Belangstelling voor woningbezit in ons land niet bijster groot Hardrijdende Amsterdamse tram maakte gistermiddag 2 gewonden Elke Nederlandse baby heeft 5 jaar pensioen in vooruitzicht Leiderdorp gaat Donderdag van 's morgens tot 's avonds feesten Totaal inkomen verdubbeld sinds 1946 Ter Aar maakt zich op om Koningin Juliana te ontvangen I ZATERDAG 15 MEI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BI.AD PAGINA 2 Congres Kath. Inst. voor Volkhuis vesting GEVAAR VOOR MORELE GEZONDHEID In Maastricht is vandaag het vijf de nationale congres gehouden van ders gaarne een woning in eigendom wensen, mits er maar een reële mo gelijkheid daartoe geboden zou wor den. In feite is naar sprekers mening het eigen woningbezit in Nederland voor alles een financieel probleem het Katholiek Instituut voor Volks- geweest; het is dat ook nu nog. De belangstelling is er ongetwijfeld bij zeer velen, maar de mogelijkheid het ideaal van de eigen woning te re aliseren, bestaat slechts voor vrij be perkte groepen van onze bevolking. De financieringsregelingen 1947 en 1948 voor de particuliere bouw wa ren, daarover bestaat geen verschil van mening,, voor de bouwers voor deliger dan de premierregeling 1950, die in de plaats is gekomen van de KATHOLIEKE GEZINSZORG VERLEENDE WEER MEER HULP. Aan het jaarverslag over 1953 van de Stichting Katholieke Centrale voor Gezinszorg (Sociaal Charitatief Centrum) ontlenen wij, dat het aan tal vragen om hulp aan gezinnen in 1953 wederom gestegen is. In 1952 bedroeg het aantal aan vragen 678. Dit is in 1953 gestegen tot 1065. Naar de aard waren de te behandelen kwesties te verdelen in: materiële nood, GciziiBhulp, Huis vesting- en inwoningsmoeilijkheden, moeilijkheden in verband met hu welijk, opname ziekenhuizen enz. Dat er dit jaar zoveel meer aan vragen waren dan vorige jaren vindt ook voor een gedeelte zijn oorzaak in het uitdelen van z.g. rampgoede ren. In Maart werd van het Diocesaan Soc. Char. Centrum te Den Haag be richt ontvangen, dat het overschot van de goederen, die bij het Rode Kruis waren binnengekomen voor de slachtoffers van de overstromings ramp aan charitatieve vereniging cue in ue piaau» is KCKuraeu vun uc u financieringsregelingen. De vervan- zou worden uitgedeeld. ging van de F.W. '48 door de vooral op korte termijn gezien onvoorde ligere premierregeling 1950 heeft tot resultaat gehad, dat voor vele min der draagkrachtigen het ideaal van een eigen woning minder gemakke lijk realiseerbaar is geworden. Mi nister Witte is het geweest die voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse volkshuisvesting in een rijksregeling ter stimulering van de particuliere bouw, het eigen woning bezit heeft opgenomen. Van de aanvragen om hulp ressor teerden er 404 onder de Par. O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Joseph, 169 O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvan genis, 312 St. Petrus, 123 St. Leonar- dus, 2 H. Lodewijk, 21 H. Willibror- dus en 34 andere gemeenten tot En schede. De Huisvesting noemt het jaarver slag een moeilijk probleem. Voor zo ver in het vermogen ligt tracht de Katholieke Centrale bemiddeling te verlenen. Lang zullen we leven.... huisvesting; het werd bijgewoond o.a. door de Minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting ir. IL _J. B. Witte. De openingsrede werd uitgespro ken door de voorzitter van het in stituut, de heer J. Alders. Aan de toespraak van de heer Alders is het volgende ontleend: In het algemeen is er, volgens spreker, reden tot tevredenheid en erkentelijkheid, als men ziet, dat in 1953 een kleine 60.G00 nieuwe woon eenheden tot stand kwamen, hetgeen neerkomt op een 1.000 woningen meer dan in 1951. Pas, als de lange wachtlijsten van woningzoekenden lijsten, waarachter een groot brok tragiek schuil gaat en die tegelijk een angstwekkend gevaar voor de morele gezondheid van ons volk in houden verdwenen zullen zijn, zullen we ook voldaan zijn. Met de meeste klem waarschuwde spreker tegen het streven de activi teit op het terrein van de woning bouw te verminderen. Woningbezit in West-Duitsland. Mgr. F. Wosnitza, voorzitter van de „Katholische Siedlungsdienst" in Duitsland hield een voordracht over het onderwerp: „De strijd om het HSr. Remmen deugdelijk volgende ontleend: 'de tram heeft gewezen. Men gelooft Men moet eeuwen in de geschie- Gistermiddag enkele minuten na eerder dat deze bestuurder het door- denis teruggaan, naar de tijd van dehalf drie is het echtpaar Kaarsema-1 glijden Van zijn tram te wijten heeft volksverhuizing of de dertigjarige ker uit Haarlem op een oversteek- |an het onjuist gebruiken van de plaats bij het Wetenngplan^soen te reminstallatie. Met name kan dit ge- Amsterdam vlak voorbij de daar schjeden, wanneer de bestuurder aanwezige tramhalte gegrepen door jetwat onbesuisd rijdt en te laat en de motorwagen van een trams tel daardoor te plotseling de volle rem- van lijn zeven, cüe uit de richting op de wielen van zijn wagen Frederiksplein komende in te- overbrengt. De vergelijking werd genstelling tot iedere redelijke ver- wachting de halte voorbij gleed hoe- de weg waarvan de chauffeur piot- wel aan het einde van die hake de seüng zo hard op zijn voetrem trapt, verkeerslichten op rood s.onden. dat de wieien blokkeren waardoor De 59-jarige echtgenoot M. Kaar- de auto siippend nog meters ver kan semaker en diens 58-jange vrouw J.doorglijden. In dat geval is het even- Kaarsemaker-Donderdaal bleven ge- onjuist om te beWeren, dat de wond op straat liggen en werden remmen van de auto ondeugdelijk per ambulance van de GG en GDzjjn naar het Wilhelminagasthuis ge- j bracht. De vrouw bleek bij onder-1 zoek een schedelbasisfractuur te hebben opgelopen. De man, die slechts licht was gewond, kon in de loop van de avond op eigen gelegen heid naar huis terugkeren. Meer dan in vele andere landen De uitdrukking „lang zal hij le ven" is in Nederland beslist geen le ge phrase, want in ons land zijn de levenskansen hoger dan in de mees te andere landen van de wereld, zo blijkt uit het zojuist verschenen de mografisch jaarboek 1953 van de Verenigde Naties. Een pas geboren baby heeft in Ne derland een gemiddelde levenskans van 69,4 jaar wanneer het een jon gen is en van 71,5 jaar wanneer het een meisje is. En een vijfjarig jon getje heeft een gemiddelde kans om 72.4 jaar oud te worden, terwijl voor jaar is. In deze cijfers weerspiegelt zich tevens de lage kindersterfte in Nederland, die na Zweden en Nieuw- Zeeland de laagste ter wereld is, ge lijk het jaarboek vermeldt Levensvatbaarheid. De gemiddelde levenskansen zijn op een verwachten leeftijd kan een: oud te van: worden: 20 jaar man 73,2 jaar vrouw 74,5 jaar 30 jaar man 73,8 jaar vrouw 75 jaar 40 jaar man 74,5 jaar vrouw 75,6 jaar 45 jaar man 75 jaar vrouw 76.1 jaar 50 jaar man 75,6 jaar vrouw 76,5 jaar 55 jaar man 76,5 jaar vrouw 77,3 jaar 60 jaar man 77,5 jaar vrouw 78,2 jaar 65 jaar man 78,9 jaar vrouw 79,4 jaar 70 jaar man 80 7 jaar vrouw 81,1 jaar 75 jaar man 83 jaar vrouw 83,3 jaar 80 jaar man 85,8 jaar vrouw 86,1 jaar 85 jaar man 89,2 jaar vrouw 89,5 jaar oorlog, om verwoesting en vernie tiging van eigendom op zo grote schaal te zien, als dat in de laatste wereldoorlog het geval is geweest, zo begon spreker, hij vervolgde: „Als ik, als Duitser tot u in Ne derland spreek, dan ben ik mij daar bij bewust, dat deze verwoesting in geheel Europa voor het merendeel aan het Duitse volk te wijten is. U zult dus wel begrijpen, dat ik daar over slechts met een bezwaard hart kan spreken. Na de wederopbouw van 2Vs mil- lioen beschadigde woningen, bleef dus over de nieuwbouw van onge veer 6 millioen woningen. Deze wo ningnood is in Duitsland probleem nummer een twee millioen nieuwe woningen zijn sedert de oorlog, in het bijzonder sinds de herziening van de financierings-regelingen in 1948 gebouwd, waarbij het totale aantal per jaar van jaar tot jaar gestegen is. Taak van vereniging. De heer F. van der Gun, de secre taris van het instituut heeft een in leiding gehouden over: „De taaie van de bouwvereniging t.a.v. het eigen woningbezit". aan deze inleiding is het volgende ontleend: Een van de dingen, die in onze so ciale wetgeving nog niet geregeld is, is de kwestie van het eigen woning bezit. Zelfs in de woningwet, wordt over het eigen woningbezit, van zo grote betekenis voor individu, gezin en maatschappij, met geen woord gerept. Spreker gelooft niet dat de be langstelling voor het eigen woning bezit in ons land zo algemeen is als in b.v. België, anderzijds staat het echter wel vast, dat vele Nederlan- zienswaardigheden. Deze coupon- kaarten zijn niet verkrijgbaar op sta tions, die op 20 km. afstand of min der van Den Haag gelegen zijn. de wagenbestuurder te lichtvaardig op vermeende technische fouten van TWEE BOERDERIJEN AFGEBRAND IN NISTELRODE. Tijdens een korte, hevige brand zijn in Nistelrode gistermiddag twee boerderijen met bijgebouwen afge brand, bewoond door de families L. v. d. Laar en Th. v. Wegen. Het vuui ontstond in het achterhuis bij land bouwer v. d.Laar. De tweede boer- derij die ongeveer dertig meter ver getrokken met een auto op een glad-1 der lag vatte vlam door overwaaien de vonken. Het vuur, aangewakkerd Treinreizigers, die tussen 23 Mei en 1 October op een der grote stations of de voor het binnenland werkende, erkende reisbureaux een enkele reis of retour naar Den Haag kopen, kun nen zich, evenals in vorige jaren, ge lijktijdig voorzien van een coupon- kaart met folder en plattegrond tegen betaling van 25 cent. Deze coupon- kaart, die elf dagen geldig is, geeft reoht op drie gratis ritten van de stadstram HTM en reducties op de toegangsprijzen van een aantal be-jagersloop organiseren. Hieraan kun- door een straffe wind verspreidde zich zo snel dat de inboedel en land- bouwinventaris nagenoeg geheel ver loren gingen. Vier varkens en een toom biggen kwamen in de vlammen orp. De boerderijen waren slechts a' laag verzekerd. nen deelnemen alle jongens van de hoogste klassen der lagere school. De Nederlandse 800 m. kampioen Bart Verweij en waarschijnlijk Wim Slijk huis zullen aan de kop starten. De andere lopen mogen niet passeren. Als het einde van het parcours in zicht is, zal een van de jagers een teken geven, waarna de achtervol gers mogen trachten Verweij of Slijk huis in een sprint te passeren. Het parcours is 1 km. lang. De sprint vangt aan pl.m. 100 a 200 m. voor de finish. De start ligt op de Stations weg hoek Nassaustraat. Voor de deel nemende jongens zullen aardige prij zen beschikbaar zijn. De aanvang is bepaald om 6 uur, dus vóór de ronde van Bodegraven, die een half uur later begint. De opgave kan zowel collectief als individueel geschieden bij de heer J. Martens, wonende Pr. Hendrikstraat 43 en wel voor 19 Mei Donderdag 20 Mei, de dag van het bezoek van de Koningin en Prins Bernhard,' zal de gehele dag in het teken van dit bezoek staan. Het HYPOTHEKEN »n toot alle andere taken op bet gebied tan on roerende goederen 8ouw- en Makeltarsbtdrijl v.d. Drift Oude Vest 29 Lelden Telel. 20513 (Advertentie) Tram vrijgegeven. Hoewel de wagenbestuurder on middellijk na het ongeluk en ook la ter op de middag met nadruk ver klaarde, dat de remmen van zijn wa gen weigerden toen hij ze aanzette, werd de tram enkele uren later op 1 Comité 20 Mei 1954", waarin alle la- last van de officier van justitie we^r gen der bevolking zijn vertegenwoor- vrijgegeven omdat bij controle do5r i{i h samengesteld de politie bleek dat de remmen vol-1 w komen normaal lunctionneerden. I waarmede reeds des morgens vroeg I een aanvang wordt gemaakt. Roekeloos gereden? J Om 8 uur des morgens vangen de Zowel van de zijde der politie als 1 feestelijkheden aan en verzamelen van deskundigen in dienst van het alle kinderen van de lagere scholen gemeentelijk vervoersbedrijf helt zich op de Acacialaan en maken dan, men thans over tot de mening, dat I voorafgegaan door het Militaire Mu- j ziekcorps van het vliegveld Valken burg een feestmars door een gedeelte KINDJE OVERREDEN. van het dorp. Op de Acacialaan vol- I gen dan om 9.30 voor die kinderen Binnen het bestek van weinige kinderspelen met fraaie prijzen voor uren moest de Tilburgse verkeers- de winnaars. Tevens worden de kin- politie vier maal in actie komen voor deren daar getracteerd. Einde pl.m, ongevallen waarbij kinderen waren betrokken. In drie dezer gevallen kwamen de kleintjes er af met breu ken of andere verwondingen. De vijf-jarige Peter Sijbers wonende te Tilburg, liep echter bij het plotse ling oversteken van de rijweg tegen een passerende vrachtauto, met het gevolg dat het knaapje onder het achterwiel terecht kwam. Na aan komst in het ziekenhuis bleek hij reeds te zijn overleden. In 1950 werd 12 milliard belasting betaald Volgens de zojuist verschenen pu blicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek „Inkomstenverdeling 1950" bedroeg het totale inkomen ln Nederland in 1950 12.1 milliard, het geen neerkomt op een stijging van ca. 55 pet. t.o.v. 1946 Het gemiddeld in komen per belastingplichtige en per inwoner beliep in 1950 resp. 3050. en ƒ1197.dj. resp. rond 40 pet. en 45 pet. meer dan in 1946. In de inkomstenklasse beneden 6000 hebben zich belangrijke ver schuivingen voorgedaan. Zo had in 1950 omstreeks 40 pet. van het aantal belastingplichtigen een inkomen be neden 2000 tegen ruim 60 pet. in 1946. Daarentegen was het aantal pet- sonen met een inkomen van ƒ2000 ƒ6000 toegenomen van 34 pet. van het totaal in 1946 tot 53 pet. in 1950. Degenen met een inkomen van 10.000 of meer slechts 2.6 pet. van het totaal aantal belastingplichti gen hebben in 1950 bijna 50 pet. van het totale belastingbedrag opge bracht, terwijl de bijdrage van de tingbetalers. in totaal 92 pet. van het to taal nog geen 39 pet. van dit be drag uitmaakte. Per inwoner. Het hoogste gemiddelde per inwo ner is aangetroffen in het gebied ge vormd door de gemeenten Voorburg en Rijswijk 1660), het laagste bij de Brabantse Peel (ƒ794). Zeer hoog blijkt het gemiddelde in komen te zijn in gebieden, waarin forensengemeenten liggen, zoals het Gooi (ƒ1642), Noord- en Zuid-Ken- nemeriand 1533). De gemeenten met de hoogste ge middelde inkomens per belasting plichtige zijn: Wassenaar ƒ3.130, Bloemendaal 2.789, Blaricum 2.232, Heemstede ƒ2.118, Laren (N.-H.) 20.90, Naarden 1.965, Voorburg 1.773, De Bilt 1.731, Haren 1.704. De Inkomensverdeling over de be lastingplichtigen blijkt in 1950 onge lijker te zy'n dan in 1946, Vóór de oorlog gaf de inkomensverdeling echter een veel grotere ongelijkheid te zien. De statistiek is gebaseerd op gegevens van bijna 4 millioen belas- 12 uur. Des middags om half twee verzamelen zich daar, onder leiding van hun onderwijzeressen, de kleu ters van de kleuterscholen en gaan naar het Dorpshuis waar zij worden beziggehouden met poppenkast en goochelen. De gebruikelijke tractatie zal niet ontbreken. Tevens ontvangen de kleuters een vlaggetje om daar mede, tijdens de rit van het konink lijk paar te Wuiven. Om 16 uur ver zamelen alle kinderen van de lagere scholen zich weder aan de Acacia laan, vanwaar zij, met een vlaggetje getooid, in optocht naar het sport veld gaan. Om 17.40 arriveert dan de koningin, vergezeld van een klein gevolg. Ook de commissaris der pro vincie bevindt zich in het gevolg. Via de Bruggestraat, Hoofdstraat, Eiken laan, Lindelaan, Acacialaan en Sport- laan begeeft Hare Majesteit'zich naar het Sportveld, terwijl prins Bernhard, die dan reeds een bezoek aan de Ver. Touwfabrieken heeft gebracht, vanaf de Van der Valk Boumanweg, Ber kenkade en Acacialaan tegelijkertijd het Sportveld zal bereiken. Zo zag U de Rijnstreek Daar zullen de kinderen van de hoogste klassen der lagere scholen een spel opvoeren getiteld: „Zo zag U de Rijnstreek". Regie en ensecene- ring zijn van de heer Frans Spruy- broek en het geheel is ingestudeerd door de heer F. J. v. Dalen, plaatse lijk gymnastiekleraar. In dit korte spel zullen de kinderen uitbeelden hetgeen de Koningin op haar reis langs de Rijn zag aan industrie en landbouw. Dat daarbij de boerin netjes en boertjes niet zullen ontbre ken staat vast. De heer G. A. J. Dekker uit Alphen a. d. Rijn zal dan nog in 17 kleine coupletten in dichtvorm een résumé geven van de tocht langs de 17 ge meenten. Het tijdstip van vertrek is bepaald op 18.05 uur en zal geschie den langs de Schoolstraat, Kom van Aaiweg, Acacialaan, Berkenkade en Van der Valk Boumanweg, waarvan de secundaire weg, ofwel ventweg, dan tevens definitief gereed is. Op de Van der Valk Boumanweg zal in snel tempo gereden worden zodat degenen die van het bezoek van de Koningin getuige willen zijn zich naar de dorpskom dienen te begeven. Dit geldt evenzeer voor de bewoners van het Zijlkwartier. Ter oriëntering zij opgemerkt dat koningin Juliana zich in de derde auto bevindt. Bij het vertrek zullen de vrijwillige brand weercorpsen van Ter Aar, Alphen a. d. Rijn, Harzerswoude, Koudekerk d. Rijn, Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuwveen, Woubrugge en Leider dorp op de Van der Valk Boumanweg ter hoogte van de splitsing van de Ryn, o.l.v. de ondercomm. van Lei derdorp de heer J. J. v. Vliet, met veertig stralen een demonstratie geven. Avondfeest Om half acht marcheert „Werk- mans Wilskracht" uit Leiden, o.l.v. kapelmeester G. Dik, via het Zijl kwartier, v. d. Valk Boumanweg .en Hoofdstraat naar Doesbrug en van daar naar de muziektent aan de Dr. de Bruij nestraat voor het geven van een concert. Tevens zal om 20 uur een heropvoering plaats vinden van het openluchtspel „Zo zag U de Rijn streek", voor degenen, die des mid dags niet in de gelegenheid waren het te komen zien. Zowel des mid dags als des avonds is het sportveld, uitgezonderd de tribuneplaatsen gra tis toegankelijk. Voorts is er de ge hele dag kermis op het feestterrein aan de Groenendijkstraat. Ook hier gratis toegang. De kinderfeesten wor den georganiseerd door de Chr. Oranjevereniging. De kinderen die niet op school van een deelnemers kaart worden voorzien kunnen deze Maandag 17 Mei afhalen tussen 16.00 en 17.00 uur bij: D. P. Weijers, Zijl- dijk 13, W. D. C. v. d. Wijngaard, Lindelaan 17, P. v. d. Kwaak, Hoofd straat 7, T. Molema, Achthovener- DE MEIJE. VOGELPEST. Op het bedrijf van veehouder M. Veelenturf in De Meije is een geval van vogelpest geconstateerd. De I hoenderstapel behoeft echter niet te worden afgemaakt. BOSKOOP Een slechte dag. Toen schipper S. uit Haarlemmermeer met zijn ge laden vaartuig door Laag-Boskoop voer, vergiste hij zich blijkbaar in de hoogte van een aldaar liggende brug. De aanvaring die hiervan het gevolg was, veroorzaakte de brug zodanige schade, dat deze tijdelijk niet voor beweging vatbaar was. Voor het financiële gedeelte werd de heer S. aansprakelijk gesteld. Geb.: Rudolphus Antonius Maria, z. van J. Streng en A. M. Brand; Hu- bertus Leonardus Carolus Maria, z. van P. J. Heemelaar en J. K. van Os. Getr.: Hendrik Ringelberg, 37 j., en Kornelia Johanna Bij de Vaate, 40 j.; Pieter Gerrit Kant, 24 j., en Aartje van Tol, 26 j.; Teunis van der Heiden, 27 j., en Adriana Maria van Galen, 23 j. LEIMUIDEN Koninginnefeest. Op de avond van het koninklijk bezoek heeft het comité van voorbereiding een feest avond georganiseerd- Omdat het co mité een massale opkomst verwacht; zal dit feest plaats vinden in de garage van Maarse en Kroon, Het programma zal bestaan uit een to neelstuk getiteld „Cupido in woelige dagen" van P. v. d. Does. Voorts verleent het dubbelmannen - kwartet „Onderling Kunstgenot" uit Nieuw Vennep haar medewerking. Voorts zal nog een humorist in het programma optreden. N.K.J.B. Donderdagavond waren de jongelui van de NKJB uitgenodigd naar het parochiehuis te komen voor een wedstrijd in welsprekendheid. De opkomst was niet groot, maar de aanwezigen werkten allen spontaan mee. Na een inleiding van de voorz. Koos de Koning, werden de opdrach ten gegeven. De meeste onderwerpen handelden over werkkring, liefheb berij of sport. Sommige jongemannen volbrachten hun taak vlot; anderen aarzelend. Een jury beoordeelde de welsprekendheid. Na afloop werd een critisch overzicht gegeven en de uit slag bekend gemaakt, die er als volgt uitzag: F. Lemmers 33 punten, P. Blom, Th. v. d. Broek en P. v. d. Pouw Kraan ieder 32H punt en A. Verdonk 32 punten. Deze 5 winnaars werden beloond met een rookwerkje. Kapelaan Zondag sprak enkele woorden over het programma in de komende weken en kondigde aan een jeugdforum op Vrijdag 21 Mei a.s. De leiding hiervan berust bij de heer Th. v. Zon, terwijl verschillende per sonen hun medewerking hebben toe gezegd. De assistent der Rijksbelastin gen, de heer J. Brienne, is met ingang van 16 Mei overgeplaatst naar Heerde. ZOETERWOUDE Gemeenteraad. De raad van Zoe- terwoude komt Dinsdagavond te kwart voor acht bijeen. Op de agen da staat o.m.: Verzoek van het R.K. Schoolbestuur in de Zuidbuurt om medewerking te verlenen voor de bouw van een nieuwe meisjesschool; Ziektenkosten-verzekering van het gemeente-personeel; Uitbreiding van de gas verwarming in het Raadhuis; Aan de fa. A. J. Elderhorst onder hands op te dragen de vernieuwing van'het dak van het Raadhuis; De finitief vaststellen van de aan de R.K. Woningbouwvereniging „St. Willi- brord" verleende voorschotten voor de bouw van 14 woningwetwoningen. Aanbrengen van een afscheiding en een riolering achter de huizen van de Zwetkade; Verzoek van het be stuur van de Kleine Geer en Blankaardpolder om subsidie; Gelden beschikbaar te stellen voor het aan stellen van assistentie voor de ge meente-architect. Over het bezoek van de koningin aan Ter Aar is door de burgemeester het volgende voor publicatie vrijgege ven. De koningin zal te 12.15 uur ar riveren en nabij de Bloemstraat uit de auto stappen en zich te voet be geven naar de nieuwe Veilinghal. De leerlingen van de lagere scho len en de landbouwhuishoudschool krijgen in schoolverband een plaats onder de luifel van de hal. Bejaar den, die gebrekkig zijn en invalide personen, zal bij het veilingterrein of te Aardam een plaats gegeven wor den, indien men hiervan uiterlijk uiterlijk Dinsdag voor des namiddags 5 uur mededeling doet ter gemeente secretarie. Op het veilingterrein is een gedeelte gereserveerd voor ge nodigden en de leden van de Coöp. Veilingsverenieing. Fen commissie heeft zich gevormd, die er zorg voor draagt, dat ook buiten het gebouw nassende versieringen worden aange bracht. Aanvang. Alle ingezetenen worden verzocht uiterlijk te 11.45 uur aanwezig te zijn. weg 40 en C. Zaal, Hoofdstraat 129. Er zal getracht worden ook niet- Het comité dat enorm veel werk heeft verricht hoopt dat alle ingeze tenen zullen medewerken om dit Koninklijk bezoek tot een echt fees telijke gebeurtenis te maken. Tevens verzoekt zij aan de bewoners van de te volgen route, zoveel mogelijk zit plaatsen beschikbaar te stellen voor ouden van dagen en invaliden. Zondagsdienst Deze wordt waar genomen door dokter H. Bakema, Acacialaan 58, Tel. 42828. BODEGRAVEN AANBESTEDING 8-KLASSIGE SCHOOL. Ten gemeentehuize is aanbesteed het bouwen van een 8-klassige school. Er waren 21 inschrijvingen. Laagste inschrijver was: Groen Bregman, Benthuizen, voor 161.890,hoogste G. Sytsema Zn., Siddeburen, voor 190.400, De begroting was 155.000,Gun ning is aangehouden. JAGERSLOOP. De atletiekvereniging „Nurmi" zal op 20 Mei a.s., de dag van het be zoek van H.M. de Koningin, een z.g. leden van de veiling voor zoveel maar enigszins mogeliik een ge schikte plaats te geven. Tijdens het wachten od de komst van de koningin brengt de R.K. Mu ziekvereniging „Arti et Religioni" marsmuziek en nationale liederen ten gehore. Als H. M. de handeling vgp de opening verricht heeft en de hal heeft betreden, zullen ook de geno digden worden toegelaten. Het ligt in de bedoeling door middel van luid sprekers allen in de gelegenheid te stellen te luisteren naar enkele uit eenzettingen, die in de hal over de cultures in deze streek gehouden zul le nworden, n.l. door de voorzitter van de veiling, de heer C W. v. d. Hoorn, de voorz. van de Bloemisten- vereniging, de heer N. A. Hooger- vorst, en ir. G. W. van der Helm achtereenvolgens over de tuinbouw, de bloementeelt en de verrolbare kas. Zoals bekend worden de^e kassen in de laatste jaren, nadat daaraan ver schillende verbeteringen werden aan gebracht, veelvuldig gebouwd. Aanbieding geschenk. wordt H. M. door de directeur van de veiling, de heer C. Hoogervorst, een mand met groenten en bloemen aangeboden. Ook het product van twee groenten ver werkende bedrijven in deze gemeente zal hierin vertegen woordigd zijn. Bij tekort aan plaatsruimte op het veilingterrein en de toegangsweg vanaf de brug tot de veiling, kan plaats gezocht worden op de West- kanaalweg, vóór de komst in noor delijke richting en bij het vertrek in zuidelijke richting. Er zal hier langzaam gereden worden. Op het veilingterrein zullen geen auto's worden toegelaten. Deze kun nen geparkeerd worden op de Oost- kanaalweg, te bereiken vanaf Aar- dam. Een ieder wordt verzocht geen fietsen in de hand te houden en deze zo enigszins mogeliik niet mede te brengen op het veilingterrein. Vertrek. Om 12.40 uur vertrekt H. M. langs de West-Kanaalweg naar Aardam, om zich over de Aardamsebrug en de nieuwe Oost-Kanaalweg naar Alphen a d. Rijn te begeven. Ook te Aar dam zal over een nader aan te geven afstand langzaam worden gereden en wel vanaf de brug. Hier zullen opge steld zijn de leden van de Chr. Vrou wen- en Meisjesverenigingen. Het Is dus raadzaam zoveel mogelijk aan sluiting te zoeker» te Papenveer en Aardam, omdat alleen hier langzaam gereden wordt. De ingezetenen wor den verzocht dp vlag met Oranje wimpel uit te steken. De toegang tot het veilingterrein over de Hoekse Aarkade zal te on geveer 11.30 uur moeten worden af gesloten. De werkgevers worden verzocht hun personeel in de gelegenheid te stellen het bezoek van H. M. bij te wonen. Na afloop van het bezoek zal een ieder in de gelegenheid worden ge steld de veilinghal en de tentoonstel ling tot des avonds 10.30 uur te be zichtigen. EERSTE TOMATEN. Gisteren zijn aan de Centrale Vei ling de eerste tomaten aangevoerd door de kweker M. M. Kleijn. Ze werden verkocht voor 2.30 gld. per kg. door M. Krumpelman, groenten-

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6