S)e £<2idóe(Soti/fca/nt DE GENEEFSE CONFERENTIE BOEKT WEER VOORUITGANG Televisie-net over Europa Is delta bij Hanoi houdbaar? filmcentrale brengt Paus Pius X op 't witte doek ZATERDAG 22 MEI 1954 45ste JAARGANG V No. 13201 Jirecteur: C. M. v. HAMERSVELD. loofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 GEVAARLIJKE SCHEUREN HET LIJKT "WEL, alsof op het theater van de wereldpolitiek slechts één drama wordt gespeeld, dat uittentreure wordt geprolon geerd, nl. dat van Indo-China. Het is een drama dat zich op twee fron ten afspeelt; één in Indo-China zelf in de jungle en in de delta van de Rode Rivier, en één in Genève. Bei de fronten staan met elkaar in ver band; naarmate het de rode Viet- minh-troepen meer naar den vleze gaat, des te hopelozer wordt de si tuatie in Genève. Tevergeefs pro beert Bidault enige verlich- 0 ting voor de Franse strijd krachten te verkrijgen, tever geefs spreidt zijn Engelse collega Eden al zijn diplomatieke talenten ten toon om de telkens vastlopende besprekingen weer vlot te krijgen. De enige die helpen kan is Amerika; de Ver. Staten kunnen het gewicht van hun zwaard in de weegschaal gooien, maar zij zijn niet van plan, dat op hun eentje te doen, zonder de medewerking van andere staten. Maar hier manifesteert zich een heilloze scheur in de anders zo hech te homogeniteit van het Westen; En geland wil het per se eerst proberen met „warm houden én pappen", een medische handelwijze, welke in dit geval waarschijnlijk meer kwaad dan goed doet; en Frankrijk aarzelt om Amerikaanse hulp te aanvaarden, omdat de Amerikanen, als zij hel pen, tevens de militaire leiding wil len hebben. Bovendien willen de Amerikanen de volledige onafhan kelijkheid van de drie staten Viet nam, Laos en Cambodja, want zij voelen er niets voor, hun troepen te gebruiken voor een koloniale oor log. Wel willen zij de rode vloed af dammen, maar niet ten bate van een versterking der Franse positie te genover de onafhankelijkheidseisen der Indo-Chinezen. De Fransen staan nu voor het di lemma: ofwel Indo-China te verlie pen na een langzaam maar doeltref fend proces van gewurgd worden, of wel militair te overwinnen met be hulp van Amerika en zodoende Indo- China tè verliezen, dank zij de Ame rikaanse voorwaarden. De Engelsen staan voor de keus ófwel het risico te aanvaarden van een mislukking van Genève en dus van hun eigen politiek, ófwel alsnog met de Amerikanen mee te gaan, die reeds hebben laten doorscheme ren, dat zij een Zuidoost-Azië-pact zullen opbouwen, eventueel zelfs zonder medewerking van Engeland. Bij dit spel van listige diplomatie zijn de winnaars de lachende derden, Moskou en Peking-China. Peking stuurt zijn kanonnen, tanks en mu nitie ijlings naar de fronten in Indo- China, want de deur staat nog open. Moskou ziet met welgevallen naar de verbrokkeling van de Westerse eenheid, waarachter het reeds het scheuren vermoedt van de Westerse defensie. Wij kunnen hier niet beter doen dan te verwijzen naar de woorden, welke Adenauer Donderdagmiddag sprak op de voorjaarszitting van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg. Hij zei: „Reeds zijn hier en daar tekenen van ongedurld, ja van ontgoocheling, merkbaar met het oog op het gebied der gemeenschappelijke verdediging. Laat ons deze waarschuwende teke nen in acht nemen en ervoor waken, dat de stimulerende kracht der Eu ropese gedachte niet verlamt. Histo rische kansen verzuimen is gevaar lijk, zij keren zelden terug". Tijdverlies in Genève kon wel eens leiden tot het missen van de Europese bus. Basis voor onderhandelingen over bestand Molotof diende plan in, dat aanvaard werd Naar uit Genève bericht wordt, heeft Rusland een nieuw, uit 5 punten, bestaand plan ingediend als uitgangspunt voor besprekingen over een wa penstilstand in Indo-China, dat, naar ingelichte woordvoerders hebben ver klaard, door Engeland en Frankrijk als zodanig is aanvaard. Eden en zijn Franse collega, Bidault, hebben onmiddellijk verklaard, bereid te zijn in de volgende bijeenkomst met besprekingen te beginnen op basis van dit plan-Molotof. De volgende zitting zal plaats vinden Maandagmiddag, nadat Eden en Bidault met hun regeringen geconfereerd zullen hebben. Zij gaan vandaag naar Parijs en Eden is van plan Zondag naar Londen te gaan. BELANGRIJKE VOORUITGANG. Een diplomaat, die aanwezig was OPL w veralaard, dat „belangrijke vooruit gang" gemaakt werd. Molotof stelde voor, dat in de besprekingen de vol gende punten opgenomen zullen wor den, die, naar hij volhield, gezamen lijk beschouwd moeten worden: 1. Het tot stand brengen van een I staken van het vuren; Overeenstemming over zones, waarin de tegen over elkaar staande troepen verzameld zouden worden; Een verbod voor het aanvoeren van versterkingen van buitenaf voor alle legers; 4» Het in het leven roepen van een internationaal controle-apparaat, dat toezicht moet uitoefenen op het naleven van de overeenkomsten; 5. Internationale waarborgen om schendingen te voorkomen. Overeengekomen werd, dat de con- ferentie Maandag beginnen zou met besprekingen over de wijze, waarop militaire deskundigen geraadpleegd zullen worden om te adviseren in za ken als het instellen van verzamel- zones. Aan de geheime vergadering van gistermiddag ging een bijeenkomst van de zes niet-communistische lan den vooraf, waarop, naar verluidt, een plan werd goedgekeurd voor de instelling van afzonderlijke Qommis- sies ter bespreking van militaire re gelingen in elk van de drie Indochi- HET VERLOOP V.D.STRUD IN INDO-CHINA nese staten. Men gelooft, dat de com- munisten dit in beginsel hebben aan vaard, hangende overeenstemming over de taak van deze commissies. Westelijke waarnemers koesteren niet veel hoop op overeenstemming over de taak van de commissies voor Laos en Cambodja. En zij vrezen, dat de communisten geen bestandsvoor- waarden voor Vietnam zullen aan vaarden, zolang geen overeenstem ming is bereikt over die voor Laos en Cambodja. Dank van Koningin voor liefde en aanhankelijkheid Alvorens met het jacht de „Piet Hein" uit de gemeente te vertrek ken, heeft H.M. de Koningin mij verzocht de burgerij van Leiden uit Haar naam hartelijk dank te zeggen voor de blijken van liefde en aanhankelijkheid, jegens Haar en Z.K.H. de Prins der Nederlanden op 20 en 21 Mei jl. betoond. De spontane en warme hartelijkheid van de Leidse bevolking hebben H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden diep getroffen en een onvergetelijke indruk nage laten. F. H. VAN KINSCHOT Burgemeester van Leiden. De directeur van de televisiedienst van de B.B.C., sir George Barnes, Generaal Navarre zondenbok Generaal Paul Ely, stafchef van het Franse leger, wordt begin volgen de week in Parijs terug verwacht met nieuwe plannen voor de verdedi ging van de delta, die door een ster ke strijdmacht van de Vietminh be dreigd wordt. Het vertrouwen in de houdbaarheid van de delta neemt af. In Franse berichten uit Hanoi, wel ke de censuur zijn gepasseerd, is sprake van de noodzaak om generaal Navarre, de opperbevelhebber, te vervangen. Deze wordt verantwoor- gelijk gehouden voor de val van Dien Bien Phoe, omdat hy geen acht ge slagen zou hebben op advies van de geheime dienst naar aanleiding van Chinese inmenging in de oorlog. Ook zou Navarre de gevechtskwaliteit van het Vietnamese leger hebben overschat. Overigens wordt er in deze berichten de nadruk op gelegd, dat een commando wijziging alleen niet voldoende zou zijn. Gespannen toestand. In Hanoi is de toestand gespannen. Zaken worden er bijna niet gedaan. Handelszaken trachten hun goederen naar Haiphong of Saigon te krijgen en de aanvragen om geld naar het buitenland over te maken, zijn ver drievoudigd. Volgens radio-Vietminh hebben guerillatroepen in de delta, achter de Franse linies, duizend man van de Franse strijdkrachten uitgeschakeld in twee dagen tijds. De post Anxa, 20 km. ten N.-W. van Taibinh, is in handen van de Vietminh gevallen. Zij werd verde digd door een compagnie Wietname- zen. De strijd om de post heeft twee k drie weken geduurd. De verliezen daarbij worden gevoelig genoemd. Volgens in Parijs ontvangen ver klaringen van gerepatrieerde gewon den bevonden zich Duitsers onder de officieren, die de laatst Vietminh- aanval op Dien Bien Phoe leidden. Een soldaat van het Franse vreem delingen legioen heeft voorts ver klaard, dat een twaalftal blanke offi cieren in Vietminh-uniform de ge wonden had bezocht, die in Dien Bien Phoe op evacuatie wachtten. Hij zei verscheidene Duitsers te hebben ge zien. Koning Haakon komt 12 t/m 14 Augustus Het Ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat het bezoek, dat Z.M. Koning Haakon van Noor wegen in Augustus aan Nederland zal brengen, enkele dagen vervroegd Z^jne Majesteit zal op 12 Augustus hier te lande arriveren. Hij vertrekt op 14 Augustus. Oorspronkelijk was het bezoek vastgesteld op 16, 17 en 18 Augustus heeft een uiteenzetting gegeven van de wijze, waarop het „Eurovisie"- programma van de acht landen tech nisch worden uitgevoerd. Een pro gramma van de B.B.C., aldus sir George, zal door middel van een ra dio-verbinding over het Kanaal naar Calais worden gerelayeerd en van daar naar Cassel in Noord-Frank rijk. Hier neemt radio Television Frangaise het programma ovet en voert het naar Lille, waar het wordt gesplitst. Een signaal gaat naar Pa rijs om op het Franse televisie-net te worden overgebracht; het andere wordt via relayeerstations naar Ne derland en België gezonden. Van Ne derland gaat het signaal naar Keu len, waar het op het Westduitse tele visie-net wordt gezet. Een speciale verbinding van Hamburg voert de te levisie-signalen naar Kopenhagen, terwijl het van Zuid-Duitsland naar Zwitserland en vandaar naar Milaan en Rome wordt gezonden. In totaal zijn hier ongeveer twintig relayeer stations bij betrokken, die 44 zen ders zullen voeden, welke gezamen lijk een bevolking van ongeveer 90 millioen zielen zullen bestrijken in de dichtst bevolkte delen van de be trokken landen. MOEDER-DE-VROUW IN HET PARLEMENT Echtgenoot is het slachtoffer Een der in hét nieuwe Ierse parle- rr.en gekozen afgevaardigden is een 41-jarige huisvrouw en moeder van acht kinderen, Maureen O'Carroll, die voor de arbeiderspartij een door de Fianna Fail bezette zetel van het lagerhuis gaat innemen. In de afgelopen drie weken van de verkiezingscampagne heeft haar echt genoot, e/.n timmerman, een groot deel van de verzorging der kinderen voor zijn rekening moeten nemen. Hoe mijn man gestemd heeft, weet ik niet, aldus Maureen O'Carroll, maar ik zou hét hem niet kwalijk nemen als hy tegen mij gestemd had. Ontroerende opnamen en verbeelde ontsluiting van het conclaaf Aan de vooravond van de heilig verklaring van Paus Pius X is de Filmcentrale van de K.A.B. er in ge slaagd, een bijzondere film in omloop te brengen over het leven van deze inderdaad heilige Vader der chris tenheid, priester, uit het volk voort gekomen. Deze film is van Italiaanse makelij en werd onder de titel „Gli Uomini non guardano il Cielo" door Umberto Scarpelli geregisseerd. Als wij voorspellen, dat deze vi- suele levensbeschrijving, die in ons land „Mensen kijken niet naar de he mel" heet, in alle kringen van het katholieke leven stellig grote belang stelling zal trekken, is dat niet alleen, wijl de tijd voor vertoning zeer gun stig is, maar ook, omdat de K.A.B.- filmcentrale een voortreffelijke greep heeft gedaan. Filmisch gesproken had wellicht iets meer vaart kunnen wor den betracht; maar als men in aan merking neemt, dat de filmmaker stond voor de zeer moeilijke OD^ave van de verbeelding van een levens verhaal, dan zal men het kunnen verstaan, dat sommige details wat statisch van vorm zijn. Hier en daar is ook de tragiek een tikje sterk aan gezet en niet altijd voldoet de af wisseling tussen het hoofdmotief en de uigebreide terugblik, de flash back. Doch hiermee wil dan elke critiek gezegd zijn. Een vondst was, dat de scenarioschrijvers De Mori en Bac- chion de film lieten beginnen rond de buitenlandse politieke verwikke lingen vóór de eerste wereldoorlog, waardoor aan Pius X zoveel physiek en geestelijk leed werd bezorgd. Als de Paus dan in zijn huiskapel vraagt om Gods sterkte, komen de vooraf gaande grote momenten uit het le ven van Giuseppe Sarto in het beeld. Maar steeds keert het accént van de laatste moeilijke jaren terug, tot en rpet het ogenblik, dat de Paus, volkomen uitgeput, na zijn laatste H. Mis de zinrijke woorden van het „Ite, Missa est" spreekt; ook zijn le ven was gedaan De man aan de camera heeft ge zorgd voor fraaie en wellicht onge kende beelden uit de sfeer van het Vaticaan. En wellicht is hij de eerste geweest, die een geënsceneerde gang van zaken bij een conclaaf heeft kun nen verfilmen. Dat was waarlijk in teressant, ook al, omdat hier de fi guur van de pas verkozen Paus Pius X een integrerend bestanddeel vorm de. Ondanks alle waardigheid is deze Italiaanse film niet zonder humor en we vonden er enkele anecdotes in te rug, die wij nog pas kort geleden in het nieuwe boek over de heilige Paus I uitgebeeld als naar het leven, hadden gelezen. De pauselijke Internuntius in Ne- Bekend met de haast, waarmee de derland, Z.Exc. Paolo Giobbe, die de première van deze film over de hei lige Pius X heeft bijgewoond in ge zelschap van verschillende priesters, heeft zijn groot respect betuigd voor de wijze waarop de geschiedenis werd weergegeven. Uit de film over Pius X De film speler, die de hoofdrol vervult, leest dc mededeling, dat de oorlog in 1914 is uitgebroken. K.A.B. deze Pausfilm op tijd heeft weten in te voeren, vergeven wij graag enkele onjuistheden in de ver taling. Als de secretaris van het Con claaf zegt: „Extra omnes", schrijft de vertaler: „Iedereen kome", hetgeen natuurlijk het tegenovergeselde bete kent. Met bekwaamheid en kennelijk bewogen heeft Henry Vidon de rol van Pius X vervuld; hij heeft over tuigd en allerminst op effect ge speeld. Van de vele anderen wij denken aan de stoet van kardinalen, de priester-studenten en de bruidjes tijdens de pauselijke audiëntie noemen wij slechts Tullio Carminati, Kardinaal Merry del Val heeft Ex-koning Zog krijgt alles terug Het gerechtshof te Cairo heeft Vrij dag beslist, dat de geblokkeerde fondsen en juwelen van ex-koning Zog en ex-koningin Geraldine van Albanië onmiddellijk moeten worden vrijgegeven. Het hof wees de eis toe, die de wet aan het departement van belastingen toekent om een verklaring op te stellen, welk bedrag een belasting betaler schuldig is. Volgens het departement van be lastingen was de blokkering een ad ministratieve order, die buiten de jurisdictie van de rechtspraak viel. De Raad van Europa Vrijdagmiddag is de Nederlander jhr. mr. M. van der Goes van Naters bij acclamatie tot een van de zes vi- ce-presidenten van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Euro pa gekozen. De andere vice-presidenten zijn: von Brentano (Duitsland), lord Lay- ton (Engeland), Boggiano Pico (Ita lië), Elmgren (Zweden) en Ete (Tur kije). weer i 2 (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). f 2 AFNEMEND BUIIG. Opklaringen maar ook plaat- 2 selijk enkele buien. Zwakke tot 2 2 matige wind uit uiteenlopende 5 5 richtingen. In hetWesten weinig verandering in temperatuur. In 2 het Oosten vannacht iets kouder* maar morgen overdag iets ho-* gere temperaturen dan vandaag. 2 Beperking bouwactiviteit Geen bouwstop Daar er zich materiaal-moeilijk- heden dreigen voor te doen, heeft het Ministerie van Wederopbouw be sloten de bouwactiviteit aan te pas sen aan de bouwcapaciteit in bepaal de sectoren van de bouwnijverheid. Met nadruk wordt echter, ver klaard, dat dit noch een bouwstop betekent, noch enige beperking van de woningbouw inhoudt. De mogelijke beperking zullen dus tot uiting komen in de sector der opklaringen iets hoger kunnen stij openbare' werken en industriebouw, i gen dan vandaag. Opklaringen en buien Het K.N.M.I. deelt mede. Evenals Donderdag en Vrijdag wordt ook vandaag het weer in Ne derland beheerst door de gedragin gen van een nabij de Duitse Bocht gelegen depressie. Deze is geheel ge vuld met koude lucht, die een on stabiele opbouw vertoont. In ver band hiermede komen er nu vrijwel overal in het land buien voor. De grootste hoeveelheden regen zyn tot nu toe gevallen in het Noord oosten van het land, waar bij. Felde sinds Woensdagmiddag 52 mm af tapte. In Vlissingen viel daarente gen tot nu toe slechts 3 mm, op het vliegveld Zuid-Limburg ruim 1 mm. De depressie, waarvan het cen trum nu nabij Terschelling is gele gen, verplaatst zich langzaam in on geveer Westelijke richting, maar zal ook morgen nog buien veroorzaken. De temperatuur zal echter tijdens 23 Mei: zon op 4.36 en onder 20.38; maan op 0.31 en onder 9.27 uur. 24 Mei: zon op 4.35 en onder 20.39; maan op 0.53 en onder 10.45 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM geheel bew. 19 C. OSLO regen 20 KOPENHAGEN onbewolkt 13 AMSTERDAM regenbui 12 LONDEN zwaar bew. 12 LUXEMBURG zwaar bew. .10 PARIJS zwaar bew. 15 BORDEAUX half bew. 17 GRENOBLE half bew. 15 NICE licht bew. 19 GENEVE zwaar bew. 14 ZURICH regen 12 LOCARNO zwaar bew. 17 BERLIJN nevel 13 FRANKFORT regen 14 MUNCHEN onbewolkt U WENEN regenbui 17 INNSBRUCK geheel bew. 15 ROME geheel bew. 20 AJACCIO half bew. 18 MALLORCA half bew. 21 Kor r e 11 j e Eén moment van woede Dnder- drukken, is een gehele dag verdriet voorkomen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1