In Hanoi stijgt de spanning Accoord bereikt over Saarkwestie De donkere Middeleeuwen vieren hoogtij over verlicht Nederland Men waande onderzeeër reeds verloren Fondsenwervingscampagne van het Nederlandse Roode Kruis De Coolsingel te Rotterdam het toneel van moordaanslag Legger van kwalijk spoor verdween spoorloos Een Katholieke kerk in Renkum niet gewenst n ff n VRIJDAG 21 MEI 1954 OE LE1DSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 3 Aanval der Vietminh verwacht De Franse bevelhebber in Indo- China, generaal Navarre, verwacht, dat de Vietminh-opstandelingen bin nenkort zullen overgaan tot een aan val op de delta van de Rode Rivier, aldus is Donderdag in goedingelicbte Franse kringen in Parijs verklaard. De Franse bevelhebber in Noord- Indo-China, generaal Cogny, echter zou geloven, dat de communisten met hun aanval zullen wachten tot de herfst. In Franse militaire kringen gelooft men, dat als zelfs maar één van de vier Vietminh-divisies, die Dien Bien Phoe hebben belegerd, de Franse po sities in de delta zou aanvallen, er een „zeer ernstige toestand" zou ont staan. In Hanoi stijgt de spanning. De opstandelingen voeren dagelijks aan vallen uit op de spoor- en wegver binding tussen Hanoi en Haiphong. De lucht- en scheepvaartmaat schappijen worden belegerd door mensen, die de delta willen verlaten. Het zakenleven is zo goed als tot stilstand gekomen en de grote be drijven trachten hun machines over te brengen naar Saigon of Haiphong. Verzoeken om gelden over te maken naar het buitenland zijn verdrievou digd en de bevolking slaat levens middelen in blik in. De Franse regering heeft de echt genote van generaal de Castries naar Parijs ontboden om te getuigen bij het onderzoek naar de val van Dien Bien Phoe. Tot op de dag van de val heeft zij dagelijks telefoon-gesprek- ken met haar man, de commandant van de vesting, gevoerd. Amerikaanse spion in Oekraïne Het Russische legerblad Rode Ster heeft bekend gemaakt dat een Oe- krainse vluchteling, die deel uit maakte van een Amerikaanse spion- nage-organisatie en boven de Oe- kraine geparachuteerd was om sion- nagediensten te verrichten,- door de politie was gearresteerd. Volgens het blad is de spion Vasili Ostapovitsj Ochrimovitsj, reeds veroordeeld en gefusilleerd. Tijdens 't proces in Kief zou Ochri movitsj „bekend" hebben zijn oplei ding op een Amerikaanse spionnage- school in Kaufbeure genoten te heb ben. Ochnmovatsj was een van de lei ders van een Oekrainisché nationa listische organisatie, waarvan be kend is, dat zij de Duitse fascisten voor dè tweede wereldoorlog spion nen, moordenaars en provocateurs geleverd heeft, aldus de Rode Ster. Tijdens de oorlog heeft deze organi satie de Hitlerbenden actief gehol pen in hun monsterachtige misdaden tot vernietiging van het Oekrainische volk. Volgens de Rode Ster heeft Ochri movitsj bekend dat hij na de beëin diging van de cursus aan de Ameri kaanse school uitgerust werd met een- radio-zender en -ontvanger, een code, gifwapens, vervalste papieren, en ander geld. Vervolgens werd hij naar een Amerikaanse luchtbasis bij Wiesbaden overgebracht. Hij stapte daar in een twee-motorig vliegtuig zonder kentekenen en werd des nachts boven de Oekraine gepara chuteerd. Het was zijn taak een groep mis dadigers om zich heen te verzame len voor het inwinnen van inlichtin gen en het plegen van revolutionnai- re en terroristische daden tegen het Russische volk", aldus de Rode Ster. Het blad verklaarde, dat Ochrimo vitsj tot op de dag van zijn arresta tie boodschappen naar de Ameri kaanse inlichtingendienst in West- Duitsland verzonden had. De evacuatie uit Dien Bien Phoe. Volgens te Parijs ontvangen be richten schijnt de Vietminh geen of ficieren en geen Vietnamezen onder de gewonden van Dien Bien Phoe voor evacuatie beschikbaar te stel len. Onder de 114 man, die tot dus ver uit het bolwerk zijn weggehaald, bevindt zich geen enkele officier of Vietnamees. De Valera ten val gebracht Eamon de Valera die sinds 1922 met slechts een korte onderbreking pre mier van Ierland is geweest, is voor de tweede maal ten val gebracht. Zijn partij, de Fianna Fail, die in de vorige Dail (parlement) slechts een meerderheid van twee stemmen had, heeft bij de algemene verkiezin gen, die eergisteren werden gehou den, een verlies van zes zetels gele den. Dö gezamenlijke oppositie-part- tyen hebben thans een meerderheid van zestien zetels. In drie districten moeten de kie zers nog naar de stembus. In dc nieuwe Dail, die 147 zetels telt. zal de Fianna Fail 64 zetels be zetten, zodat zij nog steeds de groot ste partij in het parlement is. De vier oppositiepartijen, die een coalitie hadden gevormd (conservatieven, La bour, boeren en republikeinen) ki'U* gen resp. 50, 18, 5 en 3 zetels. De'On af hankelij ken zullen vier zetels be zetten. Europese oplossing aanvaard Gisteren, na twee dagen intensief beraad, hebben de Westduitse bonds kanselier dr. Adenauer en de Franse vice-premier Teitgen in Straatsburg overeenstemming bereikt over de hoofdlijnen voor een gemeenschappe lijke beginselverklaring voor een Europese oplossing van het Saarpro- bleem. De verklaring behoeft nog de goedkeuring van de regeringen in Parijs en Bonn. Bijzonderheden over de voorgeno men verklaring zijn niet bekend ge maakt, doch van bevoegde zijde is te verstaan gegeven, dat het in de be doeling ligt om het meest omstreden twistpunt in de verklaring te om gaan. De meningsverschillen tussen Frankrijk en Duitsland cirkelen voor namelijk rond de vraag of de voor het Saargebied te kiezen status defi nitief zal zijn dan wel provisorisch. De Duitse regering heeft tot dus ver steeds een definitieve regeling, die zal vooruitlopen op een toekom stige grensregeling in een vredesver drag, van de hand gewezen. Dr. Adenauer en Teitgen zijn naar ver luidt thans overeengekomen, dat in het onwerp voor een beginselverkla- WIJN PER MINUUT! In Douala, in Frans Kameroen, wordt in comntige café's wijn pér mi nuut verkocht. De klant krijgt een rubber buis, die met het buffet is verbonden, in handen en mag zoveel drinken'als hij in de tijd waarvoor hij betaald heeft naar binnen kan werken. Dit heeft senator Durand-Reville Donderdagavond medegedeeld in de raad van de republiek, waar een de bat werd gehouden over het alcoho lisme in de Franse overzeese ge biedsdelen. AMOKMAKER SCHOOT ZICHZELF DOOD De man, die dezer dagen in Lon den amok maakte en in het wilde weg een persoon doodschoot en 'twee anderen wondde, is thans door de (politie achterhaald. Het is een 27- jarige Engelse militair, Nathan Goldberg genaamd. Vóór de politie hem kon grijpen zag de amokmaker kans zichzelf dood te schieten. Hier mede is een einde gekomen aan een schietpartij, welke nog lelijke gevol gen zou kunnen hebben, want de man bleek een lijstje by zich te heb ben met de namen van 28 mensen, die hij als slachtoffers had uitgeko zen. Hij schijnt die namen uit een telefoongids te hebben opgediept. ring, dat aan de regeringen, zal wor den voorgelegd, noch van een provi sorische noch van een definitieve op lossing zal worden gesproken. Het Saarpian, dat door de Nederlander Van der Goes van Naters is uitge werkt en dat bij de besprekingen als grondslag voor een oplossing werd genomen, moet daarom op enkele punten worden herzien. Volgens een bericht van de Noord west-Duitse radio-omroep wordt in politieke kringen in Straatsburg jhr. mr. M. van der Goes van Naters ge noemd als toekomstige hoge-commis- saris voor het Saargebied. De „Friso" wacht feest af In afwachting van de feestelijke overdracht op morgen aan het Pro vinciaal Bestuur van Friesland, ligt de boeier „Friso" welke door het Friese bedrijfsleven werd bestemd voor Statenjacht, op de werf De Pölle te Grouw In sierlijke eenvoud te deinen. De overdracht zal Zater dag worden bijgewoond door o.a. dc Commandant Zeemacht Nederland, Schout bij Nacht Burghardt, terwijl een oorlogsbodem die dag naar het Pikmeer zal opvaren. Op dit meer zal ook een demonstratie carroussel- zeilen worden gegeven, waarbij de gehele Friese watersportvloot aan het Statenjacht zal worden gepresen teerd. OE SITUATIE IN NOORD INDOCHINA KONINGIN JULIANA NAAR ROTTERDAM Het ligt in het voornemen van H.M. de Koningin een bezoek te brengen aan Rottere n. Het pro gramma voor deze dag vermeldt voor de morgenuren een bezichtiging van de tentoonstelling „De Gouden Schakel" in de Ahoy'-gebouw en, voorts bezoeken aan het sociaal-cul tureel centrum van het Zuid-plein complex en aan de Haven vakschool op hét terrein van Thomsen's haven bedrijf. In de namiddag zullen de Kamer van Koophandel, het nieuwe Stads- timmerhuis en de huizen Grooten- coom van Os worden bezocht. Brutale inbrekers hebben hun slag weten te slaan in een grootwin kelbedrijf te Eindhoven. De politie neemt aan, dat zij zich 's avonds heb ben laten insluiten; sporen van in braak werden jaltbans niet gevonden Wél kon wordèn vastgesteld, dat de onbekende klanten een ruimë keuze hebben gemaakt uit de voörradige artikelen: een'groot aantal vulpen nen, vulpotloden en horloges hebben zij meegenomen, mitsgaders twee tas sen, waarin zy waarschijnlijk ge makshalve hun buit meenamein. De waarde der gestolen goederen wordt geschat op een bedrag van 3000 gld. I Aldus de „Telegraaf" Hij bleef onder water Met grote koppen over de gehele breedte van de voorpagina brachten de Britse kranten gisteren omstreeks het middaguur het bericht dat de on derzeeboot „Scorcher" tijdens ma noeuvres voor dé Zuidkust verloren was gegaan. Het 715 ton metende schip zou het contact met de rest van de vloot hebben verloren cn niet meer naar de oppervlakte hebben kunnen komen. Na een paar uur van grote spanning kon de Britse Admi raliteit echter bekend maken dat het schip niets was overkomen. Terwijl de onderzeeër tijdens oefe ningen onder water voer was het contact met de schepen die haar moesten opsporen verloren gegaan. Onmiddellijk werd aan alle oorlogs schepen in de buurt en aan alle wal- etablissementen het sein „onderzee boot verongelukt" doorgegeven. Er werden voorlopige maatregelen ge nomen om tot opsporing en berging over te kunnen gaan. Aan boord heeft men een paar ang stige minuten doorgestaan. Tijdens het varen onder water bleek dat er moeilijkheden waren. Het contact met de buitenwereld viel uit en het bleek onmogelijk om naar de opper vlakte te keren. Het defect was ech ter spoedig hersteld en na een paar minuten keerde het schip overeen komstig de instructies naar de opper vlakte terug om te melden dat alles wel was aan boord. Dat het contact met de andere schepen die aan de oefening deelna men werd verbroken is waarschijn lijk het gevolg geweest van het te ver afdwalen van de onderzeeër. Zodra het schip aan de oppervlakte was te ruggekeerd kon de verbinding weer tot stand worden gebracht. KONINKLIJK BEZOEK AAN WALCHEREN Op 25 Juni, de voornaamste dag .an de reeks herdenkingsdagen, ge organiseerd door de stichting „Nieuw Walcheren" komen koningin Ju liana en iprins Bernhard naar Wal cheren. De ambassadeurs van Enge land, Canada, Frankrijk, Zuid-Afri- ka, een vertegenwoordiger van de ambassadeur van België, de gezan ten van Noorwegen, Zweden, Dene marken, Zwitserland en de Belgi sche zaakgelastigde ad interim zul len eveneens de plechtigheid bijwo nen. Bij de gasten van Nederlandse zij de zal men aantreffen: de ministers mr. J. W. Beyen, mr. J. M. A. H. Luns, ir. H. B. J. Witte, zomede mr. W. van Tets, chef van het "protocol, en vele militaire autoriteiten. Dat wij nog altijd in de „eeuw van het kind" leven, werd ons hedenmor gen weer duidelijk, toen wij In de „Telegraaf" een berichtje vonden, met de voor sensatie-zoekers onge twijfeld interessante kop: „Middel eeuwse straf op school". Dc correspondent van de „Tele graaf" vertelt hierin over een 61-ja- rige onderwijzer, die voor de rechter geroepen was, omdat hij een 13-jarige jongen zou hebben „mishandeld"; de knaap had namelijk op een goede vertellen hoe vreselyk alles wel was geweest, ook niet verschenen was, zodat de rechter alleen maar de ver klaring van de mishandelde had, het geen hem deed besluiten de zaak nog eens nader te onderzoeken. De „Telegraaf" mag over enige tijd dus nog eens schrijven over de Mid deleeuwse folteringen, waaraan zoe te jongetjes in ons eigen twintig- eeuwse Nederland blootgesteld wor den. En nu we het bericht van de „Te legraaf" nog eens lezen, vinden we het hard tijd worden, dat ook wij eens een klacht bij de rechtbank gaan indienen, want wij herinneren morgen zijn les niet gekend en als ons nu plotseling, dat ook wij Mid- tegenprestatie moest hij enige tijd in het front van de klas op zijn knieen zitten. Om de gruwelen te vervolmaken had de Middeleeuwse onderwijzer ook nog geëist, dat de zondaar zijn han den omihoog stak en wanneer deze weer in meer natuurlijke houding dreigden te zakken, werden zij met de aanwijsstok tot de orde geroepen „en dat deed erge pijn!", vertelde de mishandelde gisteren aan de Utrecht se rechter. De onderwijzer vertoefde kennelijk nog in de Middeleeuwen, want hij was niet ter rechtzitting verschenen, terwijl ook de enige getuige, die moest AUTOPREMIES 1 JULI HOGER. Een belangrijk deel van de auto- assurantiemaatschappijen heeft beslo ten per 1 Juli alle tarieven voor auto premies met ca. 10 pet. te verhogen. Dit geldt zowel voor de premies van all risk-verzekeringen als die voor verzekeringen tegen schade aan der den. Bovendien zal op die datum by elke all risk-verzekering voor een perso nenwagen een verplicht eigen risico van 50.voor het binnenland en 150.voor het buitenland worden gesteld. Voor een bedrijfsautomobiel zal dit verplichte eigen risico bin nenslands 100.en buitenslands 200.bedragen. Heeft men reeds een verzekering lopen met een vrijwillig eigen risi co, dan behoudt de korting, maar in dat geval wordt eigen risico nog eens, verplicRT, met 50.voor het binnenland en voor het buitenland met f 200.— ver hoogd. deleeuws behandeld zijn op sdhool; sterker nog, onze onderwijzers moe ten welhaast uit het stenen tijdperk gekomen zijn, want bij ons bleef het meestal niet bij een tikje met de aanwijsstok. Die donkere Middeleeuwen toch, dat zij hun schaduw zelfs ovef* deze verlichte eeuw weten te werpen! Het Rode Kruis heeft, door alle tijden heen, het volgen van zijn roeping niet alleen gehandhaafd, maar ook be vestigd. Wanneer een hoge roeping levensvatbaar is, bewijst zij dit door zioh te verwerkelijken tot een concrete roeping in de praotijk van het leven. Hoe concreet heeft het Rode Kruis deze aangetoond juist door de doeltreffendheid van zijn hulpverlening, hoe en waar dan ook. Het zal steeds een bewijs vormen dat er liefdevolle hulp als •en deel van het reëels leven aanwezig is bij rampen, ziekten, nood en dood. Deze boodschap van H.M. Konin gin Juliana spreekt voor zichzelf. De Fondsenwervingsactie van het Ned. Roode Kruis begint Maandag 24 Mei. Moeten we nog eens herhalen wel ke prachtige taken door het Ned. Roode Kruis worden verricht: niet minder dan 60 in getal .Behoeft het nog gezegd te worden, dat al dat werk geld, ja veel geld kost? Lezers en lezeressen laat u dan niet onbetuigd, wanneer de collec tanten by u aankloppen voor de huis-aan-huis-collecte of voor de straatcollecte. En geeft mild, want wat het Roode Kruis doet, doet het voor alle Nederlanders, ook dus voor Gisteravond om 6 uur Gisteravond Is op de Coolsingel te Rotterdam 'n moordaanslag gepleegd op een 30-jarig Rotterdammer. Het slachtoffer werd een aantal steken met een mes toegediend; zijn toestand is ernstig. Een vrouw, die hem ver gezelde, liep een ongevaarlijke steek wond in de rug op. De dader, een 31- jarige Ioswerkman uit Rotterdam is gearresteerd. De moordaanslag werd omstreeks zes uur gepleegd voor het postkan toor aan de Coolsingel. De ioswerk man had zich daar opgesteld met een mes in de hand. Toen het slachtoffer in gezelschap van 'n 27-j. Rotterdamse passeerde, wierp de aanvaller zicfh op hem en diende hem met het moordwapen een aantal steken toe. In de hitte van het gevecht kreeg ook het meisje een steek in de rug. Tóen de* moordaanslag werd ge pleegd was het zeer druk op de Cool singel. Onmiddellijk werden surveil lerende agenten gealarmeerd. Zij slaagden er in de aanvaller te over meesteren; hij is achter slot en gren del gezet. De verwondingen waren van ern stige aard. Hij moest naar het Cool- singel-ziekenhuis worden vervoerd en heeft veel bloed verloren tengevolge van messteken in de rug, in de hart streek, de linkerzij en linkerarm. Het meisje, dat een steekwond in de rug opliep, kon na behandeling naar huis terugkeren. man goed kende, wandelde en praat te. Het meisje is een uitgaande vrouw en het slachtoffer stelde po gingen in het werk om haar op het goede pad terug te brengen, hetgeen de Ioswerkman niet naar de zin schijnt te zijn geweest. Militaire auto reed tegen gevel op Een militaire drietons vrachtauto, afkomstig uit Havelte, is gistermid dag in Ter Apel tegen dc woning van ae heer Drenth aangereden. De voor gevel van de woning stortte daardoor in. De militaire wagen was bezig een andere auto in te halen. Hij kwam in de berm van de weg terecht, reed over enige daar liggende gevelde bo men heen en botste tegen de zijgevel van Het huisje aan. Dat gebeurde met zo'n kracht dat, zoals gezegd, de voorgevel het begaf. Persoonlijke on.- gelukkcn zijn niet gebéurd. Gistermiddag reed een vrachtauto, die tot dusverre onbeken-1 is geble ven, van de Varkenoordsebrug te Rotterdam naar het Rijvaarthuis aan de Stadion weg. Ongetwijfeld was er een lek in een vat, dat tot de lading behoorde, want de auto liet op het genoemde traject Het motief van de moordaanslag is' een spoor achter van een chemische volgens de Rotterdamse politie ge weest, dat de Ioswerkman zich heeft gestoord aan het feit, dat het slacht offer met het meisje, dat de loswerk- „DUITSERS ONGEWENST" Ned. groenten ongewenst? vloeistof. Wielrijders en automobilis ten kregen hiervan deeltjes op kle ding, huid of banden en het resul taat was, dat er gaten in kleren vie len, blaarvorming op de huid optrad en rubberbanden werden aangetast. Het spoor is afgedekt met zand, om dat aan wegspuiten niet te denken viel. De Varkenoordsebrug ligt n.l. boven een emplacement van de spoor- Volgens het landbouwverbond van j ^egen met zijn electrische bovenlei- het Rijnland hebben de gebeurtenis- i ^n6en sen in Nederland in begin Mei toen op Duitse personenauto's biljetten met het opschrift „Deutsche uner- wünsch't" geplakt werden, ter.gevol- ge gehad, dat een gedeelte der be- volking van enige grote steden in I -* West-iDuitsland weigert vroege I. groente uit Nederland te kopen. j WOFQ. Te Den Haag kan men echter ver nemen, dat de groente- en fruitex- porteurs in het geheel geen nadelige gevolgen van de anti-Duitse actie hebben ondervonden. De export van groenten en fruit verloopt nog steeds zeer vlot en er worden geen klach ten gehoord over vermindering van de afzet. Met 9 tegen 8 stemmen heeft de stemd werden voor de plaatsing van gemeenteraad van Renkum besloten - geen medewerking te verlenen aan het R.K. Kerkbestuur vap Renkum voor de bouw van een Katholieke Kerk in Heelsum. De tegenstemmers motiveerden hun stem door er op te wijzen, dat de betreffende grond in Heelsum bestemd is voor villabouw en dat de bouw van een Katholieke kerk aldaar, storend werkt op het natuurschoon. De voorzitter van de K.V.P.-fractie in de raad van Ren kum, de heer H. C. Erkens, noemde deze handelwijze van een deel van de raad onjuist, omdat de gemeente Renkum morele verplichtingen heeft, ten opzichte van het kerkbestuur. Op de eerste plaats, omdat de dienst van gemeentewerken destijds bij de voorbereiding tot de plannen voor de bouw van deze kerk bemiddeling verleende by de aankoop van de be erzekerdfc zyit .nodigde gronden en derhalve dus min meer door deze handelwyze de goedkeuring van de gemeente met de plannen demonstreerde. Voorts ook omdat reeds in 1926 de een openbaar gebouw. Daarnaast voerde de heer Erkens nog aan, dat de planoloog voor de provincie het bewuste terrein eveneens bestemde voor de bouw van een katholiek cen trum. Namens de socialistische fractie ia Renkum's raad, die zich solidair ver klaarde met de katholieken gaf de lieer Beumer als zijn mening te ken nen van wèl kunnen, maar niet wil len. Het motief van de villa-bouw, aldus spreker, wordt uitsluitend aan gewend om de bouw van een katho lieke kerk te verhinderen. Met klem protesteerde hij nog tegen dit gemis aan verdraagzaamheid. Naar wij ver nemen is het kerkbestuur voorne mens bij Gedeputeerde Staten van Gelderland beroep aan te tekenen tegen dit besluit. De gemeente Heelsum is overwe gend protestant. Dit heeft ertoe geleid dat van protestantse zijde wordt vol gehouden dat het kath. kerkbestuur morele verplichtingen heeft niet in het weer (Geldig van Vrijdagavond tot: Zaterdagavond. Opgemaakt te* 10 uur). ZELFDE WEERTYPE. Veranderlijke bewolking mets plaatselijk enkele buien. Matige: af en toe krachtige Noord-wes-j telijke wind. Geinig verandering» S in temperatuur. Het weer in Europa 'De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden weer temp. STOCKHOLM half bew. 16 C. OSLO regen 14 KOPENHAGEN geheel bew. 11 AMSTERDAM zwaar bew. 12 LONDEN zwaar bew. 14 LUXEMBURG zwaar bew. 12 PARIJS zwaar bew. 16 BORDEAUX zwaar bew. 18 GRENOBLE zwaar bew. 15 NICE regenbui 19 GENEVE regen 16 ZüRICH regen 13 LOCARNO zwaar bew. 22 BERLIJN geheel bewolkt 13 FRANKFORT regen 11 MÜNCHEN geheel bew. 9 WENEN onbewolkt 16 INNSBRUCK nevel 14 ROME mist 18 AJACCIO onbewolkt 17 H

Leidse Courant | 1954 | | pagina 11