Het plaatselijk volksinkomen in de Bollenstreek Het Leids volksinkomen steeg van 67 tot 107 millioen In alle gemeenten sterke stijging Hoofdelijk inkomen het hoogst in Sassenheim, het laagst in N/hout Arbitrage en loonpolitiek besproken GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT lEIDE* DONDERDAG 20 MEI 1954 DE LEIDSE COURANT In aansluiting op onze beschou wingen over het Leidse volksin komen en de sterke stijging daar van sedert het einde van de oor log geven wij thaqs 'bijzonderhe den over de gemeenten van de z.g. bollenstreek om vervolgens ook over die van de Duinstreek en Zuidelijk en Noordelijk Rijn land. Ook deze bijzonderheden ontlenen wij goeddeels aan een zo juist verschenen publicatie van het OBS waarvoor de gegevens beschikbaar werden gesteld door de fiscale administratie. HILLEGOM. Wij beginnen met Hillegom waar in enkele jaren het volksinkomen is gestegen van tien millioen tot rond zestien millioen! Het aantal afzon derlijke inkomens in deze gemeente steeg in dezelfde periode van rond 4800 'tot ruim 5300. Er zijn in Hillegom nu nog 2.126 inwoners met een inkomen beneden de tweeduizend gulden 's jaars. Na tuurlijk zijn dit niét allemaal gezins hoofden. Veertig pet van alle af zonderlijke inkomens behoren dus 'tot deze categorie, een percentage dat geheel „normaal" geacht kan wor den. Verder zijn er in deze gemeente 2.120 inkomens tussen twee en vijf duizend gulden, onderverdeeld in 1.334 tussen twee en drie mille, 849 tussen drie en*vier mille en 337 tus sen vier en vijfduizend gulden. Wat de hogere inkomens betreft zijn er in Hillegom 188 tussen vijf en zes mille, 109 tussen zes en zeven mille, 79 tussen zeven acht mille. 45 tussen acht en negen mille en 36 tussen negen en tien mille. Maar ook hogere inkomens zijn in deze gemeente niet zeldzaam. Hon derd en negen ingezetenen verwer ven jaarlijks tussen de tien en vijf tien mille, terwijl 37 anderen kunnen bogen op een jaarlijks inkomen tus sen vijftien en twintig duizend gul den. Tenslotte vest dan nog de kleine groep zeer hoge inkomens, d.w.z. in komens van méér dan twintigduizend gulden 's jaars. Deze groep omvat in Hillegom 62 inwoners, die bij elkaar een inkomen hebben van ten naasten bij twee millioen of gemiddeld 32 mille. Slaan wij al deze inkomens om over de gehele bevolking dan komen wij tot een inkomen per inwoner van ƒ1.190. Zoals bekend is dit fictieve inkomen per inwoner een goede maatstaf voor de beoordeling van de plaatselijke koopkracht. LISSE. In Lisse is het plaatselijke volks inkomen extra sterk omhoog gegaan en wel van 8 millioen kort na de oorlog tot 13,8 millioen thans. Deze sterke stijging valt slechts voor 8 pet. toe te schrijven aan de toename van de bevolking en voor het overige ge heel aan de stijging van de indivi duele inkomens. Toch zijn 44 pet van alle afzonder lijke inkomens in Lisse lager dan tweeduizend gulden 's jaars ierwijl inkomens van twee tot drie mille, van drie tot vier en van vier tot vijf mille resp. 1086, 602 en 258 maal voorkomen. Voorts hebben 146 ingezetenen een inkomen tussen vijf en zes mille, 92 tussen zes en zeven mille, 63 tussen zeven en acht mille, 39 tussen acht en negen millie en 25 tussen negen en tien mille. Slechts 4 pet. var. de bevolking heeft een hoger inkomen dan tien- duizend gulden 's jaars. Hieronder zijn er 77, wier jaarlijks inkomen ligt tussen tien en vijftienduizend gulden, 44 met een inkomen tussen vijftien en twintig mille en 42, wier inkomen ligt tussen twintigduizend en vijftig duizend gulden. Daarboven uit komen dan nog tien inwoners van Lisse, die gemiddeld 93 duizend gulden verdienen! Door dit alles beloopt het inkomen per hoofd van de bevolking in Lisse 1.194,—, dus slechts enkele guldens méér dan in Hillegom. SASSENHEIM. In Sassenheim steeg het totale volksinkomen van 5,8 millioen tot 9,6 millioen terwijl het aantal afzonder lijke inkomens met slechts 20 pet. ge stegen is. Een zeer belangrijk deel van de stijging kan ook in deze ge meente dus worden toegeschreven aan de stijging van de individuele in komens. Twaalfhonderdveertig inkomens, 41 pet. van het totaal, blijft beneden tweeduizend gulden 's jaars terwijl er 715 zijn tussen twee en driedui zend gulden, 437 tussen drie en vier mille en 181 tussen vier en vijf mille. Voorts hebben 126 Sassenheimers een inkomen tussen vijf en zes dui zend gulden, 76 verwerven jaarlijks tussen zes en zeven mille, 46 zijn er, die tussen zeven en achtduizend gul den verdienen, 45 met een inkomen tussen acht en negen mille en 28 met een inkomen tussen negen en tien duizend gulden. Vier en een half pet. van de inge zetenen hebben een inkomen boven tienduizend gulden. Daarvan zijn er 68, die tussen tien en vijftien mille verdienen en 31 met een inkomen tussen vijftien en twintig mille. Ten slotte hebben 33 Sassenheimers een inkomen boven twintigduizend gul den, en wel van gemiddeld 31 dui zend guiden. Het inkomen per hoofd van de be volking bedraagt in Sassenheim 1.216.iets hoger dus dan in Hil legom en Lisse. NOORD WIJK. In Noordwijk is het plaatselijke volksvermogen sedert het einde van de oorlog zelfs met 70 pet geste gen, namelijk van 10 millioen per jaar tot 17,8 millioen. Ook hier is de stijging enerzijds te danken aan een toename van het aantal afzonderlijke inkomens met 20 pet. en - voorts-aan de stijging van de afzonderlijke in komens. In deze gemeente bedraagt 42 pet. van de inkomens minder dan twee duizend gulden per jrar en verder zijn hier 1300 inwoners met een in komen tussen twee en drieduizend gulden, 877 met een inkomen tussen drie en vier mille en 360 met een in komen tussen vier en vijf duizend gulden. Tussen vijf en zes duizend gulden verdienen voorts 200 Noordwijkers, tussen zes en zeven mille 137 inwo ners, tussen zeven en acht mille 96, tussen acht en negen mille 58 en tus sen negen en tienduizend gulden 42. Wat de hogere inkomens betreft: er zijn 141 Noordwijkers met een in komen tussen tien en vijftien mille, 36 met een inkomen tussen vijftien en twintig mille en 34 met een inko men tussen twintig en vijftig dui zend gulden. Tenslotte wonen hier dan nog tien ingezetenen, die door elkaar een ton inkomen hebben! Door dit alles tezamen bedraagt het inkomen per hoofd in Noordwijk toch niet meer dan 1.092.—. NOORDWIJKERHOUT. Ook in Noordwijkerhout is het volksinkomen met 70 pet. gestegen en wel van 4,7 tot nagenoeg 8 mil lioen gulden. Kort na de oorlog was de koopkracht van de bevolking in deze gemeente al bijzonder laag, zo dat ze ook nu nog, ondanks de sterke stijging, verhoudingsgewijze bij veel andere gemeenten achter blijft. Van de 2750 afzonderlijke inkomens in Noordwijkerhout blijft 44 pet. be neden tweeduizend gulden 's jaai's, terwijl 43 pet. tussen twee en vijf duizend gulden ligt. Onder deze laat ste categorie zijn er 641 tussen twee en drie mille, 405 tussen drie en vier mille en 153 tussen vier en vijfdui zend gulden. Voorts zijn er 240 inkomens tussen vijf en tienduizend gulden, onder verdeeld in 94, 49, 46, 35 en 15 over de groepen van vijf tot zesduizend, van zes tot zevenduizend enz. Verder kunnen 56 ingezetenen van Noordwijkerhout bogen op een in komen tussen tien en vijftien mille, terwijl er 13 zijn, wier inkomen tus sen vijftien en twintig mille in ligt. Tenslotte zijn er dan nog 24 inge zetenen met méér dan twintigduizend gulden inkomen. Gemiddeld hebben deze 24 rijksten een inkomen van dertigduizend gulden 's jaars. - Het inkomen per hoofd van de be volking beloopt in Noordwijkerhout slechts 870.heel wat minder dus dan in de reeds besproken gemeenten. VOORHOUT, In Voorhout is het plaatselijk volksinkomen met meer dan 80 pet. gestegen! Daar het aantal afzonder lijke inkomens hier met slechts 15 pet. is toegenomen, zijn de indivi duele inkomens dus wel duidelijk omhoog gegaan! Niettemin heeft 45 pet. van de be volking een inkomen van minder dan tweeduizend gulden. Tussen twee en drie mille hebben 335 inwoners, tus sen drie en vier mille 181 en tus sen vier en vijf mille 71. Voorts hebben 45 ingezetenen jaar lijks van vijf tot zes mille te ver teren, 40 tussen zes en zeven mille, 23 tussen zeven en acht mille en 25 tussen acht en tienduizend gulden. Daarboven komen 34 inwoners met een inkomen tussen tien en vijftien mille, 13 met een inkomen tus sen vijftien en twintig mille en ten slotte nog 18 inwoners met meer dan twintigduizend gulden. Het inkomen: per hoofd van de be volking beloopt in Voorhout 1.064.' WARMOND. In Warmond steeg het plaatselijk volksinkomen sedert het einde van de oorlog van 2,5 millioen met 74 pet. tot 4,5 millioen. Niet minder dan 46 pet. van de Warmondse inkomens ligt beneden de tweeduizend gulden 's jaars. Vari de 1386 afzonderlijke inkomens zijn er voorts 303 tussen twee en drieduizend gulden, 181 tus sen drie en vier mille en 75 tussen vier en vijfduizend gulden. Tussen vijf en zes mille, zes en zeven mille en zeven en acht mille verdienen voorts resp. 57, 32 en 23 in woners, terwijl er 19 ziin met een inkomen tussen acht en tienduizend gulden. Voorts hebben 26 ingezetenen tussen tien en vijftien mille aar» jaarlijks inkomen en 13 tussen vijf tien en twintig mille. Aan de top staan dan nog 17 in komens boven twintigduizend gul den, die gemiddeld 48, millioen belo- pen. Het inkomen per inwoner bedraagt in Warmond 1.182. In een volgend artikel zullen wij de overige gemeenten uit de Leidse duinstreek onder de loupé nemen. Inkomens boven f. 50.000.- ver-drievoudigd en/of loonbelasting In 1946 bedroeg het totale Leidse volksinkomen 67 mil lioen. Volgens de meest re cente cijfers, die aan de be lasting-administratie zijn ont leend, is dit volksinkomen j ken er in onze stad dus ruim 19.000 inkomens uit deze klasse te zijn. Deze verwerven tezamen ruim 57 millioen aan inkomen, dat wil dus zeggen: ruim 53 pet van het totale volksinkomen. In 1946 omvatte deze categorie inkomens in enze stad slechts 43 pet. van het gemeentelijke 1CTllu Jj Hf inkomen van de bevolking. Sedert- inmid'deis gestegen tot 107 dien is het zwaartepunt van het ge- millioen! heel dus duidelijk naar deze categorie i verschoven. Deze enorme stijging van het plaat- Het bovenstaande bijeen genomen s-elijk volksinkomen en das vantoont dus aan aa„ 90 pet. van ae de koopkracht der bevolking is J Leidse bevolking een inkomen bene vooral aan twee factoren toe te I den vxjfduizena guiden s jaars heeft schrijven. Enerzijds aan de stijging} en dat deze 90 pet. van de bevolking van het inwonertal en dientengevOl-j niet meer dan 67 pet. d.w.z. twee ge van het aantal inkomens, dat te-derde van het volksinkomen weet zamen het volksinkomen vormt, en j"* roa nc - anderzijds door de stijging van de in dividuele inkomsten der inwoners als gevolg van loonronden enz. Stijging individuele inkomens. Wat de eerste factor betreft: kort na de oorlog waren er in onze stad 33.640 ingezetenen met een eigen in komen, volgens de jongste gegevens zijn er 37.550. Dit is dus een vermeer dering met 11 a 12 pet. terwijl, zoals gezegd, het totale volksinkomen niet met 11 a 12 doch met rond 60 pet. is gestegen. In dit verschil komt dus de tweede factor: de stijging van de in dividuele inkomens tot uiting. Deze laatste stijging is evenwel in genen dele gelijkmatig over alle inkomens groepen verdeeld. Integendeel. Het aantal inkomens beneden dui zend gulden daalde van 10.120 tot ruim zesduizend en dat van inkomens tussen één en tweeduizend gulden van: 10.550 tot nog geen negendui zend. Waren er in 1946 in onze stad dus nog 21 a 22.000 inkomens bene den twee mille, thans zijn dit er nog slechts 15.000. Dat wil dus zeggen dat de groep der lage loften week lonen van ten hoogste 38 éi 39 gulden destijds 61 pet. van onze bevolking omvatte tegen thans slechts 40 pet! Met elkander verworven de inwo ners van deze categorie destijds 21 pet, van het Leidse volksinkomen tegenover thans 14 pet. Inkomens tussen twee en driedui zend gulden 's jaars zijn er thans enige duizenden méér dan onmiddel lijk na de oorlog. Niet minder dan 10.300 Leidenaars hebben thans na melijk zulk een inkomen, terwijl ruim 6.500 stadgenoten kunnen bo gen op een inkomen tussen drie en vierduizend gulden 's jaars terwijl er voorts 2.270 inkomens tussen vier cn vijf mille zijn. Totaliseren wij deze groep van te verwerven. De resterende 10 pet. van de Leidenaars heeft tezamen één derde deel van het volksinkomen. Hoe staat het nu met de verdeling van dit derde deel, dat wil dus zeg gen van deze ruimi 35 millioen over de verschillende verdere inkomen klassen? Er blijken 1.115 Leidenaars te zijn met een inkomen tussen vijf en zes duizend gulden en 655, die jaarlijks tussen zes en zeven mille verdienen. Voorts verwerven 411 van onze stad genoten een inkomen tussen zeven en achtduizend gulden terwijl er 277 zijn, wier inkomen tussen acht en ne gen mille ligt terwijl 174 Leidenaars kunnen bogen op een inkomen tus sen negen en tienduizend gulden. De voor de plaatselijke koopkracht zeer belangrijke groep inkomens tus sen vijf en tien mille omvat dus ruim 2.600 gezinnen of bijna 7 pet. van de bevolking met een totaal jaarlijks in komen van rond zeventien millioen gulden, d.w.z. ruim 15 pet. van het totale volksinkomen. Dé hogere inkomens zijn vanzelf sprekend veel dunner gezaaid. Tus sen tien en vijftienduizend gulden 's jaars verwerven 456 Leidenaars, tussen vijftien en twintig mille heb ben 172 van onze stadgenoten, terwijl 192 ingezetenen bogen op een inko- mei tussen twintig en vijftigduizend gulden. M.a.w.: 820 Leidenaars, 2,2 pet. van de belastingplichti gen verwerven een jaarlijks in» komen tussen tien en vijftig mille en daarmee bijna 14 millioen of 13 pet. van het totale volksinkomen. Tenslotte komen dan de extréme inkomens, waartoe wij alle inkomens bóven een halve ton rekenen. Van zulke zéér hoge inkomens waren er in 1946 in onze stad 11, thans zijn er 34! Dat is dus een ver-drievoudi- ging! Van deze 34 „gelukkigen", die meer dan vijftig mille per jaar ver- DE ROODE KRUIS-BOOT VAART. En men voelt zelfs geen kou! De colonnecommandante van het Goudse Roode Kruis, dr. M. E. Kor- tenoever, telefoneerde ons gister avond uit Nijmegen: In Gorcum hadden we een pracht aanlegplaats aan de Duikenhaven met aan de ene kant uitzicht op de Merwede, aan de andere op het Plantsoen. Er was daar veel belang stelling. Onze omroeper ging tussen de kijkende kinderen staan. Een van hen zong een liedje. De kijkende mi litairen waren daartoe niet te bren gen. Dus zorgden onze zusters voor een zangnummer op de kade. De afdeling Gorcum van het Roo de Kruis bracht voor elke patiënt een versierd fruitpakje. Voor de mi crofoon werd over de geschiedenis van Gorcum verteld. Een 7-jarig jongetje bracht aan Jan, onze jong ste patiënt (10 jaar) een legpuzzle. Tijdens de avondthee kwamen de Greenhorns op de zalen, een gezel lige band met vrolijke muziek. Wij sliepen op tijd in. De nacht was rustig. Vanmorgen om half tien vertrok ken we naar Nijmegen. De tocht langs de Waal met zijn uiterwaar den was vol afwisseling. De koeien en paarden stonden hier en daar in het water om te drinken. De scheep vaart was zeer druk. De omroeper legde de verschillende scheepstypen uit. Er was altijd veel gezwaai over en weer naar andere schepen. Öp deze grote rivier deinde het schip wel iets, zodat 'n enkele vaas je of drinkglas van een nachtkastje gered moest worden. Zo kwamen we in de middag te 4.55 uur in Nijmegen- aan, waar men al met drinkwater klaar stond om de tanks te vullen. Er wacht ons hier, naar men verzekerde, een ge noeglijke avond. Het valt op, dat het gure weer de patiënten geenszins deert. Door de afleiding en de gezelligheid denkt men er niet aan op het weer te let ten. Met veelgroeten aan allen Congres aannemers Maatregelen verlaging brandverzekeringspremie Tijdens de Jaarvergadering van de Nederlandsche Aannemersbond en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland, N.A.P.B., die gisteren werd gehouden, werd allereerst het vraagstuk van de houding van som mige overheidsorganen cn particulie ren behandeld, die er een gewoonte van schijnen te maken, uitspraken van scheidslieden, gewezen overeen komstig de statuten van de Raad van Arbitrage aan te vechten, indien deze in hun nadeel uitvallen. Dit maakt hernieuwd procederen voor de rechter nodig, hetgeen toch stellig in strijd is met de bedoeling van het instituut van arbitrage, dat een snel le en vooral deskundige beslissing bij gerezen geschillen wil waarborgen. Overigens bleek de vergadering van oordeel, dat het tempo van behande ling der arbitrageprocedures nog wel voor verbetering vatbaar is. Bij de bespreking van het nieuwe collectieve contract, dat in de plaats zal treden van de huidige loonrege ling, die bindend is opgelegd door het College van Rijksbemiddelaars, bleek, dat de vergadering zich over het al gemeen wel met de materiële inhoud van de voorstellen kon verenigen, dooh enigszins huiverig bleek te staan tegenover de ontwikkeling van de loonpolitiek, met name ten opzichte van de vaststelling van de tarieven, welke materie in onderzoek is en zodra dit onderzoek is beëin digd afzonderlijk zal worden behan deld. Ook werd uitdrukking gegeven aan de teleurstelling van alle afge vaardigden, dat nog steeds geen wij ziging is gebracht in de onbevredi gende situatie, dat bij overschrijding van de officiële loonvoorschriften wel de ondernemer doch niet de arbei- Gevestigd in de week van 10 tot en met 15 Mei. J. van den Berg en fam., arts, Nieuwe Rijn 46: J. van den Berghe, De L. de Kanterstr. 26; J. Beij, huis schilder, Oosterstr. 94; D. B. Bitter, boekhouder, Korte Mare 5; H. I. Brou wer. onderwijzeres. Burggravenlaan 241; J. E. van Dinter. kok, De M. v. Streef kerkstraat 16; T. L. BrouwerDoorn- veld, Burggravenlaan 241; J. Faber, be- drijfsingenieur, De L. de Kanterstr. 12; M. GrootendorstGroen, Houtlaan 15: H. C. CazanderHezik en fam., Stad houderslaan 21; C. J. Hindorf. Lorentz kade 19;" J. Huisman, ass. van de huis houding, Rijnsb.weg 10; J. M. van Ingen 'eh fam.. walsmachinist, Ringkade 13a; Q. C. Jansen, Merelstr. 33; M. de Jong, betonwerker, Koddesteeg 18; W. F. J. Kasteelen, telegrafist I KM. Morsstr. 40a; J. Kersbergen, houtbewerker. Van 't Hoffstr. 44a; M. C. M. v. Tol, religieuze, St. Jacobsgracht 1; A. H. J. Koppers, kok, Oude Vest 85; G. S. Koullen en fam., Hof laan 113; J. de Kraauw. werk ster, Kooihof 13; C. Kramer, draaier hoogovens, Hogewoerd 129; G. J. Kruis man en fam., electro-monteur, Lorentz- kade 72; J. Kuivenhoven, fabr.arbeider, Waardgracht 20; M. B. GerdesLaken, Berkendaalstr. 2; J. Lammens en fam., kapitein KL, Lorentzkade 62; A. H. van der Mark en fam., leraar Ambachtssch., Hoflaan 111; P. A. Meijer, De M. v. Streefkerkstr. 45; J. J. van Mil en fam., boekhouder, a. b. t.o. Herensingel 2C; A. G. Th. Montfoort, Kloksteeg 6; W. M. BeukemaMutfseiaar en fam., Uiterste- gracht 107a; H. M. van Oosten, dienst bode, Uiterstegracht 107a; H. de Raat en fam., arts, Fagelstr. 15; T. Schaper, Nwe Rijn 22a; P. Schutz en fam., bedrijfs econoom, Lorentzkade 66; J. Siebert, korp. torpedornaker KM, Os en Paarden- laan 34; M. F. van der LaanSilvius en fam., Lage Rijndijk 92; J. Singerling, ziekenverpleger. Noordeinde 2a; W. Slobbe, religieuze, Hooigracht 11-27; F. D. van der Sluis, Lammensch.weg 20; A. Soravia, huishoudster, Steenstr. 11; J. Stikkelorum, lichtmatroos grote vaart, Timorstr. 10: A. J. Straver. militair, Balistr. 66; L. J. Syriër, secretaresse, Roo.db.str. 40; C. M. Teunisse, verpleeg ster, Groenhovenstr. 25: E. M. van der Vlist, kamermeisje, Kolfmakersteeg 13; J. Vlot, dienstbode, Breestr. 55; M. de Vries, dienstbode, Oude Singel 80; M. H. J. Welp, hoofd van de huishouding. Sta tionsweg 41; J. G. Wit, chemicus, Witte Singel 36; J. T. J. van Zon, chauffeur, Conciëntiestr. 14a; O. P. van Zwol, ma gazijnbediende, Celebesstr. 41; A. W. Zij- derveld, 1.1. verpleegster, Hooigrt 11-29. Vertrokken in de week van 10 tot en met 15 Mel. M. J. Kamermanv. Berkel, Acaciastr. 20, 's Gravenhage, J. v. Goijenstr. 41; N. W. Beverloo, Haarl.- weg 12. Zeist, Bergweg 10; J. Bogaards, Roodenb.str. 33, Leidschendam, Stomp- wijkseweg 52; J. B. Uit den Boogaard en fam.-, Morsweg 40. Warmond, Heerenweg 32; S. Bout, Rijnsb.weg 10, Schiedam, werven, zijn er 23, wier inkomen ligt tussen een halve en een héle ton, terwijl er onder hen 11 zijn, wier in komen méér dan honderdduizend gul den per jaar bedraagt. Deze elf Leidenaars verwerven te zamen twee en een kwart millioen en dus gemiddeld twee ton ieder! Alle ruim 37 duizend Leidenaars, die in bovenstaande becijferingen begrepen zijn, moeten belasting beta len. Tezamen niet minder dan rond vijftien millioen aan inkömstenen/of loonbelasting. Dooreengenomen heb ben zij een inkomen van 2.865 gulden, terwijl het algehele plaatselijke volks inkomen, omgeslagen over al'le in gezetenen van hoog tot laag en van jong tot oud een „hoofdelijk inko men" opleveren van ƒ1.102.—. Dit hoofdelijk inkomen, dat voor het overige natuurlijk zonder beteke nis is, is een uitnemende vergel ij - kings-factor, met name voor de be oordeling van de plaatselijke koop kracht. Daarom vermelden wij nog dat dit hoofdelijk inkomen voor ge heel Nederland f 1.197.bedraagt, practisch dus hetzelfde als het Leidse cijfer. Baijl trL3bif ,xraldriHo,ardMif Nassaulaan 75; S. C. v. d. Burg, Oude Singel 146. Dordrecht. Wolwevershaven 34; M. H. Claringbould en fam., C. Huy- genslaan 37. Verenigde Staten v. Noord Amerika; M. E. Coumou, Zoeterw.singel 40, Canada; C. C. Develing, Morskacle 16a. Oegstgeest, Warmonderweg 80; C. A. M. Diels, Da Costastr. 32. Noordwijk, Wilhelminastr. 15; R. T. Z. E. v. Ditz- huijzen, Groenhovenstraat 6, Haarlem, Spruitenbosstr. 3; J. J. Douwes, Noord einde 2a. 's Gravenhage, v. Loostr. 110: C. Duiker, W. Singel 27, Oegstgeest. Juf- fermansstr. 10; Wed. J. C. v. Rijnbach Van Gelder, Fruinlaan 14. Verenigde St. van Noord Amerika; J. J. V. van Gies- sen en fam., aan boord, Nederlandse An tillen; G. van de Giessen, Roodenb.str. 5, Oegstgeest, Spaargarenstr. 25; S. P. Groenendijk, Pr. Steinstr. 38a, Leerdam, Lingeplein 16; A. J. Halbmeijer, De L. de Kanterstr. 2, 's Gravenhage. Pahudstr. 102; J. B. F. van Hasselt, Steenschuur 18. Brummen, Voorsterweg; Isander (Teukoe), Haarl.str. 93, Amsterdam, Kei zersgracht 701 hs.; A. Katan, W. Singel 8, Leeuwarden. Euterpestr. 22; G. J. Kem perman en fam., Tomatenstr. 9, 's Her togenbosch, Juliariaplein 15; C. A. v. d. Kloot. Zeemanln 3. Zoeterwoude, Vliet- weg 8; H. Knetsch en fam., Balistr. 65, Hazerswoude. Rijnenburg 30; M. W. Ber gerDe Koning, Levendaal 134a, Oegst geest, Wilhelminapark 20: J. Krant en fam., Rijnsb.weg 140, Oegstgeest, Leidse- straatweg 4; F. J. Kruitwagen, Haarl.str. 106. Venray, Leunseweg 1: C. Kuilman, W. Singel 93, Sassenheim, Hoofdstr. 346; L. L. Lam, Rijnsb.weg 10, Heemstede. J. v. Ruysdaellaan 11; Wed. D. Biesbroek Laven, Margrietstr. 7, Amsterdam, Over toom 1611; G. Lieth, Groenhovenstr. 17, Enschede. Abr. Strickstr. 65; T. J. J. J. Mader, Zoeterw.singel 75, Canada; G. v. Meijgaarden, Zeemanlaan 3, Zuid Afrika; P. van Mourik, W. Singel 27. Achtkar- spelen. Rijksstr.weg 85; F. Nap, Lee mansstraat 61, Canada; G. Nasveld, Waardstr. 41, Voorschoten, Valkenb.weg 76; J. M. Nijenhuis, Lijsterstr. 6, Hil versum, Loosdr.bos 7; W. A. v. Oerle, Nwe Rijn 17, Brits Oost Afrika: M. C. Ruijgers. Pietersk. Choorsteeg 20, Maas tricht, Kasteel Hillenraadweg 47 D; J. C. van Rijswijk, Roodenb.str. 16, Oegstgeest, Spaargarenstr. 25; J. Schipper, Rapen burg 60, Rotterdam. Kamillestr. 39; A. Snellen, Terweepark 5, 's Gravenhage, Surinamestr. 40; C. Spaanderman, De Goejestr. 7, Zuid Afrika; J. A. Spong en fam., H. Rijndijk 50a, Suriname; J. W. Stapel en fam., Morssingel 11. Oegst geest. Rijnzichtweg 33; A. Verberg, Ko- revaarstraat 43, 's Gravenhage, Zeekant 34; R. L. Versteegh, v. Oldenb.veltstr. 36, Oegstgeest, Nassaulaan 23; J. P. C. M. v. Vonderen, Vrouwenk.steeg 12, Eindhoven, St. Nicasiusstr. 26; D. de Vos. Herengracht 35, Noordwijk, Zwarte weg 20; J. O. M. v. d. Werf en fam. L. Mors weg 83, Oegstgeest, Marelaan 3; W. v. d. Wilk en fam.. Oranjegracht 50, 's Gra venhage, Leeghwaterplein 21: T. Witte- man en fam,, L. Morsweg 84, Canada; M. Wijnnobel en fam., Utr. Jaagpad 14a, Canada: C. H. Zaaijer en fam., J. de Wittstraat 13, Oegstgeest, Rijng.str.weg 171; P. J. Zevenhoven en fam., St. Aag tenstraat 16a, Canada; A. H. Vossers Zeyger. Franchimont^an 8, Wageningen, Diedenweg 87. EXAMEN „ENDEGEEST". In de inrichtingen Endegeest, Voorgeest en Jelgersmakliniek slaag den, voor het eerste overgangsexa men de dames; A. M. Bosters, A. F. Boxelaar, A. E. M. Denis, G. E. Gun- sing, J. Harte, M. L. M. Knols, G. Lagas, J. Lek, M. P. J. v. d. Lely, J. P. Lofvers, E. T. Meyer, G. C. Morré, J. den Ouden, E. J. Planje, M. Pol, J. Provoost, P. E. Rothuizen, E. A. Steinbach, A. M. Vliet, W. H. Voor winde, T. Wakker, H. J. v. d. Bijl, A. M. H. Dodebier, A. Molijn, C. J. C. Nooyens, R. Pieters, P. M. Ploe ger, J. R. C. v. Vierssen, G. C. Wijn tjes. Voor het tweede overgangsexa men de dames: C. A. E. de Boer, J. A. Booy, J. Elzer, H. J. Eyhusen, M. F. Heezen, G. M. Heydra, L. P. Heyst J. W. Kees, S. F. Kloeck, J. M. Lips, A. A. v. d. Nat, N. Peters, E. J. M. Piek, C. L, M. Sengers, C. Zoutman, C. Zwiebel. der strafbaar is. Het rechtsgevoel wordt daardoor geweld aangedaan en de vergadering nam een motie aan om bij de regering andermaal op een gelijke behandeling van de hier- bij betrokken partijen aan te drin gen, die ook voor de tot standkoming van de C.A.O. een struikelblok zou kunnen zijn. De vergadering stemde in met de beraamde maatregelen om te komen tot een verlaging van de brandver zekeringspremie voor aannemersbe drijven, die beschikken over hout bewerkingsmachines. De premie is thans onredelijk hoog. Ook de bepalingen van het Bur gerlijk wetboek over aanneming van werk werden besproken met 'het oog op de ophanden zijnde herziening van dit Wetboek, terwijl de vergade ring zich uitsprak tegen aanstelling van een gesalarieerde voorzitter. De heer J. Dura werd na het af treden van ir. J. J. van Hoek tot voorzitter gekozen van de N.A.P.B. Ir. van Hoek werd benoemd tot ere voorzitter. £eidó£ Vxvda Zaterdag 22 Mei a.s. te 19.30 uur geeft de Speeltuinvereniging „Ons Eiland", Kortenaerstraat, .een popu lair tuinconcert, dat verzorgd zal worden door het muziekkorps „Werk- mans Wilskracht". Er is dan ook ge legenheid om de tuin te bezoeken. De groep Gilde van de Nederl. Kath. Vrouwenbeweging, afd. Lei den bericht, dat op Dinsdag 25 Mei a.s. het seizoen gesloten zal worden met een Maria-morgen in de „Vroo- lijcke Arke". De morgen begint met een H. Mis, te 9 uur, opgedragen door de Geestelijk adviseur, waarna In een spannende en aantrekkelijke wedstrijd hebben de Sleutelstad-re serves gisteravond in Den Haag een 63 overwinning behaald op S.V.G.T. Door een overrompelend beginoffen- sief wisten de Hagenaars met 30 voor te komen, waarna Dool er 31 van kon maken. Na de rust herstelde Sleutelstad zich; Dool en Johnny Bekkering brachten de stand op 63, wat tevens de eindstand werd. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands Recht mej. A. v. d. Woude te Rotterdam, en de heren L. J. M. Wouters te Den Haag, H. C. G. Carsten te Den Haag, J. C. de Waard te Den Haag, A. L. H. Hazeloop te Den Haag, I. A. Kaijadoe te Oegst geest, W. B. v. d. Mijn te Rotterdam en C. G. M. Johannes te Den Haag; voor het doctoraal examen Indone sisch recht mevr. Goei Ine Liang- Liem te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld „De invloed van de voeding op de stikstofbalans van chirurgische pa tiënten", de heer G. den Ootter, ge boren te Ridderkerk en thans wo nende te Haarlem. KOUDE-TECHNIEK In verband met het bericht in het „Leids Dagblad" van gisteren over de instelling van een bijzondere leer stoel in de Koude-techniek te Leiden, vernemen wij nog, dat is bestemd binnenkort op te Treden als bijzonder hoogleraar in de koude-techniek aan de Rijksuniversiteit te Leiden, van wege het Leidse Universiteitsfonds, dr. K. W. Taconis, thans lector in die tak van wetenschap. ACADEMISCHE BENOEMINGEN. Aan de Staatscourant ontlenen wij, dat bij K.B. aan dr W. R. O. Gos lings, wetenschappelijk hoofdambte naar aan de rijksuniversiteit te Lei den, opdracht is verleend om in de faculteit der geneeskunde van deze universiteit onderwijs te geven in de infectieziekten en antimicrobiele therapie. Voorts is aan dr Sj. Groenman, buitengewoon hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, opdracht verleend in de faculteit der rechts geleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Leiden onderwijs te geven in de toegepast sociologie. rtONGEKEN Journaal JONGEREN K.V.P. KRING LEIDEN Zijne Excellentie A. E. de Schrijver, Minister van Staat van België, pre sident van de Nouvelles Equipes In ternationales, zal op een buitenge wone openbare vergadering van de Jongerenraad der K.V.P. zijn visie geven op de propagering van de Europese gedachte onder de jongeren. Deze vergadering heeft plaats op 22 Mei a.s. om half vier in Utrecht. Leden van de JO-KVP Kring Lei den kunnen zich hiervoor melden aan het Kringsecretariaat, Dijkstraat 3, Leiden. Gedeeltelijke vergoeding van de reiskosten is mogelijk. Op 22 Mei vindt onder auspiciën van de PJCR een openbare zitting plaats van het Nationale Jeugdparle- ment in Den Haag in het gebouw van de Eerste Kamer van 10.3018.00 uur. Voorzitter zal zijn mi\ J. A. Jonkman. De titel van het onderwerp luidt: „Politieke Structuur in Neder land en Europese Partijvorming". In de fi'actie der JO-KVP heeft o.m. zitting de Kring voorzitter de heer J. A. M. van Zonneveld te Leiden.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2