UV.S.-Xerxes Van heldenverering en persoonsverafgoding Italië heeft maar twee grote wielrennersFausto en Giro „Calabrië, vriendelijk landschap" Slechts voorbereiding voor het werk, dat wacht" Gaan Sonnet en Montillot niet mee met Tour de France? NeemnAKKERTJE n a ■Pi CC p m sys WOENSDAG 26 MEI 1954 L-'fc LfclDSE COURANT iWEEUE B1AL) - PAGINA 3 DE GIRO HAD RUSTDAG Bari, Dinsdagavond 25/5. (Van een speciale ANP-verslaggever)„Forza Gino. sei sempre grandi", (vooruit Gino, jij blijft altijd groots). „Fausto, il Napo leon delle battaglia" (Fausto. de Napo leon van de strijd). Het stond met le vensgrote letters geschreven op de muren en daken, het was niet minder onopvallend gekalkt op de straten van de steden en dorpen, die de karavaan van de 37ste Ronde van Italië thans achter zich heeft gelaten. En in alle plaatsen, die nog voor de boeg liggen, zal deze Coppi-cultus en Bartali-veraf- goding worden voortgezet. Want er zijn voor de doorsnee-Italiaan eigenlijk maar twee renners in deze Giro: il Campionis- simo en il Vecchio. En de strijd tussen de supporters van beide renners woedt onverminderd voort. Vindt men hier een bord met het por tret van Bartali er op, dan staat er 20 meter verder wel weer een supporter, die een nog grotere afbeelding van Coppi torst. Zodra de wielerkoningen daar zijn, verbreekt de wildgeworden massa de politiecordons en snelt de weg op om Fausto of Gino toch maar van zo dicht nabij mogelijk te zien. Daar wordt er met gulle hand met bloemen ge strooid. voeren de volkomen in extase verkerende Italianen de meest interes sante en opwindende toneeltjes op, doch is het voor de overige deelnemers vaak haast onmogelijk om zich nog een weg door het rumoer en het tumult te banen. En toen Maandag in de buurt van Coraci er voor Coppi niet genoeg ruimte werd gemaakt, omdat daar toevallig meer be langstelling voor Bartali bestond, haalde een der verzorgers van Coppi in de volgwagen met de pomp even naar het hoofd van een Bartali-fan uit. Na de klap stond de pomp krom Daverend waren de toejuichingen Za terdag in Taormina voor winnaar Mi nardi. Zondag in Catanzaro voor De Filippis, die de derde etappe op zijn naam bracht en Maandag in Bari voor de zege vierende Conterno. Maar het enthousias me. waarmee in deze steden Coppi en Bartali ook al arriveerden zij geruime tijd na nummer een werden begroet, ging de richting van hysterie uit. De wijze, waarop de vele duizenden in de grote plaatsen en de honderden in de dorpen en gehuchten de twee favorieten begroetten, zou voor vele psychologen dankbaar studie-materiaal opleveren. Nog een staaltje van deze heldenver ering? Voor het majestueuze hotel Mira- mare te Bari stonden Maandagavond duizenden in de stromende regen „Bar tali. Bartali, Bartali" te schreeuwen, om aldus zijne majesteit de wielerkoning te bewegen op het balkon te verschijnen. Maar deze liet het, ondanks de dringen de beden, afweten. Dat neemt overigens niet weg, dat deze warmbloedige en heethoofdige Ita liaanse bevolking buitengewoon vriende lijk en behulpzaam is, vooral ten op zichte van de buitenlanders. Wanneer men bijvoorbeeld naar de richting vraagt, of naar het dichtstbijzijnde ben zine-station. staan onmiddellijk tiental len mensen gereed om de benodigde informaties te verstrekken. Doch ook wanneer men stopt zonder dat daarvoor een speciale reden is, verdringen de wie- Ierenthousiasten zich rond de auto. Dat zijn dan de nieuwsgierigen, die, bemer kende dat hun rappe Italiaans voor de inzittenden te machtig is, in gebroken Frans, Duits of Engels schuchtere vra gen beginnen te stellen, zo in de geest van „Bent u Fransman? Wat heeft u voor functie in de Giro? En wie denkt u dat de winnaar wordt?" Er is ook nog een derde, een minder prettige categorie. De brutalen, die on- Directeur Ambrosini s middellijk vragen of ze een Amerikaanse sigaret kunnen krijgen. En of degenen, die zich ten koste van de persoon In kwestie op de een of andere slinkse ma nier wat rijker trachten te maken. Hein van Breenen zou zeggen: „Man. je moet hier dag en nacht met je hand op je portefeuille lopen". De ronde-organisatie heeft deze keer de hand met het reglement gelicht. Daarin staat namelijk, dat geen vrouwe lijke personen in de tourkaravaan mo gen worden opgenomen. In een van de wagens van Radio Italiana rijden echter toch drie dames mee. Het zijn leden van het gezelschap van de omroep, dat elke avond in de aankomstplaatsen voorstel ling geeft. Tot groot genoegen van de in woners, die elkaar des avonds voor hei gebouw, waar de voorstelling plaats vindt, vrijwel even hard verdringen als zij enkele uren eerder bij de finish van de etappe hadden gedaan. VOETBAL KON. NED. VOETBALBOND. Programma voor Hemelvaartsdag. Eerste klasse A: AjaxDWS (besl.- wedstrijd). Eerste klasse C: ADOHermes DVS. West II. Derde klasse A: HBCHfl- legom. Schooldamtournooi ving gisteravond aan Gisteravond te 6.30 uur begonnen in de recreatiezaal van de Holl. Constr. Werkpl. de schoolwedstrijden dammen, welke georganiseerd waren door de vier Leidse Damverenigingen, gesteund door een comité, dat zich had gevormd om deze wedstrijden doorgang te doen vinden. De voorzitter van het comité, de heer L. v. Wijk, verwelkomde in zijn ope ningswoord vooral de wethouder van onderwijs, de heer J. C. v. Schaik. en de voorzitter van de Kon. Ned. Dam- bond. de heer Busch. Verder dankte hij allen die hadden medegewerkt om deze wedstrijden mogelijk te maken door het schenken van de vele fraaie prijzen en wiselbekers. In het bijzonder wilde spr. de heer Martijn niet vergeten, die als secr. van het comité bergen werk heeft verzet. Een geschenk onderstreepte dit bedankje. Daarna sprak de wethouder van on derwijs, de heer Van Schaik. Deze wekte de jeugd op dit mooie spel goed en eer lijk te beoefenen. Hij was verbaasd over de snelle organisatie, die wel in zeer korte tijd uit de grond was gestampt. Daarna sprak de voorzitter van de Kon. Ned. Dambond nog een kort woord, waarna de wedstrijden een aanvang namen. Aan veel tafels vlogen de schijven van het bord, maar fel werd er soms ge streden. De verliezers krijgen nog een kans, de volgende week, wanneer om dezelfde tijd en plaats de volgende ronde wordt gespeeld. De uitslagen zijn: Groep A: Instrumentmakersschool ULO Pasteurstraat 2 200; Instrument makersschool 2ULO Pasteurstraat I 1010 (na loting ULO winnaar)ULO school NoordeindeHoogl. Kerkgracht 1010 (na loting ULO school Noordeinde winnaar)ULO school Pieterskerkstr. Vrouwenkerkhof 128. Groep B: Asserstraat 1Oosterstraat 164; Asserstraat 3Driftstr. 1 812; LusthoflaanAalmarkt (Aalmarkt wint Lusthoflaan n.o.)Leidse HoutLange- brug 19—1. Groep C: Asserstraat 2Driftstraat 2 119: OosterstraatDriftstr. 3 164; PotgieterlaanOude Vest 812; Hoogl. KerkgrachtDuivenbodestraat 137. Ook in de wedstrijd van de oud kam pioenen van Leiden werd gevochten om de overwinning. De partijen I. LaterveerJ. Kleer en P. OlivierSlechtenhorst werden afge broken. De laatste staat in het eindspel goed en kan winnen. W. Huisman speelde tegen A. ter Haar, die zich tegen de kampioen van Neder land 1953 danig weerde. Tot aan het eindspel bleef de stand voor beiden vol mogelijkheden, hoewel Huisman 't beste van het spel had. Na schijfverlïes kwam Ter Haar in een verloren eindspel en moest hij, zeer eervol, de vlag strijken. Heemskerk won regelmatig van J. Ver meulen die ondanks het gebrek aan routine zeer goed partij gaf. Ook van iedere damvereniging speel den 2 afgevaardigden. Van der Heijden speelde remise tegen v. Reek na een grote afruil, evenals G. Rijsdam tegen W. B. Belt; de laatste had steeds het beste van het spel gehad. J. Klinkenberg speelde een combinatiepartij tegen zijn broer E. Klinkenberg en kreeg de volle winst. W. Olivier werd bijna verrast door zijn clubgenoot Vink, maar wist toch nog de veilige remisehaven te be reiken. Dinsdagavond 25/5. (Van een speciale ANP-verslaggever)Guiseppe Ambro sini, directeur van de Gazetta dello Sport, het blad, dat de Ronde van Italië organiseert, is een merkwaardige figuur. Hij heeft niet de charme van Jacques Goddet, is niet zo opvallend innemend voor de buitenlandse gasten als de man, die aan het hoofd van het Parijse sport dagblad staat. Directeur Ambrosini is moeilijk toegankelijk, stroef in het vaag- en antwoordspel, waarin een journalist en Ambrosini is een meester in het vak gemeenlijk zo bekwaam is. Het was om half zeven in de morgen, ergens in het bergland van Calabrië, dat de heer Ambrosini aan de kant van de weg een capucino stond te drinken. De zon kon met moeite over de bergen komen in de schaduw was het koud, zo koud zelfs, dat enkele toeschouwers hun han den stonden te waren aan een hout vuurtje. Na de gebruikelijke plichtple gingen de volgers zijn binnen enkele dagen één grote vriendengroep gewor den vroegen wij hem of hij tevreden was over het verloop van deze ronde. Het antwoord was typerend voor deze man, die aan het hoofd staat van een krant, welke tijdens de Giro niet min der dan een millioen exemplaren dage lijks van de pers laat komen. „Vindt ge het geen vriendelijk land schap?" was zijn wedervraag. „Calabrië, eens een schatrijk land, is gedurende eeuwen verkommerd. Maar nu gaat het weer vooruit. En de bevolking is vrien delijk en voorkomend voor de vreemde lingen". Wij noteerden zijn interessante infor maties, en drongen opnieuw aan of hij tevreden was met het verloop van de strijd. Wel overwogen kwamen toen zijn mededelingen. Rustig en kalm stond hij, het kopje met de verrukkelijke koffie in zijn hand, te praten. Wij hadden ge hoord, dat de directeur een potentaat kon zijn, als hij een onrechtvaardigheid meende te ontdekken. Dat was geschied, toen ploegleider Pavesi, de baas van Minardi, leider in het algemeen klasse ment, bij hem was komen klagen omdat de internationale jury zijn kopman met 30 seconden had gestraft wegens niet ge oorloofde hulp van teamgenoten. Of hij, Pavesi. ontkende, dat Minardi geholpen was neen, dat kon Payesi niet, maar eren toen wilde hij een hele reeks voorbeelden geven van andere renners, die ook geholpen en niet gestraft waren. Slechts enkele ogenblikken had direc teur Ambrosini de heer Pavesi aange: hoord. Toen moet hij zo hard met dé vuisten op tafel hebben geslagen, dat alle kanten mensen kwamen toesnel len om te kijken, wat er in die hotel kamer gebeurde. Woedend als Ambrosini was, schold hij Pavesi uit voor alles wat niet mooi is. daarbij zeggend, dat als de leden van de jury overal tegelijk kon den zijn, ook andere renners natuurlijk gestraft zouden worden. Maar daarmede was de onschuld van Minardi niet be wezen Nu. in het bergland van Calabrië, op die vroege ochtend van de etappe, die 350 km. lang was, was hij de kalmte zelve, kwamen zijn woorden er welover wogen uit. Hij had er geen spijt van ge had, op Sicilië te beginnen. Dan komt bewoners de idee, dat zij erbij horen. En die zware tweede etappe, dat vondst geweest. Tegen elke traditie in was er op de eerste dagen strijd ge leverd, hetgeen toch ook wel zijn oor zaak had gevonden in het premiestelsel, dat bij de talrijke vliegende controles was ingevoerd en waarvoor het punten- stelsel 5, 3 en 1 telde met een algemeen klassement over alle etappes, 'n ssyteem, dat herinneringen wekte aan de befaam de suikerprijs uit de Tour de France. En de Nederlandse renners? Hij, Ambro sini, was verheugd, dat zij weer mee deden en wat het hem betreft zou het een traditie worden een Oranjeploeg te hebben in de Giro. HEDENAVOND Aanvang 7.30 uur. Het Nederlands voetbalelftal, dat Zon dag 30 Mei te Ziirich tegen Zwitserland speelt, is door de keuzecommissie van de KNVB als volgt samengesteld: Doel: Steiger (PSV)achter: Oden- thal (Haarlem) en Boskamp (Ajax); midden: Klaassens (VVV), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH), aan voerder; voor: Dillen (PSV), Wim van der Gijp (Emma), Bleijenberg (Rigters- bleek), Michels (Ajax) en Louer (Noad). Reserves: De Rijk (MOC), Tebak (Eindhoven), Van der Hoek (Feijen oord) en Van Beurden (BW), ADMIRAWESTELIJK ELFTAL. Het Westelijk elftal (18—24 jaar) dat Zaterdag 29 Mei a s. op het Sparta-ter- rein te Rotterdam tegen Admira (Wenen) uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Feyt (Woerden); achter: Van den Oever (Stormvogels) en Kuys (Haarlem): midden: Corbran (BI. Wit), Wink (SVV) en Westphal (Excelsior); voor: Uittenbosch (Velox), Huls (Ajax). Cor van der Gijp (Emma), Vonhof (DWS) en Rijnvis (ADO). Reserves: Pieters Graafland (Ajax), Van Woerden (Feijenoord), Damsma (CW), De Bruyn (Feijenoord) en Con- furius <EBOH). De wedstrijd begint om 19 uur. Pellenaars: Op het HBS-terrein tc Den Haag werd gisteravond een wedstrijd gespeeld tussen de studentenelftallen van Neder land en Saarland. De gasten wonnen met 1. De ruststand was 11. )e Heerenveener Engels opende de re. waarna Umau gelijk maakte. In de tweede helft scoorde Hoelscher het winnende doelpunt voor de Saarlanders. De beste man in het Nederlands studen tenteam was doelman Van der Lee van HFC. FINLAND—SCHOTLAND 1—2. Te Helsinki werd een wedstrijd ge speeld tussen de nationale elftallen van Finland en Schotland. De Schoten won nen met 21. Bij de rust hadden zij met 10 de leiding. DOCOS. Op het Docosterrein vindt morgen, een Juniorentournooi plaats, dat aanvangt om 12 uur. Als gasten zullen aanwezig zijn: RKAVV (A) uit Leid- schendam, Blauw Zwart (A) uit Wasse naar en VVSB <A) uit Noord wij kerhout. Om 5 uur vindt de prijsuitreiking plaats. De wedstrijden worden geleid door scheidsrechters van de KNVB afd. Leiden. ATHLETIEK. Zaterdagmiddag organiseert de Leidse Athletiekcommissie op dc Sintelbaan van het Leidse Hout Sportpark, een Regio nale Atheltiekmiddag voor Junioren, waarvoor van de zijde der athleten ïorme belangstelling getoond wordt. 225 Jongens en meisjes zullen elkaar op vrijwel alle loop-, spring- en werp- nummers de zege betwisten. Van bijna alle Zuid-Hollandse vereni gingen zijn inschrijvingen binnengeko men, waarbij vooral de grote inschrij vingen opvallen van de Haagse ploegen „Vlug en Lenig" en „Trekvogels" en van het Leidse „Holland". Daar alle nummers goed bezet zijn, zal het niet aan spanning ontbreken, doch vooral de estafettes welke gaan over 4 x 60 m., 4 x 80 m. en 4 x 100 m.. zullen een interessante strijd te zien geven. Mede in verband met de taak der Leidse Athletiekcommissie, tw. de athle- tiek in Leiden te propageren, zijn de toegangsprijzen zeer laag gehouden, zo dat vooral de Leidse jeugd hier kennis kan maken met de sportieve prestaties van jongens en meisjes van hun eigen leeftijd. De wedstrijden vangen aan om 3 uur precies. "net eiland nog i „Wil je wel geloven, dat de Giro mij meer moeilijkheden bezorgt dan de Tour de France?" beweerde Pellenaars, toen wij op de boulevard van Bari op de eer ste rustdag een wandelingetje maakten. „Kijk eens hier, je moet de Ronde van Italië zien als een uitstekende voorbe reiding voor de Tour de France. Kilo meters moeten de renners in de benen hebben, zij moeten zich in vorm rijden zonder zich echter te forceren. Neem Adri Voorting. Ik vind het prachtig dat hij kampioen van Nederland is gewor den, maar de een of andere supporter heeft tegen hem gezegd: rijd je niet leeg in de Giro, want anders ben je stuk voor het gehele seizoen. Die opvatting is er glad naast. Natuurlijk, als hij meer wil dan hij op het ogenblik kan, gaat het mis, maar dat is helemaal niet nodig. Hij rijdt in de wedstrijd veel te voor zichtig, is altijd achteraan te vinden en als het peloton wordt gesplitst, is hij zelf het slachtoffer en moet hij zich extra inspannen om er weer bij te ko men. Laat hij zoveel mogelijk voorin blijven, zonder dat hij een uitlooppoging hoeft te doen. zonder dat hij meegaat als een drie. vier man proberen senuit le springen. Daar komt nog iets bij. Het zit tussen hem en zijn oudere broer niet goed. Oorzaak: het kampioen schap op de Cauberg, toen de oudste Voorting door de jongere werd gesla gen. Dat zit Gerrit dwars en het is een van de redenen, waarom de oudste thans zo goed rijdt. Hij wil tonen, dat hij er ook is. hij kan en mag niet in de schaduw van zijn jongere broer rijden, al heeft de laatste de titel op onver wachte wijze veroverd". Pellenaars dacht hier even na en ging toen voort: „Adri Voorting weet het van mij, ik heb het hem gezegd: je moet die Ronde van Italië uitrijden, wil je voor een plaats in de Tour in aanmerking komen. Jan Nolten weet het ook en als het voor één goed is, dat hij naar Sicilië is gegaan, dan is het voor de Limburger. Wederom was Nolten in die lange etappe gelost, opnieuw kon hij niet het Italië, dat gaf de tempo volgen, vele minuten was hij voor Gedurende de rustdag iri Bari hebben Montillot, de Franse mecanicien, geas sisteerd door Kees Joosten en de Bel gische soigneur Leon Sonnet druk werk gehad. De fietsen van de zeven Hol landse renners werden geheel uit elkaar gehaald en schoongemaakt en onder delen, die beschadigd waren, vernieuwd. En Sonnet gaf zijn pupillen een extra verzorging met massage, zodat de jon gens vandaag aan de vijfde etappe, van Bari naar Napels over 275 km. volkomen uitgerust en fit met fietsen, die tot in de puntjes zijn verzorgd, konden be ginnen. Montillot en Sonnet doen dit stille werk voor de Nederlandse renners al vele jaren. Menige ploeg is jaloers op Pellenaars. die over zulke bekwame vak lieden beschikt. Maar Pellenaars heeft dc Fransman en de Belg in Bari gezegd, dat zoals de zaken er op het ogenblik voor staan, zij niet mee kunnen gaan naar de Tour de France. Het speet de Nederlandse ploegleider buitengewoon, dat hij hun die minder prettige bood schap moest vertellen, maar uitsluitend redenen van financiële aard hebben hem er toe gedwongen. Want het kost Pellenaars vele duizenden guldens extra indien Montillot en Sonnet met de Tour de France meegaan. Vaklieden moeten immers goed worden betaald en waar moet Pellenaars <lat geld vandaan halen? Hij kan het niet op de renners verhalen en het vragen om financiële steun van bevriende relaties kan men niet altijd doen. Het is bekend, dat de KNWU Pel lenaars en de renners volledige steun heeft toegezegd, na de koerswijziging van enige tijd geleden. Maar uitdrukke lijk is toen van het nationale wieler- lichaam verklaard, dat men geen enkele geldelijke verplichting- op zich kon ne men. Dus moet Pellenaars voor het dekken van die extra uitgaven zelf zor gen. En hij ziet daar geen gat in. Tenzij er nog een oplossing in een of andere vorm kan worden gevonden gaan Son net en Montillot op 8 Juli niet uit Am sterdam met de Nederlandse ploeg op stap. Pellenaars moest Sonnet en Mon tillot reeds nu „opzeggen", want deze beide assistenten hebben dan voldoende tijd om contact op te nemen met andere ploegen of landen, die misschien wel in de gelegenheid zijn hen te contracteren. Het ziet er voorlopig niet naar uit, dat Coppi op 8 Juli in de Tour de France te Amsterdam zal starten. Hij staat, naar wij reeds enige tijd geleden schreven, geheel achter de actie Italiaanse Wielerbond. En alleen als zijn fabriek Bianchi wil, dat hij aan de Ronde van Frankrijk deelneemt, zal hij naar Amsterdam gaan. Mocht dat niet 't geval zijn, dan is de mogelijkheid groot, dat Coppi, die op 5 Juli te Charleroi rijdt, op 7 Juli zal deelnemen aan dt a vond wedstrijden in het Olympisch sta dion te Amsterdam. KORFBAL KON. NED. KORFBALBOND. Programma voor Hemelvaartsdag. Om het kampioenschap van Neder- CRICKET NED. CRICKETBOND. Programma voor Hemelvaartsdag. Eerste klasse: HCC IIHermes DVS; KampongVRA; Quick N.Haarlem; WV—HCC I. Tweede klasse B: CCG—HCC 4; VUC Excelsior II. WATERSPORT MORGEN OPENING VAN „HET VOSSENHOL". Morgenmiddag te 12 uur wordt, zoals ieder jaar gebruikelijk is. het Katholiek watersportcentrum „Het Vossenhol" aan de Kaag geopend. Vooral voor de jongeren onder de Ka tholieken, die de watersport beoefenen, is hier volop gelegenheid dit verlangen te realiseren. „Het Vossenhol" is vanaf morgen elk weekend geopend en vanaf 10 Juli da- gelijke tot en met 29 Augustus. Er is gelegenheid voor zeilkampen voor hen, die een plezierige vacantie op het water willen doorbrengen en zeil kampen voor de jeugd onder verant woorde en goede leiding. Verder zijn instructiekampen voor beginners en ge vorderden. Noordwijk (82); Th. de Zwart, Sasscn- heim (78): G. Jansen (74): C. Th Eg berts, Langeraar <68); J. A. J. Wort- Hazerswoudc (64); A. A. Smal. Leiden (48); M. J. v. d. Kwartel, Leiden G. M. Lemmers. Voorhout i38); A. Jansen. Leiden (36)A. J. Langelaan, Sassenheim (32)S. Cornelissen. Leiden (8); S. v. d. Kwartel, Leiden (16); D Bakker. Vinkeveen (16); L. W. Turk. Noordwijk (24); B. W. Belt. Leiden (20); L Groenewegen. Leiden (4). De April-prijs van onze ladderwed strijd is ten deel gevallen aan dc heer J. v. Berkum te Noordwij kerhout. Onze gelukwensen. LADDERWEDSTRI.1I>. (Voor minder geoefenden). Voor onze beginners hebben wij deze week een tweetal miniatuurtjes. Onder no. 33 een heel aardig stukje van dc heer A. P. dc Zwart. Het „Zelfmoord principe" wordt hier op aardige wijze toegepast. Voor hen. die dit nog niet weten, vermelden wij dat wij onder een zelfmoord-idee, een voortzetting van zwart verstaan, waarbij deze op de schoonste wijze verliest. Alle andere voortzettingen doen hem ook verliezen, doch minder fraai, althans minder pro blematisch. Miniatuur-probleem de tweede ravitaillering achter geraakt. Maar toen kreeg hij de kans weer bij te komen en in eens zette hij door. En goed ook, daar stonden zelfs de Belgen te kijken. Als er nog een bergdeel had gezeten in die laatste 40 kilometer Bari, dan had hij die etappe mis schien nog gewonnen ook, zoals hij het vorig seizoen NantesBordeaux, langste etappe van de Tour, in de wacht heeft gesleept". Wij waren omringd door grote groe pen kinderen, die bedelend om ons heen drentelden. Als vliegen kleefden zij aar ons vast, tot een politieman, die kenne lijk begreep, dat wij aan deze in Bari zo sterk overheersende Arabische men taliteit niet gewend waren, ze met en kele kwade woorden wegjoeg. En toen ging Pellenaars verder: „Denk i niet, dat wij naar Italië zijn gekomen om grote prijzen in de wacht te slepen of om te winnen. Het ls slechts een voorbereiding voor het nog grotere werk, al verwacht ik wel, dat wij een of twee etappes zullen kunnen winnen. De Tour en het wereldkampioenschap daar gaat het om en ik mag aannemen, dat de sportcommissie van de Unie er ook zo over denkt. Na de Tour heb ik een plan netje in mijn hoofd en ik hoop, dat de sportcommissie daarmee accoord gaan. Ik wil met de renners naar Solin gen gaan. om op het parcours te trainen. Op de fiets er naar toe, het is toch maar 250 km. van Brabant uit, het circuit ver kennen. acclimatiseren. En dan na enkele dagen terug naar Nederland. Op die manier zijn we weer een stapje dichter bij een goede-voorbereiding". POSTDUIVEN De Blauwbaud (Sassenheim). Wed vlucht met oude duiven vanaf St. Quen- tin, 280 km. In concours 81 duiven, ge lost te 10.30. Aankomst eerste 3.5. snelheid 1015 m. p. m., laatste 4.7.32, snelheid 828 m. p. m. Uitslag: C. Zwart 1, 4, 5. 14; H. J. Krom 2. 18; P. Krom 3, 11. 20; J. F. Emmerik 6, P. Eist 7. 12, 15; L. J. Drost 8, 13; J. W. Tekenbroek 10. LPC. Wedvlucht vanaf Pout St. Maxcence, af6t. 345 km., gelost te 10.45 uur. Uitslag: Gebr. de Groot 1; J. P. Fasel 2, 10; Joh. Vogelenzang 3, 6, 9; N. Oudshoom 4; J. Schouten 5; W. Stouten 7; J. Deegen 8. Aankomst eerste 15.21.46, snelheid 1246 m. p. m.; laatste 16.40.03, 972 m. p. m. „De Duinklievers" (N'hout). Wed vlucht met oude en jonge duiven vanaf Pont St. Maxcence, afstand pl.m. 354 km. In concours 85 duiven. Gelost te 10.45 u. met Z.W. wind. Aankomst eerste 15.31.27 uur, snelheid 1238.06 m. p. m. Uitslag: C. de Kan 1. 4; P. Heshof 2. 19, 26; Duijndam-v. Denzen 3, 5, 6, 20, 23; Pav. St. Pieter 7. 22; Pav. St. Jan 8, 10, 15; v. d. Berg en Dijkstra 9, 13, 28. „De Zwaluw" (Voorschoten). Wed vlucht vanaf Pont St. Maxcence. Afstand 339.60 km. In concours 163 duiven, gelost om 10.45 uur, aankomst eerste 15.35.25, snelheid 1169.33 m. p. m., laatste 16.29.49, snelheid 989.45 m. p. m. Uitslag: J. P. v. d. Assem 1, 3, 4, 5, 7; J. Verloop 2; P. N. van Wissen 6, 14, 27; G. Teske 8, 13, 21. 25; M. Wolleswinkel 9, 16, 18; P. d'Haens 10, 11, 15, 29, 33. 39. „De Rijnklievers" (Leiderdorp).' Wedvlucht met oude duiven vanaf Pont St. Maxcense, afstand 345 krn., gelost om 10.45 uur met Z.W. wind. Uitslag H. en J. v. Alphen 1, 4, 6, 10; L. Noordervliet 2; Jac. v. d. Wal 3; Chr. v. d. Pluijm 5; A. Rijsbergen 7; A. Janssen 8; W. Ja- cobi 9. Aankomst le duif 15.33.16, snel heid 1193.55 m. p. m., laatste 4.16.26, snelheid 1017.47 m. p. m. Alphense Vriendenclub. Concours- vlucht vanaf St. Quentin, afstand 273 km., gelost om 10.30 uur, aankomst eerste 2.43.47, laatste 3.39 20. Uitslag: Th. Els- hout 1, 10; D. van Éijk 2, 3; W. Tromp 4; H. P. de Wit 5; L. Starreveld 6; A. Dissel 7; Jac. Verkade 8; A. Ekelschot 9. Vitessekampioen over vijf vluchten van Roosendaal 68 km. tot St. Quentin 273 km.: D. van Eijk 1; H. P. dc Wit 2; Th. Elshout#3. Junioren Afdeling: J. Spierenburg 1; A. Groenendijk 2; W. Groene veld 3. Juniorenafdeling. Concoursvlucht vanaf St. Quentin, aankomst eerste 2.44.27, laatste 4.4.51. Uitslag; W. Groe- neveld 1, 3, 9; A. Groenendijk 2; A. Blom 4; J. Domburg 5, 10; J. Spieren burg 6, 8; J. van Rijn 7. Dc Vrije Vliegers (R'veen). Wed vlucht vanaf Pont St. Maxcense, afstand 352 km. Aankomst eerste 4.10.19, snelheid 1081.70 m. p. m. Uitslag: C. v. Veen 1; R. Paauw 2; H. v. Veen 3. 4; F. Hoogen- boom 5: J. v. d. Stam 6. 7, 8. Hoofdpijn Kiespijn Zenuwpijn Unze n Damrubriek Alle "GiTespondentle betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan W J. v. d Voort, Rustoordstraat 8, Nieuw v«mep. LADDER WEDSTRIJD. (Voor geoefende oplossers). Onze problemen. Onder no. 309 een heel mooi vraag stuk van de heer Kollenburg. Een vraagstuk, waarin enkele mooie slagen, alsmede een zeer verrassende slotbe- werking verwerkt zijn. Wedstrljdprobleem no. 309. Auteur: Jos v. Kollenburg, Tilburg, le publicatie. m «9* m» N wijst u w. mmwT at Ma mm S3» WK m m M OS m «r mW 1' f S m L; Zwart 5 schijven op: 8. 11. 19, 21 en 34. Wit 5 schijven op: 22. 30. 38. 39 en 41. Verder nog een miniatuurproblcem van de Londensc problemist de heer A. Mledema. Het berust op een systeem, afkomstig van Balédent. Wedstrijdprobleem no. 34. Auteur: A. Miedema. Londen. (Min iatuurprobleem) Stand in cijfers: Zwart 7 schijven op: 13, 14, 19, 24, 26, 30 t 32. Wit 7 schijven op: 28, 37, 40. 43, 44, 48 en 50. Voor beide vraagstukjes geldt: wil. speelt en wint. Oplossingen zien wij gaarne tegemoet tot uiterlijk 15 Juni a.s,, aan bovenstaand adres. Oplossingen pr. 23/26. No. 23. Wit wint door: 2217, 29—23, 37—32, 47—41 en 41x12. No. 24. Wit wint door: 3024, 25x34, 36—31, 38—32, 34x1, 16x18, 1x3 enz. No. 25. Wit wint door: 3829, 49x40, 35—30, 40x9, 15x4 enz. No. 26. Wit wint door: 32—28, 35—30, 29—24 23x45 A) 24x2, 2—7, 7—1 enz. A. (23x40) 24x2, 2—35 enz. LIJSTLADDER. (Bijgewerkt t/m pr. no. 26). Jac. Linders, Noordwijkerhout 52) P. C. v. d.- Ham, Den Haag <52>: Ph. Philipse, Abbenes <52); L. J. v. Noort, Noordwijkerhout (52); M. J. Scheffers. P. Sliering, T. Vermeer, C. Zwager. J. Smeets, A. Lekkerkcrk, G. Aruns, W. v. Beek, D. Driesen, allen te Noordwijker hout met (32)A. v. d. Putten, Leiden (28); Th. J. Wortman, Hazerswoude (16); H. J. v. Leeuwen. Noordwijker hout (10); Th. J. Levarht, Leiden (10) en Joh. Tol met 46 punten. Na loting tussen tic vier hoogst aan komenden is de April-prijs ten deel ge vallen aan de heer Ph. Pilipse te Abbe nes. Onze gelukwensen. Stand in cijfers: Zwart 13 schijven op: 7, 8, 10, 14, 16, 18/20, 23, 29, 33, 36 en 45. Wit 14 schijven op: 21, 27, 31, 32, 35, 38, 41/43 en 46/50. Vervolgens een vraagstuk van schrij ver dezes, waarin een bekend idee ver werkt zit, hetwelk steeds nog verrassend aandoet. Wedstrijdprobleem no. 310. Auteur: W. J. v. d. Voort, Nw Vennep, le publicatie. Stand in cijfers: Zwart 13 schijven op: 7/10, 14, 15, 17/19, 22, 23, 28 en 36. Wit 14 schijven op: 25. 29, 30. 32, 34, 35, 37, 38, 41. 43 en 47/50. Voor beide vraagstukken geldt' wit speelt en wint. Oplossingen worden v gaarne tegemoet gezien tot uiterlijk 15 DIJK, 25 Scheepsberichten ALMKERK. 24 te Melbourne; AL TAIR, 24 te Vittoria; BLOEMFONTEIN. 22 te Hamburg; BONAIRE. 24 te Ply mouth, 26 A'dam verw.; BRITSUM, 22 te Philadelphia; CALLISTO, 23 te Mon treal; CALTEX THE HAGUE <t.). 24 160 m. o. Malta n. Sidon; ESSO DEN HAAG t.24 v. Antwerpen n Sidon; FARM- SUM. 24 v. Bona n IJmuiden; GAAS- TERLAND. 24 v. Itajai n. Paranagua; GORDIAS. 24 te Antwerpen; JOH AN V. OLDENBARNEVELT. 24 650 m. zo. Cey lon n. Aden; KARIMATA, 25 te Suez: KARSIK, 25 te Mombasa; KATELYSIA (t p. 24 Ouessant n. Curacao; LAER TES, 24 v. Tj. Priok n. Singapore; LAU- RENSKERK, 24 te Barcelona; LEK- TAVEN, p. 24 Kp Frio n. Las Palmas; YISETA <t.), p. 24 Str. Soenda n. Pl,adiu; MARIEKERK, 24 v. Singapore n. Port Swettenham: MELISKERK, p. 24 Gi braltar n. Antwerpen; OOTMARSUM, 24 v. Bermudas n. Houston; ORANJE. 24 140 m. nno. Massawa n. Colombo; ORION, 24 te Ceuta; PEPERKUST. 23 te Antwerpen; PIETER S, verm. 24 v. A'dam n. Swansea; PRINS FREDERIK HENDRIK, p, 24 Fatherpoint n. Le Havre: PRINS WILLEM VAN ORANJE, 24 850 m. o. Kp Race n. Antwerpen; ROGGEVEEN, p. 24 Perim n. Rangoon; RONDO, p. 24 Perim n. Rastaura: TER- NATE, p. 24 Finisterre n. R'dam; TO- MINI, 25 v. Damman n. Kuwait. ABBEDIJK, 24 v. Los Angeles n. Cris tobal; ALBLASSERDIJK. 24 v. Tampa n. Havr; ALNATI, 24 100 m. zzw. Fini sterre n. Antwerpen: AMSTELBRUG, 25 te Norfolk v. Hamburg; APPINGEDIJK, 124 v. Boston m Philadelphia; AXEL- Juni a.s., aan bovenstaand adres. Oplossingen pr. 299/30?. No. 299. Auteur Jos v. Kollenburg. Wit wint door: 4742, 3429, 49x40, 18—12, 42—37. 48—42. 46—41. 37—31. 22x2, 2x49 en 49x2. Prachtig probleem! No. 300. Auteur: B. J. Pranger. Wit wint door: 33—28. 29x38, 32—28, 34x3, 38x16. 43—38, 40—42, 36—31, 46— 23. 1611 en 3x2. Een heel aardig vraag stuk en bovendien nog vrij ingewikkeld Jammer, dat wit een zet vlugger kan winnen, door de zet 4623 te laten ver vallen, met als eindslag 3x39. No. 301. Auteur: D. Kleen. Wit wint door: 39—33, 32—27. 48—42, 25—20, 20x7, 27—21, 47—41 en 43x5. No. 302. Auteur: J. H. Winter. Wit wint door: 34—30, 44—39, 38—32, 32x3 (44—39 beste) 16—11, 35—30, 3x39 en 50x39. Heel mooi! J. v. Berkum. Noordwijkerhout (176); C. P. Zuiderduin, Voorschoten <"156); J. W. de Rooij, Warmond (154); A. G. de Jeu, Leiden (152); J. G. Reuring, Oud- Ade (148); P. v. d. Kwartel. Leiden (148); G. Rijsdam, Leiden (152); C. B. Janssens, Leiden (144); G. P. de Jeu, Leiden (144); A. C. v. Vliet, Vinkeveen (133); H. v. d. Kamp. Lisse (124); L. Koster. Vinkeveen (93); J. Peschier, Santos te Montevideo; BILLITON, 24 v. Balboa n. Los Angeles; BOISSEVAIN. 25 v. Hongkong te Singa pore; BONAIRE. 24 v. Plymouth, 26 te Adam verw.: CALTEX LEIDEN, p. 25 Ouessant n. Sidon; CASTOR. 24 v. New York n. Pt au Prince; CHAMA, 25 van Liverpool te Curacao; CHARIS, 21 van Baltimore n. New York; DELFLAND, p. 24 Recife n. St. Vincent KV; EDAM, 26 v. Hamburg te Port Said verw.; ESSO DEN HAAG. p. 24 17.10 VHss. n. Sidon; GRAVELAND, 25 v. Rio dc Janeiro te Santos; GROOTE BEER. 24 560 m. o. ten n. Kp Race n. Southampton; INDRA- POERA. p. 24 Kreta n. Genua; JAPARA krl.. p. 24 Kp St. Vincent n. Port Said; LOMBOK. 25 n.m. v. San Francisco te Los Angeles; MARKEN. 24 v. Dakar r. TakoradiNIEUW AMSTERDAM. 24 490 m. ozo. Kaap Race naar Southampton: NOORDAM, 24 420 m. z Kp Race naar R'dam: OM ALA. 24 v. Trinidad te Cu racao; ORION. 24 v. Ceuta n. A'dam: OUWERKERK. 25 v. Bremen te Antwer pen; RIJNKERK. 24 te Casablanca naar Antwerpen; SALAWATI. 24 v. Ham burg te R'dam; SAMARINDA, 24 160 m. ono. Fernando Noronha n. Kaapstad: SCHERPENDRECHT, 24 v. Curacao n. Rio de Janerio; TAMO, 24 v. Nccochea te R'dam; TARAKAN, p. 24 Algiers naar Havre; WATERMAN. 24 240 m. w. ten z. Kp Palmas n. Las Palmas; WILLEM RUYS, 25 v. Port Said n. Napels; WO NOGIRI. 25 v. Napels te Famagusta; ZIJPENBERG. 24 v. Narvik n. Bagnoli.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7