Duizenden Leidenaars vierden in gouden zonneschijn het zilveren priesterfeest van deken M. A. Jansen Warme belangstelling op de receptie overtrof „de hitte van de dag" Dient God in 't wonderwerk van mijn priesterleven' GOLF VRIJDAG 28 MEI 1954 DE LEIDSE COURANT 1WEEDE BLAD - PAGINA I ste H. Mis, die de deken als jong priester heeft opgedragen, hield ook nu weer pastoor A. C. Schaper uit Nieuw-Vennep de predikatie. Een andere Christus. Pastoor Schaper ving aan met de betekenis te noemen van Hemel vaartsdag; de dag, die méér is dan enkel een historische herdenking. De Hemelvaart is voor iedereen iedere dag van een brandende actualiteit. Toen immers is Christus ons voor gegaan, bij ons de hoop en verwach ting latend eens Hem te zullèn vol gen. De vreugde van deze dag wordt nog groter nu het feest gevierd wordt van een jubilerende priester, die toch ook een andere Christus in ons mid den is. Pastoor Schaper herinnerde vervol gens aan de eerste H. Mis van de deken, die hij sinds vele jaren zijn persoonlijke vriend mag noemen. 25 Jaar geleden mocht hij op dezelfde dag en hetzelfde uur over zijn pries terschap spreken. Misschien, aldus zich tot de jubilaris wendend, is Uw leven langs andere banen gegaan, dan gij oorspronkelijk verwacht had. Bo ven Uw rijke priesterleven echter, staat de stralende zon van het pries ter-zijn. Meer dan 9000 maal hebt gij over de offertafel gebogen gestaan, de woorden van de consecratie spre kende. 25 Jaar geleden waart gij van jeugdig priester-idealisme bezield. God heeft U daarna gesteld over de jeugd. 23 Jaar lang heeft God U ge plaatst vóór de uitverkorenen voor het priesterschap. Gij hebt de toe komstige priesters een grondslag I meegegeven, Uw idealisme aan hen medegedeeld. De apostolische liefde voor de zie- len heeft U behouden. In Uw arbeid voor het Apostolaat der Hereniging heeft U dit tot uiting gebracht. Thans, aldus pastoor Schaper, rijt gij belast met drie taken: pastoor, stichter van een nieuwe parochie en deken van een dekenaat. Drie taken, bijna te zwaar voor één mens. Bidden wij allen op dit moment, dat gij deze opdracht zult kunnen blijven vervullen. Laat dit moment van het gemeenschappelijk offer de schoonste herinnering aan dit feest mogen blijven. Na de Mis zong het koor het pries terlied van F. v. d. Bilt op muziek van Herman Strategier. Daarna zongen allen onder het heengaan van deken en assistenten het „Laudate Dominum". Niet onvermeld mag blijven het nuttige werk, dat de verkenners van de Lode wij ksparochie verricht heb ben. Buiten en binnen maakten de jongens zich als echte .manusjes van alles" dienstig. Zij pasten op de fietsen, gaven misboekjes en pro gramma's af en vormden onder de H. Communie met gestrekte kleden een H. Tafel. geschreven wijze te nuttigen. Van het feestcomité ontving de jubilaris een fraai schilderstuk van de Lode- wijkskerk door Han Wertz. Nog twee andere schilderstukjes zullen de pas torie van de deken sieren. Vele para menten werden verder door geeste lijken en parochianen geschonken. De zusters van de Voorzienigheid had den een prachtig geborduurd kleed vervaardigd, terwijl hun pupillen met een mooi met de hand geknoopt smyrnakleed goed voor de dag kwa men. De meisjes van huize Lidwina de den hun deken eveneens een prach tig geborduurd kleed cadeau en de leden van de Katholieke Onderwij zersvereniging schonken een bedrag onder couvert. Verder zagen we nog een mooi drink- en ontbijtservies, ta fellakens en servetten en vele tandere nuttige zaken. Talloze belangstellenden. Onder de tallozen, die van hun be langstelling blijk gaven, merkten wij o.m. op: Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot en de wethouders J. A. van Schaik en S. Menken, de heer P. C. A. ten Broek, namens de R.K. Raadsfractie, mgr. A. G. Smit, voorz. van het Apost. tot Hereniging der Kerken, mgr. Th. M. Bekkers uit Voorschoten. Alle pastoors van Lei den, Deken R. Reynen van Schiedam, rector Geurts, dir. van het R.K. Ly ceum, rector F. Bernefeld, em. pas toor R. Smitz, prof. dr. H. L. M. van Rooyen, studenten-pastoor, dr. Cala- sanctius Cap., oud-adviseur van de K.A.V.; verder vele andere geeste lijken en religieuzen uit Leiden en omgeving; prof. dr. C. C. Berg, dokter C.R. Zijerveld, dir. G.G.D., en enige andere Leidse dokters, mr. 'H. Don ders, voorz. armbestuur. Vervolgens bestuursleden van: K.V.P., K.A.B., K. A.V., Werkgvers, Vrouwengilde, Raad van Maatschappelijk en Cultureel Overleg, Katholieke Onderwijzers Vereniging, St. Vincentiusver., Kath. Soc. Bureau, Ver. St. Lidwina, R.K. Middenstandsver., R.K. Handelsreizi gersver. en andere onderafdelin gen van de K.A.B., Ver. Stille Om gang, Ziekentriduum, Stichting Do denherdenking, bestuursleden K. en O., St. Michaël, Kath. Gezinszorg, Kerkbesturen, R.K. Bond Kleuteron derwijs, Vriendenkring, Verbum Dei, en vele andere afgevaardigden. Bo vendien studenten van het Philoso- phicum te Warmond en vele paro chianen. Het danklof. Omstreeks vier uur had zich op het Lidwinaplein voor het plechtige Danklof wederom een groot aantal gelovigen verzameld. De felle zonne brand had velen echter in de schaduw der bomen gedreven, waardoor het plein een enigszins verdeeld karakter kreeg. Het zonovergoten middenvak was op enkele vermetelen na, verla ten, terwijl in de schaduwplekken complete samenscholingen plaats had den. Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatsexa- men Theologie de heer G. A. Nieuw - land te Den Haag; voor het can- didaatsexamen Geschiedenis de heer J. G. Visser te Voorburg. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proef schrift getiteld „Het wijsgerig onder wijs aan de Hogeschool te Franeker 15851811", de heer S. H. M. Galama, geboren te Burgwerd (gem. Wonse- radeel) en thans wonende te Megen (N.-Br.). Het Lof werd gecelebreerd door deken M. A. Jansen met assistentie van dr. Groot en prof. Wenners, prof. te Warmond. Onder het Lof sprak de deken een dankwoord uit. Hoewel, aldus spreker, God zijn priesters kiest uit bepaalde milieu's blijft het priesterschap toch hoofd zakelijk een kwestie van genade. Een priester leeft niet voor zich zelf. Zijn leven is ondergeschikt aan het grote belang van zijn pa rochie. Hij is de uitdeler van Gods geheimenissen. Spr. dankte allen voor de grootse feestviering, die niet zozeer zijn persoon betrof maar de waardigheid van het pries terschap. Wij leven in deze wereld, zo ver volgde de deken, als pelgrims op doortocht naar ons uiteindelijke vaderland. In de H. Lodewijk vin den wij het ideaal van een ware pelgrim. Deken Jansen hoopte ten slotte dat dit feest tot de benade ring van ons levensdoel bijgedra gen heeft. In een door alle aanwezigen mee gezongen Te Deum uitten deken en parochianen hun grote dank, dit feest te hebben mogen vieren. GENOOTSCHAP KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN Op de gisteren gehouden 177e jaar vergadering van het provinciaal Utrechts genootschap van kunsten en wetenschappen zijn benoemd tot le den in de sectie van letterkunde, wijsbegeerte en geschiedenis dr. A. A. Kampman te Leiden en in de sectie natuur- en geneeskunde dr. P. van Royen te Leiden. Jiwite. Een 65-jarige Zaandamse wiel rijder is gistermiddag op de weg tus sen Zaandijk en Purmerend door een personenauto aangereden en de be komen verwondingen overleden. De Griekse minister van defen sie heeft in de afgelopen dagen een bezoek gebracht aan zijn Nederlandse collega, ir. Staf; zijn Engelse collega, Lord Alexander zal op 11 en 12 Ju ni a.s. ons land bezoeken. Vele aanrijdingen in Den Haag gaven de politie Woensdagavond handen vol werk; een personenauto gaf geen voorrang aan een bus: 4 ge wonden en een zwaar gehavende personenauto; een wielrijdster maak te eenzelfde fout bij een ontmoe ting met personenauto: Zware her senschudding; twee jongetjes speel den op straat met een bal en werden door auto gegrepen: Een lichte en een zware hersenschudding. De Amsterdamse mej. Scholte zal 1 Juni a.s. als 50.000ste Neder landse emigrant naar Canada met de Sibajak uit Nederland vertrek ken; mej. Scholte reist haar verloof de achterna, die in Canada reeds een goede betrekking verworven heeft. Twee zwaargewonden en 4 lichtgewonden was het resultaat van een plotselinge uitwijking, die een uit Tricht komende auto gistermid dag moest maken om een plotseling startende motor te ontwijken; de auto reed op 'n groep wielrijders In; drie fietsen werden totaal vernield. Practische geschenken De Zoeterwoudse singel vormde gistermiddag wel een grote tegenstel ling met de overige singels en stra ten van de sleutelstad. Terwijl elders de brandende zon al het leven van de straten geschroeid had en men haar slechts in uiterste noodzaak zo luchtig mogelijk tegemoet trad, leek de Zoeterwoudse Singel een drukke wandelboulevard, waarover stemmig geklede heren en uiterst charmante dames hun schreden naar de receptie in de aula van het Lidwinahuis richtten. Blauwe hemel als baldakijn IN de voortuin van 't St. Lidwinahuis stonden vele witte bloemen bij elkaar: kleine bruidjes met wit-gele vlaggetjes in de handjes, die hun onge duld om zwaaiend en wuivend de deken te ontvangen niet konden bedwin gen. Het pad van het hek tot deingang was afgezoomd met stemmig zwart, het officiële zwart van de jacquets der leden van het feestcomité aan de ene zijde, het zwart van een nieuwsgierige, halsreikende zusters-rij aan de an dere kant; daarnaast de familie van de jubilaris en bij het hek rector L. P. M. Vester, die de feestelijke viering tot in de puntjes had voorbereid, en rec tor H. L. J. M. Sondaal, klaar om als eersten de feesteling te begroeten. Vermelden we nog even de cineast, die gespannen door de zoeker van zijn toestel loerende ook de komst van de auto met de deken tegemoet zag. Zijn camera begon een zoemend geluid te maken toen om tien minuten vóór half acht de auto met de jubilaris voorreed. dierbare parochiegeest wordt bena drukt door de inspanning van vele parochianen om deze viering van dit feest tot een succes te maken. Na de verhevenheid van het pries terschap getekend te hebben, her haalde de rector de woorden, die de engel tot Tobias sprak, nadat deze aan de gids gevraagd had welk ge schenk hij zou willen aanvaarden: „Vrede zij U, dient God, wees hem dienstbaar in Zijn wonderen". In die geest zal ook de jubilaris antwoor den: „Vrede zij U, dient God in het wbniderwerk van mijn priesterleven". Hierna vroeg de rector aan de de ken het feest met een plechtig Dank lof in te luiden. „Bid voor ons", aldus besloot rector Vester zijn begroetings woord, „wij bidden met U mee". Tijdens het Lof zong het koor o.l.v. A. van Mil het Adoro Te, Jesu dulcis memoria, O sacrum convivium, Mag nificat, Regina Caeli en het Tantum ergo. De zang van het parochiekoor klonk onder de open avondhemel de voot en roerend eenvoudig. Een me rel in de bomen vlocht door de zang een hemels contrapunt. De speeltuin was een kerk Deken M. A. Jansen, die hiermede aan het begin stond van een reeks plechtigheden en huldigingen ter ere van zijn 25-jarig priesterfeest, stapte, gevolgd door zijn ouders, uit de wa gen. Handen werden gedrukt, de filmcamera zoemde nog steeds, de fo tograaf liet zijn toestel klikken. De meisjes van het Lidwinagesticht, die met elkaar een blofluitclub hebben, zetten hun instrumenten aan de mond en bliezen op ernstige en gedragen toon de eerste noten van het welkomstlied, dat door allen werd meegezongen en dat door de deken met een glimlach van verrassing werd aanhoord. Vervolgens begaven allen zich door het gebouw naar de achterzijde van het huis waar het speelplein in een grote kerkruimte was herscha pen. Een heerlijke kerk, een machtige kerk, want de koepel welfde zich in het blauw van de hemel, en werd ge schraagd door een muur van frisgroe ne bomen. Vóór de stoelen, die rij na rij aan twaalfhonderd mensen zit plaats boden, stond onder een over huiving een wit monumentaal al taar opgesteld met een tabernakel en daarachter een eenvoudig kruis van blank eikenhout. De koepel had door breed gedra peerde afhangende kleden de vorm van een baldakijn boven een gouden monstrans met blanke kern: Ons Heer. Rechts stond een beeld van de kruisridder de H. Lodewijk, de pa troon van de parochie van de deken, van wie deze avond nog ge zongen zou worden in het nieuwe lied van Herman Divendal: „Daar is eens een koning ten kruistocht ge gaan, om het heiligst bezit te bevrij den. Toen de deken, door de bruidjes en misdienaar voorafgegaan, het plein betrad zongen het parochiekoor van de Lode wij kkerk en alle aanwe zigen: „Laat ons Op blijde wijzen, met dank den Vader prijzen'.' Serenade. Woensdagavond om 9 uur werd de deken in het Lidwinahuis een klin kende serenade gebracht door het R.K. Harmoniegezelschap. Pittige marsen en een opgewekt „Lang zal hij leven" schalden de jubilaris, zijn familie en vrienden tegemoet. De voorzitter van het Gezelschap feliciteerde de deken in een geestig woord, dat op gelijke wijze door de feesteling werd beantwoord. De eerste begroeting: V.l.nj.: De ken M. A. Jansen, rectór L. Vester en rector H. Sondaal. Plechtige Hoogmis De morgen van Hemelvaartsdag stond er wederom een stralende blau we hemel boven het plein achter het Lidwinahuis dat de vorm had gekre gen van een grote kerkhal. Alle stoe len waren bezet, toen het Magnificat werd ingezet om de celebrant-jubila ris, vergezeld van de Presbyter-as- sistens, deken B. G. Hosman te Be verwijk, van de diaken prof. dr. J. Groot, professor aan het Philosophi- cum te Warmond en de subdiaken prof. A. v. d. Boog, eveneens profes- stor aan het Philosophicum te ont vangen. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op: jhr. mri F. H. van Kinschot, burgemeester van Leiden, de wet houder S. Menken en echtgenote, wethouder Jongeleen en leden van de katholieke fractie der gemeente raad. Voorts de commissaris van po litie te Leiden, de hëer R. J. Meijer, de plaatsvervangend garnizoenscom mandant en de heer S. W. Hagedoorn, commandant van de brandweer en B.B. Onder de geestelijken bevonden zich onder meer: Pastoor Th. M. Beu kers, Rector L. van Vugt, Rector F. A. Bernefeld, Prior IJ. Schnabel, O.S. C. R., pater B. de Goede, O.F.M., prof. W. J. Wenners, deken Stammeijer te Wognum, deken R. Reijnen te Schie dam en pastoor Th. v. d. Lugt te Amsterdam. Vogels zongen. Ook nu weer was de organisatie van het officiële verloop van de plechtigheden in handen van rector Vester, die zich op uitstekende ma nier van zijn taak kweet. Voor de aan vang van de H. Mis wees rector Vester op de onmogelijkheid om zon der stoornis te gaan knielen. „Men rekewe, aldus de rector, dat in nerlijke aandacht en ingetogenheid elke houding eerbiedig maakt". In deze geest en op dusdanige wijze is de plechtige Hoogmis door de ruim twaalf honderd aanwezigen gehoord. De vogels zongen in de bo men, terwijl de gebeden van de Mis voor iedereen duidelijk verstaan baar uit de luidsprekers klonken. Het koor, onder directie van de heer A. van Mil, zong samen met de gelovigen de wisselende gezangen van Hemelvaartsdag. De heer J. v. d. Meer bespeelde het orgel. Ook de ge zangen van het koor kwamen uit de luidsprekers voortreffelijk door. Evenals 25 jaar geleden bij de eer Om klokslag half twee opende rec tor Sondaal de rij van sprekers. Hij wenste de deken namens alle paro chianen hartelijk geluk. De bisschop, aldus de rector, heeft met zijn be noeming voor Leiden een uitmun tende keuze gedaan. Vervolgens over handigde spr. symbolisch de geschen ken van de parochianen en het co mité. Hartelijke samenwerking. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot herdacht dankbaar de inni ge samenwerking tussen het gemeen te-bestuur en het dekenaat. De eer ste kennismaking met de deken bij de burgeipeester thuis was reeds di rect gekenmerkt door een hartelijke sfeer van wederzijds begrijpen. Spre ker beloofde de deken alle steun bij de opbouw van kerk en parochie en vertrouwde hem spoedig te zien als pastoor en deken van een in volle glorie herstelde kerk. Deken Jansen sprak in zijn dankwoord de overtui ging uit, dat hij met de steun van het gemeentebestuur het gestelde doel zeker bereiken zal, niet alleen tot heil van de katholieken maar de meerdere glorie van God. Als laatste spreker richtte mgr. A. G. Smit, voorz. van de Ver. tot Her eniging der Kerken, het woord tot de jubilaris. Spreker dacht met eni ge weemoed aan de tijd dat deken Jansen als diocesaan-directeur aan de Vereniging meewerkte. In verband met zijn drukke werkzaamheden heeft de deken weliswaar voor deze functie moeten bedanken, maar is gelukkig nog steeds lid van het hoofd, bestuur. Spr. dankte de jubilaris na mens alle leden voor het vele dat hij voor de opbouw van het apostolaat gedaan heeft. Mgr. Smit sprak ten slotte de hoop uit dat het apostolaat wanneer alle rompslomp weer voor bij was, weer op zijn medewerking zou kunnen rekenen. Dubbele cassette. Hierna kreeg de geweldige tumor van gelukwensers, die zich inmiddels in de gang verzameld hadden, gele genheid door te breken naar de re ceptiezaal. Twee uur lang defileer de een onafgebroken rij van belang stellenden langs de deken en zyn fa milieleden. Elders in de zaal bezweken en kele grote tafels en een muur bij kans onder een grote lading geschen ken. Van zijn parochianen kreeg de deken een cassette tafelzilver. Vier en twintig personen zullen met eetgerei in staat zijn elk voedsel op de voor- Parochiegeest. De jubilaris nam met rector L. van Vugt en rector H. Sondaal, die hem bij het hierna volgende Lof zouden assisteren als diaken en subdiaken, plaats op zetels terzijde van het al taar. Daarna begroette rector Vester uit naam van de parochianen en alle aan wezigen de deken en vertolkte in een kort woord de bedoeling van dit feest. „Hoewel U wellicht nog niet allen kent. kennen allen U", aldus rector Vester, en allen treden U met grote sympathie tegemoet. U, die in nau welijks één jaar al zoveel werk heeft verricht. In U eren wij degene, die geroepen werd om de Lodewijksparo- chie te stichten, om als priester mid delaar te zijn tussen God en de men sen. Uw grootste verlangen om een parochie op te bouwen met de ware parochiegeest vindt in dit feest een van de hoogtepunten. De U zo

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3