Koninklijk bezoek aan Leiden EEN WELGEVULD PROGRAMMA- Donderdag 20 Mei Vrijdag 21 Mei Bezoek van H. M. de Koningin Verlichte ramen langs de route Bezoek van Z* K. H. Prins der Nederlanden Nadere bijzonderheden Het programma op „Den Burcht Bur^eH'-'ke St»nd J2eid&e Varia BIOSCOPEN Leidse Universiteit ZATERDAG 15 MEI 1954 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard blijven welgeteld achttien en een half uur in Leiden. Ongeveer negen uur van deze tijd besteedt het Koninklijk paar aan het officiële programma, dat aan het bezoek aan Leiden verbonden is. Het lijkt niet zo lang, maar tussen de aankomst aan de Span- jaardsbrug en het vertrek van de Koninklijke bezoekers ligt een gevuld programma, waarvan alleen de zakelijke beschrijving door gemeentebestuur aan de pers uitgereikt drie getypte foliovellen beslaat. 18.05 Aankomst van H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Neder landen op de Spanjaardsbrug. Begroeting door de Burgemeester, Jhr. mr. F. H. van Kinschot. Route: Spanjaardsbrug, Lage Rijndijk, Zijlpoortsbrug, Haven, Haven- brug, Haarlemmerstraat, Pelikaanstraat, Hooigracht, Nieuwstraat, Hartesteeg, Karnemelksbrug, Gangetje, Breestraat. 18.15 Ontvangst in het Stadhuis. Begroetingswoord door de Burgemester in de Raadzaal. Mede aanwezig zijn de Wethouders, de overige leden van de Raad en de Gemeentesecretaris alsmede een aantal genodigden als ver tegenwoordigende de burgerij van Leiden. De toespraak van de Burgemeester zal door luidsprekers op het Stadhuisplein gevolgd kunnen worden. 18.30 Naar het bordes (zijde Stadhuisplein), waar de Hoge Gasten een kin- derzanghulde in ontvangst nemen. Mede aanwezig zijn de bestuursleden van de Vereniging „Konin ginnedag". 18.40 Receptie in de Burgerzaal van het Stadhuis. Tijdens de receptie zullen, in het bijzijn van een groot getal genodigden, de raadsleden en ver schillende andere personen als vertegenwoordigende de bevolking aan H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden worden voorgesteld. 19.10 Per auto naar de „Piet Hein", liggende bü „Njord". Route: Breestraat, Noordeinde, Haagweg, Rijnzichtbrug, Morsweg, Hoge Morsweg. 19.55 Per auto naar het voormalige „Prinsenhof". Route: Hoge Morsweg, Morsweg, Rijnzichtbrug, Haagweg, Noordeinde, Rapenburg (W.Z.), Doelenbrug, Rapenburg (O.Z.). 20.00 Diner in het voormalige „Prinsenhof" (Rapenburg 8), aangeboden docr het gemeentebestuur. 21.10 Per auto naar „Den Burcht". Route: Rapenburg (O.Z.), Kort Rapenburg, Prinsessekade, Haarlem merstraat, Pelikaanstraat, Hooigracht, Nieuwstraat. 21.15 Bezoek aan het Oud-Hollands Centrum op Den Burcht. Het program ma wordt samengesteld door het Burcht-Comité van V.V.V. 22.30 Korte rit door de verlichte straten van de stad naar het Schuttersveld. Route: Burchtsteeg, Korenbeurs, Botermarkt, Gangetje, Steenschuur, Rapenburg (O.Z.), Kort Rapenburg, Prinsessekade, Blauwpoortsbrug, Steenstraat, Rijnsburgersingel. 22.45 Vuurwerk op het Schuttersveld, aangeboden door de Vereniging „Koninginnedag". 23.15 Einde vuurwerk. Einde van het officiële gedeelte van de dag. gen van de Georganiseerde zelfbescherming en overheidsdiensten van de Organisatie Bescherming Bevolking van de A-Kring Leiden. 9.25 Per auto naar de Lammermarkt. Route: Hoge Morsweg, Morsweg, Morsstraat, Blauwpoortsbrug, Turf markt, Turfm.arktsbrug, Beestenmarkt. 9.30 Bezoek aan de eerste lammermarkt van 1954. 9.50 Per auto naar het Laboratorium voor sytologie en experimentele histologie. Route: Valkbrug, Rijnsburgersingel, Stationsweg, Rijnsburger weg. 9.50 Per auto naar het Laboratorium voor cytologie en experimentele logie van het Academisch Ziekenhuis. 10.35 Per auto naar de kinderspeeltuin „Ons Eiland". Route; Rijnsburgerweg, Stationsweg, Rijnsburgersingel, Maresingel, Herensingel, Zijlsingel, Evertsenstraat, Kortenaarstraat. 10.45 Bezoek aan de kinderspeeltuin „Ons Eiland". Hier wordt een over zicht gegeven van hetgeen in Leiden aan het kinderspeeltuinwerk wordt gedaan. 11.20 Per auto naar Pariey's Wolspinnerij aan de Schelpenkade. Route: Kortenaerstraat, Trompstraat, Zijlsingel, Utrechtse veer, Plan tagelaan, Levendaal, Geregracht, Jan van Houtbrug, Zoeterwoudse Singel, Witte Singel, Schelpenkade. 11.30 Aankomst aan de inigang van het bedrijf. Na de aanbieding van de koffie geeft Mej. M. M. J. Noordman, leid ster van de Mater Amabilisschool, een algemeen overzicht van het ont wikkelingswerk onder de fabrieksmeisjes. 11.45 In de bedrijfscantine wordt het practische gedeelte van het ontwik kelingswerk getoond. Mej. G. van der Voort, leidster van het meisjescentrum „d Sleutel bloem", geeft een beknopte uiteenzetting van hetgeen de in de cantine i aanwezige meisjes bezig zijn te verrichten. Daarna volgt een rond- gang langs de stands. 12.30 Per auto naar Lakenhal. Route: Schelpenkade, Witte Singel, Noordeinde, Kort Rapenburg, Prinsessekade, Turfmarkt, Turfmarktsbrug, Oude Singel. 12.40 Aankomst in de Lakenhal. Voor het gebouw staat „Pro Patria" opgesteld. Op het binnenplein staan padvindsters opgesteld, die muziek ten gehore brengen. In de Lakenhal wordt afscheid genomen. 13.15 H. M. de Koningin vertrekt met de „Piet Hein". Het Koninklijk paar maakt te Leiden in de avonduren van Donder dag 20 Mei twee tochten door de verlichte stad, die het Oud-Hollands centrum op de Bucht en het vuurwerk op het Schuttersveld tot doel hebben. Het zou de verlichting van deze routes ten goede komen, in dien de Leidse burgers, die in één van de straten wonen waar Ko ningin en Prins zullen passeren, het licht in de kamers aan de kant van de route zullen ontsteken en de gordijnen geopend zullen laten. Volledigheidshalve geven wij nog even de routes in de avond van de Koninklijke bezoekers: 21.10 uur: Per auto naar „Den Burcht" van het voormalige Prinsen hof (Rapenburg 8) via Rapenburg (O. Z.), Kort Rapenburg, Princesse- kade, Haarlemmerstraat, Pelikaanstraat, Hooigracht, Nieuwstraat naar „Den Burcht". 22.30 uur: korte rit door de verlichte straten van de stad naar het Schuttersveld. Route: Burchtsteeg, Korenbeurs, Botermarkt, Gangetje, Steenschuur, Rapenburg (O. Z.), Kort Rapenburg, Princessekade, Blauwpoortsbrug, Steenstraat, Rijnsburgersingel. 9.20 Vertrek per auto naar de „Lakenhal". Route: Hoge Morsweg, Morsweg, Morsstraat, Blauwpoortsbrug Turf markt, Turfmarktsbrug, Oude Singel. 9.25 Ontvangst door de Leidse Vereniging van Industriëlen in de „Laken hal". Ir. J. J. G. van Hoek, Directeur van de N.V. Wernink's Beton Mij. en Vice-Voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken (kan toor Leiden), houdt een inleiding over de Leidse industrie. Een vertegenwoordiging van de Kamer van Koophandel is mede aan wezig. 10.00 Vertrek naar de Rotogravure Maatschappij. Route: Oude Singel, Turfmarktsbrug, Turfmarkt, Prinsessekade, Kort Rapenburg, Noordeinde, Weddesteeg, Galgewater. 10.05 Bezichtiging van de Rotogravure Maatschappij Nederland. 10.45 Per auto naar de fabriek „Cronesteijn" van de N.V. Leidse Textiel fabriek Gebroeders van Wijk en Co. Route: Galgewater, Kort Rapenburg, Breestraat, Korevaarstraat, Lam menschans weg, v. d. Waalsstraat, Melchior Treublaan, Kanaalweg. 10.50 Bezoek aan de fabriek „Cronesteijn" aan de Kanaalweg. 11.25 Bezoek aan de Meelfabriek „de Sleutels". 11.55 Nabeschouwing over de Leidse industrie. 12.30 Z„ K. H. de Prins der Nederlanden vertrekt per auto naar het Paleis „Soestdijk". Route: Oosterkerkstraat, Zijlsingel, Utrechtse Veer, Hoge Rijndijk tot grens gemeente. Aan hét programma, dat Koningin Juliana op deze historische Burchtheuvel wordt voorgezet, werken mede het Toonkunstorkest o. 1. v. de heer H. Geir- naert, het Toonkunstkoor o. 1. v. de heer Iskar Aribo, de Leidse Balletschool van mevr. Ans Ter HaarPasman, de Accordeonvereniging „Accordante" o. 1. v. de heer Lauw Boellaard, de Damesgymnastiekvereniging „Nieuw Brunhilde" en een studenten-trio. Verder werken aan deze uitvoering de volgende kinderkoren mede: de Lenteklokjes, Ex Animo, de Kleine Stem, het Jongenskoor van de St. Jozef- en de St. Petrusparochie en het Kinder koor Staalwijk en omgeving, het geheel onder leiding van mej. Riek Meije- ring. Tenslotte zijn voor dit Burchtfestival ingeschakeld het Harmonie-ge zelschap „De Post", hoornblazers van de R.K. Zeeverkenners en leden van Herdenking groot Leids wijsgeer In het Groot Auditorium van de Rijksuniversiteit te Leiden is Vrijdag middag eez bijeenkomst gehouden waar het 'eit werd herdacht, dat de Leidse wijsgeer Bolland honderd jaar geleden werd geboren. Vele hoogleraren, de rector-magni- ficus, de president-curator en een vertegenwoordiger van de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen bevonden zich onder het talrijke gehoor van de drie sprekers, die voornamelijk de persoon van Bol land in het licht stelden. Prof. dr. F. L. R. Sassen, hoog leraar in de wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden, tekende Bolland als een groot wijsgeer, die zowel in formaat als in richting scherp afstak tegen zijn eigen tijd en omgeving. Prof. dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, oud-hoogleraar aan de Uni versiteit te Amsterdam en bijzonder hoogleraar te Utrecht, gaf een levens- en karakterschets van de grote Leidse wijsgeer, die de universiteit waaraan hij als hoogleraar verbonden was „de universiteit van het land noemde, doch dit blijkens de grote activiteit elders tevens een te klein arbeidsveld achtte. In hem heeft Leiden een man bezeten, die het gehele land toebe hoorde. Prof. dr. J. C. Bruyn, bijzonder hoogleraar in de wijsbegeerte in de geest van Hegel te Leiden vanwege de Bollandstichting bestreed het te dikwijls gehoorde verwijt, dat zijn philosophie voorloper en stimulans geweest is van het fascisme. «3£athoueke WEEKAGENDA VOOR LEIDEN Data van bijeenkomsten e.d. kun nen dagelijks schriftelijk of telefo nisch opgegeven worden aan de re dactie van De Leidse Courant, Papen gracht 32, Leiden. Tel. 20015. Van 15 tot en met 23 Mei. MAANDAG: Harmonie. 8 uur, jaarvergadering Kath. Grafische Bond. Rectoraat, Hooigracht 29, 8.15 uur, vergadering van Maatschappelijk en Cultureel overleg. DINSDAG: Chr. Soc. Belangen, Oude Singel 238, 8 uur, bespreking „Credo Pugno" werk. WOENSDAG: St. Antonius Clubhuis, van 46 uur, Advieszitting Horeca-personeel. „In den Vergulden Turk", Bree straat 84, 8 uur, vergadering van de Raad van Beheer van Katholiek So ciaal-Charitatief Centrum. Zondagsdienst huisartsen A.s. Zondag zal de dienst worden waar genomen door: dr. Gaasbeek, Jas- perse, Kortman,, Laber, Maklink en Schaifer. Dienst der anotheken De avond nacht en Zondagsdienst der aptothe- ken te Leiden wordt van Zaterdag 15 Mei, 13 uur tot Zaterdag 22 Mei, 8 uur waargenomen door: De apo theek Van Driesum, Mare 110, tel. 20106; de Zuider-apotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23553; de Oegst- Geboren: Antonius Jacobus, z. v. J. A. M. GordMn en C. H. M. Hoff mann; Ingrid Patricia, d. v. R. H. Bosveld en S. J. Dürr; Theresia ?f. %Lfpotheek' Wilhelminapark 8, Reinier Maria, d. v. J. P. Noorder- 1 meer en W. M. v. d. Zwet; Alida Cornelia, d. v. L. Engel en H. C. Beerenfenger; Elisabeth Gerarda, d. v. J. Flippo en E. G. Vermond; Cor nells Petrus, z. v. L. G. J. Giesber- gen en M P. de Groot; Jan Nicolaas, oud-leden van het St. Pancra- z v. L. Bioch en G. J. van Namen; tius patronaatj hoitden Zondag een Johannes Victorius, z. v. J. V. Eisen- 1 réunie. Om 12 uur zijn allen vere doorn en M C. L. Jonckers; Joanna nigd voor de H Mis in de Dekenale Magdalena Marvaretha, d. v. A. C. kerk. 0m 3 30 uur krijgen de oud. L. Gi.ein en M. F. M. v. Berge Hene- leden eerst goed de gelegenheid oir. gouwen. Gehuwd: C. Kuilman en J- C. Wee- nig; G. Vossers en A. H. Zeyger. Overleden: E. Kleijn, wed. van Van Niehoff, 88 jaar; H. Sloos, huisvr. van Laterveer, 68 jaar; J. C. Doe- dens, man, 84 jaar. VERSLAG SPEELTUIN VERENIGINGEN. over de goede jaren van weleer te praten, thuis bij de heer Van Zijp, Hooglandsekerkgraoht 40. Amsterdamse Effectenbeurs ACTIEVE OBLIGATIES Noteringen 15 Mei. Staatsleningen ad 1000. Ned. '53 (3'A) 103-; Grootboek obl100B Ned. '51 3 102?-; Ned. '53 33A 102;: Ned. '48 3 V\ 99 Ned. '47 3J4 399 1/16 '54 3 y, 98 15/16 ACTIEVE AANDELEN Het jaar 1953 is voor de Leidse speeltuinvrienden een gunstig jaar geweest, aldus het jaarverslag van de Bond van Speeltuinverenigingen voor Leiden en Omstreken. Het aantal aangesloten verenigingen steeg tot vijftien, waardoor een aantal gezin nen van 3500 bereikt wordt. Niet al leen het ledental breidde zich uit, jfèd! maar ook het aantal speeltuinen in i Leiden ging in 1953 omhoog tot 13. I De vereniging „Morskwartier" kwam in het bezit van een prachtig speel- I A.K.U terrein, dat voorzien is van een te- Philips gelvloer. Unilever Aangezien de organisatie steedsWilton Feijenoord groter wordt, is het Bondsbestuur Biliton 2de' r overgegaan tot het houden van een I Kon. Olie 4931 cursus in bestuurstechniek. Aan deze Amst. Rubber 97'/s cursus die onder leiding stond van Holl. Amer. lijn 157 de heer F. Oostrom, 2e voorzitter van 'Kon. Ned. Stoomb. 145?^ de NUSO is door 35 personen deelge- Ned. Scheepv. Unie J50'a romen. De cursus is in alle opzichten H.V.A129 een tlenW gymnastiekverenigingen, welke tuisten op het Burchtplein een gTeSe in'de'pr'aktJkjDeU Müen '(Ver.)".'::;:.':::: my, 2231 g 322% 345 'Z 194 283 ere-haag zullen vormen. toepassen. I Senembah IN DE LEIDSE Geslaagd voor het doctoraal exa men geneeskunde de dames A. J. ter Haar te Leiden; J. J. der Wedu wen te Delft en de heren A. F. Bom te Den Haag; R. Giel te Den Haag; W. Noordhoek te Oegstgeest; J. Nij- man te Voorburg; O. R. Rombouts te Bloemendaal; O. Schepers te Voor burg; L. Slikkerveer te Leiden en Tan Hoan Giok te Leiden. Geslaagd voor het artsexamen le gedeelte, de heren J. Bronsveld te Scheveningen; Liem Khe Sian te Oegstgeest en H. Schouwink te Lo- chem. Geslaagd voor het artsexamen 2e gedeelte, de heren G. A. de Haak te Den Haag; V. R. van Hemert te Den Haag; J. Masereeuw te Voorburg en A. Struyvenberg te Leiden. Op Vrijdag 21 Mei a.s. te klokke 4 uur hoopt prof. dr. F. R. Kraus. benoemd tot gewoon hoogleraar ln de faculteit der Letteren en Wijsbe geerte, zijn ambt openlijk te aam De Zondagsviering wordt ingezet met een plechtige H. Mis in de kapel van het R.K. Lyceum op te dragen door de moderator der vereniging, prof. dr. H. L. M. van Rooyen O.S.C. De rest van de dag is gewijd aan meer uiterlijke festiviteiten. GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van notaris N. W. Holtkamp alhier: Herenhuis, Witte Singel 7, in bod 7.500.koper W. van der Werf alhier q.q. voor 7.500.Huis Hooglandse Kerk- gracht 10 in bod 4.000.koper A. Reyngoud alhier, q.q. voor f 4.325. Huis Berkenkade 6 (Leiderdorp) in bod 2.700.koper D. Bergman al hier, q.q. voor 2.890.Huis met afz. bovenwoning Pasteurstraat 2b, 2c in bod 4.600.is niet afgesla gen. Huis Eikenlaan 9 (Leiderdorp) in bod 3.750.is niet gegund. Hui zen van Kempenstraat 18 en 22 en 5.000zijn uit de hand ver vaarden door het uitspreken van een 'n in f n *nn rede in het Groot Auditorium der (Voorschoten) reap, in bod 5.500— Rijksuniversiteit te Leiden. Ten overstaan van notaris W. S. Jongsma alhier: Huizen Waardgracht 158 en 160 samen in bod f 2.020. koper Ch. J. Kluiters te Zoeterwou- do q.q. voor 2.270.Huizen met pakhuis de la Reystraat 4, 6, 8, 10, 12 en 2 samen na afmijning in bod 12.760.koper A. Reyngoud alhier q.q. voor 13.260.Huis Varken markt 11 in bod 1.980.koper A. Reyngoud alhier q.q. voor 2.100. DIëSVIERING „SANCTUS AUGUSTINUS". Zaterdag 22 en Zondag 23 Mei viert de R.K.S.V. Sanctus Augustinus haar 61ste dies natalis. De feestelijkheden worden op Zaterdagmiddag ingezet met een buitengewone ledenvergade ring in het Groot Auditorium. Als Casino heeft de bekende film „Het lied van Bernadette" gemaakt naar de beroemde roman van Franz Wer- fei, opnieuw naar Leiden gebracht. Talloze Leidenaren hebben dit ont roerend levensverhaal van Bernadette Soubèrous reeds gezien, maar des- alnietemin zal de film nog bezoekers genoeg trekken, omdat het één van die Filmwerken is, welke men moet gezien hebben, en als men ze gezien heeft, nog graag voor de tweede maal wil zien. Het verhaal is bekend ge noeg ,daar het de geschiedenis van de verschijningen der „Dame" in de grot van Massabielle op de voet volgt. Het spel vooral van 'Bernadette is buitengewoon goed, één van de rede nen, waarom de film zo'n indruk makt. Toegang alle leeftijden. We- genh de lengte van de film, zijn de aanvangstijden gewijzigd. Lido. De speelfilm, die Walt Disney onder de titel „Het Zwaard en de Roos" heeft vervaardigd, is er een gewerden van bijzondere kwaliteit. Om tal van redenen waarvan we er enkele willen noemen. In de eerste plaats hebben we intens genoten van deze film vanwege het knappe spel, dat hierin gegeven wordt door Ri chard Todd en Glynis Johns, bijge staan door een heel regiment van medespelers en speelsters, die zich in waardige vertolking bij de hoofd speler aansluiten, verder om de keu rige enscrenering en montage, om de krachtige kleurenopnamen en ten slotte ook om het logisch verhaal, dat in deze film wordt gegeven. Het is een sterk liefdesverhaal, waarbij Mary Tudor, prinses van Engeland en zuster van Koning Hendrik VIII wat 'n prachttype! verliefd geraakt op Charles Bran don, een onbekende soldaat, die om zijn overwinning in een worstelwed strijd door de koning tot kapitein van de garde wordt benoemd. Hendrik VIII wil zijn zuster uithuwelijken aan de oude, zieke koning van Frankrijk, doch Mary weigert en neemt de vlucht met Branaon, die de ongelijk heid van de partijen heeft ingezien en wil verdwijnen, net geval wordt ech ter ontdekt, .branaon komt in de ge vangenis en alleen door te beloven, dat zij met koning Louis zat huwen redt zij haar geliefde van de dood straf. Maar zij bedingt er tegelijk bij, dat zij bij een tweeae huwelijk vrij zal zijn in haar keus. Er zijn evenwei nog meer kapers op ae kust: de Dau phin van Frankrijk en de hertog van Buckingham JLs deze de koningswe duwe uit Frankrijk heeft weggevoerd en haar wil dwingen zijn vrouw te worden, komt plotseling de door Buc kingham uit de weg geruimde Bran don weer te voorscnijn en daarmee nadert het „happy ena" spoedig. Door de KFC voor 14 jaar gekeurd. Luxor brengt met „Roman Holi day" („Een praises met vacantie") een bijzonder geestige film, waarin ae Amerikanen zichzelf overtrefien. De geschiedenis behelst een 24-uur- slippertje van een prinses, die een goodwill-reis door Europa maakt en na aankomst te Rome plotseling in opstand komt tegen de grauwe ver veling van het protocol, dat haar siechts toestaat ontelbare handjes te drukken. Zij gevoelt de behoefte om al is het slechts even echt mens te zijn. Moeite om dit gevoel te on derdrukken, doet zij niet. Vanuit haar slaapkamer kijkt zij naar het vrolijke Rome bij avond en vijf minuten later is zy verstekelinge in de vrachtwa gen van een wijnhandelaar, die juist een lading vocht in het paleis heeft <afgeleverd. Vermoedelijk zou dit uitstapje weinig opzienbarend zijn geweest, als men de prinses geen slaapmiddeltje had gegeven. Tenge- Ivolge daarvan vindt een journalist haar 6lapend aan een fontein en om te voorkomen, dat zij verdrinkt neemt hij haar mee naar huis. De volgende ochtend ontdekt hij, aan wie hij zijn bed heeft afgestaan. Hij laat de prin ses zijn ontdeking niet bemerken, maar neemt gauw een fotograaf in de arm, om zijn „gekroond schan daal", dat al voor een kapitaal ver kocht is, te illustreren. Een dag lang mag de prinses op kosten van de krant doen, waar zij zin in heeft Het wordt één serie kostelijke scènes, waarin een scootertocht door Rome en een knokpartij met de Geheime Dienst de hoogtepunten zijn. William, Wyler, de maker van „De beste ja ren van ons leven", heeft van dit gegeven een film gemaakt, die echt geestig en menselijk is. De nieuwe ster Audrey Hepburn en Gregory Peck vertolken de hoofdrollen. Wie een goede film in het luchtige renre wil zien, zal zich met de „passagie rende prinses" buitengewoon verma ken. Trianon. In Zweden schijnt men zich in filmkringen gaarne bezig te houden met vraagstukken, welke het sexuele leven betreffen. Ook thans weer is de film „Onteerde meisjes", welke het probleem van de ongehuw de moeder behandelt, een Zweeds product. Over het algemeen zijn wij geen voorstanders van het geven van voorlichting op dit gebied door mid del van de film. Er zit ons teveel on gezonde sensatie in en de voorlich ting is op z'n best genomen steeds te weinig aangepast aan de individuele behoeften van degenen, die men zegt te willen voorlichten. Wanneer men echter over deze algemene bezwaren heenstapt en de film op zich be schouwt, dan is deze Zweedse film wat strekking betreft in zijn soort een goede film. Want hier wordt een ieder scherp ingeprent, tot welke ge volgen onberaden stappen leiden kunnen en tevens wordt de juiste oplossing aangegeven, welke een onverantwoordelijke daad alsnog kan herstellen, nl. een opvolgend hu welijk. Niet iedereen is evenwel zo gelukkig als de hoofdpersoon in deze filmhistorie, Irene Lindblad, die de vader van haar tweeling trouwen kan in een harmonieus huwelijk. An deren worden harteloos in de steek gelaten, sommigen zien alleen heil in het afstand van haar kind, een an der wordt zelfs getroffen door het ongeluk, dat haar a.s. echtgenoot ge dood wordt bij een vliegramp. Met zulke problemen worden wij gecon fronteerd, wanneer Irene enige tijd doorbrengt in een tehuis voor onge huwde moeder en dan vanzelf in aanraking komt met allerlei typen meisjes, die in dezelfde omstandig heden verkeren. Het streven om zó veel mogelijk aspecten van het pro bleem te belichten, heeft er toe ge leid, dat de geschiedenis watbrokkr- lig is geworden, hetgeen de verteer baarheid van dit toch al niet al te lichte product niet ten goed komt. Overigens wordt het onderwerp met de nodige reserve behandeld, zodat op de film, die toegankelijk is voor personen boven de 18 jaar. geen strengere maatstaf behoefte te wor den toegepast. Rex. In een fantastische schep ping van H. G. Wells laat „Strijd can het Heelal" de verschrikkingen zien, welke ons te wachten staan, wan neer de Marsbewoners door de da lende temperatuur en afnemende zuurstof zich gedwongen zouden zien naar de aarde te emigreren. Toen de eerste vuurbal de aarde bereikte, gin gen enkele geleerden en nieuwsgie rigen naar de gloeiende massa kij ken. Zij zagen tot hun grote ver wondering dat er een schroefdeksel open ging en uit de daaruit ontsta ne opening een hals met een electro- magnetisch oog de omgeving aftastte. Wanneer men het monster wat dich ter naderde spuwde deze een alles vernietigende vuurmassa uit. Well's fantasie bereikt zijn hoogtepunt, wan neer alle legers der aarde tegen deze monsters gemobiliseerd worden en enige men ziet dat alle afgevuurde projec tielen worden teruggestoten en zelfs een atoombom geen vat op deze elec tro magnetische minsters heeft. Ten slotte vallen de monsters toch neer, geveld door het kleinste dier op aar de, de bacterie, waartegen het li chaam der Marsbewoners niet be stand is. Een angstaanjagend en op windende film voor personen boven 18 jaar.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2