Schitterende intocht in Nieuwkoop Koningin opende de nieuwe Ter Aarse veilinghal met de schoffel Rij manden versperden toegang DONDERDAG 20 MEI 1954 DE LEIDSE COURANT Na deze begroeting leidde de bur gemeester de hoge gast naar een aar dige met een dak van stro afgedekte stand, waar de bekende Nieuwkoop- se smeden enkele van hun gewone en subproducten tentoon hadden ge steld. Koningin Juliana toonde zeer veel belangstelling voor deze kleine ex positie en liet zich door de burge meester voorlichten over, de bijzon derheden van verschillende werk stukken. Het was ook bij deze stand, dat burgemeester v. d. Weijden het ge schenk van zijn gemeente aanbood: een schitterende staande smeedijze ren schemerlamp, waarop zich drie wapens bevonden, welke verband houden met de geschiedenis van het dorp (zie elders). Verrast dankte de vorstin voor dit prachtige geschenk en toen zij ver nam, dat de maker van de lamp, de heer Co Verlooy zich bij de stand bevond, liet zij de jonge man aan zich voorstellen en onderhield zich enige ogenblikken met hem. Na deze plechtigheid vertrok de koningin naar Noorden, waar in het Piashuis een kwartier gepauzeerd werd. Op de tocht daarna stonden weer velen langs de weg. De Noordense schooljeugd had zich verzameld op het schoolplein, waar de stoet even tempo minderde en de koningin het enthousiasme van de scholieren lachend en wuivend beantwoordde. De begroeting door de heer Turken burg te Bodegraven. Zwammerdam bereidde koningin Juliana op de weg naar Nieuwkoop een overweligende ontvangst. Op het kleine dorpsplein bij het raad huis waren alle gemeentenaren sa mengedrongen. Toen de auto, waarin zich de vor stin en de commissaris van de ko ningin bevonden, nauwelijks stil stond, verbrak de enthousiaste me nigte het politie-cordon en bestorm de de wagens bijna. Vriendelijk wuivend beantwoord de koningin Juliana deze spontanië- teit en dankte de burgemeester voor de vaas met het gemeentewapen, die haar zoals wij elders reeds schreven werd aangeboden. Op de vlakke polderwegen naar Nieuwkoop stonden overal groepjes mensen met oranje en vlaggetjes. In het langgerekte Nieuwkoopse Zuideinde werden ondanks de afstanden overal de gevoelens van de bevokling tot uitdrukking ge bracht met prachtige versieringen, HOE WAS HET WEER? Bij het begin van de konink lijke rijtoer pakten zich boven Woerden grauwe wolkenmas sa's samen en en af en toe vie-; len er enkele druppels regen. De regen zette echter niet door. In Rietveld bleef het duister, maar toen de koningin Bode graven binnenreed zag de zon enkele malen kans, om door het wolkendek te breken. Op de route naar Nieuwkoop! klaarde het weer wat op. Het werd lichter en daarmede kwam; er enig optimisme ten aanzien van het verdere gedeelte van het' programma. Het bezoek aan Nieuwveen stond grotendeels in het teken van de zon. Het binnenkomen van het dorp leverde daardoor een alleraardigst tafereel op. De landelijke ruiterij „Prins! Bernhard" stond bij de krom ming van de weg opgesteld en de gehele verdere route werd! geflankeerd door de talrijke schooljeugd, die met vlaggetjes wuifde. In Ter Aar werd de lucht weer' dreigender, maar ook hier bleef het droog, evenals in Alphen a. d. Rijn, waar vorstin en prins' in Avifaua de lunch gebruikten.' waarvoor de ontelbare bruggetjes zich uiteraard bijzonder goed leen den. Schitterende intocht. Bijzonder spectaculair was de in tocht in de dorpskom. Van de plaats af, waar de bebouwing begint, stond aan de rechter zijde van de weg een lange rij jeugdleden van de gymnas tiekverenigingen en aan de andere De Koningin gaat, in gezelschap van de Commissaris der Koningin en de burgemeester de smederij- stand bekijken te Nieuwkoop. zij zagen wij gidsen, welpen en ver kenners. Voor het oude raadhuis begroette burgemeester M. P. v. d. Weijden j Foto's Koninklijk i bezoek van j N. van der Horst Extra feestelijke „intocht" Burgemeester M. P. van der Weyden en zijn jongste dochter begroeting van H.M. te Nieuwkoop. Onder de luifel van de nieuwe vei linghal stonden ongeveer 1000 kinde ren der verschillende Ter Aarse scholen opgesteld. De tijd van wachten werd gekort door de vrolijke marsmuziek ttn ge hore gébracht door „Arti". Te 11.45 uur arriveerde de auto, waarin Hare I Majesteit was gezeten nabij de Bloe- menstraat. Een groot aantal geel- I kleurige vlaggen, gedragen door meisjes, wapperden in de wind. Hare Majesteit werd hier ontvan gen door burgemeester B. J. Hogen- boom en de wethouder H. A. Vol- gering en M. den Hollander. Marianne Nieuwenhuizen bood H.M. bloemen aan. H.M. werd vergezeld door mr. Kespers en mr. Dinger. Onder luid gejubel, van de aanwe zigen begaf de koningin zich te voet naar de nieuwe veilinghal. De hier opgestelde schoolkinderen wuifden allen met vlaggetjes; het was een dei ning van rood-wit- en blauwe kleu ren. Bij de hal aangekomen werden het dagelijks bestuur en de directeur van de veiling, de heer C. Hoogervorst, alsmede de heer B. Lemkes, vooirz. commissie van advies, aan H.M voor gesteld. Toen was het moment aangebro ken van de officiële opening. De Zuid-Oostelijke ingang was dicht gebouwd met manden; met een schoffel zou H.M. de opening verrich ten. Hiermede duwde zij de manden v/eg en de poort was open. De koningin had kennelijk plezier in de opening op deze manier. Toen betrad H.M. de hal en werd rondge leid. De koningin toonde veel be langstelling voor de groenten en bloemen, producten van Ter Aar. Met een schoffel stoot Koningin Juliana een mandenmuur omver, waarmede de nieuwe veilinghal te Ter Aar geopend was. De hal bood een buitengewoon mooie aanblik. Tegen de Noordwest zijde was een groot mozaiek van groenten aangebracht; aan weerszij den waren anjers, rozen, lelies en andere bloemen, gesneden en in de pot, op de meest smaakvolle wijzen geschikt. Alle groenten- en bloemen- soorten, welke hier waren verwerkt, waren producten, die op het ogen blik door de kwekers hier worden aangevoerd. In het middenvak van de hal was een beeld gegeven van de groentenaanvoer; de groentenverwer- kende industrieën ter plaatse zijn eveneens met een prachtige stand aanwezig. Onder de genodigden, die tegelijk met H.M. de hal bezichtigden, bevonden zich B. en W. en alle raads leden, de commissie van advies van de veiling; bestuur en directeur, het bestuur van de bloemistenvereniging, de rijkstuirtbouwconsulent, ir. G. W. v. d. Helm, de geestelijkheid van de parochie en de predikanten, vertegen woordigers van L.T.B. en K.A.B., de architect van de hal, A. Dekker, de aannemer G. Aartman, verder het Centraal Bureau van Tuinbouwvei lingen in Nederland, mr. L. Niemöl- ler en ir. Ter Hofstede en de heer Torna, vertegenwoordigers van de Boerenleenbank Ter Aar en Nieuw veen en van de veiling Roelofarends- reen; ook van de Kamer van Koop handel en van de kopers op de vei ling. Toespraak voorzitter. Tijdens de rondleiding sprak de voorz. van de veiling, de heer C. W. v. d. Hoorn. Deze begon zijn toe spraak met te zeggen, dat het voor de Centrale Veiling een buitenge woon voorrecht is, dat de koningin deze nieuwe hal heeft willen openen, en zegde namens bestuur en leden H.M. hiervoor dank. Van oudsher, vervolgde de voorzitter, is de tuin bouw in Ter Aar het hoofdmiddel van bestaan geweest. In de dertiger jaren echter daalden de bedrijfsop brengsten zozeer, dat velen, ondanks harde arbeid, geen menswaardig be staan meer konden vinden. Spr. gaf voorts een opsomming van wat gedaan werd om de bedrijven weer rendabel te maken. Dit was allereerst de glascultuur, eerst schuchter, maar thans, dank zij het Waarborginstituut krachtig. Verder 't tuinbouwonderwijs, zodat nu, naast de practische ook theoretische vak kennis bij de tuinder aanwezig is. Ook de voorlichting vanwege het Rijkstuinbouw-consulentschap heeft gunstig gewerkt. Er is beter zaaizaad en plantgoed; de proeven op de tuin leveren waardevolle resultaten op; bij voortduring wordt gestreefd naar kwaliteitsverbetering. Ten slotte wees de voorzitter op de gunstige ligging van de veiling ten opzichte van aan- eh afvoer; zowel per as als te water. De nieuwe hal voorziet reeds in een grote behoefte, maar voor de toe komst zijn er nog grote bouwplannen, die naar we hopen spoedig uitge voerd zullen kunnen worden. De om zet stijgt regelmatig; bij de oprich ting van deze veiling bedroeg deze ong. ƒ400.000,nu is deze ong. 2.000.000,—. De bloemisterij De tweede spreker was de heer N. A. Hoogervorst, voorz. van de bloe mistenvereniging. Van jaar tot jaar, aldus spreker, neemt de bloementeelt toe. Dertig jaar geleden begon men er mee op bescheiden schaal; thans zijn er 130 kweker-s, die voorheen enkel groenten teelden, maar nu een gemengd bedrijf hebben. Eerst beperkte het kweken zich tot de volle grond; langzamerhand kwa men de koude kassen en nu nemen ook de warme kascultures een be langrijke plaats in. De voornaamste gewassen zijn snijbloemen; de resul taten zijn in vele opzichten bevredi gend, zowel wat kwaliteit als finan ciële uitkomst betreft. Spr. hoopte voor dit jaar op een omzet van 1.000.000,Ook deze spr. wees op de noodzaak van een gedegen prac tische en theoretische vakkennis. Ten slotte sprak spr. als zijn verwachting uit, dat binnen afzienbare tijd de sierteelt zeer sterk zal worden uit gebreid. Ir. G. v. d. Helm spi-ak over de verrolbare kassen. Spr. noemde als nadelen van het gewone type kassen: I. verhouding van de kasgrond; 2. ziekten in de grond, omdat jaarlijks op dezelfde plaats eenzelfde gewaï geteeld werd, zoals b.v. tomaten en snijbonen. Om deze bezwaren te ont gaan is de verrolbare kas ontworpen De eerste werd gebouwd in de wintel '48'49; thans staan er in de Veen- streek circa 80 van een grootte, va riërend tussen 250 en 1200 m2. Voor delen zijn: gemakkelijker doorrege ning van de teeltgrond; minder kans op ziekten en bescherming tegen het klimaat in de periode, waarin de planten dit nodig hebben. Tijdens de rondgang bood Thea Hoogervorst H.M. aardbeien aan. De directeur van de veiling bood ten slotte de koningin een grote groen- tenmand aan; dit werd door de ko ningin op zeer hoge prijs gesteld. Zij wenste veel succes met de prachtige hal en onder luid gejuich verliet de koninging om vijf voor een Ter Aar. Aankomst te Alphen Van de hef brug tot het raadhuis van Alphen aan e'en Rijn reed de Koninklijke stoet door een brede haag juichende toeschouwers. Op het bordes wachtte burgemeester Wit- schey de vorstin op. Op het moment, dat Koningin Ju- lana uit de auto stapte, zette de Ko ninklijke Militaire Kapel het Wil helmus in. Het raadhuis was versierd met bloe men en banen oi'anje. In de gazons stond een weelde van blauw horten sia's. In het raadhuis genoot de vor stin van een korte rust, die echter was ingekort, omdat men op het tijd schema achter was. 5 Minuten na de aankomst van de Koningin brak er een gejuich los, waarmede de school jeugd de komst van Prins Bernhard aankondigde. Lachend en wuivend wandelde de Prins door de geweldige mensenzee in het Burg. Visserpark. Nadat het Koninkliik Paar op het balkon was verschenen, reden de Koninklijke auto's weer door en kort daarna begaven de Koningin en de Prins zich naar Avifauna, waar de lunch werd gebruikt. Bij de firma Samsom werd de Prins een boekwerk overhandigd, waarbij hij de vraag stelde: „Geeft u ook boekjes uit voor automobilisten die menen de richtingaanwijzer gebruikt te hebben, maar het niet doen?" Dit kennelijk met het oog op het recente auto-ongeluk, dat de Prins is over komen. Na bezichtiging van de toonkamers van de firma Samsom, werd de Prins ontvangen in de cantine door de In dustriële Club, namens welke de heer P. Duinker tot de Prins een toespraak held, welke hij met een dronk op de gezondheid van de hoge gast besloot. De pastoor van Nieuwveen spreekt bij de ingang van huize „St. Ursula" een begroeting uit.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8