Snelheidsduivel overbrugt de af stand Amsterdam-Parijs in 6 uur Onverantwoordelijke rijder De handelsreiziger en de nieuwere verkoopsystemen Uit wraak vergiftigde huishoudster het vlees Geestelijk onvolwaardig MENING GEVRAAGD £ied aan cUze tijd NIEUWE HARING Beoordeling corsowagens niet onverdeeld gewaardeerd KOLEN Waar bleven die muilkorven? ZATERDAG 22 MEI 1954 Dl'. LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 NIEUWE DIENSTREGELING Slechts weinig stopplaatsen passagiers zullen pas Zondagavond a.s. voor het eerst' in Amsterdam aankomen. De grootste snelheid bij de proefrit had omstreeks 140 km per uur bedra- j gen, niet veel meer dan de gebruike De lichtgrijze trein die gister avond te 20.03 uur het vierde perron van het Centraal Station te Amster- ïijke maximum-snelheid op deze lijn. dam binnenschoof, getrokken door j De meeste tijdsbesparing schreef dieselwagen SNCF 1112, is de eerste die het traject ParijsAmsterdam in iets meer dan zes uren heeft afge legd. Er bevonden zich uitsluitend Snelheidsduivel, genodigden in, want de volgens dienstregeling van de Nederlandse NTet ingang van de nieuwe spoor Spoorwegen en de Société Internatio- wegdienstregeling op aanstaande nale de Chemins de Fer te vervoeren Zondag wordt de afstand tussen bei de steden (547 km) zoals gezegd, af gelegd in zes uren. De thans nog snel ste trein op deze route, de Etoile du- Nórd, doet over deze afstand 7 u. en 15 minuten. Voor de nieuwe trein wordt gebruik gemaakt van Franse 'Diesel-electrische driewagenstellen, die berekend zijn op het afleggen van grote afstanden met grote snel heid. Voor de electrificatie van de lijn ParijsLon reden ze nl. zonder onderweg te stoppen, dit 512 km lan ge traject in 5 uur en 7 minuten, waardoor zij het wereldrecord voor de zichzeif voortbewegende trein stellen bereikten. RECHTZAKEN HAAGS GERECHTSHOF. Zes maanden gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor twee jaar in het totaal eiste de procureur-generaal bij het Haags Gerechtshof tegen de 27-jarige chauf feur D. B. uit Noordwijk. Deze was in eerste instantie veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegd heid omdat hij op 3 October 1953 te Noordwijk een aanrijding had ver oorzaakt, waarbij hij een ander li chamelijk letsel toebracht en ten tweede omdat hij na de aanrijding was doorgereden. De president memoreerde hoe ver dachte die avond een auto had ge huurd en met zekere P. en diens vrouw was gaan rijden om zo de 3 Octoberfeesten te vieren. Onderweg had verd. het nodige gedronken. Op een gegeven moment had hij met een enorme vaart een 16-jarige jongen, die goed rechts van de weg fietste met brandend achterlicht, aangere den. De jongen maakte een smak en viel bewusteloos op de trambaan neer. Verdachte reed door, hoewel de ruit van zijn auto versplinterd was. P. maakte hem er op attent dat hij een jongen had aangereden, maar verd. zou hebben gezegd „doorrij den". P. en zijn vrouw wilden ech ter niet langer mee en stapten uit. Ondertussen was de jongen bewus teloos op de trambaan blijven liggen en tot overmaat van ramp naderde er met flinke vaart een tram. Gelukkig hadden omwonenden het ongeluk be merkt en met veel gebaren wisten zij de bestuurder er op attent te maken dat er iets niet in orde was. Dc tram bestuurder kon zijn voertuig nog juist bijtijds tot stilstand brengen. De jongen had een hersenschudding en een fractuur opgelopen. Verd. gaf toe dat hij die avond gedronken had. Hij zou echter door een tegenligger ver blind zijn geweest. Dit bleek niet uit getuigenverklaringen, integendeel. „En door zijn wijze van rijden èn door zijn doorrijden heeft verd. op werkelijk misdadige wijze gespeeld met het leven van een mens", con stateerde de proc.-generaal. Arrest 4 Juni. HAAGSE POLITIERECHTER." Oneerlijk personeel. Voor de Haagse Politierechter verschenen een 24-jarige flessenspoeler uit Zoe- terwoude en een 18-jarige melkbe zorger uit Leiden. Zij hadden in dienst van een melkinrichting een groot aantal flessen met yoghurt ach terover gedrukt. De melkbezorger verkocht deze flessen dan en leverde de lege flessen weer in bij de fabriek. Niet mooi en nog dom ook, want uit eindelijk liep het bij de administratie in de gaten, dat er meer flessen wer den ingeleverd dan er officieel wer den verkocht De melkbezorger zou bovendien nog gelden hebben ver duisterd. De politierechter in Den Haag, die het tweetal voor zich kreeg veroordeelde de spoeler tot 30. boete of 12 dagen en twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van de R.K. re classering. Tegen de melkbezorger was drie maanden geëist. De politie rechter legde hem drie maanden, waarvan twee voorwaardelijk op met toezicht van de R.K. reclassering en èen proeftijd van drie jaar. Heling. Voor heling van een ra dio en een kleed legde de Haagse po litierechter vier maanden gevange nisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar op aan een 44-jarige Leidse opperman. zijn voor slechts een klase ingericht. Het tarief ligt iets hoger dan dat der tweede klasse. Zij hebben een lengte van 64.5 m. en wegen bedrijfsvaar- dig 141.4 ton. Elk der beide motorrij tuigen is uitgerust met een dieselmo tor van 410 pk, welke via generato ren de energie voor de electromoto- ren in de draaistellen levert. In het tussenrijtuig is een keuken inge richt, van waaruit maaltijden kunnen worden geserveerd. Doordat men ge bruik maakt van losse tafeltjes kun nen de reizigers op hun zitplaasten in de trein worden bediend. Uitsluitend op werkdagen. De snelle trein zal uitsluitend op werkdagen le 13.00 uur van Amster dam C.S. vertrekken en om 19.03 te Parijs Noord aankomen. In tegen gestelde richting zal de trein dage lijks, behalve Zaterdag en met uit zondering van 26 Mei en 6 Juni om 17.43 van Parijs Noord vertrekken en om 23.45 te Amsterdam C.S. arrive ren. De treinen in beide richtingen stoppen slechts in Den Haag H.S., Rotterdam C.S., Roosendaal, Antwer pen Oost, Brussel Centraal en Brussel Zuid. Verder vernamen wij nog van N. S.-zijde, dat de verkorting van de reisduur voor een aanzienlijk deel wordt verkregen door een sneller doorvoeren van de treinen door Bel gië, maar ook door het groter uur gemiddelde in kilometers, dat deze treinen kunnen bereiken. Slechts één klasse. De uit drie rijtuigen samengestelde vrij luxueus ingerichte treinstellen Sproeten? SPRUTOL Bij weerbarstige: Sprutol-Sterk. Bordewijk ontving de P. C. Hooftprijs Tijdens een bijna drie uur durende plechtigheid van de uitreiking aan mr. F. Bordewijk van de oorkonde behelzende het ministeriële besluit inzake de hoogste literaire onder scheiding in Nederland, de staatsprijs voor letterkunde, P. C. Hooftprijs, voor 1953 heeft de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en weten schappen mej. dr. A. de Waal gister middag in de Ridderzaal van het Mui- derslot bekend gmeaakt dat aan de dichter ds. Jan Wit, doopsgezind pre dikant te Nijmegen voor zijn bundel „Tussen duif en kanarie" een reis beurs is toegekend groot 2000. aan Hans Warren de Borssele (Zee land) een even grote beurs voor zijn bundel „Onteigening" en aan P. Kos ter (Utrecht) een reistoelage groot 600.— voor zijn bundel „Blijspel voor blinden". De bekfoonde werken zijn uiteraard nog niet gepubliceerd, Mr. Bordewijk verklaarde een deel van zijn P. C. Hooftprijs te hebben bestemd als bijdrage voor het herstel van twee in de oorlog 'beschadigde kerkgebouwen en wel een Protestant se en een Rooms Katholieke kerk, ieder een belangrijk stuk Nederland se architectuur. Bordewijk behaalde deze hoge onderscheiding met zijn boek „De Doopvont". Anderzijds grondde de jury haar advies op de één jaar voor „De Doop vont" verschenen novellenbundel „Studiën in Volksstructuur", waar mee hij opnieuw, aldus het rapport, zijn onbetwist meesterschap over deze kunstvorm bewijst. Vandaag houdt de R.K. Vereniging rechtszekerheid. Deze zal zijns in ziens voor een belangrijk deel bereikt kunnen worden via bedrijfstaksgewij- ze te treffen regelingen. Als voorbeeld noemde hij de in 1953 tot stand gekomen regeling voor de groothandel textiel. Met voldoe ning sprak de voorzitter over het advies van de S.E.R, inzake de ouder domsvoorziening. Voorts noemde hij de op 1 Juli a.s. in werking tredende nieuwe wet op het ontslag een niet onbelangrijke ge beurtenis. Hierdoor zijn naar zijn me ning aanzienlijke verbeteringen be reikt. o De voorzitter deed nog de medede- ter te Eindhovfn. ling, dat een overeenkomst is tot van Handelsvertegenwoordigers en Verzekeringsinspecteurs „St. Christof- fel" in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer P. J. M. de Graaf. Het door het centraal planbureau aan de regering voorgelegde centraal economisch plan 1954 geeft aan, dat ook voor 1954 de vooruitzichten gun stig genoemd kunnen worden. Onder andere wordt verwacht een toene ming van het reële verbruik per hoofd met ruim 5 procent. De voorzitter noemde dit voor vele leden een bemoedigend vooruitzicht. Hij citeerde een passage uit de mid denstandsnota, waarin wordt gecon stateerd dat merkwaardigerwijs de distributiekosten vaak economisch minder gerechtvaardigd worden, ge acht dan de productiekosten. De heer De Graaf pleitte voor meer er kenning van de nuttige functie van het distributie-apparaat. In wezen verschillen de distributiekosten van de fabrikant niet van die van de groothandelaar en de detaillist. De bij sommigen voorkomende mening, dat de handel de prijs, welke de consu ment betaalt, ten om-echte hoger maakt, is derhalve onjuist. Als de handel zijn taak op de juiste wijze vervult, werkt hij kostenverlagend. Aangezien de positie van de han delsreiziger en handelsagenten hier bij is betrokken volgt het hoofdbe stuur de ontwikkeling op de voet en bestaat het voornemen hieraan een studiedag te wijden. Met het oog op de toenemende con currentie werd opgemerkt, dat door verscheidene ondernemingen wordt getracht, door bepaalde verkoopsyste men, verkoop wedstrijden e.d. een ho gere omzet te bereiken of de om zet op peil te houden, zolang hierbij ook nog de mens in de man van de buitendienst niet wordt voorbij ge zien, kan hiertegen uiteraard geen bezwaar worden gemaakt. Ook de buitendienst zal het zijne hebben bij te dragen tot een hogere arbeids productiviteit. Er zijn echter reeds De politie, die het onderzoek on enkele gevallen bekend, waarbij een I middellijk ter hand nam, boekte stand gekomen met de landelijke bediendencentrale in België, die van directe betekenis is voor de leden, werkzaam in België of in Nederland voor een Belgische onderneming. Het jaarverslag sprak van een vruchtbaar jaar 1953 en van de ver anderingen in de taak en de werk wijze van de .organisatie ten opzichte van enkele jaren geleden. Het aantal leden (2460 op 1 Januari 1954) is vrij wel gelijk gebleven, ofschoon er in het afgelopen jaar 402 leden door verschillende oorzaken zijn afge voerd. Een belangrijk punt van de mid dagvergadering is de benoeming van een opvolger voor de algemeen secre taris, de heer C. G. Bekkering, die per 1 Januari 1955 met pensioen gaat. Door het hoofdbestuur is can- didaat gesteld de huidige algemeen penningmeester, de heer F. J. C. Wer- Donderdagmiddag heeft de Roo- sendaalse recherche een 33-jarige huishoudster gearresteerd, die be kend heeft in de afgelopen Decem bermaand pogingen aangewend te hebben door vleesvergiftiging wraak te nemen voor een meningsverschil, dat zij met haar werkgeefster had ge-, had. Op 6 December bemerkte een Roo- sendaalse dame, dat tijdens het bra den van het vlees kleine blauwe vlammetjes door de pan lekten en daar zij dit vreemd vond. waarschuw de zij de keuringsdienst, die consta teerde, dat er een dodelijke hoe veelheid rattenkruid in de pan aan wezig was. Raadsel. grote voortdurende psychische druk wordt uitgeoefend, dat dit leidt tot neurotische moeilijkheden voor de desbetreffende handelsreizigers. Er wordt blijkbaar alleen gelet op cij fers en grafieken en de arbeidende mens wordt daaraan volledig onder geschikt gemaakt. De pogingen, bij het college van rijksbemiddelaars gedaan om voor alle handelsreizigers een bindende loonregeling te verkrijgen, zijn niet geslaagd. Al is aan vele beroepsgeno ten de loonsverhoging gegeven, er zijn toch nog teveel die opnieuw zijn achtergebleven. Naar de mening van de voorzitter zal dan ook dienen te worden gestreefd naar een grotere geen succes, want alle ondervraag den, die in de dagen, voorafgaande aan de ontdekking, in het huis waren geweest, konden geen nadere inlich tingen geven. De recherche stelde echter een diepgaand onderzoek in naar het verleden van alle personen, die bij deze zaak betrokken waren en zo doende stootte zij bij de huishoud ster op enige diefstallen, waarvan er enkele nog onlangs gepleegd wa ren. Bekentenis. De huishoudster werd gearresteerd en na nogmaals aan de tand gevoeld te zijn, gaf zij toe, dat zij het vlees met rattenkruid besmeerd had, om dat zij kwaad was op haar werk geefster, met wie zij een verschil van mening had gehad. Naar zowel de politie als de werk geefster mededelen, kan de jonge vrouw niet volledig aansprakelijk gesteld worden voor haar daad. Zy is geestelijk niet geheel volgroeid en zal hoogstwaarschijnlijk in een in richting moeten worden opgenomen. FRIF-SE De „Siamese tweeling", die een half jaar geleden te Leeuwarden ge boren werd, maakt het thans zo goed, dat de artsen besloten hebben eind van deze of begin volgende maand tot opereren over te gaan, waardoor de kinderen gescheiden zullen wor den. De dag van de operatie is reeds vastgesteld, maar nog niet ter publi catie vrijgegeven; de operatie zal uit gevoerd worden door de kinderarts J. Haykens, de internist R. A. Hoek stra, de arts-narcotiseur P. Schweig- man en de arts J. P. S. Wijbhof uit Oudkerk, die bij de geboorte aanwe zig is geweest. Van de operatie zal een kleuren- film opgenomen worden voor studie- De vrije tijdbesteding zal in de afgelopen twee dagen voor de meeste Rijnlanders geen probleem gevormd hebben, wij hebben er in ieder geval geen last van gehad. Nu echter ook deze Zondag zich aan de rij der best geplaatste regendagen dreigt te gaan toevoegen, zouden wij U nogmaals de vraag willen stellen: Waf denkt U van de vrije tijdsbesteding van de man Vele dames hebben de gelegenheid reeds aangegrepen om in een open brief, de talloze feilen van hun echtgenoten op gezinstechnisch gebied, op sympathieke doch duidelijke wijze uit de doeken te doen. Sommige zijn tekenend voor het traliewerk dat enkele mannen nu eenmaal vrijwillig op zich hebben genomen. Deze heren zouden wij willen adviseren, schrijf ons uw mening, dan kunt U eens een keer de waarheid zeggen en als U het thuis dan ook nog doet, zal geen enkele vrouw aanmerkingen kunnen hebben op deze vrijetijdbesteding. Meningen (ten hoogste 250 woorden) kunnen tot en met Woensdag, aan het bureau van ons blad gestuurd worden. Op de enveloppe l& „Mening gevraagd" vermelden. Bekroonde oplossingen worden weer !<5> geldelijk beloond. doeleinden, die door een grote Friese industrie gefinancierd zal worden. Scheepsberichten ALBIREO, 20 v. Pto Alegre n. Buenos Aires; ALKAID, 20 v. Buenos Aires te Montevideo; AMPENAN, p. 21 Minikoi n. Aden; AMSTELLAND. 22 v. Rio de Janeiro te Amsterdam; BANKA, 21 van Belawan n. Colombo; BAWEAN, 22 te Culcutta; BOSKOOP. 21 rede Vlissin- gen; CALTEX LEIDEN t.. p. 21 Oues- sant naar Rotterdam: CALTEX THE HAGUE t.. p. 21 Gibraltar n. Sidon; CALTEX UTRECHT t., p. 21 Bizerta n. Rotterdam; CORILLA t„ 22 te Yoko hama verw.; DELFLAND, 20 te Ilheos; EEMLAND, 20 v. Recife n. Cabedello; ERINNA t., 21 v. Amsterdam n. Tha- meshaven: GOUWE, 21 v. Sundsvall n. Vaasa; GROOTE BEER, p. 21 Fame- point n. Southampton; HEEMSKERK, 22 te Tanga; HOOGKERK. 21 v. Aden n. Penang; INDRAPOERA, 22 te Suez; JAGERSFONTEIN, 21 380 m. w. Walvis baai n. Kaapstad; JOHAN v. OLDEN- BARNEVELT, 21 v. Tj. Priok n. Aden; KOTA AGOENG, 22 te Surabaja; MAR KEN. p. 21 Las Palmas n. Dakar; ME- LISKERK, p. 21 n.m. Malta n. Antwer pen; MODJOKERTO, 22 v. Rotterdam n. Indonesië; MYONIA t., 21 v. Ade laide n. Fremantle; ORANJE, 21 te Port Said; PIETER S, 21 v. Swansea n. Am sterdam; POEL AU LAUT, 21 v. Belawan n. Aden: POLYDORUS, 22 te Makassar; PRINS WILLEM 3, p. 21 Lizard head n. Bremen; RITA t., 21 v. Bangkok naar Pladju; ROEBIAH, 21 v. Port Said naar Alexandrië: SALAWATI. 21 te Ham burg: STAD SCHIEDAM, 22 n.m. Gibral- Geachte Wallem Beukelszoon, al lig je in je graf, nog vuur ik dichterlijk van toop een hulde op je af. 't Is moog'lijk, dat wat ik vertel jou helemaal niet raakt, maar wij zijn blij, dat jij eenmaal de haring hebt gekaakt. Hoe kwam je toch op dat idee, het was een meesterzet, zwierf jij toen op de wijde zee of lag je in je bed? Hoe kwiam jij tot dat wijs besluit? Misschien was je wel zat en vond jij toen het kaken uit, omdat je haarpijn had. O wijze Willem Beukelszoon, daar op de wijde zee nam jij je uitvinding als loon, gekaakte haring mee. Of heb je ze niet meegebracht en vond jij dat geval, nadat je goed had nagedacht, uit op de vaste wal? Hoe 't zij, jij hebt het eerst gekaakt, zo leert d' historie toch. Jij hebt ons haringhart geraakt en zie, wij kaken nóg. 't Is moog'lijk, dat jij dat niet wist, maar komt de haring aan, weet dan, jij in je houten kist, dat onze kaken gaan. Jij Wullem, jij bent Hollands eer, jij, die ons haring schonk, die smaakt, 't zij zout of zuur, naar meer, het meeste na een dronk. Wij, geven jou een standbeeld na als dank van 't Vaderland liefst met een portie haringsla als hulde in je hand. TROUBADOUR. AI gehoord, dat diverse corso- deelnemers het helemaal niet eens zijn met de beslissingen van de jury? Men fluistert achter de schermen met veel nadruk, dat er o.m. hevig is gesputterd over het toekennen van de tweede prijs aan „Romance", de wagen der Black Diamond Lines. En wel hierom: men acht het niet juist dat in een bollencorso royaal wordt gewerkt met rose anjers en dat de trap was gemaakt van verguld car ton inplaats van bloemen. Men Is van mening, dat hier niet voldoende re kening is gehouden met de eis, die het corso-comité aan de wagens stelt. Het si ook mede daarom, dat er op nieuw stemmen opgaan om de corso jury in het vervolg niet uitsluitend te laten bestaan uit deskundigen op het terrein der bloembindkunst. Men ■vindt, dat het toekennen van een prijs niet voor het overgrote deel mag afhangen van het feit of de hyacinthennagels volgens alle rege len der kunst zijn opgestoken. Men vindt, dat er veel méér komt kijken: de vorm, de kleurencombinaties, het effect dat een wagen sorteert afge zien van het feit of de bloemen nu vlekkeloos gestoken zijn of niet, enz. Is het niet gewenst, zo wordt er gezegd, om de samenstelling der ju ry 'te wijzigen en dat er naast perso nen, die deskundig zijn op het ter rein van de bloemsierkunst, bijv. een paar beeldhouwers in kwamen, die de wagens beoordelen op de vorm en enkele kunstschilders, die nagaan of de kleurencombinaties goed zijn? voor alle doeleinden CREYGHTON Hooiqr.46 Tel. 20114 Singapore; WATERMAN. 21 540 m. ono St. Helena n. Las Palmas: WILLEM RUYS. p. 21 Aden n. Port Said; WOENS- DRECHT, 21 v. Maracaibo n. Curasao; WONOGIRI, 21 te Napels; ZUIDER- tar verw.; SUNETTA t., 21 v. Miri n. KRUIS, 22 te Rotterdam. Leiden heeft hem nog! „Het ligt niet aan de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, wanneer 'n Nederlander door een Duitse dolle hond zal worden gebeten", zei prof. mr. P. S. Gerbrandy, toen hij enkele weken geleden de minister van Land bouw. Visserjj en Voedselvoorziening complimenteerde met de vlotte aan neming van het wetsontwerp wijzi ging Veewet, speciaal met het oog op het dreigende gevaar van de honds dolheid. Men is overal van mening, dat regering en parlement in deze uitermate diligent fijn geweest. Maar wat te zeggen van de goede zorgen van de wetgever van 1920, die in de Veewet voorschreef, dat in de toen ruim elfhonderd Nederlandse gemeenten en met name op elke gemeente-secretarie een officieel model van een muilkorf van gevloch ten metaaldraad met koperen band en slot aanwezig zou dienen te zijn, „zulks ter vrije beschouwing van een ieder, die in geval van de uitvaardi ging van een muilkorfgebod in de rechtstreekse zin van het woord, zijn Duitsers namen hem mee. Ook zou men graag enkele dichters en schrijvers in de jury opgenomen zien om te horen wat zij er van zeg gen. Na afloop der keuring zouden er geen moeilijkheden zijn, om de prijs winnaars aan te wijzen. Iedere groep zou een aparte punten-waardering geven en men zou dus kunnen vol staan met het optellen der punten op de verschillende lijsten. De wa gen, die de hoogste ogen gooit is eerste prijs-winnaar. Niet uitstellen. Het corsocomité heeft de laatste jaren de uitstekende gewoonte om de jury een bepaalde avond uit te nodigen en hen dan 'te laten vertel len, waarom men die wagen de eer ste prijs gaf, welke bezwaren men tegen een bepaalde opmaak had enz. Vorig jaar werd die critische nabe schouwing eerst in September ge houden. Aan de hand van een kleu- renstrip motiveerde de jury haar be slissingen. De „ontevredenen", als we ze zo zouden mogen noemen, zouden ech ter graag zien dat deze avond niet zo lang werd uitgesteld. Zij zijn van mening, dat een critische nabeschou wing vrij kort na het corso moet wor den gehouden. Om te beginnen heb ben de meeste mensen dan meer tijd dan in September en bovendien zijn de indrukken verser. Hét kon inderdaad geen kwaad als men die avond nog deze maand op de agenda zette. Want het is voor hét corso-comité ongetwijfeld ook nuttig te weten welke wensen er onder de deelnemers leven. Al zal hét voor het comité niet altijd even gemakkelijk zijn aan die wensen te gemoet te komen! Geen Alkmaarder zonder een snor Hét gemeentebestuur van Alk- maar wacht momenteel met j angst en beven op een request, dat hem zeer binnenkort zal be- reiken en waarover de meest i merkwaardige geruchten de ron- de doen. Alkmaar viert dit jaar zijn 750-jarig bestaan en de wakkere bewoners van de kaasstad heb- j ■ben besloten om ter gelegen- j Om precies te zijn, op 15 Juni a.s. hetd van dit festijn ,hm, stad tot is het twee en dertig jaar geleden, s snorrenstad" te verklaren. Geen dat elke gemeente-secretarie met een Schtgeaarde Alkmaarder zal; muilkorf jewerd verrijkt.;; 1Tlomenteel zijn haren onder zijn p mm i neus nog -wegscheren en de kap- model muilkorfje werd Thans anno 1954 was de muil- j korf op de gemeente-secretarie van Arnhem niet meer te vinden: „Zal wel door deze of gerte Duitser zijn meegenomen", luidde de commen taar. „Want deze dingen waren van koperdraad". In de gemeente Rheden hadden wij echter meer succes en, hoewel de ietwat vreemde vraag om een muil korf misschien enige bevreemding veroorzaakte, was het ding toch in enkele minuten opgediept. Een ver geelde label hing er nog aan; alleen het bijbehorend slot was er niet (meer) bij. Naar men ons hedenmorgen verze kerde, is de gemeente Leiden nog steeds in het bezit van het muilkorf- model, dus eventuele gegadigden kunnen daar het resultaat van de be paling uit 1922 nog steeds bewonde ren. pers helpen ijverig mee deze cu'.- tus tot hoge bloei te brengen door bij scheer- en knipklanten j gratis de snor bij te werken. Maar nu dat request' Het snorrencomité heeft beslo- ten, dat er iets bijzonders moet gebeuren en omdat een request in deze goede tijd al niets bij - zonders meer is, heeft zij haar toevlucht genomen *ot een bij- j zonder request, waardoor het zenden van een verzoekschrift natuurlijk wèl iets bijzonders wórdt; de vroede vaderen van Alkmaar zijn nu zo verschrikke- lijk bang, dat het comité zal ver- zoeken het snordragen voor de ingezetenen verplichtend te stel- len.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6