Mevrouw ging even mee en ving met de bakker en tuinman een looddief Schapen zoeken pleegouders Aangerande vrouw vrijgesproken Autobeurs geen groot succes Nieuwe regeling van het ontslagrecht Laatste Nederlandse grotwoning in St. Pietersberg is bijna honderd jaar DONDERDAG 20 MEI 1954 DE LEIDSE COURANT Geen man van eer „Wat zeg je?", vroeg: gistermor gen de echtgenote van een Bussum- se politieman, toen een opgewonden bakker haar een spannend verhaal vertelde over een looddief op het dak van een leegstaande villa, „heb je een looddief bezig gezien, zomaar op klaarlichte dag?" De bakker beaamde het verhaal en alles Zou spoedig opgelost zijn gewor den, als de politie zelf maar thuis was geweest, maar deze was afwezig. Mevrouw dacht heel even na en toen besloot ze om als trouwe echt genote haar man te vervangen. Niet zonder slag of stoot. „Ik loop wel even mee!" zei ze en even later stapten politievrouwe en bakker gezamenlijk naaï de plaats van het misdrijf. Onderweg bedacht mevrouw, dat ze per slot van rekening maar tot het zwakke geslacht behoorde en daar om nam ze voor de zekerheid ook maar een tuinman mee, die het twee tal onderweg tegenkwam. Zo kwam deze patrouille bij de vil la aan en inderdaad zagen ze daar in de tuin een bakfiets staan beladen met lange repen lood. Van de dief was echter geen spoor méér te be kennen, totdat mevrouw hem achter een stapel stenen verborgen ont dekte. De man was niet van plan om zich zonder slag of stoot over te geven, maar tegen twee mannen en een vrouw was hij niet opgewassen en het eind van het liedje was, dat hij tus sen het drietal naar de woning van Met bromfiets tegen groentekar gereden In Giessendam werd gistermiddag de 31-jarige mevr. M. P. KlijnBaan gedood toen zij met haar bromfiets in volle snelheid tegen een groentekar opbotste. Haar man, die naast haar reed werd tegen de grond geslingerd en liep enige lichte verwondihgen op. Het echtpaar Klijn reed op brom-1 fietsen door een smalle straat bij het station, toen van de andere kant een met een paard bespannen groentekar naderde. De kar week plotseling uit voor een geparkeerde auto en op dat moment stormde het bromfietsende echtpaar met grote snelheid op de wagen in. Mevr. Klijn werd tegen een gevel geslingerd en overleed ter plaatse. De 14-jarige koetsier die de brom fietsers voorrang had behoren te ge ven, verklaarde dat zijn paard was geschrokken. Ongeval van de Prins De vrachtwagen blijft onvindbaar Alle pogingen, die in het werk wa ren gesteld om de vrachtauto, die be trokken is geweest bij het aan prins Bernhard overkomen auto-ongeluk, zijn tot nog toe vergeefs gebleken. Het signalement van de vrachtwa gen al of niet met aanhanger, daarover zijn verschillen van mening ontstaan is zeer vaag, zodat het nu wel zeer moeilijk zal zijn de bestuur der alsnog te vinden. Technici van de Rijkspolitie te Leiden hebben de auto van de Prins aan een uitgebreid on derzoek onderworpen. Prins Bernhard heeft de wens ge uit dat aan het ongeluk geen over dreven ruchtbaarheid zal worden ge geven. Er wordt natuurlijk wel pro ces-verbaal opgemaakt. Uit nader ingewonnen informaties is wel gebleken en dit is ook door prins Bernhard en zijn chauffeur be vestigd, dat de vrachtautochauffeur een richtingaanwijzer heeft uitgesto ken. Terstond daarna is hij echter naar links uitgeweken. de agent liep, nadat hen op ere woord beloofd had niet te zullen ont vluchten. Sprong naar vrijheid. Hij bleek echter geen man van eer te zijn, want op een onbewaakt ogen blik sprong hij over een heg heen en verdween in het bos. Ontmoedigd vertelden de ordeher stellers het verhaal aan de inmid dels gewaarschuwde politieman, die de fiets herkende, een verihuurinrich- ting opbelde en vernam, dat een in woner, van Weesp het karretje ge huurd had. Toch bleef mer> nog de gehele dag vruchteloos zoeken, totdat een politie bureau uit het Zuiden van Nederland berichtte, dat de man zich daar vrij willig aan de sterke arm overgege ven had. Bevestiging vonnis geëist Burgemeester deed on juiste belastingaangifet De procureur-generaal bij het Ge rechtshof te Den Haag heeft gister middag bevestiging van het vonnis in eerste aanleg, namelijk een gevange nisstraf van één maand onvoorwaar delijk, geëist tegen een burgemees ter uit het Zuiden des lands. Deze burgemeester was ten laste gelegd in de jaren 1946, 1948 en 1950 onjuiste belastingaangifte te hebben gedaan. Verdachte had de boekhouding bij gehouden van een zakenman in cje plaats zijner inwoning en daarvoor een honorarium van ongeveer 300 per maand gekregen, dat hij niet of onjuist had opgegeven. De bui'gemees ter gaf de ten. lastelegging toe er zeide in hoger beroep te zijn geko men omdat hij vond. De procureur-generaal meende dat voor deze feiten geen voorwaardelij ke straf kon worden opgelegd en eis te bevestiging van het vonnis van de rechtbank. DR. DREES SPRAK OPENINIGS- WOORD VOOR CONFERENTIE MET DE WEST. De voorzitter van de conferentie NederlandSurinameNederlandse Antillen, minister-president dr. W. Drees, heeft Donderdagochtend ter gelegenheid van de hervatting van de in Mei 1952 verdaagde conferen tie het openingswoord uitgesproken. Liever de doodstraf Gister hoorde een Duitse soldaat, die tijdens de oorlog gedeserteerd is en onderdook in Nederland, voor de Alkmaarse rechtbank 2 jaar gevan genisstraf eisen wegens diefstal van textielgoederen. De officier van justitie voegde aan deze eis toe, dat de man na zijn straf tijd zal worden uitgewezen naar Duitsland en de verdediger meende, dat de man dan net zo goed meteen uitgewezen zou kunnen worden, daar dit de Nederlandse staat 2 jaar onderhoudskosten zou besparen. Met deze mening was zijn cliënt het echter helemaal niet eens; hij ging veel liever 2 jaar in een Neder landse gevangenis, want zo ver telde hij als ik in Duitsland kom word ik vervolgd wegens desertie en ik heb liever de doodstraf. PROF. CLEVER INGA VOORZITTER VAN „ORANJEHOTEL" Prof. mr. R. P. Cleveringa, hoog leraar te Leiden, zal het voorzitter schap van het bestuur der stichting „Oranjehotel" op zich nemen. In de ze functie volgt hij drs. G. Bos, die overleden is, op. CIRCUSPAARDEN ERNSTIG GEWOND BIJ ONGELUK. Als gevolg van het afbreken van de trekhaak van een aanhangwagen is om half acht gistermorgen op de weg van Steenbergen naar Roosen- de*straf~zo zwaar daal een wagen van het circus Bol- tini van de dijk gegleden. In de wa gen bevonden zich veertien paarden, een kameel en een lama. Van de ze ven paarden, die ernstige verwon dingen opliepen, zullen vier dieren moeten worden afgemaakt. Gooise pastorale Al sinds geruime tijd staat de Gooise schaapskooi leeg en niet al leen dat daarmede de romantiek van een dwalende herder met zijn kudde van de Gooise heidevelden verdwe nen is, maar tevens zorgden de scha pen al grazende voor het onderhoud van de 600 ha heidegrond, die nu door mensenhanden onderhouden moet worden, hetgeen het Gooise Na tuurreservaat op duizenden guldens komt te staan. Men heeft thans besloten om de zwervende herder met zijn witge- wolkte kudde weer terug te roepen naar de Gooise dreven en teneinde de kosten, hieraan verbonden, te dekken, kunnen de inwoners van het j herstellen, maar tevens zullen, 'behou dens het eerste lam, alle nakomelin gen van het schaap aan de pleeg ouders ten goede komen! Het Gooise Natuurreservaat ver wacht op deze wijze binnen zeer kor te tijd weer een kudde van 300 scha pen op zijn 'heidevelden te zien gra zen. JUICHENDE WITJASSEN IN NIJMEEGSE GEMEENTERAAD. Winkeliers, gekleed in witte jas sen. juichten gisteravond vanaf de publieke tribune in de stadsverga- derzaal te Nijmegen, toen de ge meenteraad van de Keizerstad de winkelsluitingsverordening had aan genomen. Over deze verordening en in bijzonder over de verplichte mid dagsluiting, is geruime tijd heel wat te doen geweest. De voornaamste be paling in de nieuwe verordening is, dat de Dinsdagmiddag-sluiting thans ook geldt voor de kruidenierswin kels. Alleen voor "het vacantieseizoen de maanden Juni, Juli en Augus tus zijn uitzonderingsbepalingen in de verordening opgenomen. LANDBOUWER VEROORDEELD. De rechtbank te Zutphen heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen de landbouwer Voortman uit Eefde, die een conflict heeft met de Provinciale Gezondheidsdienst voor Vee in. Gelderland. De wet eist, dat een veehouder bij deze dienst is aan gesloten, maar Voortman is dat niet. De officier van Justitie eiste veertien dagen geleden een boete van twee honderd gulden of een maand hech tenis. De rechtbank heeft de straf nu bepaald op vijftig gulden boete of tien dagen hechtenis. Verdachte en zijn raadsman hebben cassatie aangetekend. WERDEN GEARRESTEERDE NEDERLANDERS MISHANDELD? Het Eerste Kamerlid, de heer Wen- delaar, heeft de minister zonder por tefeuille gevx-aagd of een aantal der in Indonesië gearresteerde Nederlan ders is mishandeld om bekentenissen te verkrijgen en of een der mishan delden naar een ziekenhuis moest worden overgebracht? Blijft de mi nister, als dit het geval zou zijn, zelfs dan nog bereid om onder deze om standigheden met Indonesië te on derhandelen over zijn verzoek tot opheffing van de Unie? vraagt de heer Wendelaar. DRIE AMSTERDAMSE GEMEENTEDIENSTEN IN ééN GEBOUW. Ruim 14)4 millioen gulden willen B. en W. van Amsterdam beschikbaar stellen voor een gebouw ten behoe ve van de huisvesting van de Dienst Publieke Werken, het Gemeeentelijk Bouw- en Woningtoezicht en de Ge meentelijke Woningdienst. Dit gebou^, dat verrijzen zal on geveer tegenover dat van de Raad van Arbeid aan de Wibautstraat en van ongeveer dezelfde hoogte, negen verdiepingen, zal zijn, zal huisves ting aan 1600 ambtenaren bieden. Met de bouw zulenl vier jaren ge moeid zijn. De doodslag met het treefje N ood weerexces De Amsterdamse rechtbank heeft ^0'Swho^r^enPt^1eegvaderg«;;-nocht.„„- de 37-j^e „.vrouw -moeder van een schaap. uit Weespercarspel, die op 3 Juli van Lustrum Landbouwcorps Toekomstmogelijkheden voor planters Woensdagavond heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel- voorziening, de heer S. L. Mansholt worden aangebracht, dan zal dit toch te Deventer gesproken over de voor En niet alleen heelt men hierdoor I vorige jaar in de kleine keuken de genoegdoening, dat men medege- van haar woning haar 63-jarige buur- holpen heeft een pastorale in ere te man een een treefje van een driepits petroleumstel doodsloeg op grond van noodweerexces ontslagen van al le rechtsvervolging. De rechtbank achte deze vrouw schuldig aan mishandeling de dood tengevolge hebbende doch was van mening, dat zoals ter zitting is ge bleken zij gehandeld heeft ter ver: dediging van haar eerbaarheid tegen I ogenblikkelijke wederrechtelijke aan-j randing. Wel heeft zij de grenzen van de noodzakelijke zelfverdediging aldus overschreden, doch de wet voorziet Naar verbetering van het kleuteronderwijs uitzichten voor de toekomstige plan ters, in het bijzonder voor de leer lingen >;an de rijksmiddelbare school voor tropische landbouw te Deven ter. De minister, zelf oud-leerling van deze school, woonde gisteren de viering bij van het zevende lustrum van hét Deventer landbouwcorps „Nji-Sri". De minister verklaarde te spreken uit eigen ervaring als planter, als boer en in zijn tegenwoordig ambt, daarbij redelijke verlangens als uit gangspunt nemend. Een feit is, zo zeide hij dat Indonesië thans zeer weinig Nederlanders toelaat voor de landbouwbedrijven, zodat velen, die in Nederland zijn opgeleid, nu elders in de wereld emplooy moeten zoeken. De mogelijkheden hiervoor zijn aan wezig want de voedselsituatie in de wereld is nog steeds ongunstig: drie kwart van de mensheid is ondervoed. Indien hierin geen verbetering kan worden gebracht wacht ons een nieu we wereld-oorlog, aldus de minister. Het is daarom een dringende eis om de welvaart in de wereld te vergro ten. handel-' en betalingsverkeer te verbeteren, en de onontwikkelde ge bieden uit hun isolatie te halen. Kan dat niet, dan zal het succes onzer be wapening een illusie worden. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft geant woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Beernink betreffende onzekere toestanden bij het kleuteronderwijs. Het is de minister bekend, het antwoord dat op het gebied van het kleutex-onderwijs op verschillen de plaatsen in ons land toestanden bestaan, welke verre van rooskleurig genoemd moeten worden. Deze toe standen hebben de regering aanlei ding gegeven bij de Staten een nieuw wetsontwerp aanhangig te maken. De minister is echter van mening, dat initiatieven van schoolbesturen, en met name van gemeentebesturen, tot verbetering van de bedoelde toe standen niet behoeven te wachten op het tot stand komen ener wettelijke regeling. Ook indien in het huidige ontwerp nog belangrijke wijzigingen niet in de weg staan aan het toepas sen v£n verbeteringen, die intussen zijn voorbereid. De autobeurs van de ANWB, waar- hierin in één bepaald geval: de over schrijding wordt niet strafbaar ge acht wanneer zij het onmiddellijk ge volg is geweest van een hevige ge moedsbeweging, door de aanranding veroorzaakt. De rechtbank achtte dit artikel van toepassing in het onder havige geval. In deze zaak had de officier van justitie wegens doodslag drie jaar gevangenisstraf geëist, waarbij hij naai* hij zeide rekening hield met het noodweer. De rechtbank heeft echter de me ring gedeeld van de verdediger, mr. R. Hermans, die op grond van nood weerexces ontslag van rechtsvervol ging had gevraagd. Oiwtte GOLF LANDBOUWSMEDERIJ EN HUIS AFGEBRAND. Een felle brand heeft in de nacht van Dinsdag op Woensdag de land- bouw-smederij van de fa. de Wed. Smit en het daarbij behorende woon huis te Helium (Gr.) geheel in de as gelegd. De bewoners van 't pand, de familie Smit en de heer H. Nooi;d- hof, werden door omwonendeen ge wekt. Op dat moment stond een groot deel van het woonhuis reeds in lich ter laaie. Toen de heer Noordhof wakker werd, viel een vonkenregen op zijn bed. Hij wist op het nippertje de vuurzee te ontkomen. De brandwei-en van Slochteren en Siddeburen, die vrijwel de hele nacht in touw waren, konden niet verhinderen, dat zowel het woonhuis als de smederij een prooi der vlammen werden. Slechts een viertal nieuwe bromfietsen kon worden gered. Alle gereedschappen en de gehele inboedel gingen verlo- Door het snel ingrijpen van 60 man brandweerpersoneel is gister middag een grote brand voorkomen, die een groot dennenbos in het ge» bied van het nationale park „De Ken- nemer Duinen" bij Overveen bedreig de; er ging nu slechts 3 h.a. duingras en duindoorns verloren. De oudste man van Nederland is momenteel de 103-jarige Jan Kip uit Dreischor. Opa Kip is op 18 Maart 1851 geboren en geniet nog een uit stekende gezondheid. Mej. Koosje Bol uit Utrecht is gisteren als 100.000ste Nederlandse emigrant naar Canada met de Groo- te Beer in Montreal aangekomen. Langere opzegtermijnen Op 1 Juli aj5. zal de Wet tot wijzi ging van het ontslagrecht in werking treden. Wij zullen daarom trachten in grote lijnen de betekenis van deze belangrijke wet weer te geven. Volgens de oude wet is de opzeg gingstermijn gelijk aan de tijd, die gewoonlijk tussen twee loonbetalin- lingen valt. Dus bij weekloon is de opzeggingstermijn een week en bij maandloon een maand. In eerste in stantie wordt deze regel ook in de nieuwe wet gevolgd. Naarmate echter de dienstbetrekking langer duurt, worden dc opzeggingstermijnen ver lengd. Hieraan ligt de gedachte ten grondslag, dat met de duur van het dienstverband de morele verplichtin gen van partijen gestadig groeien. Hoe langer de dienstbetrekking duurt, des te nauwer worden patroon en arbeider aan elkaar verbonden. Na verloop van jaren ontstaat een zekere bedrijfsgemeenschap, waaraan werk gever cn werknemer zich niet al te gemakkelijk mogen onttrekken. Er is nog een tweede principiëel verschil tussen de oude en de nieuwe wet. De oude houdt rekening met het feit, dat de gevolgen van ontslag voor de werknemer veel ernstiger zijn dan voor de werkgever. Ontslag kan voor de werknemer tengevolge hebben, dat zijn gehele bestaan op losse schroeven gezet wordt. Voor de werkgever betekent het meestal niets andei's dan dat hij in een vacature moet voorzien. Daarom is de verlen ging van de opzeggingstermijn, welke de werkgever in acht moet nemen, twee-maal zo groot gesteld als die van de werknemer. In het oorspronkelijk wetsontwerp waren overeenkomstig het advies van de Stichting van de Arbeid de verlengde opzeggingstermijnen aan maxima verbonden, nl. 26 weken voor de werkgever en 13 weken voor de werknemer. Tegen beide maxima zijn in het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer bezwaren gemaakt. Voor de grote werkgevers levert een lange opzeggingstermijn geen ernstige moeilijkheden op. De grote ondernemingen kunnen doorgaans wel een stootje velen en zonder be zwaar de schade dragen, welke uit een lange opzeggingstermijn kan voortvloeien. De wet geldt echter ook voor de kleine werkgever, die wegens slapte in het bedrijf gedwongen wordt een knecht te ontslaan, kan een opzeggingstermijn van enkele maanden ernstige gevolgen hebben. In het kleinbedrijf speelt voorts de persoonlijke verhouding tussen werk gever en werknemer een belangrijke rol. Hier kunnen na opzegging ge makkelijke wrijvingen ontstaan, wel ke door een lange opzeggingstermijn in de hand wórden gewerkt. Tenslotte is er van werkgeverszijde op gewezen, dat een aanzegging van ontslag dikwijls een nadelige invloed heeft op de werklust én arbeidspro ductiviteit. De werknemer, wiens dienstverband afloopt, kan moeilijk hetzelfde plezier in zijn werk hebben als zijn collega, die mag blijven. Soms ontstaat er een zekere onver schilligheid, waardoor de arbeidspres tatie terug loopt. Deze door de werk gevers opgedane ervaring maakt hen bevreesd voor lange opzeggingster mijnen. Indien de werknemer op zijn beurt een lange opzeggingstermijn in acht moet nemen, wordt hij gehandicapt in zijn pogingen om zijn positie te ver beteren door verandering van betrek king. Een werkgever, die op korte termijn in een vacature moet voor zien, zal uit de aard der zaak zijn keus moeten beperken tot een sollici tant, die spoedig in dienst kan tre den. De werknemer, die een lange op zeggingstermijn in acht moet nemen, vist dus achter het net. De werkne mer, die plichtsgetrouw steeds in dienst van dezelfde werkgever is ge bleven, wordt hierdoor gedupeerd. Al deze bezwaren hebben er toe geleid, dat de maximale opzeggings termijnen teruggebraoht zijn tot 13 weken voor de werkgever en 6 we ken voor de werknemer. Tot deze j maxima stelt de nieuwe wet de op zeggingstermijn voor de werkgever op tenminste zoveel weken als de dienstbetrekking na de meerderjarig heid van de i.rbeider gehele jaren heeft geduurd en voor de werkne mer op tenminste zoveel weken als de dienstbetrekking na zijn meerder jarigheid tijdvakken van twee gehele jaren heeft geduurd. De verlening van de opzeggingstermijn begint dus het eerste te werken bij de weeklo- ners, nl. na 2 jaren voor de werkge ver, die opzegt, en na 4 jaren voor de werknemer. Bij maandloon begint over bij de aankondiging zoveel dei-1 ren. De schade wordt door verzeke ning ontstond, is tot nu toe geenj ring gedekt. doorslaand succes geworden. De j beurs, die in de Houtrusthallen te Den Haag gehouden wordt, kon ook j KRUIDENIER VEROORDEELD, op de tweede dag een slechts gering aantal bezoekers trekken. De handel I Het Amsterdamse gerechtshof heeft had zoals bekend verschillende be- de 45-jarige kruidenier J. C. van T. zwaren tegen deze beurs, die gebruik te auto's van leden van de ANWB uit Amsterdam-West, die over een melkverkopersdiploma beschikt zonder noemenswaardige winst aan g<?steliliseerde melk in flessen ver leden te koop biedt. I kocht, veroordeeld tot een principië- le boete van f 10.omdat hij dit ge- Op de eerste beursdag ging er voor daan had zonder te voldoen aan een ongeveer 21.000 gulden om, gisteren verordening van het Bedrijfschap voor 500 gulden minder. De taxatie- voor Zuivel, inhoudende, dat krui- prijs der wagens varieert van 1450 deniers alleen consumptiemelk mo- tot 6.000 gulden. Gisteren zijn er van SGn verkopen, indien zij over een de vijftig binnengebracht auto's i ?PöeDJ?kaaJ_ beschikken. Daarover slechts vijf verkocht. Op 34 was er I beschikte T. met. in het geheel geen bod. Vandaag was De raadsman van T. heeft cassatie de verhouding nagenoeg hetzelfde. 1 aangetekend. GEZOND LEVEN In de oostelijke helling van de St. Pietersberg, kort bij de ingang van het gangenstelstel „Zonneberg", be vindt zich de laatste grotwoning in Nederland. Deze grot werd in 1858 door een mergel werker uit het Bel gische dorp Canne uitgegraven. In 1958 wordt dit ondergrondse woon vertrek dus 100 jaar. De 66-jarige Greetje Blanckers woont er al van haar geboorte. Haar moeder ging er wonen, toen zij negen jaar was. Ongezond schijnt het er niet te zijn want moeder Blanckers woonde er 85 jaar; zij was dus 94 jaar toen zij stierf. Ook haar dochter, die ongehuwd is, is nooit ziek ge weest. Zij denkt er niet aan de grot- woning te verlaten. Iedere dag werkt zij op haar drie roeden land, zij plant sla en andijvie, verzorgt de spinazie en de uitjes en harkt tussen de vroe ge aardappels. „Nog nooit is er in de winter zo veel bevroren en zelden was het in het voorjaar zo droog", zegt ze. Winter en £omer woont zy blij moedig i n de oude grot. Er staan oude doch stevige eiken kasten; het achterste gedeelte is ingericht als slaapvertrek. Het mergelplafond is netjes gewit en huiselijk bruin van wege de rook uit de open haard in een der zijwanden. Er komen wel eens toeristen om een kijkje te nemen en een praatje te maken. Een oude scheefgegroeide noteboom hangt beschermend over het paadje naar Nederlands' laatste bewoonde grot. de verlening na resp. 5 en 10 jaren. Voor de berekening van de opzeg gingstermijn worden niet meegeteld de jaren, welke de arbeider vóór zijn pl.m. 21ste verjaardag of vóór zijn huwelijk bij dezelfde werkgever heeft doorgebracht. Een minderjarige wordt nl. meei-derjarig door het slui ten van een huwelijk. Onrechtmatig ontslag. Indien de werkgever of werkne mer de arbeidsovereenkomst zonder dringende reder» en zonder inachtne ming der opzeggingstermijn, derhal ve onrechtmatig doet eindigen, dan geeft de oude wet aan de wederpar tij de keus tussen de zgn. wettelijke schadevergoeding en d« volledige schadevergoeding. De wettelijke schadevergoeding is door det wet ge fixeerd op het in geld vastgesteld loon voor de tijd, dat de dienstbetrek king bij regelmatige beëindiging had behoren voor te duren. Voor de wettelijke schadevergoeding behoeven geen nadere feiten te worden gesteld en bewezen; zij kan dus ook gevraagd worden, wanneer er in werkelijkheid geen schade is geleden, b.v. doordat de onrechtmatig ontslagen werkne mer dadelijk ander werk heeft gevon den. Eist een partij echter de volle dige schadevergoeding, dan moet zij bewijzen, dat zij tot het gehele ge vorderde schadebedrag ook werkelijk schade heeft geleden. Zo zal een on rechtmatig ontslagen dienstbode, die als volledige schadevergoeding loon en kostgeld vraagt, moeten aantonen, dat het haar, ondanks alle dadelijk aangewende pogingen, niet is gelukt een andere werkgever te vinden. Dc zgn. volledige schadevergoeding om vat alleen schade, die veroorzaakt is, doordat niet rechtmatig is opgezegd. Derhalve kan een arbeider, die na zijn onrechtmatig ontslag enkele maanden werkloos is gebleven, en daardoor schade heeft geleden, des wege geen schadevergoeding vragen, omdat hij die schade ook zou hebben geleden, indien hij op rechtmatige wijze zou zijn ontslagen. De nieuwe wet handhaaft de be staande schadevergoedingen cn geeft daarenboven aan de rechter de be voegdheid om de partij, die onrecht matig opgezegd heeft, te veroordelen de dienstbetrekking te herstellen. Aangezien echter een gedwongen herstel de band tussen partijen al te knellend kan maken, bepaalt de wet tevens, dat de verplichting tot herstel steeds vervangen kan wor de door de betaling van een door de recht vast te stellen afkoopsom. Kennelijk onredelijk ontslag. Dc nieuwe wet gaat uit van de ge dachte dat een opzegging, die vol komen in overeenstemming met de wettelijke •voorschriften is gedaan, toch in bepaalde gevallen onbillijk cn onredelijk kan zijn, M.a.w. de recht matigheid van een ontslag sluit niet altijd rechtvaardigheid in. Een werkgever, die een oude getrouwe arbeider zonder goede reden ont slaat handelt niet rechtvaardig. En een werknemer, die zijn patroon, aan wie hij veel te danken heeft, tijdens diens ziekte zonder goede reden in de steek laat, handelt evenmin recht vaardig. Indien een ontslag kennelijk onredelijk gegeven of genomen is, dan geeft de nieuwe wet aan de we derpartij recht op een door de rech ter toe te kennen schadevergoeding. Volgens de Memorie van Toelichting volgt uit de woorden „naar billijk heid" dat voor het stellen en bewij zen van schade niet dc ..stringente gewone" regelen van het Burgerlijk Wetboek gelden. Ook bij een kennelijk onredelijk ontslag biedt de nieuwe wet de mo gelijkheid van een veroordeling tot herstel van de dienstbeti-ekking eventueel te vervangen door een af koopsom. Dat degene, die door een kennelijk onredelijk ontslag gedupeerd is, in bescherming wordt genomen, is ze ker toe te juichen. Zolang echter het „Buitengewoon Besluit Arbeidsver houdingen 1945" gehandhaafd wordt, zal eer» kennelijk onredelijk ontslag niet vaak voorkomen. Ingevolge dit Besluit, kortweg genoemd B.B.A., is het zowel de werkgever als de werk nemer verboden een arbeidsverhou ding te beëindigen zonder toestem ming van de Directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau. Deze zal ze ker geen toestemming geven voor een ontslag, dat kennelijk onredelijk is. Geeft de Directeur wel toestemming, dan mogen wij dus aannemen, dat het ontslag redelijk is. Maar volgens de nieuwe wet zal de partij, aan wie met toestemming van de Directeur opgezegd is, maar die zich toch on rechtvaardig behandeld voelt, aan de rechter kunnen verzoeken de weder partij te veroordelen tot betaling van schadevergoeding en tot herstel der dienstbetrekking. Deze dubbele be handeling van de zaak vóór het ontslag door het Gewestelijk Arbeids bureau en na het ontslag door de kan tonrechter is wel wat topzwaar, al geven wij toe, dat dc rechter aldus een eventuele misslag van de Direc teur van het Gewestelijk Arbeidsbu reau goed zal kunnen maken. Mr. C. A. Baron BENTINCK.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7