Engeland staat tenslotte aan Amerika's kant Beslissende wending Ingrijpen in Indo-China wordt overwogen Stapje vooruit in Genève Indo-China staat op een keerpunt Groot verlof luchtmacht Deense boer versloeg electronisch brein Nederlandse oorlogsinvaliden in Lourdes W! M ft t H MAANDAG 24 MEI 1954 45ste JAARGANG No. 13202 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. i voor Indo-China? KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Met mislukking Genève rekening gehouden Sir Winston Churchill heeft voor vandaag een spoedzitting van het Britse kabinet belëgd, waar minister Eden, in aanwezigheid van (o.m.) de voor naamste militaire leiders, een overzicht zal geven van de ontwikkelingen rond het problëem Indo-China een probleem dat een kritieke week is ingegaan. Minister Eden was Zaterdagavond ijlings van Parijs naar Londen gevlo gen en had zich onmiddellijk naar Chequers begeven, het buitenverblijf van Churchill, met wie hij een lang onderhoud had. Engeland houdt thans ernstig rekening met een mislukking van de Ge- neefse conferentie, en de overtuiging groeit, dat Londen weldra met Ame rika zal meegaan in de oprichting van een defensiepact voor Z.-O.-Azië al zal Eden, de grote bemiddelaar in Genève, aandringen op „nog een weekje geduld", hetgeen hem, naar verwacht wordt, zal worden toegestaan. Overigens is bekend geworden, dat vorige week Tsjoe En-lai en de Rus sische min. Molotof Eden ernstig gewa arschuwd hebben er niet te veel op te vertrouwen, dat Amerika uiteindelijk in Indo-China niet militair zal in grijpen. Toen Tsjoe daarop antwoordde, er op te rekenen, dat Engeland Amerika wel van die stap zal afhouden, verzekerde Eden nadrukkelijk, dat wanneer het beraad over Indo-China zou falen, de wereld Engeland, als gewoonlijk, aan Amerika's zijde zou vinden. AMERIKAANS INTERVENTIEPLAN. Te Parijs heerste in het weekeinde drukke diplomatieke activiteit, waar van het lot van Genève goeddeels zal afhangen. Eden woonde daar Zaterdag, evenals Bidault, de her denkingsplechtigheden bij ter ere van het 50-jarig bestaan van de Brits-Franse Entente Cordiale, en daarbij legde hij grote nadruk op de „eensgezindheid van opvatting tus sen Engeland en Frankrijk". Naar Reuter verneemt bevindt een plan voor Amerikaanse interventie in Indochina zich gereed en wel in handen van de Franse premier La- niel. Het voorziet o.a. in een Ameri kaanse opperbevelhebber in Indo- China. Het zou de bedoeling zijn dat de Amerikanen met zee- en luchtstrijd krachten zouden optreden en dat de Het communistische kamp en de partij der VN schijnen Zaterdag op hun elfde plenaire vergadering te Genève over de toekomst van Korea tenminste enige punten van over eenkomst te hebben gevonden. De Zuid-Koreaanse minister van buitenlandse zaken, Pjoeng Joeng Taj heeft een uit 14 punten bestaand plan voor verkiezingen in geheel Korea onder VN toezicht en geleide lijke ontruiming van het land door de buitenlandse troepen ingediend. Ofschoon Noord Korea en China bezwaar hebben tegen dat toezicht van de VN (de VN zijn immers partij in hef conflict) is het feit, dat Zuid Korea'zijn oorspronkelijk verzet te gen verkiezingen in het gehele land heeft laten varen, van groot belang. Een compromis, dat alleen die lan den van de VN controle zullen uit oefenen, welke niét aan de strijd hebben deelgenomen, is niet onmo gelijk. DOOR VALLEND GESTEENTE OP SLAG GEDOOD. Vrijdagmiddag is de 22-jarige hulp houwer N. J. Stevens uit. Hoensbroek tijdens werkzaamheden onder grond in de staatsmijn „Hendrik" op een diepte van 456 m door neerval lend gesteente getroffen. Hij werd op slag gedood. Philippijnen en Siam eveneens op militair gebied een aandeel in de interventie zouden hebben. De politieke voorwaarden voor de ze hulp zouden zijn de volledige on afhankelijkheid voor de drie Indo- Chinese deelstaten Vietnam, Laos en Cambodja en het recht van die landen om uit de Franse Unie te tre-. den. De 34-jarige Indo-Chinese pacifist Vo Song Thiet heeft Zondag te Ge nève zijn hongerstaking van drie weken beëindigd, nadat artsen hem. hadden gewaarschuwd, dat hij zich „aan de rand van de dood" bevond. Vo wilde met zijn actie kracht bij zetten aan zijn beroep op de onder handelaars in Genève, om vrede te sluiten in zijn land. ZEVEN GEWONDEN BIJ AUTO BOTSING OP KRUISPUNT TE LAREN. Op het beruchte kruispunt te La ren is Zaterdagmiddag een autobus van de Nederlandse Buurtvervoer Maatschappij op een auto, afkom stig uit Zwolle, gereden, waarin ze ven personen waren gezeten. De chauffeur van de bus, die met zijn wagen uit de richting Laren kwam, verleende geen voorrang aan de Zwolse auto, die over de rijksweg reed en juist het kruispunt passeer de. Er ontstond veel materiële scha de. De inzittenden van de Zwolse auto werden allen gewond. Vier van hen kregen een hersenschudding.,Zij werden naar het ziekenhuis te Laren vervoerd, evenals de overige drie inzittenden, die slechts lichte schaaf wonden hadden opgelopen, en ter observatie werden opgenomen. Strategie op nieuwe basis Blijkens een ministeriële beschik king van 18 Mei 1.1. zullen de dienst plichtigen behorende tot de eerste, tweede, derde' en vierde ploeg van de lichting 1953 voorzover zij de eerste oefening in de eerste maand van een kwartaal hebben aangevan gen met groot verlof vertrekken uiterlijk op de hierna te noemen data: Groep A. korporaals (der le kl.) en soldaten (der le kl.) van de le lichtingploeg 1953: 30 Sept.; 2e lichtingsploeg 31 Dec., 3e lich- tingsploeg 31 Mrt.; 4e lichtingsploeg 30 Juni. Groep B: sergeanten en korporaals (der le kl.) van de le lichtingsploeg 1953: 3e Dec.; 2e lichtingsploeg 31 Maart; 3e lichtingsploeg 30 Juni; 4e lichtingsploeg 30 Sept. Groep C. sergeanten, korporaals (der le kl.) en soldaten (der le kl.) van de le lichtingsploeg 1953 van alle dienstgroepen van de technische diensten, die gerekend kunnen wor den een technische opleiding te heb ben ontvangen: 3e Dec.; 2e lichtings ploeg 31 Maart; 3e lichtingsploeg 30 Juni; 4e lichtingsploeg 30 Sept. Het technisch personeel, dat geen vakopleiding heeft genoten vertrekt met groot verlof na precies 21 maan den werkelijke dienst voor öerste oefening. De dienstplichtigen behorende tot de hiervoor genoemde ploegen, die in de tweede resp. derde maand van een kwartaal de eerste oefening heb- benaangevangen, zullen uiterlijk een, resp. twee maanden later met groot verlof vertrekken dan de hiervoor ge noemde data. De dienstplichtigen, die zijn opge leid of in opleiding zijn genomen tot reserve-officier komen voor groot verlof in aanmerking met ingang van de datum, waarop zij in totaal 24 maanden werkelijke dienst voor eer ste oefening zullen hebben volbracht. STAATSLOTERIJ: 15.000. In de vierde klasse, negende lijst, van de 523-ste Staatsloterij is van ochtend de prijs van 15.000 gulden uitgeloot. Het winnende lot was 9847. Generaal Paul Ely, de chef van de Franse generale staf, die een onder zoek naar de situatie in Indo-China heeft ingesteld is op terugreis naar Parijs, waar hij een nieuw plan voor i de strijd tegen de Vietminh aan de regering zal voorleggen. Dit plan zou I aanbevelen de delta van de Rode Ri- j vier grotendeels te ontruimen en alle Franse strijdkrachten terug te trek ken rond de belangrijke aanvoerha- ven Haiphong. Wellicht in verband met deze plannen hebben troepen van de Fran se Unie reeds de plaats Siem Pang, 300 km ten Noord-oosten van Pnom penh, de hoofdstad van Cambodja, de Zuidelijkste Indochinese deelstaat, prijsgegeven, hoewel de plaats niet onder vijandelijke druk stond. De troepen zullen elders opnieuw wor den gegroepeerd. Siem Pang ligt dicht aan de grens van Laos. Sinds geruime tijd zijn de troepen van de rebellen in dat gebied actief. Mevrouw de Castries, echtgenote van de verdediger van Dien Bien Phoe, is Zondag per vliegtuig van Saigon naar Parijs vertrokken, zulks op verzoek van de Franse regering, die haar over de val van het bol werk wil horen. Zij heeft tot vlak voor de val in radiotelegrafisphe ver binding met haar man gestaan. Op het Franse hoofdkwartier ver wacht men zeer spoedig de terug keer van Geneviève de Gallard, de verpleegster uit Dien Bien Phoe. Ge neraal Cogny, de Franse opperbevel hebber in het Noorden stelt er grote prijs op haar te ontvangen en haar oordeel over de vijand te vernemen. De Vietminh is thans eindelijk be gonnen met het herstellen van het grootste vliegveld van Dien Bien Phoe, opdat hier „Dakota's" kunnen landen, waarmede meer gewonden kunnen worden afgevoerd dan met lichte- of hefsdhroefvliegtuigen. Giap heeft meegedeeld, dat het to- een doorsnede van ongeveer taal aantal gewonden, dat zal wor- ve meter. Mens tegen machine Een Deense boer heeft te Kopenha gen in een wedstrijd onder gelijke voorwaarden een rekenmachine, een z.g. „electronisch brein" verslagen. De 39-jarige Gerhard Mortensen, die voorstellingen geeft als „menselijke rekenmachine", had het apparaat uitgedaagd op een tentoonstelling van kantoormachines De wedstrijd, die hieruit voort vloeide, verliep als volgt: Eerste ronde: vermenigvuldiging van 97 x 52 x 36 x 44. Mortensen had de juiste uitkomst in precies 20 se conden. De machine deed er 21,5 se conde over. Tweede ronde: vermenigvuldiging van 27 x 44 x 98 x 78. Ditmaal wa ren Mortensen en de machine gelijk met 13.5 seconden. Derde ronde: vermenigvudiging van 22 x 39 x 46 x 61. De machine won met 12.75 tegen 13.25 seconden. Vierde ronde: verheffing van tot de achtste macht. Morténsen had het juiste antwoord in 45 seconden, de machine kon het hoge cijfer niet registreren: Vervolgens bracht Mortensen zijn machinale tegenstander de laatste vernederende slag toe door aan te bieden de dag var de week te zeg gen voor elke .daturn in verleden of toekomst. De vertegenwoordiger van de fabrikant van de machine gaf toe, dat Mortensen een volledige over winning had behaald. den vrijgelaten 858 is, onder wie zich 21 verschillende nationaliteiten bevinden, onder wie Nederlanders. Brandende auto blokkeert brug Naar de politie in Dordrecht meldt is op de zuidelijke afrit van de Maas brug tussen Dordrecht en Zwijn- drecht vannacht een tankauto met propaan omgeslagen en in brand ge vlogen. De chauffeur werd licht ge wond. Tegen zeven uur in de ochtend had de brandweer van Dordrecht het vuur nog niet geblust. Het verkeer over de brug is voorlopig gestremd. Aan het dporgaande verkeer uit de richting Rotterdam wordt aan geraden om te lijden over de rijks weg no. 16 via Albla&erdam, Go- rinchem, Zaltbommel en Den Bosch. Het. verkeer uit de zuidelijke rich ting wordt aangeraden eveneens om te rijden via Den Bosch en Zaltbom mel of gebruik te maken van het Keizersveer. Als de brand in de loop van de ochtend geblust zal zijn zal de waterstaat het brugdek eerst aan een onderzoek onderwerpen. Lugubere waarschuwing op kruispunt Laren Teneinde aandacht te vestigen op de gevaarlijke toestand bij het kruis punt van de Rijksweg te Laren waar Zaterdagmiddag bij een ver keersongeluk zeven personen wer den gewond, hebben enige personen in de nacht van Zaterdag op Zondag gepoogd, het wegdek bij het kruis punt met doodskoppen trachten te beschillderen. De politie heeft zulks echter verhinderd. De volgende nacht hebben zij hun poging herhaald en ditmaal met meer succes, want het donkere wegdek is thans voorzien van 18 witte doodskoppen. Elk met hal- De heiligverklaring van Paus Pius X Meer dan honderd Kardinalen, Aartsbisschoppen en Bisschoppen hebben in Consistorie te Rome, hun goedkeuring gehecht aan de heiligverklaring van Paus Pius X. De prelaten zetten hun handtekening onder het besluit. Om 16.07 uur landde op het vlieg veld bij Tarbes de Dakota met aan boord de 15 oorlogsinvaliden, voor wie, mede door de actie van de Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O., een week durend verblijf in Lourdes mogelijk is gemaakt. De reis van Soesterberg naar Zuid-Frankrijk was prima ver lopen. Slechts één man werd lucht- ziek en tot vrolijkheid onder de anderen was dit natuurlijk juist de enige ex-luchtmachtman in het gezelschap, die er door getroffen werd. Tien brancardiers stonden reeds te wachten. En in minder dan een uur waren alle patiënten, die opgewekt eii vrolijk uit het toestel kwamen, in de klaarstaande autobussen gela- Voorthuizen machteloos Brandweer oefende tot de laatste spuit De oefening, die de vrijwillige brandweer te Voorthuizen dezer da gen heeft gehouden, heeft in tegen stelling met het doel van dergelijke oefeningen tot resultaat gehad, dat de paraatheid van de brandweer zeer sterk verminderd is. Midden onder de oefening begaf de brandspuit het. Voorthuizen heeft nu nog slechts een babyspuit, die uit de bezettingstijd dateert. Deze baby spuit zit echter vol kuren. De mag neet-ontsteking waarmee zij is uitge rust, werkt meestal niet. Totdat in deze spuittragedie nadere voorzienin gen zijn getroffen, zal men in Voort huizen nu wel extra voorzichtig zijn met vuur. Hongarije deed Albion het hoofd buigen Het Engelse Nationale Elftal heeft te Boedapest tegen Hongarije een ver pletterende 7X nederlaag geleden, ondanks de optimistische voorspel lingen, die aan deze wedstrijd tussen grootmeesters van de voetbalkunst voorafgingen. Een spelmoment uit deze enerverende wedstrijd: De En gelsman Jezzard aan de voeten van de Hongaarse doelman Grosios, die ook deze aanval op zijn heiligdom, evenals de meeste andere, vakkun dig onschadelijk maakt. Op de ach tergrond twee Hongaren die toesnel len. Telefoto, den. terwijl het meegebrachte ma- teriëel, in de vorm van rolstoelen, brancards, pakken en manden etc., eveneens een plaatsje hadden ge kregen. In heel korte tijd waren de formaliteiten geregeld, .eigenlijk zonder, dat iemand er erg in had. En zowel de welfareman, de heer J. Lith, als de heer A. P. F. v. Gennip, van de Reiscentrale-Fit, die hier in Lourdes de organisatie op zich ge nomen, hadden op het vliegveld wei nig te doen. Ook de reis naar het hotel verliep vlot en de Nederland se mannen voelden zich al heel gauw thuis. Veel opzienbaarde de komst der militairen niet, want Lourdes is veel gewoon. Doch dit geldt niet voor de andere Nederlanders, die op het ogenblik in „St. Catherine" vertoe ven, een nieuw hotel aan de Ave nue du Paradis en langs de Gave, en waar voor alle militairen kamers gelijkvloers gereserveerd zijn. Land genoten in het hotel boden onmid dellijk hun hulp aan, wanneer dit nodig mocht zijn. Overigens heeft de Hospitalité al le faciliteiten verleend en assisten tie toegezegd voor het vervoer in Lourdes zelf. De militairen zuUen met de vele plechtigheden van iede re dag meedoen, 15 oorlogsinvaliden uit Nederland, onopvallend in de we reld van leed, die steeds in het ge nadeoord te zien is. Maar zij zullen alleen zijn, wanneer zij een krans leggen op het monument van de ge vallen soldaat. HOE wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WARME" Veranderlijke bewolking en op j de meeste plaatsen droog weer. i Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid-Oostelijke wind. Hogere temperaturen, vooral in de nacht. 25 Mei: zon op 4.34 en onder 20.40; maan op 1.12 en onder 12.05 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM licht bew. 17 C. OSLO motregen 15 KOPENHAGEN zwaar bew. 17 AMSTERDAM mist 14 LONDEN geheel bew. 15 LUXEMBURG mist 14 PARIJS zwaar bew. 14 BORDEAUX zwaar bew. 16 GRENOBLE mist 16 NICE zwaar bew. 19 GENEVE zwaar bew. 15 ZüRICH zwaar bew. 15 LOCARNO zwaar bew. 14 BERLIJN licht bew. 22 FRANKFORT nevel 17 MüNCHEN regen 16 WENEN onbewolkt 21 INNSBRUCK regen 17 ROME zwaar bew. 20 ajAccio geheel bew. 19 MALLORCA zwaar bew. 22 Korreltje De enige manier om vrienden te krijgen is zelf een goed vriend te zijn.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1