Tweede »3territ« pater Loop bracht weer beroering in 't hart van Holland Beminde oud te Leiden pastoor van Hartebrug bleek niet vergeten Vallende Trein greep melktrailer R.K. E.H.B.O. telt 15 duizend gediplomeerden MAANDAG 24 MEI 1°54 i- ..ïUSE GOUKAN'l LWttüt i5LAL) PAGINA 4 Dubbele zon bescheen de baan W. R. Dreesmann f Gouden priesterfeest pastoor Smitz EEN ZIEKTE, die reeds enige tijd voor het leven had doen vre zen, is gistermiddag te omstreeks 2 uur in zijn woonhuis overleden de 68-jarige heer W. J. R. Dreesmann, die gedurende 42 jaren het voorzit terschap van de bekende V. D. Coöperatieve Handelsvereniging heeft bekleed. De overledene is de zoon van een der oprichter van het warenhuizen- compiex, dat voor Nederland een be grip is geworaèn, in 1888 openaen de heren Dreesmann en Vroom een zaak in manufacturen te Amsterdam, on der de naam „De Zon". Mét ihet stij gen van de welvaartszon in ue hoofdstad op het einde van de vorige eeuw, werden ook de Zon-magazijnen vermenigvuldigd en spoedig iiauden zij ook nun weg buiten Amsterdam gevonden. j-'oox sneue Uito±ciuxii6 wiu nex oiuzeufeii in in.v.s geooutu en in lifuu werucii ue ai-ioxiueiujive in.v.s die reeos icu% van ihanuxactui'enza- sen uugogiOfcid waren loc werennui- zen, veicxuigu in een coöperatie. In Augustus a.s. wordt de eerste lichting van D.D.D. in actieve dienst geroepen |7 VENALS hun Zantvoorste collegae hadden ook de Haarlemse politie- *-4 mannen gisteren op een bijzondere belangstelling gerekend voor hun stad, waar de ziel van de tweede „Sterrit der naastenliefde" zou liggen, maar dat behalve de ruim 2000 sterrit-auto's ook nog 3500 wagens van be langstellende buitenstaanders een weg door Haarlem zouden zoeken, was buiten de berekening gevallen. Toen omstreeks 12 uur de 5750ste auto in Haarlem arriveerde, zat het verkeer voor enkele minuten finaal klem en vormde zich een rij auto's, die verschillende kilometers lang was. Zandvoort, waar de grote boulevard het verzamelpunt vormde voor de 2213 auto's en 21 bussen, die te zamen 13.000 vaders en moeders uit hun kinderrijke gezinnen hadden gehaald, had geen risico genomen en alle Zandvoortse politiemannen zonder één uitzondering hadden de schou ders onder het werk gezet; voor een niet gering deel is het aan deze wak kere mannen te danken, dat het onmogelijke weer mogelijk werd en de „utopische" Sterrit van pater Loop op luisterrijke wijze zijn eerste verjaar dag kon vieren. Reeds vorig jaar, toen het idee van de „Sterrit" door het bezielende hoofd van de Bond Zonder Naam ter wereld werd gebracht, wisten be roepsorganisatoren te vertellen, dat zoiets nooit zou lukken; toen het wel lukte, was het een kwestie van louter geluk geweest en zeker niet voor her haling vatbaar. Maar pater Loop weigert nu een maal hinderpalen te zien; bij hem is in naam der liefde alles mogelijk en hij was een der weinigen, die geen grijze haren kreeg, toen bleek, dat de „Sterrit" dit jaar in omvang ruim 250% was toegenomen. Brachten het vorig jaar ruim 700 auto's 2000 vaders en moeders naar Zandvoort, dit jaar voerden „8936 wielen" zoals een statistisch aan gelegde collega ons voorrekende ruim 13.000 mensen naar het hart van Holland en wederom verliep de organisatie even soepel als de ver zorging van aanslagbiljetten door een toegewijd corps belasting-ambtena ren. 5^2 kilometer broodjes. „Maak U maar geen zorgen, me> vrouw", stelde de chauffeur van de Eltaxbus gistermorgen mevrouw Eps- kamp uit Leiden gerust, tóen hij in Rijnsburg tegelijk een snoepje uit de grote trommel en een haarspeld- toch op de weg nam, „dit is dagelijks werk voor mij!" en meteen gaf hij een stationcar van de rijkspolitie een seintje om langs de weg te gaan staan, teneinde ruim baan te maken voor het Sterconvooi LeidenOegstgeest, dat te zamen 57 wagens telde. In Zandvoort hielp dit convooi mee om de boulevard het wagenpark vanr ruim 2 kilometer lang en 5 auto's „dik" compleet te maken en alhoewel ons convooi vrij vroeg arriveerde, waren grote groepen verkenners al bezig om deze steeds groeiende zee van auto's te overspoelen met een golf van 53.000 broodjes, 150 broden, 350 kilo boter en 600 kilo vlees. Rond twee uur waren ook de auto's uit de verstver wij derde plaatsen en plaatsjes van Noord Friesland, Zuid Limburg, België en Duitsland gearri veerd en begon de aftocht naar de 4 zalen en 3 tenten, waar een keur van artisten reeds ongeduldig begon te worden. Bijna noodlottig. Die 3 tenten een.was langer dan 80 meter vertegenwoordigden een nieuwtje en bijna waren zij de Bond Zonder Naam noodlottig geworden, want Zaterdagavond vertoonden zij nog een gapende leegte, terwijl er uitgerekend 6 mensen aanwezig wa ren om de trailers te lossen, die 6.000 stoeltjes aangevoerd hadden. De wan hoopskreet bereikte pater Loop tij dens het Lichtbaken en een verzoek door de aether was voldoende Om ruim 100 paar hulpvaardige handen uit Zandvoort en wijde omgteving naar de boulevard te brengen, waar in luttel tijd de tenten zitplaatsen en podium kregen. Weinig maar voldoende. „Ik heb weinig tijd", vertelde pater Loop gistermiddag in de 4 zalen en 3 tenten, waar hij om de beurt het ca baretprogramma even liet stoppen Om zijn „Sterrenrijders" toe te spre ken; want hij moest in twee uur van ijet Krelagehuis in Haarlem naar het Minervatheater in Heémstede, terug naar het Concertgebouw in Haarlem om vandaar via het Monopoletheater^<3>o<><><><>^K><3^><><><><x>0<3K>OO<X><>O< Maar al had pater Loop weinig tijd, met enkele rake zinnen heeft hij niet alleen het doel en het wezen van de „Sterrit" geschilderd, doch tevens zeer positieve beloften gedaan over een actie, die sinds enkele maanden in voorbereiding is. De enige kracht. Pater Loop vertelde, dat de on verwachte zonneschijn, die de „Ster rit" bestraalde, slechts een zwakke weerschijn was van de grote zon der naastenliefde, die de krachtbron van deze tocht is geweest. Duizenden en duizenden mensen hebben zich be langeloos gegeven om 13.000 ouders een onbezorgde feestdag te bezorgen; zij hebben'hun auto beschikbaar ge steld; zij hebben zich aangeboden om het achterblijvende gezin te verzor gen; zij hebben urenlang broodjes ge smeerd of zakjes dichtgevouwen. Deze geest van spontane liefde acht te pater Loop de enige kracht, die in staat is de wereld uit haar crisis te redden. Vrouwelijke vrijwilligers. Een tweede uiting van deze kracht der liefde zal zo zei pater Loop zeer binnenkort 1.000 overbelaste moeders een maand uit de zorgen ha len. De inmiddels al beroemd gewor den D.D.D. Duizend Dienstmaan- den Divisie is reeds voor meer. dan de helft voltekend. Ruim 550 jongeda mes gaven zich reeds op om 1 maand de moeders der grote gezinnen te gaan helpen. Pater Loop is ervan overtuigd, dat de komende weken nog 450 jongedames hem haar mede- Sterretjes ons verslag over de „Ster- rit" kunt U al lezen, hoe Haar- lem plotseling volgestopt was met auto's, zodat de politie er een kwartier lang werkelijk geen raad mee wist. Dit was een van de vele klei- ne moeilijkheden, die de Ster- renregen van gisteren op haar baan ontmoette. Ernstiger hindernis ondervond e Nijmegenaar, die Zaterdag- avond zijn auto reisvaardig in 1 zijn garage had gezet om de vol- gende dag een vader en moeder naar Haarlem te brengen en Zondagmorgen tot de ontdek- king kwam, dat onbekenden een 1 privé „Sterrenritje" met zijn voertuig maakten. Tekend voor de geest van de Sterrijders was, dat deze getroffene via de tete- foon aan pater Loop meer be- zorgdheid liet blijken over het ouderpaar, dat nu in Nijmegen achter moest blijven, dan over de diefstal van zijn auto. Ten slotte stopte gistermiddag een colonne van 30 wagens op de Zandvoortse boulevard en de reisleider, die uit een van de wagens stapte, vroeg aan de commandopost waar. nu toch feitelijk het „Prinsenhof" was. Na enig heen en weer gepraat kwam men tot de ontdekking, dat zij deelnemers aan het Pax Christi-congres in Delft waren. werking zullen toezeggen en hij kon digde aan, dat in Augustus „de eerste lichting, van deze divisie der naasten liefde in actieve dienst geroepen zal worden". De financiële consequenties aan deze Divisie verbonden zijn reeds ruim voldoende opgevangen door de buitengewoon geslaagde „Liliput- actie", waarvan de uitslag gisteren via de radio bekend is gemaakt. Historische verrijking! „Oegstgeest is veel ouder dan Lei den", wist de chauffeur van de Leid- se bus te vertellen. „Op zekere dag kreeg de burgemeester van Oegst geest herrie met zijn onderdanen en uit kwaadheid is hij toen voor zich zelf begonnen; nu, dat is Leiden ge worden". Met deze ongetwijfeld buitenge- •|'UDN ujl zaaiv an Am- steraam geopend wera, was de thans överieaene 3 jaren oud. Op 17- jarige leeftijd werd hij na ver schillende handelsinstituten doorlo pen te hebben jongste bediende in het filiaal 4e Nijmegen, waar hij vanaf de grond een toekomst op bouwde, die nem ten slotte negen ja ren later op de hoogste post van het V. D. Cooperate bracht. De heer Dreesmann was een za kenman van de oude stempel; hij was gegroeid met het bedrijf, waar nij al zijn krachten aan gaf en eiste van al zijn medewerkers een zelfde werk lust, vakbekwaamheid en accurates se. Daarnaast was ieder medewerker ervan overtuigd, dat ook voor hem een leidende functie was weggelegd, wanneer zijn capaciteiten hiervoor toereikend waren. rjOCH NAAST DE ZAKELIJKE qualiteiten, die de overledene in zo hoge mate bezat, was hij een autoriteit op kunstgebied. Ook hier was hij voorzichtig en eerst na jaren lange ervaring ging hij tot zelfstandig verzamelen over. Vooral de historie van zijn ge liefd Amsterdam heeft zijn bijzondere belangstelling gehad en reeds 25 ja ren geleden schreef een kenner over zyn verzameling schilderijen, aqua- meen interessante geschiedenisles rellen, tekeningen, prenten, pennin- werden de Leidse Sterritdeelnemers gen, boeken en curiosa: „Het is een gisteravond om half acht verrijkt, toen de chauffeur een ommetje door oud-Oegstgeest maakte. Toen was de Sterrit echter alweer bij na verleden tijd; toen lieten de trom mel van mevrouw Epskamp en de sigarenkist van haar echtgenoot on beschaamd de bodem zien: toen had den Jan de Cler, Joop de Knegt, Toby Rix, Peter Piekos en nog 60 andere artisten de 7 podiums alweer ont ruimd en begon het hart van Holland weer een beetje op verhaal te ko men, na al de sensaties, die het deze Zondag te verwerken had gekregen. Goed afgelopen Vanochtend omstreeks half acht is op een onbewaakte spoorwegovergang tussen Harmeien en Breukelen een melktransportauto uit Utrecht door een electrische trein gegrepen. Tengevolge van de mist heeft de bestuurder van de auto de uit de richting Amsterdam komende trein te laat opgemerkt. De auto werd meegesleurd eii ge heel verpletterd. De bestuurder van de melktransportwagen werd uit de cabine geslingerd en kwam 20 meter verder op de grond terecht; hij liep slechts lichte verwondingen op. De bestuurder van de trein kreeg een shock en enkele passagiers liepen lichte verwondingen op. Het treinstel en de spoorbaan werden ontwricht. Tengevolge van de aanrijding is het treinverkeer tussen Harmeien en Breukelen tot kwart voor twaalf ge stagneerd geweest. verzameling topografie en historie van Amsterdam". Zijn huis aan de Johannes Vermeer straat is door het rijk als museum er kend en dientengevolge voor belang stellenden' toegankelijk. Ook in zijn particuliere woning had de overledene een kostbare ver zameling kunstwerken verzameld. J?™ VELE VERDIENSTEN op ve- lerlei gebied werden meerdere malen erkend. Naast de vele binnen- eii buitenlandse onderscheidingen verhief Paus Pius XI hem in de er felijke Romeinste adelstand met de titel van graaf. De uitvaartdienst voor de overle dene zal Woensdag a.s. te 11 uur ge houden worden in de parochiekerk aan de Jac. Obrechtstraat te Amster dam, waarna op het R.K. kerkhof te Bussum de teraardebestelling zal plaats vinden. ST.CHRISTOFFEL. Op de Zaterdag te Utrecht gehou den jaarvergadering van de Katho lieke Vereniging van Handelsverte genwoordigers en verzekeringsinspec teurs St. Christoffel is als opvolger van de algemeen secretaris de heer C. G. Bekkering gekozen de huidige penningmeester F. J. G. Werter te Eindhoven. De heer Bekkering, die van 1920 af bestuurslid' is, zal per 1 Januari 1955 met pensioen gaan. Hem werden zowel van bestuurszijde als uit de vergadering vele bewijzen van waardering door zijn werk gele verd. De benoeming van een alge meen penningmeester zal per referen dum in de loop van het jaar geschie den. Een geheel gevulde kerk en een steeds doorlopende rij van geluk- wensers op de receptie, legden getui genis af van de grote populariteit van emeritus pastoor Suitbertus Smitz O.F.M., die gisteren zijn vijf tigjarig priesterjubileum vierde. In een rijk versierde Leonardus- kerk aan de Haagweg, was alles ge reed om de gouden jubilaris te ont vangen. De organist Em. van Niekerk pre- ludieerde op juichende toon, toen oud- pastoor Smitz, vergezeld van zijn broer pater A. A. A. Smitz O.F.M., pastoor te Megen, als sub-diaken en pater S. Booms Ó.F.M., diaken, het priesterkoor' betrad. Pastoor dr. W- A. Schmitz was ceremoniaris. De jube lende prelude leidde in tot de vier stemmige Mis van Hubert Guypers, ter ere van de Allerheiligste Drie vuldigheid, die werd geleiddoor de dirigent van het koor, de heer C. P. de Heiden. Zoals steeds in die vijftig jaren, boog de jubilerende prieiter voor zijn God in. een confiteor getuigend van schuld. Wederom vroeg hij de Heer zich te ontfermen zoals op dit mo? ment op vele plaatsen van het aard rijk gebeurde. Zoals vijftig jaar lang dagelijks sprak ook nu weer pastoor Smitz de mystieke woorden van de consecra tie, weer hief hij de armen, God dan kend om 'het dagelijks nieuwe, mira kel, zich verwonderend over het won derlijke merkteken, dat God in de ziel van de priester heeft gedrukt. Pater Roland Maarschalkerweert O.F.M. sprak over het priesterschap in zijn predikatie. (Dit immers zijn dagen, die iedere gelovige de kans geven in de wereld vol ij del lawaai zich op de eeuwigheidswaarde van het priesterschap te bezinnen). Moment tijdens receptie, van links naar rechts pastoor dr. W. Schmitz, O.F.M., pater S. Booms O.F.M., de jubilerende emer. pastoor Suitbertus Smitz O.F.M. en pastoor A. A. A. Smitz O.F.M. De gewijde redenaar schetste de verhevenheid van het Priesterschap. De priester is een andere Christus. St. Franciscus, de grote Ordestichter, had onmetelijke eerbied voor de pries ter, omdat hij de taak van Christus vervult. Met voldoening kan de jubi laris terugzien op zijn vijftig jaren Priesterschap, jaren van de schoon ste arbeid. Receptie. Bij het begin van de receptie om half één al vormde zich een rij voor de jubilaris, die lachend, dankend, vermanend en met een menigte kwinkslagen, de felicitaties in ont vangst nam. Velé oud-parochianen van de Har tebrug waren daarbij. De parochie waarvan emer. pastoor Smitz 15 jaar lang de beminde herder is geweest. Voorts waren officiële vertegenwoor digers uit het parochiële leven van Hartebrug en Haagweg, geestelijkheid van de overige stadsparochies, prof. dr. J. H. van Laer, wethouder S. Menken en enige andere leden van de katholieke fractie van de gemeente raad. Ver voorbij twee uur, de officiële sluiting van de receptie, drukte pas toor Smitz de laatste handen. Hierna trok de jubilaris zich met enige genodigden, waaronder mgr. Constans Kramer O.F.M. in de pasto rie terug voor een huiselijke viering van deze gedenkwaardige dag. In het feestelijk met vlaggen en bloemen versierde concertzaal van Musis Sacrum heeft de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. Zater dag zijn le lustrum op grootse wijze herdacht en daarvoor bestond alle aanleiding. In de achterliggende 5 jaar groeide de bond immers niet alleen met 25000 leden en werd het aantal gediplomeerden sinds 1949 verzesvou digd, doch daarnaast ontplooide zij ook een geweldige activiteit met het voeren van diverse acties welke in 1 jaar een bedrag, van 2 millioen gul- Voorbereiding voor het zilveren feest van de deken van Leiden den opbrachten. De R.K.E.H.B.O. zelf bereikte daar mede, dat de nadelige saldi van alle afdelingen opgeheven konden worden en dat de afdelingen voortaan niet langer meer contribuerend zullen zijn. In de afgelopen 5 jaar is de bond uitgegroeid tot de grootste red dingsorganisatie in Nederland, met 15000 gediplomeerden, welk aantal beduidend groter is dan dat van het Roode Kruis en de 60-jarige Kon. Ver. voor E.H.B.O. Dit ep nog veel meer belangrijk nieuws deelde de energieke bonds voorzitter, de heer A. M. Bergers Za terdag mede op de feestelijke bonds vergadering, die o.m. werd bijge woond door generaal G. Groon na mens het Roode Kruis; generaal J. v. d. Eem namens de Commissaris der Koningin in Gelderland, alsmede door burgemeester Matser, die een kort woord ter begroeting sprak. In 1953 steeg het aantal afdelingen van de R.K.E.H.B.O. met 56, waar door het totaal op 470 kwam. Aan deze afdelingen zijn 382 artsen en bijna 600. instructeurs verbonden. Met gerechtvaardigde trots deelde de heer Bergers mede, dat op de bondsverga dering besloten was, dat de 25000 hel pers en helpsters van de R.K.E.H.B.O. voortaan hun bloed beschikbaar zul len stellen voor de Bloedtransvusie- dienst van het Roode Kruis. Voorts annonceerde de bondsvoor zitter een grote ledenwervingsactie, onder het motto „Zij en Wij", met als doel het ledental te verdubbelen. Ook aan de jeugdcursussen, welke thans door 300<0 jongeren gevolgd worden, zal meer aandacht geschonken wor den. Ini het kader van de radio-acties, die de bond samen met de K.R.O. voerde, meldde de bondsvoorzitter, dat de afbouw van de Medische facul teit aan de Nijmeegse Universiteit thans verzekerd is. In overleg met de K.R.O. worden voortaan twee acties per jaar gevoerd, een in het voorjaar en een in het najaar. In voorbereiding is een actie „Voor God" ten bate van de Katholieke Actie. Na deze overweldigende demonstra tie van activiteit hield de landelijk Op de binnenplaats van het St. Lidwinahuis te Leiden is men bezig voorbereidingen te treffen voor het adviseur, pastoor C. Venings uit Arn- zilveren priesterfeest van deken M. A. Jansen, pastoor van de St. Lodewijkkerk, dat gevierd wordt op He- hem, een bezielende toespraak, waar- melvaartsdag Wegens de beperkte ruimte in de dekenale kerk, wordt de plechtige H. Mis opgedragen in de in hij de aandacht vroeg voor de prin- open lucht op de binnenplaats van het St. Lidwinahuis. Ook het Lof op de vooravond, heeft op dit binnen- cipiële ondergrond, waardoor het plein plaats. Men is, zoals op de foto is te zien, met de overhuiving van het altaar reeds ver gevorderd. werk gedragen wordt.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8