van Dien Bien Phoe behouden teruggekeerd Koreaanse vraagstuk lijkt hopeloos Heldin van Dien Bien Phoe Pijpleiding door Frankrijk Vrijstelling voor onderwijzers Te Hanoi aangekomen Scheiding Oenkerkse tweeling wordt zorgvuldig voorbereid Een aanval op papieren rompslomp aan de grens Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J., ROOZEN. DINSDAG 25 MEI 1954 45ste JAARGANG No. 13203 i KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w-, f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 PENSIOENEN Wij hebben ter dezer plaatse al eens meer gewezen op het on- aanzien van die rijksambtenaren, die werden gepensiohneerd voordat zij konden profiteren van de sala risverhogingen, die na de oorlog noodzakelijk werden en van de loonronden, die het gevolg waren van de stijging der prijzen. Er wa ren ambtenaren en wij denken aan gepensionneerde onderwijzers die vóór de oorlog werd erigepen- sioneerd, die een zeer verdienstelijk leven hadden besteed aan de opvoe ding van die jeugd, dié rekenen Bidault ging in de hoek staan De gisteren gehouden besprekingen over het Koreaanse vraagstuk hebben niets opgeleverd. De Amerikaanse delegatie had reeds bijna het besluit genomen om de conferentie, als zijn de mislukt, te verlaten, maar de an- ben bewerkt dat de Amerikanen de moed niet zo spoedig opgeven. Voor al de Engelsen blijven aandringen op voorzetting van de besprekingen. Na met het Britse kabinet de toe stand te hebben besproken is minis ter Eden naar Genève teruggekeerd. Hij heeft volmacht gekregen om zijn bemiddelingspogingen voort te zet ten, Het Britse kabinet is echter niet van plan te dulden dat de commu nisten de besprekingen eindeloos rek ken terwijl hun legers in Indochina vorderingen maken. Het Britse stand punt is dat men aan het einde van móchten op een rustig otium cum j ^ere niet-communistische landen heb dignitate en die na de oorlog steeds - - - - - -- dieper in de zorgen raakten, dieper dan zij ooit hadden gekend toen zij hun taak nog blijmoedig verrichtten. Zij zagen door de na-oorlogse econo mie hun bestaan steeds meer inge krompen en kregen als loon voor hun werken een oude dag met zorg en kommer. Goed, er waren dan wat toeslagwetjes gekomen, maar inge grepen in deze toestand was er niet, dat was ondanks de aandrang, welike allerwege was uitgeoefend, altijd op verzet gestuit ondanks de schrijnen de achterstand, die was ontstaan in de uitgekeerde pensioenbedragen tengevolge van de stijging der kos ten van levensonderhoud èn tenge volge van het feit, dat de pensioenen waren gebaseerd op het laatst geno ten salaris. Heel wat oud-gepensio- neerden hadden het moeilijk, zo moeilijk, dat zij soms niet wisten hoe de eindjes aan elkaar te knopen. Her haaldelijk is er op verbetering aan gedrongen en nu dan is er eindelijk enige verbetering in deze toestand gekomen. Bij de laatste begrotingsdebatten is de minister van Binnenlandse Za ken tenslotte bereid gebleken deze zaak op korte termijn te bezien met het resultaat, dat aan de commissie van Poelje een spoedopdracht te dien aanzien werd verstrekt. De regering heeft nu de voorstellen van deze commissie voor een groot deel over genomen en dezer dagen hebben wij kunnen publiceren, welke verhogin gen er op de pensioenen zullen wor den gegeven. Pr wordt nu globaal iets gedaan. Alle pensioenen ten laste van het Rijk, van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds of van het Spoorweg pensioenfonds worden verhoogd met een toeslag, die per groep en per jaar op een verschillend percentage is be paald. Het zou natuurlijk gemakkelijk zijn nu op deze wijze van herstel der pen sioenen critiek uit te oefenen, men kan er beter op de eerste plaats aan denken, dat deze globale verhoging der pensioenen een gevolg is van de overweging om hiermee niet langer te wachten. Er moest met gemiddel den worden gewerkt gezien de korte termijn binnen welke deze zaak moest worden opgelost. Dit stond dan ook niet toe, dat geval voor ge val werd bezien, ook al zou dit de meest ideale oplossing zijn geweest. Maar men mag daarbij toch wel even overwegen, dat deze noodzakelijke oplossing óók een gevolg isi van het aarzelen der regering, jaren lang, om hier recht te doen. Zou men deze weg echter hebben gekozen, dan zou het nog weer jaren hebben geduurd, voordat dè oud-ge pensioneerden uit de misère waren geholpen. Nu is de uitdrukking uit de misère wel een wat wijds woord voor dit voorstel van de regering. De regering wijst er zelf op, dat het wets ontwerp niets anders beoogt dan enige tegemoetkoming aan de oud gepensioneerden te schenken. In orde is deze zaak hiermee dus nog niet, maar er is tenminst iets gedaan en de ergste nood wordt hiermee ge lenigd. De regering is uitgegaan van de gedachte, dat het billijk was de in vloed van] de conjunctuur voor een gedeelte weg te nemen. Een gewij zigde waardering van functies is vanwege de haast, die hiermee was gemoeid buiten beschouwing geble- Contracten van vier millioen dol lar, dat is meer dan vijftien millioen gulden, zijn afgesloten voor het aan leggen van een Amerikaanse pijplei ding die benzine voor militair gebruik dwars door Frankrijk zal pompen. De lengte van de pijpleiding wordt 617 kilometer. De tot nu toe afgesloten contracten zijn voor het leggen van de pijpen in de eerste sector, dat is van de Atlan tische kust tot Mëlun, een dertig ki lometer ten Zuidoosten van Parijs. Dit eerste deel van de leiding moet dit jaar, aan het einde van de herfst, gereed zijn. Eden redde Laniel De verklaring van de Britse minis ter van buitenlandse zaken Eden, dat Engeland niet zal dulden dat de com munisten te Genève de besprekingen eindeloos rekken om hun troepen ge legenheid te geven in Indochina nog meer successen te behalen, heeft de Franse regering gisteren «gered. Pierre André, het lid van de Natio nale vergadering dat enige weken geleden had gezegd dat hij een debat over de toestand in Indochina zou forceren, heeft bekend gemaakt dat hij van zijn voornemen afziet na de Britse verklaring. Wanneer hij inder daad zijn zin had doorgezet had zulks het einde van de Franse regering be tekend omdat die het houden van een debat over de Indochinese kwes tie als een motie van wantrouwen zou hebben beschouwd. Hij was van plan geweest om op 25 Mei zijn eis te stellen maar nu lijkt het waar schijnlijk dat de dag van vandaag rustig zal verlopen. In Frankrijk is men algemeen van gevoelen dat deze week voor de af loop van de Geneefse conferentie be slissend zal blijken te zijn en nie mand, zelfs de ergste vijanden van de regering niet, wil nu het kabinet ten val brengen. ITALIAANS SCHIP VERGAAN. Een Italiaans vrachtschip is in de loop van gisternacht tér hoogte van Genua in de Middellandse Zee ver gaan. Van de 12 opvarenden zijn er zeven in uitgeputte toestand met een reddingsloep in Portofino aangeko men. De overige vijf zijn vermoede lijk verdronken. Het schip, de 793 ton metende „San Silverio", kwam in nood te verkeren, toen door de zware zee de lading ging werken. deze week moet weten of de confe rentie van Genève al of niet succes zal hebben. Toen Bidault Maandag na de ge heime bespreking over Indo-China de conferentiezaal verliet, hij gelijk met de Vietminh- digden de. uitgang. Fotografen snelden naar voren om de heren tezamen op een plaatje te krijgen; doch Bidault was hun te vlug af. Hij draaide zich snel om en ging in een hoek staan wachten tot de Vietminh-vèrtegenwoordigers ver trokken waren. Plet Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Maandag medegedeeld, dat de Vereriigde Sta ten thans militaire uitrusting per vliegtuig naar Nicaragua en Hondu ras zenden. De V. S. doen. dit met het oog op het feit, dat Guatemala kortgeleden voor een bedrag van tien millioen dollar wapens uit com munistische landen heeft ingevoerd. Honduras ligt ten Oosten en Nica ragua ten Zuiden van Guatemala, dat een zeer linkse regering heeft. Er heerst een zeer gespannen ver houding tussen deze landen. De 48-jarige Rotterdamse ijzer- vlechter, die Donderdag in zijn woonplaats een aanrijding had, is gisteren aan de verwondingen be zweken. Daar hebben wij geen last meer van Twee categorieën onderwijzers zul len als onmisbaar worden aangemerkt en vrijstelling verkrijgen van eerste oefening in militaire dienst, zo heeft de minister van Oorlog meegedeeld. De eerste groep bestaat uit die on derwijzers, die als verplichte leer kracht zijn of worden aangesteld aan een school in de rampgebieden. Verder worden vrijgesteld zij, die worden aangesteld aan een school met twee leerkrachten of minder, het schoolhoofd niet meegerekend. Alle andere gevallen zullen afzon derlijk worden beoordeeld. Vervan ging van een zieke onderwijzer ge durende korte tijd geldt bij de re geling niet als het vervullen van een vacature. De vrijstelling houdt op zodra de onderwijzer de school verlaat, waar voor hem vrijstelling is verleend. Heeft een onderwijzer tot 1 Januari 1958 tijdelijke vrijstelling genoten, dan zal hij definitief worden vrijge steld. Het arsenaal van wapens in be slag genomen bij arrestaties van mis dadigers in „het groot" te Chicago, is dezer dagen heel wat kleiner ge worden, na dat de politiemannen grote hoeveelheden messen, pisto len en geweren in het Michiganmeer hadden gegooid. Er was een flinke sleepboot voor nodig om al die moordwerktuigen de oogst van slechts één jaar het meer op te brengen. Geneviève de Galard Terraube, de Franse militaire verpleegster die het beleg en de val van Dien Bien Phoe beeft meegemaakt, bevindt zich te Hanoi, Gisteren is zij per vliegtuig aangekomen- Zij stapte lachend uit het vliegtuig en zag er fit en gelukkig uit. Zij was gekleed in een wat gehavende en be smeurde parachutistenuniform en droeg laarzen over haar blote voeten. Een hoofddeksel bezat zij niet meer. Zij werd, behalve door tientallen verslaggevers en fotografen, die geen kans kregen om ook maar een enkel woord met haar te wisselen, opge wacht door de generaals Cogny, de Franse opperbevelhebber in het Noor den van Indochina en Dechaux, com mandant van de Franse luchtmacht in het Noorden. Generaal Dechaux is haar hoogste chef zij is verpleeg ster bij de luchtmacht en hij reed JLfen kan waardering hebben voor de wijze, waarop de regering nu tenminste fors een beslissing heeft genomen om deze zaak niet op de lange baan te schuiven. Maar men moet daarbij toch wel pijnlijk b e- denken, dat het d eregering zelf is geweest, die zich zelf nu tot deze noodoplossing veroordeelde, omdat zij tot nu weigerde iets voor de oud gepensioneerden te doen. Nu het niet langer zo ging, nu de Kamer hierte gen in opstand kwam, nu is er op eens haast bij het werk en nu was ook in het belang van de gepensio neerden zelf dit de beste oplossing. Wij stellen dus voorop, dat met de onbillijkheden, die aan dit glo bale systeem kleven en dat kan beste is, welke de regering kon kie- niet anders deze oplossing toch de zen om verdere vertraging te voor komen. Zelfs kan men de regering lof toezwaaien voor de snelheid waar mee zij aan de verlangens van de Kamer is tegemoet gekomen. Maar men mag er anderzijds toch wel eens op wijzen, dat wat hier geschied is, moeilijk bewondering kan oogsten. Wij bedoelen, dat het wachten op deze regeling is geschied vanwege de economische toestand, die misschien enige jaren geleden een dergelijke aderlating niet gedoogde. Maar men maig zich dan de vraag stellen waar om juist dë gepensionerden, men sen, die hun taak ten opzichte van de Hond schiet baas dood In Victoria (Australië) is een jager in het ziekenhuis overle- den, die door zijn eigen jacht- hond neergeschoten was. De ja- ger, een zekere Victor Jencke, met enkele vrienden op jacht. Hij bestuurde een vracht - auto, waarin zich achterin ook zijn hond bevond. De hond raak- te in een speelse bui de trekker van het jachtgeweer aan, dat daar eveneens lag. Hèt schot doorboorde de cabinewand en verwondde de jager dodelijk in 1 de rug. gemeenschap een mensenleven had den vervuld, deze economische nood moesten opvangen. -Nu de financiële toestand van ons land helderder is geworden, komen zij óów aan bod, zij het in een globale regeling, omdat zij niet langer konden wachten. Met alle waardering voor deze re geling komt de regering nu achter feiten aanlopen, welke veel eerder een goede oplossing hadden ver diend. Invaliden in Lourdes Opgewekte stemming maakt tocht tot'n feest In de kleine hall van hotel St. Ca- tharina klonken Zondagmorgen de stemmen van de invalide Neder landse militairen en hun begeleiders in gezamenlijk gebed. Aalmoezenier Ph. Stein droeg op deze wel onge wone plaats de H. Mis voor hen op. Op rolstoelen en op gewone stoelen zaten zij in de kleine ruimte bijeen, terwijl twee liggende patiëntten het misoffer bijwoonden via de geopen de deur van hun kamer, die op deze hall uitkomt. Gedempt en zo ver weg, dat het geenszins storend was, drongen de geluiden van het leven van buiten af en toe door. Daardoor viel echter de eenheid van het kleine groepje des te meer op. In de kleine hall van St. Catharine was de band tussen priester en gelovigen voelbaar, een sfeer heerste er, die niet uit te druk ken is met woorden hoe schoon ook. Zo begonnen de vijftien Neder landse invaliden hun Zondag. Zo be gint voor hen iedere dag. En zij ver heugen zich erover, dat het op zulk een intieme wijze geschiedt. Zij zijn overigens al goed gewend in Lour des. Doch zij niet alleen, ook de an deren, die hen vergezellen. De stemming onder de invaliden is opperbest. De verschillende Neder landse pelgrims, die ook in St. Ca tharine vertoeven, zijn er getuigen van. Nog wordt er gelachen om de korporaal van de luchtmacht, de enige vertegenwoordiger van oorps, die ook als enige luchtziek werd. De gezonde humor, die men van de invaliden hoort, is opvallend en het treft een ieder, hoe deze jonge mannen ondanks hun verlangen om te zijn zoals ieder ander, ondanks hun lichamelijke toestand een be nijdenswaardige levensblijheid be zitten. Zij maken van alles een feest. Bij de aankomst uitte zich dat b.v. in een spontaan hoeraatje voor de Ka tholieke E.H.B.O., die hun deze reis mogelijk maakte. haar in zijn éigen wagen naar de 'ad. Wanneer zij geheel uitgerust is zal zij aan de generaals rapport moeten uitbrengen over de strijd om Dien Bien Phoe en over het leger van de Vietminh dat zij veertien dagen lang van zeer nabij heeft leren kennen. De gewonden. De Vietminh heeft toestemming ge geven om ook gewonden van Viet namese afkomst uit Dien Bien Phoe te evacueren. Gisteren zijn er on danks het slechte weer 130 gewon den naar de Franse hospitalen in Ha noi gevlogen. De Fransen hopen nog deze week gereed te komen met de overbrenging van alle gewonden. De Vietminh heeft de Fransen ver zocht om in het belang van de vlotte afwerking van de evacuatie na te gaan of het vliegveldje van Dien Bien Phoe wellicht te herstellen is na het opruimen van de mijnen. Waar schijnlijk zullen de Fransen daar niet op in gaan omdat het nauwelijks meer de moeite waard is. Generaal Paul Ely, de chef van de Franse legerstaf is na zijn bezoek aan het bedreigde Noorden van Indochina te Parijs teruggekeerd. Hij brengt het Franse kabinet onmiddellijk ver slag uit over zyn bevindingen. Dorstige inbrekers, die gister nacht een bezoek brachten aan een Haagse bioscoop, hebben hun onkos- tennota beperkt tot negen flesjes bier en wat snoepgoed, dat zij deftig in de loge hebben geconsumeerd. Voorlichting door de film Reeds maanden lang hebben de doktoren te Leeuwarden gewerkt aan de voorbereiding der operatie van de een half jaar geleden geboren Sia mese tweeling. Van de operatie, die aanstaande is zal een kleurenfilm ge maakt worden, maar natuurlijk zal de operateur voorrang verleend wor den boven de cameraman. Met veel aandacht hebben de me dici twee films, welke de laatste tijd in Leeuwarden in een besloten kring werden gedraaid, bekeken. De eer ste werd door dokter Wijthoff (die de bevalling bijwoonde) meegebracht van een reis naar Londen, waar juist een Siamese tweeling was geopereerd. Deze tweeling was op een heel andere wijze verbonden dan die te Mo lenend. De tweede film betrof een niegertweeling in Amerika, die ook met elkaar verbonden was, ongeveer op dezelfde wijze als de Friese. Tweeling maakt het goed. De leverscheiding zal bij deze ope ratie wel een van de moeilijkste pun ten worden. Verder moest men na tuurlijk een oplossing zoeken voor de wijze van narcotiseren; men heeft geen ervaring met het onder narcose brengen van twee aan elkaar ver bonden levende wezens. De Siamese tweeling, die zich nog steeds in het Diaconessenhuis bevindt, maakt het goed. De meisjes hebben juist waterpokken gehad, zodat het nog wel een dag of wat zal duren eer tot de operatie wordt overgegaan. Men heeft de mogelijkheid onder ogen gezien dit op een Zaterdag- of Zondagavond te doen, omdat het dan rustig is in het ziekenhuis en er dan gewoonlijk geen andere operaties zijn. Na enkele weken naar huis. Sommige medici hebben al hoop, dat de meisjes, als ze gescheiden zijn, en wanneer alles verloopt zoals men thans hoopt, enkele weken na de operatie naar de ouderlijke wo ning kunnen worden overgebracht. Behalve de vier reeds in een eer der bericht genoemde artsen zullen nog enkele Leeuwardense chirurgen bij de operatie betrokken zijn. De kleurenfilm, die door een Friese in dustrie wordt betaald, zal worden op genomen door het Universitair film centrum te Utrecht. Men hoopt, dat men een even uitstekende kleuren film zal kunnen maken als de Ame rikanen dat van de operatie van de negertweeling hebben gedaan, maar natuurlijk zal hier in Nederland de chirurg de voorrang boven de came raman hebben. Dertig leden van de degaties van Suriname en de Nederlandse Antil len ter Rondetafelconferentie en enige leden van de Nederlandse de legatie hebben gisteren de staatkun dige besprekingen onderbroken voor een bezoek aan de Aalsmeerse Bloe menveiling en de Keukenhof. De voorzitter van het Keukenhof- bestuur, de heer T. van Waveren en burgemeester mr. Th. de Graaf, van Lisse leidden het gezelschap rond. Tijdens een lunch, aangeboden door het bestuur van de Keukenhof, gaf de heer Van Waveren een kort overzicht van de bloembollenteelt en -export. Door de Raad van Europa De raadgevende vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg heeft een eerste aanval gedaan op de bundels papieren, die automobilisten moeten meeslepen, wanneer zij zich van het ene land naar het andere be geven. Zij heeft de ministerraad ver zocht een internationale conferentie bijeen te roepen waarop de afschaf fing van allerlei grensformaliteiten kan worden geregeld. Behalve de vijftien landen van de Raad van Europa zouden tot die con ferentie moeten worden uitgenodigd Oostenrijk, Finland, Portugal, Span je, Zwitserland en Zuidslavië. Het einddoel moet, volgens de vergade ring, zijn de volledige afschaffing van de douane-papieren voor automobi listen. Nationale auto-papieren die nen voldoende te worden geacht. Als tussenstation op de weg naar dat doel heeft de vergadering het Scandinavi sche systeem van de kosteloze ver strekking van tijdelijke invoervergun ningen voor auto's en motorfietsen aanbevolen. Voorts heeft de vergadering er op aangedrongen, dat in allé landen de verzekering tegen wettelijke aanspra kelijkheid verplicht zal worden ge steld, waardoor eveneens de grens formaliteiten in vele landen gemak kelijker zouden kunnen worden. Na tionale rijbewijzen kunnen volgens de vergadering terstond internatio naal aanvaard worden, aangezien de uitgifte van internationale rijbewij zen als een volslagen overbodige luxe wordt beschouwd. Zomerweer op komst Het KNMI deelt mede: De lucht druk-verdeling heeft de laatste dagen belangrijke wijzigingen ondergaan. Hét hoge drukgebied bij Ierland, dat einde vorige week oorzaak was van Noordelijke winden boven het Noord zeegebied, is geheel verdwenen. In de plaats daarvan ligt nu een diepe depressie, welke over geheel West- Europa Zuidelijke winden veroor zaakt. Er ontwikkelde zich daarbij tegelijkertijd een nog in betekenis toenemende rug van hoge luchtdruk van het Alpengebied naar Scandina vië. Zuidelijke winden voeren nu nog steeds warmere lucht over Frankrijk naar het Noorden zodat de tempera turen in ons land tot steeds hogere waarden zullen oplopen. Er mag dan ook op enkele dagen warm zomer weer gerekend worden. De kans op vorming van warmteonweders in de namiddag is aanvankelijk nog zeer gering maar neemt toe, naarmate de verwarming boven West-Europa doorgaat. HOE wordt het weer? Geldig van Dinsdagavond tot f Woensdagavond. Opgemaakt te j 10 uur). WARMER Droog weer met weinig be- j wolking. Matige wind tussen j Zuid-Oost en Zuid. Opnieuw f warmer. Het weer in Europa De weerrapporten van het K.N. M.I. van hedenmorgen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM half bew. 19 C. OSLO half bew. 21 KOPENHAGEN half bew. 16 AMSTERDAM onbew. 17 LONDEN zwaar bew. 16 LUXEMBURG onbew. 15 PARIJS licht bew. 17 BORDEAUX half bew. 22 GRENOBLE licht bew. 18 NICE onbew. 19 GENEVE onbew. 18 ZURICH mist 16 LOCARNO onbew. 29 BERLIJN onbew. 23 FRANKFORT onbew. 19 MUNCHEN onbew. 14 WENEN zwaar bew. 21 INNSBRUCK onbew. 14 ROME half bew. AJACCIO licht bew. 20 MALLORCA onbew. Korreltje Er zijn mensen, die men overtuigt met verheven gebaren, maar die men wantrouwend maakt met argu menten.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1