Boerenleenbank in Sassenheim vierde haar gouden jubileum Buitengewoon geslaagd werkbezoek van de Koningin aan prov. Groningen Geen vragen over 5 Mei Rijwielvervoer per trein duurder Onwelluidende vertolking van ,Dichtung und Wahrheit' Officier acht motief wel aanwezig WOENSDAG 26 MEI 1954 SE LEIDSE COURANT i WbEUC B1.A„D ^AC.lNA 1 Precies een kwartier later dan het tijdschema aangaf, namelijk om half zeven gisteravond, is Hare Majesteit de Koningin met de regerings-Dakota van de luchthaven Eelde vertrokken; om half zeven dtaaiden de propellers van het toestel op volle toeren, gaf Gerben Sonderman het O.K.-teken naar de verkeerstoren van Eelde, en wuifde een charmante koningin naar de talrijken, die haar op Eelde uitge leide deden. Het werkbezoek, dat Hare Majesteit gisteren aan Gronin gen gebracht heeft, is een groot suc ces geworden. Het enthousiasme in stad en provincie Groningen was zo groeit, dat men eigenlijk meer aan een officieel bezoek dan aan een volbe- laden werkprogramma van de lands vrouwe moest denken. Groningen heeft zich Op zijn mooist laten zien en het zonnige weer heeft hieraan in grote mate meegewerkt. Het is een drukke dag geworden voor de koningin in het uitbundige Groningen, maar zij verklaarde bij het afscheid nadrukkelijk, getroffen te zijn geweest door de vriendelijk heid en de hartelijkheid waarmee zij hier was begroet. Kort voor haar ver trek naar Soestdijk bracht de Konin gin nog een bezoek aan het landgoed „Vosbergen", dat wordt beheerd door de Kraus-Groeneveld stichting. Deze stichting is in het leven geroepen door wijlen de heer en mevr. Kraus- Groeneveld met het oogmerk aan aca demici, in het bijzonder zij die ver bonden zijn aan de Groninger univer siteit, plaats te bieden hetzij als rust oord, het zij voor rustige studie of voor het houden van conferenties. In het bestuur der stichting hebben de commissarissen der koningin in Groningen en. in Drenthe en de bur gemeesters van Groningen en Eelde zitting. De chatelaine, mevr. Van Ar- nim-van Leeuwen, vergezelde Hare Majesteit bij haar rondgang door het gebouw. De Koningin legde hier grote be langstelling aan de dag voor het uni versitaire leven van Groningen. Koningin en min. Drees naar de West? Het Franse blad „Le Mopde" heeft gistermorgen gemeld, dat minister president dr. W. Drees, wanneer de R.T.C. met de West zal slagen, nog dit jaar een bezoek aan Suriname en de Antillen zal brengen. Het zou volgens het blad de bedoe ling zijn, dat koningin Juliana in het voorjaar van 1955 de beide Ameri kaanse rijksdelen zal bezoeken. In Haagse politieke kringen acht men dit bericht voorbarig, hoewel men het ook niet wenst te ontkennen. In ieder geval is er nog niets defini tief beslist. Met 63 tegen 6 stemmen aanvaard de de Tweede Kamer gistermiddag een voorstel van de wnnd. voorzitter, prof. mr. P. S. Gerbrandy, om het verzoek van de heer H. Gortzak (C. P.N.) tot het stellen van vragen aan de regering betreffende het doen van nieuwe voorstellen in zake de vie ring van en het vrijaf geven op de 5e Mei niet toe te staan. Prof. Gerbrandy had er op gewe zen, dat de kwestie van de 5e Mei bij de a.s. begroting behandeld zal kunnen worden. SABEL EN DIRIGEERSTOK. Niet alledaags mag de loopbaan van de heer M: Brilleman, wacht meester der rijkspolitte eerste klasse in Den Haag heten. Hij heeft namelijk dezer dagen het diploma behaald ais dirigent van har. monie- en fanfarecorpsen, afgegeven door de Bond van orkestdirigenten in Nederland. De examencommissie bestond uit de heren Gerard Boudijn, Piet van Mever en J. Beekhoven. De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft zijn goedkeuring ge hecht aan een verhoging van de ta rieven voor het rijwielvervoer per trein. De verhoging zal op 1 Juni a.s. ingaan. De prijs voor het vervoer van ge wone rijwielen over een afstand tot en met 40 km., die thans 0.70 be draagt, zal op 1 worden gebracht; voor afstanden van 41 km. tot en met 150 km. zal de prijs 1.50 worden (thans ƒ1) en voor afstanden boven de 150 km. 2 (thans 1.50). De tarieven voor het vervoer van rijwielen met hulpmotor tot een ge wicht van 40 kg. zullen met 0.30 worden verhoogd. De abonnements prijs voor rijwielvervoer zal eveneens een verhoging ondergaan. iBij haar werkbezoek aan de Provincie Groningen, heeft H. M. Koningin Juliana, zoals wij gisteren reeds meldden, o.m. een bezoek gebracht aan de Theda Mansholt-Landbouwhuishoudschool te Haren. In de school werd door de twaalfjarige Titie Koekkoek aan H.M. een boeket bloemen aangeboden. Later bood een andere leerlinge, Rietje Dijkhuis aan H.M. een taart aan, die in de school werd gebakken door de leerlingen. H. M. Koningin Jiulianal neemt van de trotse leerlinge de taart in ontvangst. H. J. VAN ZWIETEN MET PENSIOEN. De penningmeester van de Ned. Kath. Bond van Werkmeesters, de heer H. J. van Zwieten, die binnen kort met pensioen gaat, heeft gister middag afscheid genomen van zijn officiële relaties. Op de receptie te zijner ere te Utrecht gehouden, hebben velen van hun belangstelling blijk gegeven. De bezoekers waren vertegenwoordigers uit het georganiseerde bedrijfsleven, waarmede de Bond van Werkmees ters contacten onderhoudt. Namens het Verbond waren de he „President Robert" voor de rechter Churchill deed ook mee De bijna 31-jarige vertegenwoordi ger uit Den Haag, die in Nederland ren J. A. Middelhuis en W. Essers aiierwege bekend is als „President Jr. aanwezig. Behalve met een ver- I zekering van blijvende vriendschaps- banden, is de heer Van Zwieten met vele cadeau's naar huis gegaan. 150.000.000 ZINKEN CENTEN VERDWENEN. Van de door 's Rijks Munt ver vaardigde ruim 367 millioen zinken centen, welke munt ini September 1952 buiten omloop werd gesteld, zijn er ongeveer 150 millioen verdwe nen, want ruim 40 pet. van het in omloop gebrachte aantal werd niet ingeleverd. POOLSE KINDEREN IN NEDERLAND. Gistermorgen zijn te Arnhem 250 Poolse kinderen uit kampen in West- Duitsland aangekomen. Zij vormen het tweede deel van een groep van 500 Poolse kinderen, die onder auspi ciën van het Nederlands R.K. Huis vestingscomité werden ondergebracht bij families te Nijmegen, Arnhem en Achterhoek. Deze kinderen zullen in ons land een verblijf kunnen genieten van drie maanden. Geen nieuwetrekhonden Er zullen geen nieuwe inschrijvin gen in het trekhondenregister meer worden opgenomen. Dit is een overgangsmaatregel naar een algeheel verbod van het gebruik van trekhonden, waarvan er op 1 Januari jl. nog 699 eigenaren ston den ingeschreven. De Tweede Kamer heeft zich gis termiddag unaniem met dit wetsvoor-1 len van meer deskundigen niet stel zonder discussie verenigd. i der komt. De deskundigen komen 12de procesdag Berkelse moordzaak Uitspraak 8 Juni Nadat gistermorgen de verdediging van de Berkelse arts haar pleidooien had uitgesproken voerde gistermid dag de officier van justitie, mr. De Lint in repliek het woord. „Zeer veel gevolgtrekkingen uit feiten zijn reeds in andere zin door de raadslieden naar voren gebracht. Ik heb, meen ik, opgemerkt dat de verdediging en ik langs elkaar heb ben gespróken". „Verdenking en motief is geen be wijs", zeiden de raadslieden. Dit is ook mijn' overtuiging. Ik heb reeds mijn kernbewijs uiteen gezet". Kort ging de officier hierna in op zijn in zijn requisitoir reeds uiteengezette bewijsvoering. „De drie getuigen die bij het toedienen van de drank door de arts aanwezig waren, heb ben gezien wat er was gebeurd. De latere reconstructie en het verdere onderzoek hebben 't bewijs gecomple teerd". Het motief. „Natuurlijk was er een motief. De verfialen van verdachte dat er tus sen zijn vrouw en hem een goede verhoudig was, bleek leugens te zijn. De verhouding met de dienstbode, aan wie hij trouwbeloften deed, is ook naar waarde geschat. De beoor deling van verdachte door psychia ters is zeker niet gunstig voor ver dachte geweest. Er was een wissel werking tussen de verhouding met Nellie en verdachtes haatgevoelens. Als men voor de eerste factor de verhouding tot Nellie grotere waarde rekent dan voor de tweede, de haatfactor, dan zou men minder antipathiek tegenover verdachte ko men te staan, maar dan zou dit bij de uiteindelijke beoordeling geen verschil maken. Angstwekkende kalmte. „We hebben hier te maken gehad met een latent gevormd plan; de uitvoering ervan hing van de omstan digheden af", zo meende de officier van justitie. Hij meende dat de uitvoering van het plan in een angstwekkende kalm te en overleg is geschied. Verdachte heeft alle hulp van buitenaf gewei gerd. De Intenties moeten kalm en hecht höbben geleefd hen hem, of deze nu negen maanden of een dag hebben bestaan acht ik niet belangrijk. Over de kwade trouw bij de tu mor-diagnose zeide de officier, dat deze factor bij het onderzoek onder ogen is gezien. Het uitblijven van een verergering van de conditie van zijn vrouw had voor verdachte aanleiding moeten zijn in te zien dat zijn diagnose on juist was. Daarom concludeerde men terecht tot kwader trouw. Volledig mogelijk. Voorts sprak mr. De Lint nog over de briefjeskwestie. De getuigenverklaringen over het „kattebelletje", het briefje dat als vergelijking met de zelfmoordbrief diende, zijn opzienbarend. De inhoud van het kattebelletje, dat nu werd overgelegd week af van het origi nele, aldus zeiden getuigen. Als dus is vastgesteld dat het kattebelletje een falsificatie is, dan kan men door vergelijking komen tot vaststellingen dat het zelfmoordbriefje ook vals is. Het schriftonderzoek is volledig geweest, aldus mr. De Lint, ergens moet een proces zijn einde vinden. Moeten we nu weer vragen om een verder onderzoek? De practijk 'heeft geleerd dat men door het erbij ha- dan maar tegenover elkaar te staan. De zelfmoord-mogelijkheid werd nogmaals besproken door de officier van justitie. Tijdens het onderzoek is men met stellige zekerheid gekomen tot de onmogelijkheid van zelfmoord. Het feit dat het slachtoffer tot op de dag van haar dood een kasboekje had1 bijgehouden b.v. achtte de officier een frappant bewijs er voor dat er van zelfmoord geen sprake kan zijn. .Twijfel is een schim". „Meent de verdediging nu, dat men er mee kan volstaan met te zeggen, dat er twijfel bestaat. Ik heb er naar getracht zo volledig mogelijke zeker heid te verkrijgen. De twijfel is als een schim gehanteerd maar is een schim gebleven." Maar na alles, wat ik heb beluis terd, is er bij mij geen twijfel naar voren gekomen", zo besloot de offi cier van justitie. Hij protesteerde tenslotte sterk te gen de beweringen, dat de rechter- cornm. vooringenomen was en dat de deskundigen bevooroordeeld wa ren. Waarop en waarom. Het is een waardeerbaar standpunt van het O.M. dat het uitgaat van de gedachte, dat drie getuigen een moord hebben bijgewoond. Maar deze hebben zich dat pas achteraf kunnen realiseren en hun is de gang van za ken pas bij hel onderzoek gebleken. Het openbaar ministerie moet zich echter op een concreet standpunt stellen wat betreft het moment waar op en het motief waarom de ver dachte zijn handelingen heeft ver richt. Mr. Van 't Hof Stolk wilde nog even vastleggen, dat zolang de ver dachte de echtheid van de briefjes blijft volhouden, de verdediging moet aandringen op een zo volledig moge lijk onderzoek. Het O.M. mag nog niet zeggen, dat de briefjes vals zijn, meende pleiter, zolang de zaak Van de broer van verdachte nog niet is afgehandeld. De deskundigen hebben nog niet hun rapport in die zaak ge reed. De getuigenverklaringen, die over het kattebelletje zijn afgelegd zijn z.i. niet voldoende om dit vals te kunnen verklaren, aldus pleiter. „Vlammende letters". „Ondanks alle moeilijkheden en tijdelijke conflicten kan ik verklaren dat wij deze zaak in een goede sfeer hebben kunnen behandelen, en dat de wetenschappen al hun krachten hebben gegeven om klaarheid te brengen", zo eindigde mr. Van 't Hoff Stolk Mr. Huygens, duplicerende, ging nogmaals op de mogelijkheid van zelfmoord in. Hij vatte in het kort nog enkele punten samen uit zijn verdediging. De laatste woorden van mr. Huy gens tot de rechtbank waren: „Als u steeds weer kijkt naar de twee woorden die in Vlammende letters boven uw raadkamer (denkbeeldig) staan: „motief" en „zelfmoord", ben ik er van overtuigd, dat de arts in vrijheid zal komen". De laatste woorden van verdachte waren: „Ik ben onschuldig en dank mijn raadslieden in het bijzonder mr. Huygens, die, Onschuldig zoveel on verdiend leed heeft geleden". De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Robert", zal Maandag a.s. voor de Maastrichtse rechtbank terecht staan en heeft zich dan te verantwoorden ter zake van twee hem ten laste ge legde oplichtingen, n.l. van een le raar, thans wonende in 's-Gravenha- ge, voor bedragen van in totaal 56.000.en van de oom van ver dachte, een manufacturier eveneens 's-Gravenhagc, voor een totaal bedrag van 65.000.Verdachte zou deze bedragen van genoemde persoon hebben losgekregen door een samenweefsel van verdichtselen en beweringen, dat zij zich op een luxe- jacht, de „President Robert" in veilig heid zouden kunnen stellen tegen het gevaar van een dreigende oorlog met Rusland. Verdachte zou daarbij hebben ver teld, dat hij president was van een Conseil Consulaire Secret Diploma tique", een internationale veilig heidsdienst, waartoe verder ook be hoorde Eugène Black, de president van een intern, bank van herstel en ontwikkeling in Washington, verder o.m. Winston Churchill en Lord Not tingham. Engels dok was 't einde. Beide personen zijn ingegaan op deze praatjes, hebben hun geld, af komstig uit te gelde gemaakte bezit tingen, afgestaan voor de combinatie waarin „President Robert" op protse rige wijze leiding gaf aan boord van het luxejacht, dat een reis langs de kusten van West-Europa maakte. Deze zwerfreis eindigde na een aan tal maanden in Engeland, waar het luxe-jacht in een dok terecht kwam en later is verkocht omdat de deelne mers aan deze zwerfocht tenslotte met argwaan het avontuur vol pracht en praal hadden opgegeven. Als president van de rechtbank, die De A.N.W.B. heeft besloten het eilandgebied Aruba, waar de Bond zeer veel leden telt, een wegwijzer ten geschenke te geven. Deze weg wijzer, die van hetzelfde type is al' de hier te lande zo populaire A.N. W.B.-wegwijzers, zal geplaatst wor den bij het vliegveld Dakota op de weg naar de hoofdstad van Aruba, Oranjestad. De armen vermelden, behalve de verwijzing „vliegveld", een zestal namen van de belangrijkste plaatsen, alsmede het bekende oranjebordje „Amsterdam", dat een afstand van 8145 km. aangeeft. Deze wegwijzer de eerste, de A.N.W.B. buiten de Nederlandse grenzen plaatst is geheel bestand tegen de invloeden van het klimaat. Op 26 Mei zal dit blauw-witte baken per m.s. „Breda" naar Aruba scheep gaan. Hedenmorgen heeft de vertegen woordiger van de A.N.W.B. op Aru ba, de heer J. A. van der Schoot, de wegwijzer, door middel van een fo to, reeds symbolisch overgedragen aan het bestuurscollege van het eilandgebied. Drukbezochte receptie Het gouden jubileum van de Boe renleenbank te Sassenheim is gis teravond op grootse wijze gevierd. Een zeer groot aantal leden met hun dames en een aantal genodigden waren bijeen in de vrolijk versier de zaal van het K.S.A.-gebouw. On der hen waren vertegenwoordigers van de Centrale Bank uit Utrecht en van de kring van Boerenleenbanken. Verder merkten wij op de beide wethouders en de gemeentesecreta- De heer A. v. Breda, die de leiding had deze avond, heette alle aanwe zigen welkom en gaf het woord aan de heer A. J. Verkley, secretaris van de Raad van Toezicht. Deze deelde mede dat de voorzitter verstek moest laten gaan wegens verblijf in bui tenland. Spr. herdenkt in zijn toe spraak de initiatiefnemers van 50 jaar geleden in het bijzonder de heer G. W. Marbus, de eerste voorzitter. Vooral door dit bestuur is de bank een zeer moeilijk tijd te boven geko men. Ook de verdere leden van het bestuur in de raad van toezicht wer den herdacht. Spr. wees er op, dat een gezegde van de eerste voorzitter, n.l.: „Geld verdienen is moeilijk, doch moeilijker is het geld te bewa ren, vooral als het van anderen is", VJ.n.r. de heer Hendriluse van de Centrale Bank uit Utrecht, die een wandbord aanbood, de zilveren ju bilaris A. J. Verkley en de voorzit ter van het feestcomité, de heer van Breda. Foto: v. d. Horst. nog steeds geldig is. Uit het jaarver slag blijkt dat de zaken goed gaan. Spr. feliciteerden het jubilerenden bestuur hiermede. De burgemeester was afwezig, doch had een geluktelegram ge stuurd. Eveneens was een schrifte lijke felicitatie binnengekomen van de voorzitter van de Ring Bloem- Jubilaris. Hierna nam de heer H. J. Hen- drikse, vertegenwoordiger van de Centrale Bank uit Utrecht, 't woord. Spr. gaf allereerst een uiteenzetting van het doel der Boerenleenbanken. Dit is vooral de leden te helpen, ook als de tijden slecht zijn. Ook hier deze zaak Maandagmorgen zal be handelen, treedt op mr. H. Schil lings; officier van justitie is jhr. mr F. van Rijckevorsel; verdachte zal worden verdedigd door mr. Jos Stroom uit Maastricht. Getuigen in deze zaak zijn behal ve enkele politie-functionarissen uit Heerlen de Haagse leraar, de manu facturier, en zijn echtgenote en een zoon van de leraar. bollenstreek, baron Van Wijnbergen. Sassenheim geniet de bank het ver- De officier van justitie, heeft gis ter voor de Arnhemse rechtbank een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek geëist, zomede voorwaar delijke terbeschikkingstelling van de regering, tegen een 22-jarige dienst bode te Ede wegens brandstichting. De dienstbode had op 17 Novem ber 1953 brand gesticht in de wo ning van haar ex-verloofde uit wraakneming jegens diens moeder; zij weet het aan het ingrijpen van de moeder dat de verloving was ver broken. Door de brand, die tijdig kon worden geblust, was ernstig ge vaar ontstaan voor de bewoners en voor vee. Mr. Van IJsendijk zag zich tegen over de maatschappij verplicht tot een straf als schrikwekkend ele ment. Verdachte ziet zelf de ernst van haar laffe daad niet in. Eigen lijk is een gevangenistraf van tien maanden de helft te laag. Mr Oberman was het niet eens met de conclusie van mr Van IJsen dijk en vroeg een gemengde straf en deskundig toezicht. trouwen van de leden en dit Is zeer zeker een felicitatie waard. Namens de Centrale Bank bied de heer Hen- drikse aan het bestuur en wand bord aan. Aan de heer A. J. Ver kley overhandigt hij een oorkonde ter gelegenheid van het feit, dat de heer Verkley 28 jaar lang verbon den is geweest aan de Raad van Toezicht. Een onbekende gever had 'n voor zitters hamer gestuurd. Ook dit ge schenk werd door het bestuur dank baar aanvaard. De heer Kuypers van de Ring Bloembollenstreek der Boerenleen banken, nam hierna het woord. Hij besprak voornamelijk de taak die de Ring inneemt tussen Centrale Bank en plaatselijke bank. Ook hij wenste het bestuur geluk met dit 50-jarig bestaan. Uitzondering. Namens het gemeentebestuur sprak de heer A. Vogelaar. Een Boe renleenbank zoals op Sassenheim draagt een apart karakter. In het algemeen zijn de Banken, instellin gen die medewerking verlenen zo lang de tijden goed zijn. De Boeren leenbank maakt hierop een uitzon dering. De gemeente is de plaatse lijke bank nog zeer veel dank ver schuldigd voor de goede behandeling van de leden in het algemeen, maar vooral voor de samenwerking met de gemeente in de crisisjaren toen het er om ging de kleine kwekers te steunen. Spr. feliciteerd het bestuur met dit jubileum en hoopt dat de saamhorigheid en de vriendschap tussen de leden in de komende jaren nog hechter mogen worden tot heil van de gemeente Sassenheim. Ook het feestcomité liet zich niet onbetuigd. Het bood bij monde van de heer van Breda aan het bestuur een tweetal ingelijste foto's aan van het huidige bestuur en van dit colle ge zoals het 25 jaar geleden was sa mengesteld. De heer A. J. Verkley nam nog maals het woord, nu echter als ver tegenwoordiger van de oudste leden. Ook hij memoreerde de moeilijke tijden in de crisisjaren. De samen werking was toen schitterend. -Hij hoopt dat deze samenwerking blijft voortbestaan en doet vooral een be roep op de jonge leden vertrouwen te hebben in het bestuur om ver schillende problemen op te lossen. Tussen de rij van sprekers door zorgde het cabaretgezelschap „Ho- fenk's Melodymakers" voor de vro lijke noot. Namens de leden dankte de heer A. v. Breda het bestuur voor deze zo schitterend geslaagde avond.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5