DUINSTREEK Raad bedacht, zich en de wethouders kregen hoger salaris De grote dag Alle buurtschappen van Alkemade verwelkomden nieuwe burgemeester Zanghulde door de schoolkinderen Plechtige installatie van burgemeester Kolfschoten Di::C.OAG 18 MEI 1954 ül LE1DSE COURANT TWEEDE BI.AD - PAGINA 1 omtrent de industrialisatie, die zeer zeker ook Uw belangstelling zullen vragen, omdat de bevolking gestadig in groei toeneemt, terwijl we nu reeds zitten voor een bevolkingsover schot, welke dringend om een oplos sing vraagt. Onderwijs en jeugdzorg mogen Uw warme belangstelling heb ben. Ten slotte, om het niet te lang te maken, zal het watertoerisme ze ker ook Uw belangstelling en daad werkelijke steun opeisen. Omtrent dit laatste moge ik de tolk zijn van de gehele gemeente, wanneer ik U zeg, dat de raad een gezonde water sport voorstaat, doch dat excessen op het gebied van de watersport hier in onze christelijke gemeente niet worden geduld. Wanneer U zich tot taak wilt stel len met de bevolking, die eenvoudig van aard is, mede te leven, niet al leen als burgemeester, doch ook als hun burgervader, wanneer U een open oog zult hebben voor de noden en de behoeften van de bevolking, dan geef ik U hierbij volgaarne de verzekering dat de bevolking dit zal weten te waarderen en dat U hier in Alkemade een schone en aangename werkkring zult vinden. TOESPRAAK VAN BURGEMEESTER. Na de installatie zeide burgemees ter Kolfschoten in zijn toespraak o.m. Het is een groot voorrrecht, dat het burgemeestersambt onmiddellijk contact mogelijk maakt met de be volking, maar ook dat de bevolking het gezag zelf mede opbouwt door hare bijdrage te leveren van belang stelling, oprechtheid, medewerking en bovenalvertrouwen. Uit uw woorden, mijnheer de wnd burgemeester, klinken als een be moedigend geluid de grote deugden van onze bevolking: eenvoud, vreed zame gemoedelijkheid, sterke gods dienstzin, arbeidszaamheid, levens blijheid, ik vertrouw gaarne dat hier aan nog talloze kunnen worden toe gevoegd. Daar tegenover treffen mij meer dere problemen, zoals die van vrije tijdsbesteding voor Uw talrijke jeugd excessen op het gebied van de water sport, waarvoor men waarlijk niet in een christelijke gemeente behoeft te wonen om deze te bestrijden en de verspreide ligging van de ver schillende dorpsgemeenschappen. Excessen op welk gebied dan ook dienen te worden bestreden door een positief beleid, uit negativisme in dat opzicht spreekt slechts zwakte. Met name moet 't voorts mogelijk zijn verlammende rivaliteit tussen verspreid liggende dorpen onderling op te vangen, omdat men geleidelijk in en buiten de gemeente tot de op vatting moet komen, dat de histori sche grenzen van de gemeente een gebied omsluiten, hetwelk, hoe los het verband der onderdelen ook schijnt te zijn, economisch-geogra- phisch bijeenbehoort en als geheel tot ontwikkeling moet worden ge bracht, zonder ontwrichting van de structuur van de ganse gemeente. Het beste evenwel bewaarde ik voor het laatst, zo zeide de burge meester aan het slot van zijn rede. Heer van der Meer, nu ik de ambts keten en voorzittershamer van U heb overgenomen, behoort de U tijdelijk door de Commissaris van de Koningin toevertrouwde taak tot het verleden. Ik weet dat U deze taak met liefde en toewijding hebt vervuld, daar het belang van deze gemeente U steeds zeer ter harte is gegaan. Toegewijd medewerker. Namens de gehele bevolking van Alkemade, hare wethouders en raads leden, zeg ik U hartelijk dank voor alles, hetwelk teveel zou zijn om op te noemen. Persoonlijk betuig ik U Gemeenteraad Katwijk De raad van Katwijk kwam gis teravond in openbare vergadering bijeen. De heren Nic. van Duyven- bode en C. van der Plas wensen als punt aan de agenda toe te voegen het in vorige vergadering verworpen voorstel om de Wethouderssalarissen van 2400,te brengen op 3300. Wordt door de raad goedgekeurd. De strook grond van wed. Van LeeuwenCaspers ten Zuiden van het slachthuis komt voor 50.aan de gemeente. Ook het voorstel, om aan J. Durieux, schilder een strook grond te verkopen aan de Vinkeweg, om daarop een woning en werkplaats te bouwen, wordt goedgekeurd. Aan het Bouwbureau D. J. Lucas te Voorburg wordt een perceel grond verkocht aan de Boulevard, om daar op twee pensions en 10 flatwoningen te bouwen. De heer Overdijkink vraagt wat met de resterende grond zal gebeuren. Wethouder Bloot ant woordt, dat er plannen zijn om daar op een Gehoorzaal te bouwen. Iets definitiefs is echter nog niet bekend. De ruil van grond tussen de gemeen te en de heer J. C. van den Berg wordt zonder bespreking goedge keurd. Bij het punt vaststelling van de gemeenterekening 1952 bepleit de heer Haasnoot de benoeming van een Commissie van financiën. Met 9 st. voor wordt het voorstel van B. en W. aangenomen, waardoor de raad voortaan over de bedrijfs ruimte te beslissen zal krijgen. (De heren L. van der Zwan en Jac. v. d. Plas waren afwezig). Het voorstel tot verbetering van de electriciteitsvoorziening in Noorde lijk Katwijk aan Zee wordt goedge keurd. Evenzo de nieuwe gemeen schappelijke regeling tot onderlinge hulpverlening in geval van brand in de provincie Zuid-Holland. 100 woningen. Bij het voorstel tot het bouwen van 100 woningen in de vrije sector ont staat een vrij heftig debat tussen de voorz. en de heer H. Haasnoot, omdat er specificatie in het prae-advies staat betreffende de vrij gekomen rente der conversie. Volgens de heer Haasnoot is het prae-advies niet ge- mijn oprechte erkentelijkheid voor Uw werkzaam aandeel met de ge meentesecretaris bij de voorberei dingen mijner installatie en feeste lijke incomste, voor Uwe prettige ontvangst met wethouder v. d. Poel bij ons eerste officieuze bezoek aan dit raadhuis. Ik prijs mij gelukkig op zulke toegewijde medewerkers als wethouders te mogen blijven rekenen. Ik weet, dat U mij de gelegenheid zult laten mij rustig in te werken en met mijn nieuwe omgeving nader kennis te maken, zodat het mogelijk zal zijn zo spoedig mogelijk de alge hele situatie te overzien, waarbij ik tevens gaarne hoop mij met mijn ge zin ten spoedigste in Uw midden metterwoon te kunnen vestigen. Intussen aanvaard ik gaarne hier bij het voorzittersschap van Uwe Raad en het College van Burgemees ter en Wethouders met de bede tot God dat Hij mij de kracht en wijsheid moge schenken om geruime tijd als een goed burgemeester voor alle la gen van de bevolking, zonder onder scheid des persoons, in het belang van de gemeente Alkemade werk zaam 'te mogen zyn. heel juist, en niet duidelijk. Spr. bepleit ook voor zulke gevallen een commissie voor financiën, die in zul ke aangelegenheden zeer nuttig werk kan doen. Spr. kan trouwens de le- ningspolitiek der gemeente niet toe juichen. Spr. wijst er mede op, dat Katwijk in verhouding van andere plaatsen slechts is bedeeld, wat bouw volume betreft. Maar spr. zegt voor het voorstel te zijn, want we moeten er van maken wat er van te maken Dr. Overdijkink vraagt enkele in lichtingen naar aanleiding van dit voorstel en vraagt of de Bouwkas niet ingeschakeld kan worden, hetgeen volgens B. en W. niet kan. De heer Pronk adviseert het bou wen te doen plaats hebben door ge meentewerken, om hierdoor de hoge architectenkosten te ontwijken. De verschillende voorstellen om mede werking te verlenen aan diverse schoolbesturen voor de aanschaffing van boeken, meubilair, enz. worden allen goedgekeurd. Het voorstel tot het verlenen van medewerking ten behoeve het stich ten van een nieuwe zevenklassige R. K. School op een terrein achter de bestaande school, wordt zonder discussies goedgekeurd. Wethouderssalarissen. Dan volgt het aan de agenda toe gevoegde voorstel om de wethouders- salarissen te verhogen. De heer Nic. van Duyvenbode wijst op de wel zeer verwarrende discussies in vorige raadszitting en zegt na rijp beraad tot een andere conclusie gekomen te zyn. Spr. en de heer C. van der Plas willen daarom oj dit besluit terugkomen. De voorz. zegt, dat er dan een voorstel moet komen; wat nu gezegd is, is geen voorstel. De heer C. van der Plas geeft een uit eenzetting, waarom ook hy vorige zitting tegengestemd heeft. Na nog enige verwarde besprekingen wordt een voorstel ingediend door de heer ;enzo. e en anderen, om het voorstel van Ged. Staten te aan vaarden. Dit voorstel wordt met al leen de stem van Dr. Borleffs tegen aangenomen. De heer Haasnoot vraagt hoe het met de sportvelden staat. De voorz. zegt te wachten op Ged. Staten. De heer Grimbergen vraagt waarom „U. N. I." de muziekver. te Katwijk Zee wél, en de Harmonie te Katwijk a. d. Rijn geen subsidie krijgt. Volgende vergadering antwoord. De heer Overdijking vraagt hoe na het is met de voorbereidingen voor de openbare markt. Wordt aan gewerkt, zegt de voorzitter. De heer Van Beelen vraagt inlichtingen over de B. B. De voorzitter zegt, dat de animo in Kat wijk hiervoor nihil is. Groenteveiling. Door het lid van de Groenteveiling Katwijk en Om streken, de heer H. W. B. Koelewijn, en 64 anderen is een verzoek bij het bestuur ingediend tot het houden van een vergadering om te behandelen een voorstel om de oprit op het vei lingterrein te doen wegnemen, een hefbrug over de vaart naar het vei lingterrein te laten maken en dan, voornamelijk in het drukke veiling seizoen, in series te veilen. Een reeds lang bestaande moeilijkheid onder de leden zou hierdoor kunnen worden opgelost. Het bestuur staat gunstig tegenover dit voorstel en een verga dering is voor dit doel uitgeschreven tegen Vrijdag 21 Mei a.s. LEIDSCHENDAM Het toneelstuk „Ik houd van je. dat is alles" een spel uit de conser vatieve Engelse kringen werd Zon dagavond in het patronaat met goed succes opgevoerd door het Leidschen- dams Dilettanten Toneel. Het was de sluitingsavond van het toneelseizoen van dit toneelgezel schap, dat reeds meer dan eens be wezen heeft, dat het goed voorbe reid voor het publiek verschijnt. Ook nu weer werd het blijspel van K. Je rome prachtig uitgevoerd. Regisseur J. Nieuwland had de moeilijkheden van dit spel uitstekend opgelost en mede door de voortreffelijke wijze, waarop alle medespelenden zich van hun taak kweten werd het blijspel van het begin tot het einde een suc ces. Vooral Coby Remmerswaal, die de grote en moeilijke 'taak had als lady Fanny het gehele spel te dragen heeft de bewondering weggedragen van de geheel gevulde grote toneel zaal. Haar spel heeft de verwachtin gen verre overtroffen. Regisseur Nieuwland had de zware rol van 'butler Bennett op zich genomen. Ook deze figuur werd op sublieme wijze vertolkt. De oude tantes Wetherell (de dames Jos Hooymans en Ina Kloostermans) die de liefste dames genoemd werden die Engeland ooit gekend heeft, hebben zich zeer goed in hun rollen ingeleefd. Jaap Rem merswaal heeft zich op de planken nu weer eens anders vertoond als we hem iedere Zondag aantreffen. Als toneelspeler maakt hij ook een goede figuur. Ook lord Bantock (Wim Zaat) komt een woord van ex tra lof toe voor de waardige wijze, waarop zijn liefde voor Fanny on danks alle rariteiten toch gestand bleef. Het was een blijspel, waarvoor de vele medespelenden hun beste krach ten hebben gegeven en hét gulle ap plaus, na de herhaalde open doekjes, was het overtuigend bewijs dat de Dilettanten voldaan hebben. Voetbal voor Roode Kruis. Zater dag j.l. heeft RKAW zich in dienst gesteld van het Roode Ki*uis door het spelen van een wedstrijd tegen de tweede klasser Gouda 1. De eindstand was 2—2. Auto-tocht ouden van dagen. Het comité, dat zich bezig houdt met de regeling van de jaarlijkse uit- i gaansdag voor de ouden van dagen van 65 jaar en ouder, heeft voor dit jaar de auto-tocht bepaald op Dins- 29 Juni a.s. De tocht, welke door de milde gaven van alle inwoners is mo gelijk gemaakt, zal gaan naar de pleisterplaats Valkeveen, nadat eerst een bezoek is gébracht aan Schiphol. Begin en eindpunt van de route is het Raadhuisplein, waar de harmonie St. Cecilia medewerking verleent. SASSENHEIM „Adest Musica" Op het nationa le concours voor drumbands te Ben- nebroek, behaalde de drummers en hoornblazers van de R.K. Harmonie „Adest Musica" Zondag j.l. een eer- ste prijs met 185 punten. In het eind- klassement van dit zware concours, waar 30 verenigingen dan deelna men, bezette Adest Musica een eer volle 3e plaats. WARMOND Pols gebroken. Het zoontje van de heer v. W. kwam Maandagavond zo ongelukkig van een hekje te val len, dat hij zijn pols brak. Na behan deling in het ziekenhuis kon hij huis waarts keren. ZOETERMEER Aanrijding. Bij het kruispunt RokkeveenZegwaartse weg reden twee personenauto's tegen elkaar, omdat men geen voorrang wilde ver lenen. Gevolg: deuken, schrammen, glasscherven en een dame die lichte lijk gewond werd vanwege de glas scherven. De politie moet nu uitma ken, wie er zo onbeleefd geweest is. Naar wij vernemen wordt Za terdagmiddag a.s. het practisch ge deelte van het Jeugdverkeersexamen afgenomen. KRING LEIDEN EN OMSTREKEN. DUIVENSPORT. Uitslag van de wedvlucht met oude duiven, gehouden 8 Mei '54 vanaf Quievrain. In concours waren 419 duiven, en deze zijn gelost te 12.00 uur met Z.O. wind. J. v. Leeuwen te Leiden wist dit maal de eerste te pakken te 15.19 uut, welke een snelheid gemaakt had van 1024 m, per min. De laatste duif voor de punten be reikte haar hok te 16.02 uur met een snelheid van 864 m. per min. De uitslag van de eerste 10 is als volgt: 1. J. v. Leeuwen, 2. W. Nagte- gaal Leiden, 3. N. de Kuyper Lisse, 4. B. Pauw Katwijk, 5. L. J. Drost, 6. A. P. Eist Sassenheim, 7. J. Boek kooi, Leiden, 8. J. Moolenaar Lisse, 9. J. J. Smeets Leiden, 10. Th. v. d. Ploeg Lisse. VOORHOUT Propaganda-avond van kankerbe- bestrijding Voor het eerst na de j verbouwing van het café „De Bonte Koe" werd in de grote toneelzaal I een propaganda-avond gehouden, ten bate der kankerbestrijding. Daar burgemeester drs. C. N. de Graaff, I als voorzitter-van het comité, verstek liet gaan, siprak dominee E. H. Kalk man het welkomstwoord. Een spe ciaal woord van welkom werd ge richt aan het adres van de heer H. van Wijk uit Amsterdam. Deze gaf een uitvoerige toelichting op het grote probleem der kankerbestrij ding. De R.K. Muziekver. „St. Ceaci- lia" zorgde voor de muzikale noot. Een goede keus was tevens het op treden van een duibtel zangkwartet uit Sassenheim, dat op voortreffelij ke wijze enige liederen ten gehore •bracht o.a. Agnus Dei, Het boertje van de klei en Zomers als het regent. Voor de vrolijke noot zorgde „Cul tuur verheft" met 2 één-acters. Dominé Kalkman was de tolk voor alle, om dank te zeggen aan alle me de werkers voor het gebodene. Spe ciaal dank ook aan gérant de heer P. v. Steijn, die deze prachtige zaal ge heel gratis ter (beschikking had ge steld. VALSHEID IN GESCHRIFTE EN OPLICHTING. De Hoge Raad heeft heden verwor pen het cassatieberoep van de Oegst- geester zakenman I. J. S., bestuur der van een beleggingsmaatschappij en 17 andere naamloze vennootschap pen, die door het Gerechtshof in Den Haag is veroordeeld tot 1 jaar en 8 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve (hechtenis wegens valsheid in geschrifte en oplichting, meermalen gepleegd. De vele verspreid liggende buurtschappen van Alkemade hebben vandaag uiting gegeven aan hun vreugde, dat er eindelijk een einde is gekomen aan het burgemeesterloos tijdperk. Zes uur lang heeft burgemeester E. J. M. Kolfschoten, vergezeld van zijn echtgenote en zoontje door de gemeente gereden en overal, waar hij kwam, was een laaiend enthousiasme. In iedere buurtschap stonden de schoolkinderen met vlaggetjes de nieuwe burger vader toe te wuiven en de welkomstliederen waren legio. In Rijpwetering zong men: Welkom burgemeester bij ons in de Rip Ons feestlied klinkt nu op ieders lip Wij staan hier allen blij bij elkaar Om welkom te heten het ambtelijk paar. De andere plaatsen hadden hun eigen melodie en tekst en het zal de bur gemeester goed gedaan hebben zo'n grote, stralende jeugd onder zijn ge meentenaren te mogen rekehen. 1 man reeds uit zijn publicaties kende voor hij ooit van Rijpwetering had gehoord. Hij zou het zeer op prijs stellen op korte termijn kennis te mo gen maken met de grijze herder van Rijpwetering. In de woning van de hoofdonder wijzer, de heer Zwartelee, werd de koffie gebruikt en vervolgens trok de stoet verder. Prettige intocht De blijde intocht van burgemees ter Kolfschoten begon eigenlijk reeds in Leiden waar om 9 uur de naaste medewerkers van de burgervader hun opwachting maakten. Vandaar vertrok de" kleine autostoet naar de grens van Oud-Ade. Hier werd het woord gevoerd door de voorzitter van de Oranjevereniging, de heer N. P. Heemskerk, die de burgemeester en zijn echtgenote welkom heette in de gemeente. Het was de eerste pret tige kennismaking op deze dag. Zanghulde. Intussen was men op de speelplaats van de R.K. school reeds bezig met een generale repetitie. Pastoor Th. Lampe verwelkomde de burgemeester op het kerkplein en nadat men even de kerk had bezich tigd, begaf het gezlschap ziëh naar de speelplaats van de school, waar onder de enthousiaste leiding van de heer Ponsioen het eerste welkomst lied van deze intocht werd gezongen. De gemeente-secretaris de heer W. A. van Harteveld, en loco-burge meester C. v. d. Meer stelden hier de verschillende personen aan de burge meester voor. Pastoor Lampe sprak een kort woord waarin hij zeide, dat Oud- Ade een klein, maar ook een belang rijk deel van de gemeente is. U ziet zo vervolgde de pastoor dat we ons een beetje op de voorgrond schui ven, maar we wonen ook in een afge legen hoekje. We zijn er echter van overtuigd, dat Oud Ade voor U geen .vergeten hoekje" zal zijn. Uit de wind. In Rijpwetering vond een soortge lijke verwelkoming plaats, echter met dit verschil, dat de speelplaats van de R.K. school een beetje meer uit de wind bleek te liggen. Op deze toch tige ochtend bleek dit een groot voor? deel. Hansje, de zoon van de burge meester, monsterde intussen de jon gens, die in de nabije toekomst zijn vriendjes zullen worden en wij kre gen de indruk, dat Alkemade ook bij hem wel in de smaak viel. Nadat er verschillende liedjes wa ren gezongen, kreeg mevrouw Kolf schoten een prachtig bouquet bloe men aangeboden. Drie meisjes waren van deze buurtvereniging het wa rén Marjan- Witteman, Corrie Borst en Elly Kins. Na een spelletje werd het woord gevoerd door kapelaan Rutten. die namens pastoor Kwakman de burge meester verwelkomde. Wij hebben vernomen aldus spreker dat men in uw vorige standplaats slechts node afscheid van U kon nemen. Voor qns is de vreugde om uw benoe ming hierdoor verdubbeld, want uw faam is U reeds vooruitgegaan. Korte onderbreking. Burgemeester Kolfschoten zeide ln zyn antwoord, dat hij pastoor Kwak- In Rijpwetering werden aan mevr. Kolfschoten bloemen aangeboden. Deze eer viel te beurt aan Marjan Witteman, Corrie Bont en Elly Kins. (Foto: N. v .d. Horst). In Nieuwe Wetering zongen de kin deren van de Christelijke school de nieuwe burgervader toe en in Oude Wetering stonden de klassen opge steld van de R.K. en Ghr. scholen. Na de lunch in Paviljoen „De Bra sem" volgde de intocht in Roelof- arendsveen, waar „Liefde voor Har monie" en „Door Gunst Verkregen" voor de muzikale opluistering zorg den. Ook hier was er weer een zang- hulde, ditmaal in het veilinggebouw, waar alle leerlingen van de Ignatius- en Mariaschool aanwezig waren. Op het Pastoor Onelplein vond de verwelkoming door de leerlingen van de St. Jozeschool plaats. De Kaag zorgde voor een verras sing. De heer D. van Nieuwkoop, voorzitten .yan. V.V.V. bood een mi ni atuursphip, aan.jnet bloemen 4, en paling. Om drie uur hedenmiddag had in I het gemeentehuis te Roelofarendsveen in een buitengewone raadsvergade ring de plechtige installatie plaats van burgemeester Kolfschoten. De loco-burgemeester, de heer C. v. d. Meer zeide in zijn toespraak: Mijnheer de Burgemeester, Ik geloof niet dat het in de ge schiedenis is voorgekomen, dat een wethouder gedurende meer dan 16 maanden is belast geworden met de waarneming van het burgemeesters ambt, Ik heb getracht deze taak zo goed mogelijk te vervullen, doch ik verheug mij er toch op deze taak he den aan U te mogen overdragen. U staat mij toe dat ik hier een woord van waardering richt tot mijn collega Van der Poel en de heer Van der Bijl, die vanaf 1 September 1953 door de raad dezer gemeente werd benoemd tot tijdelijk wethouder. Beide heren hebben mij bij de waarneming van het burgemeesters ambt trouw terzijde gestaan. Mijnheer de burgemeester, gij aan vaardt thans Uw ambt onder prettige omstandigheden. De financiële toe stand van deze gemeente is gezond. De gemeente beschikt over een be hoorlijke reserve en kan daardoor een stootje opvangen. Toch is bij de behartiging van de belangen der gemeente voorzichtigheid en een wijs beleid geboden, want reserves kun nen vaak gauw uitgeput geraken. Hoewel in de afgelopen 16 maan den het gemeentelijk leven zijn ge wone gang is gegaan en er zelfs met de nodige voortvarendheid is ge werkt, neemt dit niet weg, dat er nog veel op het program staat om verwe zenlijkt te worden. Problemen. Ik denk hierbij op de allereerste plaats aan de problemen neergelegd in het Sociaal Economisch rapport, van welk rapport U wellicht reeds in grote lijnen kennis hebt genomen. De ruilverkaveling neemt daarbij een belangrijke plaats in, terwijl ik daar bij in één adem mag noemen de in tensivering van de tuinbouw door het treffen van een aantal maatregelen. Verder staat op het program het doorgaan van de woningbouw, waar bij ik uit een gesprek met U heb mogen afleiden dat de particuliere bouw bij U een bijzondere belang stelling geniet. Vervolgens liggen er nog problemen De begroeting te Oud-Ade. Burge meester Kolfschoten en echtgenote met op de voorgrond hun zoontje Hans. Op de achtergrond dr. v. d. Bijl en pastoor Lampe. (Foto: N. v .d. Horst).

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5