100-Jarige weduwe v. d. Breggen maakte kennis met de koningin Ongedwongen sfeer in de Martha Stichting Vorstin in Rijnstreek en Merendistrict Waterskiën aan de Brasem Wagenspel van ttOnder Ons" Aanbieding van geschenken De Prins in Hazerswoude VRIJDAG 21 MEI 1954 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 men de auto's. Op boten van de rijks politie te water voer de koninklijke stoet, die eigenlijk een vloot gewor den was, de Drecht af. In Leimuiden hadden de jeugdle den van de R.K. Sportvereniging O. D. I. een erehaag gevormd, maar ook 'langs het water begroette de jeugd haar vorstin. Het meisjeskoor „Van Knop tot Bloem", dat onlangs op Soestdijk mocht zingen, stond langs de wal, getooid met oranje-sjerpen, In Oude-Wetering stond over een grote afstand een dikke rij mer langs de oever en wij hadden de in druk, dat praotisch de gehele school jeugd van Alkemade present was. Bij paviljoen „De Brasem" lag een vloot van motor- en zeilschepen, ge- pavoiseerd, waar het vaartuig met de vorstin heel langzaam voorbij voer. Toen het schip aanlegde, werd de 'koningin verwelkomd door burge meester Kolfschoten, waarna een dochtertje van de heer v. d. Veld, secretaris van het V.V.V. te Oude- Wetering, een ruiker bloemen aan bood. De wethouders C. v. d. Meer, H. P. v. d. Poel, de gemeente-secretaris, de heer W. A. van Harteveld en de he ren Krispijn, v. d. Veld, P. S. Foort- se en A. H. J. de Beste werden aan de vorstin voorgesteld. Drie meisjes boden een servies aan, dat vervaardigd werd bij de Potterij „De Boerderij", De heer C. v. Boekei, voorzitter van de zeilvereniging „Braassemer- meer" hield een korte toespraak, waarin hij de mogelijkheid om van Oude-Wetering een recreatie-oord te NAAR BLAZERS WO UD'E. Bij het vertrek uit Oude-Wetering kwam burgemeester J. C. v. Wage- ningen aan boord, om de koningin naar zijn gemeente, Woubrugge, te 'begeleiden. Het bezoek aan deze plaats duur de slechts kort. Bij het kerkje had de ontscheping plaats. Vertegenwoor digers van verschillende organisaties, de gemeente-arts, de predikanten en de ouden van dagen stonden hier op gesteld. Door een haag van meisjes wandel de koningin Juliana naar de auto's, die omgereden waren en bij de Dr. Lothlaan stonden opgesteld. Na een korte onderbreking in Kou dekerk, waar en blokkendoos voor prinses Marijke werd aangeboden, ging het naar Hazerswoude. Een enorme menigte stond hier opgesteld in de omgeving van de gemeente-se cretarie. De auto's konden er maar net passeren. Op deze plaats viel aan de ruim honderdjarige toneelvereni ging „Onder Ons" de eer te beurt, om voor de koningin een kort wagenspel op te voeren. Alles was in het werk gesteld om deze korte opvoering te doen slagen. Een prachtig décor was gebouwd en de tonelisten, onder lei ding van hun voorzitter, de heer Wesselingh, deden wat van hen werd verwacht. Het was een kostelijk cos- tuum-stukje, waarin een gemoede lijk, landelijk tafreeltje werd uitge beeld. Bij de aanvang zag men hoe „Vader Jacob" werd gewekt. Slaap dronken kwam hij naar beneden en omdat hij énige kledingstukken ver geten was aan te trekken, wierp moeder de vrouw hem zijn broek en buis na. Zodoende stond vader Ja cob niet alleen in zijn hemd, maar ook in zijn onderbroek voor de vor- Koningin Juliana in gezelschap van burgemeester Smeets in de Potterij Zaalberg te Zoeterwoude. Mevrouw NeuwahlSanders heeft zojuist een schaal aangeboden. Als we terugdenken aan de rijtoer, die koningin Juliana gistermiddag door de Rijnstreek en het Merendistrict maakte, dan kost het moeite, om uit de enorme mensenzee met vlaggetjes en oranje allé indrukken te her vinden, welke we persé niet wilden vergeten. Het drukst was het ongetwij feld in Hazerswoude, Zoeterwoude en Leiderdorp, maar de meest onge dwongen sfeer heerste in de Martha-stichting te Alphen aan den Rijn, waar de koningin ongeveer een uur verbleef. l)e kinderen renden er enthousiast rond en deden soms enorme stofwolken opwaaien. Op een wijze, zoals alleen een kind dat kan, lieten zij de vorstin hun duifjes zien en één kwam op een gegeven moment naar de koningin toe met een kip onder de arm. Tussen alle gebeurtenissen met een zeer officieel karakter, betekende deze kinder lijke opgetogenheid een verademing, welke door iedereen en zeker niet in het minst door koningin Juliana gewaardeerd werd. de koningin wandelde. Het was de wed. v. d. BreggenPannevis, die op 24 Augustus a.s. haar honderdste ver jaardag hoopt te vieren. Toen de ko ningin haar zag wipte ze uit de auto en drukte de overgelukkige oudste inwoner van Rijnsaterwoude op de brug voor haar huisje de hand. Tijdens de route van Alphen naar Leimuiden had er een gebeurtenis plaats, die niet in het programma verméld stond. De koninklijke stoet hield even stil en juist toen men verder wilde rijden, kwam uit de rij mensen langs de weg een oude vrouw voorschijn, die in de richting van In Alkemade stelde burgemeester Kolfschoten de beide wethouders, de gemeente-secretaris en enkele andere prominente figuren aan de Landsvrouwe voor. Een offertje in Leimuiden. VLOOTSOHOUW. Voor het raadhuis van Leimuiden, waar de ouden van dagen een plaatsje hadden gekregen, verliet maken aanstipte en de hoop uit sprak, dat als de plannen gereali seerd zijn het koninklijk jacht „Piet Hein" met het gehele konink lijke gezin onder de ere-gasten te mo gen rekenen. Tijdens de thee, die hierna werd gebruikt, gaf de heer Frans van Wat- tingen een demonstratie in water skiën. Foto's Koninklijk bezoek van N. van der Horst stin, welke moeilijke situatie echter spoedig op z'n Hazerswouds werd op gelost. Koningin Juliana dankte burge meester De Holander voor de moei te, welke men zich voor deze opvoe ring getroost had. OP BEZOEK BIJ ZAALBERG. Enkele kilometers verder aan de Rijndijk, onder Zoeterwoude, werd koningin Juliana kort daarna verwel komd door burgemeester Smeets. In de potterij van Zaalberg liet de vor stin zich voorlichten over de artistie ke werkzaamheden in dat bedrijf en vooral de draaischijf genoot grote be langstelling. De heer M. H. Zaalberg Jr. gaf de uiteenzettingen, maar ook aan de stichter van de potterij, de In de Martha-Stichting drong de jeugd zich rond de vorstin, om de „duivenstapel" te laten zien. ok in de middag van het koninklijk bezoek aan de Rijnstreek werden er in verschillende gemeenten geschenken aangeboden. In Alkemade kreeg koningin Juliana een grote bloemen- en fruitmand en een mokkastel, welk laatste geschenk haar werd overhandigd door Julia Brigitta Ho- genboom, Theodora Schrama en Wil'helmina J. D. van Dommelen. Juliana Beatrix Irene Angenent en Bernard Disseldorp boden de vorstin bij aankomst in Woubrugge een valkje (zeilschip) aan. In de potterij van Zaalberg te Zoeterwoude H.R. kreeg de koningin een in dit bedrijf ontworpen en gebakken schaal, waarin gestileerd het wapen van Zoeterwoude. Aan de achterzijde bevond zich de opdracht: „Rijnland 20 Mei 1954, Zoeterwoude". Het geschenk werd aangeboden door mevrouw A. E. M. NeuwahlSanders. Koudekerk had voor prinses Marijke een bouwdoos doen vervaardigen. Uit het materiaal kan een huisje worden gebouwd volgens een door de ge meente-architect K. van Keekem getekend model. Wethouder T. Molema overhandigde deze verrassing voor het jongste prinsesje. heer H. Zaalberg Sr., viel de eer te beurt aan de koningin te worden voorgesteld. In een expositie-ruimte van dit be drijf bood mevrouw A. E. M. Neu wahlSanders koningin Juliana aan het eind van de rondleid ing een ge bakken schaal aan, waarin een gesti leerd wapen van Zoeterwoude voor kwam. In Leiderdorp tenslotte begeleidde burgemeester K. v. Diepeningen ko ningin Juliana naar het sportveld, waar een soort deelamatorium onder de titel: „Zo zag U de Rijnstreek" werd uitgevoerd. Prins Bernhard, die een bezoek had gebracht aan de Vereenigde Touwfabrieken, sloot zich hier bij de stoet aan. Het deelamatorium, dat wij gisteren reeds publiceerden, gaf èen overzicht van de Rijnstre'ek. Hierop aansluitend werd Jan Salie ten to nele gevoerd, dia echter Spoedig het veld moest ruimen voor de nijvere bevolking van deze streek. Alleraar digst was de klompendans, waarme de dit optreden werd besloten. Nadat de schrijver van het spel aan konin gin en prins was voorgesteld, ver liet de stoet langs de brandweren van de Rijnstreek-gemeenten, die een demonstratie gaven, Leiderdorp. Prins Bernhard bracht gistermid dag een bezoek aan het laboratorium voor Kunstmatige Inseminatie te Ha- zerswoude-Groenendijk, daarbij ver gezeld door de burgemeester. De directeur, de veearts N. A. Com mandeur uit Leiden, legde de Prins de bedoelingen van de K.I. uit, waar na een bezoek gebracht werd aan de stallen. Vervolgens werd een bezoek ge bracht aan een bijeenkomst van in dustriëlen in de machinefabriek van De Jong, waar de Prins plaats nam tussen de burgemeester en de voor zitter van de K. v. K., de heer Tom van Waveren. Tijdens de uiteenzettingen maakte de Prins aantekeningen en stelde verschillende vragen. Daarna begaf Z.K.H. zich naar de Touwfabrieken te Leiderdorp, waar hij zich o.a. onderhield met de ver tegenwoordigers van de onderne mingsraad, de heren J. Th. Hensing, J. Legrand en J. Visser. Ten slotte volgde een bezoek aan de Koperen Buizenfabriek en de Ned.- Franse Metaalwarenfabriek. Bij het afscheid in Woubrugge. Burgemeester J. C. van Wageningen doet de Koningin uitgeleide. De 100-jarige amateur toneelvereniging „Onder Ons" voerde wagenspel vooj de Koningin op.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 13