Vreugdefakkels zetten het hart van Leiden in vuur en vlam Bij bezoek van koningin heeft Alkemade een burgemeester Derde Oegstgeest-braderie werd wederom een groot succes Geweldige belangstelling voor beperkte feestviering DONDERDAG 6 MEI 1954 DE LEIDSh cOURArvT rWEEDE BI AD - BAGINA I Het twee jaar geleden door de plaatselijke middenstand te Oegst- geest genomen initiatief tot het hou den van een Braderie is hard op weg om voor Oegstgeest een onaf scheidelijk onderdeel van de bevrij dingsdag te worden. Wat had de gemeente gisteren weer een metamorphose ondergaan. Van vriendelijk, net en rustige dorp was het plotseling omgetoverd in een ge zellige, levendige marktplaats. Im mers in de anders zo nette winkel straten stonden nu de kramen aaneen en daartussen bewoog zich een dichte mensenmenigte. Het plaveisel was be zaaid met schillen, zakjes en papier. Groot en klein liep zichtbaar te ge nieten van zuurstokken, koek, ijs, oliebollen en wat verder tong en maag vermag te strelen. Daartoe werd men aangemoedigd door de mechanische muziek alsook door een drietal bands die in de win- k°' trat°n musiceerden. En tussen dit alles bewoog zich voortdurend al bellende het Glipper- tje, dat evenmin te klagen had over gebrek aan belangstelling. Record. Het aantal deelnemers overtrof dit van andere jaren en we meenden dat ook van de inrichting der diverse stands meer werk was gemaakt. De Oegstgeester middenstand heeft door hun etalages wat enkele meters naar voren te plaatsen en te ver groten meer gelegenheid gevonden hun artikelen te tonen. Alle afdelin gen kregen kijkers en kopers. De opening geschiedde door de bur gemeester, die met z'n echtgenote door het Glippertje, bemand met be stuursleden der Middenstandsvereni gingen en pers, van zijn woning werd afgehaald. Met het hijsen der vlag en een enthousiaste toespraak van de burge meester werd de Braderie in gang ge zet. waarna een tocht door het cen trum der gemeente volgde. ue St. Paulus Band verleende hier bij niet genoeg te waarderen mede werking, waardoor de juiste stem ming er al direct in zat en er ook in bleef, vooral toen 's avonds de ver lichting werd ontstoken. Het weer was betrekkelijk goed, de stemming best, de belangstelling enorm en de omzet daaraan stellig evenredig, tot tevredenheid van de actieve Oegstgeester Middenstand. eenmaal had neergelegd, voor een j ander feestelijk geluid zorgde. I Stuk voor stuk druppelden de or- kesten binnen de menselijke om heining. Een enkel gezelschap had in zijn rijen een dwergmuzikant op genomen, waarop de groeikrachtige Meiregen nog geen vat had kunnen krijgen. Het spreekt vanzelf dat deze orkestbegineels, die met zevenmijls- sbappen toch de juiste maat wisten te h""den, met groot gejuich begroef werden. Niet gaarne willen missen. Nadat alle orkesten gearriveerd waren hield burgemeester Van Kin schot een toespraak. Terwijl, aldus spreker, een groot deel van de be volking een algemene feestvreugde op de bevrijdingsdag voorstaat, heeft een ander deel te veel door de oorlog geleden, dat zij feestvreugde op deze dag gepast vindt. Weer anderen heb ben tot dubbele feestviering op Ko ninginnedag besloten. Een korte her denking op de 5e Mei, zo vervolgde spreker, zou niemand echter gaarne willen missen. Juist voor het nage slacht is het nodig, dat de offers, die voor ons gebracht zijn en die leidden tot de uiteindelijke bevrijding, her dacht worden. Het goed en het kwade uit die donkere jaren moet levend gehouden worden, aldus burgemees ter van Kinschot. Vurige slang. Een groep van twaalf jongens en meisjes uit de Leidse jeugdbewegin gen stelde zich hierna bij het fraai gevormde buizenframe op, dat op vijf offerschalen het vreugdevuur zou mogen dragen. Weldra kroop een vuurslang langs het buizensysteem door de avond en plofte het vreugde vuur aan. Een uit volle borst door alle aanwezigen meegezongen Wil helmus besloot deze herdenking. En terwijl het vreugdevuur grillige stukken uit de avondlucht sloeg en vreemde schaduwen over de straten wierp, vlekte de menigte langzaam uit over Leiden. BEVRIJDINGSFEEST IN DE PROFESSORENWIJK De tot een traditie uitgegroeide herdenking rond de Bevrijdingsboom in de „Professorenwijk", trok gis teravond om zeven uur grote belang stelling. Namens het Gemeentebe stuur waren hier aanwezig de wet houders, de heren A. J. Jongeleen en Moeilijk afscheid voor Eeqines Zoals wij gisteren nog In het kort berichtten Is met ingang van 16 Mei a.s. tot burgemeester van de gemeente Alkemade benoemd de heer Eric Jo- han Marie Kolfschoten, thans burgemeester van Eemnes (U.) in de Gooi en Eemstreek. Burgemeester Kolfscho ten is 26 Februari 1917 te Gestel en Blaarthum (N.-Br.) geboren, waar wijlen zijn vader, de heer Th. C. P. M. Kolfschoten burgemeester was tot 1919, het jaar waarin de ze gemeente door Eind hoven werd geannexeerd. Daarna vertrok zijn fami lie naar Edam, zijnde de nieuwe burgemeesterlijke standplaats van de vader van Alkemade's nieuwe burgemeester. De heer Kolfschoten stamt uit een magistra ten-, notarissen- en advo caten geslacht. Zijn gym nasiale studie ving de heer Kolfschoten te Eind hoven aan bij de paters Augustijnen en voltooide ze aan het Ignatiuscolle- ge te Amsterdam. Zijn eerste schrede op het maatschappelijk terrein zette de heer Kolfschoten op het gemeentehuis van Edam, waar hij in zeer korte tijd de diverse af delingen doorliep, tot hij in 1948 tot burgemeester werd be-1 - - heer en mevr. Kolfschoten noemd te Eemnes, n gemeente met brachten hedenmorgen om 10 uur hun pl.m. 2a00 inwoners en een opper- 1 eerste bezoek aan Alkemade, om ken- vlakte van pl.m. 3200 ha. Eemnes heeft 7 raadsleden en twee wethou ders. 3 R.K. raadsleden, 3 Prot. Chr. en 1 van de P. v. d. A. De twee wet houders zijn respectievelijk R.K. en Prot. Chr. V riendschapsbanden. De heer Kolfschoten heeft in de zes jaren van zijn burgemeester schap te Eemnes, vele hechte vriend schapsbanden gekweekt. Ook in het verenigingsleven vervult hy daar meerdere functies. Hij is o.a. vice- voorz. van de Rijwielpadvereniging „Gooi en Eemland", vice-voorz. van de Utr. Provinciale Brandweerbond, voorz, van de Prov. Utr. Brandweer- wedstrijdsommissie, voorz. van de Prov. Utr. Instructiecommissie voor opleiding van brandweerlieden en be stuurslid van het Prov. Anjerfonds. De nieuwe burgemeester van Alke made is RJL en lid van de K.V.P. Hij is 1?, September 1946 te Monni kendam gehuwd met mej. Catharina Elisabeth Maria Bloem. Het echtpaar heeft twee kinderen, beiden jonge tjes, Hans, geboren 29 Juni 1947 en' Eric, geboren 22 Jan. 1954. Ook mevrouw Kolfschoten heeft grote verdiensten voor het vereni-j gingsleven van de gemeente, waar zij eerste burgeres is. Zij heeft daar i o.m. opgericht de R.K. Vrouwenge meenschap, waarvan zij presidente is. Zij is voorts een actief bestuurs- lid van het WitGele Kruis. nis te maken met' det wethouders, Overrompeld. De heer Kolfschoten heeft destijds naar aanleiding van de door het Pro vinciaal bestuur geplaatste oproep gesolliciteerd naar de functie van burgemeester te Alkemade. Niette min heeft de benoeming hem en zyn gezin vrijwel overrompeld, omdat hy in het geheel nog niet was opgeroe pen voor een bespreking met de Com missaris van de Koningin, een for maliteit, die gewoonlijk wel gesteld wordt. Dat zijn benoeming nu met haast, vrijwel geheel telefonisch is geregeld, schrijft de heer Kolfscho ten toe aan het feit, dat de Koningin en de Prins op 20 en 21 Mei een be zoek aan de Rijnstreek zullen bren gen, bij welke gebeurtenis ook Al kemade een burgemeester van node heeft. Burgemeester Kolfschoten is uiter mate ingenomen met zijn benoeming, mede om de zeer prettige inlichtin gen, die hij van zijn nieuwe stand plaats mocht ontvangen. Wij ontmoetten burgemeester Kolfschoten in zijn pas gemoderni seerde werkkamer van de gemeente secretarie te Eemnes. Deze kamer, mooi en gezellig, is een van de uitingen van waardering van mijn gemeente, zei burgemeester Kolf schoten. Men bood deze spontaan aan om mij een smaakvolle en gezellige werkkamer te verschaffen. Energiek. Dat is leuk en houdt een stimulans in en verstevigt de banden. In Eem nes zullen wy, mijn echtgenote en ik, vèel moeten achterlaten. Er heerste altijd een uitstekende samenwerking met de wethouders, de raed, de hoof den van dienst en amb tenaren, maar niet min der met de bevolking. Het is hier een prach tige streek en de sa menwerking met de om liggende gemeenten was steeds voorbeeldig. In alle opzichten is de be volking ons allerpret tigst tegemoet getreden. De burgemeester, die in Eemnes in een prachtige villa woont met mooie, uitgestrekte tuinen, zei daarvan ook dit alle maal te zullen missen. Maar de gedachte aan de toekomst, de promo tie en de meerdere ont plooiingsmogelijkheden voor een burgemeester die jeugdig is, energiek en een enthousiast wer ker, heeft de doorslag gegeven, om Eemnes voor Alkemade te ver wisselen, zo vernamen wij van andere instan ties, die alle vol lof ge tuigden over de voor treffelijke kwaliteiten van de heer Kolfschoten als burgemeester, bur gervader en burger. De bevolking van Eemnes j. ziet hem node gaan, verzekerde men ons. Maar Alkemade kan nu f- zijn nieuwe burgemees ter vol vreugde en ver- trouwen tegemoet tre den. Honderden mensen verdrongen zich gisteravond om het Stadhuisplein, waarop het klankrijkste deel van Lei den zich, na een stertocht door de stad, verzamelde. Harmonieorkest na harmonieorkest marcheerde het plein op en klankregen na klankregen stroomde in deze vergaarbak van mu- ziekminnend Leiden. Ademloos luisterde de menigte, nadat de zeven orkesten tot rust ge komen waren, naar de toespraak van burgemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot en vol enthousiasme zag zij hierna het vreugdevuur hoog laaien. Het was zo vol dat het leek alsof heel Leiden de kans aangegrepen had deze beperkte bevrijdingsviering bij te wonen. Op het stadhuis vond tevoren een ontvangst door het gemeentebestuur plaats. Onder de genodigden bevon den zich talrijke persoonlijkheden uit het cultureel en maatschappelijk le ven van Leiden. Na de ontvangst be gaf het gezelschap zich aan het bor des aan het Stadhuisplein oma de aan komst van de zeven Leidse harmonie- en fanfarecorpsen gade te slaan. Dwergmuzikanten. In de omliggende straten en op de feestelijk verlichte Korenbeursbrug had zich intussen een dichte menigte amengepakt, die als een orkest zijn klankrijk bouquet aan de voet van de in floodlfcht gestoken stadhuistoren D. v. d. Kwaak, terwijl ook verte genwoordigers van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen, van de Buurtvereniging Tuin Stadwijk, van het Comité Burgemeesterswijk en de oud-voorzitter van de Buurt- en Speeltuinvereniging „De Professoren wijk", de heer P. D. Beversluis, van hun belangstelling blijk gaven. Na een inleidend woord van de voorzitter van „De Professorenwijk" de heer J. P. A. de Vrind, waarin deze oun. opmerkte, dat het valt te betreuren, dat de Bevrijdingsdag vrijwel als een gewone werkdag voor bij gaat, ging onder tromgeroffel de Nederlandse driekleur omhoog. Het woord van herdenking, dat ditmaal werd uitgesproken door de heer H. J. Mattheus Sr, was afge stemd op 't „Ik zal gedenken". Spre ker, die nog eens een terugblik gaf op al de doorgestane ellende in de jaren 19401945 en daarbij uiter aard de nadruk legde op de vele of fers, die voor onze vrijheid zijn ge bracht, zeide, dat het herdenken en gedenken in deze dagen op de voor grond moeten staan. In dit verband herinnerde spreker aan het woord van Koningin Wilhelmina „Wat voorbij ging aan nood en leed, is niet tevergeefs gedweest". Voorts wees spreker er op, dat gerechtigheid een volk verhoogt, doch dat de zonde een schandvlek der natie is. Spreker hoopte, dat onze duur ge kochte vrijheid meer zou zijn aan een leuze en zy tot in verre geslach ten haar zinvolle inhoud zou blijven behouden. De heer Mattheus eindig de met de bekende strophe uit het Wilhelmus „Mijn schild ende be trouwen, zijt Gij, o God, myn Heer". Na deze toespraak legden twee kinderen, de meisjes Vitali en v. d. Steen, een krans bij de Bevrijdings boom, waarna deze plechitgheid, waaraan het Leids Politie Muziekge zelschap en het Mannenkoor van Ge meentewerken hun medewerking verleenden, werd besloten met het zingen van het Wilhelmus. Voorafgegaan door het L.P.M.G. vertrok men vervolgens naar de speelweide, waar een groot kamp vuur werd ontstoken. VOORSCHOTEN AANBESTEDINGEN VERBETERING VERNEDEPARK Enige tyd geleden besloot de ge meenteraad tot verbetering van 60 woningen in het „Burgemeestér Ver- nèdepark". Gisteren vond in het ge meentehuis de aanbesteding plaats. Er waren 14 inschrijvingen: 1. fa. Kokshoorn te Voorschoten ƒ91.369; 2. Gebrs. G. en P. Niersmans, Voor schoten 92.940; 3. K. Bakker, Den Haag 97.800; 4. Fa. F. Schop, Rid derkerk 98.000 5. F. L. Pennings, Den Haag 98.000 6. J. L. Kooyman, Slikkerveer 98.420; 7. J. Pieterse, Delft 99.500; 8. Strijk en Geenhui zen, Oegstgeest 100.790; 9. H. v. d. Linden, Barendrecht 102.000; 10. Visser en Kuitems, Voorburg 105.905; 11. J. Schouten, Leidschen- dam 109.500; 12. J. Zoetemelk, Voorschoten f' 118.000; 13. Oudshoorn en Evers, Leiden f 122.300; 14. De Lange en v. d. Ploeg, Oegstgeest 129.860. Tevens vond de inschryving plaats voor de verbetering van de riolering in deze zelfde woonwijk. Er waren 8 inschrijvers: 1. J. Stam, Voorschoten 42.390; 2. K. Bakker, Den Haag J 46.590; 3. N.V. Prori, Wassenaar f 48.400; 4. De Lange en v. d. Ploeg, Oegstgeest 49.750; 5. Hoonhout en Smit, Haarlem 52.000; 6. Hulsebos, Bloemendaal 52.700; 7. L. P. v. d. Geer en Zoon 43.000 8. A. Th. Suifzand, Leiden 45.350. De gunning van beide projecten is aangehouden. R.K. Gemengd koor. Voor da mes en heren, die gaarne mee zou den willen zingen in een R.K. Ge mengd koor bestaat thans de gele genheid om zich aan te sluiten bij een kern van ongeveer 20 personen. Men geve zich dan op voor 8 Mei a.s. by de heer S. Dekker, Leidse weg 231. De leeftijdsgrens voor dames is bo ven de 18 jaar, want het is ook de bedoeling om binnenkort een meis jeskoor op te richten voor meisjes van 14 t/m 18 jaar. Geboren: Teuna Cornelia Heeske, dr van W. Beumer en H. E. de Wit; Rachel Maria, dr van H. J. Koree en BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Kinderogen" 18 jaar. Lido: „De koning der Zuidzee", 14 jaar. Laxor: „Zolang jij bij mij blijft", 14 jaar. Trianon: „The great Caruso", alle leeftijden. Rex: „Tarzans avonturen", 18 jaar. P. J. Tervoorren; Paulina Johanna P. J. Tervooren; Elisabeth Cornelia, dr van L. Snippe en E. J. Boender maker; Jacobus zn van A. W. van Orizande en J. M. Henneveld; Hen- drikus Adriamis Thomas, zn van O. A. Thomas en W. P. Lagerberg; Ingrid Mirjam, dr van A. D. Mirjam en G. Schoenmaker; Patrick Antonius Johannes, zn van F. J. Angenent en G. J. M. van Beuningen; Geertruida, dr. van H. J. Amersfoort en A. van Wieken; Antonie Theodorus, zn var» J. Veld en G. Velthusen. Geboren te Leiden: Karei, zn van W. C. Gerritsma en G. Hüner; Al- bertus Petrus Maria, zn van P. J. Karremans en C. Th. van Haastrecht; Yolanda Cornelia Maria, dr van M. Th. M. de Beer en G. M. Meyer. Ondertrouwd: J. H. Kooloos 26 j. te Oegstgeest en J. M. J. Roessen 22 j.; K. S. van Woerkom 22 j. te Vlaar- dingen en H. Noort 19 j.; J. G. van der Boon 26 j. te Katwijk en G. C. van der Hoek 24 j.; H. J. van Hou ten 21 j. te Rotterdam en H. van Els- wijk 21 j. Gehuwd: E. R. A. van der Zijl en A. Volk; A. Verseput en J. C. J. Schep; P. M. van der Voort en M. H. Th. Spiegeler; H. J. van Hulst te Warmond en J. Zoetemelk; J. J. Vrie- singa en A. E. Boekhout; G. de Jong en M. K. van der Schrier. Overleden: J. G. van Diepen 69 j., echtgenoot van P. van Hees; Hendri- ka Elisabeth Brokke 91 j., geh. gew. met C. J. Leeuwen; J. M. Langeveld 77 j., wed. van G. van der Werf; J. van der Molen 72 j., echtgenoot van W. van Oudenaarde.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5