Oe ploeg van Coppi was de snelste in de tijdrit Vier nieuwe baanrecords werden verrassing van de eerste dag Koningin Juliana op bezoek de U.V.S.2-HAV.2 Oranje - na slechte eerste ronde - kwam in de middenmoot Oceaan- SATERDAG 22 MEI 1954 DE LE1DSE COURANT WttUE BLAD HAGI1NA 5 De Hollandia-roeiwedstrijden Het tweedaags roeiersfeest van Hol- landia werd onder niet bepaald gunstige weersomstandigheden ingezet. Het was vrij koud, voor de watersport zeker en af en toe viel er een regenbuitje, wat het verblijf op het water niet bepaald aangenaam deed zijn. Toch zullen deze Hollandia-wedstrij- den een bijzonder cachet blijven dragen, omdat zij werden vereerd door een be zoek van H.M. Koningin Juliana, die enkele nummers van het programma bijwoonde, maar ook omdat op deze eerste middag vier nieuwe baanrecords werden gevestigd, waarbij de dames met drie nieuwe titels voorop gingen. Dat was ongetwijfeld een goede inzet en mogelijk komt er op de tweede dag nog een vervolg op. Prompt te 3 uur ving het programma aan met de le heat van het nummer Jonge Acht A. waarbij de strijd ging tussen Njord II en Laga II. De Delfte naren namen na de start onmiddellijk de leiding, om spoedig een halve lengte voor te komen. Wel spurtte Njord even bij, doch Laga sloeg de aanval af. om daarna met beheerst rustige slag ^.de voorsprong te vergroten en met ver schillende lengten te winnen. Na dit voorspoedige begin werd het programma meer dan een uur onder broken in verband met de komst van H.M. Koningin Juliana, die met de „Piet Hein" van Leiden naar Alphen was ge komen. Omstreeks 4 uur kwam de boot vanaf het wedstrijdterrein bij 's Mole naars in zicht. Langzaam voer de boot langs hotel 's Molenaars, stopte daarna en keerde om bij het terrein van de fa. Van Dam ligplaats te kiezen. Zo spoedig mogelijk startten nu de Achten van Njord I en Nereus voor de 2e heat der Jonge Achten. Aanvanke lijk ging de strijd gelijk op en beide ploegen spurtten om de leiding te heb ben. Dit gelukte aan Njord. ondanks Nereus een hoger tempo sloeg. Njord loopt geleidelijk iets uit. De ploeg roeit een mooie lange slag en het verschil groeit aan. Nereus spurtte daarna wat bij. maar dit lokte een geslaagde tegen actie uit der Leidenaars. Op ongeveer 500 meter van de finish ving de Njord- ploeg een snoek, maar de voorsprong bleef behouden en tegen het einde nog iets vergroot, zodat het verschil ten slotte nog ruim 2 lengten bedroeg. Recordverbeteringen. Na d^ze eerste twee herennummers volgden drie dames-races op de 1000 m. De Quadruple ging tussen DDS en De Vliet, welke race een uitgesproken meer derheid van DDS te zien gaf. maar er werd door beide ploegen slecht geroeid. De Leidse dames vingen al spoedig een snoek en raakten nog meer achter. Nog eens liet De Vliet een steek vallen en DDS won tenslotte gemakkelijk. 1 Het nummer Dames Vier Sen. bracht Spaarne tegen de Kopenhaagse Vier van Die Leythe, welke race tevens de eerste finale van het programma was en al da delijk een verrassing opleverde. De geelzwarte Leidse dames hadden een slechte start, omdat de boeg juist voor het vallen van het startschot nog met haar riem gelepeld had. Daardoor was de ploeg onmiddellijk achter op het Spaarne. maar Die Leythe liet zich hier door allerminst uit het ..veld"' slaan en geleidelijk aan herstelden zij zich en roeiden tenslotte toch een prima race, sloeg eerst 32 slagen per minuut, ver hoogde het tempo zelfs tot 34 en 35 sla gen en won tenslotte in een nieuwe recordtijd van 4.01.4. Het oude record stond met 4.03 eveneens op naam van Die Leythe. gevestigd in 1947. Ook het volgende nummer bracht een nieuw baanrecord op naam van de Da mes Skif Sen. van Nautilus (mej. A. Reuter), die de race ondanks tweemaal versturen won in de tijd van 4 min. 15 sec. Het oude baanrecord stond met 4.15 3/5 op naam van De Maas, geves tigd in 1951. Nog een derde record sneuvelde op deze eerste middag in de Vier zonder stuurman, waarbij de strijd tussen de heren ging: Nereus en Laga. Dat het weer met de vrij stevige wind op het laatste^ rechte eind vrijwel mee bijzon der gunstig was voor recordverbeterin gen bewees de Laga Vier door na aan vankelijk felle strijd met Nereus ten slotte gemakkelijk te winnen in een tijd van 7 min. 06.1 sec. Het oude record op naam van Njord met 7 min. 16 sec., ge vestigd in 1950. Het zal wel lang duren voordat dit nieuwe baanrecord zal vallen. sneuveld en dat zou het vierde dames record betekend hebben. Dat was in de le heat van de Dames Acht. waarbij de dames van RIC een mooie strijd lieten zien tegen de Spaarne- acht. De RIC-dames namen van start af de leiding en liepen tot een lengte uit, maar de Haarlemse ploeg hield dapper vol en wist op 30 m. voor de finish haar concurrente tot oo taflengte te naderen. Dit maakte de slagroeister van RIC zo van streek, dat zij niet in het water sloeg, niet snoekte dus, doch met haar riem over het water scheerde. Dit maakte haar nog nerveuzer en zij her haalde het experiment nog enkele keren, waardoor RIC aanmerkelijk aan snel heid verloor en Spaarne kans zag met taflengte te winnen. De tijd van Spaarne was 3.49.8, het record staat op 3.49.2, zodat RIC bij een normaal verloop veel kans had gehad het record te breken. Lange afstand. Als sluitstuk van de eerste dag stond een nummer lange afstand 4000 meter op het programma, voor Overnaadse Vieren. Hiervoor hadden niet minder dan 28 ploegen ingeschreven, waarvan er twee verstek lieten gaan. De ploegen werden om de 10 sec. gestart, zodat de race een prachtige aanblik opleverde. Het resultaat werd tenslotte: 1. Triton in 15 min. 9 sec., 2. Dudok 15.13; 3. Njord 15.20; 46 Galjoen, Nereus I en Argo I 15.25. De uitslagen: De volledige uitslagen van de eerste dag zijn verder: Jonge Acht A, le heat: 1. Laga II 6.56.6; 2. Njord II 7.10.8; 2e heat: 1. Njord I 6.35.5; 2. Nereus 6.44. Vier zonder stuurman (finale): 1. Laga 7.6.10 (nieuw record); 2. Nereus 7.17.4. Skif Seniores: le heat: 1. Cornelis Tromp 7.51.2; 2. Willem III 7.58. Jonge Acht B (finale): 1. Aegir 6.30.4; 2. Njord 6.40; 3. Triton. Lichte Vier, le heat: 1. Triton 7.42; 2. Nereus 7.51.4; 3. Dudok. Idem, 2e heat: 1. Laga 8.13.6; 2. Aegir 8.24; 3. Njord. Oude Twee (1000 m.) finale: 1. Njord 4.03; 2. Triton. Jonge Skif B. le heat: 1. Aegir (Tig- chelaar) 8.4.2; 2. Njord (Brants) 8.10.4. Vier zonder stuurman (1000 m.). le heat: 1. Nereus 3.28.4; 2. Spaarne 3.29.8. Jonge Skif A, le heat: 1. Spaarne (Britzei) 8.15.4; 2. De Hoop (Fortuin) 8.34.8. Jonge Twee A, le heat: 1. Hoop 8.24.8; 2. Viking 8.25.4; 3. Nereus. 2e heat: 1. Spaarne 9.56.8; 2. Amstel 10.10. Overnaadse Vieren: lange afstandswed strijden over 4000 m.: 1. Triton 15.9; 2. Dudok I 15.13; 3. Njord I 15.20. Dames. Vier Senioren: finale: 1. Die Leythe 4.1.5 (nieuw baanrecord); 2. Het Spaarne 4.7.2. Skif Senioren: finale: 1. Nautilus 4 min. 15 sec. (nieuw baanrecord); 2. Viking. Achten, le heat: 1. Spaarne 3.49.8; 2. RIC 3.50.2. 2e heat: 1. Willem III 3.52; 2. Hoop 3.56.8. Dubbelvier, le heat: 1. DDS 4.5.8; 2 De Vliet 4.13.2. 2e heat: 1. Willem III 4.30.2; 2. Nereus 4.32.4. Skif Jun.: 1. Laak 4.27.1 (nieuw baan record) 2. Viking 4.38.5. Bestorming van de perstribune te Palermo De organisatoren van Palermo hadden nog wel zo hun best ge daan! Zij bouwden een speciale pertribune voor een kleine honderd man. Onze Italiaanse collega's en dc 15 buitenlandse journalisten, die de Giro volgen, hadden, niets kwaads vermoedend, een kwartier voor het startschot van de tijdrit voor ploe gen hun plaatsen op de tribune in genomen. Schrijfmachines, papier, deelnemerslijsten, zij hadden de stukken reeds klaar gelegd. Tien duizenden toeschouwers stonden rond dc baan van het hippodrome, de prachtige draversbaan van het eiland. Plotseling klonk een start- signaal als een kanonschot, de eerste ploeg voor de tijdrit, die van Atala met Astrua als kopman, ver trok voor de eerste ronde van het circuit van de Monte Pellegrino, 18 km. lang. Als een wervelwind stormden daarop honderden toe schouwers,. die blijkbaar niet vol doende van de renners konden zien. op de hooggelegen perstribune af. Zij klauterden tegen de ijzex-en steilen op, duikelden over de balu strade, namen elk plaatsje in beslag, vochten met elkaar en gingen voor de neus van alle reeds schrijvende en tikkende journalisten op de tri bune staan. Politie en soldaten snel den in massa toe om de helpende hand te reiken aan de journalisten. De Italiaanse collega's staken vlam mende protesten af, maar tegen de overmacht der warmbloedige Ita liaanse massa was niets te begin nen. En uit protest verlieten de journalisten toen maar de pers tribune. het veld vrij latend voor nog meer kijklustigen, die geen plaats hadden kunen krijgen. ZONDAG 2 UUR: Promotie-wedstrijd Res. Ie klas. Tribune 50 ct. Overige rangen 25 ct. Nog i vierde baanrecord. Men was daarmede nog niet aan het einde van de verrassingen op deze eer ste dag, want bij de eerste avondwed strijden na de pauze slaagde de Laak- skiffeuse, mej. M. M. Hylkema, er in het op naam van de Amstel staande baan record in de Skif Jun. van 4 min. 32 sec. te brengen op 4 min. 27.1 sec. Nog een vijfde record was bijna ge- De Ronde van Italië begonnen Palermo, Vrijdagavond. (Van ccn spe ciale AlVP-verslaggever). „Ik dacht, dat Ik lood in mijn benen had, Ik kon de pedalen eenvoudig niet krijgen", was het onvervalste commentaar van Hein v. Breenen, die vergezeld van twee rijks politiemannen op de motor, die voor de Amsterdammer op het 18 kilometer lange circuit ruimte hadden gemaakt tegen het opdringende volk, als laatste dc draversbaan van Palermo opreed. De organisatoren hadden de Neder landse ploeg hoog aangeslagen en de mannen van Pellenaars in de derde tevens de laatste groep, waarin de ster ken onder de sterken waren onderge bracht: België met Rik van Steenbergen. Zwitserland met Hugo Koblet en Frits Schaer. Nivea Fuchs met Magni en Bian- chi met Fausto Coppi. die in zijn regen boogtrui aan de start was verschenen, met de onafscheidelijke valhelm op het hoofd. En van deze vijf ploegen had de Hollandse het hoogste nummer bij de loting getrokken. Dus vertrokken de in oranje-tricot (met horizontale rood-wit- bander. afgezet) gestoken landgenoten als laat3te ploeg. In de eerste ronde het circuit van 18 km., dat voornamelijk langs de zee leidde, waar een lastige wind stond, moest twee maal worden afgelegd was het al spoedig duidelijk, dat Hein van Breenen het tempo, bij afdalingen tegen de 70 km., op de vlakke weg 50 km. en bij de lichte klims tussen 30 en 35 km. bedragend, niet kon vol gen.. En na 15 kilometer moest zwarte Hein. wiens sombere gezicht er uit zag als een donderwolk, lossen en zijn 6 ploeggenoten laten gaan. Kees Pelle naars. zelf achter het stuur van de volg- wagen, met twee complete fietsen onder bewaking van Montillot en Joosten ach ter in, was niet bijster tevreden over de eerste ronde. Dat kon men aan zijn ge zicht zien. Thijs RÓks en Adri Voorting, die met zijn derailleur sukkelde, gingen te veel op kop, waardoor het tempo voor de treinlopers als Gerrit Voorting en Wim van Est gedrukt werd en soms zo erg zelfs, dat cle sterke mannen van de ploeg freewheelend konden volgen. Dat kostten tientallen dure seconden en toen wij een vergelijking maakten met de tijden, door de andere veertien ploe gen over cle eerste 18 kilometer gere den, bleek, dat het oranje team met 1 uur 21 min 36 sec. (de tijden van drie renners werden tezamen geteld) op de 12e plaats lag met alleen Spanje, Doni- selli (de ploeg van Soldani) en Duits land achter zich. De mannen van Coppi hadden toen reeds ,de leiding met een tijd van 1 uuf. 18 min. 15 sec., gevolgd door Zwitser land met 1 uur 19 min. 30 sec. en Bel gië met 1 uur 19 min. 51 sec. Het eerste slachtoffer, Eén slachtoffer van deze tijdrit kon reeds worden genoteerd. Petrucci van de Atala-ploeg met Astrua als kopman. Voor de Italianen bleek dit geen ver rassing te zijn, want de man, die het vorig seizoen zovele successen heeft be haald, heeft nog niets gepresteerd en staakte in de afgelopen weken gedu rende enkele klassieke ritten vroegtijdig de strijd. Tweede ronde beter voor Oranje. In de tweede ronde klopte het in de oranje-ploeg beter, Roks was warm ge draaid en kon nu weer beter meekomen, Wim van Est trok, als hij op kop ging. er hard aan, Gerrit Voorting met zijn bekende zwaaiende lichaamsstijl ver richtte zwaar werk en Wout Wagtmans en Jan Nolten draaiden regelmatig mee. al lag het circuit de lange Limburger niet al te best: niet vlak en toch geen stevige klim. De 250 grams bandjes, die zij allen op het achterwiel hadden, zoemden over het asfalt, het tempo werd aanzienlijk opgevoerd en op de gedeel ten, waar de frisse ..Hollandse" wind uit zee als tegenspeler optrad, gingen de koppen dieper over het stuur, gre pen de handen steviger aan het metaal en gebruikte het zestal de gehele breedte van de weg om de kracht van de wind te breken. Misschien ging het ook al beter, toen de zwart-ogige meisjes van Palermo heerlijk riekende rozen naar de Oranje mannen wierpen, die deze aanmoediging, oorspronkelijk misschien bedoeld voor Coppi maar de korfjes waren nog niet helemaal leeg dankbaar aan vaardden. En getrouw aan het commando van hun leider om tezamen te blijven in deze tijdrit, stormde het zestal gezamen lijk de draversbaan op, waar zij in een wolk van stof over de eindstreep vlogen. De grijns van Pellenaars verscheen weer. toen de tijd werd bekend gemaakt van de tweede ronde: 1 uur 16 min. 18 sec., een zesde plaats in de tweede 18 kilometer achter. Coppi c.s., Zwitserland, Legnano met Minardi, België en Frejus met Coletto. Zo bleken de in de eerste ronde ver loren seconden weer ruimschoots te zijn ingehaald en steeg Nederland voor het eindklassement van deze tijdrit van de 12e naar de 8e plaats. De ploeg van Coppi, die drie man onderweg had moe ten lossen, noteerde een gemiddelde van bijna 43 kilometer in het uur. Omringd door zijn knechten, Gismondi en Filippi, had een verbeten Coppi, die de avond tevoren nog had laten weten, dat hij niet aan de Tour de France zou deelnemen en zich dus geheel schaarde achter de actie van de Italiaanse Wielerbond, zijn grote vorm opnieuw gedemonstreerd en zich tevens voor het individuele klasse ment aan de kop genesteld met ruim V/2 minuut voorsprong op Koblet, meer dan 2 minuten op Magni en Van Steen bergen en 2 min 20 sec. op Van Est, Wagtmans en Nolten. De eerste resultaten. (Advertentie) de eerste tien: 1. Bianchi (Coppi) 2 uur 30 min. 54 secc.; 2. Zwitserland (Koblet) 2.34.31: 3. België iVan Steenbergen) 2.35.30; 4. Legnano (Minardi) 2.35.33; 5. Frejus (Coletto) 2.36.45; 6. Bartali (Bar- tali) 2.37.36; 7. Bottecchia (Fornara) 2.37.39; 8. Nederland (Van Est) 2.37.54; 9. Nivea-Fuchs (Magni) 2.37.57; 10. Tor- pado (Defilippis) 2.38.08. Na de eerste etappe, dc tijdrit voor ploegen op het circuit van Monte Pelle grino bij Palermo, luidt het algemeen klassement: 1. Coppi (It.) 50 min. 18 sec.; 2. Gismondi (It.) z. t.; 3. Filippi (It.) z. t.; 4. Gaggero (It.) z. t.; 5. Milano (It.) 50.42; 33. Van Est 52.38; 34. Nolten z. t.; 35. Roks z. t.36. Gerrit Voorting z. t.; 37. Wagtmans z. t.; 38. Adri Voor ting z. t.; 100. Van Breenen 58.29. 104 Renners startten vandaag voor de tweede etappe. DE RONDE VAN ST. BAVO. Morgen wordt voor de zesde maal de Ronde van St. Bavo te Noordwijkerhout georganiseerd. Ook ditmaal zal er weer een sterk rennersveld aan^de start ver schijnen. Onder dc deelnemers bevinden zich o.a. P. Kooijman, A. v. d. Putten, v. Brunschot (Den Haag), W. Voorting, H. Keizerswaard (Haarlem), H. Braven- boer, J. v. d. Stel (Rot'^rdam), Snijders, Coraelissen (Halfweg)" W. Vreeswijk (Alphen), R. Wallet (Leimuiden), J. Slingerland (Zoeterwoude), C. Plas- Wim van Est lijkt het enige lid van de Nederlandse officiële „Glro"-plocg te zijn, die na aankomst te Rome per vlieg tuig, nog iets uitvoert. Hij heeft zich hier tenminste voor het wagentje van z(jn makkers laten spannen. De Neder landen startten voor de monstertocht tocht naar Palermo, waar zij tezamen met 105 reners van zes verschillende landen starten voor de monstertocht van 4300 km. V.l.n.r.: Thijs Roks, Gerrit Voorting, Jan Nolten. Hein van Breenen, Woatje Wagt mans, Adri Voorting en „klepper" Wim i van Est. meijer (Voorhout), A. v. Houwelingen (Sasscnheim). Voordat de amateurs aan hun 100 km. beginnen, rijden de tour- rijwielen 25 km. om het kampioenschap van de Bollenstreek. Hiervoor hebben 40 deelnemers ingeschreven. VOETBAL Wim Bleyenberg. de midvoor van Rig- tersbleek, die ook het oranje shirt reeds heeft gedragen, heeft het Franse aanbod om als professional voor Racing Club Strasbourg te komen spelen van de hand gewezen. HET UVS HUTSPOTTOUBNOOI. A.s. Woensdagavond om 7.30 uur wordt het Hutspottournooi van UVS voortgezet met de wedstrijd UVSXerxes. De Rot terdamse eerste klasser komt met hel volledige competitie-elftal naar Leiden. De winnaar van deze wedstrijd komt 2 Juni a.s. tegen de winnaar van dc eerste ronde uit, n.l. ZFC uit Zaandam, die een mooie overwinning boekte op de eerste klasser Excelsior. ZFC die momenteel houder van de Hutspot is, zal al het mogelijke doen om deze definitief in het bezit te krijgen. De wedstrijden worden gespeeld op het UVS-sportpark. RCL— MEERBURG. Het jaarlijks sleuteltournooi van RCL is dit jaar omgezet in een nederlagen- wedstrijd. waaraan behalve RCL deel nemen ARC, Rijnsb. Boys, Meerburg, Lugdunum, Excelsior M. Scheveningen en Oranje Groen. Als eerste wedstrijd zal hedenavond gespeeld worden RCL-- Meerburg. Aanvang 6.45 uur. Er wordt gespeeld op het sportterrein te Leider dorp. HANDBAL KAMPIOENSCHAP VEEN- EN BOLLENDISTRICT. Voor het kampioenschap Veen- en Bol- lendistrict worden morgen de laatste wedstrijden gespeeld. DTS ontvangt om half twee MSV uit Noordwijk. Wordt deze wedstrijd gewon nen (hetgeen zeer goed mogelijk is) en ook Altior wint, dan eindigen beide met een totaal van twaalf punten op de eerste plaats. Aan spanning zal het zeker wel niet ontbreken. BRIDGE VIERTALLENCOMPETITIE DDS. In de strijd voor de viertallencompe titie van DDS is dc beslissing om het kampioenschap gevallen ten gunste van het team Verboog (v. DoorenSiem en VerboogZandvliet). Dit viertal stond gelijk met het team v. d. Zanden (Gebr. v. d. Zanden cn de heer en mevr. Been) en won gisteren weer in de beslissende kamp tussen deze twee teams met 4 p. De^ resultaten in de B-groep waren: Team Kanbier w. v. team mevr. Reekers met 61 p., team mevr. Brouwer w. v. team De la Court met 20 p., team Van Ommen w. v. team mevr. Rijnbende met 17 p. In deze groep is het team mevr. Brouwer (de dames BrouwerVerboog en de heren v. d. Meerv. d. Voort) (favoriet voor het kampioenschap. 5) Ze dansten nog verschillende ma len, totdat Lucia opstond en Gordon vroeg haar voor enkele ogenblikken te verontschuldigen. „Natuurlijk" antwoordde deze. „Ik zal even naar de stuurhut gaan. We zullen dan wel weer op ongeveer dezelfde tijd terug zijn*'. In een heel wat betere stem ming dan in het begin van de avond, begaf Gordon zich naar de stuurhut. Hij vond „de eerste" rustig aan zijn werk en er was niets bijzonders ge beurd, dat zijn aanwezigheid vergde. Na even een kort verslag'uitgebracht te hebben over de avond, verdween hij weer naar beneden. In het onder ste gangboord aan stuurboordzijde zag hij Lucia ongeveer vijftig passen voor hem uit lopen. Inplaats van de trap af te gaan, die naar de dans zaal leidde, liep zij verder en nam zij de volgende trap die naar de hut ten in het voorschip voerde. In de mening, dat dj zicih in de weg ver- n-M" r!fn om haar in te halen. Zij daalde de trap af en liep de gang in rond kij kend alsof zij een nummer zocht. „She's right" bromde Gordon, toen hij haar aan een deur zag aanklop pen. Hij keerde terug op zijn schre den en begaf zich naar de danszaal. Na ongeveer vijf minuten zag hij Lucia Marino de deuropening ver schijnen. Zoekend keek ze een ogen blik rond tot ze haar zitplaats ont dekt had. Gordon merkte op, dat ze een beetje opgewonden en geagiteerd uitzag. „Klaar?" vroeg hij. Het meis je keek hem aan alsof zij plotseling opschrok. „Pardon? O ja natuurlijk, waarom zou ik niet." Ze lachte even en ging zitten. Gordon besteedde verder geen aandacht aan haar gedrag en begon een oppervlakkig gesprek. Lucia Ma rino praatte Luchtig met hem mee. Af en toe dansten -zij en Gordon vond, dat het deze avond nogal mee viel. Er was stemming in de zaal en ieder scheen zich uitstekend te amuseren. Talloze paren bewogen zich over de dansvloer, heren in stemmige avondkleding en dames in de schitterendste avondtoiletten, Het licht spatte vonken in de brillianten, saffieren en diamanten die in aller lei kettingen gedragen werden. De Jr-on De. sfeer, hét publiek en de omgeving kon wedijveren met de meest luxueuze omgeving op het continent Gordon nam dit alles in zich op, toen het gesprek een ogenblik stokte. Hij glimlachte even, toen hij dok ter Merryland zag dansen met een nogal corpulente dame die hij ver geefs trachtte mee te krijgen op de n-.aat van een vlugge -wals. Kapitein Jones danste met een lange, aristo cratische verschijning, die hij op een eerbiedige afstand van zich hield Bijna lachte hij hardop, toen de dokteren de kapitein elkander pas seerden, een nieuwsgierige blik wierpen op elkanders dame en daar na weer doorgingen met een ernst en een waardigheid een betere zaak waardig. Lucia volgde zijn blik en even verscheen er ook een glimlach op haar gezicht. „Die amuseren zich -best en....". Ze zweeg plotseling en keek met gro teogen naar een der deuren .Van de plaats waar zij zat keek ze recht in die richting. Gordon draaide zich een halve slag en zag hoe een neger-hut- bediende in de deuropening stond. De man keek angstig verwilderd in het rond, als zocht hij iemand. Zijn zwarte ogen stonden onnatuurlijk open en hij hijgde alsof hij hard gelopen had. Dan stootte hij ineens een paar onverstaanbare klanken uit en stormde op de kapitein af. Zijn komst deed alle gesprekken ver stommen, de paren op de vloer staakten hun dansen en de muziek stierfweg in enkele valse klanken. In de stilte van het moment hoorde men de schrille stem van de man. „Mr. O'Connnelldood.... ver moord in zjjn hut...." Even heerste er een geladen stilte in de zaal. Dan klonk een luide gil; een vrouw viel flauw; bedienden en passagiers schoten toe, mensen spra ken opgewonden tegen elkaar. Aller ogen waren gericht op de kapitein, die bewegen loos stond met de aris tocratische dame nog aan zijn arm en de bediende voor hem. Dan maak te hij zijn arm los en keek de zaal rond met een gebiedende blik in zijn ogen. Er viel weer een stilte. Vermoedelijk is dit een sterk overdreven verhaal. Ik zal me op de hoogte stellen. Gaat u hier rustig door." Hij stak even zijn hand op in de richting van 't orkest, dat onmid dellijk een volgend nummer inzette. Dan liep hij in haastige passen de zaal uit, de hutbediende met zich meetrekkend. Gordon had allees met grote ver- baring gevolgd Den pxr-^eerde hij zich in enkele korte zinnen tegen over Lucia en volgde de kapitein. Ook dokter Merryland is bij het ge zelschap, dat zich naar de hut van mr O'Connell begaf, voorafgegaan door de steward. In de zaal begaven zich aarzelend enkele paren naar de dansvloer. Het duurde echter niet lang of het bal is weer in volle gang. Ondertussen begaven zich de drie officieren met hun gids naar de hut ten in het voorschip aan stuurboord zijde. Voor de eerste hut in de gang blijft de steward staan. Hij opende met af gewend gezicht de deur en deed dan eenstap terug om de drie mannen voor te laten gaan. De kapitein stap te als eerste naar binnen en bleef dan onmiddellijk weer staan. Voor hem, in het midden van de weelde rig ingerichte hut, lag een man in een vreemde, gewrongen houding. Zijn glazige, gebroken ogen staar den recht omhoog' de lippen waren iets opgetrokken en lieten een rij witte roofdiertanden zien, die het wasbleke gezicht een afschuwelijk uiterlijk gaven. Een been was op getrokken en de rechterarm lag met krampachtig gebalde vuist onder het lichaam. Dan stapte dokter Merry- and naar voren. Zonder complimen ten duwde hij de kaoitein oozii en boog zich over het lichaam. Na enke le ogenblikken richtte hij zich weer op. „Dood" zei hij kort. „De doods oorzaak is vermoedelijk dit". Hij wees naar de rug van de man, waar in tussen de schouderbladen een mes stak. Gordon huiverde even toen hij al les in zich opnam en keek automa tisch op zijn horloge. Half vier. Hij kon zich de schrik van de hutbe diende best voorstellen, toen deze nietsvermoedend de hut binnenstap te en volkomen onverwacht tegen over het lijk stond. De kapitein liet zijn ogen rondom zich heen glijden. Hij zag echter niéts, dat een aanwij zing gaf in welke richting men de oplossing zou kunnen vinden en de identiteit van de dader kon vaststel len. Want dat hét moord was, stond bij de drie officieren vast. Gezien de houding van de vermoorde en de plaats van de wond moest zelfmoord worden uitgesloten. De kapitein wendde zich tot de hutbediende, die in de deuropening stond met zijn rug naar het lijk ge keerd. „Wanneer ontdekte je., eh.. de dood van mr. O'Connell?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7