Door het nuchtere polderland golfde een zuidelijke geestdrift ^LCi<lóCC014/ÏC^ 1 HELDIN^van Koningin en Prins in de Rijnstreek Bewolkingt maar niet in de harten Iedere plaats bood een typisch eigen geschenk aan ffiadeytaaen in het gala m DONDERDAG 20 MEI 1954 I ma 45ste JAARGANG No. 13199 Directeur: c m v hamersveld KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ien eXl 0e j Hoofdredacteur: L. C. J. roozen. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 „Het gemeentebestuur", zo ver volgde hij, „heeft gemeend het te genwoordige leven, alsmede de his torie en de gedachte toekomstige ontwikkeling van' de gemeente te moeten vastleggen in een korté film strip onder de titel „Bodegraven slaat de handen ineen". VERTONING FILMSTRIP. Bij de ontvangst in Bodegraven werd verder nog een gelegenheidsvers gedeclameerd, dat door het raadslid drs. J. van der Boon werd gemaakt. Wij kinderen uit Bodegraven Brengen aan U, oh Majesteit, Namens alle dorpsgenoten Een blijk van toegenegenheid. Niet alledaags Kaasdorp stelde zich filmisch voor In Woerden was een man „aan de Kaak" gesteld, die door de Koningin werd vrijgesproken. -Zoals- uit deze eerstfe strophe blijkt, was het vers gemaakt om door kin déren gedeclameerdte worden. Jan Slappendel, Piet Jongebreur, Agnes Veldhuizen, Lenie Martens, Jacob v. d. Boon en Marga Vreeken, allen zo nen en dochters van raadsleden, met als jongste een 4-jarige en als oud ste een 11-jarige, werden voor deze eervolle taak uitgekozen. Bij de aankomst te Woerden bood een Ambonees jongetje bloemen aan. Foto's: N. v. d. Horst. De begeleidende tekst werd via een geluidsinstallatie ten gehore ge bracht, waardoor het mogelijk bleek, het heden en toekomst van het kaas dorp duidelijk tot uiting te brengen. met vlaggetjes en de verehigingen met haar vaandels. Bij het Arsénaal en bij de Oude Kerk met de gedenk steen van het 500-jarig bestaan der Woerdense jaarmerkt bleef de vorstin even staan. Toen de koningin de markt verliet, werden er 1000 post duiven opgelaten, die in een grote vlucht over de stad scheerden. Kaak van Woerden kreeg een klant Alleraardigst was het stukje histo rie uit de 17e eeuw, dat voor het Oude Raadhuis in beeld werd ge bracht. Aan de schandpaal bevond zich een man, die door Schout en Schepenen „te kaak gesteld" was. De I bekende rakkers hielden bij hem de wacht. Terwijl koningin Juliana op nederige 17e-eeuwse wijze door de Schout en Schepenen werd begroet en verzocht het stadhuis te willen betreden, schreeuwde de veroordeel de: „Oh, Majesteit, heb medelijden met mij!" Door het plaatsen van haar hand tekening verleende koningin Juliana gratie, waarna de rakkers ogenblik kelijk opdracht kregen de misdadiger van de kaak te verwijderen. Naar Bodegraven Na dit historische tafereel vertrok de koninklijke stoet via Rietveld, waar een korte onderbreking plaats had en de burgemeester een kaas aan bood, naar Bodegraven, dat zich wel bijzonder had ingespannen om de ko ningin op waardige wijze te ontvan gen. Duizenden luchtballontjes werden losgelaten, toen de wagen van de ko ningin Bodegraven binnenreed door de ere-poort, welke bij de fabriek van Hollandia was opgesteld. Lang zaam, terwijl de zon even een paar schuchtere stralen wierp over het kaasdorp, bewoog de koninklijke stoet zich in de richting van de Nieuwe Markt, waar burgemeester mr. J. J. Croles, de vorstin verwel komde. In tegenstelling tot de oor spronkelijke opzet werd de filmstrip vertoond in het Beursgebouw, omdat te elfder ure gebleken was, dat ver toning in het daglicht tot de onmo gelijkheden behoorde. In het Beurs gebouw sprak burgemeester Croles een korte rede uit waarin hij o.a. zeide: „Wanneer ik mij tot tolk maak van de rondom U verzamelde vertegenwoordiger- mijner burgerij, dan weet ik dat zij allen zonder uitzondering van mij verwachten, dat ik de levendige gevoelens van eerbied, trouw e aanhankelijkheid zal verwoorden. Dan weet ik ook, dat zij allen van mij verwachten, dat ik uiting zal geven aan.de vreugde, die hen op dit moment bezielt". Komende tot de betekenis van Bo degraven wees de burgemeester er op, dat met net stichten van de markt in 1882 en de aanleg van.het Marktplein, waarop de begroeting plaats had, de grondslag werd gelegd van de huidige ontwikkeling der ge meente. Het vorstelijk echtpaar verlaat het oude raadhuis te Woerden. Nog voor de koninklijke bezoekers in de Rijnstreek waren, schoven er dreigende wolkenmassa's langs de hemel en het was aan de harde wind te danken, dat het begin van deze dag niet door regenbuien werd veronaange naamd. Want ondanks de dreiging van het hemelwater, die zich in de eerste gemeenten van het bezoek-programma deed gevoelen, was er overal in de dorpskernen en langs de wegen een geestdrift, die het nuchtere polderland een bijna Zuidelijk aanzien gaf. Duizenden schoolkinderen, getooid met oranje, juichten de vorstin toe en het was goed merkbaar, dat praotisch, ook alle bedrijven hun poorten hadden gesloten, want anders hadden er Nadat het silhouet van Bodegraven was vertoond dat zoals in de tekst werd toegegeven niets uit zonderlijks is, werden er beelden op geroepen uit het verleden. Bodegra ven als oord van verzoening! De graaf van Holland en de bis schop van Utrecht onderwierpen hun geschil aan een scheidsgerecht te Bodegraven; de admiraals De Ruijter en Tromp verzoenden er zich. Vier maal werd de plaats verwoest, maar steeds opnieuw werd het dorp her bouwd. Vrij uitvoerig werd ingegaan op de bevolkingsgroei en het ont staan en de ontwikkeling van de kaasmarkt, waarbij uiteraard het zelfkazersbedrijf niet over het hoofd was gezien. Aan het slot van de filmstrip werd de toekomst van het kaasdorp onder de loupe genomen. Aangetoond was, dat het verleden en heden van Bode graven niet alledaags genoemd kun nen worden; ook de toekomstplannen bleken echter niet alledaags. Bode graven is vast van plan haar aandeel in het uitbrengen van Nederlands goede naam in alle delen van de we reld, een stad der verbroedering waardig, te vergroten en te verbre den. Daarom is Bodegraven met alle energie bezig aan het bouwen van zijn toekomst. Een nieuw Bodegraven gaat verrijzen en tot de hoogste auto riteiten van Rijk en Provincie toe hebben eraan medegewerkt, dat de stad in de naaste toekomst een groot ser aanblik krijgt. Er komt een nieuwe Rijnovergang van moderne breedte, een ruimere dus trievestiging. Bij leven en werken, ook en voor al in haar betrekkingen met het buir tenland laat Bodegraven zich leiden door het Koninklijk Woord: „Opnieuw te ontdekken, dat wij elkander nodig hebben en de weg naar elkander terug te vinden is het beste, dat ons kan overkomen". TTIJDENS HET EERSTE GEDEELTE van het bezoek, dat koningin Juliana vandaag 'aan de Rijnstreek bracht, werden in verschillende gemeenten geschenken aangeboden. Bij het verlaten van de markt te Woerden traden de heren W. Hoógen- boom, J. J. Ruys en K. de Jong naar voren met een grote mand, waarin zich boerenkaas, fabriekskaas en verschillende soorten veredelde kaas be vonden. Voorts gecondenseerde melk en tal van andere zuivelproducten. Bij het korte oponthoud te Rietveld bood burgemeester A. van Walsum een boerengraskaas aan van 9 kg. Deze kaas, die in. cellophaanpapier was verpakt, werd in 1953 gemaakt op een boerderij in Rietveld. Een bijzonder fraai geschenk werd in Zwammerdam aan de vorstin aan geboden door de heer C. F. Blok, wethouder en voorzitter van het Oranje Comité. Het was een vaas met een grijs-groen gekleurd glazuur, waarin het wapen van Zwammerdam gegraveerd was. Vervaardiger was de heer C. Sluijter, die in 1932 een pottenbakkerij in Zwammerdam vestigde. DLI AANKOMST TE BODEGRAVEN ontving koningin Juliana een bouquet bloemen uit handen van het dochtertje van de burgemeester. Na de filmstrip bood de 11-jarige Lenie Martens een „terracotta" aan, voorstellende een markttafereel. Margaretha van der Weijden, de jongste dochter van de burgemeester, overhandigde de koningin bij haar aankomst te Nieuwkoop een ruiker bloemen. De burgemeester zelf bood een geheel smeedijzeren staande sche merlamp aan, voorzien van drie schildjes met afbeeldingen van het ge meentewapen, van de uit 1627 daterende toren van het voormalige Am bachtshuis van de Heer van Nieuwkoop en Noorden, en van het uit 1628 daterende voormalige raadhuis. Sjaantje de Groot en Peter Detmers, een dochtertje van de wethouder en een zoontje van de burgemeester, stonden, toen de autostoet even stil hield in Zevenhoven gereed met een groot stuk rookvlees, waarop zich een plastic tractor bevond. Het geheel symboliseerde de voornaamste bestaans middelen in de gemeente: veeteelt en landbouw. ^IEUWVEEN VERRASTE DE LANDSVROUWE met een kussen, voor- stellende het wapen van Nieuwveen. Dit geschenk werd aangebeden door drie mannelijke leerlingen van „St Ursula", die met hun makkers het geschenk met de hand geknoopt hadden. Marjoke Roovers overhandigde een bouquet van in Nieuwveen gekweekte anjers. In Ter Aar, waar het koninklijk bezoek zich in het bijzonder richtte op de tuinbouw, was het de heer C. Hoogervorst, directeur van de veiling, die de koningin een mand met tuinbouwproducten aanbood, waartussen zich flesjes en busjes bevonden van de plaatselijke groentenverwerkende bedrijven. Tenslotte nog even Alphen aan den Rijn, waar wij ons verslag over de tocht door de Rijnstreek voor vandaag moesten afsluiten. Nadat hier door De Baronie een doos chocolade was geschonken, boden de dames E. V. van der Vaart-van der Beek, A. v. Leeuwen-Hoogstrate en A. G. Loth-Katten busoh namens de plaatselijke afdeling.van de Bond van Plattelandsvrouwen een in goud uitgevoerd embleem van de bond aan. nooit zulke geweldige mensenmenigten op de been kunnen zijn. Kort nadat de auto's, waarin zich koningin Juliana en prins Bernhard met hun gevolg bevonden, Utrecht hadden verlaten en in de verte het silhouet van Woerden opdoemde, strooiden alle klokekn van de oude vestingstad had vreugde-zang uit over de straten en pleinen, waar de bur- berij reeds in drommen was samen gestroomd, om de landvrouwe en haar gemaal te begroeten. Aan de grens van de gemeente werden op dat moment de provincia le vlag en de stadsvlag gehesen. De commissaris van de- koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, verwelkomde het koninklijk paar aan de v. d. Valk Boumanweg, op de grens van de provincie, en daarna reed de stoet naar het marktterrein. Op de plaats, waar vroeger de Utrechtse poort stond, die het slacht offer werd van de ontwikkeling van de stad tot streekcentrum, had de plaatselijke industrie thans een prachtige ere-poort opgericht. De grote winkelstraten, waar de stoet passeerde, waren in feesttooi en ook de markt had bij deze gelegenheid een bijzonder feestelijk aanzien. NEGEN RUKKEN. Op het marktterrein werd burge meester H H. C.. Vos aan de ko ninklijke gasten voorgesteld en daar na kreeg de jeugd van Woerden ge legenheid om haar vreugde te doen blijken. Een meisje bood bloemen aan en een Ambonees jongetje over handigde de vorstin een proj echt- schrift over Woerden, dat hijzelf op een der scholen had helpen vervaar digen. Onder grot enthousiasme sloe gen de bewoners van de Ambonese woonoorden, die in groten getale aanwezig waren, die .schouwspel gade. Met de traditionele negen rukken aan de bel bij het monument opende de koningin vervolgens de kaasmarkt. Langs de handje-klappende handela- laren wandelde het koninklijk gezel schap de markt af in de richting van het Oude Stadhuis,, dat tegenwoor dig als museum in gebruik is. Langs de route stonden de schoolkinderen In Bodegraven bezichtigde H.M. een tableau van kaas, op de grond uitcelecd.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1