In de Burgerzaal van het Leidse stadhuis Bespannen verwachting ontlaadt zich in een donderende ovatie Waterval vormde onverwachte „attractie" tijdens de gala-avond op de Burchtheuvel Tachtig Leidenaren aan vorstelijk paar voorgesteld VRIJDAG 21 MEI 1954 DE LEIDSE COURANTTWEEDE BLAD - PAGINA Jopie Voortman bood vanmorgen de bloemen van de dag aan. De gehele gerestaureerde Burger zaal was op sobere, doch kunstzinnige wijze versierd met bloemen en plan ten, die aan de zaal een feestelijk aanzien gaven. Aan de Koningin en Prins werden vervolgens vertegen woordigers -van alle geledingen van het Leidse leven voorgesteld. Tachtig personen hadden zich in het vierkant van de zaal in de volgende rang orde De raadsleden mevr. C. P. Brag- gaar-de Does, J. H. Schüller, A. van Dijk, dr. J. Goslinga, H. M. J. W. J. Kortmann, arts, mr. dr. H. D. Knol, J. van Iterson, mr. C. J. Woudstra, S. M. Stolp, C. J. Piena, F. C. de Hosson, P. C. A. ten Broek, L. Questroo, W. F. van der Burgh, mej. A. J. van Nienes, B. de Kier,, H. Zun- derman Jr., J. M. van Stralen, C. F. Lardee, J. A. E. Aalders", tevens voor zitter van de Kring Leiden van de Alg. Kath. Werkgeversvereniging, J. G. Hagens, B. J. Huurman, K. F. de Bree, tevens voorzitter Ned. Katho lieke Arbeiders Beweging, afd. Lei den, M. Sommeling, E. Meester, J. A. van der Horst, mej. M. M. J. Noord man, mr. J. Drijber, H. C. van der Hoeven, mr. F. Portheine, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, Presi dent-Curator Rijks Universiteit, prof. mr. J. M. van Bemmelen, Rector- Magnificus Rijks Universiteit, Luite- Luitenant ter Zee H. L. Nagtglas, CommandantSoc. Medische Dienst van de Kon. Marine, mr. F. Ligten- berg, Kantonrechter, mr. J. Slagter, Dijkgraaf van Rijnland. T. H. M. van Waveren, voorzitter Kamer van Koophandel, ir. J. J. G. van Hoek, onder-voorzitter Kamer van Koop handel, B. S. A. Klop, Hoofdinspec- meente, Hoogeerw. heer M. A. Jan sen, Deken van Leiden, dr. K. Dron- kert, voorzitter beidsbureau, dr. D. J. Vossers, voorz. Centrale Kerkeraad Ned. Herv. Ge- teur der Belastingen, mr. D. J. Gorter, voorzitter Raad van Arbeid J. Ma- chielsen, Rijksinspecteur L.O., H. Ha- zelhoff, directeur Gewestelijk Ar- Kerk, M. E. Hertz, voorzitter Ned. Israelietisohe Gemeente, jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, prof. mr. C. H. F. Polak, voorzitter Concilium Stichting Pro Civitate, jhr. J. J. Boreel, praeses L.S.C., mej. E. M. van Eek, praeses V.V.S.L. ir. H. E. Kruyt, voorzitter Leidse Ver. van Industriëlen, J. G. J. Verhey van Wijk, voorzitter Ned. Mij. voor Handel en Nijverheid, Departe ment Leiden, H. J. de Koster, lid Alg. Bestuur Verbond van Ned. Werkgevers, J. W. Bonda, voorzitter Rijnlandse Club Verbond Prot. Chr. Werkgevers, tevens voorzitter V.E. B.O., W. Zwart, voorzitter afd. Leiden Kon. Ned. Middenstandsbond, C. Veerman, voorzitter afd. Leiden Ned. Chr. Middenstandsbond, J. C. J. Lam- bermont, voorzitter afd. Leiden Ned. R.K. Middenstandsbond, D. van 't Zelfde, voorzitter Leidse Chr. Bestu renbond, dr. K. Reitsma, voorzitter Instituut Hoofden van Dienst, prof. dr. P. J. Gaillard, voorzitter Ned. Ro de Kruis, afd. Leiden en Omstreken, J. C. Meyboom, arts, voorzitter Prot. Vereniging Gezondheidszorg „Het Groene Kruis", J. A. Kroone, voor zitter R.K. Ver. ,jHet Wit-Gele Kruis", H. de Wilde, voorzitter Stichting Kunst, Ontwikkeling en Ontspanning, H. Stenz, Will Tweehuysen, vertegen woordigers kunstleven, mr. dr. N. G. Geelkerken, voorzitter Ohr. Oranje vereniging, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, voorzitter Drie-Octoberver- eniging, G. A. F. Everstijn, voorzitter afd. Leiden Stichting 19401945, H. Oostveen, voorzitter Federatie Wo ningbouwverenigingen, mevr. C. Kemp-Schoolenberg, Ver. voor Huis vrouwen, mej. N. de Rave, Ned. Chr. Vrouwenbond, mevr. J. Manders- Vermeulen, Kath. Vrouwenbeweging in het Bisdom Haarlem, J. A. M. van Zonneveld, voorzitter Leids Jeugd- parlement, mej. H. van Houten, verte genwoordigster jeugd, mej. G. M. van der Veer, vertegenwoordigster jeugd, H. van Oostrom, vertegenwoordiger jeugd, M. Huisman, damkampioen, mej. E. J. Lafeber, Roei- en Zeilver. „Die Leythe", Sj. E. Hoekstra, „Njord". Na alle de hand te hebben gedrukt bewogen Koningin en Prins zich nog enige tijd ongedwongen door het ge zelschap van genodigden. Ruim half acht verlieten de Ko ninklijke Gasten het stadhuis om zich, wederom toegejuicht door een veelkoppige menigte, via Noordeinde, Haag weg, Rijnzichtbrug, Mors weg en Hoge Morsweg naar het Koninklijk jacht „Piet Hein" inmiddels opge- te begeven. Kerkeraad Geref. stoomd naar,, Njord" Samenzang 1500 schoolkinderen De Koningin ontmoette op de Burcht tot haar verrassing Ilildebrand, de schrijver van de „Camera Obscura". Zanghulde werd serenade Op het stadhuisplein hadden zich in de late middaguren ruim 1500 schoolkinderen van het 5e en 6e leer jaar verzameld, die met groot onge duld de komst van de Koningin af- nant-Kolonel H. W. Gerth van'Wijk, I wachtte. Terwijl de kinderen de tijd Garnizoenscommandant. Kapitein- doodden met wat proef- en of ven- De Prins verlaat de Lakenhal In gezelschap van de directeur dr. Van Wessem. delzwaaien met de vlaggen waarmee zij uitgerust waren, trok de duizend koppige menigte buiten de omhei ning een hecht cordon rond het plein. De straffe koude wind noch de en kele druppels regen, die af en toe uit de zwarte dikbuikige wolken vielen konden het nauwelijks bedwongen enthousiasme doven. De drukbezette Korenbeursbrug en de grijze Hoog landse kerk, die in een kwijnend zonnetje nu en dan prachtig afstak tegen de bijna zwarte wolkenmassa's, zorgden voor een waardig décor. Eindelijk tegen kwart voor zeven kregen de jongens en meisjes voor de eerste maal gelegenheid hun vlag- gen te gebruiken voor het doel waar voor zij uitgereikt waren. Aanzwel lend gejuich pp de Breestraat kon- digde de komst van het koninklijk paar aan. Vol verwachting keken de kinderen naar het bordes, waar twee palmen rond een microfoon de plaats aan toonde waar de koningin en prins j de zanghulde in ontvangst zouden nemen. Wethouder Van der Kwaak begeleidde H.M. naar de veemarkt. Koningspaar noch kunstenaars lieten zich echter door de tropische regen verdrijven De Burcht, die gisteravond met zijn door lichtjes omlijnde kantelen als een kroon in het hart van Leiden lag, vormde het waardige symbool van het koninklijk werkbezoek aan de Rijnstreek en de Sleutelstad. In de oude rotonde op de Burchtheuvel werd het koninklijk paar door Leidse mu ziek en dansgezelschappen een cultureel programma aangeboden, dat on danks het gure weer de hoofdschotel van het bezoek aan Leiden werd. Tegen negen uur verzamelden zich op het Burchtplein de leden van ver schillende gymnastiekverenigingen, die in hun fleurige zomerse pakjes een kleurige noot aan de bonte geveltjes en kraampjes toevoegden. Het grote mozaiek tegen de heuvel, dat zo langzamerhand alle voorjaarsbloemen bin nen haar perken heeft gehad, was opnieuw „verschoond" en bestond uit rode en witte tulpen. De organisatoren van het Burchtfestijn hadden voor deze gelegenheid dit fraaie werkstuk hl de meest letterlijke zin bekroond. Vele gekleurde lampjes gaven aan deze kroon een zeer realistische schit tering. Eindelijk. Eindelijk om ongeveer zeven uur zwaaiden de balkondeuren open en kwamen de hoge gasten vergezeld van gevolg, burgemeester en wethou ders en enige andere autoriteiten het bordes op. Al het opgespaarde ongeduld om de Landsvrouwe te zien en te bejube len uitte zich in het „Leve de Ko ningin", dat uit duizenden kelen op steeg. Vervolgens zette het Ohr. Har moniegezelschap „Concordia" het „Ik hou van Holland" in en konden de vijftienhonderd kinderen onder lei ding van Henk Franke tonen wat bin nen hun zangbereik lag. Na dit lied dat de verknochtheid aan Koningin en Vaderland duidelijk toonde, zon gen de kinderen „Dank en Bede", waarin Gods zegen over de Koningin afgesmeekt werd. De koningin en de prins luisterden aandachtig toe en dtókten de kinde ren met een glimlach. Nog eenmaal kon de jeugd de vlaggen hoog heffen, bij een driewerf hoera op de konin gin, dat door de heer Lindenberg, voorzitter van de Ver. Koninginne dag werd ingezet Toen verdween het koninklijk paar weer door de balkon deuren van het stadhuis, waar in de Burgerzaal de receptie plaats von&. Op het oud-Hollands dorpsplein in de rotonde was naast het podium een waarlijk koninklijke loge opgericht. Geheel overdekt en zelfs van straal- kachels voorzien bood zij de hoge gasten voldoende bescherming tegen het wisselvallige weer. Niet overbodig. Dit laatste zou wel heel goed te pas komen, want even voordat de trompetblazers op de rotonde de komst van het koninklijk paar aan kondigden, schenen de hemelsluizen, het de gehele dag opgespaarde wa ter niet langer te'gen te kunnen hou den enzwiepte een bijna tropische regen op de aanwezigen neer. De leden van het toonkunstorkest, dat onder leiding van Henk Geir- naert enkele werken ten gehore zou den brengen, trachtten ijlings hun instrumenten in veiligheid te bren gen. Parapluien verrezen als glimmen de paddestoelen tussen de nog dun- bebladerde bomen, die het water niet konden tegenhouden. De velen, die deze onverwachte bezoeking als een letterlijke koude douce op het lijf viel, zochten bescherming onder de luifels van de geveltjes. Koningspaar kwam toch. Juist toen men besloten had de muziekuitvoering te laten vervallen, kondigden klaroenstoten de komst van de hoge gasten aan. Door een haag van jongens en meisjes in fleu rige maar koude gymnastiekkleding betraden koningin en prins het Oud- Hollandscentrum en namen met hun gevolg na een rondwandeling langs de kraampjes in de koninklijke loge plaats. Het programma, dat de hoge gas ten aangeboden werd moest uiteraard door de geweldige watermassa's enigszins schipbreuk leiden. Wat ech ter doorgang vond, liet niet na op het koninklijk paar diepe indruk te maken. Gratie in de regen. De Leidse balletschool onder lei ding van mevr. ter Haar-Pasman, maakte van de Aufforderung zum Tanz van K. C. M. von Weber, on danks de regen, die het dansen wel zeer moeilijk maakte, een prachtig spel van beweging en gratie. De so lopartij werd op voortreffelijke wij ze door mevr. Pasman zelf gedanst, terwijl Wim Serlie de muzikale voor dracht op een door het vocht ont stemde vleugel, toch nog volledig tot haar recht deed komen. Het studen ten-trio J. Foudraine, R. van Vleu ten en aan de vleugel: R. A. van Tijn deden met het lied van de dichter- student Scheltema, Hosz Pita, ver scheidene facetten van het studen tenleven voor de koningin herleven. Na een fel hekelliedje over drie douaières, die hun leven aan de liefdadigheid hadden gewijd, beslo ten zij hun eerste optreden met een voordracht en melodie uit een mu sical van Sullivan. Koudmakend rhythme. De meisjes van gymnastiekvereni ging Nieuw-Brunhilde bezorgden de toeschouwers koude rillingen door de uiterst luchtige wijze, waarmee zij het gure weer tegemoet traden. Op het gladde podium gaven zij op blote voeten een goed verzorgde knots-tik improvisatie te zien. Het stu&enten-trio besloot de avond met het lied „De Leidse grachten"; een bijzonder goed getroffen stemmings beeld dat de weemoed van de oud student voortreffelijk illustreert. Kinderzang tot slot. Tegen half elf verliet het konings paar het Burchtplein nadat zij eerst nog een zanghulde van Leidse kin derkoren in ontvangst hadden ge nomen. De kinderen, die na twee uur in de regen gewacht te hebben toch nog vol enthousiasme enkele aardige lie deren zongen, werden door de hoge gasten met applaus beloond. H.M. onderhield zich vervolgens enige tijd met mej. Riet Meyering en Han Zirkzee, die resp. leiding en begelei ding in handen hadden en toonde zich bezorgd over de toestand, waar in de kinderen zich bevonden. Hier na vertrok zij door de enthousiaste kinderschare uitgeleidde gedaan naar het Schuttersveld. Voorjaarstoilet Het toilet van Hare Majesteit was hedenmorgen aangepast aan het frisse zonnetje, dat wel willend haar tocht door de stad begeleidde. Hare Majesteit droeg een grijs mantelpak, waarop een lichtgrij ze bontstola; het toilet werd ge completeerd met een zee-blauw hoedje en grijze: peau de suède schoentjes. Prins Bernhard bezocht industriële instellingen, in gezelschap van de burgemeester en wethouder Jongeleen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5