S)e Besprekingen over Indo-China Zaterdag begonnen Genève ziet spoken verdedigers ProfGuenther ontwierp de Mig uit wraak Herdenking van gevallenen 4 RX Directeur: C. M. v. HAMEESVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 10 MEI 1954 45ste JAARGANG No. 13190 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ t 6.40 p. kwart. Franco p. p- f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 HUISVUIL SINDS jaren is men bezig wegens het gebrek aan compost de be werking van het huisvuil tot com post te systematiseren. De regering is daar jaren geleden reeds mee begon nen, toen zij de beschikking kreeg .over een bedrag van 10 millioep uit de Marshallgelden met de bedoeling dit project te subsidiëren. Bij de jong ste Kamerdebatten hierover is ge bleken, dat de regering weer de kant uitging van het dirigisme door zich voornarpelijk te richten op de V.A.M. (Vuil Afvoer Maatschappij) waarin de regering 9 millioen van deze 10 millioen wilde investeren om het ove rige millioen te gebruiken voor de Stichting Compost, welke stichting de minister van Landbouw van ad vies zou moeten dienen. Maar deze stichting zou óók weer geheel uit mensen van de V.A.M. hebben be staan, indien de Kamer daar niet een stokje voor had gestoken,, want het spreekt wel vanzelf, dat op deze wij ze de V.A.M. een monopolistische po sitie zou hebben gekregen en prac- tisch een regeringsibedrijf zóu zijn ge worden. Dit zou dan bovendien de autonomie der gemeente hebben aan getast, daar het zeer wel de vraag is of voor de gemeenten, die voor af zet van huisvuil voor compóstbewer- king iets voelen, de centralisatie van deze compostwinning niet rendabeler zou zijn door minder kosten voor ver voer en afzet. De regering had deze bedrijven reeds gecentraliseerd in Drente, waar de VAM. reeds werkt, omdat daar de behoefte aan compost het grootst is en verder het oog la ten vallen op Stróe en Nuenen. KÏU waren er vooreerst practische bezwaren hiertegen. Er bestaan immers ook nog andere systemen dan alleen de V.A.M., er is ook nog het Deense systeem, het z.g. Dano- systeem en het rasp-systeem. In Weyster in Drente, waar de V.A.M. werkt, wordt het Maanen-systeem toegepast, in Schiedam en Vlissin- gen het raspsysteem, maar het Dano- systeem nog nergens. De beslissing, welke systeem tenslotte zal worden gekozen, berust tenslotte bij de ge meenten zelf, die het huisvuil moe ten verstrekken. Zoals de zaken op het ogenblik staan wenst bijvoor beeld Venlo het Dano-systeem en daar kan deze proef dus worden ge nomen. Andere gemeenten als Delft, Sneek, Almelo en Alkmaar voelen weer meer voor het raspsysteem en nu kon minister Mensholt er wel op wijzen, dat in Drente de behoefte aan compost het grootst is en dat het daarom beter zou zijn het vuil daar heen af te voeren, dit valt natuurlijk sterk te betwijfelen, daar de kosten van het vuil vervoer zeker een flink aantal malen hoger zullen zijn dan die van het vervoer van compost, dat bovendien in even grote mote nodig zal zijn in de humusarme gronden van Brabant en Limburg. En de ge meenten zullen er zeker ook reke ning mee willen houden of zij deze compost zelf rendabel zouden kun nen maken door zelf het huisvuil te bewerken. Dat zou kunnen in ge meenten, die in de directe omgeving gronden zou hebben liggen, die voor afzet van deze compost in aanmer king zouden komen. De gemeenten, die immers toch al practisch geen eigen belastinggebied meer hebben, kunnen een project, dat hen voordeel zou opleveren en hen tevens van het huisvuil zou be vrijden, best gebruiken. Reeds direct op een zijspoor afgeweken Vertegenwoordigers van „spookregeringen" De Geneefse conferentie heeft Zaterdag haar besprekingen over de Indo- Chinese kwestie aangevangen. Negen landen schaarden zich aan de maho niehouten tafels in het „Palais des Nations" te Genève: Amerika, Frankrijk, Enigeland, Rusland, Rood-China, Vietnam, Laos, Cambodja en Vietminh. Minister Eden presideerde. Minister Bidault kwam het eerst met een gede tailleerd voorstel, dat onmiddellijk werd doorkruist door de eis van de Vietminh, dat ook vertegenwoordigers van de communisten in Laos en Cambodja behoorden te worden uitgenodigd. Zij hadden het over de „staten" Pathet Lao en Khmer, waarvan Bidault zei, dat het „spookstaten" waren. In elk geval slaagden zij erin de besprekingen aanzienlijk te vertragen. BIDAULT'S PLAN. Vier. Neen, zeide Molotof, door de Grote Vijf. De zitting werd verdaagd tot hedenmiddag. Intussen zouden Eden en Molotof proberen deze kwes tie tot een oplossing te brengen. Generaal Navarre verklaarde Za terdag op een persconferentie in Hanoi: „Ik zie geen andere oplossing dan een internationalisatie van de strijd. Frankrijk is niet bij machte een groot offensief alleen vol te hou den". Maarzeide hij, internationa lisatie zou waarschijnlijk leiden tot toenemende Chinese interventie. De Franse opperbevelhebber gaf toe, dat Dien Bien Phoe alleen be rekend was geweest op een guerilla- oorlog. Maar na de Chinese interven tie was de artillerie-beschieting der communisten daar de hevigste sinds Verdun. Het vuur van hun luchtdoel geschut was te vergelijken met dat in het Ruhrgebied tijdens de tweede wereldoorlog. „Wij kregen een heel ander leger voor ons", aldus Navarre. Hij vreesde, dat men elders in Indo- China hetzelfde zou zien. poi iLITIEK is het interessant ge weest te zien hoe minister Mans- Het plan, dat Bidault indiende, be vatte de volgende punten inzake Vietnam: concentratie der geregelde troepen in nader te bepalen zones; ontwapening van allen, die niet tot; leger of politie behoren; onmiddel-w w Tfcl t en burgerlijke geïnterneerden; toe-1 Het lot van Uien Dien Phoe s zicht door een internationale commis sie. Inzake Laos en Cambodja ver langde Bidault evacuatie van alle ge regelde en ongeregelde troepen van de Vietminh, die deze staten zijn binnengevallen. De deelnemers der Geneefse conferentie zouden deze be palingen moeten garanderen. Later zouden verkiezingen moeten worden gehouden. Geneefse conferentie over Indo-China Nieuw geharrewar. Na een korte pauze sprak de com munist Pham Van Dong, vice-premier van Vietminh. Hij stelde de verras sende eis, dat ook de communistische regeringen van Laos en Cambodja tot de conferentie zouden worden uitge nodigd. Hierover werd het verdere van deze zitting geharreward. Bidault noemde dit op papier bestaande spookregeringen. Maar Molotof zeide, dat ook in Laos en Cambodja „be vrijdingsoorlogen" werden gevoerd. Tsjoe En Lai steunde hem. De Ame rikaan Bedell Smith stelde voor dit punt te doen bespreken door de Grote Attache's waren spionnen De Britse minister, Selwyn Lloyd, heeft de Russische ambassadeur, Ma- lik, medegedeeld, dat twee van zijn attaché's hun diplomatieke status mis bruikt hebben voor spionnage. Het'zijn de 36-jarige majoor Iwan Poepisjef en de 37-jarige majoor An drei Goedkof, beiden zijn sinds 1951 in Engeland. Zij zullen het land moe ten verlaten. Er werden geen bijzonderheden be kendgemaakt over de aard van de be dreven spionnage. len er maar op wijzen, dat hier niet alleen een strijd is gevoerd om het huisvuil, maar vooral voor de eigen autonomie der gemeenten tegen het doordringen van de Staatsinvloed. Dit is gelukt. De gemeenten zullen nu zelf kunnen beslissen hoe zij deze holt zijn dirigistische opzet glorieuszaak wensen uit te voeren en daar in de steek heeft gelaten. Hij verde-1 toe een beroep doen op het Rijk voor digde nog wel het project te Weyster een renteloze lening. De politieke betekenis van deze zaak is wijder dan alleen de vraag wat men met het huisvuil 'jal doen. De Castries waarschijnlijk krijgsgeuangenne Het Franse hoofdkwartier in Hanoi heeft gisteravond medegedeeld, dat er over het lot van brigade-generaal Christian de Castries, de commandant van de gevallen Franse vesting Dien Bien Phoe, niets met zekerheid be kend is. Volgens een te Tokio opgevangen bericht van radio-Vietminh bevindt generaal de Castries zich onder de krijgsgevangenen. Er is niet bij ge zegd of de Castries gewond is of niet; ook niet of hij zich heeft overgege ven. Radio-Vietminh deelde verder mede, dat 8.000 man van het garnizoen van Dien Bien Phoe gevangen genomen was. Een zeker aantal „vijanden",-die uit Dien Bien Phoe gevlucht waren, werden achtervolgd. Van de zijde van de generale staf te Hanoi is gezegd, dat alleen de zeer sterken er in zouden kunnen slagen uit Dien Bien Phoe weg te komen, want zij moeten enige honderden ki lometers door woest gebied trekken om de naaste Frans-Laotaanse troe pen te bereiken. De Vietminh heeft aangezegd, dat geen lijfsbehoud zal worden geschonken. Naar de Chinese grens. Honderden Franse krijgsgevange nen zijn door vliegtuigen opgemerkt, terwijl zij in Noordelijke richting naar de Chinese grens marcheerden. Verkenningsvliegtuigen hebben waar genomen, dat de mannen, die één voor één achter elkaar lopen op de voornaamste bevoorradingsweg van de Vietminh, inderdaad krijgsgevan genen zijn. Er is geen teken van leven meer waar te nemen in Dien Bien Phoe zelf. Men zag alleen smeulende puin hopen, hetgeen er op wijst, dat ge neraal de Castries bevel, om dè wa pen- en munitievoorraden in de lucht te doen vliegen, moet zijn uitgevoerd. LAATSTE GESPREKKEN. Generaal de Cogny heeft zijn laat ste radiotelefondsche gesprekken met generaal de Castries gepubliceerd. Vrijdagmiddag om vijf uur vond het volgende dramatische contact plaats: De Castries: „Ik zit nu midden in het strijdgewoel. De Viets zijn overal. De toestand is zeer ernstig. De strijd is verward en gaat nog steeds door. Ik geloof, dat het einde nadert, maar in Drente, maar moest toch toege ven, dat hij de gemeenten vrij moest laten. In plaats van. 9 millioen van het totale bedrag van 10 millioen in de V.A.M. te steken, wil de minister nu 3.6 millioen in het bedrijf in Nuenen in Brabant investeren, dat een half groot 'bedrijf zal moeten worden, dat per jaar 60 a 70.000 ton zal kunnen 1 verwerken en waarvoor door ver-1 schillende gemeenten reeds toezeg gingen zijn gedaan tot een hoeveel heid van 31.000 ton. Voorts zou Schiedam dan een half millioen krijgen en verschillende an dere serieuze candidaten als Venlo, Sneek, Delft, Almelo, Alkmaar en Dantumadeel drie millioen, terwijl er een reserve zou worden gevormd van 2.9 millioen voor verdere Investerin gen als renteloze voorschotten. Ook het millioen voor de Stichting Com post heeft minister Manéholt terug moeten nemen met de opmerking dat het geld nodig voor deze Stichting óók zou kunnen worden gevonden in de aflossingen van deze renteloze le ningen aan de gemeenten. Nu bestond tenslotte nog het ge vaar, dat deze Stichting, die de mi nister heeft te adviseren en die ge heel was samengesteld uit mensen van de V.A.M., toch nog teveel in vloed in een bepaalde richting op de minister zou gaan uitoefenen. Ook hiertegen rees bezwaar. Minister Mansholt probeerde er eerst onder uit te komen met de toezegging, dat hij dan dit bestuur zou uitbreiden, maar die vlieger ging niet op. Men Tijdens haar tweedaagse bezoek aan Engeland inspecteerde HJVI. Koningin wenste wijziging van dit bestuur, zo- Juliana het eerste bataljon van het Royal Sussex Regiment in Tidworth, dat bet een volkomen objectief ka- Hampshire. Sinds verleden jaar is H.M. Kolonel van dit regiment, dat 250 rakter zou krijgen en ook hierin is jaar geleden, tijdens de regering van Koning Stadhouder Willem m over de minister overstag ge<?aan. Wij wil- Engeland, werd opgericht. wij zullen tot het bitterste einde door vechten". Cogny: „Accoord. U vecht tot het eind door. Dus geen sprake van het hijsen van de witte vlag na uw held haftige tegenstand". De Castries: „Accoord. Wij zullen de kanonnen en alle radiouitrusting vernietigen. Het draagbare radio-sta tion zal om 17.30 uur opgeblazen wor den. Wij zullen tot het laatste strij den. Au revoir, mon général. Vive La France". En om halfzes kwam het laatste ge sprek: De Castries: „Na 20 uür onophou delijke strijd, welke overgegaan is in gevechten van man tegen man, is de vijand nu in alle punten van de cen trale stelling doorgedrongen. Wij heb ben tekort aan munitie. Onze tegen stand gtaat op het punt ineen te stor ten. De Vietminh-soldaten zijn nu nog ilechts op een paar meter afstand var. de radiopost, waar ik mij nu bevind. Ik heb order gegeven tot het uitvoe ren van zo groot mogelijke vernielin gen. Wij geven ons niet over. Ik laai de gehele installatie opblazen. De mu nitie-depots vliegen al de lucht in. Au revoir". Een paar seconden later voegde een niet nader geïdentificeerde stem nier- aan toe: „Binden vijf minuten zal al les hier opgeblazen zijn. De Viets zijn nog maar meters van hier verwijderd. Groet allen". Daarna kwam er een minuutlang een gesputter en gekraak en toen werd alles stil. Koningin Elizabeth in Gibraltar Koningin Elizabeth, de hertog van Edinburgh en hun kinderen, prins Charles en prinses Anne, zijn Maan dagochtend aan boord van het ko ninklijke jacht „Britannia" in de haven van Gibraltar aangekomen voor een bezoek van twee dagen. Zij werden door vrijwel de gehele bevol king van Gibraltar toegejuicht. De nauwe straten stonden vol mensen die sedert de vroege ochtend naar het havengebied waren gekomen. LAWINE-SLACHTOFFERS IN ZWITSERLAND. Op de hellingen van de Rosa Blan che in de buurt van Sion (Zwitser land) is Zondagmiddag een groepje van zeven Zwitserse skiërs door een lawine meegesleurd. Twee leden van de groep verloren het leven en vier werden zwaar gewond. De zevende skiër, die ongedeerd bleef, kon zich uit de sneeuw bevrijden en hulp ha len. De bekende Zwitserse vlieger Her mann Geiger is er later in geslaagd met een klein vliegtuig bij de plaats van het ongeluk te landen. Hij heeft vervolgens de gewonden weggevoerd en daarna de verongelukten gebor gen. Zaterdag 8 Mei zijn Amerika, Engeland, Frankrijk, de Sovjet-Unie, China, Vietnam, Laos, Cambodja en de Vietminh te Genève besprekingen begon nen over Indo-China. Boven: De Britse Minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eeden, en zijn Russische Ambtgenoot Molotof zaten dicht bij elkaar. Onder:: De Franse Minister van Buitenlandse Zaken, George Bidault (midden) zit te luisteren naar de openingsrede. Wegens geweigerd asyl Voor de commissie ter bestrijding van communistische agressie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft Sokolof, een uitgeweken Sowjet-luchtvaartdeskundige, ver klaard, dat de ontwerper van de Mig 15 prof. Siegfried Guenther is, oud directeur van de Heinkel-vliegtuig- fabrieken in Berlijn. Guenther, zo vervolgde hij, had in 1946 naar het Westen willen gaan, maar de Amerikaanse militaire auto riteiten van West-Berlijn hadden hem asyl geweigerd. De republikeinse afgevaardigde Kersten, voorzitter van de commissie, heeft verklaard, dat een onderzoek zal worden ingesteld om vast te stel len, welke Amerikaanse officier voor deze weigering verantwoordelijk is. Sokolof verklaarde, dat hij in 1945 naar Berlijn gezonden was om Duitse luchtvaartdeskundigen te werven voor een luchtvaartdeskundig labora torium in Berlijn. Hij slaagde er in zich van de medewerking van 700 Noord-Japan (Honsjoe en Hok kaido) is Zondagavond en Maandag ochtend door de hevigste wervel storm sedert twintig jaar geteisterd. Twee personen verloren hét leven en zestien werden gewond. Twintig mensen worden vermist, ongeveer honderd huizen zijn geheel verwoest en vijf honderd beschadigd. Er wor den vier vissersboten vermist. De 'te lefoon en spoorwegverbindingen zijn op vele plaatsen verbroken. De oogst heeft grote schade geleden. De vrouw van de West-Berlijnse architect Glaeske, die vier weken ge leden naar Oost-Berlijn verdween, wordt vermist. Vrijdag j.l. heeft zij haar woning in West-Berlijn verla ten en zij is nog niet teruggekeerd, aldus een bekenmaking van de West- Berlijnse politie. Haar man verdween een maand geleden gelijk met een functionaris van een organisatie van Russische uitgewekenen, Troesjnowitsj, naar Oost-Berlijn. Volgens Oost-Duitse be richten was Troesjnowitsj vrijwillig uitgeweken en Glaeske gearresteerd wegens spionnage. Volgens de West- Berlijnse politie echter werd Troesj nowitsj, mogelijk met behulp van Glaeske, ontvoerd. Vrijdagavond meldde een Oost- Berlijnse vrouw zich aan de woning van mevrouw Glaeske. Zij zei dat zij een familielid van mevrouw was en dat deze haar had verteld, dat haar echtgenoot wilde ontmoeten Duitse deskundigen te verzekeren, onder wie prof. Guenther, die destijds als gewoon automonteur in de Franse zóne werkte. In 1946 kreeg Sókolóf opdracht de deportatie van de Duitse geleerden te organiseren. Hij nam toen het be sluit naar het Westen te vluchten. Dit deed hij mét prof. Guenther en een jonge Duitse, op wie-hij verliefd was. Zij werden drie dagen door de Amerikaanse en Britse autoriteiten vastgehouden, die hen beschuldigden van spionnage. Daarna kregen Soko lof en de jonge Duitse, die nu zijn vrouw is, toestemming om zich in de Amerikaanse sector te vestigen, maar Guenther werd naar Oost-Berlijn te ruggezonden. HOF wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). IETS MINDER WARM. Plaatselijk ochtendmist, overi gens vrijwel overal droog en zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtin gen. Iets minder warm dan van- Onder zeer grote belangstelling zijn gistermiddag te Valkenburg en Katwijk de gevallenen herdacht van het vierde regiment infanterie, dat in de Meidagen van 1940 de heftige strijd voerde tegen de aldaar per pa rachute neergelaten Duitse troepen. In de morgenuren was er een her denkingsdienst in de Hervormde Kerk te Valkenburg, waar gespro ken werd door ds. Van der Staay, legeripredikant van het voormalig vierde regiment infanterie, terwijl in de kapel op het vliegkamp een pre dicate werd gehouden door vloot- aalmoezenier G. v. Voorst tot Voorst, SJ. Na de maaltijd in een hangar van het vliegveld werden kransen gelegd op de ere-hegraafplaatsen in Valken burg en Katwijk. De plechtigheden werden gedeeltelijk bijgewoond door generaal B. D. Dürst Britt, brigade generaal G. Dijkstra, territoriaal be velhebber West en door de hoogbe jaarde commandant van het voorma lige 4e R. I., kolonel b. d. H. D. Buur man. Op de begraafplaats te Rijswijk volgde eenzelfde kranslegging. 11 Mei: zon op 4.54 en onder 20.20; maan op 13.48 en onder 2.19 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM onbewolkt 17 C. OSLO onbewolkt 19 KOPENHAGEN onbewolkt 17 H AMSTERDAM onbewolkt 21 LONDEN half bew. 19 LUXEMBURG onbewolkt 22 PARIJS zwaar bew. 23 BORDEAUX regen 21 GRENOBLE licht bew. 24 NICE onbewolkt 20 GENEVE nevel 19 ZURICH mist 18 LOCARNO onbewolkt 24 BERLIJN zwaar bew. 25 FRANKFORT neve 18 MUNCHEN nevel 18 INNSBRUCK nevel ROME zwaar bew. 18 AJACCIO onbewolkt 21 Korreltje Goedkoop kopen om geld te sparen, is hetzelfde als de klok stilzetten, om tijd te winnen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1