®e£eidóe6ou^aut Vietminh's voorstellen komen neer op volledige overgave Vietminh laat gewonden vrij Procedure-klippen opnieuw omzeild Amerika acht Vietminh-voorstellen geen bespreking waard Evacuatie van gewonden uit Dien Bien Phoe Koningin Elizabeth bracht bezoek aan Gibraltar n I( n DINSDAG 11 MEI 1954 45ste JAARGANG No. 13191 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 1 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. mjn. Telefoontjes f 1.50 PSYCHOLOGISCH FOUT I}E OVERWINNAARS VAN Dien Bien Phoe hebben een psycholo gische fout hersteld door thans toe te staan, dat de gewonden van de ge vallen Franse vesting kunnen worden geëvacueerd. Veertien dagen geleden was dit voorstel reeds van Franse zijde gedaan en had men de bemidde ling verzocht van de te Genève aan wezige Chinezen en Russen. Noch de Chinezen noch de Russen bleken toen bereid hun bemiddeling te verlenen en de leiders van de Vietminh waren Oost-Indisch doof. Zij wilden niet, omdat zij op tijd klaar moesten ko men met de grote stunt, welke 0 de onderhandelingen te Genève moest beïnvloeden; de val van Dien Bien Phoe moest het optreden van de Vietminh te Genève in de glo riekrans van de overwinning zetten. Maar deze weigering om gehoor te geven aan een der eerste eisen van menselijkheid heeft aan de andere kant veler ogen geopend en veel kwaad bloed gezet. De geest van ver zet tegen de bedoelingen van de com munisten is er door versterkt en dat heeft de rode heren meer kwaad dan goed gedaan. Dien Bien Phoe heeft zich in zijn val nog gewroken. De fout is inmiddels enigszins her steld, maar dit herstel mist het effect, dat een royale inwilliging van het Franse verzoek een veertiental dagen geleden zou hebben gehad. Natuurlijk wordt het aanbod geaccepteerd, „maar niet als een cadeautje van de Vietminh", zoals Bidault zeide. Men heeft de motieven van de tegenstan ders door. Dat lijkt ons trouwens Ook één van de redenen, waarom de val vart de vesting Dien Bien Phoe zo'n indruk heeft gemaakt in de hele" Westerse wereld. Er zijn meer staaltjes van verbeten gevechten geleverd en van uithoudingsvermogen, o.a. in Korea, maar achter de val van Dien Bien Phoe voelde men intuïtief de tragiek van het Westen, dat stuk voor stuk en onmeedogend wordt teruggedron gen door een koel berekenende en onscrupuleuze vijand, die bij de grens van Azië geen halt zal houden. Dien Bien Phoe is een hoofdstuk uit de geschiedenis van de worsteling tussen West en Oost en het is een tragisch hoofdstuk, want het spreekt van nederlaag en ondergang. Op z'n minst is Dien Bien Phoe een symptoom van de ondergang van het Franse overzeese imperium, welke ondergang op haar beurt slechts een onderdeel is van de algemene onder gang van de Westerse invloed in het Oosten. Men kan daarover theoretise rend denken, dat het niet meer dan billijk is, dat ontwakende volken ein delijk eens bevrijd worden van het juk hunner vreemde overheersers, maar men vergete daarbij niet, dat dit gepaard gaat met een opheffing van de leidende en richtinggevende invloed van de Westerse begrippen. Jonge en onrijpe volken worden nu aan zich zelve overgelaten en vallen ten prooi aan leerstellingen, waarvan zij de draagwijdte niet doorgronden Zo worden zij een gevaar voor heel de Westerse beschaving. De eisen, waarmee de Vietminh te Genève voor de dag komt, vormen een fraai staaltje van de brutaliteit, welke thans de wereld schijnt te re geren. Wij hebben er reeds eerder op gewezen: het Westen heeft van het Oosten geen tegemoetkoming te ver wachten; het zal te Genève met ge lijke munt moeten betalen. Evenals bij het begin van de besprekingen over Korea, nu veertien dagen geleden, heeft de diplomatieke behendigheid van Anthony Eden ertoe ge leid, dat ook het Indo-Chinese deel van de conferentie van Genève niet is opgehouden door de procedure moeilijkheden, waarmee aan communistische kant was gedreigd. Na een „tète a tète" tussen Eden en Molotof bleek de Russische minister, aan de beurt was om te presideren, er namelijk toe bereid, om dadelijk tot de orde van de dag over te gaan, zonder voortzetting van het debat van Zaterdag over de vraag of vertegenwoordigers van de communistische ver zetsgroepen uit Laos en Cambodja tot de conferentie moeten worden toege laten. De delegatie van de Vietminh ging hiermee accoord, maar zij kan laatstgenoemde kwestie natuurlijk weer aan de orde stellen op elk ogenblik dat haar gunstig voorkomt. Gisteren zag zij meer heil in het voorstellen van besprekingen tussen de militaire commandanten ter plaatse voor de evacuatie van gewonden uit de gevallen Franse vesting Dien Bien Phoe. HET RODE PLAN. Hierna hield de Vietminh-gedele- geerde en rede van een uur om het communistische plan voor een „staakt het vuren, gevolgd door een program van acht punten voor een politieke regeling voor heel Indo-China ter ta fel te brengen. De punten zijn: 1. Erkenning van de souvereini- teit van de democratische republiek Vietnam (de Vietminh) over het ge hele grondgebied van Vietnam en erkenning van de verzetsregeringen van Khmer (Cambodja) en Pathet Lea (Laos). 2. Terugtrekking van alle buiten landse troepen uit Laos, Cambodja en Vietnam. 3. Vrije verkiezingen in de drie landen. 4. De vorming van raadgevende commissies met vertegenwoordigers van beide partijen ter voorbereiding van de verkiezingen in de drie lan den. Van deze commissies zullen ver tegenwoordigers van „alle democrati sche organisaties zitting" hebben. Er dient bij de verkiezingen geen buiten landse inmenging te zijn. 5. Een verklaring van de Vietminh 100.000ste Nederlander naar Canada vertrokken Gisteren vertrok uit Rotterdam het regeringsschip de „Groote Beer" met een kleine achthonderd Nederlandse emigranten aan boord naar Canada. Er is kort geleden uit Canada een telegram aangekomen, dat zich hoogstwaarschijnlijk aan boord van dit schip de 100.000ste na-oorlogse Nederlandse emigrant bevindt, die Canada zal binnenkomen. Wie dit is, staat nog niet vast,_ doch bij aan komst zullen er in Canada enige feestelijkheden te wachten staan. Dit deelde de minister van sociale zaken en volksgezondheid, J. G. Suurhoff, de emgranten mede, toen hij voor het vertrek een kijkje kwam nemen. Het emigrantenschip wordt op 18 Mei a.s. te Quebec, op 19 Mei a.s. te Montreal verwacht. Kleedkamer van atoomfabriek de regeringen van Khmer en Pathet Lao, dat zij het probleem van lidmaatschap van de Franse Unie zul len bestuderen. De drie regeringen zijn bereid Franse economische en culturele belangen te erkennen op basis van volledige gelijkheid. Er zullen geen maatregelen te gen „collaborateurs" worden geno men. (Reuter tekent hierbij aan dat het niet dadelijk duidelijk is, wie met collaborateurs worden bedoeld). 7. Uitwisseling van gevangenen. 8. Onmiddellijke staking van de vijandelijkheden in de drie staten en het sluiten van een desbetreffende accoord. Verbod van aanvoer van nieuwe troepen, wapens en munitie. Dit plan toont volgens een Franse woordvoerder aan, dat de Vietminh weliswaar niet geïnteresseerd is in voortzetting van de oorlog, maar des te meer in het geleidelijk „opslok ken" van heel Indo-China. Het gehele plan dient men te bestu deren in het licht van wat er tot dus ver in de zogenaamde „volksdemocra- tische republieken" zoals Tsjechoslo- wakije, Polen enz. is gebeurd. In kringen van de Amerikaanse de legatie achtte men het plan zelfs geen uitvoerig commentaar waardig. Men .verwierp het daar als „een poging om onvoorwaardelijke overgave van de anti-communistische wereld te ver krijgen". Desalniettemin kon men gister avond in andere conferentie-kringen wel stemmen vernemen, die het Viet- minh-plan, hoe onaanvaardbaar ook in zijn huidige vorm, wel als een ba sis voor voortzetting der besprekin gen beschouwden. Generaal de Castries onder de gewonden De Vietminh hebben toegestemd in de evacuatie van de „ernstig gewon de" verdedigers van Dien Bien Phoe. In een uitzending van radio-Vietminh werd gezegd, dat 4000 van de 8000 te Bien Bien Phoe gemaakte krijgsgevan genen ziek of gewond zijn. De zieke gevangenen, zo werd in de uitzending gezegd, „vormen een zware last voofr de overwinnaars". De gezonden zijn volgens radio-Vietminh in een kamp ondergebracht. De toestemming werd bekendgemaakt te Genève door de vice-president van de Vietminh, Pham van Dong, die zeide, „dat de Vietminh had besloten de evacuatie toe te staan uit menselijke overwegingen." Engeland wijst twee Sovjet-attache s uit De Engelse Regering heeft twee Russische assistent luchtvaart-attaché's de aanzegging gedaan, dat zij vóór 17 Mei a.s. het land moeten hebben verla ten. Zij hebben zich schuldig gemaakt aan spionnage. Majoor Iwan Pocpyshef f rechts) en Majoor André Goedkof (midden) tezamen met hun chef, Kolo nel Marakazov, gefotografeerd tijdens een recente ontvangst in Londen. REGELING TER PLAATSE. Minister Bidault zeide, dat hij het voorstel om de bespreking van de krijgsgevangenenkwestie aan de plaatselijke bevelhebbers over te la ten, aanvaardt. De bijzonderheden betreffende de evacuatie zullen ter plaatse worden uitgewerkt. Het is nog niet bekend, of Franse vliegtuigen in staat zullen zijn op de zwaar beschadigde lan dingsbanen in Dien Bien Phoe te landen. Minister Molotof heeft gezegd „ver nomen te hebben, dat het aanbod van toepassing was op alle ernstig ge wonde krijgsgevangenen en niet op de Fransen alleen." Radio-Vietminh heeft voorts ver klaard, dat brigade-generaal Chris tian de Castries tot de krijgsgevange nen behoort. z Het Vietminh-communiqué maakte geen melding van de 29-jarige ver pleegster Genéviève de GalardTer- raube, die vijf weken achtereen als enige vrouw in het fort de zieken en gewonden heeft verpleegd. DE STRIJD GAAT VERDER. Maandag hebben de Vietminh-troe- pen in de delta van de Rode Rivier, j 45 km. ten Zuiden van Hanoi een mi- i litaire post, bemand door Vietname- J se troepen, bezet. Dit is de eerste Vietminh-actie van enige betekenis na de val van Dien Bien Phoe. Wanneer in September de moesson regens zullen ophouden, zal, volgens militaire waarnemers, de delta, de rijkste streek van Indo-China, het volgende doel worden van een massa offensief door de Vietminh. Stille werkers aan mijlpaal KLM gehuldigd Gisteren is in de warme zon het 2500e KL/M-vliegtuig van de in 1946 begonnen regelmatige dienst op de V.S., terugkerend uit New York, op Schiphol neergestreken. Gezagvoer der: Viruly. Deze nieuwe mijlpaal in de nog jon ge geschiedenis van onze luchtvaart maatschappij is op Schiphol gister middag in intieme kring gevierd door de huldiging van een viertal „stille werkers'mannen, van wie het publiek weinig hoort, die op de achtergrond 'hun werk verrichten, maar tevens mannen zonder wier ar beid thans het uitvoeren van een re gelmatige Trans-Atlantische dienst niet denkbaar is. PROV. STATEN VAN ZUID HOLLAND. De heer A. Dijksman te Rotter dam (P. v. d. A.) heeft zijn benoe ming tot lid van de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland niet aangeno men. In zijn plaats is benoemd ver klaard de heer W. Steigenga te Rot terdam. Twee kleedhulpen verzorgen de zware beschermende kleding van de man nen, die zich straks bloot zullen moeten stellen aan radio-actieve straling, doordat zij werken in een van de gevaarlijkste afdelingen van de Britse atoomfabriek te Windscale. Door middel van microfoon en koptelefoon wordt de verbinding tussen de afdelingen onderhouden, opdat men in geval van gevaar of ongelukken onmiddellijk de nodige maatregelen kan nemen. Deze foto werd genomen tijdens het bezoek van Britse persvertegenwoordigers aan de geheime Britse atoomfabriek te Windscale. 50 jaar Residentie orkest Gouden klanken van gouden orkest Thans reeds klinkt het praeludium op het gouden feest, dat het Residen tie Orkest dit najaar hoopt te vieren. Wat zullen het anders kunnen wor den dan gouden klanken van het gouden orkest? Krachtens die over tuiging hebben de vereniging van vrienden van het Residentie Orkest, het Haags Cultureel Centrum, de maatschappij Zeebad Scheveningen en de gemeente Den Haag de hoof den bij elkaar gestoken om feestplan- nen te maken onder ere-voorzitter schap van wethouder J. van Zwijn- dregt. Het geschenk, dat men het jubile rende orkest wil aanbieden, zal be staan uit het vormen van een instru mentenfonds. In de eerste plaats is een eigen harp nodig, daarnaast be staan nog tal van grote en kleine wensen. Het fonds za^ dezer dagen officieel worden opgericht. DE ƒ100.000.— IS ER UIT Tijdens de tweede trekkingsdag van de vierde klasse der 523ste Staatsloterij is de prijs van 100.000.gevallen op lot 15209. Incidenten deden zich niet voor Koningin Elizabeth van Engeland en haar gemaal, de hertog van Edinburgh, zijn gisteren op hun reis door de landen van het Britse Gemenebest in Gibraltar aangeko men. Het bezoek aan Gibraltar was één van de precaire punten uit de ze reis, gezien de aanspraken, wel ke Spanje op teruggave van dit stukje Spaans grondgebied maakt. Koningin Elizabeth heeft gisteren tijdens een haar aangeboden lunch verklaard: „De rots van Gibraltar is in de geschiedenis om drie din gen befaamd, om zijn onaantastba re kracht als vesting, de loyaliteit van zijn bevolking en de belangrij ke strategische rol, die hij bij zo vele gelegenheden heeft gespeeld." Gibraltar is de laatste plaats waaraan de koningin in het kader van haar reis om de wereld een be zoek brengt, voor zij naar Engeland terugkeert. Honderden ambtenaren van de veiligheidsdienst en detectives van Scotland Yard waren in actie geko men om het vorstelijke paar tegen ongeregeldheden te vrijwaren. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan, behalve dat een „Union Jack" werd vastgespijkerd aan de deur van het Spaanse consulaat, dat op 1 Mei uit protest tegen het ko ninklijk bezoek gesloten werd. Voor de bewoners van Gibraltar betekent dit bezoek de grootste „fiesta", die zij ooit hebben meege maakt. Elk huis, elke winkel en elke lantaarnpaal is met vlaggetjes en portretten van de koningin ver sierd. Hoe ook de houding van hun fa milie aan de andere kant van de grens mag zijn, de Spaans-spreken de bevolking van Gibraltar betoon de zich bij de intocht van de jonge vorstin even uitbundig enthousiast als de Britse bewoners. Prins Charles en prinses Anne, beiden in korenblauwe pakjes ge kleed, sloegen van hun „particu liere commandobrug" het van boord gaan van hun ouders gade, terwijl naast hen een marinierskapel speel de. Toen de mensen, die op de ka de verzameld waren, de beide vor stenkinderen in het oog kregen, steeg er een luid gejuich op. Uit Madrid wordt bericht, dat daar vlaggen halfstok woeien als „teken van rouw". In de Spaanse pers wordt het be zoek opzettelijk doodgezwegen. Keukenhof verwacht 500.000ste bezoeker Naar wordt verwacht, zal de 500.000ste bezoeker van de Keu kenhof nog deze week de loketten passeren. Het bestuur zal dit heug lijke feit, dat sedert het vijfjarige bestaan van de tentoonstelling nog niet is voorgekomen niet ongemerkt laten voorbijgaan. HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot j Woensdagavond. Opgemaak\ j te 10 uur). OVERWEGEND ZONNIG Droog en overwegend zonnig j weer. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Iets j lagere temperaturen dan van- 12 Mei: zon op 4.52 en onder 20.21; maan op 14.57 en onder 2.33 uur. Het weer in Europa STOCKHOLM onbewolkt 20 C. OSLO onbewolkt 20 KOPENHAGEN onbewolkt 18 AMSTERDAM onbewolkt cO LONDEN onbewolkt 23 LUXEMBURG zwaar bew. 25 PARIJS licht bew. 23 BORDEAUX mist 21 GRENOBLE zwaar bew. 25 LOCARNO licht bew. 24 BERLIJN onbewolkt 24 FRANKFORT licht bew. 27 INNSBRUCK zwaar bew. 20 ROME onbewolkt 22 - Korreltje De gebreken van een groot man zijn de troost van een domkop. Een nachtmerrie voor visbakkers Heel Camogli heeft de afgelopen dagen vis gegeten! Men had in dit vis* sersplaatsje nl. een groot visfestijn aangericht, waar ieder, die er zin in mocht hebben, gebakken vis kon eten, zonder dat het iets kostte. Drie ton vis moes ten de koks voor deze gelegenheid bereiden. Men liet daarom een enorme pan vervaardigen, met een diameter van 4 meter, en met een steel van bij na 6 meter. Hierboven: de reuzenpan op het station te Genua, op doorreis naar Camogli.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1