S)e £cidóe(Soii^cmt 1 laniel hanjl aan 'n Korea weer aan de orde De gewonden van Dien Bien Phoe Pres. Laniel moet opnieuw vertrouwenskwestie stellen Elders gaat de strijd verder VUURPROEF Zware brand in Londen Dulles over verdediging Zuidoost-Azië van Koningskinderen genieten van hun zeereis Nairobi Mau Mau-vrij Adenauers dochter gehuwd WOENSDAG 12 MEI 1954 45ste JAARGANG No. 13192 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 3 Indo-Chinees i draadje j Advertenties: 15 ct. p. m.m i. Telefoontjes f 1.50 NEDERLANDS- 1NDONESCHE UNIE praten met Indonesië. Dat staat vast. De Nederlandse regering heeft dat reeds openlijk verklaard en mi nister Luns heeft dit dezer dagen bij zijn antwoord op de algemene be schouwingen over de begroting van Buitenlandse Zaken ook nog eens gezegd. Er kan gepraat worden, maar niet over Nieuw Guinea. Al leen over de Nederlands Indonesi sche Unie. Minister Luns heeft daarbij niet onduidelijk laten uitkomen, dat dit nu nog mogelijk was, wat dus in hield, dat dit aanbod niet voor on bepaalde tijd geldend moest worden geacht. Het is niet moeilijk het onbeha gen aan te wijzen, dat achter dit „nu nog" schuil gaat. Er is zo na de R.T.C.-overeenkomst het een en an der gebeurd, dat de goedmoedigheid van de Nederlandse regering einde lijk aan het wankelen schijnt te heb ben gebracht. De R.T.C.-overeenkomst heeft voor de Indonesische regering niet zo heel veel betekend. Wij behoeven daarvoor slechts te wijzen op het met voeten treden van artikel 2 van deze overeenkomst, toen de Indone sische regering de Verenigde Staten van Indonesië liquideerden en daar voor een unitaristisch regime in de plaats stelden. We behoeven maar even te wijzen op het onrecht de Ambonezen en Ambon aangedaan. Nu moeten we hieraan direct iets toevoegen. Diege nen, die zich van den beginne af te gen deze overeenkomst en in 't ge heel tegen de souvereiniteitsover- dracht hebben verzet, plegen zich nu nog al eens een enkele keer op de borst te slaan met de woorden, die nu eenmaal nooit van te weinig zelfingenomenheid getuigen, n.l. dat zij het wel hebben voorspeld. Men kan voor of tégen de souve- reiniteitsoverdracht zijn geweest. Men kan er tegen zijn geweest, niet uit innerlijke overtuiging maar omdat men meende, dat de dwang van buitenaf te groot was om deze te kunnen weerstaan, maar men had toch moeilijk kunnen voorspellen, dat een partner, waarmee men deze overeenkomst sloot, de bedoeling had zich hieraan eenvoudig niets ge legen te laten liggen. gebeurd, dat het onbehagen in Nederland hand over hand heeft doen toenemen. Noem maar op: de ongemotiveerde arrestaties van Nederlanders, waar onder een, bij wie een aantal Indo nesische lieden munitie achterlieten en die sindsdien ondanks de pogin gen van ons Hoge Commissariaat al daar, streng geïsoleerd blijven. Aan Nederlandse missionarissen en za kenlieden wordt de toegang tot'In donesië geweigerd. De devaluatie van de Indonesische munt heeft men zo handig uitgevoerd, dat precies het Nederlandse bezit eenvoudig tot een zesde is teruggebracht. Zo kan men doorgaan met de bo ze geruchten over Nederlandse on derzeeboten, die wapens zouden aan voeren tegen Indonesië en meer der gelijke laster, die minister Luns „kwaadsappige fantasiëen" noemde, maar die de Indonesische regering blijkbaar weigert tegen te spreken. „Er zijn ernstige redenen voor on gerustheid", zei minister Luns. Die zijn er ook, nadat het langzaam aan duidelijk is geworden, dat men in officiële kringen in Indonesië alles doet om door een anti-Nederlandse agitatie de naam van Nederland nog meer in discrediet te brengen dan men voordien reeds heeft gedaan. Genève weet niets nieuws meer te zeggen De zitting van de conferentie van Genève was Dinsdagmiddag weer ge wijd aan Korea, een onderwerp dat de laatste dagen door de gebeurtenis sen in Indo-China en door het begin van het Indochinese deel der confe rentie nogal op de achtergrond was geraakt. Waarschijnlijk zal de zitting van Dinsdag er evenwel weinig toe hebben bijgedragen, het Koreaanse probleem weer op de voorgrond te brengen, want in de drie redevoeringen, waaruit ze bestond, werd geen enkel nieuw gezichtspunt naar voren gebracht. Sprekers waren de Russische mi nister van buitenlandse zaken Molo- tof, de Belgische minister Spaak en Zuid-Koreaanse minister Pjoen Joeng Tai. Molotofs rede, die een uur duurde, bestond uit de reeds zo dikwijls ge hoorde communistische versie van de kwam van het Westelijke compro.- mis-voorstel inzake Korea, waaraan te Genève binnenskamers al zo lang wordt gewerkt. Dit compromisvoorstel komt, naar verluidt, neer op bereidwilligheid van Zuid-Korea om, nadat er verkie zingen in Noord-Korea zijn gehou- Koreaanse geschiedenis sedert 1945. den, mee te werken aan verkiezin- Daarbij voegde Molotof een scherpe j gen voor een volksvertegenwoordi- veroordeling van het Amerikaanseging voor geheel Korea. Tot dusver plan voor een „Stille-Oceaanverdrag" was het standpunt van Syngman en van de Europese Verdedigings-ge- R'hee, dat de Zuid-Koreaanse ver meenschap. Tenslotte kwam hij nog kiezingen al gehouden waren en dat even terug op zijn eigen plan voor een Europees verdrag voor weder kerige verdediging. Een Engelse woordvoerder vatte de opinie van de meeste Westelijke gedelegeerden samen, toen hij na de zitting opmerkte: „Molotof heeft niets gezegd, wat hij al niet op andere conferenties heeft gezegd". Spaaks rede was kort en dus in overeenstemming met zijn eigen aan beveling aan de conferentie, geen tijd te verliezen met lange en doel loze redevoeringen. „Wij moeten er aan denken, dat diplomatie iets an ders is dan propaganda" verklaarde hy. De Zuid-Koreaanse rede was zoverre een teleurstelling, dat er in het geheel geen aanduiding in voor- nu dus alleen nog de bevolking van Noord-Korea behoefde te stemmen. Maar de laatste puntjes op de i': van dit compromis-voorstel schijnen nog altijd te moeten worden gezet. De datum van de volgende zitting over Korea is nog niet vastgesteld, Vermoedelijk zal die eerst plaats hebben, wanneer het Westelijke voorstel rijp voor discussie is. Woensdag a.s. wordt de bespre king van de Indo-Chinese kwestie voortgezet. Koninklijke thuiskomst Op Zaterdag 15 Mei zal Koningin Elizabeth terugkeren in Bucking ham Palace, waarmede haar we reldreis besloten zal zijn. Reeds nu worden er langs de hoofdstraten in Londen versieringen aangebracht, want de Koningin zal terugkeren in een feestende, blijde stad. DAT WISTEN WE NOG NIET Te Moskou is in een aardrijks kundige landenserie in het Rus sisch een vrij omvangrijke geïllustreerde brochure versohe nen over Nederland, van de hand van D. M. Brandt. Enkele „leerstellingen" uit dit boekje citeren wij uit een mede deling van het „Alg. Dagblad". Nederland is een kapitalistisch industrieel-agrarisch land ge worden, door de beroving van de eigen bevolking en barbaarse exploitatie van bronnen en be volking in de overzeese gebieds delen. Duitsland richtte na de eerste wereldoorlog in Nederland oor- logs-indiusrieën op; in hét eigen land kon dit niet, vanwege Ver sailles. Feitelijk is de hele macht in Nederland in handen van een „financiële olicharchie, t.w. een handvol industrie-magnaten, bank-koningen en beurs-poten- taten". De vertegenwoordigers in de Staten-Generaal stemmen slechts vóór of tegen een wetsontwerp, de illusie opwekkend, dat het volk via hen invloed heeft op het staatsbestuur. De vertegenwoor digers zijn niet verantwoordelijk tegenover de kiezers. IN DIE SFEER wil de Indonesische regering nu met Nederland gaan praten over de opzegging van de Ne derlands Indonesische Unie waartoe zij zich plechtig heeft verbonden. Het is nogal duidelijk, dat zij voor het oog der wereld liever een opheffing daarvan ziet na een bereikte over eenkomst dan een eenzijdige ophef fing van een bilateraal verdrag, wat toch een onprettige indruk zou ma ken en dat kan men beter trachten te voorkomen. De vraag is nu welke houding men moet aannemen tegenover deze eisen en verlangens van Indonesië. Als de Indonesische regering haar eigen land en volk naar de ondergang voert, zullen wij daartegen weinig kunnen beginnen. Men kan de hou ding aannemen, die Frankrijk en En geland tegen Rusland weer opnieuw schijnen te willen demonstreren, op nieuw overleg, opnieuw zwakheid, ondanks de bittere ervaringen, die men reeds heeft opgedaan. Men kan immers nu zo langzamerhand wel weten, dat tegenover dergelijke pro vocaties alleen kracht en onverzet telijkheid wapenen zijn, die bruikbaar zijn. Zo is het ook enigs zins met Indonesië gesteld. Indone sië zelf is een taak voor de Indone siërs geworden. Ons beleid moet vooreerst worden bepaald door de Nederlandse belangen, die hier op het spel staan. Als de Indonesische regering deze belangen systematisch door het uitvaardigen van allerlei maatregelen saboteert, dan moet dit bij het onderhandelen over de Ne derlands Indonesische Unie in de weegschaal worden gelegd. Die belangen zijn natuurlijk nauw Frans parlement in rumoerige stemming Voor de tweede maal in acht dagen heeft de Franse minister-president Laniel de vertrouwenskwestie gesteld en het parlement te verstaan gege ven, dat het moet afzien van een de bat over Indochina, terwijl de confe rentie te Genève nog aan de gang is. of dat men hem anders zijn congé moet geven. Donderdag zal de Natio nale vergadering stemmen over de keus, waarvoor zij gesteld is: de re gering ten val brengen of niet. In de middag was de Kamer in zeer geïrriteerde stemming bijeenge komen. Vooral Dien Bien Phoe bleek vele leden hoog te zitten. Laniel werd begroet met geschreeuw van commu nisten en niet-communisten, toen hij •meedeelde, dat zijn regering „zich niet „in het minst schaamde de fei ten over Dien Bien Phoe te onthul len". Vijftig leden hadden een onmiddel- j lijk debat gevraagd, maar Laniel stel de voor, dat er een speciale parle mentaire commissie zou worden ge vormd, welke geheel over Dien Bien Phoe zou worden ingelicht, tot in de geheimste bijzonderheden, „mits in die commissie niemand zitting krijgt, die geweigerd heeft om zich van zijn zetel te verheffen als eerbetuiging aan de strijders van Dien Bien Phoe". (De communistische afgevaardigden bleven demonstratief zitten, toen de val van de vesting verleden week Vrijdag in de Kamer werd bekend zich tegen de regering keerde, bleek gemaakt). Deze woorden van Laniel oogstten een gebrul van woede on dp banken der communisten. T -aniel beloofde, dat hij accoord zau gaan met elke datum, die een oario- mentaire commissie voor een debat, over Indochina zou vaststellen, maar in dit stadium zou alleen de viiand j daarmee gediend zijn. De regering is er van overtuigd, al iedereen zal inzien, dat die zowel militair als moreel gesprokev niet vergeefs is uitgevoerd. Hoe fel de Nationale vergadering zich tegen de regering keerde, bleek wel uit de woorden, welke de Gaulist Christian Fouchet tot Pleven, de mi nister van defensie, richtte: „Gij hebt ver vertrouwen van het leger verlo ren. Alle roem komt toe aan onze strijdkrachten. Alle verantwoorde lijkheid voor de nederlaag ligt bij u. Gij hebt de oorlog verloren en gij zijt niet' in staat vrede te sluiten. Het iS uw plicht af te treden". Nog geen 24 uur, nadat de Vietminh te Genève heeft laten weten, dat de gewonden van de Franse Unie-strijd krachten in Dien Bien Phoe naar Frans gebied geëvacueerd kunnen worden, is de opperbevelhebber in Indo-China, generaal Henri Navarre reeds over deze kwestie in contact ge treden met zijn rode collega, generaal Vo Nguyen Giap. Even snel reageer de de Vietminh. Reeds enkele uren, nadat een Franse „Dakota" boven het maan landschap van Dien Bien Phoe per parachute een boodschap van Navar re had laten vallen, kwam over de radio het antwoord: „Stuur per heli copter, die duidelijk door een rood kruis gekenmerkt moet zijn, afge vaardigden naar het Noordelijk deel van het vliegveld van de veroverde In Scandinavië zal, zoals be- kend, op 30 Juni de zon zijn licht onder de korenmaat steken. De- ze verduistering gaat gepaard met een algemene afvloei van geleerden uit heel Europa naar de schaduwrijke punten. Prof. A. S. C. van Heel is een van de Nederlandse forsers, die de at- mosferische storingen in de ho gere luchtlagen willen fotografe ren. Om dit te kunnen bereiken hebben de heren een spiegel ge construeerd, die het licht in het camera-oog concentreerd. Bijwij ze van proef nu, zette de prof de spiegel in het volle zonlicht, stopte zijn pijp en spoedde zich naar het brandpunt, om de ta bak tot de gewenste verwiero- king te brengen. Het licht en de hitte waren echter zo sterk, dat de professor even later nog slechts een pijpje houtskool in de hand hield, waarmee hij toen van dit zonderlinge feit aante kening heeft gemaakt. vesting om over de voorwaarden en de wijze van de evacuatie te spre ken". Getekend: „Vo Nguyen Giap". Intussen neemt de indruk van mi litaire waarnemers te Hanoi toe, dat Giap zich niet door het regenseizoen zal laten weerhouden om een gecon centreerde aanval op de delta van de Rode Rivier, het voornaamste Franse bolwerk in Noord-Indo-China, te beginnen. Veeg teken is, dat de rebellen er vandaag in geslaagd zijn een militaire post op slechts 10 kilo meter van Hanoi te bezetten. De Franse luchtmacht antwoordde met een zwaar bombardement van drie dorpen in de delta, waar de rode troepen zich hadden verschanst. Twee Franse kruisers, die een oefentocht maakten, zijn naar de oor logshaven Toulon ontboden, waar zij zullen worden uitgerust voor vertrek naar de Indochinese wateren. Wan neer de omstandigheden dat vragen zullen de „Montcalm" en de „Gloire" naar Indochina vertrekken om daar met hun artillerie steun te geven aan de Franse troepen, die de delta van de Rode Rivier verdedigen. In een opslagplaats voor fruit in Covent Garden heeft gisteren een van de zwaarste branden gewoed die Lon den sinds de bombardementen heeft beleefd. Een half uur na het eerste alarm bezweek reeds een van de muren en stortte het dak in. Ongeveer honderd brandweerlieden namen deel aan de bestrijding van het vuur. Uren na de brand werd het lyk van een brandweerman gevonden, zeven mannen werden nog vermist. Bovendien waren er acht mensen ern stig gewond. verbonden aan het regime, dat thans in Indonesië aan de macht is. Een re gime, dat dit land én onze belangen naar de ondergang schijnt te willen voeren. Maar omdat men zijn belan gen toch moeilijk geheel kan toever trouwen aan een regime, dat klaar blijkelijk niet leidt maar wordt ge leid, mag een principieel rechts- standpunt op de komende besprekin gen niet ontbreken. Want het gaat hier om ons belang, maar ook om dat I dus Laniel, dat, wanneer de feiten van de Indonesische volken. over Dien Bien Phoe onthuld worden» Als een rij domino-stenen De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Dulles heeft giste ren op een persconferentie in Wash ington verklaard, dat Amerika een Zuidoost-Aziatische alliantie wenst, waarbij de aangesloten landen plech tig beloven te zullen strijden, indien zij openlijk worden uitgedaagd door communistische agressie. Dulles verklaarde te hopen, dat een dergelijke alliantie geheel Indo-China zou bestrijken, maar voegde er met nadruk aan toe, dat 'n verlies van een deel van dat land of het gehele land niet noodzakelijkerwijs ihet verlies van Zuidoost-Azië met zioh mede zou brengen. In Parijs werd deze verklaring on middellijk beschouwd als een veran dering van opvatting. Het Franse ka binet, dat haar informeel besprak op een zitting, vreesde, dat de positie van minister Bidault in Genève hier door zou verzwakken. Bidault zelf was aanvankelijk onaangenaam ver rast, maar scheen gerustgesteld, toen hem nadere bijzonderheden van de persconferentie werden gebracht. Prins Charles en Prinses Anne, de kinderen van Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh, die eni ge dagen geleden hun ouders tegemoet reisden en hen in Tobroek ontmoetten. De kinderen, die hun ouders gedurende enige maanden niet hadden gezien, vinden het heerlijk met hen mee terug te mogen reizen. De bemanning van het Ko-ninklijke jacht vindt het prachtig om de Prinsenkinde ren de eerste navigatielessen te geven. Dulles herinnerde aart de opmer king van president Eisenhower, dat Zuidoost-Azië zou omvallen als een rij domino-stenen, wanneer Indo- China verloren zou gaan. Juist daar om, aldus Dulles, trachtte Amerika in besprekingen met bevriende landen een situatie te scheppen, waarin zulks niet kan gebeuren. Het in Genève door de communis ten ingediende plan voor Indo-China noemde Dulles onaanvaardbaar, om dat het alleen maar een plan was voor verdere veroveringen. In Genè ve riep de Franse delegatie gisteren een persconferentie bijeen, waarin gezegd werd: „Wij beschouwen de Vietmirih-voorstellen als een basis voor besprekingen, te zamen met de Franse voorstellen. Wij hebben de Vietminh-voorstellen niet verwor pen". Een officiële woordvoerder te Nal robi heeft verklaard, dat er weinig twijfel over bestaat, dat de Mau Mau in Nairobi uitgeroeid is na de jongste zuiveringsoperatie van het leger en de politie. Meer dan 25.000 verdachten een kwart van de inheemse bevolking van Nairobi zijn in hechtenis. Zij bevinden zich in kampen. De zuivering, die twee weken ge leden begon, wordt voortgezet totdat de overheid van mening is, dat het normale leven in de stad is terugge keerd. Dr. Lotte Adenauer, de 28-jarige jongste dochter van de Westduitse bondskanselier, is Dinsdagaochtend in Bonn in het huwelijk getreden met de Duesseldorfse architect Multhaupt. Het huwelijk werd ingezegend in de oude kathedraal van Bonn door pater Paul Adenauer, de tweede zoon van de bondskanselier. De belangstel ling voor dit „society huwelijk" was zeer groot. In de kathedraal moesten functionarissen van het protocol tus sen beide komen om te verhinderen, dat belangstellenden de plaatsen in namen van genode gasten. De enige buitenlandse gasten wa ren mevr. Francois-Poncet en mevr. Berard, resp. echtgenote van de Fran se hoge-commissaris en diens plaats vervanger. STOCKHOLM onbewolkt 21 c OSLO licht bew. 23 KOPENHAGEN "onbewolkt 17 AMSTERDAM onbewolkt 25 lt LONDEN onbewolkt 24 M LUXEMBURG onbewolkt 24 PARIJS onbewolkt 26 BORDEAUX licht bew. 23 GRENOBLE onbewolkt 24 NICE regen 18 GENEVE onbewolkt 22 ZURICH onbewolkt 23 LOCARNO licht bew. 24» WENEN licht bew. 24 INNSBRUCK onbewolkt 23 ROME onbewolkt 23 AJACCIO geheel bew. 20 (Geldig van Woensdagavond j t< Donderdagavond. Opgem. te 10 uur). DROOG EN ZONNIG Droog en morgen overdag j zonnig \yeer. Zwakke tot mati- j ge Oostelijke wind. Iets lagere j temperaturen dan vandaag. 13 Mei: zon op 4.50 en onder 20.23; maan op 18.05 en onder 2.46 uur. Het weer in Europa Overwegend zonnig Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen dagen heeft het weer in ons land onder invloed ge staan van een gebied van hoge luchtdruk, dat zich boven Scandina vië bevindt. Het veroorzaakte in ons land Oostelijke winden en zonne schijn, waardoor de temperaturen tot voor de tijd van het jaar zeer hoog opliepen. Op vele plaatsen werden gisteren temperaturen vain 28 en 29 graden gemeten. In Utrecht en Noord-Brabant kwamen tengevolge van de warmte enkele geisoleerde onweersbuien tot ontwikkeling. Intussen komt in de thans heer sende weerstoestand maar heel weinig verandering. Weliswaar is in Polen en Duitsland iets minder war me lucht binnengestroomd en komt uit de richting Finland nog koudere lucht naar Midden-Europa, maar door de krachtige zonneschijn wordt deze weer snel verwarmd. Hoewel een kleine daling van de temperatuur in de komende dagen waarschijnlijkt lijkt, zal deze toch niet van grote betekenis zijn. Afge zien van enkele zeer locale buitjes moet op aanhouden van het droge weer worden gerekend. Korreltje Het is beter te geven dan te lenen en het kost ongeveer hetzelfde. Philips Gibbs.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1