R.K. Econ. Hogeschool te Tilburg betrekt in 1957 nieuwe gebouwen Bartje Militairen hadden honger! Bij Rhenen bouwt „Pluto" bruggen en verslaat er een denkbeeldige vijand! Het water weer zijn tol Koninginnedag bij Tante Pos VRIJDAG 28 MEI 1954 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA l Na dertig jaar in eigen huis De Rooms-Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg zal wanneer alle wensen en verwachtingen in ver vulling gaan aan het einde van 1957 een nieuw modern hogeschool gebouw, berekend op 900 studenten, kunnen betrekken. Het ontwerp van de architecten J. Bedaux (Tilburg) en J. v. d. Laan (Delft) zal inclu sief de inventaris ruim 4,5 rail- lioen gulden vergen. Medio 1955 hoopt men. mits overeenstemming wordt bereikt met de regeringsinstan ties omtrent de financiering van het project, met definitieve plannen te komen. Na een bouwperiode van ruim twee jaar hoopt men einde 1957 het gebouw officieel te kunnen openen. Tot dusver heeft de hogeschool, vanaf de oprichting in 1927, gastvrij heid genoten in de gebouwen van de R.K. leergangen. Dit instituut met bijna 2000 studenten, heeft evenals de Hogeschool (100 studenten) reeds jarenlang behoefte aan uitbreiding. Strakke bouw. De beide architecten ontwierpen een gesloten gebouwencomplex. Rond een binnenplaats van 50X70 meter worden de gebouwen, die worden opgetrokken, in licht grijze natuur- en baksteen .zodanig ge plaatst, dat het sluitstuk wordt ge vormd door de aula die 600 plaatsen krijgt. Deze krijgt in afwijking van de strakke lijnen van de overige ge bouwen, een koepelvorminge afdek king. waarvan het hoogste punt 22 meter is; de andere gebouwen zijn 12 meter hoog. Hierin bevinden zich par terre de grote collegezaal berekend op 300 studenten, de biblioteek, de senaatskamer en de administratiever- trekken; op de eerste etage bevinden zich nog vijf collegezalen, resp. voor 100, twee voor 50 en twee voor 30 studenten. Hier worden ook de in stituten, die aan de hogeschool zijn verbonden, gehuisvest. Het ligt in de bedoeling, wanneer ook deze nieuwe behuizing uitbreiding behoeft, deze instituten over te brengen naar af zonderlijke gebouwen. Op de eerste étage bevinden zich voorts nog de kamers der professoren. De ligging. Naar binnen is het gebouwencom plex afgewerkt met een vierzijdige opengewerkte zuilengalerij, waartus sen glas wordt aangebracht. De ge bouwen beslaan een oppervlakte van 80X100 meter. De nieuwe hogeschool zal verrijzen aan het meest westelijke uiteinde van de geprojecteerde brede boule vard, die bij de hogeschool 85 meter breed is, en, die, vrywel parallel lo pend met de spoorlijn TilburgBre da, de stad van oost naar west door kruist. Aansluitend op deze boule vard en het hogesehooldomein bevin den zich het Tilburgs dierenpark en het onlangs door de gemeente aan gekochte 200 ha. grote Waldenbos „De Oude Waranda". Langs de boulevard komen aan de noordzijde verschei dene culturele gebouwen, waaronder een museum en een studentencen trum, terwijl de zuidzijde voor bewo ning werd gereserveerd. Rijkspersoneel 2 pet vacantiegeld Geen gunst meer i Tot nu toe was de vacantie-uitke- ring van 2 pet., die het rijkspersoneel jaarlijks ontving, te beschouwen als een gunst, die het Rijk niet ver plicht was te geven, maar bij K.B. is deze toestand nu in zoverre gewij zigd, dat de 2 pet. vacantieloeslag voortaan als een recht zal worden beschouwd. krijgt een standbeeld Op de dag van zijn vijftigste ver jaardag (Zaterdag 22 Mei j.l.) heb ben enkele leden van het bestuur van het Drents Genootschap aan de bekende schrijver Anne de Vries het ontwerp aangeboden van liet beeld houwwerk van zijn meest vermaar de schepping „Bartje". De Amster damse beeldhouwster Suus Berk hout had het kereltje, dat voor brui ne bonen niet wilde bidden, meester lijk getroffen, en Bartje's geestelijke vader was dan ook zeer ingenomen met haar ontwerp. Op 4 September a.s. vlak voor zijn tweede vertrek naar Suriname, zal Anne de Vries aanwezig zijn bij de onthulling van het beeld, dat ongeveer 1.20 meter hoog zal worden en een nader te be palen plaats zal krijgen in Assen, de geboorteplaats van de schrijver en tevens hoofdstad van het land van Bartje. ONGEVAL OP ONBEWAAKTE OVERWEG. Vijfde slachtoffer overleden. De heer Rinse Meetsma uit Kollu- merpomp. die Dinsdag bij het auto busongeluk op de onbewaakte over weg te Zandbulten zwaar is gewond, is Woensdag in het Bonifatius-hospi- taal te Leeuwarden overleden. Het aantal omgekomenen is daardoor tot vijf gestegen. Dure maaltijd Voor de krijgsraad te velde West te s-Gravenhage hebben Woensdag vijf dienstplichtige soldaten terecht gestaan onder beschuldiging te Roo sendaal op 5 en 6 Maart 1.1. aan de staat toebehorende levensmiddelen te hebben weggenomen. ROTTERDAMSE BANK. In de commissarissenvergadering van de Rotterdamsche Bank heeft de heer mr. H. L. Woltersom de wens te kennen gegeven aan het eind van dit jaar zijn functie van directeur neer te leggen. Commissarissen heb ben besloten in een in December te houden aandeelhoudersvergadering de heer Woltersom met ingang van Vanmiddag victorie met trompetgeschal In Rhenen is op het ogenblik de operatie „Pluto" in volle gang. On geveer 4000 militairen, merendeels sergeant of hoger, zijn er op het ogenblik gelegerd in de bossen op de Grebbenberg. Onder leiding van hun instructiecommandantcn zullen deze militairen, die zijn opgeleid op een van de beide geniekaderscholen Aetherklanken denkbeeldige 1 Januari 1955 voor te stellen te be-1 Soesterberg, trachten een uit het Oos- noemen tot president-commissaris, waarna de heer Van der Mandele de functie van vice-president-commissa- ris zal gaan waarnemen. Op verzoek van het college van commissarissen zal de heer Wolter som als president-commissaris en als lid van de comissie van toezicht uit commissarissen belast blijven met de uitoefening van enige algemene en speciale taken in het belang van de bank. In de in December te houden alge mene aandeelhoudersvergadering zal v.orden voorgesteld tot directeuren der vennootschap te benoemen de heer D. Hoogendijk, thans plaatsver vangend directeur en de heer dr. C. F. Karsten, thans onder-directeur. ten binnengedrongen vijand te verjagen. In de hitte van de denkbeeldig ge leverde gevechten bleken evenwel de bruggen over Grebbe en spoor baanravijn al even denkbeeldig te zijn verwoest en de in 1945 werke lijk in de lucht geblazen Rijnbrug is werkelijk nog niet 'hersteld. Daar om hebben de geniemannen het zich tot taak gesteld noodbruggen te slaan. Rhenen staat nu al een week vol op in het teken van bruggenbouw. Geniale geniestaaltjes. Het werk nadert thans zijn vol tooiing en vanmiddag zullen de ze gevierende Nederlandse legers over de bruggen trekken, de vijand ach terna. Om de troepen aan te moedi gen zal vanmiddag tussen twee en HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 j Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Radio- Rally. 10.00 Vcor de kleumers. 10.15 Amus. ork. 10.45 Gram. 10.55 Radio Rally. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.3012.33 I*and- en tuinb. meded. 12.33—12.40 Radio Rally). 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Radio Rally. 13.25 Promenade- ork. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.15 Radio Rally. 14.20 Eng. les. 14.40 Verz. progr. en Radio Rally. Terug naar de natuur! Duister avontuur Te Bergen (NJL) zijn twee veer tienjarige jongens aangehouden die ruim een week geleden waren ont vlucht uit een observatiehuis te Am sterdam. In de beboste duinen rond om Bergen aan Zee hadden zij een hol uitgegraven en ingericht voor een verblijf van langere duur. Het middengedeelte van het hol werd gebruikt als slaapkamer. De po litie heeft daar diverse wollen de kens aangetroffen, die van inbraak vier uur zelfs een volledig geniemu ziekkorps aanwezig zijn. De leger leiding en* verdere belangstellende autoriteiten zullen dan aan de Greb be een ijzersterke noodbrug volgens het systeem baily vinden, waarover zelfs de bijna 50 ton zware centurion- tanks hun weg met bekwame spoed zullen kunnen vervolgen. Van gro tere allures, alhoewel van wat min der draagkracht, is de grote baily- brug die over het spoorwegravijn is gebouwd. Men zal zich hier beper ken tot de Shermantanks, die in ieder geval ook nog 36 ton per stuk wegen. Als ware evenwichtskunste naars hebben de manschappen onder het slechts wakend en dus niet lei dende oog van hun instructeurs zich meesters in het bouwen van deze 80 meter lange brug getoond. Drie uren nieuwe Rijnbrug. De topprestatie wordt geleverd door de 190 meter lange brug over de Rijn, die hedenmiddag om twee uur gereed zal zijn en dan geduren de drie uren, bij stillegging van het scheepvaartverkeer, een vaste oever verbinding over de Rijn bij Rhenen zal vormen. De huidige noodbrug, die evenwel Zaterdag weer zal verdwijnen, is niet volgens het baily-principe gebouwd, doch vilgens een evenzeer beproefd Amerikaans systeem, waarbij ge bruik wordt gemaakt van machinaal met lucht gevulde, in vele cellen verdeelde rubber drijvers, waarop een rijweg wordt gebaand, bestaan de uit holle aluminium elementen, licht in gewicht, doch zeer sterk. Vier doden Nauwelijks zijn de eerste warme j dagen in Nederland aangebroken, of ook het water eist weer zyn tol. In de afgelopen dagen hebben vier Ne derlanders tijdens het beoefenen van watersport het leven verloren. Een 15-jarige jongen uit Rotter dam verdween tijdens het baden in het Brielse Meer bij het Kruininger Gors in de diepte en is niet meer boven gekomen. Een 12-jarig jongetje uit Amers foort ging gisteren op weg van Kerkdriel naar zijn woonplaats pootje baden in de Rijn bij Rhenen; onverwacht zakte het knaapje weg en is verdronken. Een 21-jarige inwoner van Mer- selo-Venray is gisteren tijdens het zwemmen in de Maas verdronken. Een 21-jarige schippersknecht uit Dresden, wiens schip te Krimpen aan de IJssel lag, is gisteren even eens tijdens zwemmen in de Maas verdronken. HOE WARM HET WAS. Niets bijzonders. Al is het gisteren ook volop zomer geweest, er is geen reden om nu juist van een tropische dag te spre ken, zo is van de zijde van het K.N. M.I. medegedeeld. Het Brabantse waarnemingsstation Gilze Rijen heeft omstreeks 30 graden genoteerd, an- oere stations omstreeks 28 graden. De zeewinden hebben zoals altyd aan de, kusten een verlaging van tempera tuur veroorzaakt. Het temperatuur- verloop in Mei is in ons land altijd enigszins merkwaardig en in geen geval behoort een dag als deze He melvaartsdag tot de uitzonderingen, aldus het K.N.M.I, 4,Zij erkenden de diefstal, welke be- eiSt trof" drie cocasbroden, drie ontbijt koeken, drie potten appelstroop en enige blikken doperwten met gehakt. Een en ander hadden zij kunnen be machtigen door een kelder onder de Engelbrecht van Nasaukazerne te Roosendaal binnen te dringen. Slechte menage. Als motief voor hun daad gaven zij op, dat zij honger hadden gehad; de menage liet te wensen over. Een luitenant, die als getuige werd ge hoord verklaarde dat er terecht klach ten over de voeding waren. Wegens diefstal door twee of meer verenigde personen requireerde de auditeur-militair straffen van resp. vier, drie, twee, zes en tien maan den gevangenisstraf met aftrek. De laatste beklaagde was bovendien een paar dagen opzettelijk van zijn on derdeel te Roosendaal afwezig ge weest; hij had zich met een militair voertuig naar Den Haag begeven. De auditeur vorderde tevens ontsla.H uit de militaire dienst met ontzettir. uit de bevoegdheid bij de gewapend' macht te dienen. „Slechts een stunt". Majoor Bakker, die als raadsmaH optrad, meende dat het gebeurci meer als een bravourstukje moesm worden gezien. Hij voerde verzach tende omstandigheden aan en pleit!! clementie. Mr. J. van Uden, de tv/eede raad* man, zeide de auditeur-militair \vt wat te somber te vinden. Hij merHtj op, dat de hele kamer van de b» klaagden van de diefstal wist en var de buit had meegegeten. Z.i. moe men de zaak meer zien als een stut en als een kwajongénsstreek. Uitspraak doende legde de krijgj raad de volgende straffen op: 2 mai twee maanden gevangenisstraf; ze weken, vijf maanden, waarvfcn twer maanden voorwaardelijk en ze maanden, waarvan twee maande: voorwaardelijk. Het voorarrest zj i worden afgetrokken. He. RODE KRUIS helpt U wel. Gedwongen vacantie Gematigd enthousiasme Evenals elders in Nederland zullen i ook de Amersfoortse winkeliers dit jaar op bevel van hoger hand met j vacantie gaan, maar in de Amers foortse contreien kan men zich maar niet opwerken tot een uitbundig enthousiasme over dit „buiten kansje". Niet alleen de winkeliers van dub bele zaken, die de kans lopen ook een dubbele vacantie te krijgen toe gewezen vinden het meer uiterst ma tig, maar ook de anderen menen, dat er te weinig rekening is gehouden met de financiële consequenties en de vacanties van de schooljeugd. N.A.T.U. HIELD LANDDAG. De Nederlandse Amateur Toneel Unie heelt- gisteren haar landdag in Gouda gehouden, nadat de avond daarvoor de leden van het hoofdbe stuur en van de algemene raad door burgemeester en wethouders van Gouda ten stadhuize waren ontvan gen. De algemeen voorzitter, de heer P. Cleveringa uit Lelden heeft in zijn peningsrede de nadruk gelegd op het grote gebrek aan goede toneelza len, zowel in de grote steden als op het platteland. Hij ontwikkelde de gedachte, dat het amateurtoneel geza menlijk moest komen tot het stichten van eigen theatertjes en sprak de hoop uit, dat de overheid de initia tieven, die op dit terrein zouden worden genomen, zou steunen De heer D. H. Michels uit Amster dam gaf vervolgens een demonstra tie van grimeerkunst, waarna de heer Alex de Haas uit Rotterdam een voordracht hield over de ontwikke ling van het cabaret. komst naar de St. Janskerk te Gouda, waar de zogenaamde Goudse glazen wer- 16.30 De schoonheid v. h. Grego-j afkomstig bleker, te zijn. Het hoi riaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 j w-as verder voorzien van een provi- (ïram. 18.15 Plechtigheden t.g.v. de I siekamer en een keukeninrichting, Heiligverklaring van Z. H. Paus Pius i compleet met een fles butagas en X. 19.15 Nws. 19.25 Regeringsuitz.: I komfoor. Pannen en een koksmes; Atlantisch allerlei. Een en ander j een drietal portemonnaies, zaklan- over de veertien landen v. h. Atlan-j taarns en een fototoestel bevonden tisch Pact. 19.45 Gram. 20:25 Inlei- j ^ch bij de inboedel. Aanleiding tot de arrestatie was een nachtelijke in- ding Indische Missieweek. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Gram. 21.00 Gevar. progr. 21.50 Act. 22.00. Een mens kan wat meemaken. 22.30 „Ziedaar Uw Moeder", klankb. Hierna: Avondge bed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.25 Uitslag Ra dio Rally. 23.3524.00 Kamerork. HILVERSUM n. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.35 Orgelsp. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: -0.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Voor de ar beiders in de continubedrijven. 11.35 Pianorecital. 12.00 Gram. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Orgel en zang. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Gram. 14.30 Zaanse streekuitz. 14.55 Cello en clavecimbel. 15.15 „Van de wieg tot het graf", eaus. 15.30 Gram. 16.00 Boekbespr. 16.15 Kamerork. 17.00 Radioweekjournaal: 17.30 Top- songs v. Mei 1954. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepar tout", caus. 19.40 ..Het Boek „Hande lingen", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.30 Het hangt aan de muur en het tikt". 20.50 Dansmuz. 21.15 Cabaret. 21.45 „Kleine Naties in de UNO", caus. 22.00 Weense muz. 22.30 Inter view met gram. 23.00 Nws. 23.15 Sport. 23.25—24.00 Gram. braak in een bakkerij te Bergen-Bin- nen, waar onder meer voorraden amandelspijs, twintig pond boterdeeg pakjes roomboter waren ont vreemd. Bij een inbraak, die de jon gens te Bergen aan Zee uitvoerden, veranderden een bromfiets, porte- monnaie en zaklantaarns van eige naar. De rijkspolitie kwam op het juiste spoor dank zij 't signalement door een twaalfjarige joifgen, Jan Boorsma uit Bergen, die de jongens bij de bakkerij had gezien, met gro te nauwkeurigheid verstrekt. Het tweetal zal op transport naar hun in richting worden gesteld. ONDERNEMENDE KNAPEN. De Hilversumse politie heeft Woensdag van haar Utrechtse colle ga de mededeling gekregen, dat in de afgelopen nacht twee jongens uit Hilversum, zwervend in de buurt van de Domstad, waren aangetroffen. De knapen, 14 en 15 jaar oud, heb ben een avontuur van joy-riding be kend. Dinsdagavond omstreeks tien uur hadden zij uit de Heerenstraat in Hilversum een auto gestolen, waarin zij waren gaan toeren. Het was ongeveer middernacht, toen zij in de gemeente de Bilt bemerkten, dat de benzine opraakte. Zy stopten bij een benzinestation om te tanken. De bediende van dit station waar schuwde de politie. Toen deze aan kwam, namen de knapen de vlucht Spaar de vossen Vogelvrij verklaard Het dagelijks bestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Natuurhistori sche Vereniging heeft bij de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen geprotesteerd tegen de voor genomen verdelging van vossen om de hondsdolheid tegen te gaan. De minister heeft namelijk een rondschrijven gericht tot de hoofden van politie, met het verzoek de vos- senverdelging ter hand te nemen. Voor elke gedode volwassen vos wordt 10.en voor elke jonge vos 5.betaald door de regering. De minister overweegt, daar waar aan deze maatregel geen gevolg wordt gegeven, zelf de verdelging te orga niseren. Als argument voor deze ac tie wordt de dreigende hondsdolheid genoemd. Geen bijzonder gevaar. Het bestuur van de K.N.N.V. zegt begrip te hebben voor de noodzaak het hondsdolheid-virus te weren, maar het wijst er op, dat het ge vaar niet alleen en wellicht niet in de eerste plaats dreigt van de zijde van de vossen. In het bijzonder dreigt dit gevaar ook van de zijde van de veel talrijker reeën, eekhoorns en andere in het wild levende zoogdieren. Andere motieven? Daar de minister geen maatregelen voorschrijft ten aanzien van deze dieren, kan het dagelijks bestuur van de K.N.N.V. zich niet onttrekken aan de indruk, dat dit eenzijdig optreden tegen de vossen mede door andere motieven wordt bepaald, waarbij het met name denkt aan de belangen van de jacht. Het bestuur protesteert met klem tegen deze maatregel. Het verzoekt de minister dringend deze in te trek ken en geen nieuwe maatregelen te treffen die onze zoogdierfauna aan tasten. vóór door ernstig medisch en biologisch onderzoek is komen vast tc staan, dat dit middel onvermijde lijk is. Het bestuur is van mening, dat erarming van de zoogdierfauna van Te overhaast De heer Witte, minister van Ver keer en Waterstaat a.i., heeft, in ant woord op de vragen uit de Tweede Kamer naar aanleiding van het on verwachte uitvallen der postbestel lingen op Koninginnedag, geant woord. dat het hem bekend is, hoe verschillende postgebruikers. door deze onverwachte maatregel onaan genaam getroffen zijn. De 'minister geeft toe. dat het be sluit erg plotseling genomen is en schrijft dit toe aan wensen, die uit het personeel naar voren waren ge komen, daaraan toegevoegd de wens van de regering om de 30ste April zowel als verjaardag van de konin- ging als ook als nationale feestdag te beschouwen. Het definitieve besluit om die dag j den bezichtigd. geen postbestelling te bezorgen werd onder rteie^a^de^heer°Tcm Tijdens bezoek aan A'dam eerst een dag daarvoor genomen en I wercl onaer regie van cie neer ion) kon niet tijdig meer bekend gemaakt Lutz door acteurs een opvoering i - fpopvpn van npt tm maar wat doet UP 60 belangrijke vredestaken... Kent U ze...? Denk eens aan hulp bij rampen, bloedtransfusie, hoornvliesovcrbrenging voor blinden moedermelk voor zwakke baby's been transplantatie", boottochten voor invaliden, welfare-werk in ziekenhuizen en thuis, lectuur voor patiënten," hulpposten langs de wegen... Dit zijn slechts enkele van de meer dan 60 manieren waarop Uw Rode Kruis helpt. U hebt die hulp nog nooit nodig gehad? Wees blij! Maar dan reden te meer Uw Rode Kruis bij te staan: te geven! Zoveel U missen kunt. Ten besluite van de morgenbijeen- r». jmst werd een excursie gemaakt DlOCniCflCOrSO CT1 VUUP .werk voor pres. Cotj met achterlating van de auto. Later I ons land tot een hoge prijs voorko zijn zij in Utrecht gearresteerd. 1 men dient te worden. worden. Een en ander is JH minister een lering voor de toe- j zoeker komst geweest. gegeven van het toneelspel in drie zo besluit de j bedrijven van E. Hoornik „De Be- VERSTEKELINGEN IN A DAM. Zij wilden wat zien! Ter gelegenheid van het a.s. be/.oci van president Coty van Frankrijk aan ons land van 21 tot en met 21 Juli heeft zicli uit de Amsterdam se burgerij een comité gevormd on der de naam Amsterdam-hoofdstad I dat de organisatie op zich heeft ge I De Haagse politierechter vond het tornen van een bloemencorso te \va maar een eigenaardig geval met de ter gevolgd door een vuurwerk. Dit oo -__s - -v>__i schouwspel zal aan de hoge gast doe: Zó KON ZIJ WEL RONDKOMEN. Dinsdag zyn aan boord van een33-jarige vrouw uit Boskoop die te Argentijns schip, liggende in de Am- :,"?est staan wegens het n°*" sterdamse haven, een 35-jarige haaldelijk stc.cn van^eld ten naue.e Spanjaard en een 18-jarige Duitser van haar patroon. VëWachte had het aangehouden, die de reis van Ham-2eld eigenlijk niet nodig, want haar burg naar Amsterdam als versteke-man een tuinder die er financieel ling hebben meegemaakt. Als motiefredelijk goed voorstaat. Zy had ech- voor deze clandestiene reis gaven zij ter tegen haar ijiari gezegd, dat zy op de wens om wat meer van cle met twintig gulden per week nuis- wereld te zien. Zy zijn ter beschik-1 houdgeld wel kon rondkomen en king van de vreemdelingendienst i toen dit niet ging. vroeg zy met cm gesteld, die beide mannen op trans-1 meer. Om haar schulden te betalen port zal stellen naar hun plaats van i stal zij gemiddeld eens in de drie we - hr.rirnrr.ci I ken bij haar patroon, een manifac- turier, soms 100 gulden tegelijk. De verdachte schatte het gestolene op 400 gulden, maar de manufacturier mist 800 gulden. Het rapport van de R.K. reclasse ring. afd. Leiden luidde gunstig. De schade was inmiddels vergoed. De officier van jusjitie eiste 6 maanden gevangenisstraf voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en 50 boete of 25 dagen hechtenis. Het werd drie maanden voorwaar delijk met drie jaar proeftijd, waar van 1 jaar toezicht van de Leidse R.K. reclassering en ƒ40 boete of 16 dagen. Gistermiddag paradeerde een be kende figuur op de fel door de zon beschenen Lloydkade te Rotterdam, toen de uit New York komende „Si- ba jak" bezig was te meren. Het was Toon Hermans, die zijn ega kwam be groeten. Mevrouw Hermans was drie weken in Hollywood geweest en 'n dag of veertien in New York, met het doel, zo karakteriseerde Toon Hermans het, om contacten te leggen voor mij en om bestaande contacten tc onder houden. Hier en daar werd gefluis terd, dat mevrouw Hermans op een dansgroep was uit geweest,, maar de familie Hermans wenste dit niet te bevestigen. In ieder geval, zei me vrouw Hermans, we zijn zeer tevre den over de resultaten. Met de „Sibajak" arriveerde ook de Amerikaanse dominee P. Katt. die voor een bepaalde tijd geruild hééft met de predikant van de Engelse Kerk in Den Haag: huis, auto en pre dikbeurten incluis. Voorts keerde terug van een in spectiereis de Nederlandse pater pro. vinciaal der Jesuieten dr. C. Kolf schoten S.J. Ten slotte merkten wij nog op een twintigtal Nederlandse militaire „jet"vliegers die in Ame rika hun opleiding hebben genoten. GEWIJZIGDE EMIGRANTEN- VLUCHTEN. Zoals is gemeld zouden in April. Mei en Juni in totaal circa vyf en twintig honderd Nederlanders per KLM uit ons land emigreren. In de destijds gepubliceerde data zijn wij zigingen gekomen. Zo zal op 31 Mei van Schiphol een emigranten-vlieg tuig naar Canada vertrekken, in- plaats van op 28 Mei. In Juni zullen de volgende emi- grantenvluchten worden gemaakt naar Canada: 1, 2, 3, 6 7 (2x), 8, 9, 10, 11, 14, 15 (2x), 19, 21 (2x), 22 en 23 Juni. Naar Australië vertrekken emi granten vliegtuigen op 20 Mei, 5, 12, 15 en 19 Juni. het gemeentebestuur namens de Am sterdamse bugerij worden aangebo den. Maximaal 40 vlotten van 10 x 2.5v meter zullen, met medewerking var Aalsmeerste bloemenkwekers, to! drijvende bloemeneilanden worde» gemaakt, waartoe men de beschik king zal hebben over vele in die tij; van het jaar op hun mooist zijnde vaste planten, zoals azalea'se bego nia's en varens. De bloemenvloo:. voortgetrokken door luxe kruiser; en versierde zwanen, zal afbeeldin gen te zien geven van onze handel, industrie, nijverheid en scheep vaart. Vele instellingen en bedrijven hebben reeds hun medewerking toe gezegd. (Er bestaat neg gelegenheid ook voor niet-Amsterdams bedrij ven zich op te geven voor deelne ming). Drie achtereenvolgende da gen zal het corso, een keer overdaj en een keer 's avonds en dan ver licht door waaiervormige gasvlam men, fakkels of electrisch licht - door de Amsterdamse grachten va ren. ECHTSCHEIDINGSRECHT ONGEWIJZIGD. Het wetsontwerp tot aanvulling van de bepalingen in het Burgerlijk Wetboek en in het wetboek voor Burgerlijke Rechtsvordering betref fende echtscheiding en ontbindin; van het huwelijk na' scheiding var. tafel en bed, daterend uit het jaar 1938, is thans door minister mr. L. A. Donker ingetrokken. De regering is van oordeel, schrijft hij de Tweede Kamer, dat voortzetting van de behandeling var. dit wetsontwerp niet raadzaam omdat de opvattingen van het Ne derlandse volk over het materiële echtscheidingsrecht geen grond ople veren voor het aanbrengen van ee principiële wijziging in dit recht.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 10