Vrijdag wordt 't aanvullend rapport dr. Carp behandeld is Gerechtshof veroordeelde ook 'Ongevraagd ontslag aan optreden Bloemendaalse agent Een onnauwkeurige vrouwelijke tandarts beschuldigde politieman ongemotiveerd Elke land een brillant Treinbotsing nabij Zutfen Regering biedt telers van grove groente helpende hand WOENSDAG 19 MEI 1954 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Berkelse moordzaak Verhoor verdachte werd voortgezet Tijdens het tweede deel van de ochtendzitting, die gistermorgen op de 9e procesdag van de Berkelse moordzaak werd gehouden, heeft de rechtbank het verhoor van de van moord beschuldigde arts voortgezet. Nadat de president verdachte ge vraagd had naar de door hem bestel de cyaankali en de praatjes, die hij t>ver de gezondheidstoestand rondge- (trooid had, kwam het gesprek op de poeder, die de doktersvrouw de ivond van liaar dood ingenomen lieeft. Op 24 September had zijn zijn iTouw kininepoeders voorgeschreven »mde eetlust op te wekken. Op de vraag van de president hoe verdachte verklaarde dat in het lichaam van zijn vrouw cyaankali werd aangetroffen, antwoordde deze, dat zijn echtgenote dit ongetwijfeld telf ingenomen moet hebben, „ge- cien haar vroegere pogingen tot zelf moord". „Ik spaarde m'n vrouw". De president hield verdachte even wel voor, dat deze bij de rechter- romfnissaris geheel anders had ver- tlaard. De president vroeg hem verder aaar een vroeger afgelegde verkla ring, luidende: „ik ben onschuldig lan de dood van mijn vrouw, maar Ik weet wie de moordenaar is." Verdachte verklaarde dit thans ioor te zeggen, dat hij wel aan zelf moord had gedacht, doch dit woord niet had willen uitspreken om zijn vrouw niet te belasten. De president vroeg de arts ver volgens waarom hij voor dr Hoede- maker en de apothekersassistente nad verzwegen dat hij zyn vrouw die fatale avond een poeder had inge geven. Op alle hem gestelde vragen gaf verdachte met zijn rappe tong een antwoord. „Dat heeft m'n vrouw gedaan" Voor de verdwijning van de 1H gram cyaankali uit het bestelde fles je, kan hij echter geen verklaring ge ven. Evenmin kon hij de vraag be antwoorden, hoe het kwam dat in het tonicum van zijn vrouw, in het arsenicum flesje en in de voorraad fles cyaankali werd aangetroffen. Hij meende dat zijn vrouw dit wel ge daan zou hebben, hetgeen de presi dent uitermate ongeloofwaardig voorkwam. De president wilde na melijk niet aannemen, dat de over leden vrouw, die zich zo weinig met de apotheek bemoeide, tot zulke han delingen in staat zou -zijn. De president ging daarna van de een briefje hebben achtergelaten, „dat zij in de apotheek duidelijke sporen zou nalaten." Moeder mocht 't niet lezen. In de middaguren werd als getuige van de verdediging gehoord de oog arts dr A. C. M. van Haren uit Rot terdam. Deze had indertijd de moe der van verdachte behandeld en la ter aan het rechteroog geopereerd, omdat zij aan staar leed. Deze verklaringen achtte de ver dediging van belang wegens het feit dat verdachte had gezegd het katte- belbriefje, waarover Maandag zc lang was gesproken en waarin een intieme passage voorkwam, te wil len vernietigen omdat hij niet wenste dat zijn moeder dit zou lezen. Het ging er namelijk om of de moeder, die bij verdachte inwoonde, er we gens haar slechte ogen gemakkelijk toe zou komen een dergelijk briefje te gaan lezen. De getuige meende, dat dit meer samenhing met de psy chische gesteldheid van de moeder, dan met de toestand harer ogen. Maandag requisitoir. Intussen was het aanvullend rap port van prof. dr E. Carp gearri veerd. De rechtbank besloot dit rap- m w Geen nood Er is immers m j diverse autoriteiten te Mishandeling en meineed Juist als in eerste instantie de Haarlemse rechtbank heeft het Am sterdams gerechtshof, dat gisteroch tend uitspraak deed, een 32-jarige agent van gemeentepolitie te Bloe- mendaal, wegens mishandeling en meineed tot een gevangenisstraf van 4 maanden veroordeeld. Deze agent had op een avond in Juni van het vorig jaar op de Mili taire weg te Bloemendaal een 27-ja- rige student, die daar met zijn meisje fietste, aangehouden, omdat zij langs de verkeerde kant van een verkeers heuvel waren gereden en hem met zijn gummiknuppel geslagen zonder dat daartoe althans volgens recht- port Vrijdagmorgen aanstaande te bank en hof voldoende reden aan- bespreken, opdat zowel de rechtbank wezig was. als de verdediging ruim tijd zou heb ben dit aanvullend rapport te bestu deren. Maandag a.s. zal dan door de of ficier requisitoir worden gehouden, waarna direct daarop de verdediging aan het woord komt. Interventie niet gewenst. Een toevallig in de buurt staande Haarlemse agent van politie, gekleed in burger, ergerde zich aan het op treden van zijn Bloemendaalse colle i trachtte als getuige van het in cident dezelfde avond aan het politie bureau te Bloemendaal een klacht in te dienen bij de chef van de agent. De zaak kwam pas aan het rollen, toen deze corpschef, hoofdinspecteur J. Voerman, het de volgende dag. voor zijn ondergeschikte opnam en een brief aan de burgemeester van Haarlem stuurde, waarin hij zich be klaagde over de interventie van de Haarlemse agent, die zich volgens hem niet met de zaak had mogen in laten. Student beklaagde zich. De corpschef boekte een aanvan kelijk resultaat met deze brief. Agent Smeets werd door zijn chef in Haar lem wegens zijn optreden in Bloe mendaal disciplinair gestraft. Hij nam daar geen genoegen mee en liet de zaak uitzoeken door het ambtena rengerecht. Dit hoorde de Bloemen- daelse agent als getuige. „De student pleegde verzet", ver klaarde de Bloemendaalse agent. Hierover verontwaardigd, diende d student zelf, die intussen voor de onbeduidende verkeersovertreding (het verkeerd passeren van de vluchtheuvel) f 3boete had moe ten betalen, bij de justitie een aan klacht wegens mishandeling en mein eed tegen de Bloemendaalse agent in. Beiden gestraft Twee maanden geëist De officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank, heeft een ge vangenisstraf van twee maanden ge- eist tegen een 44-jarige vrouwelijke tandarts te Abcoude. Zij moest zich verantwoorden we gens het opzettelijk doen van een valse aangifte tegen de adjudant van de rijkspolitie, groepscommandant van de rijkspolitie te Abcoude. Aan verdachte was ten laste ge legd, dat zij op 7 Juni 1953 aan de officier van justitie te Utrecht een brief had geschreven, waarin zjj me dedeelde dat genoemde politieman haar had willen overhalen een ver klaring te ondertekenen tengevolge waarvan hem door de dienst „ge- j n j 1 Waal Vail liclll uuui uc uiciioi. „gt veronderstelling uit dat verdachte neeskundige verzorging politie" een de daad had begaan en stelde ver-bedrag Van 45 gulden zou worden dachte, van die veronderstelling uit, unsaid, ais vergoeding in de kos- aUerlei vragen. Verdachte gaf op el- t van een aan °yn echtgenote ge- ke vraag een antwoord. Ook werd de j „rntWa arts vroegere vrouw door middel van "morphine poeders. Het slachtoffer zou daarbij maar liet de afwikkeling van haar administratieve aangelegenheden nog wel een en ander te wensen over, waardoor moeilijkheden ontstonden. Geen administratrice. In zijn requisitoir merkte de offi cier van justitie op, dat de verdach te'geen enkel bewijs voor de juist heid van haar beschudiging heeft aangevoerd. Door haar handelwijze wordt een verdienstelijk politieman met een goede staat van dienst, die nog pas kort geledeh bevorderd is tot adjudant in zijn eer en goede naam geschaad. Als verzachtende omstandigheid wilde de officier wel aannemen dat zij onder pressie van haar raadsrtian had gehandeld, doch dit ontslaat haar niet van ernstige schuld. De rechtbank zal 2 Juni von nis wijzen. Thans zijn beide agenten gestraft. De Haarlemse rechtbank en bij de behandeling in hoger beroep het Am sterdamse Hof hebben beide alle be schikbare getuigen gehoord, onder wie ook de student en het meisje en zijn tot de conclusie gekomen, dat de Bloemendaalse agent onnodig rrvv is opgetreden. Dit hield automatisch in, dat zijn verklaring voor het ambte narengerecht in strijd met de waar heid was, zodat hij tevens wegens meineed werd veroordeeld. Maar de disciplinaire straf, die de thans ook door het Hof in het gelijk gestelde agent Smeets uit Haarlem is opgelegd, is nog steeds van kracht. Gisteren deelde de raadsman van de Bloemendalase agent onmiddellijk na de uitspraak in de gang van het paleis van justitie mede, dat hij voor ke vraag een antwoord. Ook werd de ieverde prothe5e. Een derfelijke be- arts omstandig verhoord over eenhandetin£ was evenwel niet geschied. Volgens verdachte zou de adjudant! Prijsindexcijfer weer iets omhoo? Het Centraal Bureau voor de Sta- Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 402 M. 1 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO,, 14.00-224.00 NCRV. haar medewerking voor het verkrij-i gen van genoemd bedrag hebben in- geroepen, omdat hij moeilijkhedentistiele heeft thans prijsindexcijfers had met de betaling van een aan van het gezinsverbruik op basis hemzelf geleverd gebit. 1949 100 per 15 April 1954 samen gesteld. Niet bewezen. j Het totaal-indexcijfer steeg tussen 'i 15 Maart en 15 April 1954 met 1 punt, De adjudant ontkende ten stelligste j hetgeen vrijwel geheel werd teweeg- zich aan deze frauduleuze opzet tegebracht door een stijging, met 2 hebben schuldig gemaakt. Zijn ver -punten, van het indexcijfer voor de klaringen werden bevestigd door die groep voedingsmiddelen. Binnen deze groep steeg het in w.nn- -7/m *t_pd n ln wachtmeesters van de rijkspolitie tel ucec steeg «i- ilf uli a on Abcoude. Volgens deze getuigen was dexcijfer voor groenten, als gevolg «rflffkü? o A/?'?? ït? c1-e verdachte wel een goede tandarts, van seizoensinvloeden, tussen Maart en 15 April, zeer sterk. Ook de indices voor aardappelen en fruit Meisje uit trein gevallen j aanzienlijk geringere* nfate dan bij 1 groente het geval was. De prijzen Schoonhoven Op voorstel van B. en W. heeft de gemeenteraad van Schoonhoven j.I. Maandagavond besloten ongevraagd ontslag te verlenen aan de directeur van Gemeentewerken. Dit besluit houdt tevens in, dat het college van B. en W. ongevraagd ontslag zal ver lenen aan de opzichter-tekenaar bij Gemeentewerken en bovendien aan de commandant van dc brandweer. In de toelichting van dit voorstel zeiden B. en W. dat zij aanvankelijk van oordeel waren geweest, dat om trent de gepleegde onregelmatighe den spoedig een rechterlijke beslis sing zou volgen. Daar inmiddels meer dan een half jaar verstreken is, zon der dat het college tot het treffen van definitieve maatregelena kon overgaan, zijn B. en W. meer en meer tot de overtuiging gekomen, dat de beide bedoelde ambtenaren de hen opgelegde verplichtingen niet zijn na gekomen, dat zij zich aan plichtsver zuim hebben schuldig gemaakt en derhalve niet in gemeentedienst kun nen worden gehandhaafd. De raad verenigde zich zonder be spreking met dit voorstel. VUURWERK BIJ BOSBRAND Op de grens van de gemeente Hel den en Maasbree heeft Maandagmid dag een bosbrand gewoed, die met luide knallen veroorzaakt door de nog op dit terrein liggende munitie, gepaard ging, dank zij het ingrijpen van de Heidense brandweer kon de brand tot enkele hectaren bos be perkt blijven. De brand is vermoede lijk te wijten aan onvoorzichtigheid met vuur. Het ongeval te Tiel Militair beschuldigd van dood door schuld Betreffende het ongeval te Tiel op 12 dezer, waarbij door een schot uit een piat een kind werd gedood en een ander verwond, vernemen wij nog het volgende: „De eerste opgave van de toedracht van het ongeval was gebaseerd op de aanvankelijke verklaringen, wel ke de militair onder wiens berusting het wapen was geweest, tegenover dc Koninklijke Marechaussee had afge legd. Volgens die verklaringen had in een onbewaakt ogenblik een twee tal kinderen bij de piat weten te ko men en had een hunner een oefen- projectiel in het wapen gebracht en dit met kracht tegen de veer gedrukt, welke daarop was teruggesprongen en het projectiel had doen afgaan. Minister Cals „Ik bedoel Amsterdam, hoofdstad van het rijk" In zijn tafelrede aan de herden kingsmaaltijd in het 675-jarige Mui- derslot heeft de minister van O. K. en W. mr J. M. L. Th. Cals, spreken de over het rijksmuseum zich tot zijn buurman, burgemeester mr Arn. J. d'Ailly van Amsterdam gewend met j de woorden: Ik bedoel nu niet het Rijksmuseum j Muiderslot, maar „het" Rijksmuseum er geen mogelijkheid, de juistheid van deze verklaringen nader te con troleren. Het bij het ongeval gewon de kind kon nog niet gehoord Iwor- den en namen van andere kinderen, die het ongeluk mogelijk had An zien gebeuren, waren niet bekend. Er was echter geen aanleiding, dade lijk aan de juistheid van de opgave van de betrokken militair te twijfe len. Afwijkende verklaring. Om deze reden werd de aanvanke lijk verkregen lezing ter publicatie gegeven. Door een misverstand tus sen de Koninklijke Marechaussee en de legervoorlichtingsdienst werd toen tevens ten onrechte gemeld, dat tij dens de oefening om toezicht op de spelende kinderen aan de gemeen tepolitie zou zijn verzocht. Toen het gewonde kind kon wor den bezocht, werd hiervan een ge heel andere verklaring verkregen, welke later werd bevestigd door eiv kele door hem met name opgegeven vriendjes. Volgens deze verklarin gen had de militair zelf het wapen aan de kinderen willen demonstre ren, waartoe hij een oefenprojectiel in het wapen had gedrukt, terwijl de kinderen daarvoor stonden te kij ken. Het wapen was hierbij afge gaan. Militair bekend. De militair, geconfronteerd met de ze van de zijne afwijkende verklarin- fen van de gehoorde kinderen, heeft aarop zijn eerste opgave ingetrok ken en vervolgens erkend, dat hij de piat zelf had bediend, met het be kende noodlottige gevolg. Hij zal nu worden vervolgd wegens het veroorzaken van dood door schuld. zijn cliënt cassatie zal aantekenen bij te Amsterdam hoofdstad des lands, I de Hoge Raad. hoofdstad van het rijk". 5 Lichtgewonden H. D. LOUWES COMMANDEUR IN' DE ORDE VAN ORANJE NASSAU ste draaistel. de heer A. C. de Bruijn, heeft in de Omstreeks half een gistermiddag is Vier passagiers en een leerling-be- hedenmorgen gehouden eerste open bij de splitsing van de spoorlijn Zut- stuurder der N. S. werden licht ge- phenApeldoorn en ZutphenDie ren, in de buurtschap de Hoven bij Zutphen, een dlesel-electrische loco motief in botsing gekomen met de uit de tegenovergestelde richting van Dieren-Do i.burg naar Zutphen on derweg zijnde gestroomlijnde eiec- trische passagierstrein. Tengevolge van de botsing is de dièsel-electrisch locomotief ontspoord wond. Volgens van de N. S. verkregen in bare vergadering van het bestuur van het landbouwschap aan het ein de van zijn rede meegedeeld, dat het lichtingen zijn twee der gewonden H.M. de Koningin heeft behaagd de weerber. 8.15 Gram. 9.00 v. d. huis vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolra dio. NCVR: 10.00 Gewijde muz. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 v. d. zie ken. 11.45 Pianospel. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchronc- C 12.30—-13.33 Land-1 Gistermiddag is op het baanvak i van eieren vertoonden in deze pe- Mtynlxmed.d. 1*83-12.4., W^y«n| SS U-W rtode een geringe daling. B« de het land(. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 "NTwc an Until m.rc non jt1 meisje r. v. a. neiae uit rvicruis«- n 3.50 Amua!ork. NCRV? 14j00 SEI d°de tropole ork. 14.45 v. d. vrouw. 15.15 1 '"k verongelukt. i meisje F. v. d. Heide uit Wierlnger-1 niet-voedingsmiddelen kwamen geen - - prijsveranderingen van betekenis Aanuz.muz. 15.35 Gram, 16.00 Bijbel lezing. 1-6.30 Sopr., viool, cello en cembalo. 17.00 v. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Voordr. 18.00 Gram. 18.15 Vocaal ens. 18.35 Raadhuispraat. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 v. d. jeugd. 19.30 Gram. 19.55 „Ga mee naar JIJBO II. 20.00 Radiokrant 20.20 GeVar. progr. 22.00 Gram. 22.10 „Ik denk er zo overen U?" 22.20 Orgelconc. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. .10 Gram. 7.15 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Orgelconc. 9.30 v. d. huisvr. 9.35 Gram. 10.50 v. d. kleuters. 11.00 Gevar. muz. 11.45 Voor dracht. 12.00 Zang en piano. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.50 „Uit het bedrijfsleven", caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.50 Cabaret. 14.25 Viool en piano. 15.00 v. d. zieken. 15.45 Gram. 16.00 „Van vier tot vijf". 17.00 v. d jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Mr. C. H. W. D'Artillae Brill: „Onze PTT in inter nationaal verband". 18.00 Nws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 v. d. jeugd. 18.40 Rep. of gram. 18.45 Instr. sext. 19.00 v. d. kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Gevar muz. 1945 „Nederlanders in Zuid-Afrika", caus. 20.00 Nws. 20.05 Voordr. en muz. 20.15 Radio Philharnu ork., groot koor en sol. 21.30 Interview over reizen in Oostenrijk. 21.45 Gram. 22.00 Meded. 22.05 Jazzmuz. 22.45 Sportact 23.00 Nws. 23.15—24.00 „Verlaten met tien platen". Zij kwam van school en zat alleen in een coupé van het achterste rij tuig van de diesel-trein, die om 16.14 Alkmaar was vertrokken. Ter DODELUK ONGEVAL TE ROTTERDAM OUDEWATERSE OUD-DIRECTEUR GEMEENTEWERKEN VEROORDEELD. De rechtbank te Rotterdam heeft gistermorgen de 40-jarige ambtenaar uit Oudewater veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. Hy zou misbruik hebben gemaakt van zijn ambt door zich een partijtje hoogte van de -bewaakte overweg aan Efn 65-jarige betonwerker uit Rot-1 ou<i jjzer toe te eigenen. Ook zou hij de Achterweg bij Koedijk heeft zij gisteravond omstreeks twee rekeningen, resp. ad 76— en vermoedelijk de deur geopend. Hoe- «jdens beton storten voor 130._, hebben geparafeerd, waar- wel zij zich, volgens enige arbeidershet aanleggen van een -betonnen door de gemeentekas zou zijn belast; op het land, nog aan de open deur yloer met een omvallende silo om- het geld zou hij hebben uitgegeven -heeft vastgeklemd, is zij door de snel-laaggestort en onder het werktuig i voor twee prive-reisjes. 1a6 terecht gekomen; het slachtoffer was 1 mfr heeft vastgeklemd, heid van de trein er uitgevallen en- met het hoofd op de rail terecht ge- j vrijwel op slag dood. komen. In de trein heeft niemand iets van I het ongeval bemerkt. Hoewel spoe-1 dig eerste hulp werd verleend, is Tiet J kind op weg naar het Centraal Zie-j kenhuis te Alkmaar, aan de beko- i men verwondingen overleden. Tegen hem was een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek geëist. Reeën sterven in het vuur Verleden week heeft in het natuur reservaat „Het Brandeveen", gelegen tussen Uffelte en Wapserveen in Drente, een felle brand gewoed waar door niet alleen natuurschoon werd vernietigd. Naar thans is gebleken is ook de dierenwereld zwaar getrof fen. Op de zwart geblakerde aarde vond men de verkoolde resten van veel wild. Een volwassen ree liet zich in uitgeputte toestand vangen. De rug Ter tegemoetkoming aan de finan ciële moeilijkheden, die waren ont staan in de bedrijven van de telers van be waar kool als gevolg van de ongunstige afzet van dat product heeft de regering, na overleg met het bedrijfsleven, op de prijs van de ro de en witte bewaarkool, die in het tijdvak van 1 Januari tot en met 17 April 1954 zijn geveild, een toeslag van 3 cent per kg verleend. Voorts is thans naar het minis terie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mededeelt eveneens na overleg met het bedrijfs- van 'het dier was geheel verbrand. leven, besloten de telers van grove Ook enkele jonge reeën zijn in de groenten, die door de slechte bedrijfs- vlammen omgekomen, terwijl de vuurzee bovendien was gestreken over tal van wilde eenden. Ongetwij feld zullen verder vele jonge hazen levend zijn verbrand. Ook de resten van adders en andere slangen wer den op -het afgebrande terrein ont dekt. resultaten van deze teelten in zoda nige moeilijkheden zijn komen te verkeren, dat zij hun bedrijf niet of slechts gebrekkig kunnen voorzet ten. hulp te verlenen bij het aanko pen van materialen, met behulp waarvan zij hun bedrijf weer renda bel zullen kunnen maken, de moge lijkheid van overschakeling op an dere teelten, die uit een bedrijfs-eco- nomisch oogpunt aan de tuinder meer pèrspectief kunnen bieden, wordt daarbij eveneens onderzocht. Voor deze hulpverlening komen alleen vakbekwame, bona fide tuin ders in aanmerking wier bedrijf na 't uitvoeren van de hulp een zelfstandig bestaan kan opleveren. De omvang van de hulp zal van geval tot geval worden beoordeeld aan de hand van de behoefte van de kweker. De ge boden hulp zal niet geschieden in de vorm van een credietverlening, zodat de tuinder geen extra lasten op zich zal behoeven te nemen.' Deze regeling zal worden uitge voerd door de rijkstuinbouwvoor- lichtingsdienst, die bij het beoordelen der aanvragen zal worden ter zijde gestaan door plaatselijke commissies van advies uit het bedrijfsleven. Aan vragen kunnen worden ingediend bij de rijkstuinbouwconsulenten. ter behandeling in het algemeen zie kenhuis te Zutphen opgenomen. Treinverkeer op de baanvakken Zut phenDiereu-Doesburg en Zutphen - Apeldoorn is voorshands onmogelijk. Tussen Zutphen en Dier en-Doesburg en tussen ZutphenApeldoorn wor den reizigers per autobus vervoerd. JONGETJE DOOR TRAILER GEDOOD. Op de Lange Haven te Schiedam is Maandag een 7-jarig pleegkindje van het St. Josephhuis aldaar, toen het plots naar een stuk speelgoed greep dat gevallen was, onder een wiel geraakt van een juist passeren de trailer. Het jongetje bevond'zich met een groep andere kinderen op weg naar de kerk. Het kind kreeg het wiel over het lichaam en was op slag dood, MAN LIET ZIJN GEZIN ONVERZORGD ACHTER. Evenals de officier van Justitie bij de Haarlemse politierechter heeft de procureur-generaal bij het Amster damse Hof vijf maanden gevangenis straf geëist tegen de 37-jarige markt koopman M. R., die zijn vrouw en zes kinderen verliet en zich alleen in Zwolle vestigde, terwijl een ze vende kind op komst was. Hem is ten laste gelegd, dat hij zijn gezin in hulpeloze toestand achterliet, aan gezien hij gedurende het gehele jaar zijn vrouw geen of althans weinig geld te hand stelde. BOUW- EN SPAARFONDSEN. Het Tweede Kamerlid de heer De Kort heeft aan de minister van Fi nanciën en de staatssecretaris van Sociale Zaken de volgende schrifte lijke vragen gesteld: 1. Zijn naar het oordeel van de minister en de staatssecretaris werkgeversbijdragen in bouw- en spaarfondsen, waarin arbeiders rech tens aanspraak hebben, te beschou wen als belastingplichtig en premie plichtig loon? 2. Indien de eerste vraag bevesti gend wordt beantwoord, is de staats secretaris dan niet van mening, dat bij de vaststelling van de uitkeringen der ongevallen-, ziekte- en werkloos heid in ieder geval met deze werk- voorzitter van het Landbouwschap, de heer H. D. Louwes uit Westpol der (Ulrum), te benoemen 'tot com mandeur in de Orde van Oranje Nassau. Deze onderscheiding is de heer Louwes verleend wegens zijn onvermoeid streven naar bevorde ring van de samenwerking in privaat rechtelijk en publekrechtelijk ver band, waarbij hij nimmer hét alge meen welzijn uit het oog verloor. De minister bood de heer Louwes de versierselen behorende bij deze onderscheiding aan en wenste hem mede namens het gehele kabinet hartelijk geluk. GEMEENTE-AMBTENAAR KRIJGT 10 MALDEN. De rechtbank te Rotterdam heeft de 40-jarige J. D. uit Oudewater ver oordeeld tot een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Hij zou misbruik hebben gemaakt van zijn ambt (directeur van de ge meentebedrijven te Oudewater), door zich een partijtje oud ijzer toe te eigenen. Ook zou hij twee rekenin gen, resp. 76,en f 130,hebben geparafeerd, waardoor de gemeente kas zou zijn belast. Het geld zou D. hebben uitgegeven voor twee privé- reisjes. Veehouder weigerde toetreding Statuten bleven gesloten boek De meervoudige economische ka mer van de Zutfense rechtbank heeft de veehouder V. uit Eefde veroor deeld tot vijftig gulden boete omdat de man vee heeft gehouden zonder aangesloten te zijn bij de provincia le gezondheidsdienst voor dieren in Gelderland De officier van justitie had 200boete geeist. V. verklaarde tijdens de zitting geen bezwaren te hebben tegen de TBC-bestrijding onder het rundvee. Hij had echter wel bezwaar zijn handtekening te plaatsen voor het geversbijdragen rekening moet wor- aanvragen van het lidmaatschap van den Behouden, en eebeurt dit in het de gezondheidsdienst want hu had den gehouden, en gebeurt dit in het algemeen ook? 3. Is het, mede uit een oogpunt van bezitsspreiding. te rechtvaardigen om bedoelde werkgeversbijdragen als be lastingplichtig en premieplichtig in komen uit te zonderen? de statuten van de dienst niet ter in zage kunnen krijgen. Zijn raadsman betoogde o.m. dat de statuten niet rechtsgeldig zouden zijn omdat die niet in de staatscou rant zijn gepubliceerd.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6