Omgeving Signorita's slaan goed figuur tegen ongunstige achtergrond Aller ogen zijn op Mars gericht Bloemfontein blikt omhoog 'n Eeuw geleden veroverden Borneose koppensnellers nog hun bloedige buit Inkomsten van gehuwde vrouw en kinderen ZATERDAG 15 MEI 1954 uëTLEIÖSE courant EERSTE BLAD PAGINA 3 Lezing voor Gilde en K.A.V. Vlees op Vrijdag De dames van het Gilde en de K. A.V. waren gisteravond in voor de tijd van het jaar grote getalen zus terlijk in het Antonius Clubhuis sa mengekomen, om naar een gespierd relaas van de heer J. Dominicus over het romantische Spanje te luisteren. Mevr. G. Lindenhoff-Hop, presiden te van het Gilde, verwelkomde spe ciaal de afgevaardigden van K.A.B., Werkgevers en Raad van Sociaal en Cultureel Overleg, resp. vertegen woordigd door de heren J. Lijten, K. de Bree en J. v. Zonneveld. Hierna gaf zij het woord aan de iheer Dominicus, leraar in Alkmaar. Hoewel de reis naar Spanje, aldus spreker, geldelijk enige bezwaren op zou kunnen leveren, blijken deze be denkingen de moeite dubbel en dwars v/aard. De eerste indrukken, die men na het passeren van de grens van Spanje krijgt zijn niet de beste. Op het scheidsvlak tussen Frankrijk en het Iberisch schiereiland zit het vuil twintig kilometer dik aangekoekt. Spanje 'is een land van grote te genstellingen. Bedelen is een zeer ge wild volksgebruik en de beoefenaars van deze vorm van broodwinning zijn er trots op, hun beter bedeelde broe ders door liefdadigheid een klein aandeel in het hiernamaals te laten verwerven. De emancipatie van de vrouw in Spónje heeft zich beperkt tot het spe len van domino achter angstvallig ge sloten blinden. Vrouwenverenigingen of organisaties zijn uit den boze en de dames zelf laten het bij het de monstreren van enige schoonheid op straten en pleinen. De mannen in Spanje zijn minder van een schoonheidsideaal vervuld en leven er buikig en gedrongen op los. Tegen deze nogal ongunstige achtergrond slaan de befaamde Spaanse schonen een goed figuur. De openbare zedigheid dwingt deSpan jaard de huid tegen zonnebrand te beschermen. Opgerolde mouwen of open blousjes zij taboe. Geloof in vlagen. Het bewind van Franco wordt door 70 pet. van de bevolking aangehan gen. Dit misschien omdat zij tegen over het buitenland zó van zich af moet bijten, dat zij geen tijd krijgt de caudillo in het gezicht te zien. De heer Dominicus sprak vervolgens over de strijd om het Alcazar van Toledo, die de burgeroorlog waar schijnlijk drie jaar verlengd heeft. Het geloof in Spanje wordt in vla gen beleefd. Nu eens kruipt men op handen en voeten over spichtige bergtoppen ter beevaart, dan weer beziet men de kerk lange tijd slechts aan de buitenkant. Het is de Spanjool enige eeuwen geleden toegestaan, op Vrijdag vlees te gebruiken. Dit privilége, dat men heeft verworven door de strijd tegen de Moren, is ook heden ten dage nog van kracht. Tenslotte gaf de heer Dominicus nog een uitgebreide beschrijving van de lijdensweg, die een stier in Spanje te volgen heeft, voordat hij als so ciale voorziening op de tafel van de gewone man terecht komt. Na de pauze liet de heer Domini cus nog via lichtbeelden zien, ~wélk een aardige doorkijkjes er in Spanje te knippen vallen. Laat in de avond van de 20ste Mei om het nauwkeurig te zeggen om 23.27 uur komt de maan op in ge zelschap van Mars, als we het zo eens mogen zeggen. In die nacht zijn namelijk de maan en Mars ,in con junctie", hetgeen betekent, dat men ze in dezelfde hemelstreek ziet staan. Mars valt op door zijn ietwat rood achtig schijnsel, dat door onze primi tieve voorouders in verband is ge bracht met vuur, bloed, oorlog en dergelijke narigheid, maar dat ver klaard wordt als men denkt aan de weerkaatsing van het zonlicht door uitgestrekte woestijnen van een rood achtige steensoort, wellicht niet on gelijk aan die van de rode rotsen, die men in Zuid-Frankrijk aantreft (bij Cannes b.v. en op Corsica, waar aardrijkskundige namen als lie Rous- se en lies Sanguinaires, Bloed-eilan- den, op soortgelijke associaties wij zen). Het is intéressant, de blik eens even op Mars te laten rusten en te bedenken, dat deze buurplaneet van ons deze zomer erg „in trek" komt. Weliswaar nog niet als touristische trekpleister zelfs het optimisme van raket-expert Wernher von Braun is nog te klein, dan dat hij een reis naar Mars gedurende de komende honderd jaar mogelijk durft te ach ten maar als studie-object vooi zen groot aantal astronomen, die zich 'zullen verzamelen te Bloemfontein in Zuid-Afrika. Want in de laatste weken van Juni en de eerste van Juli zal de afstand tussen de aarde en Mars zeer klein zijn (tenminste als men kosmische maatstaven aanlegt: 64 millioen kilo meter ongeveer!) en dat betekent, dat men in de telescoop de planeet Mars als een iets groter schijfje te zien zal krijgen dan anders. En wie weet wat voor geheimen wij dat schijfje kunnen ontrukken! Wij halen in. Die afstand tussen Mars en de aar de is veranderlijk. Zoals iedereen [weet. legt de aarde haar kringloopje iom de zon (dat een straal heeft van 150 millioen kilometer; zo groot is dus d aefstand aardezon) af in 365 dagen. Per seconde legt zij dertig meter af. Mars staat verder van de |zon af (ongeveer 225 millioen kilo- meter) en loopt ook langzamer: 24 meter per seconde. Hij heeft 687 da- i gen nodig voor één omloop om de zon. Van tijd tot tijd moet dus de I aarde Mars inhalen en tijdens dat I „inhaal-moment" is de afstand tus sen de twee planeten dus betrekke lijk klein, zoals ook de afstand tus- jsen een auto en een fiets, die op een weg in dezelfde richting rijden het I kleinst is op het ogenblik, dat de auto de fietser passeert. I Hoewel Mars zelfs in een sterren- j kijker niet groter lijkt dan een erwt op een paar meter afstand weten wij idoor jaren ja eeuwenlange studie IHuygens heeft zich er al mee be zig gehouden vrij veel omtrent het oppervlak van deze planeet. Men onderscheidt er aan de noord- en de zuidpool witte kappen, die in de Marszomer kleiner worden en in de Marswinter weer in omvang toene men. Dat schijnt te wijzen op enige vorm van neerslag; vest staat, dat Mars een, zij het ijle, dampkring heeft. Men merkt er voorts iets op, dat sterk op enige laag-ontwikkelde vorm Ivan plantengroei lijkt: een (waar schijnlijk mos-achtige) begroeiing, die in de Marslente groenig van kleur is en in de herfst een roodbruine tint gaat vertonen. Dampkring studie. Zoals bekend is, houdt de „levende have" van onze aardbol zich door middel van de dampkring" in een keu rig evenwicht: wij en dieren ademen zuurstof in en produceren stikstof, terwijl de planten van stikstof leven en op hun beurt de zuurstof produce ren, die wij weer nodig hebben. Hoe die dampkring-huishouding op onze buurplaneet Mars in elkaar zit, weet men echter niet; er zijn wel gissin gen gedaan, maar tot exacte bewe ringen heeft men nog nooit kunnen komen. De dampkring van Mars zal echter deze zomer te Bloemfontein terdege worden bestudeerd en onder zocht; deze studie is wel een van de voornaamste onderdelen van het on derzoek, dat men eind volgende maand hoopt te ondernemen. Men heeft Bloemfontein als plaats van waarneming uitgekozen omdat men daar Mars elke nacht vrijwel loodrecht boven zich zal hebben; de storende invloed die de lucht uit oefent op de lichtstraling van hemel lichamen is dan het kleinst. Wij in Nederland zullen Mars slechts be trekkelijk laag boven de zuidelijke horizon zien staan. dr. S. TELLA. hillegom Geboren: Elisabeth Rosalia Maria, dr van P. C. Jansen en H. Duiven voorden; Gerarda Maria Helena, dr van A J. Caspers en A. M. A. van der Hoeven. Ondertrouwd: F. B. Herreuer en A. M. van Kampen. Getrouwd: W. J. G. van der Geest en Th. C. Hulsebosch. Overleden: C. E. Nijssen, wed. P. Zuiderduin, vr. 92 jr. J. B. M. van de Reep, m. 8 jr. leimuiden Geb.: Jozephus A. M., z. van R. J. Turk en H. Heemskerk; Johannes B., z. van B. v. d. Voort en A. T. van Graas; Jozephus A. A., z. van E. J. v Velzen en H. T. P. Brand; Lamber- tus, z. van O. Woudsma en E. Mali- paard; René A., z. van P. J. de Rijk en E. Honingh; Maria A. P., d. van T. Kraan en E. M. v. Berkel; Joannes P. J., z. van C. N. v. d. Meer en C. E. M. Straathof; Jacobus G., z. van J. B. v. Tol en A. M. T. Aartman; Qui- rina A., d. var\ P. J. Langeslag en C. P. v. Leeuwen; Hendrikus W. M., z. van C. J. Straathof en A. M. Visser; Theodorus H., z. van Franciscus A. Zandvliet en A. M. Hoogenboom; Ar- Liefdegebod van het Christendom voerde Dajaks uit donkere poel van wreedheid OOE STERKER de mens zich laat het voorrecht om de vingers te ta- leiden door de wetten van het toueren en wel met bijzondere fi- Christendom en zich aanpast aan zijn 6uren- Goddelijke Voorleider, des te hoger stijgt hij en benadert hij de oneindige volmaaktheid en vormt zich zijn ge hele leven en optreden tot een spie gelbeeld van ware schoonheid Maar wendt hij zich af, dan is het tegenovergestelde even waar en in- plaats van te stijgen naar het einde loze Licht, stort hij dieper en dieper in de peilloze afgrond van duisternis, waarin de meest fantastische wanor de hoogtij viert! Dit is geen holle phraze. Oordeelt zelf, nu wij het schermoplichten van een ondenkbare wereld en het rijk betreden der Dajaks, de welbekende koppensnellers van Borneo. Wees niet bang; want uw gids heeft al enige jaren geleden zijn 35-jarig jubileum gevierd van zijn leven te midden dezer Ibans, de Dajaks dus, die leven aan de bovenwateren van de Radsjang-rivier in Sarawak (Bor neo). Want hier alleen wonen de eigenlijke fameuze matadors van dit bedrijf. U vraagt misschien, of dit egenwoordig nog voorkomt en mijn antwoord is: Ongetwijfeld, zolang men maar een goede kans heeft. Koppensnellen zit dit volk nu een maal in het bloed. Met de Moedermelk. Van de prilste kinderjaren af heeft de baby al op moeders schoot de triomf en rijkdom van de hoof den- sport horen aanprijzen en grootmoe der doet er nog een schepje bij in de hoop, dat kleinkind het voorgeslacht zelfs moge overtreffen. Dapperheid en moed is voor een Da jak de allerhoogste deugd en hij moet dit in de practijk van het leven tonen door de strijd, waarbij hij dan de hoofden der slachtoffers mee draagt en het huis verrijkt met eigen trofeeën, die een eervolle plaats krij gen naast de koppen van de roem ruchte voorvaderen. Midden in de galerij van het lange huis hangen in alle Dajakhuizen deze zwartgeschroeide hoofden bijeen, vastgebonden met een riet en soms wel vijftig zestig in aantal. Hier is ook het woonvertrek van de hoofdman en de plaats, waar gas ten en huisgenoten in conversatie bijeen komen en men rechts en links de stille getuigenissen der families kan bewonderen, j Het grondmotief is dus de dapper- i heid, de grote Dajakdeugd, die hem L de grootste eer, naam en faam bij Koppen te leen! Aan de griezelige koppen, wier voormalige bezitters nog rondwaren in de vorm van geesten daarom ook ,Antoe paLa, d.i. hoofdgeesten" ge noemd worden van tijd tot tijd kleine offergaven gebracht, bestaande uit rijst, eieren, tabak etc. Bij feestelijke gelegenheden en vooral bij de slotceremoniën van een rouwperiode moet de Da jak een kop hebben. Dan wordt er een processie opgesteld langs de galerij van het huis, en mensenkoppen worden mee gedragen. Ook bij de „Pengap", d.i. de publieke voorlezing op zang van alle heidense bijgelovigheden is een kop noodzakelijk. Een kon bij de rouwprocessie wordt ook ^Tel door andere stammen geëist 'en dit is een overblijfsel van een oud gebruik, dat n.l. een slaaf moest worden gedood na de dood van de meester, opdat zijn geest de baas zou kunnen vergezel len en behulpzaam zijn op de reis naar de onderwereld. In geval men geen kop bezit, kan men er een le nen bij het gouvernementsbestuur. U ziet, hoe ook een goed landsbestuur moet schipperen met dergelijke stam men. Verder zijn ook de Dajakdansen veelal geheel gebaseerd op een be hendig en rhythmisch nabootsen der sneljacht, waarin vervaarlijke spron gen, krijgsgeschreeuw en sierlijke spierbewegingen van handen en be nen het geheel tot een interessant Amor eist 'n kop. Voor een expeditie ontbreekt het nooit aan duizenden vrijwillige krij gers, die als helmboswuivende Hec tors in holle bomen de rivieren ko men afzakken om mee te strijden. Soms is het een teleurgestelde min naar, die een blauwtje liep en werd afgepoeierd met de woorden: „Jij naar mijn hand dingen? Jij, die nog r.ooit een kop hebt buitgemaakt? Zo'n lafaard kan ik niet accepteren!" Dikwijls ook is het een gevolg van een oude vete. En in deze laatste ge vallen worden eerst de nodige maat regelen getroffen, n.l. de voorteke nen onderzocht uit een varkenslever en als dan geen kwade dromen een kwade kans voorspellen, trekt men er op uit, alleen of met anderen. Gasten In Uw huis! Een alledaags lendendoekje van boomschors is voldoende en natuur lijk ook het gewone lange hakmes, dat door iedereen in het oerwoud wordt gedragen. Dagen ver trekt men voort en lo geert m vreemde huizen, waar dé argeloze bewoners de op koppen- jacht uittrekkende mannen dagen aaneen met de bekende Oosterse gastvrijheid ontvangen en onthalen. Is er dan een goede kans, b.v. als alle mannen naar het veld) zijn, dan slaat men zijn slag en worden thuis blijvers afgemaakt en onthoofd. Ook oude mensen, vrouwen en kinderen ontziet men niet. Ijlings maakt men zich uit de voeten, vliegensvlug door het woud lopend met de afgehakte hoofden. De onthoofde lichamen laat men achteloos liggen. Na een veilige plaats te hebben bereikt, maakt men een vuur, waar boven de hoofden worden geroosterd tot zwarte koppen, schouwspel maken. Ongetwijfeld ontsteekt U hier in een vlaag van ergernis en woede - over zulk een laf en laag gedoe en Welkome afwisseling! volkomen terecht. Hier springt ter- stond naar voren tot welk een laag- Het is niet geoorloofd om familie- i heid het heidendom kan zinken, leden of goede vrienden en kennis- Gods liefde. Wij mensen van het Westen kun nen door onze opvoeding en omge ving ons geen volkomen betrouwbaar beeld vormen en de juiste mentali- I teit indenken van deze primitieve Oosterse heidenen. Ons oordeel blijft daarom dan ook verre bezijden de juiste maatstaf. Maar na deze korte schets moet iedereen toch wel toe geven, dat zelfs ons begrip van duis ternis en leegte, waartoe heidense hoogmoed, liefdeloosheid en egoïsme kan voeren, nog mijlen te kort schiet bij de werkelijkheid! Ik begon dit stuk met „Heidense chaos". En vervolgens de woorden: „Christelijke opbouw". Het moge u ongelofelijk klinken en toch kan ik getuigen, dat ook hier Gods L^-'e het grote wonder heeft tot stand ge- noldus J., z. van A. T. A Heuzen en A. P. Commissaris; Dorothea W., d. van J. P. Mollers en F. A. v, Schoo- ten; Johanna C. M., d. van J. H. van Diemen en J. A. v. d. Kroon; BartKo- lomeus J. P. M., z. van Th. Kraan en A. J. Wiering; Reinier, z. van C. Kroon en A. v. d. Luit; Theodorus G. M., z. van J. A. Molkenboer en G. M. M. Klein; Maria C., d. van Marinus v. d. Jagt en M. F. Meijer; Johanna C., d. van C. A. Compeer en C. A. C. Nelis. Geh.: Cornelis H. Verheugd, 23 j., en Petronella Touw, 21 j.; Reinder v. d. Zee, 25 j., en Waltja Möhlen, 23 j.; Johannes G. de Bree, 30 j., en Ca- tharina G. M. Straathof, 23 j. Overl.: Willem de Vos, 65 j.; Lam- bertus Post, 88 j.; Pleuntje Vogelaar, wed. van J. Tukker, 79 j.; Agatha Christina van der Geer, echtgenote van A. v. d. Drift, 47 j.; Jacobus Ge- rardus van Tol, 1 maand. noord wijk Geboren: Jan K., z. van L. C. v. d. Bent en M. v. d. Lugt; Antonius G., zoon van J. van Asten en G. Meijers, Jolandae, d. van K. C. de Mo- nye en C. Groenendijk; Jan, z. van M. Plug en M. Plug; Klaartje, d. van J. de Mooij en KI. Wassing; Reinier M., z. van G. van Schie en W. H. van Bohemen; Arijanne, d. van G. Gort en C. Korbee; Janna J., d. van G. Plug en J. Cuper. Ondertrouwd: J. Groenendijk en N. Ciere. Getrouwd: B. F. Zonneveld cn M. Nieuwenhuizen; W. M. van Eg- mond en A. J. van Duijn. Overleden: Theodorus van Schie, 86 jaar. rijnsaterwoude Geboren: Antje Magdalena dr van Jan G. v. Iperen en Antje M. Schijff; Maria J., dr van Leonardus Wolvers en Quirina C. M. Lek; Teunis zn van Teunis Esveld en W. v. Mourik. voorschoten Medische Zondagsdienst. De Medische Zondagsdienst der dokto ren wordt in dit weekeinde voor spoedgevallen waargenomen door dr. H. Oltnuis, Leidseweg 179, tel. 2527. De dienstdoende wijkzuster is zus ter K. van Driel (Oranje-Groene Kruis) Leidseweg 101. Franc Fair. De R.K. Vrouwenbe- wegin?, afd. Voorschoten, opent he denavond om 8 uur haar Fanc-Fair in het R.K Verenigingsgebouw. Het beiooft er erg gezellig te worden, er is muziek en er zijn talrijke attrac ties. Zondag na 12 uur is de Fancy - Fair de gehele dag geopend. warmond Gemeenteraad. De raad komt bijeen op Dinsdag a.s. 's avonds te 8 uur. Op de agenda staat o..m; Voor stel van B. en W. tot verkoop van een strook grond, gelegen aan de Jan Steenlaan aan de heer J. G. de Jong te Warmond. Verkoop van twee per celen bouwterrein, gelegen in het plan „Leevliet" aan de Jar. Steen laan aan de heren G. W. van de Wa ter en J. J. Sohaemake. Het garan deren van twee, door de N.V. Bouw- kas Noord Nederlandse Gemeenten te verstrekken hypothecaire geldlenin gen. Wijziging van de verordening op de heffing ener belasting op toneel vertoningen en andere vermakelijk heden in de gemeente Warmond. Vaststelling van een verordening tot regeling ex artikel 43 der Woningwet van de aard der bebouwing en het gebruik van gronden in de bebouw de kom der gemeente en tot vast stelling ex artikel 168 der gemeente wet van bepalingen met betrekking bracht. Openlijk breng ik hier een i tot de reclame in dat gebied, met bij behorende kaart. uitvoerig gedetailleerde eresaluut aan die stoere mannen en vrouwen, die als instrumenten van Gods genade, onder bovenmenselijke moeilijkheden, in grote ontbering en zelfs armoede, hebben «ewor-^M met klimaat, ziekten en teleurstelling en door taaie volharding ook dit voIk van lage koppensnellers heeft omge vormd tot Christenen van de aller- in geen enk°t bij hun broeders en zusters uit de gevierd van de R.K. Vrouwenbewe oude wereld achterstaan. i ging in Wassenaar. Des morgens J kwart voor negen wordt in de paro- TOENG SIENG FOE. chiekerk van St. Willibrordus een wassenaar 35 JAAR R.K. VROUWEN BEWEGING. Morgen wordt het zevende lustrum Wilt U iets weten? Vraag: Cursussen op landbouwge bied. Antwoord: Allo cursussen, die res sorteren onder de onderwijsvereni- ging van de L. T. B. beginnen in het najaar en worden gedurende de zo mermaanden gestaakt. Boekhouden e. d. wordt gegeven op particuliere instituten, waarvoor wij uiteraard op deze plaats geen reclame kunnen maken. sen tot slachtoffer te maken van een sneltocht. Toch bracht ik steeds de nachten in Dajakhuizen door tussen de hoofdman en zijn assistent om mijn veiligheid te verzekeren. Dat neemt niet weg, dat men als vreemdeling in Dajakland wel degelijk moet beden ken, dat men altijd een risico neemt in een vreemd huis. Want, zoals men mij wel eens toefluisterde, ook een blank wild zwijn dat was mijn wisseling voor een gewoon bruin titel was zeker een welkome af- baby (varken). U. ziet hieruit, dat men ook thans wel degelijk nog de oude sport beoefent. De aanleiding tot een sneltocht kan verschillend zijn. Soms roept het gouvernement de Dajaks op om een strafexpeditie uit te voeren tegen on willige onderdanen. Dan worden hun huizen verbrand en de lands vijan den bevochten. De Dajaks mogen de ïïïf1?011*,?0!?1 *?e man' die k°Ppen der vijanden meenemen en een hoofd heeft thuisgebracht, heeft dat is een kolfje naar hun hand! De kentering. Gestimuleerd door de zeeschuimers uit Brunei, de woonnlaats van de toenmaals regerende sultan, stuurde men do Dajaks naar de schenen om de zeelui te onthoofden, de "Dajaks ontvingen dan de koppen en zelf sleepte men de rijke buit naar Bru nei! Zo was de toestand, toen in 1840 ae Engelsman James Brooke het aan bod kreeg een deel van Brunei over te nemen en te besturen. Hij, de eer ste blanke radjah van Sarawak en zijn twee opvolgers Charles en Vynef Brooke hebben door hun bekwaam-, heid en tact, hun onbaatzuchtig en wijs bestuur het chaotische wUdd land gebracht tot grote bloei, rust-én" orde en het vofk waarlijk gediend en het christendom onder'hen bevor derd, zover dit in een Mohamme daans milieu mogelijk en practisch bereikbaar was. Hulde aan de familie Brooke! Belastingkwesties Moet de man ook de renten opge- j Inkomsten van kinderen, ven als zijn inkomen voor de inkom stenbelasting, die jaarlijks op spaar-1 De verplichting tot het aangeven bankboekjes van vrouw en minder- van de inkomsten van de kinderen jarige kinderen worden bijgesclire- is afhankelijk gesteld van de kinder ven, zo vraagt ons een lezer. aftrek en niet van het al dan niet Voor de inkomstenbelasting is de meerderjarig zijn. Als de belasting- gehuwde vrouw zelf niet belasting- plichtigc kinderaftrek geniet dient plichtig (art. 2). Haar man wordt hij ook het inkomen van die kinde voor al haar inkomsten aangeslagen ren bij zijn zuiver inkomen te voe- alsof het zijn inkomen is. Hebben gen (art. 43). Hieronder valt tevens man en vrouw beiden een spaar- I weer de rente van spaarbanken, ook bankboekje, dan moet de man dei ai wordt de rente bijgeschreven. Het rente van beide boekjes in zijn in-[doet niet ter zake wie bet wettelijk komen begrijpen, ook al wordt de vruchtgenot van het kapitaal van de rente niet uitgekeerd maar bij de kinderen heeft. Buiten beschouwing hoofdsom geschreven. I blijft echter het loon of het salaris Het komt wel voor dat man en (inkomsten uit dienstbetrekking) dat vrouw op huwelijksvoorwaarden zijn j een kind geniet. Meestal zal hiervan getrouwd, bijvoorbeeld de vrouw be- de ingehouden loonbelasting de eind- dingt voor zich het beheer harerheffing zijn. We nemen eens het ge- roerende en onroerende goederen enval dat een kind een loon geniet van het vrije genot van haar inkomsten, f 2000,en rente-inkomsten heeft Ook in zo'n geval dient toch de man van 250,Normaal wordt in dit alle inkomsten aan te geven. Voor de geval een aanslag in de inkomsten toepassing van de Vermogensbelas ting is hier wel een uitzondering ge naakt. De dan in totaal verschuldig de Vermogensbelasting wordt over man en vrouw omgeslagen in ver belasting opgelegd. Maar krijgt de vader kinderaftrek voor dat kind, dan dient hij de 250 gulden bij zyn inkomen te voegen, terwijl het kind niet in de inkomstenbelasting betrok- houding van ieders zuiver vermo- ken wordt, gen. Voor de inkomstenbelasting Ook voor pleegkinderen kan men kennen we evenwel geen enkele uit sondering, tenzij man en vrouw duur zaam gescheiden leven. Duurzaam gescheiden leven wil zeggen, dat man en vrouw niet meer samenwo nen en ook niet van plan zijn de sa menwoning te hervatten. De fiscale eenheid is dan ook verbroken. aanspraak maken op kinderaftrek. De inkomsten van dat kind zullen de pleegouders dan echter ook als hun inkomen moeten beschouwen. Om aanspraak op aftrek voor een pleeg kind te kunnen maken, zal de pleeg ouder het als een eigen kind moeten onderhouden en opvoeden. Hieruit H. Mis opgedragen, die door de le den zal worden bijgewoond. Daarna is er in de foyer van ihet R.K. Vereni gingsgebouw een feestelijk ontbijt. 's Avonds 8 uur is er in hetzelfde gebouw een feestavond, die verzorgd zal worden door Bert Brugman's ma rionettentheater. Mej. N. van der Linden slaag de dezer dagen voor het examen kantoorstenografie in de Franse taal. Mej. E. Cleton behaalde het diploma kantoorstenografie Nederlandse taal. Om het damkampioenschap. In ae strijd om het Wassenaars dam kampioenschap werden de volgende party en gespeeld: A. Vermeulen—J. Vermaas, J. van DoornJ. M. Lode- v/yks 02, C. van KuyenH. C. Knijnenburg 20 en W. Steffhaan— M. C. Bol 1—1. Gedurende het a.s. week-end kan men zich vóór medische hulp in spoedgevallen wenden tot de artsen H. W. Plinlc, Lange Kerkdam 56, tel. 2075 en K. de Wit, Jonkerlaan S3, te. 2460. Van Zaterdagavond tot de vol gende week Zaterdag heeft de Was- senaarse Apotheek, Sohouwweg 32, tel. 2402 avond-, nacht- en Zondags dienst. Geboren: Juliana M., dr van I. Bruijn en T. Pelt; Hermanus B. M. zn van G. B. van der Hoort en J. C. Endhoven; Antoinette M. A., dr van A. M. N. Oosterbaan en J. M. T. H. van der Mast; Johannes T., zn van J. W. B. Lut en J. J. van Meurs; Angela M. J. dr van N. J. J. van der Kleij en A. A. Mooij man. Ondertrouwd: W. Glimmerveen en G. J. Masseling; J. P. Spring in 't Veld en J. E. T. Hogewoning; C. van der Ham en J. J. Hogewoning; L. B. Gelpke en M. E. Buit. Getrouwd: W. van Leeuwen en R. de Leeuwe, Jhr. J. J. Smits van Oyen en M. T. A. J. C. van Rycke- vorsel; A. Timmer en S. de Vries; A. J. Eschauzier en M. van Rood; P. Brijnen en N. E. van Klooster. Overleden; Rudolf Cornelisse, 11 jr; Wilhelmus J. Hoevers 56 jr; Mar- garetha C. Mostert, 47 jr, Theo L. van Dijk 10 jr. zoetermeer De medische dienst wordt Zon dag waargenomen door dokter P. Vegt en voor de beide kruisvereni gingen door zr. A. v. d. Linden. Ook dr. P. Schouten is de gehele dag bereikbaar. Marktberichten KATWIJK AAN DEN RIJN, 14 Mei Groente. Waspeen I 2844, was- peen II 17—37, witlof 44—46, spi nazie 8—14, sla 11—23, stoofsla 4146, radijs 3.505.60, rabarber 7.50—15, slauien f 2—3, bloemkool S 5054, bospeen 4850, raapste len 1.70—2.30, prei 40—44, idem II 1923, uien 3.005.60, kervel 1.50—5.—, andijvie 4446, sel derie 3.40—3.?60. TER AAR, 14 Mei. Groente. Peu.an 1.903.30, kassnijbonen 2.20—2.70, idem stek 1.30—1.80, spinazie 8—18 cent, andijvie 12—32 cent postelein 6—13 cent, aardappe len 810 cent, prei 2027 cent, id. B 9 cent, waspeen 23 cent, sjalotten 38 cent, rabarber 11—18 cent, tomaten 2.30 per kg., sla A 18—26 cent, id. B 10—17 cent, idem C 5—12 cent, bloemkool A 6>882 cent, idem B 45 —66 cent, idem C 2844 cent, idem D 1027 cent, komkommers 49 cent, al les per stuk, radijs 3.506.00 per 100 bos, selderij 1317 cent, bospeen 48 cent, peterselie 28 cent, alles per bos, stoofsla 0.90—1.60 per kist, aardbeien 0.661.05 per doosje. LE1DSCHENDAM, 14 Mei. Groen te. Sla A 18.90—23.70, Sla B ,11.6015.40, Stoofsla 5256 cent. spinazie 814 cent, andijvie 41—50 cent, bloemkool 3058 cent, kom kommers A 47—54 cent, idem B 41 46 cent, idem C 36—39 cent, idem krom 4854 cent per kg., radijs 47 cent, rabarber 10—14 cent. ROELOFARENDSVEEN, 14 Mei Groente. Aardbeien 0.70—1.15, idem 2 ons 1.25—1.55, idem afw. 4085 cent per doosje, kropsla R 17—28, idem B 9—18, idem C 5—11, spinazie 8—15, rabarber 5—11, peulen 260—330, snijbo nen 225.— per 100. Bloemen. Dhoronicuc 616 cent. Narcissen 2—11 cent, Anemonen 6—23 cent. Tulpen 1046 cent, Trol- lium 3—1.6 cent, Pyrethrum 0.70— 1.40, Irissen 1246 cent, Rhododen dron 3457 cent, Colvillies 1.00— 1.15, Lathyrus 10—32 cent, violen 70 80 cent per bak, Hortensia's 2560 cent, Anjers 717 cent per stuk. VINKEVEEN, 14 Mei Groente. Bloemkool 3075 cent, sla 828 ct., per stuk, postelein 421 cent, andij vie 3943 cent, spinazie 812 cent, waspeen 4144 cent, prei 21—23 cent, rabarber 817 cent, stoofsla 3343 cent, tomaten 1.482.18 per kg., peterselie 37 cent, radijs 3,5^-5.5 cent en selderij 1112 cent per bos, volgt, dat een kind niet als pleeg kind beschouwd kan worden als het zoveel eigen inkomsten heeft, dat de belastingplichtige zelf niet groten deels behoeft bij te dragen in de kos ten van onderhoud en opvoeding. Dit brengt dus mede, dat dan geen recht bestaat op kinderaftrek en het kind zelf zijn inkomsten moet op geven voor de inkomstenbelasting.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3