overschot bij. Persoonlijke heiligheid de oplossing van problemen ook van deze tijd Een plechtigheid als wellicht zonder weerga is in de geschiedenis der Kerk heeft Zaterdag in Rome plaats gevonden. In tegenwoordigheid van honderden bisschoppen, aartsbisschoppen, patriarchen en kardinalen heeft Pius XII zijn iliustre voorganger Pius X heiligverklaard. Honderddui zenden uit Italië, maar ook vele tienduizenden uit alle delen van d'e wereld zijn er getuigen van geweest. Het St. .Pietersplein blakerde in de Romeinse Meizon, toen reeds vroeg in de middag velen zich naar het Plein spoedden uit angst niet tijdig een plaats ée zullen krijgen. Zij hadden geen ongelijk, want op het niet-gereser- veerde deel van het Plein zou in de latere uren geen plekje grond meer onbezet blijven en velen zouden zich tevreden moeten stellen met van veraf, van de Via della Conciliazione de plechtigheden te moeten volgen, zonder iets te zien, ook al waren er luidsprekers aangebracht. Het Plein Vek op he* eerste gezicht als een theater van ongewone afmetingen. Het toneel was het bordes van de machtige St. Pieter, dat door imposante be kleding met rood en tapijt een fleurige indruk maakte. In het midden tegen de hoge ijzeren afsluiting van het voorportaal van de basiliek stond de Pauselijke troon, bedekt met wit damast. De damastver sieringen in rood, welke vanaf het baldakijn boven de troon aan weerszij den daarvan afhingen, maakten de troon zelf driemaal breder dan hij in wer kelijkheid is. Rechts en links van de troon stonden de vergulde leuning stoelen, bestemd voor de kardinalen; daarachter stoelen en banken, even eens aan beide zijden, voor de aartsbisschoppen, bisschoppen en hoogste prelaten van de Romeinse Curie. Enige meters voor de troon stond het gla zen reliekschrijn, waarin het stoffelijk overschot van de H. Paus te zien was. levende getuigenis van diens heerlijkheid te zien was. Luid heeft de formule door de luid sprekers over de hoofden van de me nigte gedragen over het plein geklon ken en de gelovigen beantwoordden deze pauselijke uitspraak met een luide ovatie voor de nieuwe heilige en voor de Paus. Na de onthulling van de afbeelding van Pius X zet de H. Vader het „Te Deum" in, dat door het volk in het Gregoriaans wordt ge zongen en sluit met het gebed, waar in de H. Vader van God door de be middeling van de nieuwe Heilige bij stand voor de Kerk en de gelovigen afsmeekt. Daarna nadert de kardinaal-deken Incidenten in Egypte Een menigte Egyptenaren heeft in de buitenwijken van Ismailia, in de zóne van ht Suezkanaal, een Britse soldaat vermoord. De vermoorde soldaat reed als ge wapend geleide mee op een vracht auto met cantinegoederen, die werd bestuurd door een Egyptische chauf feur. In Ismailia verliet de chauffeur plotseling het convooi, waarvan de wagen deel uitmaakte, en reed een straat in de Arabische wijk van de stad binnen. Daar werd de soldaat door een menigte Egyptenaren, die de vrachtwagen plunderde, doodge slagen. De wagen werd in brand ge stoken. De Britse ambassade te Cairo heeft bekend gemaakt, dat een gewapende bende van 20 man in de nacht van Zaterdag op Zondag een Britse op slagplaats te Port Said in brand ge stoken heeft. De schade wordt ge schat op 400.000 pond sterling. DE PLECHTIGHEID NEEMT EEN AANVANG. Het is bijna half zeven als de H. Vader in de Sedia Gestatoria het bor des wordt opgedragen. Hij ziet er weer goed uit en schijnt weer volle dig zijn krachten te hebben hervon den. Terwijl het „Tu es Petrus" weer klinkt, stapt de H. Vader uit de Se dia Gestatoria en bestijgt met veer krachtige tred de troon. Na enige mo menten van interne ordening in het pauselijk gevolg beginnen de kardi nalen één voor één hun eerbied aan de H. Vader te betuigen, de Wester- sen nemen hun Soli Deo af, de Oos terse kardinalen houden hun paarse hoofdbedekking op. De Paus schijnt voor ieder een bijzonder woord te hebben. Volgens de voorgeschreven wetten vraagt kardinaal Cicognani dan de H. Vader de heiligverklaring to willen verrichten waarop de H. Vader van zijn troon af komt en neerknielt op de voor hem geplaatste bidstoel, terwijl een der prelaten hard „Orate" roept. DE HEILIGVERKLARING. Het moment van de heiligverkla ring nadert. De H. Vader zet met krachtige stem het „Veni Creator" in. Ieder staat, ieder zwijgt, ieder luistert. De Paus spreekt: „Ter ere van de H. Drieëenheid, tot verheffing van het Katholieke geloof, tot bloei van de Katholieke godsdienst, krachtens het gezag van Onze Heer Jesus Chris tus, van de H. Petrus en Paulus en krachtens ons eigen gezag decreteren en verklaren wij, na rijpe overwe ging en na herhaaldelijke inroeping van de goddelijke bijstand en na de mening van onze eerbiedwaardige broeders, kardinalen van de Heilige Romaanse Kerk, Patriarchen, Aarts bisschoppen en bisschoppen gehoord te hebben, de gelukzalige Paus Pius X heilig en schrijven wij Hem bij op de lijst van Heiligen, vaststellend, dat elk jaar zijn feest, in de gehele H. Kerk op 20 Augustus met grote devotie gevierd zal worden". Gezeten op de stoep van de Basiliek van St. Pieter te Rome leest Z. H. Paus Pius XII de proclamatie, waar in Paus Pius X heilig wordt ver klaard. Honderdduizenden op het plein, en ontelbaren in huis de plechtigheid werd n.l. per televisie uitgezonden volgden de ceremo niën. Tisserant de H. Vader en zet het Confiteor in, waarbij na de namen Petrus en Paulus die van de nieuwe heilige wordt ingelast. Vervolgens worden aflaten afgekondigd, die aan de verering van Pius X verbonden zullen zijn en houdt de Paus geheel onverwacht een toespraak van 20 minuten. Daarna sprak de Paus zijn drievou dige zegen uit over de zee van hoof den op het plein en ver daarachter en over allen, die naar de radio luis terden. Nadat de Paus de relieken van Pius X vereerd had en zich enige ogenblikken met de familieleden van de Heilige had onderhouden, nam hij weder op de draagstoel plaats en keerde in het Vaticaan terug. REDE VAN DE H. VADER. In de rede, welke de Paus onver wacht hield, zeide hij, dat het voor de eerste maal in de geschiedenis van de H. Kerk voorkwam, dat een Paus formeel wordt heilig verklaard door Hem, die tijdens Zijn Pontifi caat een eenvoudig lid was van de Fauselijke Curie. Voorwaar, een ge denkwaardige dag is het vandaag voor Ons, die tijdens Ons pontificaat zovele zorgen en smarten hebben moeten doormaken. Het is een zo troostvolle herinnering er aan te den ken, hoe de Kerk op zekere ogenblik ken geestelijk als het ware terneer ligt en dan plotseling door een be- Om concessies te halen? De Russische minister van Buiten landse Zaken, Molotof, is gistermor gen vroeg onverwacht uit Genève vertrokken en naar Moskou terugge vlogen. Achter zich liet hij een sfeer van verwarring, die zich bij vrijwel alle diplomaten bij de con ferentie over het Verre Oosten uitte in de vraag. „Waarom?" In Britse kringen te Genevè ver- wacht men dat Molotof met ingrij pende concessies uit Moskou zal te rugkeren, al weet men niet precies, wat deze concessies zullen inhouden. Mogelijk zullen Russen een compro misvoorstel doen, dat alle problemen van het Verre Oosten zal omvatten. Het vertrek van Molotof naar Mos kou geschiedde met de grootste ge heimzinnigheid en zelfs de Zwitserse functionnarissen van het vliegveld werden eerst van de reis op de hoog te gesteld, toen de zwarte Russische auto's met de minister en andere Russische autoriteiten kwamen voor rijden. De Russische delegatie weigerde elke commentaar op het vertrek, maar volgens leden van de Britse vertegenwoordiging in Genève zou Molotof aan Eden hebben verteld, dat hij „over een of twee" dagen weer zal terugkeren. Een overzicht van de gigantische me nigte op het St. Pietersplein te Rome tijdens de plechtige Heiligverklaring van Paus Pius X. Men neemt in ieder geval aan dat Molotof is teruggekeerd voor con sultaties met zijn regering. Siam ongerust. In New York heeft Siam gisteren in de Veiligheidsraad van de Ver. Naties verzocht bijeen te komen en waarnemers naar Zuid-Oost-Azië te zenden in verband met de oorlog in Indo-China. Volgens de minister van Buiten landse Zaken van Siam, prins Wan Waihajakon, zal dit land voorstel len vertegenwoordigers van India, Pakistan, Zweden, Nieuw-Zeeland en Uruguay naar de grens van Siam met Indo-Ohina te zenden om er op toe te zien, dat geen vreemde troepen het land binnenkomen. (Geldig van Maandagavond I tot Dinsdagavond. Opgem. te 10 uur). ENKELE OPKLARINGEN Zwaar bewolkt mét enkele opklaringen en plaatselijk enke- f le buien Ongeveer dezelfde tem- j peraturen als vandaag. Zwakke tot matige wind, in de kustpro- vincies overwegend uit Noorde- lijke richtingen, elders veran- derlijk 1 Juni: zon op 4.26 en onder 20.49; maan op 4.10 en onder 21.46 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van het KNiMI op Maandagochtend 07.00 uur luiden: STOCKHOLM regenbui 26 e OSLO licht bew. 25 KOPENHAGEN onbewolkt 23 AMSTERDAM zwaar bew. 16 LONDEN zwaar bew. 17 LUXEMBURG regen 15 PARIJS regen 20 BORDEAUX zwaar bew. 22 GRENOBLE zwaar bew. 21 GENEVE zwaar bew. 21 ZURICH zwaar bew. 20 LOCARNO regen 23 BERLIJN zwaar bew. 22 FRANKFORT regen 15 MUNCHEN geheel bew. 16 WENEN onbewolkt 19 INNSBRUCK nevel 15 ROME geheel bew. 25 AJACCIO regen 22 MALLOROA lacht bew. 26 Korreltje In gezelschap gapen is vooral dan onbetamelijk, wanneer er alle reden toe bestaat.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1