3)e CcidóeGou/fca/nt Minister Luns geeft Genève weinig kans GENÈVE: Hard tegen hard Blindenmars naar Rome Franse onderscheiding voor de koningin Is dat een man van Mars? Vietnamh stelt strengere eisen Indo-China niet afschrijven Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. DONDERDAG 13 MEI 1954 45ste JAARGANG KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 INDISCHE AMBTENAREN DIJ de debatten, welke kort gele- den in de Tweede Kamer zijn gevoerd over de achterstallige beta lingen aan de vroegere Indische .amb tenaren, heeft de regering van haar concessies, wélke zij deed na langdu rig overleg met de commissie uit de Kamers niet veel pleizier beleefd. Men weet, dat er reeds jaren lang is geroepen om uitkeringen aan deze mensen, uitkeringen voor geleden schade, achterstallige salarissen en wat dies meer zij. Nu eindelijk is het er dan van ge komen. Dat heeft heel wat voeten in de aarde gehad, omdat de regering" een rechtsplicht tegenover deze men sen niet erkende, alleen een morele plicht.'Er werd daarover de laatste jarén in de Tweede Kamer heel wat gesputterd, totdat eindelijk in Juni 1951 de katholieke heer De Graaf een motie indiende om deze zaak uitput tend te onderzoeken met het resul taat, dat daartoe een commissie werd ingesteld. Deze commissie toog eind 1951 aan het werk en kwam eind 1952 klaar met haar rapport, waarin zij de regering adviseerde deze In dische ambtenaren een schadever goeding toe te staan tot een totaal bedrag van 180 millioen. Het duurde toen weer een jaar, voordat de rege ring haar standpunt had bepaald in een Nota, die nu in de Tweede Ka mer is behandeld en waarin de re gering na overleg met de Kamer be reid is gebleken tot nog verder gaan de concessies en een vergoedingsrege ling wilde treffen tot een totaal be drag van 196 millioen. Dat het nog weer een jaar moest duren, voordat de regering met deze toezegging kwam, moet voor een groot deel worden toegeschreven aan de watersnoodramp van verleden jaar, waardoor de bestudering van het rapport en de afhandeling ervan_ in de kabinetsraad belangrijk wer den vertraagd. Maar men dient wel in het oog te houden, dat er onder deze mensen een juichkreet opging, toen het eindbedrag van 196 millioen, dat de regering aan schadevergoeding wilde uitkeren bekend werd. Des te merkwaardiger steekt hier bij af de critiek, welke bij de be handeling van genoemde Nota in de Tweede Kamer hierover is uitgespro ken. ]i/fen kan moeilijk staande houden, dat dit critiek van het beste soort is geweest. Als men deze debatten heeft gevolgd en de Handelingen der Kamer nog eens naleest, ontkomt men niet aan de indruk, dat hier poli tieke winst is nagejaagd over de ge kromde ruggen van deze mensen heen. Het is er zo ongeveer mee gegaan als met de kwestie van de Indische Nederlanders, die de heer Lemaire hierheen wilde laten komen of aan wie hij in ieder geval de beslissing daartoe wilde laten, terwijl men het er eigenlijk wel over eens was, dat dit practisch onmogelijk was. Hier is het niet zó van dik hout ge gaan. De moties waren niet geheel onredelijk. Men wilde de vestigings eis met de datum van 1 Januari laten vervallen, men wenste een vergoe ding van 2/3 van het monetaire ver lies door de Indonesische devaluatie, men wilde een verhoging van de tweede uitkering met twee maanden salaris en tenslotte wenste men deze regeling bij de wet en niet 'bij een Nota en een tegemoetkoming in de inrichtingskosten voor de back-pay- gepensionneerden. Wij vermelden dit nog even volledigheidshalve. Men heeft het reeds eerder kunnen lezen. Het gaat hier meer om de indruk, welke deze debatten op de Indische oud-ambtenaren moet hébben ge maakt. Men kan rustig constateren, dat de regering hier een royaal ge baar heeft gemaakt, waarachter de wens schuilde om niet langer met de afwikkeling van deze zaak te wach ten. Men kan hoogstens met de re gering van mening verschillen over een eventueel recht, dat deze men sen op een uitkering hebben en be strijden, dat de regering niet meer zou hebben dan een morele plicht. Zou men echter eerst deze juridi sche kwestie uitgemaakt hebben wil len zien, dan zou dat weer geruime tijd in beslag hebben genomen en zou dit dus zijn gegaan ten koste van deze mensen, die nu ruim acht jaar na de bevrijding wel eens willen we ten waar zij aan toe zijn. Bovendien zijn enige van deze gevallen wat be treft de rehabilitatie-regeling bij de rechter aanhangig gemaakt, zodat men bij de behandeling in de Kamer toch weer van het juiste standpunt uitging, dat men dit beter kan laten rusten zolang deze zaak sub judice is. Voor de rest had men de zaak ook moeten laten rusten. De regering had zich niet schriel getoond met de bedoeling juist om met de afwikke ling van deze zaak niet langer te wachten. Nu men het onderste uit de kan heeft verlangd, terwijl men wist, dat de rgering na haar royale houding, welke zij aannam op het initiatief-De Graaf, niet verder zou gaan en alle moties toch zou afwijzen. Daarom krijgt men gevoel, dat het hier meer ging om het succes dat de K.V.P. middels de heer De Graaf uit eindelijk had bereikt, te overvleuge len en dat daaraan de tevredenheid van de groep mensen, wie het aan ging, is opgeofferd. Althans wat Korea betreft De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. Luns verklaar de gisteren vóór zijn vertrek naar Genève in een exclusief interview met de speciale correspondent van het A.N.P., dat hij zeer pessimistisch gestemd was omtrent de kansen van de conferentie om een oplossing van de Koreaanse kwestie te bereiken. Dit pessimisme was niet uitsluitend maar toch wel voor een groot deel het gevolg van de rede van Molotof vaii Dinsdagmiddag, waarin de Sow- jet-minister een einde had gemaakt aan alle nog bestaande hoop in dat opzicht, zei mr. Luns. Molotof had met die rede de deur dicht geslagen ten aanzien van elke mogelijkheid om in Noord-Korea ver kiezingen onder controle van de Ver enigde Naties te organiseren, en voor de niet-communistische landen is elke andere vorm van controle onaan vaardbaar. De mogelijkheid, dat de conferen tie een oplossing vanhet Indo-Chi nese conflict zal kunnen vinden, acht te de minister groter, maar hij durfde zich niet te wagen aan voorspellin gen omtrent de aard van een even tuele oplossing, want, zei hij, „de be sprekingen kunnen nog allerlei kan ten uitgaan". „De ïSranse positie vóór de val van De aandacht van geheel Italië is op het ogenblik gericht op een mars van 200 blinde mannen en vrouwen van Florence naar Rome. Borden meedragend waarop ge zegd wordt „ook wij hebben het recht om te leven", kruipt de lange colon ne blinden langzaam over de natio nale hoofdweg naar Rome, waar zij de regering zullen vragen om een maandelijks pensioen van 15.000 lire. Dinsdagavond, aan het eind van de tweede dag van de mars, werd het stadje Figline bereikt, dat slechts 30 kilometer van Florence ligt. Nog ruim 250 kilometer scheiden de blinden toen nog van de hoofdstad. In rijen van drie arm in arm, trekt de colonne langzaam voort. De stok ken tikken op de grond en zo nu en dan wordt er gezongen. Vanaf de velden komen de boeren naar de kant van de weg en hebben een be moedigend woord. In de stadjes be volken de mensen de trottoirs met hetzelfde doel. Familieleden en vrienden leiden de blinden. Mensen zetten hun deu ren en kasten open en geven voedsel en onderdak. De eerste nacht hebben de blinden te Ponte Sieve geslapen, de tweede nacht te Figline. Dien Bien Phoe was zwakker dan nu", verklaarde hij. „De communisten hebben nl. de kans om die situatie politiek uit te buiten laten voorbij gaan en bovendien hebben ze de fout gemaakt, de wereldopinie en vooral de Franse publieke opinie tegen zich in te nemen door hun houding inzake de evacuatie der gewonden. Door hun voorstel van deze week om de ge wonden alsnog te evacueren kunnen ze dat verlies niet meer goedmaken". Minister Luns zei met voldoening te hebben kunnen vaststellen, dat de eenheid van het Westelijke politieke front weer geheel hersteld is. „Die eenheid is trouwens nimmer zo ernstig verstoord geweest als som migen het hebben willen laten voor komen", zei hij. „De verschillen van opinie, die er waren, betroffen nooit substantiële kwesties van politieke doelstelling, maar alleen kwesties van tactiek". „In elk geval'', aldus de minister, „bestaat er op de conferentie een zeer grote mate van eensgezindheid onder de bondgenoten ten aanzien van de vitale belangen der niet-communis tische wereld en omtrent de wijze waarop die belangen moeten worden verdedigd. De communistische regeringen zou den de grootste en meest tragische vergissing van hun bestaan maken, als zij meenden dat het Westen alleen maar aan het bluffen is om een poli tiek pokerspel te winnen en dat zij dus gerust stapje voor stapje verder kunnen gaan tot zij heel Azië hebben veroverd. Want als ze dat zouden proberen, zouden ze de ervaring op doen. dat het Westen niet bluft, en dat het bereid is, de beginselen die het als heilig beschouwt te verdedi gen met alle middelen die daarvoor nodig zijn". VONNIS VAN MOSSADEQ BEVESTIGD. Het Perzische militaire hof van ap pèl heeft Dinsdagavond het vonnis van drie jaar eenzame opsluiting be vestigd, waartoe de voormalige pre mier, dr. Mossadeq, in December we gens verraad veroordeeld was. Mossadeq heeft voor de tweede maal beroep aangetekend bij het Hoog Gerechtshof. Mazelen op Groenland De gehele bevolking van Godt- haab, de hoofdstad van Groenland, die ongeveer tweeduizend inwoners telt, voor het overgrote deel Eski mo's, zal waarschijnlijk binnen een week mazelen hebben. De bevolking heeft de raad gekre gen om voedsel, brandstof en water in huis te nemen. De ziekte is twee weken geleden door de bemanning van een Deens schip naar Groenland overgebracht. De Eskimo's hebben nog nooit ma zelen gehad, zodat him weerstand te gen de ziekte zeer gering is. Uit De nemarken zal medische hulp naar Groenland worden gezonden. In het Paleis Soestdijk heeft Woensdagmiddag 12 Mei een depu tatie Fransen aan H.M. Koningin Juliana het „Grand Collier de l'or- dre des Chevaliers de la Courtoisie Francaise" aangeboden. Madame Thome Patenotre, Sena- teur Maire de Rambouillet, overhan digt H. M. de Franse onderscheiding. In het midden Madame Yvonne Ba rende, Femme de Lettre, en links de heer Marcel Ranville, Commi- saire Generaal de l'Ordri de la Cour toisie Francaise. De gewonden van Dien Bien Phoe Een Franse verbindingsmissie, be staande uit artsen, technici en inge nieurs, maakte zich gisteravond ge reed om per helicopter naar Dien Bien Phoe te vliegen voor het voeren van inleidende besprekingen met de communisten over de repatriëring van gewonde manschappen der Fran se Unie. De helicopter is van speciale ken tekenen voorzien en zal van Moenong Sai in Laos opstijgen. Waarnemers in Hanoi geloven dat het beschadigde vliegveld van het fort finnen twee of drie dagen ge schikt kan worden gemaakt voor het starten en dalen van hospitaalvlieg tuigen. Naar gemeld wordt zijn op het vliegveld koelies bezig met her stelwerkzaamheden. Intussen blijven Franse transport vliegtuigen voedsel en mêdicamten boven het geteisterde fort uitwerpen. In een uitzending van Radio Viet- minh werd gezegd, dat de verpleging der gewonden nog steeds in handen is van Franse artsen. Het Franse opperbevel in Indo- China verwacht, dat de Vietminh slechts die krijgsgevangenen terug zal laten gaan, die zó ernstig gewond zijn, dat zij nooit meer zullen kun nen vechten. Naar officiële schattin- gen te Parijs zouden dit 700 man zijn Radio-Vietminh heeft verklaard, dat de gewonden uit hun afbrokke lende schuilkelders naar buiten zijn gebracht. Zij hebben thans beschut ting opder tenten van parachutes ge kregen. Een man van Mars, zojuist geland met zijn ruimtetoestel op de aarde? Die indruk geeft deze foto wel. De figuur boven op het vliegtuig is echter niemand anders dan de testpiloot Jack Walton, die zojuist een vlucht heeft gemaakt in de F7U-3 Cutlass. Drie Griekse steden, Patras, Tri polis en Pirgos in de Péloponnesos, zijn vanochtend getroffen door een aardbeving. In het dorpje Aspraspi- tia, nabij Pirgos, werd 1 inwoner ge dood en 15 werden gewond. Ongeveer 50 huizen in de omge ving van Pirgos werden door de schokken verwoest. De boeren vluchtten, zodra zij de schokken voelden, hun huizen uit en brachten de nacht verder in de open lucht door. Artsen en hulpco lonnes zijn reeds naar het getroffen gebied onderweg. piloot in onderbroek. Een Tsjechisch vliegtuig heeft een noodlanding gemaakt te Grafen- whoehr in het Zuiden van West- Duitsland, dicht bij de Tsjechische grens, zo wordt van de zijde van het Amerikaanse leger meegedeeld. De 23-jarige piloot, die slechts in onder goed gekleed was, heeft om asyl ver zocht. Het vliegtuig had geen passa giers aan boord. ONWEER IN ENGELAND In Groot-Brittannië is Woensdag avond de hittegolf onderbroken door onweersbuien, die veel schade heb ben aangericht en als gevolg waar van één persoon om het leven is ge komen. In Derby (Midden-Engeland) werd een voorman van een fabriek, die als scheidsrechter optrad bij een cricketwedstrijd, door de bliksem ge troffen en gedood. In Londen moest de brandweer 250 maal in twee uur tijds in actie komen wegens bliksem-inslag of overstro ming van laag gelegen huizen. Het zal tijd vergen De Vietnamese minister Nguyen Quoedinh heeft gisteren de voorstel len van de (communistische) Viet minh voor Indo-China als „geen basis voor serieus overleg" verworpen en daarvoor in de plaats zijn eigen plan nen ingediend plannen die „har der" zijn dan de Franse voorstellen van Zaterdag jl. en die de steun heb ben van alle niet-communistische de legaties in Genève. Vietnam stelde als voornaamste eisen: geen verdeling van het land, vrije verkiezingen onder U.N.O.-toe- zicht, erkenning van de regering van Bao Dai als het wettige gezag van geheel Vietnam, vorming van één na tionaal Vietnamees leger, dat ook de soldaten van de Vietminh dient te omvatten, internationaal gecontro- léerde wapenstilstand, internationale waarborgen voor de politieke en ter ritoriale integriteit van Vietnam. Overigens wil Vietnam elk „bruik baar voorstel" voor een snelle wa penstilstand bestuderen. De voorwaarden van Vietnam hiel den zich niet bezig met de positie van de twee andere Indo-Chinese sta- ten. Laos en Cambodja. Bidault had I namens Frankrijk de volledige terug trekking van alle geïnfiltreerde Viet- minh-troepen ook uit deze staten geëist. Van Amerikaanse zijde werd gis teren het volgende gezegd: Oost en West hebben thans hun positie duide lijk gemaakt. In de komende dagen zullen beide partijen wellicht iets te rugkomen op het straffe standpunt, dat zij hebben ingenomen. Er wor den pogingen gedaan om de partijen tot elkaar te brengen, doch dat zal waarschijnlijk tijd vergen. President Eisenhower heeft op een persconferentie gezegd, dat naar zijn mening de vrije wereld Indo- China nliet dient af te schrijven. „Wij allen willen de drie verbon den staten in Indo-China Viet nam, Laos en Cambodja redden, maar het moet worden gedaan op hun uitnodiging". Een staat kan alleen gered wor den als hij dat zelf wil, aldus de president. In het andere geval heeft niemand het recht zich met zijn zgken te bemoeien. Eisenhower sprak de hoop uit, dat de drie Indochinese staten vrijwil lig de wens te kennen zullen geven dat zij willen toetreden tot een ver dedigingsstelsel voor Zuid-Oost- Azië. Verdachte omstandigheden? De Hilversumse recherche zal een lijkschouwing verrichten op het stof felijk overschot van een 45-jarige Hilversummer, die onder abnorma le omstandigheden schijnt te zijn overleden. I Medegedeeld wordt, dat hij dezer ^agen op een bruiloftspartij vertoef de, doch door zijn familie de deur werd uitgezet, omdat hij onder de invloed van sterke drank was ge raakt. Thuis gekomen zo meldt al thans zijn echtgenote, kreeg hjj be rouw en sloeg zich uit zelfverwijt hard tegen het hoofd. Zij waarschuw de een dokter, die een bedwelmend middel zou hebben voorgeschreven. De volgende morgen bleek de man te zijn overleden. Verhoging richtprijs baconvarkens Werd met ingang van 15 Maart j.l. de richtprijs voor de baconvarkens met 3 cent per kg verhoogd en vast gesteld op 2 23 per kg, thans heeft de minister van Landbouw, Visserij en; Voedselvoorziening op grond van re recente herberekening van de kostprijs van het varkensvlees door het landbouw economisch instituut besloten met ingang van 17 Mei a.s. de richtprijs voor baconvarkens van 2e kwaliteit te verhogen tot ƒ2.32 per kg koud geslacht gewicht. De marktpositie van het varkens vlees en spek in aanmerking nemen de zal de overnameprijs voor de baconvarkeps, overeenkomstig het besluit van het bestur van het be drijfschap voor vee en vlees, met ingang van genoemde datum wor den gebaseerd op 2.35 per kg. Uit de eertijds gereserveerde gelden zal derhalve nog een toeslag van 3 cent per kg geslacht worden betaadl. Emigrantencursussen sluiten inschrijving Zaterdag sluit de aanmelding voor de cursussen, die dit jaar in verschei dene plaatsen van Nederland wor den gegeven en waar adspirant- emigranten tot landbouwers worden geschoold. Wie zich na 15 Mei aan meldt, wordt in principe niet meer tot de cursus 1954 toegelaten, maar zal het begin van de volgende cur sus moeten afwachten. Dit betekent, dat zij die naar Au stralië of Nieuw Zeeland wensen te emigreren, pas na 15 November op een cursus worden geplaatst, en zij die emigratie naar Canada ovei we gen pas a.s. 15 Maart van het vol gend jaar. Onverwacht noodweer boven Z.O.-Brabant Regen, hagel en onweer Zuidoost en centraal Nederland heeft gistermiddag onverwacht een rumoerige tol aan het warme weer van de laatste dagen moeten betalen, want door de vochtigheidsgraad van de lucht en de warme temperaturen in deze streken, ontlastte zich daar gisteren een vrij zwaar onweer, dat boven en rond Eindhoven gepaard ging met zware slagregens en hagel buien. Ook boven de Veluwe en andere delen van Brabant ontlastten zich zware wolkenvelden, doch het zwaartepunt van het noodweer lag boven Eindhoven; in de lichtstad liepen enkele tientallen kelders on der water. Inmiddels is een uitgebreid droge- luchtgebied via Duitsland Nederland binnengedrongen, hetgeen voor de komende dagen droog en zonnig weer voorspelt. HOF wordt het weer? Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 minder warm Droog en zonnig weer. Over wegend matige Oostelijke wind. Verdere daling van de tempera tuur. 14 Mei: zop op 4.49 en onder 20.24; maan op 17,14 en onder 3uur. Het weer in Europa De weerranporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM onbewolkt. 11 c OSLO zwaar bewolkt. 17 KOPENHAGEN onbewolkt. 14 H AMSTFRDAM onbewolkt. 24 LONDEN geheel bewolkt. 2>8 LUXEMBURG half bewolkt. 25 PARIJS licht bewolkt. 28 BORDEAUX half bewolkt. 28 GRENOBLE onbewolkt. 25 NICE onbewolkt. 24 GENEVE onbewolkt. 24 ZURICH onbewolkt. 24 LOCARNO onbewolkt. 25 BERLIJN onbewolkt. 21 FRANKFORT onbewolkt. 26 MJUNCHEN onbewolkt. 21 WENEN onbewolkt. 22 INNSBRUCK onbewolkt. 24 ROME onbewolkt. 24 AJACCIO onbewolkt. 20 Korreltje De mensen laten zich gemakkelij ker bedriegen dan aan het lachen maken. Molière

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1