Strijd om de eerste Hollandse Nieuwe is hedennacht om een uur begonnen St. Bonifacius-koor te Alphen ad. Rijn vierde zijn tweede lustram - Koningin Juliana brengt heden een werkbezoek aan Groningen Vlammenzee boven het water van Oude Maas K. de Groot uit Noordwijkerhout wordt priester gewijd in Californië Zeeberen zonder zeebenen DINSDAG 25 MEI 1954 DE LEIDSE COURANT xWEEDEBl.AD PAGINA 1 Het belooft zeer spannend te worden Voor de scholen haringen de adspiranten Hollandse Nieuwe die tot nu toe in de Noordzee een rus tig levenje hebben geleid, staat het sein op rood: de Nederlandse vis sersvloot is van wal gestoken, d« jacht is ingezet. Boven: de haringloggers van Vlaardingen voeren Maandagavond naar IJmuiden om op die manier er zeker van te zijn geen achterstand te hebben in de race op het heerlijke zeebanket. Honderden sloegen het uitvaren gade. Onder: In de nacht van Maandag op Dinsdag kozen de loggers in Sche- veningen zee voor de spannende tocht. Onder grote belangstelling van familieleden en bekenden werden bij het licht van de boordlichten de trossen losgegooid. De tocht was be gonnen. Nu maar wachten op de uitslag. Oim middernacht zijn ongeveer 60 Sdheveningse loggers met loeiende scheepshoorns en brandende boordlichten uitgevaren, om deel te nemen aan de spannende jacht op nieuwe haring. Bij de buitenhaven boorden felle schijnwerpers 'hun scherpe licht door het duister en het Scheveningse vrouw volk, velen nog in klederdracht, stond op de kade vader of zoon vaarwel te wuiven, (behouden vaart en goede jacht te wensen in deze kamp tussen de vissersvloten van Vlaardingen, IJmuiden, Katwijk en Scheveningen. Conflict beëindigd Huisartsen begraven de strijdbijl voorgoed Het huisartsenconflict zal binnen zeer korte tijd voorgoed tot het ver leden behoren. Naar verwachting zul len namelijk alle huisartsen, die het voorlopig contract nog niet getekend hebben, dit spoedig alsnog doen. De aanvaarding van een voorstel in de Ziekenfondsraad, inhoudende, dat het contract op 31 December van dit jaar zeker zal aflopen, heeft waarschijn lijk het laatste beletsel tegen teke ning weggenomen. In de kringen der huisartsen was men het nog niet eens over de clau sule in het contract, welike de cen trale commissie van toezicht bevoegd verklaart, om de overeenkomst te verlengen. Beide partijen, de Lan delijke Huisartsen vereniging en de ziékenfondsorganisaties, zijn hét er over eens geworden, dat het niet in de bedoeling mag liggen om het con tract na de aanstaande jaarwisseling te handhaven. Eendrachtig heeft men bij de Ziekenfondsraad het voorstel ingediend om de gewraakte clausule uit de overeenkomst 'te schrappen. Dit voorstel heeft de Ziekenfonds raad met algemene stemmen aan vaard. Het was de hele avond reeds druk geweest bij de Scheveningse haven. Vele duizenden sloegen het vertrek gade. Overal zag men de heldere wit te kapjes van de Scheveningse vrou wen, die hun mannen of zoons naar boord brachten. Tegen half twaalf was het merendeel der vissers reeds aan boord van hun loggers. Om twaalf uur vannacht was het laagtij. Daarom voeren vroeg in de avond reeds twee van de grootste Scheveningse loggers de haven uit, omdat men vreesde, dat deze anders bij de lage waterstand moeilijkheden zouden kunnen krijgen. De Vlaardinger vloot, die om zes uur gisteravond was uitgevaren, kwam omstreeks half negen langs Scheveningen. De, grote schepen hopen in de loop van Woensdagochtend de visgronden tc hebben bereikt en aan het vissen ten kunnen slaan. Vrijdagavond ver wacht men de eerste Hollandse Nieu we aan wal. Als een snoer lichtgevende kralen trok de helft van de Scheveningse haringvloot Over de spiegelgladde donkere zee naar het Noordwesten. Tegen een, uur, toen de laatste uit varende logger het groene en rode licht van de havenhoofden achter zich had en de eerste logger al een uur varen van Scheveningen was verwijderd, verspreide zich de men senmenigte aan de wal. De voortekenen wijzen er op, dat de haring jacht van het seizoen 1954 bijzonder spannend gaat worden. Na dat de Vlaarlingers reeds hun geo grafische handicap hebben ondervan gen door de race op de eerste Hol landse Nieuwe uit IJmuiden te be ginnen, waardoor zij dus gelijktijdig met de Scheveningers en Katwij- kers van wiek gaan, zijn er gister avond in Umuiden ook twee Sche veningse loggers aangekomen, die daarmee de afstand Scheveningen IJmuiden hebben proberen in te lo pen. Op eenvoudige, maar niettemin ge zellige wijze heeft het R. K. Gemengd Koor „St. Bonifacius" Maandagavond in de St. Josephzaal zijn tweede lus trum gevierd. Behalve de leden wa ren hierbij tegenwoordig de echtge noten of verloofden der leden, en kele genodigden, het bestuur van het dames zangkoor „Excelsior" uit Lei- muiden, welk koor onder dezelfde directie staat, de beschermheer van „St. Bonifacius", deken L. H. M. Nieuwenhuizen en de geestelijkheid van de parochie. Was dit koor, bij zijn jubileum uitvoering van de operette „Der j Zigeuner Baron" van Johann Srauss, waarmede het andermaal een opval lend groot succes oogstte, gehuldigd door de heer A. van Elk namens het dubbelmannenkwartet „Eiuphonie", vanavond beklom de heer J. van der Kemp het podium en huldigde hét koor namens de Rijnlandse Orkest vereniging. Spr. complimenteerde het koor met zijn jubileum en hét be haalde succes in „Avifauna" en ge tuigde van grote waardering voor de bekwaamheid van zijn directeur, de heer Chr. A. van der Mark. Een goed koor presteert niets zonder een deskundig directeur, maar een prima directeur bereikt niets zonder een degelijk en geschoold koormateriaal. In het feit, dat „St. Bonifacius" onbe twistbare successen op muzikaal ni veau heeft bereikt, zag spreker in koor en directie beide voorwaarden gerealiseerd. Dank De Rijnlandse Orkestvereniging, welke musiceert onder de bekwame leiding van de musicus de heer Bouw Lemkes, had zelf ook nog iets aan de heer Van der Mark en Bonifacius te danken. Het is n.l. zo, dat de Rijn landse Orkestvereniging haar bestaan heeft te danken aan de heer Van der Mark en zijn koor. De heer Van der Kemp noemde de directeur van Bo nifacius de geestelijke vader van de Rijnlandse Orkestvereniging. Hij gaf enkele jaren geleden tot haar oprich ting de belangrijkste stoot en zijn initiatief werd geschraagd door het koor. Dit memoreerde de nieuwe voorzitter van de Rijnlandse Orkest vereniging met grote dankbaarheid 1 en bood, in opdracht van zijn bestuur, de heer Van der Mark het ere-lid- maatschap aan. Deze geste werd door de aanwezigen mét een gul applaus Aankomst per vliegtuig HJVI. Koningin Juliana, brengt vandaag een werkbezoek aan de provincie Groningen. Vanochtend om 8.55 arriveerde de Koningin met een regeringsdakota op de Noordelijke luchthaven Eelde. Hier waren ter begroeting aanwezig de commissaris der Koningin in de provincie Gro ningen, vergezeld door vele andere autoriteiten. Rond de afrastering van het vlieg veld stonden velen om de vorstin op deze zonnige vroege ochtend te be groeten. Een enthousiast hoera steeg dan ook op, toen H. M. de Koningen, die vergezeld was van mevr. N. DE HARINGVLOOT VAART UIT eH0E men oe haring vangt HOEVEEL HARING ER WOROTGEVANGEN U «6 *7 '43 «9 '50 'S2 BRUG IN BRAND Grote verkeersweg urenlang versperd Over het ongeluk, waarbij een brandende tankauto de afrit van de brug over de Oude Maas bij Dord recht versperde, vernemen wij nog de volgende bijzonderheden. In de nacht van Zondag op Maan dag naderde omstreeks half drie uit de richting Pernis een tankauto met aanhangwagen de brug. Er hing ter plaatste een dikke mist en wel licht is deze er de oorzaak van ge weest, dat de Brusselse chauffeür K. van O. op de verkeersbrug bij Dordt de wijde bocht in de afrit niet correct heeft genomen. Hij raakte macht over zijn stuur kwijt, waar door de zware vrachtwagencombina tie tegen een lantaarnpaal botste. Kortsluiting. De voorste wagen kantelde, waar door de wagens dwars op de rijbaan kwamen te liggen. In het electrische circuit van de vrachtwagen ontstond toen kortslui ting, waardoor eerst het butaan- en daarna het propaangas, dat in vloei bare vorm vervoerd werd, in brand geraakte. Het wegdek van de afrit werd in een ommezien herschapen in een vlammenzee, want het vloeibare vuur stroomde overal heen. De chauffeur heeft zich uit de als een fakkel brandende cabine kunnen bevrijden en is met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis gebracht. Eénrichting-verkeer. Deskundigen van Rijkswaterstaat, die eveneens te hulp waren geroe pen, hebben een onderzoek ingesteld naar de toestand van het wegdek. Om 1 uur kwam de verlossende me dedeling, dat éénrichtingverkeer weer kon worden toegestaan, zij het met tal van beperkingen. Auto's die munitie of benzine ver voeren mogen de Dordtse brug niet over, evenmin als militaire colon nes. Zij moeten omrijden via Den Bosch of Utrecht. HOGER DIVIDEND BIJ P. DE GRUTTER. De omzetten van de winkels van P. de Gruyter Zoon N.V. hebben zich in 1953 bevredigend ontwik keld. Een aantal nieuwe winkels werd geopend en voortgegaan werd met het moderniseren van bestaande win kels. Ook de productie van de fa brieken. is gestegen. In 1953 is voor ruim 4.6 millioen geïnvesteerd in uitbreidingen en vernieuwingen. De directie voorziet, dat in de toekomst nog belangrijke bedragen moeten worden geïnvesteerd. Het netto exploitatieresultaat is ge stegen tot ƒ4.47 (v.j. 2.87) millioen. De afschrijvingen bedroegen ƒ2.88 millioen. Inclusief het saldo van vo rig jaar is er verdeling beschikbaar ƒ4.747.367 (v.j. ƒ3.114.845), waaruit de volgende dividenden worden voor gesteld: 10 (v.j. 8) pet. op de gewo ne, 6 pet. (onv.) op de preferente en prioriteits- en 8 (v.j. 7.6) pet. op de preferente winstdelende aandelen. In het reservefonds wordt 2 millioen gestort, waarna 594.597 naar nieu we rekening wordt overgebracht. Het batig saldo van de verschillende ex ploitatierekeningen, winst uit andere ondernemingen enz. heeft bedragen ƒ7.35 (v.j. ƒ5.82) millioen. Smitt-Avis particulier secretaresse van de koningin en door kapitein luit ter zee J. G. Stegeman, adjudant van H. M. uit het toestel steeg. Direct na aankomst stapte H. M. in de reeds gereedstaande hofauto en in snelle vaart ging het vervol gens via De Punt, waar de grens tus sen de provincies Drenthe en Gro ningen werd overschreden, Glimmen en Harenermolen naar Haren. Het uitbundige vlaggende dorpje Haren bood op deze prille ochtend een feestelijke aanblik. Overal woei het nationale dundoek van openba re gebouwen en woonhuizen en langj de route welke de koninklijke stoet door Haren maakte stond een en thousiast publiek; schoolkinderen zwaaiden uitbundig met oranje vlag getjes. Bezoek aan Haren. Het geldt ditmaal een werkbezoek, dat H. M. de Koningin aan Gronin gen brengt, met als voornaamste punt van het programma een bezoek aan de landaanwinningswerken bij de Groningerdijk in de Julianapolder. De koningin bracht te Haren een bezoek aan de Theda Mansholtschool. Jammer genoeg kon de prominen te vrouw, die haar naam onverbre kelijk verbonden heeft aan het land- bouwhuishouidonderwijs, wegens ziekte vanochtend zelf niet aanwezig zijn bij het koninklijk bezoek, dat hier speciaal haar inrichting gold. Wel werd mej. J. Huizinga, die vanaf het begin de voornaamste me dewerkster van mej. Theda Mans- holt was aan H. M. de Koningin voorgesteld. begroet en de heer Van der Mark aanvaardde deze waardering met een hartelijke handdruk. Tevoren had de heer Van der Kemp nog veel goeds verteld van zijn or kest en bood aan, in de toekomst de nodige muzikale medewerking aan „St. Bonifacius" te mogen verlenen. Het orkest is thans uitgegroeid tot plm. 45 werkende leden en er zijn tekenen, dat binnen niet al te lange tijd nog een aantal instrumenten zul len kunnen worden bezet. Herdenking De avond was geopend met een treffende herdenging van het over lijden van deken Z. de Korte, die meer dan 'tien jaar geleden de grond- legde voor dit koor, dat toen, wegens bezettingsmoeilijkheden, als „commissie ter opluistering van priesterfeesten", door de mazen van de Duitse voorschriften heen, voort leefde. Nadat de aanwezigen in stilte een kort gebed voor het ziele- heil van wijlen deken De Korte had den gestort, declameerde mevr. C. Prins—Van Gils „De lendenen om gord" van De Genestet, terzijde van het versierd portret van de oprich ter, wijlen deken Z. de Korte, dat op het toneel was opgesteld. Gezellige avond. Na dit ernstige en officiële gedeelte werd het feestelijke van de avond in geleid met een welgeslaagd openings lied, dat vierstemmig werd uitge voerd door vier dames en vier heren, op de koor-melodie, het hoofdmotief van de operette „Der Zigeunerbaron". Een aardige gedachte! De gehele avond werd door de leden zelf ver zorgd. Zij zongen liederen (natuur lijk!) en speelden schetsjes. Men declameerde en waagde zich met suc ces aan de opera „Het Vrouwtje van Stavoren". Mevr. C. PrinsVan Gils releveerde het verleden van het koor in rijm-vorm, in de trant van Kloris en Roosje. Mevr. Tomeij—Heideman, die de avond had ingeleid met een gebruikelijk welkomstwoord, zong op fijne wijze „Madonnakindje". Met be geleiding van de heer G. v. Mild, die met goede piano- en accordeonsoli voor muzikale afwisseling zorg droeg, werden door de aanwezigen bekende melodieën meegezongen. De dankbaarheid van het koor jegens zijn directeur, zo menigmaal tijdens deze lustrum-feestavond in woorden geuit, werd tot grote rassing van de heer Chr. A. v. d. Mark die vanaf de eerste dag dit koor heeft geleid omgezet in een tastbaar bewijs, toen het koor hem een door hem zo gaarne begeerde pick-up aanbood. Op de doos waarin dit apparaat was verpakt, prijkte een grote sierlijke kroon, symboliserend de kroon op zijn tien jaren tech nische leiding. Vergadering in Amsterdam Werkmeesters verenigd in beambtenbond De Katholieke werkmeesters van Nederland hebben het afgelopen weekend in Amsterdam vergaderd. Twee genodigden autoriteiten hielden hierbij een toespraak: n.l. de deken van Amsterdam, mgr. G. P. J. van den Burg en de bondsbestuurder Jan Mertens. De eerste sprak over het geduld: een van de eigenschappen, die een werkmeester in zijn dagelijkse taak vervulling niet kan missen. De heer Jan Mertens wees op de kloof, welke er is tussen de PBO in haar ideale vorm én de PBO in haar practische verwezenlijking. Eén van de vele belangrijke punten, die de bonds voorzitter in zijn openingsrede be sprak, was de vraag of het niet raad zaam is de katholieke bonden hoofdarbeiders samen te smelten tot één beambten-bond? Een voorstel werd aangenomen aan alle leden, die een of meer kin deren hebben, die een priesteroplei ding volgen voor de gehele duur hiervan een bedrag per jaar uit te keren. Dzelfde bijdrage zal voor een maal worden gegeven van ten hoog ste 50 gulden per kind aan hen, wier zoon of dochter respectievelijk in een broeder- of zusterklooster in treedt. De bondspenningmeester, de heer H. J. van Zwieten, heeft, af scheid genomen van de bond, omdat hij de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. Indien het gezin van De Groot uit Noordwijkerhout met zijn zestien kin deren twee jaar geleden niet naar Californië was geëmigreerd, zou deze plaats in de Bollenstreek op 12 Juni a.s. een neomyst ontvangen hebben. Nu ontvangt Koos de Groot uit handen van mgr. John J. Motty, aartsbisschop van San Francisco, in de kathedraal van St. Mary de H. Priesterwijding. Op Zondag 13 Juni zal hij tegelijk met zijn klasgenoten in Nederland in de parochiekerk van St. George te Stockton zijn eerste Plechtige H. Mis opdragen en daarna in het ouderlijk huis te Stockton de dag verder doorbrengen in de kring van vele bekenden uit Noordwijker hout, die eveneens aan de overzijde van de oceaan een nieuw vaderland vonden. Het adres van de neomyst is: K. de Groot, Rt. 5 Box 140, Borba Road, Stockton, Californië, U.S.A. Tilburgse dierenwereld Drie weken geleden ontving de dierentuin in Tilburg een viertal zee beren uit Johannesburg. De dieren weigerden wekenlang elk voedsel, zodat gevreesd werd, dat zij niet in leven zouden blijven. Nu echter heeft het eerste van de vier dieren voed sel geacceteerd en koestert men de hoop, dat deze eerste exemplaren, welke zich in Nederland bevinden, hier zullen acclimatiseren. De zeebeer gelijkt veel op een zeeleeuw, heeft echter een wat plat tere kop, en beweegt zich anders dan de zeeleeuw op een draaiende wijze door het water. De dierentuin van Tilburg heeft de laatste dagen nog andere belang rijke aanwinsten gekregen, waaron der enkele zezels uit Noord-Afrika, een kruising van zebra's en ezels. Het zijn halfwitte, halfgrijze dieren, die iets kleiner zijn dan zebra's. Bo vendien kwam in de loop van het jongste weekerïd uit Nairobi een lui paard-echtpaar aan, welke diersoort tot nu toe niet in de collectie van Tilburgs' dierenpark voorkwam. Op 13 Juni zal een „Fietsbedevaart naar Haastrecht" worden gehouden voor alle Katholieke Jongeren uit Leiden en omgeving. Morgenavond zal een bespreking hieromtrent worden gehouden met sportverenigingsbesturen. Prins Bernhard heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Kamer van Koophandel te Maastricht, die met veel toespraken en genodigden haar 150-jarig bestaan vierde. Het geschilderde portret van Jo Vincent, dat na haar afscheid van het Nederlandse kunstforum de gedachte nis aan deze Ned. zangeres levendig zal houden, is gisteren in de Julia- na-foyer van het Concertgebouw te Amsterdam officieel overgedragen; de zangeres, die bij de overdracht tegenwoordig was, ontving naast vele vriendelijke woorden ook de zilve ren penning van Amsterdam. „De gouden schakel", een ten toonstelling in de Ahoy-hal te Rot terdam, waar een beeld wordt gege ven van de resultaten ener vrucht bare vrije-tijdsbesteding, wordt he den door de minister-president ge opend; de tentoonstelling zal tot 7 Juni belangstellenden ontvangen. RECHTZAKEN MET EEN HEILSPET OP. Voor bedelarij en oplichting had een 28-jarige bankwerker uit Voor schoten zich te verantwoorden voor de Haagse Politierechter. Hij had in December van het vorig jaar te Zoe- termeer gecolporteerd met een z.g. christelijk blaadje en geld opgehaald, dat bestemd zou zijn geweest voor het Kerstfeest van arme kinderen, maar in werkelijkheid in zijn eigen zakken was terecht gekomen. Ook in Rijnsburg, Katwijk en andere plaat sen had hij geopereerd. Hij deed dit meestal in gezelschap van zijn zwa ger of een vriend, maar ook wel al leen. Verd. oefende dit bedrijf tel kens uit wanneer hij werkloos was of wanneer zijn werk hem niet langer beviel. Zo trad hij op voor de zg. Evange lisatiegemeenschap „Dè Hoop" met het blaadje „De Kruisbanier". Later liet hij zelf een blaadje drukken met de titel „Goodwill". Om het geheel wat geloofwaardiger te maken had hij een pet op, die veel gelijkenis vertoonde met een Leger des Heils- pet. Voorop was een kruisembleem. Per week verkocht hij ongeveer 400 a 500 bladen, hetgeen hem een inko men van plm. 42.50 verschafte. Verdachte gaf alles toe. Hij was al eens tot vier maanden veroordeeld wegens verduistering en tot zes maanden gevangenisstraf voorwaar delijk voor valsheid in geschrifte. Niet op het strafblad stond een gevangenisstraf van twee weken, hem opgelegd door de Delftse kan tonrechter. Hij bracht dit zelf ter sprake en betoogde, dat dit vonnis sloeg op de gebeurtenissen in Zoeter- meer Om dit na te gaan besloot de politierechter de zaak voorlopig aan te houden.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5