Hongaarse Rhapsodie tegen Engeland: 7-1 VVO A wist in de laatste minuten 3-1 achterstand op KRV in te lopen Hollandia-zeiltournooi vormde goed besluit De Hollandia-roeiwedstrijden brachten 12 nieuwe records BICMPMiêl Hagenaar W. v. Brunschot won 6e Ronde van St. Bavo MAANDAG 24 MEI 1954 i3E LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA Z De Engelsen kregen geen voet aan de grond In het machtige luxueuse „Nepsta- dion" de grote sport-arena aan de rand van Boedapest, heeft het Hon gaarse voetbalelftal het nationale En gelse team met een vernietigende 7-1 zijn grootste nederlaag uit de histo rie toegebracht. De grootste nederlagen van het Engelse elftal tot nu toe waren de 72 van 1878 en de 6—1 van 1881, beide tegen Schotland. 92.000 geestdriftige Hongaren, tus sen wie zich op de officiële gedeel ten van de tribunes talrijke buiten landse gasten uit alle delen van Europa bevonden, hebben hun elf landgenoten zien groeien naar een vorm, zoals zelfs de verwende Hon gaarse voetballiefhebbers maar zel den hadden gezien van een verte genwoordigend eltfal. Het Is ondoenlijk en ook niet fair tegenover de anderen om een speler te noemen in het Hongaarse team, die speciaal heeft uitgeblonken, want hier stonden niet alleen elf voetbal- kunstenaars tegenover het roem ruchte Engeland, hier was naast alle individuele kwaliteiten een homoge ne, prachtig ingespeelde ploeg aan het werk. Het elftal sloot in alle ge lederen. Het was als een vloedgolf zo overrompelend in de aanval, als een vesting zo ongenaakbaar in de verdediging. Nooit in de twee maal driekwartier kregen de withemden van Albion ook maar een schijn van kans om de 6—3 van Londen te wre ken. Lichtvoetig en snel, wendbaar en soepel gleden Puskas, Kocsis en Czibor langs Wright en Dickinson, verschalkten zij Staniforth en Byrne. Het subtiele spel van voeten, hoofd en bal, dat de toeschouwers in het Amsterdamse Stadion enkele weken geleden had verbaasd, maar dat toen slechts in een vlaag van enkele mi nuten productief was geweest, ging nu gepaard met een formibabele stootkracht, met soms een kruisvuur van schoten en venijnige kopballen. De 7—1, waarmee de Engelsen het veld ruimden, was zwak, maar nog erger had het resultaat voor de gas ten kunnen zijn wanneer doelman Merrick niet in zo'n goede vorm was geweest. Merrick ranselde nog me nige kogel uit de hoeken, die hij, zon der dat iemand het woord falen" had mogen gebruiken, had kunnen laten gaan. De heide Hongaarse binnenspelers Kocsis en Puskas scoorden ieder j nen in slagorde op en het spel ver tweemaal, rechtsbuiten Toth, mid-plaatst zich weer. Heel KRV juichte voor Hidegkuti en linksback Lantos al, toen de rechtsb. v. d. Akker de waren de makers van de overige bal maar voor het inleggen had, maar opende. Een vrije schop tegen Sewell, tien meter buiten het strafschopge bied, werd na een ferme aanloop door Lantos langs Merricl: geschoten. Twaalf minuten later ving Puskas een na een hoekschop onvoldoende weggewerkte bal op en scoorde van korte afstand het tweede doelpunt. Er was nog geen half uur gespeeld, toen Kocsis de stand op 30 bracht. De Hongaarse druk nam iets af en tot aan de rust kon Engeland zich verder handhaven. Van een ommekeer in het spel- beeld was echter geen sprake. De Honagarse doelpuntenmachine kwam na rust weer spoedig op volle toeren en in de 12e minuut van de tweede helft werd het 40 door Kocsis en een paar minuten later hadden de Hongaren, die nu speelden met hun tegenstanders als een kat met een muis, een 60 voorsprong door doel punten van Hodegkuti en Toth. Toen pas gelukte het Broadis een te- genpunt te scoren na een vrije schop van Dickinson. De Hongaren wilden het laatste woord hebben en Puskas bracht de eindstand tenslotte op 7-1. De Hongaarse rhapsodie was mees terlijk vertolkt.... Geraffineerde kaartensmokkel. Ondanks de uiterst strenge maat regelen, die door controleurs en po litie waren genomen om onbevoeg den geen gelegenheid te geven de wedstrijd zonder toegangsbewijs bij te wonen, zijn enkele tientallen Honga ren er op even originele als geraf fineerde wijze in geslaagd het sta dion binnen te komen. Sommige ge lukkigen, die wel een kaartje had den weten te bemachtigen, hadden postduiven meegenomen en op een of andere wijze er voor gezorgd, dat het controlestrookje niet van hun toegangsbewijs werd gescheurd. Een maal op hun kostbare plaats aange land bevestigden zij de kaartjes aan de poten van hun duiven, die dan met onschuldige kopjes wegfladder- den in de richting van hun bazen buiten de stadionmuren. Zo werd me nig toegangsbewijs een tweede maal gebruikt zonder dat er een haan naar kraaide. Het was 5 minuten over twee, toen scheidsrechter Slootbeek de beide partijen binnen de witte iijuen floot. KRV verschijnt met invallers, resp. voor Rietveld, van Mourik en Aan- haanen. KRV komt meteen in de aan val en de WOA achterhoede krijgt het gelijk zwaar te verduren, maar zij weten stand te houden. Na enig terrein verkennen gaat WOA 'ook tot de aanval over. maar de KRV- achterhoeae slaat deze aanval af. Als er ongeveer 15 minuten ge speeld is, komt de bal bij de linksb. R. v. Paridon, deze weet op handige wijze de WOA achterhoede te om- VVOA keeper een bal uitschiet komt deze juist tegen de scheidsrechter aan en rolt voor de voeten van Kees Vreeburg, die geen ogenblik aarzelt en met een mooi boogballetje de keeper weet te verschalken (21). KRV ruikt de overwinning en 2 mi nuten later is het H. Fennes Hzn., die de WOA achterhoede passeert en op mooie wijze scoort. VVOA probeert het nu ook; alles komt opzetten maar de tijd verstrijkt. Als iedereen denkt dat KRV de overwinning in zijn zak heeft, weet de midvoor van VVOA door te breken en de stand te ver kleinen. Weer 1 minuut later moet WOA een corner nemen en volgt spelen en staat dan alleen voor de een scrimmage voor het KRV-doel en keeper en met een strak schot weetde bal komt tegen de binnenkant van hij deze te passeren. KRV krijgt nu j de paal en de stand is^gelijk. En on een licht veldoverwicht en zet nog der hevige spanning floot de uitste- verschillende aanvallen op maar kend leidende scheidsrchter voor de steeds weet de goed spelende keeper laatste maal. op het juiste moment redding te j En zo zal volgende week Zondag brengen. Na de thee is WOA gelijk j te Oud-Ade de beslissing moeten in de aanval en zet ohgeveer 15 mi- i vallen. nuten het KRV-doel onder druk, waarmee de KRV achterhoede bijna geen raad weet. Het duurt dan ook niet lang of de rechtsb. Roos van WOA maakt gelijk. KRV dreigt on der de voet gelopen te worden, maar aanvoerder Harreveld stelt zijn man- Verschillende dubbel-overwinningen Waren de twee eerste dagen van Hollandia voor de roeiers en roeisters nu niet bepaald zo aangenaam van wege de regen en de koude, het zeil- feest trof het ditmaal lang niet slecht, want er viel maar heel wei nig regen en het was zelfs behoor lijk weer. De inschrijvingen voor de zeilwed strijden waren niet zo talrijk als we wei eens gewend geweest zijn, maar er waren er toch altijd nog 'n goede honderd bij elkaar voor elf klassen, hetgeen bij de wisselende wind, waartegen de zeilers ditmaal moesten vechten, dikwijls genoeg moeilijkhe den opleverde. Niet alleen bij de start, ook bij verschillende andere boeien op het meer lagen de deelne mers uit verschillende klassen ineen gevloeid bij elkaar, zodat het gedrang rond de boeien soms weer heel groot was, wat mede weer tot gevolg had, dat het bekende „ruimte-geroep" soms niet van de lucht was. Dat we ditmaal de wedstrijden konden volgen, danken we aan de welwillendheid van een motorbootbe- zitter, die pers en fotografen aan boord nam, want het Hollandiabe- stuur vond een volgboot blijkbaar niet nodig. Gelukkig had Hollandia te de zen opzichte ook het weer aan haar zijde, want wat er gebeurd zou zijn, indien het zoals vroeger toch dik wijls gebeurde eens tot stormvla gen zou zijn gekomenwij durven er niet aan denken. De zeilers mogen intussen best te vreden zijn over de wedstrijden, ook al hadden sommigen de wind niet aan hun kant. Want hij was erg vlagerig, zodat er windstille plekken waren en gedeelten, waar er toen een briesje bleef waaien. Zo kwamen koplopers dikwijls achter en achterblijvers schoten naar voren, maar.pro testen tegen Aeolus hebben tot he den nog steeds niet gebaat. De wind stond des morgens schuin op de startlijn, des middags moest precies in de wind gestart worden, hetgeen soms nogal moeilijkheden opleverde, wanneer het aantal deel nemers in een klasse nogal groot was en ieder begrijpelijkerwijs trachtte doelpunten. Broadis, de Engelse linksbinnen, zorgde voor het enige tegenpunt. De Engelse voorhoede bracht er bitter weinig van terecht en vooral Tom Finne was.volkomen uit vorm als linksbuiten. Midvoor Jezzard, die de aanval leidde als vervanger van Ronnie Allen, heeft hard gewerkt, maar hij slaagde er geen moment in wilde het blijkbaar te mooi doen en bracht deze unieke kans om zeep. Met nog 10 minuten te spelen zetten beide partijen alles op alles. Als de SJC—BLAUW ZWART 0—3 Als derde in de serie nederlaag- - wedstrijden ontving SJC gisteren enige samenhang in de Engelse aan-1 Blauw Zwart uit Wassenaar, dat in yalslinie te krijgen. De Hongareneen zeer sportieve strijd1 met 30 dicteerden de wedstrijd van de wist te winnen. De ruststand was eerste tot de laatste minuut. Voor de| o_2, «terwijl na rust de gasten er nog verdediging van Engeland was de j doelpunt aan toe wisten te voegen, taak nog hopelozer. Wanneer ooit een 1 wel kreeg SJC meerdere kansen, achterhoede in een interlandwedstrijd i maar op soms zeer gelukkige wijze van het kastje naar de muur ia ge-1 werden doelpunten door Blauw stuurd, dan was dit wel het geval in Zwart voorkomen, deze historische strijd te Boedapest.] sjC 2 behield de punten aan zich waarin de backs spil Owen en zelfsdoor met 5—2 van Blauw Zwart 2 sterren als Billy Wright en Dickinson tG winnen telkens opnieuw als in het luchtledi- De uitslagen in deze Nederlaag- L?r?Pen» waarm zyhet linkerceen j wedstrijden zijn thans als volgt: Bertha-prijs voor Aegir uitstaken wanneer Kocsis langs de. andere kant in een flits passeerde, SJC I—Archipel I 2—4; SJC I Hil- legom 00; SJC 1 Blauw Zwart 1 "n_ I tjuv X XJluUW l—* Wal], x waarin Puskas twee, drie man naar 0_3; sjC 2_Archipel 2 3-3; SJC 2 zich toe lokte om dan Hidegkuti of Hillegom 2 4-2; SJC 2-JBlauw Csibor met de bal de vrije ruimte in te sturen. Nadat de stand op 20 was ge- bracht deden de Hongaren wat zij J wilden. En.zij wisten wat zij wil- j den: Engeland geen kans geven een Zwart 2 52. LICHTFABRIEKEN WINNAAR VAN GEMEENTEPERSONEEL Zaterdagmiddag werd op het LFC- voet aan de grond te brengen. Merk- j terrein het sporttournooi voor het waardigerwijze was het linksback1 - Lantos, die de score na tien minuten RCL—MEERBURG 4—2. Van de traditionele krachtmeting tussen de vertegenwoordigende voet balploegen der Rijnoeverbewoners is niet veel terecht gekomen. Zowel RCL als Meerburg brachten een vrij gehavend elftal in het veld en dit is ook wel van invloed geweest op het spelpeil. RCL heeft reeds na 5 min. succes, als na een afgeslagen corner -op het Meerburg-doel de bal op nieuw terug geplaatst wordt en Wa len de bal opvangt maar op de bal valt. Terwijl Owel gehinderd door de voor de bal liggende speler pikt RCL's linksbinnen de bal op en schiet ongehinderd in (10). Na 20 min. maakt RCL er 20 van als een goed voorgegeven bal van Krijgsman van dichtbij ineens ingeschoten wordt. Bij een aanval van Meerburg krijgt G. v. Wetten plotseling een schietkans die hij benut. De ingeschoten bal, juist onder de lat wordt door de te vroeg springende Mulder tegen de deklat geslagen en springt vandaar in het doel (21). RCL weet dc stand te verhogen tot 31 als Pelk over een laag schot heenduikt. Vlak voor de rust een goede aanval van Meer burg met prachtig driehoekspel bij de hoekvlag van de gebr. Zandber gen en v. d. Werff. Deze laatste geeft weer goed over naar W. v. Wetten die zich goed opgesteld heeft en dit fraaie staaltje voetbal besluit met een magnifieke kopbal waarnaar Mulder tevergeefs reikt (32). Na de rust krijgt Meerburg 35 min. lang gelegenheid om gelijk te maken, maar slaagt daarin niet omdat de voorhoede het overwicht hiet weet uit te buiten. Zes. min. voor het einde heeft linksbuiten Walen van RCL eindelijk succes als hij een razende spurt besluit met een harde schuiver en. Pelk kansloos sloeg! (42). Gemeentepersoneel besloten met de laatste wedstrijden en ondanks het slechte weer heerste ook nu een op gewekte stemming. Geheel tegen de verwachting in won de Lichtfabrie ken de SCL-jubileumbeker. LichtfabriekenStadhuis 20 Een geanimeerd partijtje voetbal met de Lichtmensen steeds iets gevaarlij ker. Voor rust werd het door De Groot en Klein 20. In de tweede helft ongeveer een zelfde spelbeeld echter zonder doel punten, zodat Lichtfabrieken in de finale kwam. Politiecomb. Markt- en Haven dienst 10 Ook in deze ontmoe ting bleek de politie steeds het meest aanvallend zonder echter tot doel punten te kunnen komen. Na rust en onder voortdurende regen 'bleek bal- contróle zeer moeilijk en alleen door een doelpunt van de Comibinatie in eigen doel won de Politie. Comb. Markt- en Havendienst Stadhuis 62 (Verliezersronde) In deze wedsryd speelde de Combinatie lang niet slecht. Bij rust was de stand reeds 31. Het einde kwam met een .verdiende 62 overwin ning. PolitieLichtfabrieken 0—0 (Win naarsronde) De lichtfabrieken verscheen met twee invallers, ter wijl de politie moest winnen om de finitief in het bezit van de beker te komen. Ondanks een klein overwicht van de Politie was de Lichtfabrieken - achterhoede zeer moeilijk te passe ren. Bij rust was de stand nog steeds 0Q en waar ook in de tweede helft geen doelpunt viel, bleef de stand onveranderd. Lichtfabrieken benutte twee strafschoppen en de Politie zag de twee eerste schoten zonder suc ces. Totaal uitslag: 1. Lichtfabrieken. 2. Politie. 3. Comb. Markt- en Haven dienst. Het jaar 1954 zal zich ongetwijfeld als het baan-recordjaar voor Hollandia blij ven kenmerken, want bij ons weten heeft de vereniging nog nimmer in één jaar zovele nieuwe records kunnen no teren. Het waren er als we tenminste goed geteld hebben twaalf, waarvan vijf op de eerste dag. Wij gaven er in ons nummer van Zaterdag reeds vier, maar ook het laatste nummer van de Vrijdagavond, de 4000 meter voor Over- naadse Vier. bleek een record te heb ben opgeleverd ten name van Triton. Het oude stond op naam van Aegir. Deze Groningse ploeg blijkt intussen dit jaar in uitstekende vorm te verke ren, zulks in tegenstelling met Njord, dat de laatste jaren oppermachtig was en in tegenstelling nog steeds ook met Laga, dit jaar wel beter dan vorige ja ren, doch nog steeds niet op grote hoogte. Aegir veroverde dit jaar de meeste eerste prijzen en legde daarmede beslag op de nieuwe Bertha-prijs. In 1937 en 1953 had Njord dé Bertha-prijs definitief gewonnen, doch voor de derde maal stelde zij een nieuwe wisselprijs beschik baar. Of het roeifestijn ditmaal weer zo ge- i slaagd mag heten als vroeger wel het geval was, wagen we te betwijfelen. Er was weliswaar een lijvig program ma samengesteld kunnen worden door 'net groot aantal inschrijvingen, doch deze waren nu zo talrijk, dat het aantal voor wedstrijden vervelend groot was. Men had er maar matige belangstelling voor en eerst Zaterdagavond van 58 uur kwam er iets van de oude Hollan- dia-stemming rond 's Molenaars. Overi gens de voorlichting van pers en publiek was dit jaar maar heel matig. Binnens kamers, d.w.z. in hotel 's Molenaarsbrug was het ooggetuigeverslag door het heer sende rumoer niet te volgen en de be kendmakingen van de vele recordtijden lieten dikwijls maar al te lang op zich wachten. Het hoofdnummer de Oude Achten, had ditmaal veel aan belangrijkheid ver loren, omdat Njord en Laga, die de laat ste jaren gezegevierd hadden, geen ploe gen hadden kunnen samenstellen. Dc strijd ging nu tussen Aegir. Willem III en een combinatie van Willem III en Het Spaarne. De ploegen hadden na de start een vrij hoog tempo. Aegir liep iets uit. maar dreigde de voorsprong door 'n fout van de stuurman te verliezen. Hij herstelde zich en de strijd bleef bijzon der spannend. Na'1000 meter lag Aegir een taflengte voor op de combinatie, die in hevige strijd gewikkeld was met Wil lem III. De combinatie kwam gelijk met Aegir. maar de Groningers sloegen te rug. namen de leiding weer over en lie pen een volle lengte uit. Een felle eind spurt bracht Aegir anderhalve lengte voor de combinatie. Willem III werd derde. De Jonge Acht A werd gewonnen door Njord vóór Laga en Amstel. Njord had van het begin af de leiding, die na 1000 m. 1 lengte bedroeg voor Laga. Ondanks een felle eindspurt van Laga won Njord met anderhalve lengte. In de finale van de Oude Skif spande vap Mesdag zich niet bijzonder in tegen Brants (Njord). Er werd slecht gestuurd en de Njord-skiffeur voer op de eerste 1000 meter zelfs een piket aan. Hij had toen een kleine voorsprong, die hij ver loor. toen Van Mesdag na 1300 m. zijn tempo, dat op 22 lag, verhoogde. Op de laatste 100 meter was het tempo van Van Mesdag opgelopen tot 30 slagen, voldoende om met enige lengten voor sprong te finishen. Nieuwe records. De uitstekende Ongestuurde Vier van Laga, een der beste ploegen van deze wedstrijden, die Vrijdag de 2000 m. in grootse stijl won, zegevierde nu ook op de 1000 meter over Nereus, dat op de helft van de baan al een volle lengte achter was. De tijd van Laga 3 min. 21.6 sec. is erkend als baanrecord, dat op dit nummer nog niet bestond. Het sprintnummer in de Twee zonder Stuurman werd door Het Spaarne in de nieuwe recordtijd van 3 min. 44.4 sec. gewonnen. Het oude record stond sinds 1953 met 4 min. 0.4 sec. op naam van De Hoop. De dames Acht van Willem III won haar nummer gedecideerd in de nieuwe recordtijd van 3 min. 48 sec, 1.2 sec. be neden de tijd van De Vliet uit 1952. In de Jonge Skif B verbeterde Tigche- laar (Aegir) het sinds i936 op naam van De Hunze staande record met 3.4 sec. en bracht het op 7 min. 59.2 sec. De Jonge Twee A van De Hoop bracht met een tijd van 8 min. 17.6 sec. het sinds 1923 op naam van Willem III staan de record van 8 min. 22.4 sec. een flink stuk omlaag. Bij de dames verbeterde de Junioren Vier van RIC het record van Argo van 1953 met 6.6 sec. en bracht het op 4 min. 2.4 sec. De Oude Twee van Njord, die Vrijdag de 1000 meter in 4 min. 0.3 sec. won, blijkt hiermede het sinds 1953 op naam van Triton staande record van 4 min. 14 sec. ruim te hebben verbeterd. Mej. Hylkema van De Laak verbeterde in de Juniorenskif het baanrecord, dat zij Vrijdag al op 4 min. 27.1 sec. had gebracht, in de finale nogmaals en stelde het op 4 min. 18 sec. De uitslagen: De voornaamste uitslagen op de tweede dag luiden: Dames: Achten: 1. Willem III 3 min. 48 sec.; 2. RIC 3.51.2; 3. Spaarne. Dubbelvier: 1. DDS 3.59.6; 2. Willem III 4.1.4; 3. Vliet. Heren: Jonge Skif B: 1. Aegir (Tigche- laar) 8 min. 11 sec.; 2. Nautilus (Van der Kruk) 8 min. 40 sec. Jonge Twee A: 1. De Hoop 8.17.6; 2. Viking 8.20.4; 3. Spaarne. Jonge Vier A: 1. Aegir 7.21; 2. Laga 7.28.6; 3. Triton. Jonge Acht A: 1. Njord 6.42; 2. Laga I 6.49.8; 3. Amstel. Jonge Skif A: 1. Dort (De Rover) 8.18.4; 2. Spaarne (Britzei) 8.29.6. Vier zonder Stuurman: 1. Laga 3.21.6; 2. Nereus 3.26. Twee zonder stuurman: 1. Spaarne 3.44.4; 2. Triton op 11/4 lengte. Lichte Vier: 1. Triton 7.37.6; 2. Laga 1 7.38.2; 3. Laga 2. Jonge Vier B: 1. Njord 1 7.30.4; 2. Dudok 7.32.2; 3. Njord 2. Oude Skif: 1. Cornelis Tromp (Van Mesdag) 8.5.4; 2. Njord (Brants) 8.9.8. Oude Acht: 1. Aegir 6 min. 31.2 sec.; 2. Spaarne/Willem III combinatie 6 min. 38. 4 sec.; 3. Willem III. KORFBAL Om het kampioenschap van Neder land: VKC—Blauw Wit 3—8; Het Zuiden—PSV 10—1. Eerste klasse N.-H.: Koog Zaan dijk— SVK 6—4. De stand in de strijd om het kam pioenschap van Nederland ziet er thans als volgt uit: Blauw Wit 4 Het Zuiden 4 PSV 6 ZKC 2 VKC 2 1 31—19 40—15 33—45 7—26 7—13 zo voordelig mogelijk van start te gaan. Botsingen waren daarbij on vermijdelijk, vooral wanneer er dan nog een tussen was, die precies tegen de in startvolgorde liggende schepen invoer. Duidelijke protesten waren er het gevolg van en van de wal af had men een prachtige blik op het gekrioel van de schepen. Als altijd kwamen de cracks op zeilgebied ook nu wel weer naar vo ren, doch er was, zouden we zeggen, toch meer strijd dan we in sommige klassen de laatste tijd gewend zijn. Dat ondervond o.a. Jac. Kraan in de Sharpieklasse, want in de ochtend wedstrijd kon hij maar niet.op dreef komen en hij moest ditmaal lijdelijk toezien, dat J. van Staveren met de eerste plaats ging strijken. In de middagwedstrijd waren beide concur renten te vroeg gestart, zo weinig, gaven ze elkaar toe. Maar zij hadden tevens het halve veld van 12 M2-ers mee getrokken, terwijl alleen de oplopers werden teruggeroepen. Het wedstrijdcomité had de race beter kunnen neutraliseren. In de Drakenklasse werd G. var» Wijk tweemaal winnaar, en met gro te voorsprong, terwijl de tweede plaats des morgens door Keegstra, des middags door Nijbakker werd bezet. Dr. van der Bas in de Regenboog klasse had bepaald met pech te kam pen. Des morgens voer hij een boei aan, waardoor hij al spoedig uit de strijd was, maar des middags maakte hij een schitterende start aan de kop van de twaalf Regenbogen. De vla- gerige wind speelde hem evenwel da nig parten en hij zakte meer en meer af. Hetzelfde ondervond trouwens Hofland, die des morgens gedecideerd gewonnen had en ook in de tweede race weer de leiding had, doch na verloop van tijd in windstille gedeel ten verzeild raakte en niet meer op schoot, zodat hij zelfs niet meer in de eerste plaatsen kwam. De tweede race werd gewonnen door Cor van Staveren, die des morgens de derde plaats had bezet. Frans Bos werd tweemaal tweede, zodat hij zich „op eigen terrein" ditmaal van zijn beste zijde liet zien. Er waren trouwens behalve Van Wijk nog enkele zeilers met dubbele overwinningen. J. Kroes nl. in de 16 M2 (s.tip) -klasse, natuurlijk Willem van Staveren in de Pampusklasse, ditmaal met mej. G. de Waard twee maal als tweede aphter zich en G. de Vries Lentsch in de 12 Voetsjollen- klasse. Vermeld dienen voorts nog te wor den de overwinningen van R. Rijks en R. Bakker in de Jeugdklasse, waar zij J. Albers ditmaal volledig .over troefden. In de Olympiajollenklasse waren het B. W. Wïllems en Bob Markus, die ieder eenmaal wonnen, in de Vrijheidsklasse Ed. R. French en J. Stenhuis. WATERPOLO NEDERLAND WON TOURNOOI TE LUIK. In het grote overdekte zwembad te Luik werden de wedstrijden ge speeld in het internationaal water - polo-tournooi, waaraan werd deelge nomen door de officieuze vertegen woordigende ploegen van Nederland, België. Frankrijk en Italië. België won van Italië met 109 na verlenging. De Kikvorsen speelden daarna tegen de Franse ploeg. Onze landgenoten zegevierden met 85, nadat de rust met 42 voorsprong was ingegaan. In de finale sloegen onze landge noten de Belgische ploeg met 54. Nijs Korevaar opende de score uit een goed door Luchs aangegeven bal, maar in de volgende minuut was de stand weer gelijk toen Van den Steen zich vrij maakte en inschoot. Nederland was in deze wedstrijd technisch beter en ook sneller, maar het gemis van Smol, die zich niet fit voelde en door Muller werd vervan gen en het niet meespelen van Bijls- ma deden zich gelden. Korevaar scoorde een tweede doelpunt, doch nog voor rust was het 22 door Rosschaert. De Belgen namen in de tweede helft zelfs de leiding, maar een goed doelpunt van Van Feggelen bracht de partijen weer op gelijke voet. Ver lenging werd noodzakelijk. Terwijl Van Feggelen met zijn bewaker Hey- ninckx op de kant zaten scoorde Muller voor de Kikvorsen en nadat van speelhelft gewisseld was maakte Sievers er na een ontsnapping 53 van. Intussen had Muller het water moeten voorlaten en de Belgen speel den met numerieke meerderheid ver der. Het duurde echter tot de laatste seconden van de wedstrijd vóór Lau rent er in slaagde van dit spelen van 7 tegen 6 gebruik te maken. In de strijd om de derde plaats won Italië met 2—1 van Frankrijk. SLEUTELSTAD-DAMES WINNEN. Zaterdagavond speelden de Sleutel stad-dames in Den Haag de eerste competitiewedstrijd van dit seizoen tegen de dames van DVZ (Den Haag) Na enige schermutselingen voor het Haagse doel opende Lies Wolters de score. Ondanks tegenaanvallen wist Elly Stouten met een hard schot de Leidse voorsprong tot 20 op'te voe ren. De rust kwam met 30 door een doelpunt van Ans Farsen. Na rust voegde Annie Oostrom hier nog twee doelpunten aan toe, waarna DVZ het verdiende tegenpunt kon scoren, zo dat Sleutelstad met 51 won. CRICKET LCC WON VAN HBS 2. Te Leiden werd voor de competitie van de Nederlandse Cricketbond de wedstrijd LCC—HBS 2 (tweede klas se B) gespeeld. LCC won met 40 runs. LCC 97 runs, HBS 2 57 runs. Tobt U met Uw maag? Dat vergeet U gauw met^—rSZA (Advertentie). De 6e Ronde van St. Bavo, een wie lerwedstrijd over 100 km. voor amateurs op het prachtige parcours van de St. Bavostichting, is wederom zowel voor organisatoren als deelnemers een groot succes geworden. Twee en vijftig renners uit Zuid Hol land en Noord Holland begonnen om 5 voor drie op het startschot van de bur gemeester van Noordwijkerhout. aan de grote strijd en onmiddellijk werd er een hoog tempo gereden. Dit hoge tempo is vrijwel de gehele wedstrijd gehandhaafd, hetgeen blijkt uit het feit, dat de eerste 10 van de 80 ronden werden gereden in 18 min. 25 sec. en de gehele wedstrijd door de kopgroep in 2 uur 28 min. en 55 sec. Hoewel er vrijwel van begin af aan uitlooppogingen werden gedaan, van welke die van P. Tienstra en J. v. Vliet het meest geslaagd schenen, moest de strijd uiteindelijk in de sprint worden beslist. Al deze uitlooppogingen en de verschillende premies, welke beschik baar werden gesteld, zorgden er voor, dat er steeds volop strijd was en voort durend een hoog tempo gereden moest worden. Het hoge tempo was al gauw voor enkelen te machtig. Lekke bandjes zorgden ook nog voor enkele uitvallers o.w. kanshebbers als P. Kooiman en J. Slingerland. Vooral in de 2e helft moes ten verscheidene renners opgeven. G. v. Veldhoven uit Poeldijk viel in deze ronde bijzonder op door zijn strijdlust en steeds was hij aan de kop van het peloton te zien en telkens weer probeer de hij er tussenuit te trekken. Eerst toen hij in de 39e ronde voldoende steun kreeg van G. v. Rhijn uit Wassenaar en A. Voskamp uit Monster lukte het hem om een 100 meter uit te lopen. Maar na de 42e ronde was het weer met de uitlo pers gedaan. Kooiman probeerde het ook met een snelle demarrage, maar ook hij slaagde niet en een lekke band maakte tenslotte voor hem een einde aan de strijd. Beter verging het in de 67e ronde Tienstra en v. Vliet, die het tot een voorsprong van ruim 200 meter brachten, maar ook dezen moesten tenslotte weer capituleren. Maar met dit al bleef de strijd zeer levendig en v. Veldhoven en v. Selm probeerden het een ronde of 13 vóór het einde nog weer eens. maar nog juist op tijd werden ook zij weer ingelopen en in de laatste kilo meters joeg een peloton van ongeveer 20 renners (de rest was uitgevallen of uit de race genomen) door de vele boch ten en op de eindstreep viel pas de be slissing. De einduitslag werd: 1. W. van Brunschot. Den Haag: 2. D. Wallet, Lui- muiden; 3. N. Snijders, Halfweg; 4. A. v. d. Putten, Den Haag: 5. J. v. Vliet, Rotterdam: 6. J. v. d. Putten. Den Haag; 7. A. v. Selm, Den Haag; 8. M. Braven- boer, Rotterdam.. 9. A. Voskamp. Mon ster; 10. H. de Koning, Hoofddorp. Aan deze Ronde voor Amateurs ging vooraf een Ronde over 25 km. voor tour rijwielen om het kampioenschap van de Bollenstreek. De deelname was ook aan deze voorronde groot 45 en er werd hard en sportief gestreden. Win naar werd in 40 min. 30 sec. A. P. Vink uit Noordwijk: 2. A. Teeuwen uit De Zilk; 3. L. v. Dam, Noordwijkerhout; 4. W. v. Bohemen, Noordwijk; 5. J. v. d. Berg, Noordwijkerhout; 6. W. Dulle- mond. Noordwijk; J. v. Wetten, N'hout; 8. L. Plasmeijer, Voorhout; 9. J. Kaptein, Lisse; 10. K. Duivenvoorde. Ook hier viel de beslissing in de sprint. PAARDENSPORT COURSES TE DUINDIGT. De uitslagen van de gisteren op Duin- digt gehouden courses zijn: Iboys-prijs: 1. Reseda (A. R. Nottel- man) 1.28.7; 2. Rudi Williams; 3. Sir Messidor. Toto: w. ƒ2,60; pl. ƒ1,10, 1,20, 1,20; gek. ƒ7,40; cov. ƒ5,—. Illustre Hanover-prijs: 1. O Marijke (L. J. van Harlingen) 1.25.6; 2. Pelikaan S; 3. Nico the Saint. Toto: w. ƒ2,10; pl. ƒ1,30, 1,20; gek. ƒ2,60: cov. ƒ2,60. Importeur-prUs: 1. Roi dOr (W. H. Geersen) 1.29.2; 2. Rita Rosa; 3. Rolan- dus. Toto: w. ƒ2,40; pl. 1.70, 1,70, 16.— gek. ƒ2,70; cov. ƒ4.40. Ipie Gregor-prijs. 1. Monsieur Hollo (W. H. Geersen) 1.26.5; 2. Our Bonni; 3. Peter Scott. Toto: w. f2,pl. ƒ1,10, 1,10; gek. ƒ1,70; cov. 3.90. Irene Frances-prijs: 1. Nooit Gedacht (buiten weddensch.) (A. R. Nottelman) 1.25.1; 2. Romeo Spencer; 3. Rudolf G; 4. Quicksilver S. Toto: w. ƒ1,50: pl. 1,40, 3,20, 1.80; gek. ƒ5,— cov. ƒ8.50. Intrepid-prüs: 1. Quick Hollandia G <W. H. Geersen) 1.25; 2. Olivier B; 3. Norton Williams. Toto: w. f 1.80; pl. ƒ1.60, 2,—; gek. ƒ4,60; cov. ƒ4,10. Olympius-prijs: 1. Just For Joy (A. W. van Dijk) gemakkelijk gewonnen; 2. Col di Campo; 3. Baccarat. Toto: w. ƒ6,4.0; pl. 1,70, 2,—, 6,30; gek. ƒ15.20; cov. 3,20. Admiraal Togo-prijs: 1. Britoly (F. Delbrassinne) zeker gewonnen; 2. Sa- gita; 3. Sunrise. Toto: w. 5.50, 2,30, 1.70; gek. 5,90; cov. ƒ3.60. Rose Queen-prijs: 1. Aquavit (J. van Yperen) na strijd; 2. Fréderique; 3. Sa- kina. Toto: w. ƒ9.20; pl. ƒ5.20, 3.20; gek. ƒ24,90; cov. ƒ5,10. Totale omzet 84.925, JUDO ZWARTE BANDEXAMENS Zaterdag en Zondag vonden, resp. te Hilversum en Utrecht, Zwarte Bandexamens plaats. Zaterdag slaag den voor de eerste Dan 10 candida- ten en voor de tweede Dan 4 candi dates Aan het examen in Utrecht werd o.a. deelgenomen door onze plaatsgenoten A. H. Oort en Th. H. Eversdijk Smulders, beiden smaakten het genoegen om aan het eind van het examen de fel begeerde Zwarte Band in ontvangst te mogen nemen. Sportschool Holvast werd hiermede weer 2 Zwarte Banden rijker. In Utrecht slaagden voor de eerste Dan 10 candidaten, voor de tweede 6 en voor de derde Dan 2. Hiermede heeft de N.J.J.B. de 100 Zwarte Banden overschreden, de 100ste geslaagde was de 50-jarige C. R. Lipp uit Am sterdam.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6