In een mild zonnetje bezocht de Koningin dansende Eilandkinderen en 1800 lammeren Mensen in werkkleding weerstonden verleiding niet Regen week voor het spattende slotspel op het Schuttersveld De Prins voor het toonde veel belangstelling Leidse industriële leven Diner in het voormalige Prinsenhof VRIJDAG 21 MEI 1954 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 het werk niet onbetuigd gelaten. Spreker overhandigde de Koningin vervolgens een propagandaboekje van de speeltuinverenigingen. Da dames mevr. de Koster-Cha- bot, mevr. G. Broers-Slegtenhorst en mevr. N. Kaak-Hartendorp en de he ren W. van Zonneveld, A. Lasschuit, B. Broers, M. v. d. Kaay en A. Land man werden hierna aan de Konin gin voorgesteld. Nijver dwergvolkje. De balkons van de omringende huizen schenen te bezwijken onder hun enthousiaste levende last, toen H. M. het eigenlijke speelterrein be trad. Om het fraaie kabouterhuisje was een nijver dwergvolk je bezig de grond te ontginnen. Langs de glij baan roetsten de kinderen in adem benemende vaart omlaag. In het mid den van het terrein werden einde loze rondemolens gedraaid en aan de klimwerktuigen hingen talloze lenige knaapjes. Voor de grote vlag genmasten, die recht tegenover de in gang stonden opgesteld, dansten een tiental op de Schaatsrijders wals van Een mild zonnetje speelde over de kletsnatte Hoge Morsweg toen he denmorgen omstreeks halftien Koningin Juliana het jacht Piet Hein verliet. Nog even later scheurden de wolken vaneen en verdreef een stralende len tezon alle sombere herinneringen aan de gisteren door de regen zo zeer ont luisterde feestelijkheden. Bij het hek van het botenhuis van Njord bood de 10-jarige Jopie van der Voort, namens de kinderen van de speeltuinvereni ging „HetMorskwartier", de Koningin een bouquet Gerbera's aan. Op de Hoge Morsweg hadden zich de manschappen van de B.B. opgesteld wier helmen fel opflikkerden tegen de nog grauwe wolkenmassa's. De burgemeester van Oegstgeest, de heer H. L. du Boeuff, lid van de kringraad en mr. G. H. Heino, secr.- penn. van de Kringraad werden ver volgens aan H.M. voorgesteld. Het hoofd van B.B. te Leiden, de heer Hagedoorn gaf tijdens de inspectie op belangstellende vragen der Ko ningin een korte toelichting. Onder de opgestelde manschappen bevond zich ook 'n afdeling padvinders, die in de B.B. ordonnance-diensten vervul len. Na de inspectie begaf de Ko ningin in gezelschap van de com missaris der Koningin mr. L. A. Kes- per en burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot naar de Lammermarkt. Talrijke mensen, die hun werk even in de steek gelaten hadden, namen de kans waar, de Koningin, die in een open wagen was gezeten, te zien. Huisvrouwen, sommige met de schoonmaakattributen nog in de hand, hadden hun kinderen mee naar buiten genomen om de Vorstin toe te juichen. Voor de fabrieken stonden dichte drommen arbeiders. Het win kelpersoneel had toonbank en geldlaa in de steek gelaten om een glimp van de kleurige stoet op te vangen. Bij de Lammermarkt was de belangstel ling zo groot dat er geen ruimte meer tussen stoeprand en winkelpui te bekennen viel. Bij de ingang van de Lammer markt werd de Koningin verwel komd door wethouder D. van der Kwaak. Vervolgens werden de di recteur van de Markt en Haven dienst, de heer M. Weima, de voor zitter van de veemarktcommissie en vice-voorzitter van de Bond van Veehandelaren aan de Koningin Voorgesteld. Tussen de veehandelaren die de bijna 1800 lammeren tussen de no dige beperkingen hadden uitgestald, door wandelde de Landsvrouwe naar het plein voor de lustig draaiende molen de Valk. Wethouder Van der Kwaak bood Haar namens de bij de markt betrokken handel, het beste lam van de markt aan. De 11-jarige Liesje van der Kwaak voegde hier aan een beter hanteerbaar wollen lammetje, als model aan toe. Nadat de Koningin nog belangstellend had geïnformeerd had door wie het aar dige model vervaardigd was, verliet het gezelschap de markt, die onmid dellijk hierna de even onderbroken handel hervatte. Over de singels ging de rit ver volgens naar de het onlangs in ge bruik genomen laboratorium voor cytologie en experimentele histolo gie. In de hal van het laboratorium bood Joyce Swaen, die de kleuter schoenen maar nauwelijks ontwassen was, de Koningin een bouquet bloe men aan. Nadat verschillende hoog leraren aan de hoge gaste waren voorgesteld, werd een rondgang door het gebouw gemaakt waarbij de koningin zich uitvoerig over de nieuwste technische en wetenschap pelijke snufjes door prof. dr. P. J. Gaillard, liet inlichten. BIEDERMEYER JONKERTJE. Door dichte rijen verpleegsters met vrolijk waaiende kapjes reed de stoet de hekken van het Academische Ziekenhuis uit. Over de singels waar de Leidse - bevolking, even uit het werk gevlucht, zich in dikke rijen had opgesteld, ging de tocht vervol gens naar de Speeltuin „Het Eiland". In de Kortenearstraat verdrongen zich de Eilandbewoners op stoepen en daken. Erebogen gaven te kennen hoe opgetogen men over deze hoge onderscheiding was. Aan de ingang van de geheel ingebouwde speeltuin overhandigde de 12-jarige Willy van Leeuwen, in Biedermeyer costuum de koningin een bouquet Biedermeyer rozen. De voorzitter van de Bond van Speeltuinverenigingen, de heer P. flippo, richtte vervolgens het woord tot de vorstin. Nadat hij zijn In de speeltuin „Ons Eiland" bespiedde de Koningin enige kabouters. De Koningin onderhandelde op de veemarkt over een echt schaap, maar kreeg een speelgoed-lam ten geschenke. dankbaarheid over het bezoek aan één van de twaalf Leidse speeltuinen had uitgedrukt, wees hij op de opvoedende taak, die de speel tuin voor de kinderen heeft. In de tuinen wordt de jeugd gemeenschaps zin bijgebracht. Alle speeltuigen, al dus de heer Flippo, zijn door de be stuursleden en leden zelf vervaar digd. Ook de dames hebben zich bij Enkele aardige momentopnamen Verschillende aardige voorvallen deden ^ich voor tijdens de bezoe ken, die de prins vanmorgen aan verschillende Leidse bedrijven bracht. In de hal van de fabriek „Cronesteijn" hingen vier dekens met het wapen van Leiden, een paard en de naam van de betreffende prinses erin geweven. „Het is de bedoeling, dat deze dekens in de kleur geleverd worden, welke U wenselijk acht. Wat denkt U ervan?", vroeg de heer Heringa aan de prins. Prins Bernhard maakte een verschrikt gebaar. „Ontzettend moei lijk", zei hij. „Als ik een kleur noem, zeggen myn dochters vanavond: „Hoe hebt U die kleur nu kunnen nemen!" „Misschien kunnen we het aan de koningin vragen?" opperde de directeur. „Dat kan wel", antwoordde de prins onder grote hilariteit, „maar ik kan U bij voorbaat verzekeren, dat U hetzelfde antwoord krijgt." Toen de prins bij een rondleiding vroeg, of er in de fabriek gerookt mocht worden, kreeg hij ten antwoord: „U mag alles, maar het per soneel mag niet roken". „Oh nee", antwoordde de prins gedecideerd, „zij niet, ik ook niet!" en meteen drukte hij zijn sigaret in een asbakje uit. Toen de bejaarde heer H. van Berkel, die reeds meer dan vijftig jaar in dienst is van de N.V. Gebr. v. Wijk, even een kijkje kwam ne men bij de hal, waar de koninklijke gast zich bevond, veerde prins Bernhard direct uit zijn stoel op en ging een praatje met de reeds meer dan gouden jubilaris maken. Tegen half elf 's avonds kreeg Plu- vius medelijden met het feestvieren- en omlerh^eM zich naafloop op on- to«!n ,dat het cnth.ou~ gedwongen wijze met de kinderen. Na nag enige werktuigen bezichtigd siasme toch niet te blussen was; hoe te hebben, dia de jeugdige gemoe deren in beweging houden, begaf de Koningin zich naar de uitgang, waar een hoofdkabouter een alleraardig ste kabouterpop voor prinses Marij ke aanbood. Door de feestelijk be- vlagde en versierde straten vertrok de Koningin hierna naar de Pariey's wolspinnerij. Foto's Koninklijk bezoek van N. van der Horst de oude Burcht omlaag gedaald was, had de regen Leiden verlaten en de vrijwel uitgestorven straten vulden zich vlug met mensen, die de politie nog onverwacht druk werk gaven om allen netjes op de stoep te houden. Hare Majesteit, die te zamen met Prins Bernhard in de tweede auto plaatsgenomen had, bleek onver moeid en met een hartelijke giim- mch begroette zij de onverdroten Leidenaars, die zij het dan met verregende kleren vol geestdrift hun koninklijke gasten toejuichten. Grote drukte op het Schuttersveld. Via de Burchtsteeg bereikte de stoet de overdekte Korenbeurs, waar ruim honderd belangstellenden een veilige schuilplaats tegen het regen water gevonden hadden; voort ging Prins Bernhard heeft vanmorgen zijn bezoek aan Leiden afgesloten met een bezoek aan verschillende bedrijven. Tegen half tien werd de koninklijke gast door ir. Kruijt na mens de Leidse Vereniging van In dustriëlen ontvangen in de Groene Papezaal van de Lakenhal, waar ir. J. J. G. van Hoek, vice-voorzitter van de Kamer van Koophandel een inlei ding hield over „De Leidse Indus trieën". Nadat ir. Hoek een historisch over zicht had gegeven van de ontwikke ling der Leidse textiel- en metaal nijverheid, kwam hij tot een be knopte uiteenzetting van de huidige industriële activiteit. Mede dank zij de grote medewer king van het gemeentebestuur, zo zeide spreker, is vooral in latere tijden het zogenaamde klimaat voor de in dustrie gunstig geworden; een mo dern, goed functionnerend, waarlijk dynamisch electriciteitsbedrijf, een in vele opzichten welwillende samen werking van overheidsdiensten met de fabrikanten, een voor nieuwe ves tigingen mogelijkheden biedende grondpolitiek en een warme belang stelling van het gemeentebestuur en de burgerij voor de opleiding en ver dere ontwikkeling van de arbeiders bevolking zijn gunstige factoren in dezen. Een belemmerende omstandigheid is, zoals overal in onze Westelijke provincies, aldus ir. Van Hoek, een gebrek aan woonruimte, waardoor 't aantrekken van arbeidskrachten uit andere streken van ons vaderland, ernstig bemoeilijkt wordt. Daarnevens valt het te betreuren, dat, ondanks de zo ruim aanwezige gelegenheid, bij een deel van de bevolking de lust tot opvoering van de vakbekwaamheid niet aanwezig is en dat daarnaast van een ongemotiveerde voorkeur voor bepaalde vakken gesproken kan wor den. Hierdoor hebben de meeste tak ken van industrie met een ernstig tekort aan arbeidskrachten te kam pen en zijn er bedrijven, welk geheel of gedeeltelijk naar elders zijn ver trokken. Vervolgens wees ir. Van Hoek er op, dat de fabrikanten van zich tot export lenende producten na de oor log, met inzet van veelal hun volle persoonlijkheid, getracht hebben ver loren gegane exportgebieden te her overen en nieuwe markten voor hun producten toegankelijk te maken. Met vreugde kan geconstateerd wor den, dat b.v. één van de Leidse de- kenfabrieken 1/3 deel van haar om zet exporteert, terwijl vóór de oorlog; de export onbetekenend was: de om zet is in totaal sinds de vooroorlogse jaren met 70 pet. toegenomen. Van de nagenoeg verdubbelde omzet in ga rens gaat, naar een fabrikant spre ker meedeelde, ongeveer de helft naar het buitenland, aan damesman telstoffen en tweeds, een voor Lei den nieuw product, zal dit jaar door een fabriek voor ongeveer ƒ3.000.000 worden geëxporteerd. Het reeds door spreker genoemde metaalbedrijf exporteerde in 1953 voor ruim 2.000.000 gulden; sinds Tocht langs de fabrieken Bij Gebr. Van Wijk kreeg de Prins vier dekens voor de prinsessen aangebo den. „Prachtige kwaliteit", zei hij, terwijl hij er vakkundig in kneep. 1946 werd aldaar het aantal arbei ders verdubbeld en als voorbeeld van verder gaande mechanisatie zij ver meld, dat de productie per arbeider in 1939 15 ton per jaar bedroeg en van 1946 tot 1953 steeg van 14 tot, 22 ton. HET WAAROM. De prins, die de uiteenzetting met levendige belangstelling gevolgd had, opende direct het gesprek. Hij infor meerde, waar de oorzaak zat, dat er zo weinig lust was tot 'het verwerven van vakbekwaamheid en hoe het mo gelijk was, dat de Leidse textieldag- school in Leiden voorlopig moest worden gesloten wegens gebrek aan belangstelling. Rond dit onderwerp kwam men op de arbeid van de gehuwde vrouw in de industrie, welke weinig aantrek kelijk wordt gemaakt door het hef fen van een flinke belasting, wan neer ook de man werkt. De prins opperde de mogelijkheid, dat de regering hiermede voor had te voorkomen een afname van de zorg voor de kinderen, die ongetwijfeld een gevolg is van het in arbeidsdienst zijn van zowel de vader als de moe der. Ook de hoge belastingen voor over werk kwamen in het geding, maar hierover bleken de meningen ver deeld te zjjn. Voor de prins de Lakenhal verliet, werd hem door ir. Kruijt een boek werk over de Leidse industrieën aan geboden. NAAR DE BEDRIJVEN. Het eerste bedrijf, waaraan de prins een bezoek bracht, was de Roto gravure Mij. Hij werd ontvangen door de heer J. C. Stafleu, die de ko ninklijk gast rondleiden over alle af delingen en waar nodig een nadere het naar de Botermarkt en Gange tje naar de Steenschuur, waar een sprookje:a.htige verlichting de be koorlijke omtrek >n een Oudhollandse gjoed zette en langs het historische Rapenlburg, het Kort Rapenburg, de Blauwpoortsbrug, Steenstraat en Rijnsburgersingel bereikte de stoet 't Schuttersveld, waar wederom dui zenden de regen getrotseerd hadden en vol spanning urenlang op de kemst van het Koninklijk Paar ge wacht hadden, die tevens de ope ning van het vuurwerk betekende. De eretribune, hoewel overdekt, was natgeregend, de wind had 't water afgelost en maakte de avond kil en koud. Daarom besloten de koninklij ke gasten de kleurrijke apotheose van deze eerste bezoekdag aan Lei den in hun auto te volgen. Spel van spattend schoon. Op het moment, dat overal op het veld de lichten gedoofd werden, scho ten de eerste vuurpijlen door de lucht om daar in een waterval van kleuren uiteen tc spatten en na deze inleiding werd het Koninklijk Paar een fonicelend „Welkom" toegeroe pen. Het feest van doffe slagen en spat tende feest^l kheid duurde ruim drie kwartier en ondanks de vrij sterke wind, die soms de heldere kleuren achter een dikke nevel poogde te verbergen, kreeg het weer geen kans spelbreker te worden. Toen na al het spattend schoon ten slotte om tien minuten over half twaalf de gehele stellage ingenomen werd door een sterrenschietend „Lel den huldigt zijn Koningin", kwamen H.M. en de Prins uit de auto om afscheid te nemen van hun gast heer, burgemeester Van Kinschot en nog enkele autoriteiten. Een rondritje langs de duizenden aanwezigen, die zich achter de touwaf zetting stonden te verdringen om toch maar een glimpje van de hoge gas ten te kunnen opvangen, en toen ver dwenen de auto's met een gematigd vaartje in het duister. Nog even kreeg de politie handen vol werk om verkeer en mensen in goede banen te leiden, maar vrij spoe dig had ook Leiden zich met zijn ko ninklijke gasten te rusten begeven. toelichting gaf. Bij aankomst aan de fabriek „Cro nesteijn" van de N.V. Gebr. v. Wijk, herinnerde de directeur, de heer He ringa aan het bezoek van koningen Wilhelmina aan de oude fabriek op het Levendaal. Hij zeide tot de prins, die inspecteur generaal is van de landmacht, dat hij een kijkje kon ne men op de afdeling, waar gewerkt wordt aan de order voor 90.000 leger- dekens. Het laatste bezoek gold de meelfa briek „De Sleutels", waar na ver welkoming door dc directeur, de heer De Koster een korte rondwande ling werd gemaakt door alle afdelin gen van de fabriek. In dit bedrijf werd tenslotte in be sloten kring een samenkomst met de prins gehouden, waarbij in een na beschouwing nog enige tijd over de Leidse industrie werd gesproken. De populariteit van prins Bern hard kwam tijdens deze tour langs de Leidse bedrijven weer duidelijk tot uiting. Overal vooral in de om geving van de fabrieken stond het zwart van de mensen, die de konink lijke gast hartelijk toejuichten. In het voormalige „Prinsenhof" Rapenburg 8, was intussen alles voor een klein diner gereed gemaakt. De Koningin en Prins met gevolg namen plaats aan een tafel waaraan mede aanzaten Burgemeester en echtgenote, 4 fractievoorzitters van de gemeenteraad, 3 dames raadsle den, de Commissaris van de Konin gin voor de Provincie Zuid-Holland met echtgenote en gevolg en de Commissaris van Politie van de ge meente Leiden. De Koningin was gekleed in een anthracietkleurige zijden robe met een grote opstaande kraag. Zij droeg donkere, open schoenen. Vóór het aan tafel gaan had Hare Majesteit een bont-cape omgeslagen. De tafel was gedekt met een an tiek damasten tafellaken en servet ten uit de „Lakenhal". Ook het stads- zilver uit de Lakenhal: 8 kandelaars, 4 zoutvaten en een 16e eeuwse wijn koeler waren door de gemeente voor dit doel uit de Lakenhal afgestaan. De wijnkoeler deed, versierd met 1 bloemen, dienst als „pièce de mi lieu" als middenstuk van een schit terende en fonkelende tafel. Na een aperitief kwamen als ge rechten op het menu voor: Cocktail de Homard (Kreeften-cocktail) Essence de Volaille (Kippenbouillon) Selle d'Agneau de Pré Salé farcle (Gevuld Lamszadel) Primeurs de Légumes (Nieuwe groenten) Macédoine de Fruits (Vruchtensalade) Moka De volgende wynen werden ge schonken: Champagne Bollinger Brut; ChSt. Poujeaux 1945. Grand Cru Hors Classe; Cham pagne Louis Roederer (Demi sec). De Rótisserie „Oudt Leyden" ver zorgde het diner.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 9