ikaanse shag! Hilversumse radio-programma's zullen spoedig overal goed ontvangen worden De Nederlandse Spoorwegen houden someropruiming in stoomtreintjes Kostbare erfenis voor blinden moet niet in testament staan e geurige Vendelzwaaier brengt bisschop van Lourdes in verrukking in Eén donor helpt twee invaliden Alphen a.d. Rijn Bestuur van jubilerend St, Bonifacius-koor MAREL'S OiatU (GOLF) ZATERDAG 15 MEI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BI AD - PAGINA I Regering gaat over tot frequentie-modulatie De persdienst van hét ministerie i Te Hulsberg wordt de energie van van Onderwijs, Kunsten en Weten- de in de eerste fase geplaatste FM- schappen deelt het volgende mede: zender vergroot, terwijl een tweede Reeds geruime tijd werd er over FM-zender wordt bijgeplaatst. Deze geklaagd, dat de programma's van zenders zullen onderscheidenlijk de de zenders Hilversum I en Hilver- programma's van Hilversum I en II sum II in sommige streken van ons relayeren. land onvoldoende ontvangen kunnen In de Peel komt een FM-dubbel- worden. Dit geldt met name voor een zender voor relayering van de beide brede strook langs de Oostgrens van Hilversumse programma's voor Oos- ons land van Noord tot Zuid. Ter- telijk Brabant en Noordelijk Lim- stond na de oorlog is reeds getracht burg. In de buurt van Goor wordt door het plaatsen van steunzenders j een FM-dubbelzender van groot ver in Hoógezand in de provincie Gro- mogen opgericht voor het Midden- ningen; Hengelo in de provincieOosten des lands. Overijssel en Hulsberg in Zuid-Lim-1 Voor het Noorden is de oprichting burg verbetering in de toestand te geprojecteerd van twee FM-zenders, brengen, doch hiermede konden niet die de provincies Drente en Gronin- alle moeilijkheden worden onder- gen enerzijds en Friesland ander- vangen. zijds van een der Hilversumse pro- De regering heeft zich in de af- gelopen jaren dan ook ernstig bera den over maatregelen om voor de toekomst een afdoende verbetering j aan te brengen, zodat de beide pro gramma's van Hilversum voor alle luisteraars in Nederland goed hoor baar zouden zijn. In verband met de beschikbare golflengten, die aan Ne derland zijn toebedeeld, en mede ge zien de mogelijkheden op radio- technisch gebied, is komen vast te staan, dat een afdoende verbetering alleen verkrijgbaar is, wanneer de uitzendingen van de omroep, die thans alleen met amplitude-modula tie (AM) geschieden, mede met fre quentie-modulatie (FM) olaats zullen vinden. Bij de behandeling van de onderwijsbegroting in de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft minister Cals reeds medegedeeld, dat de regering 'besloten had een fre quentie- modulatiezender in Fries land te doen bouwen. gramma's voorzien en een zenden van groot vermogen, die voor deze drie provincies het andere Hilversumse programma relayeert. De uitvoering van de tweede fase zal naar schat ting een tijd vorderen van ca. 3 jaar. 3. De derde fase van het Nozema- plan voorziet in de oprichting van FM-zenders voor het overige deel van ons land, waar de programma's over de bestaande AM-zenders thans nog goed worden ontvangen. Zoals reeds werd medegedeeld, zal de re gering zich nog nader beramen over de wijze, waarop, en het tempo, waarin eventueel deze derde fase zal worden gerealiseerd. 4. De AM-zenders te Lopik, wer kende op 402- en 298 m,. alsmede de AM-steunzender 'te Hulsberg, Henge lo en Hoogezand, werkende op 188 m., blijven in bedrijf. BOERDERIJBRAND TE WIJ STER. Gistermiddag zijn te Wijster, ge meente Beilen, twee boerderijen en een landbouwschuur in brand ge raakt. De boerderij van de land bouwer H. Bolding is tot de grond toe afgebrand. De inboedel van deze boerderij ging geheel verloren. Zij Was slechts gedeeltelijk verzekerd. Van de andere boerderij, eigenaresse de weduwe J. Sikken, verbrandde het dak. Door het optreden van de brandweren uit Assen, Hoogeveen en Beilen kon dit bedrijf, alsmede de gehele inboedel, voor de rest ge spaard blijven. Verzekering dekt de schade. De schuur van de landbouwer J. Hulzenbos ging geheel in vlammen óp. De boerderij van deze landbou wer bleef gespaard. De oorzaak van de brand ligt vermoedelijk in een overspringende vonk van de tractor die in de landbouwschuur stond. De blussingswerkzaamheden werden ten zeerste bemoeilijkt door het feit dat het water over een afstand van on geveer 900 meter moest worden aan gevoerd. Uitzendingen met frequentie-modulatie Belangrijke wijziging enuitbreiding op binnen- en buitenlandse trajecten Uurdiensten in N.O. Nederland De zomerdienstregeling van de Ne- derlandsche Spoorwegen, die Zondag 23 Mei zal ingaan, brengt als belang rijkste verbetering in het binnenland se verkeer het invoeren van de die- selelectrische tractie op enige baan vakken, waar tot nu toe uitsluitend met stoomtreinen wordt gereden, of i waar kort geleden reeds enkele D.E.- Thans kan worden medegedeeld treinen hun intrede dede„ dat de regering het besluit heeft genomen de uitzendingen met Deze baanvakken zijn: Zwolle_ frequentie-modulatie op brede Emmen, Zwolle-Almelo, Almelo- schaal in ons land in te v0**®n i Mariënberg en Apeldoorn—Zutphen en daarmede onverwijld een aan-1 winterswijk. Na 22 Mei zal in het vang te doen maken. Door e Noordoosten van ons land geen en- N. V. Nederlandse Omroepzender reizigerstrein van de gewone Maatschappij (Nozema) is eendienstregeling meer door stoomloco- plan ontworpen, dat voorziet inmotieven worden getrokken. Het in- het bestrijken van het gehele voeren van de D.E.-tractie maakt het land met FM-zenders. Dit plan hier mogelijk op werkdagen, op een zou in drie verschillende fasen enkele uitzondering na, in uurdienst kunnen worden uitgevoerd. De te gaan rijden. Zo spoedig mogelijk «•oo-ofSno- hooft than* hesinfen de na MeL waarschijnlijk in Juli, zal ook op het baanvak AlkmaarHoorn de dieselelectrische tractie gaan rijden ter vervanging van de stoomtreinen. In Augustus wordt de D.E.-tractie op het „millioenenlijtnje" in Zuid Limburg ingevoerd. regering heeft thans besloten de eerste twee fasen terstond te doen uitvoeren of voorbereiden, terwijl over de derde fase nog een nadere beslissing zal wor den genomen. Hoe de uitvoering gedacht is 1. In de eerste fase wordit in Huls berg (L), Hengelo (O) en Hooge zand (Gr) één FM-zender geïnstal leerd, die de PTT daarvoor thans reeds beschikbaar heeft. Met deze zenders zal het programma van Hil versum I gerelayeerd worden en met Verbetering voor Z.-Nederland. De treinen uit de richting Eind hoven, die thans tussen Roermond Maastricht/Heerlen elke twee uur als stoptreinen rijden, zullen na Roermond als sneltreinen doorgaan naar Maastricht. Te Sittard zal aan- route GrossenbrodeGedser worden geleid. Deze trein zal doorgaande rij tuigen Hoek van HollandStockholm v.c. en AmsterdamKopenhagen v.v. hebben. Evenals voorgaande zomers zal ook nu de Noord-West-express Hoek van HollandStockholm/Oslo v.v. rijden. Deze trein zal de route via Grossen- brodeGedser volgen en doorgaande rijtuigen en een doorgaand slaaprij- tuig Hoek van HollandKopenhagen v.v. bevatten. Tussen Hannover en Hengelo (O.) wordt een nieuwe trein met tweede en derde-klasse rijtuigen ingelegd. Deze trein sluit in Hengelo in beide richtingen aan op de uurdienst van en naar het Westen. Meer boottreinen. De Britse spoorwegen zullen op de drukke Zaterdagen extra boten Har wichHoek van Holland inleggen, in aansluiting waarop extra treinen zul len rijden op de Zaterdagen van 17 Juli tot en met 28 Augstus van Hoek van Holland tot Hamburg en terug, en van HannoverBad Harzburg. Dit geschiedt ter ontlasting van de nacht boot en de Scandinavië-Exenpress. De maatschappij Zeeland zal op de Zaterdagen van 24 Juli tot en met 14 Aug. twee boten HarwichHoek van Holland v.v. laten varen. In aan sluiting op de extra boot Harwich Hoek van Holland zal op deze Zater dagen rjjden trein D 471 Hoek van Holland v. 19.40, Hannover a. 3.03, Bad Harzburg a. 7.57. Op de Zater dagen van 24 Juli tot 14 Augustus zal in aansluiting op de dagboot uit Har wich ter ontlasting van de Austria- express een extra trein van Hoek van Holland naar München. rijden. Uit de Lorelei-express zullen de Ween- se rijtuigen van en naar Amsterdam en Hoek van Holland verdwijnen. In de plaat dsaarvan wordt een nieuwe trein (le, 2e en 3e klasse) Arnhem Wenen v.v. ingelegd. De HollandItalië-express zal de rijtuigen naar en van München en Oostenrijk niet meer meevoeren. De ze wagens zullen een nieuwe trein vormen, die over Nijmegen wordt ge leid. Ter verbetering van de verbin dingen met het Ruhrgebied worden nieuwe treinen (2e en 3e klasse) in gelegd. In het verkeer tussen Venlo enerzijds en München-Gladbach an derzijds zullen nieuwe verbindingen met aansluiting te Osnabrück naar1 tot stand worden gebracht. Hoornvliestransplantatie Bedevaart naar genadeoord Triest weer maakt afscheid lichter de reeds in die paatsen aanwezigesluiting bestaan op sneltreinen naar AM-steunzenders het programma van Heerlen. Het treinverkeer in tegen- Hilversum II. De bijplaatsing van de ^eswilde^ richting zal hetzelfde beeld FM-zenders, die spoedig haar besla; wr zal krijgen, moet worden beschouwd als een voorlopige hulp aan die ge bieden, waar de ontvangét het meest te wensen overlaat. 2. Voor een definitieve regeling van de hulp aan het gehele gebied, waar de programma's minder goed worden ontvangen, dit is het gebied noemen wij de volgende wijzigingen, langs onze Oostgrens, worden in de De Scandinavië-express zal belang- tweede fase de volgende werfcen uit- rijk worden versneld (vijftig a hon- gevoerd: derd minuten) en over de kortere vertonen. Voorts zijn verbeteringen voor de reizigers verkregen door het inleg gen van nieuwe treinen op ver scheidene lijnen. Vlugger in 't buitenland. Van de buitenlandse verbindingen Stelt iemand het hoornvlies van zijn ogen ter beschikking om anderen, die tengevolge van beschadigingen in het Mak van aayen van het Haagse oog- waarna een patiënt, die op de wacht lijst staat, binnen 48 uur moet kun nen worden behandeld. Aan een be paling in het testament hebben wij derhalve niets. Dit was wel een der belangrijkste aanwijzingen, welke dr. A. W. H. hoornvlies niet kunnen zien, te hel pen, dan is niet zozeer ziin bereid verklaring voor ons van belang. Be langrijker is, dat zowel zijn verwan ten als zijn behandelende geneesheerkele journalisten mede l.an de hand lijdersinstituut meende te kunnen ge ven in een bijeenkomst gistermiddag in het hoofdgebouw van het Roode Kruis te 's-Gravenhage, waarin en- daarvan op de hoogte zijn. Het hoorn vlies moet namelijk binnen drie uur na het overlijden verwijderd zijn, Het bestuur van het jubilerend R. K. Gemengd Koor „Sint Bonlfacius" te Alphen aan den Rijn, dat a.s. Maan dag een groot 2e lustrum concert geeft in het paviljoen van „Avifauna". Uitgevoerd wordt o. 1. v. de heer Chr. A. van der Mark, met groot gemengd koor, negen solisten en met medewerking van het Zuid-Hollands Orkest, de operette „Der Zigeuner Baron" van Johann Strauss. Op de voorste rij in het midden J. G. J. Schramt, voorz., rechts van hem deken L. H. M. Nieuwenhuizen, beschermheer, mej. M. Slingerland, secretaresse, links van de voorz. Chr. A. v. d. Mark, directeur en Th J v Leeuwen, penningm. Achter G. Th. A. v. d. Kant enmej. C. Touw. Foto Lux, Alphen. van een instructieve universiteits film een beeld kregen van een hoorn vliesoperatie en de mogelijkheden en vereisten ener transplantatie. Voorts waren er twee patiënten om te to nen, wat bij hen met een transplan tatie was bereikt. Uitsluitend vrijwillig. Vroeger reeds heeft men getracht resultaten te bereiken met toepas sing van glas, dierlijk hoornvlies en het slijmvlies van kippeneieren. Het bleek echter, dat men over mense lijk hoornvlies moet beschikken. An ders dan in het buitenland, waar sec tie andere mogelijkheden inhoudt, heeft het hoornvliescentrum van het Nederlandse Roode Kruis zich steeds op het standpunt gesteld, dat men hoornvliezen uitsluitend via legale weg moest trachten te verkrijgen. Vandaar dat de hierboven gegeven aanwijzing van zo groot belang is. Het verwijderen gesohiedt dusda nig aan het stoffelijk overschot, dat ook de verwanten de indruk kunnen behouden, dat er niets geschonden, maar integendeel iets gegeven is ten behoeve van een ander. Wat nodig is. Wil een transplantatie voor de ontvanger nut hebben, dan is het noodzakelijk dat de camera of het „kiektoestel" van zijn of haar oog in tact en efficient is. Bij de transplan tatie wordt alleen een gedeelte ter grootte van de iris van iemand wiens hoornvlies door beschadiging of ont steking troebel en ondoorzichtbaar is, vervangen door een zelfde maar hel der deel van het hoornvlies van een overledene. Met 't hoornvlies van de donor worden steeds twee patiënten geholpen, respectievelijk van elk een oog behandeld. Maatstaf is niet zo zeer, dat er een of enige gezichtsver betering intreedt, maar steeds de graad der bereikte gezichts ver be te ring. Deze kan bij eerste operatie 50 tot 75 procent bedragen; een tweede operatie kan nodig zijn. Lange wachtlijst. Belangrijk in de bestrijding van vertroebeling der hoornvliezen is te genwoordig ook het duppelmiddel De kinderbedevaart loopt wederom ten einde. De laatste gezamenlijke sa menkomst van uitsluitend Nederlan ders was hedenmorgen in de paro chiekerk van Lourdes, waar de hoofdaalmoezenier van de Nationale bedevaart Pastoor Wiegerinck uit Haaksbergen een plechtige Requiem mis opdroeg voor de zielerust der vroegere voorzitter der „Nationale" Mgr. Ingendael, deken van Maas tricht. De gehele Nederlandse bedevaart was hierbij aanwezig, behalve een grote groep van verpleegsters, help sters en padvinders, die reeds druk in de weer zijn de treinen voor het vertrek van Zondag in orde te bren gen. Ook Vrijdagochtend was de pa rochiekerk van Lourdes een tref punt van vele Nederlanders, die door hun aanwezigheid bij de engelenmis voor Hansje van den Berg, de be droefde vader hun smpathie en mee leven betuigden. Gistermiddag heeft Mgr. Theas, bisschop van Torbus en Lourdes de Nederlandse pelgrims in audiëntie ontvangen op het grote plein voor de Rozenkranskerk. Hij hield daarbij een korte toespraak, die Mgr. Van 'der Bom, voorzitter van de „Nationale" j in het Nederlands vertaalde. De korte j plechtigheid werd opgeluisterd door I een demonstratie van de leden van 1 de boeren- en tuindersorganisatie, j Nationaal kampioen vendelzwaaier Jan van Geffen van het St. Catharina- gilde te Dongeren, zwaaide, draaide en wentelde zijn zware roodgroene vlag tot enkele meters voor de voe ten van de bisschop. Deze stak zijn bewondering niet onder stoelen of banken en verklaarde later zelden zo iets moois te hebben gezien. 12 meisjes van de Brabantse boerinnen- bond dansten daarop „De Grote Ron de". Aanbidding in de Rosaire. De enorme kruisvormige ruimte van de rozenkranskerk was tot de laatste plaats toe bezet toen Mgr. Baeten, bisschop van Breda 's avonds om 11 uur de nachtelijke aanbidding opende. In drie korte beschouwingen afgewisseld door volkszang behandel de hij het thema van de verloren zoon. Om 12 uur celebreerde de bis schop, geassisteerd door priesters van de bedevaart een Pontificale nacht mis ter ere van O.L. Vrouw Onbe vlekt Ontvangen. Zangers uit de pel grims gerecruteerd zongen de gezan gen van deze mis. Naarmate het einde van de week nadert is het weer in Lourdes steeds slechter geworden. Thans hangt een lichtgrijze hemel laag over de stad. De witte 'bergtoppen van de Pyreneën, de omringende heuvels zijn aan het oog onttrokken. Misschien dat dit trieste weer het afscheid van Lourdes minder moeilijk zal maken. Official dealer voor Lalden en omstreken Autobedrijf N.V. WASSENAAR TELEFOON 2545 (Advertentie;, DE MILITAIRE OEFENINGEN TE TIEL. Naar aanleiding van het ongeval bij de militaire oefeningen in de om geving van Tiel, waarbij een 8-jarig jongetje om het leven is gekomen, verzoekt de leger-voorlichtingsdienst ons .mede te delen dat de informa ties naar aanleiding waarvan het oorspronkelijke communique van de legervoorlichtingsdienst werd gege ven,onjuist zijn gebleken. Dit geldt met name voor de be richtgeving dat de hulp van de ge meentepolitie te Tiel zou zijn inge roepen om de kinderen op een af stand te houden. Dit blijkt, aldus de LVD, in werkelijkheid niet te zijn gebeurd. Het onderzoek naar de juiste toe dracht van het geval en de schuld vraag wordt intussen voortgezet. SPOORWAGON REED KANTOOR BINNEN. Gisteravond omstreeks zeven uur zag een kantoorbediende op het sta tion te Alkmaar tot zijn ontsteltenis plotseling de muur van het vertrek, waarin hij zat, instorten en een spoorwagon verschijnen. De wagen waaraan bij het rangeren blijkbaar een te grote gang was gegeven, was door het stootblok gereden, had in zijn vaart een transformatorhuis meegenomen en kwam in het kan toorlokaal tot stilstand. Door de schade in het transforma torhuisje was de electrische ver lichting gestoord en moest het sta tion de verdere avond petroleum verlichting gebruiken. NEDERLANDSE MIS WORDT IN WENEN UITGEVOERD. Op 23 Mei des morgens om 10 uur zal in de Franciscanerkerk te We nen een a capella-mis van de Heem- steedse componist Henk Byvanck, welke mis deel uitmaakt van zijn religieus ballet „II Anto", ondèr lei ding van dr Hans Gillesberger, diri gent van de Weense Singakademie, worden uitgevoerd en door de radio uitgezonden. NOODTOESTAND IN BOS EN HEI. j Het KNMI heeft via de radio mee- i gedeeld, dat dit jaar al meer dan duizend hectaren bos en hei door j brand zijn verwoest. In bos en hei is een noodtoestand ontstaan. Dage- I lijks woeden verscheidene branden j en de aangerichte schade is groot. I Het KNMI vroeg daarom zeer drin- l gend, in bos en hei en ook in duinen j en veengebieden zo voorzichtig mo gelijk te zijn met vuur. cortison (Andrison) dat in Oss wordt vervaardigd. Om de bovenomschreven redenen heeft het inrichten van een „ogen bank" zoals er beender- of botten- banken voor de beentransplantatie bestaan, geen nut. Hoomvliestrans- plantatiecentra zijn er thans in Am sterdam, Rotterdam, Utrecht, Gronin gen, Arnhem en Lelden. De operaties worden voorts na tuurlijk ook verricht in ooglijdersin- stituten elders, zoals in Den Haag, waar dertig transplantaties werden verricht. Over heel Nederland tot ho den ruim 400. Er staan echter nog tal van patiënten op de wachtlijsten. Nederlandse en Belgische brand weren, benevens Nederlandse mili tairen, hebben gisteren enkele uren gewerkt om een grote heidebrand bij Leende te blussen. Ongeveer 100 hec taren heide en vliegdennen werden door het vuur verteerd. De gemeenteraad van Heemstede heeft, na een geheime zitting, gister avond besloten de gemeente-ontvan ger niet-eervol te ontslaan, op grond van geconstateerde onregelmatighe den; de ontvanger bevindt zich sinds enkele dagen in arrest. Vermoedelijk doordat kinderen met vuur gespeeld hebben, is gister middag in de buurtschap Oosselt nabij Doetinchem een felle bosbrand uit gebroken. Verscheidene hectaren bos gingen verloren, voordat de brand weer met groot materieel het vuur meester was.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5