DE TAMTAMKLOPPER Katholieke arbeidersjeugd beschouwde op de Hemelberg het afgelopen jaar Vlaggetjesdag zonder landrotten Amsterdammerwerd voor 'n tientje in pyama uit zijn woning gesleept Krachtdadig! Oceaan- liefde ÜS LEIDSE COURANT «WEEÜEBLAU - BAUINA 1953 bracht n zeer moeilijke tijd|Ilo-s erote achterstand tcw°rden ,n' De Katholieke Arbeiders Jeugd in Nederland heeft Zaterdag en Zondag de Mei-schouw op „De Hemelbergh" te Schaarsbergen bij Arnhem gehou den. Tijdens deze tweedaagse samenkomst heeft men de gebeurtenissen uit het afgelopen jaar de revue laten passeren en voorts is er gesproken over vrije tijd en de besteding er van, over film, dansen, radio en vacantie. Als voorzitter werd de heer A. van Santen herkozen, terwijl in de plaats van de heer J. Zwanikken de heer G. Landman in het bestuur kwam. Ultimo December vorig jaar telde de K. A. J. 9471 leden. In zijn jaarrede zei de voorzitter, dat het afgelopen jaar een zekere groei heeft gegeven, die verwachtin gen inhoudt voor de toekomst. Geen groei echter wat betreft ledentallen, een achteruitgang zelfs, welke vol gens spr. vooral veroorzaakt is door de daling van de belangstelling van de jeugd voor de R.K. Vakbeweging. Door onze sterke innerlijke verbon denheid met de vakbeweging, aldus spreker, zullen wij meer dan ooit als Kajottersbeweging de Rooms Katho lieke vakbeweging onder de arbei dende jeugd moeten stimuleren en aanbevelen. De diocesane K.A.J. heeft het afgelopen jaar een van de moeilijkste jaren moeten doormaken. Ondanks het feit, dat overal alarm geslagen wordt over de bedrijfs- jeugd, wordt nog niet overal in R.K. kringen ons werk voor de arbeiders jeugd gewaardeerd en begrepen. Ongeorganiseerde jeugd. Ten aanzien van het plan voor de ongeorganiseerde arbeidersjeugd merkte hij op, dat de georganiseerde VOETBAL uitslagen zaterdagmiddagcompetitie. Adspiranten. MMO a—VNL a 4—2. zondagmiddagcompetitie. 4B: VNL 2—MMO 2 3—1. 4D: VNL 4—Altior 4 5—1. Junioren. Docos (B)—UDO (A) 4—0. VNL (B)—SVLV (C) 4—4. VNL (B)—SVLV (D) 2—1. TAFELTENNIS dames brohm coupe voör scylla. Evenals verleden jaar is er ook nu weer hard gestreden voor bovenge noemde beker. Was het toen Sleutels die de beker veroverde, ditmaal won Scylla met ruime voorsprong van 5 pnt. op Bat, die goede tweede werd. Sleutels bleef met 10 pnt. wel ver beneden haar normale peil. De oor zaak lag waarschijnlijk in het niet opkomen van het tweede team. Bij de eerste teams bleef alleen de Bat speelster T. v. Haasteren ongeslagen, terwijl bij de reserves T. de Jong van Scylla niet te verslaan was. De wed strijden hadden een spannend ver loop, wat vooral te danken was aan de prettige samenwerking tussen de verenigingen, waardoor de taak van de wedstrijdleiding, die i'n goede han den van v. Oudheusden was, zeer ver gemakkelijkt werd. De uitslag is: 1. Scylla 25 pnt., 2. Bat 21 pnt., 3. Sleutels 10 pnt. De voetbalwedstrijd Bat-Scylla werd een 31 overwinning voor Bat. Hier zorgden Schoondergang (Bat)2X en Brohm (Bat) IX, door vlotte com binaties voor doelpunten, terwijl, na de rust, vlak voordat de bal klapte, Scylla de eer wist te redden door een prachtig doelpunt van de midvoor van Scylla. Wij maken de leden er op attent, dat er tot nader aankondiging geen training is. DAMMEN schoolwedstrijden, club wedstrijden en de wedstrijd oud-kampioenen. Morgen vangen in de cantine van de Holl. Constr. Werkplaatsen aan de Zoeterwoudseweg de schoolwedstrij- den dammen aan. 16 Tientallen van de lagere scholen en 8 tientallen van de Middelbare scholen zullen onder ling de strijd aanbinden óm fraaie groepsprijzen met als topprijzen en kele fraaie wisselbekers. Er wordt gespeeld in 3 groepen van 8 tientallen. De wedstrijden zullen 5 weken duren, steeds iedere Dinsdag. Tevens wordt, in aansluiting op deze wedstrijden een wedstrijd ge speeld tussen alle oud-kampioenen, die Leiden heeft gehad sinds 1926. Leiden heeft 11 kampioenen gehad sinds die datum. Helaas is de heer arbeidersjeugd zich verantwoordelijk moet voelen voor deze groep. In R.K. kringen is volgens spr. nog te weinig aandacht besteed aan het R.K. Nijverheidsonderwijs. Wel ver rijzen de laatste tijd enkele R.K. Nij verheidsscholen, doch vergeleken met het middelbaar onderwijs, dient een Overheidstaal. Spr. achtte het op de weg van de overheid liggen de geëigende insti- i tuten van opvoeding voor de arbei- dersjeugd te helpen haar initiatieven j ten uitvoer te brengen, juist nu in overheidskringen zulk een belang stelling is ontstaan voor het probleem van de bedrijfsjeugd. Tenslotte zei j hij het verheugend te vinden, dat de nationale K.A.J. een stichting voor levensscholen in het leven heeft geroepen, zodat in de komende ja- j ren gestart" zal kunnen worden met! deze scholen. Op het ogenblik ver- j keren deze scholen in een experi menteel stadium. Enige tijd geleden was een Amster dammer door een rood verkeerslicht gereden en omdat dit natuurlijk niet mag, kreeg hij een tientje boete. Nu was de man dit vergeten te be talen en het gevolg was, dat op 7 Mei j.l. een ijverige Amsterdamse politieman dit tientje eens eventjes bij de wetsovertreder thuis zou gaan ophalen. Des morgens om 8 uur belde hij bij de boosdoener aan en daar deze zo vroeg nog niet bij de hand was, vertelde zijn vrouw, dat zij haar man zou waarschuwen. Deze kwam even later in pyama en badjas, en omdat men zich ken nelijk wel iets vrolijkers op de vroege morgen kan voorstellen, dan een sommerende politieman, vroeg hij korzelig of deze ijverige dienaar der M. .Optendres enkele weken geleden overleden. Deze strijd belooft zeer spannend te worden. Hoewel de Leidse topspe- ler en oudijkampioen van Nederland de grootste kans hebber is, moet hij toch zeer oppassen voor een speler als W. Heemskerk, die momenteel in prima conditie is of I. Laterveer en J. Kleer, die beiden zeer gevaarlijke spelers zijn en dikwijls kans zien hun tegenstanders te verrassen. A. ter Haar en J. Vermeulen zijn onbekende krachten, want zij zijn geen actieve spelers meer. De twee andere spelers B. Slechtenhorst en P. Olivier zijn beiden ook zeer sterke clubspelers. Naast bovengenoemde wedstrijden zullen nog twee afgevaardigden van de vier Leidse Damverenigingen een onderlinge wedstrijd spelen. Ook voor deze wedstrijd zijn weer enkele prijzen beschikbaar. Hier volgen de deelnemende ver enigingen met hun afgevaardigden: L.D.V.: J. Klinkenberg en E. Klin kenberg; D.C.L.: S. van Reek en W. v. d. Reijden; „Sleutels": W. Olivier en C. de Vink; „Tempo": J Rijsdam en C. B. Belt. De aanvang der schoolwedstrijden is 18.30 uur, die der oud-kampioenen en clubwedstrijden 19.30 uur. HANDBAL NSV—Van Nispen 01. Voor het algehele kampioenschap Duin- en Veen- streek speelde NSV op eigen terrein tegen Van Nispen. In de 7e minuut ging de bal via het been van de keepster het net in (01). Na de thee wist Van Nispen wel enig overwicht te verkrijgen, maar de achter hoede van NSV liet zich niet meer ver schalken. DTSMSV 9—1. Voor het kam poenschap Veen- en Bollendistrict heeft DTS haar laatste wedstrijd gespeeld te gen MSV uit Noordwijk. Met niet min der dan 91 werd van deze vertegen woordigster uit het bollendistrict ge wonnen. Reeds na drie minuten heeft DTS succes bij een snelle overrompe lende aanval, hetgeen zich één minuut later herhaalde. Door prima doelpunten weet DTS nog voor de rust de stand op 40 te brengen. Ondanks de grote achterstand blijft MSV verwoed aanvallen en weet ver schillende malen gevaarlijk door te bre ken, zonder succes evenwel, terwijl DTS de stand opvoert tot 70. Hierna weet MSV de eer te redden en door doelpun ten in de 15e en 19e minuut weet DTS de eindstand op 91 te brengen. „Dan mee!" „Wat?" zei de agent, .,U wilt niet betalen? Dan mee naar het bureau!" En voordat de ontstelde Amster dammer goed wist wat er gebeurde, had de politieman hem beetgegre pen en wilde hem in pyama en bad jes door de hoofdstedelijke straten voeren. Daar de Amsterdammer hier en kele bezwaren tegen scheen te heb ben, riep de agent de hulp in van een passerende collega en te zamen brachten zij de luid protesterende Amsterdammer naar de cel, waar hij andgerhalf uur nog steeds in pya mamoest toeven, voordat hij ver hoord werd. Het kortste eindje. „Verzet plegen tegen een ambte naar in functie, hè?" vroeg de groeps commandant grimmig, „dat kan je 8 dagen kosten!" maar toen de man-in- pyama hem mededeelde, dat hij een klacht bij de justitie zou indienen, veranderde hij van tactiek en advi seerde gemoedelijk om het tientje nu maar te betalen en dan vlug naar huis te gaan. „Als je herrie maakt met de politie, trekt je toch altijd aan het kortste eind bij de justitie", ver trouwde de groepscommandant de gebelgde Amsterdammer toe. De man-in-pyama betaalde het tientje, maar diende toch een klacht in en thans is gebleken, dat hij niet aan het kortste eind zal trekken. De politeman, die de man uit huis ge sleept heeft, is uit de uitvoerende dienst verwijderd en zal disciplinair gestraft worden. Minister Mansholt was eregast „Geen landrotten aan boord van de loggers". Dit besluit van de scheep vaart-inspectie, dat voor de gehele kust Vrijdag genomen werd, bleef on verminderd van kracht, nadat de vlaggetjesdag van Zaterdag er een werd van lange wimpels enlange gezichten, want hiermee was de kans op deelname aan de traditionele spelevaart, de vlootschouw voor Hollands blonde kusten aan het begin van de nieuwe haringteelt verkeken. De Noordzee was Zaterdag een „lief zeetje" zeiden die van Scheveningen en de golven waren inderdaad een stuk gekalmeerd en beukten niet langer op strand en duin, zoals in voorgaande dagen. De Scheveningse loggervloot lag prachtig geverfd en bevlagd in de ha venbekkens; het was een lust voor het oog. Zeer velen kuierden rond om op hun gemak dit feest van kleuren en lijnen in ogenschouw te nemen. De gepavoiseerde trams op de lijnen naar Scheveningen voerden echter maar weinig passagiers aan: men had begrepen, dat de vlaggetjesdag op Scheve ningen helemaal niet door zou gaan. Het tegendeel was echter waar. Alle feestelijkheden en het vuurwerk gingen gewoon door, en ook de gehalveerde vlootrevue. Met minister S. L. Mansholt van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening als eregast, is IJmuiden Za terdagmiddag aan een groots opge zette vlaggetjesdagviering begonnen, die als vanouds haar centrale punt vond bij de kop van de haven, waar bij de gepavoiseerde Katwijkse ha ringvloot een waardige achtergrond vormde voor de lange optocht van verenigingen en organisaties, die de ze feestelijkheden luister bijzette. Minister Mansholt heeft van het stuurhuis van de „Robert William", een van de beide wimpelwinnaars van dit jaar. In een toespraak o.m. gezegd, dat het een vanzelfspreken de zaak is dat hij als minister deze viering meemaakte: Heel Nederland kijkt tenslotte in deze dagen naar de vloot. Mocht het vroeger zo zijn geweest, dat de visserij niet de plaats innam, die zij verdiende, dankzij haar prestaties heeft zij zich inmid dels een positie in het middelpunt van aller belangstelling weten te ver werven. Vierenveertig leden van de „Junge Union" van de C.D.U. komen de uit RijnlandWestfalen, zijn Za terdag en Zondag de gast geweest van politieke jongeren in Apel doorn. (85) Aetherklanken Televisieprogramma. NCRV: 20.15 Journ. en weerber. 20.30 Filmimpressies uit Indonesië. 20.50 Gospel en Gospelsongs. 21.20 De Nederlandse inzending naar de XVIIe Biennale van Venetië. 21.35 21.45 Dagsluiting. HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 kro. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit.kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 v. d. huis vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolra dio. 10.00 v. d. kleuters. 10.15 Strijk kwartet. 10.45 Gram. 11.00 voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 „Als de Ziele luistert", caus. 12.00 Ange lus. 12.03 Metropole-ork. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Pianoduo. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws 13.20 Amus.muz. 13.50 Gram. 14.00 Ge var programma. 14.50 Gram. 15.00 Piano recital. 15.30 Ben je zes tig? 16.00 v. d. zieken. 16.30 Zic- kenlof. 17.00 voor de jeugd. 1.45 Rc- geringsuitz.: Nederland en de wereld: „Nederland en India", door drs. F. J. Terwisscha van Scheitinga. 18.00 v. d. jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 RVU: „Beschavingswerk in Nieuw- Guinea is overbrugging van 4000 ja ren", door G. D. Neumann. 19.00 Nieuws. 10.10 Act. 19.15 „Uit het Boek der Boeken". 19.30 „Pelléas et Mélisande", opera. (20.3020.45 Ken een haan een ei liggen? 22.0022.15 „Ouders en kinderen"caus.) 22.45 Avondgebed en lit.kal. 23.00 Nws. 23.15 Violen, gamba en clavesimbel. 23.45—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00avro, 17.50 vpro. 8.00—24.00 avro. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gm. .30 Gram. VPRO: .50 Dagope ning. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Orgelconc. 9.30 v. d. huisvrouw. 9.35 Gram. 10.50 v. d. kleuters. 11.00 v. d. zieken 11.30 Alt en piano. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 v. h. platteland. 12.40 Hawaiianklanken 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 „Wij ontdek ken Amerika", caus. 14.30 Gram. '14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 v. d. vrouw. 14.45 Gram. 16.30 v .d. jeugd. 17.30 Gram. 1.40 Rep. 17.45 Pianospel. 18.00 Nws. 18.15 Gram. 18.20 Mil. caus. 18.30 Koorconc. 18.55 „Paris vous parle". 19.00 v. cl. kind. 19.05 Idem. 19.30 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. pvogr. 21.35 Amus.muz. 21.55 Meded. 22.00 De Conferentie te Genève. 22.05 Tiroler muz. 22.45 Bui- tenl. overz. 23.00 Nws. 23.15 New York Calling. 23.20—24.00 Gram. 6) „Vijf minuten, misschien iets lan ger geleden, Sir. Ik wilde mr. O'Con- nell vragen of alles in zijn hut in orde was. Ik ben namelijk als zijn speciale bediende aangesteld. Ik klopte aan, kreeg geen gehoor en keek even naar binnen Hij huiverde even toen het toneel hem weer voor de geest kwam, maar vervolgde 'toen „Ik ben toen meteen naar u toegerend. „Ja, ja, de rest weten we wel. Dat je meteen naar mij toekwam, is goed gezien. De wijze waarop je het deed is werkelijk absurd voor een goede hutbediende. Hoe vaak zal je niet gezegd zi.in, dat als er iets aan bcord geschiedt, dat voor de andere passagiers verborgen moet blijven. Jouw komst in de balzaal heeft een hevige consternatie veroorzaakt en iedereen gealarmeerd. Had jij dat wat verstandiger aangepakt, dan hadden wij de zaak in alle stilte af kunnen werken. Nu sta ik voor de schier hopeloze taak om de andere passagiers er van te overtuigen, dat er niets bijzonders voorgevallen is". De man zweeg en staarde met een schuldbewust gezicht voor zich uit. Na de man deze reprimande gegeven te hebben keerde kapitein Jones zich weer naar het lijk. Gordon, die al die tijd stil had staan luisteren en kijken, kwam nu ook in actie. Het geval interesseerde hem buitenge woon en voorzichtig, er voor wakend niets aan te raken, liep hij door de hut. Er was echter niets bijzonders te zien. Of er gestolen was, kon hij niet onmiddellijk nagaan. Voorlopig wees niets in deze richting, want de hut bood een ordelijk aanzien. De vrouw van de vermoorde.Ja na tuurlijk, die moest nog op de hoogte gesteld worden* van de dood van haar man. Iemand moest deze delicate taak op zich nemen. Hij wees de ka pitein op dit feit. Michael Jones krabde zich in gedachten achter het oor. Hij keek tersluiks even in de richting van dokter Merryland die hun gesprek gevolgd had. Deze knik te even. „Het lijkt me het beste, dat ik dat doe", zei hij langzaam. De ka pitein knikte. Hij scheen opgelucht. ..We zullen nu de taak hier verder afwerken", merkte hij als in gedach ten op. „Kunnen enkele verpleeg sters van uw hospitaalstaf alles hier verder in orde maken, dokter? Uw assistent zal dat wel kunnen regelen, dunkt me." Dokter Merryland knikte. Hij wendde zich tot de steward. „Wil je dokter Flinter even roepen? Maar dan zonder opzien, asjeblieft!" De man verdween, blij de lugubere plaats te kunnen verlaten. Zwijgend wachtten de drie officieren de komst van dokten Merryland's assistent af. Spoediger dan zij verwacht hadden verscheen hij. Dokter Merryland gaf hem zijn instructies. „De dame, die in de zaal flauw ge vallen is, is mrs O'Connell", vist hij te vertellen. „Zij bevindt zich thans in handen van een der verpleegsters Zij is wat overstuur." „Zij weet dus al van de dood van haar man", merkte dokter Merry land op. „Verder niets bijzonders met haar?" Zijn assistent schudde het hoofd. Kapitein Jones wenkte- Gordon. Zij verlieten de plaats van het misdrijf en 'begaven zich naar de kapiteins hut. Gordon liet zich in een der ge makkelijke stoelen vallen en wacht te af, wat de kapitein zou zeggen. De ze koos zich een sigaar, sneed er zorgvuldig de punt af en stak haar daarna aan. „Hét is een zeer on prettig voorval, Gordon", begon hij. En het zal ons vermoedelijk veel last veroorzaken." Hij pauzeerde even en deed een lange haal aan zijn sigaar. Gordon zweeg. „Ik begrijp niéts van dit geval. Het is een moord. Dat staat vast. Er moet dus een moordenaar aan boord zijn. Die moet gevonden worden. De vei ligheid van de andere passagiers eist dat. Waarom is die O'Connell echter vermoord juist hier aan boord? Is het een roofmoord of moord uit haat of wraak? Het zijn allemaal vragen waarop we voorlopig nog geen ant woord weten. Of zie jij soms licht?" Gordon schudde het hoofd. „We kunnen pas vaststellen of het roof moord is geweest, wanneer Mrs O'Connell al de eigendommen van wylen haar echtgenoot heeft nage zien en iets mist. Kunnen we haar eerst niet een paar vragen stellen? Misschien weet zij iets, wat licht werpt op deze zonderlinge zaak". Kapitein Jones knikte. „Dat kun nen we eerst doen. Ik zal even bel len naar het hospitaal". Hij greep de hoorn van het toestel, dat voor hem stond op zijn bureau en sloeg een nummer aan. Toen de verbin ding tot stand gekomen was, vroeg hij de dienstdoende verpleegster om mrs O'Connell even bij hem te bren gen. Na afloop van het gesprek wienp hij de hoorn weer op de haak, schoof in een wat gemakkelijker houding in zijn stoel en wachtte zwijgend de komst van de vrouw af. Een zacht tikje op de deur kondigde de bezoek ster aan. „Binnen", baste de stem van kapitein Jones. De deur werd geopend en een meisje in verpleegstersuniform kon digde op zachte toon mrs O'Connell aan. De beide officieren rezen over eind 'toen de vrouw binnentrad. Zij was nog gekleed in avondtoilet en scheen zich volkomen te beheersen. Gordon nam haar goed op. Zij had lang zwart haar, dat in een wrong achter in haar hals lag. De grote amandelvormige ogen keken de bei de mannen voi'send aan. Haar hou ding had een natuurlijke gratie, die nog verhoogd werd door het sobere, maar van verfijnde smaak getuigen de avondtoilet, dat zij droeg. De ka pitein betuigde haar zijn deelneming en Gordon deed evenzo. Dan nodigde hij haar uit te gaan zitten en enke le vragen te beantwoorden. Zij knik te even en zette zich in een fauteuil recht tegenover de kapitein. „Ik hoop niet, dat u hét ons kwa lijk neemt, dat wij zo kort na dit., eh.betreurenswaardig voorval er al toe overgaan u enkele vragen te stellen. U zult echter ongetwijfeld begrijpen, dat het van het grootste belang is, dat wij zo spoedig moge lijk licht in deze zaak brengen. Al lereerst dit: Is er in de laatste ijd iets gebeurd, wat een eventuele reden kan zijn van dit gebeuren?" Mrs. O'Connell schudde slechts even het hoofd. Ze staarde naar een bepaald punt op de wand van de hut en zo sterk was de suggestie, dat daar iets bijzonders te zien was, dat Gordon even zijn hoofd omdraaide om te zien wat haar zo hardnekkig in die richting deed kijken. Er was echter niets bijzonders te bespeuren. De kapitein vervolgde met een nauw hoorbare zucht zijn verhoor. „Had uw man vijanden, die hem misschien naar het leven stonden? Ik bedoel dit: Ons voorlopig onderzoek heeft uitgewezen, dat hier vermoe delijk sprake is van moord en niet van zelfmoord. Voor moord moet er een dader zijn. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat deze dader zich onder de vijanden van uw., eh.. overleden echtgenoot bevindt". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7